How to Maintain Raw Material Batch Records for Candle Production

How to Maintain Raw Material Batch Records for Candle Production

 

One register, 11 columns, filled on delivery day Retained samples for about 1% of material cost GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
The pack is gone in three weeks. The candles it made are in people's homes for a year.
★★★★★
"👍👍👍"
Rahul SinghVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Soo nice"
Suvarna PVerified buyer · Aug 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good quality"
Ana FernandesVerified buyer · Nov 2024
Gold Mica
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch.… It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★★
"This stirring stick is quite helpful In mixing the colours and stirring the wax …I definitely recommend this product…"
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Stirring Sticks for Mixing Wax
★★★★★
"👍👍👍"
Rahul SinghVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Soo nice"
Suvarna PVerified buyer · Aug 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good quality"
Ana FernandesVerified buyer · Nov 2024
Gold Mica
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch.… It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★★
"This stirring stick is quite helpful In mixing the colours and stirring the wax …I definitely recommend this product…"
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Stirring Sticks for Mixing Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Storage, printing and labour left as your own costs ✓ Lot turnover figures labelled as assumptions
Candle Supplier Guides · Candle Business
Eleven columns, filled the day the box is opened — so that six months later you can still say which pack a candle came out of, and still have some of it to test.
₹14,385.89
the finished candles one 10 kg wax lot covers · 66 candles at a 150 g fill and an 8% load · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What are raw material batch records for a candle business? A goods-in register with one row per pack received, a lot code you write on that pack yourself, the invoice filed against it, and a retained sample drawn before the pack is used. Together they let you say, months later, which specific pack a given candle was made from — and then open the retain and check the material rather than argue about it. One 10 kg wax pack at a 150 g fill covers 66 candles, about ₹14,385.89 of finished material.

What if the pack does not carry a manufacturer's lot number? Then you assign your own, which is the honest normal case for a small maker. Write a sequential code on the pack in permanent marker before it is opened — W-01, O-A, K-01 — and record it in the register against the invoice number. Your own code is enough to bound a recall, because it is the link between the pack, the invoice and the batch sheets that used it.

How big should a retained sample be? Enough to make a comparison candle, not enough to matter. 50 g of wax and 5 g of each oil is sufficient for a side-by-side melt and smell test. At CSI prices a wax retain costs about ₹54.87 including a wax melt container and an oil retain about ₹45.93 including a 6 ml attar bottle.

Does a lot always cover a whole batch? No, and that is the detail most systems miss. A 500 g oil pack at a 12 g dose covers 41 candles, so across the 66 candles from one wax pack the oil changes part-way through the second pour. That batch sheet needs two oil lot lines. Buying the 1 kg pack instead covers 83 candles and removes the mid-batch boundary entirely.
The short answer
The register: Eleven columns, one row per pack, filled on the day the box is opened — date, your lot code, material, pack size, supplier, invoice number, price, any marking on the pack, condition, retain taken, opened and finished dates.
The retains: 50 g of each wax lot and 5 g of each oil lot, drawn before the pack is used, labelled with the lot code, kept until the lot is finished plus a year.
The link: The lot code is what a batch sheet quotes. Without it, a batch sheet describes a pour with no material behind it and a register describes material that made nothing in particular.
Lot windows for wax, fragrance oil and wicks across the sixty-six candles made from one ten kilogram wax pack Lot windows do not line up with poursOne 10 kg wax pack = 66 candles at a 150 g fill, poured in 3 batches of 22A 500 g oil pack covers 41 candles, so the oil lot changes inside batch B-02PoursB-01B-02B-03Wax lot · 10 kgW-01Oil lots · 500 gO-AO-BWick lot · 100K-011224166Candle no.Batch B-02 carries two oil lots, so its sheet needs two oil lot lines, not one.
What it shows: the 66 candles made from one 10 kg wax pack at a 150 g fill, poured as three batches of 22, with the wax, oil and wick lot windows drawn across them. Because a 500 g oil pack covers 41 candles, the oil lot boundary falls inside batch B-02. Pack sizes and prices are live; the batch size of 22 and the choice of scent are illustrative. Deliberately left out: dye and jar lots, which turn over on their own schedule and get their own rows in the register.
Straight answer
How does a candle business keep records of the raw materials it buys?
Three things, all of them cheap. First, a goods-in register — eleven columns, one row per pack, filled on the day the box is opened: date received, the lot code you assign, the material name as the product page gives it, pack size and quantity, supplier, GST invoice number, price paid, any marking printed on the pack, condition on arrival, whether a retain was taken, and later the dates the pack was opened and finished. Second, a lot code written on the pack in marker before it is opened, because after that a pack of soy flakes looks like every other pack of soy flakes. Third, a retained sample — 50 g of wax, 5 g of each oil — drawn at first opening and shelved with the code on it. The link to production is the lot code: your batch sheet quotes it, so one code connects an invoice, a pack, a retain, and every candle poured from it. The arithmetic of how far a lot reaches matters more than it sounds. One 10 kg pack of CSI 464 at a 150 g fill makes 66 candles with about 100 g left over — ₹14,385.89 of finished material, poured as three batches of 22. But a 500 g pack of British Rose at a 12 g dose only covers 41, so the oil lot changes in the middle of the second pour and that sheet needs two oil lines. Lot windows do not line up with pours unless you make them, and the whole cost of the discipline — retains included — comes to roughly 1% of what the materials cost in the first place.
One line: One register row per pack, one lot code written before the pack is opened, one retain on the shelf — and the batch sheet quotes the code.
The delivery being recorded: one 10 kg pack of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹5,074.00), two 500 g packs of British Rose (₹3,186.00), 100 Eco Candle Wicks Thin (C1) (₹590.00), seven packs of Clear Glass Jars (₹6,608.00), two sheets of wick stickers (₹200.00) and a roll of care stickers (₹413.00) — ₹16,071.00, and six rows in the register.
Shop candle wax

Why a batch sheet alone cannot answer a material question

A record of what you did is not a record of what you did it with.

A pour record tells you the temperatures, the weights and the dates of one batch. It is complete and useful and it still cannot answer the question a material problem asks, which is: was this pack different? To answer that you need to know which pack was in the pitcher, when it arrived, what else was made from it, and whether any of it survives in a form you can compare.

Consider the ordinary case. Ten pours in a row come out smooth, the eleventh frosts badly, and you have followed the same numbers throughout. If your records stop at the pour, the only available conclusions are that you did something wrong or that the weather changed. If your records reach back to the pack, you can see that a new wax lot was opened two days before that pour — which does not prove anything on its own, but it turns an open-ended worry into one testable question.

The second reason is bounding. A pour record bounds a problem to one pour. A material record bounds it to one pack, which is usually several pours, but it also tells you the opposite and more useful thing: which pours are definitely clear because they used a different pack. Recalls and reassurances both need that boundary.

What each level of raw material record lets a candle maker answer What each level of record can answerEach step costs a little more effort and answers a strictly larger questionNo recordsNothing. Any complaint is about everything you have ever sold.Invoices filedWhat you bought, when and for how much. Not which candle used it.Invoices + lot codesWhich pack made which candle. A recall bounded to 66 candles.Invoices + lots + retainsWhether the material itself changed — testable today, from the shelf.
What it shows: the four levels of raw material record, and the strictly larger question each one can answer. The bar length is a visual device, not a measurement. Deliberately left out: any claim about which level a business is obliged to reach — that is a decision about your own risk, and anything touching statutory record-keeping is a question for your own adviser.
Two packs tipped into one storage bin destroys both records. The commonest way traceability dies in a home workshop is a half-used 5 kg pack topped up from a new 10 kg pack so that everything fits in one airtight box. From that moment no candle can be attributed to either lot, and both retains are useless because neither represents what is actually in the bin. Finish a pack before opening the next one, or keep the two in separate labelled containers and pour from one at a time.

The goods-in register: eleven columns

One row per pack, not per delivery. A delivery of one wax pack, two oil packs, a wick pack, seven jar packs, two sticker sheets and a sticker roll is six rows if you group the identical jar packs, and there is no harm in it being thirteen. The register can be a ruled notebook or a shared spreadsheet; what matters is that it is filled on delivery day and never afterwards.

Goods-in register
The eleven columns, what goes in each and where it comes from
Column What goes in it Source
Received on The date the box was opened, not the date it was ordered Your own calendar
Your lot code The code you assign, written on the pack in marker before it is opened You
Material The product name exactly as it appears on the product page The product page
Pack size and quantity 10 kg × 1, 500 g × 2, 100 wicks × 1 The order
Supplier Who it came from, even if that is only ever one name The order
Invoice number and date The GST invoice reference, copied in full The invoice
Price paid per pack So a per-gram cost can be recalculated later The invoice
Manufacturer marking Any code, batch number or date printed on the pack — copied exactly, or left blank The pack
Condition on arrival Sealed, dented, leaking, warm, one jar cracked Your eyes, that day
Retained sample taken Yes or no, and where it sits on the shelf You
Opened on / finished on The two dates that define the lot's working life Filled in later

Three columns do most of the work. Your lot code is the index. Invoice number is what lets you reconstruct price and date years later without keeping the paper. Condition on arrival is the one that protects you commercially: a dent, a leak or a cracked jar written down and photographed on the day is a conversation with the supplier, while the same fault noticed three weeks later is indistinguishable from damage you caused.

The last column — opened on and finished on — is filled in later and is worth the small nuisance. Those two dates define the lot's working life, and every batch sheet dated between them should carry that lot code. It is also the quickest audit of your own system: if a sheet from inside the window names a different lot, one of the two records is wrong, and you would rather find that out on a quiet Tuesday than during a complaint. It is also how you learn how fast you actually consume a pack, which at ₹16,071.00 a delivery is a genuinely useful thing to know.

PHOTOGRAPH THE PACK BESIDE THE INVOICE
One photograph on delivery day, with the unopened packs and the printed or on-screen invoice in the same frame, does the work of four columns. It records condition, quantity, any marking printed on the pack, and the invoice reference, all timestamped by the phone itself. File it under the invoice number. It costs nothing, takes two minutes, and is the single highest-value habit in this entire page.

Assigning lot codes you control

A code written after the pack is open is a guess with good handwriting.

Some packs arrive with a marking printed or stamped on them. Copy it into the register exactly, character for character, and do not try to interpret it. But do not depend on it either, because markings differ by material and by supplier and you need one scheme that works for everything on your shelf. So assign your own code as well, and make it the primary index.

Keep the scheme boring. A letter for the material family and a running number is enough: W-01, W-02 for wax packs in the order you open them; O-A, O-B for oil; K-01 for wicks; J-01 for a jar delivery. If you run several waxes, put the grade in: W464-03. Write it on the pack in permanent marker in letters big enough to read from across the room, because the whole point is that somebody reaching for the pack mid-pour can copy it onto a sheet without stopping.

The thing to internalise is that lot codes do not fit neatly around pours. The table below works it out for the standard delivery on this page. A 10 kg wax pack spans three pours; a 500 g oil pack spans one and a half; a 100-wick pack spans one and a half wax packs. Those windows overlap in a way that means most batch sheets carry one wax lot and one oil lot, but some carry two of something, and the sheet has to allow for it.

Lot windows
How far each pack reaches, at a 150 g fill and an 8% load of wax weight
Material Pack Candles per pack Lots across 66 candles What that means in practice
Soy wax CSI 464 10 kg · ₹5,074.00 66 candles at a 150 g fill 1 lot across all 3 pours A wax lot usually outlives a pour, so one code covers several sheets
Fragrance oil British Rose 500 gm · ₹1,593.00 41 candles at 12 g each 2 lots across 66 candles The change lands mid-pour, inside batch B-02 — that sheet needs two oil lines
Fragrance oil British Rose 1 kg · ₹3,068.00 83 candles at 12 g each 1 lot across all 3 pours The bigger pack removes the mid-batch boundary as well as costing less per gram
Wicks Eco C1 100 wicks · ₹590.00 100 candles, 1 wick each 1 lot across 66 candles Wick lots turn over slowly; record the size as well as the lot
Jars Clear Glass Jar with Golden Lid · packs of 10 10 candles per pack, ₹6,608.00 for 7 packs 1 delivery lot, 7 cartons Glass is the one material where a visible difference between cartons is normal
Wick stickers 40 per sheet · ₹100.00 40 candles per sheet 2 sheets (₹200.00) across 66 Low value, but adhesion failures do cluster by sheet
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg), 5 kg ₹2,537.00 · British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g) and 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g) · Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each) · Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each) · Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 · Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00.

There is a purchasing consequence hiding in that table. Two 500 g packs of British Rose cost ₹3,186.00; one 1 kg pack of the same oil is ₹3,068.00, which is ₹118.00 less and — more to the point here — one lot instead of two. Buying in the pack size that finishes at a pour boundary is a records decision as much as a price decision, and it is one of the few places where the cheaper option is also the tidier one.

Retained samples: the part almost nobody does

A register tells you which pack. A retain lets you go and look at it. The difference is the difference between a record and evidence, and it is the step that turns an argument about whether the wax changed into a test you can run on a Sunday afternoon.

Draw the sample at first opening, before any of the pack has been used, and before it has spent three weeks absorbing whatever the workshop smells of. Label the container with the lot code and the date in permanent marker — not on a paper label, which will fall off in an Indian monsoon — and put it on a shelf away from sunlight and heat.

Retains
What to keep from each material, and what it costs at CSI prices
Material Retain size Container Cost per lot Keep for
Soy wax 50 g of flakes, straight from the pack Square wax melt container, ₹29.50 each in a pack of 10 ₹54.87 Until the lot is finished, plus 12 months
Fragrance oil 5 g in a sealed bottle, filled at first opening 6 ml attar bottle, ₹30.00 each in a pack of 10 ₹45.93 Until the lot is finished, plus 12 months
Wicks 3 wicks, taped to the register page None needed Effectively nil Until the pack is finished
Dye The bottle itself, once empty, labelled None needed Effectively nil Six months after the lot finishes
Finished candle One candle from the first pour on a new lot The jar it was poured in ₹217.97 12 months, unburned, out of sunlight
Priced above: Wax Melts Containers Empty Square pack of 10 ₹295.00 (₹29.50 each) · Attar Bottles 6 ml pack of 10 ₹300.00 (₹30.00 each) · wax and oil retains valued at the 10 kg and 500 g rates. Shelf space, marker pens and your own time are not CSI costs and carry no figure here.

Put the annual cost together on an assumption — say 12 wax lots and 24 oil lots a year, which is an assumption and not measured data — and retains come to ₹1,760.76 a year. Against 12 wax packs' worth of output, which is 792 candles and ₹1,72,630.66 of CSI materials, that is about 1%. It is the cheapest insurance in a candle business and the first thing dropped, because the benefit is invisible until the week it is not.

One retain is worth more than all the others: a finished candle from the first pour on each new lot, kept unburned for a year at a materials cost of ₹217.97. When a customer says this year's candle is not like last year's, that is the only comparison that settles it — same scent, same size, different lot, both in your hand. Keep it out of sunlight, and note in the register where it is.

A retain with no lot code on it is a jar of anonymous wax. This is the failure mode of retains, and it happens because labelling is done at the end of the day rather than at the moment of drawing the sample. Write the code on the container before you fill it. If you find an unlabelled retain on the shelf, throw it away rather than guessing — a retain you are not certain about is worse than none, because it will be used to reach a confident wrong conclusion.

The delivery-day routine, in twelve minutes

Everything in this page happens on one day per delivery, and it happens before anything is put away. The routine below is written for a delivery of six or so lines and takes roughly twelve minutes in total — an estimate you should replace with your own timing after three deliveries.

1
Before anything is opened: photograph and codeLay the packs out unopened with the invoice, take one photograph, then write your lot code on each pack in permanent marker. This is the step that has no second chance. A 10 kg sack and a 5 kg sack of the same grade are indistinguishable once both are open and half used, and no amount of care afterwards recovers the distinction.
2
Register: one row per packEleven columns, from the invoice and from the packs themselves. Copy any marking printed on the pack exactly; leave the column blank if there is none rather than writing 'none' in a way that looks like a code. Record the price paid per pack — for this delivery that is ₹5,074.00 for the wax, ₹3,186.00 for two oil packs, ₹590.00 for wicks and ₹6,608.00 for seven jar packs, ₹16,071.00 in all.
3
Retains: 50 g and 5 g, labelled firstLabel the containers, then fill them. Wax goes into a square wax melt container; oil goes into a 6 ml attar bottle filled to the shoulder and closed tightly. Wipe the neck of the oil bottle before capping — an isopropyl alcohol spray and a cloth is the usual way — or the label will be unreadable in a month.
4
Store and close the loopPut the packs away in their own containers, sealed, out of sunlight, and away from anything warm. Both the Luxury Soy Wax CSI 464 and Premium Coconut Soy CSI 468 pages give a 60-month shelf life in cool, dry storage away from sunlight and moisture, which is generous but assumes the pack stays closed and dry. File the invoice by invoice number, write the date opened against the first pack you break into, and the loop is closed.
Delivery day
The six checks, what each costs in time, and why it is there
Check Time Why
Photograph the unopened packs beside the invoice Two minutes Proves condition on arrival and ties the pack to the paperwork in one image
Write your lot code on every pack in marker Two minutes The one step that cannot be done later, because once a pack is open it looks like every other pack
Copy any marking printed on the pack into the register One minute If it is there, it is free traceability; if it is not, your own code carries the whole load
Draw 50 g of wax and 5 g of each oil into retain containers Five minutes The sample is only representative if it is taken before the pack is used
File the invoice by invoice number, not by date One minute You will be searching from a lot code, and the register links code to invoice number
Note condition honestly, including dents and cracks One minute A dented tin or a cracked jar noted on day one is a supplier conversation; noticed in week three it is your problem
Containers for the retain shelf: a pack of ten square wax melt containers at ₹295.00 covers ten wax lots, and a pack of ten 6 ml attar bottles at ₹300.00 covers ten oil lots — between them roughly a year of retains for a business pouring 60 to 70 candles a month.
Shop fragrance oils

Using the records when something goes wrong

Records are not written to be filed. They are written to be opened once, badly needed.

The test of the whole system is how fast a vague complaint becomes a specific comparison. Four ordinary cases, and what the register and the retains do with each of them.

In use
Four real situations and what the material records turn them into
What happens What the register shows What you do next
A customer says the scent is weaker than the candle they bought in March Register shows the March candles used oil lot O-A and today's use O-D Open both retains and smell them side by side. If they match, the change is in your process, not the oil
A whole pour frosts badly when the previous ten did not Register shows a new wax lot opened two days before that pour The retain from the new lot and the retain from the old one, melted side by side in the same jars, answer it in an afternoon
Three jars crack on first burn Register shows all three came from the same carton of a seven-carton delivery Check the remaining jars from that carton before shipping any of them, and photograph them against the delivery-day photo
A wick that worked last quarter tunnels now Register shows the wick pack changed and the size line was left blank The blank line is the finding. Nothing can be concluded, which is itself the argument for the register

The fourth row is the honest one and the reason to fill in every column even when it feels pointless. A blank field does not just fail to help; it actively prevents a conclusion, and you will not know which field mattered until the day it is blank. The register is cheap precisely because you fill it in when nothing is wrong.

There is a limit worth stating plainly. Retains let you compare your own samples to each other. They do not give you an analysis of a material, and CSI does not publish batch-level certificates on the store, so if you need MSDS or IFRA documentation for your file, ask for it on WhatsApp +91 7397976926 and keep the document alongside the register. Anything beyond that — an independent test of a specific pack — is a laboratory question, not a supplier question.

The CSI principle
A lot code costs one line of marker. Not having one costs the whole year of candles it touched.
One 10 kg wax lot covers 66 candles, ₹14,385.89 of material. Twelve of those lots is ₹1,72,630.66 — the size of the doubt when nothing is coded.

Invoices, GST and the documents that belong beside the register

The register is an index; the paperwork is what it indexes. Keep four things together and the file answers most questions without anybody thinking hard. The GST invoice, filed by invoice number. The delivery-day photograph, named with the same number. Any MSDS or IFRA documentation you have requested for the materials on that invoice. And the register page itself, which is the only document that links them to production.

Prices on the CSI store are stated as inclusive of tax on the Luxury Soy Wax Chunks page, and GST invoicing is available, so your invoice is a real document to file rather than a screenshot of a cart. What you do with it in your own books, and what records your own tax position requires you to keep and for how long, is a question for your accountant — this page does not give tax or compliance advice and no figure here should be read as one.

A word on where these documents live. A WhatsApp thread is where most small Indian brands keep invoices, and it works right up to the day the phone changes or the chat is cleared. Pull them into a folder on a computer or a cloud drive named by invoice number, the same evening the delivery arrives. The photograph and the invoice in the same folder, named the same way, is the whole filing system.

Invoices filed by date cannot be found from a lot code. You will always be searching backwards — a customer gives you a candle, the candle gives you a batch code, the batch sheet gives you a lot code, and the lot code has to give you an invoice. That chain only works if the register carries the invoice number in the same row as the lot code. File the paper by invoice number and let the register do the translation.

What the whole system costs, and what it is worth

In CSI materials the answer is small and specific: ₹54.87 per wax lot and ₹45.93 per oil lot for retains, which on an assumption of 12 wax lots and 24 oil lots a year comes to ₹1,760.76. Against ₹1,72,630.66 of materials for 792 candles that is about 1% — and the containers are reusable once a lot is retired, so the true running cost is lower than that.

In things CSI does not sell, the answer is honestly unknown and should stay that way on this page. A notebook or a spreadsheet, a marker pen, shelf space for a row of small containers, and about twelve minutes per delivery of your own time. None of those is a CSI product, none is published anywhere, and putting a plausible-looking number against them would be inventing data. Put them in your own costing as blank rows and fill them from your own receipts and your own stopwatch.

The value is where honesty is hardest, because it is a probability rather than a figure. Most lots are fine and their retains are thrown away unopened after a year. The system pays on the few that are not, and the payment is the difference between replacing one lot's worth of candles — ₹14,385.89 of material at this fill size — and carrying doubt across everything you made in a year, ₹1,72,630.66. Nobody can tell you the odds. What can be said is that the cost of being ready is about 1% of materials, which is low enough that the calculation does not need to be close.

Keep a little of every pack. It is the only way to argue with the past.
— CandleMakingSuppliesIndia

Start small and start now. Before your next delivery, rule eleven columns in a notebook and buy a pack of wax melt containers and a pack of attar bottles. On delivery day, photograph, code, register, retain. You will have a usable material history within three months and a genuinely valuable one within a year, and neither requires you to buy anything you were not already buying. For bulk pricing beyond the listed pack ladder, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation to file alongside the register, message WhatsApp +91 7397976926.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials — wax, fragrance oils, wicks, vessels, dyes and tools — and does not make or sell finished candles. The honest thing this page has to say against its own interest is that the discipline it describes exists partly to hold suppliers, including this one, to account: a retained sample is how a candle maker finds out whether a material changed, and a register is how a maker knows which supplier and which invoice a problem belongs to. We would rather you could answer that question than not.

Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026, prices are stated as inclusive of tax on the Luxury Soy Wax Chunks page, and the linked product pages are authoritative. The 60-month shelf life quoted for cool, dry storage is stated on the Luxury Soy Wax CSI 464 and Premium Coconut Soy CSI 468 pages. Batch-level certificates of analysis are not published on the store; MSDS and IFRA documentation is available on request via WhatsApp. The lot codes, batch codes, the batch size of 22 and the figures of 12 wax lots and 24 oil lots a year are illustrative assumptions, not measured data, and the twelve-minute delivery routine is an estimate for you to replace with your own timing.

For bulk pricing beyond the listed pack ladder, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation to keep alongside your goods-in register, message WhatsApp +91 7397976926. If you are setting a register up for the first time and want a second opinion on the columns, send a photograph of one page and we will tell you what we would add.

Frequently asked questions

What is a raw material batch record for candle making?
A dated row for every pack that comes into the workshop, carrying a lot code you assign yourself, the invoice it arrived on, the pack's condition, and a note of the retained sample you drew from it. It is the counterpart to a pour record: one says what you did, the other says what you did it with. One 10 kg wax pack at a 150 g fill covers 66 candles, about ₹14,385.89 of material.
How do I trace a candle back to the wax pack it came from?
Through two links. The batch code on the candle finds the pour record; the lot code on the pour record finds the register row; the register row gives the invoice, the arrival date and the retained sample. If either link is missing the chain breaks — a candle with no code, or a pour record with a blank lot line, cannot be traced no matter how good the rest of the system is.
How much raw material should I keep as a retained sample?
50 g of wax and 5 g of each fragrance oil per lot is enough to melt a comparison sample and smell it side by side. At CSI prices that is about ₹54.87 for a wax retain in a wax melt container and ₹45.93 for an oil retain in a 6 ml attar bottle. Also keep one finished candle from the first pour on each new lot, unburned, for a year.
What if a candle batch uses two different lots of the same fragrance?
Record both, on the same sheet, with the candle numbers each covered if you can. It happens constantly: a 500 g oil pack at a 12 g dose covers 41 candles, so in a 66-candle run from one wax pack the second oil lot starts part way through the second pour. The tidier fix is to buy the pack size that finishes at a pour boundary — a 1 kg pack covers 83 candles and ₹118.00 less than two 500 g packs.
Does CSI provide lot numbers or certificates for each pack?
MSDS and IFRA documentation is available on request via WhatsApp +91 7397976926, and GST invoicing is standard. Batch-level certificates of analysis are not published on the store, so do not build a system that depends on one. Copy whatever marking is printed on the pack into your register, assign your own lot code as the primary index, and the traceability works regardless.
How long should raw material records be kept?
A practical rule is the lot's working life plus twelve months for retains, and longer for the register itself, because the register is a single sheet of paper per month while retains take shelf space. Candles bought as gifts are often lit six months later, which is why a year past the finish date is the sensible floor. What your own tax or statutory position requires is a separate question for your accountant, and nothing on this page is advice on it.
Start on the next delivery
Photograph, code, register, retain — twelve minutes, once per delivery.
Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 · British Rose 500 gm ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 · Wax Melts Containers Empty ₹29.50 each at 10 · Attar Bottles 6 ml ₹30.00 each at 10 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making supplies Ask for documentation on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — one register row per pack, a lot code written on the pack before it is opened, a retained sample drawn at first opening, and invoices filed by invoice number so a lot code can find them — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: LJ, Lalitha Jagan. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg), 5 kg ₹2,537.00; British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g) and 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each); Clear Glass Jar with Golden Lid 150 gram pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each); Wax Melts Containers Empty Square pack of 10 ₹295.00 (₹29.50 each); Attar Bottles 6 ml pack of 10 ₹300.00 (₹30.00 each); Isopropyl Alcohol Spray 150 ML ₹383.00. Worked scenario: a 150 g wax fill with an 8% fragrance load of wax weight (12 g of oil per candle), one wick, one wick sticker and one coded care sticker per candle, giving ₹217.97 of CSI materials per candle; one 10 kg wax pack yields 66 candles with about 100 g left over, a 500 g oil pack covers 41 candles and a 1 kg oil pack 83. Illustrative assumptions, not measured data: pours of 22 candles, the lot codes and batch codes used throughout, 12 wax lots and 24 oil lots a year, the twelve-minute delivery routine, and the 50 g wax / 5 g oil retain sizes. Shelf life of 60 months in cool, dry storage away from sunlight and moisture is stated on the Luxury Soy Wax CSI 464 and Premium Coconut Soy CSI 468 pages; prices inclusive of tax is stated on the Luxury Soy Wax Chunks page. Batch-level certificates of analysis are not published on the store; MSDS and IFRA documentation is available on request via WhatsApp. Costs CSI does not sell — notebooks, printing, marker pens, shelving, outer packaging, labels, courier, electricity, rent and labour — carry no figure on this page and are left as the reader's own inputs. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog