How to Scale From 500 to 1,000 Candles Per Month

How to Scale From 500 to 1,000 Candles Per Month

 

15 melt cycles, 150 kg of wax, one weighed recipe Per-candle material cost does not fall when you double GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
The jump from 500 to 1,000 is not a bigger order. It is a different production week.
★★★★★
"Moreover, it would take me ages to melt the wax.…the wax stays warm for a longer time in the melter so I was finally able to get the desired hot throw."
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took. Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Very good quality liquid dyes. Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax. I’m very happy with it."
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★★
"Moreover, it would take me ages to melt the wax.…the wax stays warm for a longer time in the melter so I was finally able to get the desired hot throw."
Arzoo VyasApr 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took. Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Very good quality liquid dyes. Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax. I’m very happy with it."
Antara Srinivas IyerVerified buyer · Jun 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Freight, labour and packaging left as your own inputs ✓ No bulk rate quoted that is not printed on a page
Candle Supplier Guides · Candle Business
Twice the candles, twice the bill, the same cost per candle — and a production week that has to be rebuilt around melt cycles instead of enthusiasm.
₹229.23
CSI materials per 150 g candle — identical at 500 and at 1,000 a month · the step adds ₹1,14,616.80 to the monthly bill · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What does 1,000 candles a month actually need? At a 150 g fill and an 8% fragrance load of wax weight: 150 kg of soy wax, 12 kg of fragrance oil, 1,000 wicks, 1,030 jars with a 3% breakage allowance and 1,040 wick stickers. Priced from live CSI stock that is ₹2,29,233.60 of materials, against ₹1,14,616.80 at 500 candles.

Does the cost per candle fall when I double output? No. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike, and Eco Candle Wicks Thin (C1) are ₹5.90 each in every pack from 10 to 1,000. The material cost of the thousandth candle is the same ₹229.23 as the five-hundredth. Savings at this step come from wastage, batch size and consignment count, not from the price list.

How many melts is 1,000 candles? 15 melt cycles of 10 kg, each one filling about 66 jars at a 150 g fill. That is the number that decides whether your week works. The imported 10 kg melter page states it melts 10 kg of soy wax in approximately 30 minutes at 100°C, so melting alone is about 7.5 hours across the month — pouring, wicking, cooling and cleaning are your own hours.

How far ahead do I have to buy? Far enough that a delivery never sits between you and a pour day. At 1,000 a month you are consuming 150 kg of wax and 12 kg of oil, and the largest listed wax pack is 10 kg while the largest listed oil pack is 1 kg — so a month is fifteen wax packs and twelve oil packs. For a consignment of that size, ask for a quote on WhatsApp rather than assuming a rate.
The short answer
What changes: Melt capacity, batch size and the order cadence. At 500 a month you can still pour around your week; at 1,000 the week is built around 15 melt cycles and single-scent batches of about 66 candles.
What does not change: The price list. CSI 464 is ₹507.40 a kilo whether you buy 1 kg or 10 kg, so materials stay at ₹229.23 a candle and the monthly bill simply doubles to ₹2,29,233.60.
What you fill in yourself: Freight, mailers, labels, ribbon, labour, electricity and rent. CSI does not sell or publish those, and no figure for them appears anywhere on this page.
Every material quantity and the CSI material bill at 500 and at 1,000 candles a month The step from 500 to 1,000, in numbersA 150 g fill in a 150 gram glass jar, CSI 464 wax, 8% fragrance load ofwax weight, four scents, one wick and one sticker per candle.500 a month1,000 a monthCandles poured5001,000Soy wax at a 150 g fill75 kg150 kg10 kg wax packs815Fragrance oil at 8%6.0 kg12.0 kg1 kg oil packs (4 scents)612Eco wicks5001,000Jars, +3% breakage5151,030Melt cycles of 10 kg815CSI material bill₹1,14,616.80₹2,29,233.60Per candle₹229.23₹229.23Everything doubles except the last line. The published per-kilo andper-unit rates are the same at both output levels, so the materialcost of the 1,000th candle equals the cost of the 500th.Freight, packaging, labels and labour are not CSI costs and arenot included on either side.
What it shows: every material quantity for a 150 g candle at 500 and at 1,000 a month, priced from live CSI stock in September 2026, with the per-candle material cost on the last line — ₹229.23 at both levels. The 3% jar breakage allowance is a stated assumption. Deliberately left out: freight, mailers, labels, labour and electricity, which are not CSI costs, and any bulk rate, because none is printed on a product page.
Straight answer
What has to change to go from 500 to 1,000 candles a month?
Three things change and one thing does not. Melt capacity changes: 1,000 candles at a 150 g fill is 150 kg of wax, which is 15 melt cycles of 10 kg — about 66 jars per melt — and if your current setup cannot finish fifteen cycles inside your month, nothing else on this page matters. Batch discipline changes: at 500 a month you can pour a few of each scent whenever the mood takes you, but at 1,000 the natural unit becomes one full melt of one scent, which means 800 g of a single fragrance goes into a 10 kg batch and a four-scent range runs as 4 + 4 + 4 + 3 melts. Order cadence changes: 150 kg of wax is fifteen 10 kg packs and 12 kg of oil is twelve 1 kg packs, so you stop topping up and start buying a month at a time — and because the largest listed wax pack is 10 kg and the largest listed oil pack is 1 kg, a consignment that size is a WhatsApp quote, not a checkout assumption. What does not change is the price per candle. CSI 464 costs ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg; Eco Candle Wicks Thin (C1) cost ₹5.90 each in every pack from 10 to 1,000; the 150 gram glass jar is ₹94.40 each in packs of 10 and 20 alike. So the bill doubles from ₹1,14,616.80 to ₹2,29,233.60 and the material cost stays at ₹229.23 a candle. Anyone who tells you that doubling output automatically drops your unit cost is describing a discount that is not printed anywhere. The real savings at this step are wastage you stop making, melts you stop half-filling and consignments you stop splitting in two.
One line: 1,000 candles a month is 150 kg of wax, 15 melt cycles and a doubled bill — at exactly the same cost per candle as 500.
The month in one basket: 150 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 (₹76,110.00), 12 kg of fragrance oil across four scents (₹47,391.60), a 1,000-pack of Eco Candle Wicks Thin (C1) (₹5,900.00), 1,030 150 gram glass jars (₹97,232.00) and 26 sheets of wick stickers (₹2,600.00).
Shop candle wax

What actually changes between 500 and 1,000 — and what does not

The step is not a bigger shopping list. It is a shorter week.

Most makers picture this step as a procurement problem: order more wax, order more jars, carry on. That picture is wrong in a specific and expensive way. The shopping list genuinely does just double — that part is arithmetic. What does not double is the number of hours in the month, the size of the melter, the length of the bench and the number of shelves you can fill with curing candles. Those are the things that break, and they break quietly: the order goes out late, a batch gets poured cold because the melter was still heating, one scent is short by 400 g and somebody decides 6% will do this once.

Run the honest version. A 150 g fill at an 8% fragrance load of wax weight is 150 g of wax and 12 g of oil per candle. A thousand of those is 150 kg of wax and 12 kg of oil — plus 1,000 wicks, 1,000 stickers and, with a 3% breakage allowance on glass, 1,030 jars. At CSI's live September 2026 prices that is ₹2,29,233.60 of material, against ₹1,14,616.80 for a 500-candle month. The step costs you ₹1,14,616.80 more every month before a single mailer or courier charge, and that money leaves your account four to six weeks before the candles turn back into revenue.

Now the part that surprises people. Divide either bill by its candle count and you get the same number: ₹229.23. There is no volume reward hidden in doubling, because CSI's published ladder is already flat across the packs a small manufacturer buys. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1 kg, at 5 kg and at 10 kg. Eco Candle Wicks Thin (C1) are ₹5.90 each whether you buy ten or a thousand. The 150 gram Clear Glass Jar with Golden Lid is ₹94.40 a jar in the pack of 10 and in the pack of 20. That is worth saying plainly even though it is not the answer a supplier's blog is supposed to give: doubling your output does not, by itself, make your candle cheaper to make.

The CSI principle
Doubling output doubles the bill and changes nothing on the price list.
At ₹507.40 a kilo for 1 kg, 5 kg and 10 kg of CSI 464, the thousandth candle costs exactly what the five-hundredth did — ₹229.23 of CSI materials either way. Every rupee you save at this step comes from your own process, not from the shop.

Where the printed ladder does reward volume is on the accessories, and the effect is small in absolute terms: Bamboo Stirring Sticks fall from ₹23.60 each in a pack of 5 to ₹18.88 each in a pack of 100, Candle Care Stickers from ₹0.83 to ₹0.70 apiece, Performance Wooden Wicks from ₹59.00 each at ten to ₹41.30 each at a hundred. Useful, but none of it moves a ₹229.23 candle by more than a rupee or two. Anything beyond the largest listed pack — and 150 kg in one consignment is well beyond it — is a conversation, not a checkout, and CSI quotes that on WhatsApp rather than printing a rate.

Melt capacity is the real ceiling on a 1,000-candle month

Everything else in this article is negotiable. The melter is not.

Your monthly output is the product of three numbers: how much wax you can melt in one cycle, how many cycles you can finish in a working session, and how many sessions you are willing to run. Change any one and the ceiling moves; ignore all three and you will take an order you cannot pour. At a 150 g fill, a 10 kg melt fills about 66 jars, so 1,000 candles is 15 melt cycles. At 500 a month it was 8. That is the entire step, expressed honestly.

CSI publishes capacity in two different units, so size your own setup accordingly. The Mini Electric Wax Melter is published as a 1 litre capacity unit with dual 300 W and 600 W power modes. The Electric Wax Melter (Imported) is published in kilograms: the page states it melts 10 kg of soy wax in approximately 30 minutes at 100°C, with a display range of 60°C to 100°C. Because one is stated in litres and the other in kilograms, the only reliable way to convert your own machine into a batch size is to fill it, weigh what it holds, and write that number on the lid. Do it once and every schedule you build afterwards is real.

Melt cycles · 1,000 candles at a 150 g fill · 150 kg of wax
How the month divides into pour sessions
Melts per pouring session Sessions needed Candles per session What this looks like in practice
2 melts of 10 kg 8 sessions about 132 Two evenings a week; comfortable, slow, and fine if you have the weeks
3 melts of 10 kg 5 sessions about 198 One long day a week; the setting most small studios settle on
4 melts of 10 kg 4 sessions about 264 A full production day with a second pair of hands and pre-wicked jars
1 melt of 10 kg 15 sessions about 66 Not a plan, a warning sign — you are pouring almost every day
Method above: 150 kg of wax divided by a 10 kg melt gives 15 cycles; sessions are those cycles divided by the melts you choose to run in one sitting, rounded up. The melts-per-session figures are illustrative scenarios, not measured production data — your own number depends on how fast your melter reheats, how quickly your jars clear the bench and how many hands are on the pour. The only CSI-published input here is the imported melter page's statement that it melts 10 kg of soy wax in approximately 30 minutes at 100°C.

One number in that table deserves its own sentence: 15 melt cycles at approximately 30 minutes each is about 7.5 hours of melting across the month. That sounds trivially small, and it is — which is exactly the point. Melting is almost never the bottleneck. Wicking, pouring, waiting for the pour to set before the next melt goes in, topping up, cleaning the pitcher and labelling are the hours, and none of them is a CSI figure. Time those yourself for one full melt and multiply by fifteen; that is your real production month.

Doubling the order book without changing the melting setup. A maker pouring 500 a month on a small melter accepts a 1,000-candle month, then discovers the machine is the limiting factor and starts running it hot and fast to catch up. The wax gets overheated, the fragrance goes in outside the window the wax grade asks for, and the throw is inconsistent batch to batch. Fix: count your melt cycles before you accept the volume, not after. If the count does not fit your month, either raise the batch size — the imported 10 kg melter is ₹21,240.00 and a second one is ₹42,480.00 the pair — or lower the promise.

There is a real-world version of this in CSI's own reviews. Priya Singh, reviewing the Mini Electric Wax Melter, writes that the product “is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also”. That is a maker running into the capacity ceiling in the politest possible way. Tanya Walia describes the other side of it: “I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took. Now i just leave my wax in the melter and thats it.” Both reviews are about the same variable — how much wax you can have at pouring temperature at one time — and at 1,000 a month that variable sets your ceiling.

WEIGH THE PITCHER, TWICE

Before your next pour, weigh the empty steel pouring pitcher (₹708.00 for the 600 ml). After the batch is poured and you have scraped it out as you normally would, weigh it again. The difference is your residue loss per pour, in grams, measured rather than assumed. Multiply by 15 and you have the wax you lose in a 1,000-candle month. Most makers are startled — and it is the one number on this page that nobody but you can supply, because it depends entirely on your pitcher, your scraper and how patient you are at the end of a long day. A steel scraper is ₹236.00 and pays for itself the first month you measure.

Batch size: why 66 becomes your production unit

At 500 a month you pour candles. At 1,000 you pour batches.

A 10 kg melt at a 150 g fill is about 66 candles, and 66 candles of one scent is the smallest unit that keeps a 1,000-candle month tidy. This is a bigger change than it sounds. It ends the habit of pouring five of this and eight of that, because half-filling a 10 kg melter wastes both heat and time, and it forces your scent range to line up with your melts rather than with your enthusiasm.

Take the four-scent range this page costs. A thousand candles split four ways is 250 per scent, which is roughly four melts of 66 for two scents and four melts for the others — 15 melts distributed 4 + 4 + 4 + 3. Each 10 kg melt at 8% takes 800 g of a single fragrance, so the oil pack you want is the 1 kg, not the 100 g. Across a month each scent uses 3 kg: ₹9,204.00 of British Rose, ₹11,214.00 of Roasted Coffee, ₹13,380.00 of Rajnigandha and ₹13,593.60 of Woody Oud — ₹47,391.60 in total.

Two ceilings govern that 8%, and the lower one always wins. The wax grade publishes a maximum — CSI 464's page states up to 10% of wax weight, while Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy CSI 468 state up to 13% — and the fragrance oil page publishes its own candle usage range. Whichever is lower is your limit, and at 1,000 candles a month a load error is no longer one bad candle, it is 66.

Adding scents at the same moment you double the volume. It feels like the obvious way to sell more, and it quietly multiplies your problems: every new scent needs its own melt, its own 1 kg pack sitting on the shelf, its own buffer stock and its own burn test. Going from four scents to eight at 1,000 candles a month halves each scent's run to about 125 candles — under two melts — while doubling the number of part-used bottles you are carrying. Fix: hold the range flat through the step up, prove that the doubled volume pours cleanly, and only then add a fifth scent. How much fragrance oil a candle business needs is a useful sense check before you widen the range.

One more batch-level habit worth forming now: pour the whole melt into jars that are already wicked, centred and lined up. At 66 jars a melt you cannot wick as you go. A Wick Centering Device is ₹118.00, a steel wick holder set is ₹250.00 for five and ₹1,250.00 for twenty-five, and wick stickers are ₹2.50 each in the sheet of 40. Wicking sixty-six jars the evening before turns a chaotic pour into a calm one.

The material bill, line by line

Everything CSI can price, priced. Everything it cannot, left blank on purpose.

Here is the full basket for a 1,000-candle month next to the 500-candle month it replaces, at live September 2026 prices, taxes included. Read the last two columns together: the total doubles, the per-candle figure does not move.

Monthly material bill · 150 g fill · 8% load · four scents
500 candles against 1,000 candles
Line 500 a month 1,000 a month Rate used Cost at 1,000
Soy wax, CSI 464 75 kg 150 kg ₹507.40/kg ₹76,110.00
Fragrance oil, 4 scents at 8% 6.0 kg 12.0 kg 1 kg pack rates ₹47,391.60
Eco Candle Wicks Thin (C1) 500 1,000 ₹5.90 each ₹5,900.00
Glass jars, 150 gram, +3% 515 1,030 ₹94.40 each ₹97,232.00
Wick stickers 13 sheets 26 sheets ₹100.00 a sheet of 40 ₹2,600.00
Outer packaging, labels, courier your figure your figure not a CSI cost your figure
Labour, electricity, rent your figure your figure not a CSI cost your figure
Materials from CSI ₹1,14,616.80 ₹2,29,233.60 — ₹2,29,233.60
Per candle, CSI materials ₹229.23 ₹229.23 — ₹229.23
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg) · British Rose 1 kg ₹3,068.00 · Roasted Coffee 1 kg ₹3,738.00 · Rajnigandha 1 kg ₹4,460.00 · Woody Oud 1 kg ₹4,531.20 · Eco Candle Wicks Thin (C1) 1000 wicks ₹5,900.00 (₹5.90 each) · Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each) · Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00. Assumptions, not measured data: a 150 g wax fill, an 8% fragrance load of wax weight (12 g a candle), an equal four-way scent split, one wick and one sticker per candle, and a 3% breakage allowance on glass. Component rates are live; totals are calculated from unrounded rates. Outer packaging, labels, courier, labour, electricity and rent are not CSI products and are left as blank inputs on purpose.

Per candle, the same bill reads: ₹76.11 of wax, ₹47.39 of fragrance oil, ₹5.90 of wick, ₹97.23 of jar including the breakage allowance and ₹2.60 of sticker — ₹229.23 in total. Notice which line is largest. At a 150 g fill in a lidded glass jar, the vessel costs more than the wax, and it is the line where a decision about the brand, not the process, moves the number most. That is a pricing conversation rather than a scaling one, and the Indian candle pricing guide works through it properly.

Add the allowances that only appear at volume. A 3% wax wastage assumption — pitcher residue, the last centimetre you cannot scrape, the batch you re-melt — is 4.5 kg across 150 kg, or ₹2,283.30 a month. Burn testing one candle from each of the 15 melts costs about ₹3,438.50 in materials. Neither figure is measured data: the 3% is a stated assumption, and the testing rate is a choice. Both are cheaper than the alternative, which is finding out about a wick problem from a customer 66 candles later.

Stock cover: how deep the shelf has to be

At 500 a month a shortage costs you an afternoon. At 1,000 it costs you a pour day.

Consumption at 1,000 candles a month is 150 kg of wax, 12 kg of oil, 1,000 wicks and 1,030 jars — roughly 5 kg of wax and 400 g of oil a day on a thirty-day month. The question is how many days of that you hold. Hold too little and a courier delay stops a pour day you cannot get back; hold too much and you have converted working capital into flakes on a shelf during the one season when cash is tightest.

Cover at 1,000 candles a month · what one month of each material looks like
One month of cover, by material
Material Used per month Largest listed pack Packs for one month One month at live prices
Soy wax, CSI 464 150 kg 10 kg 15 packs ₹76,110.00
Fragrance oil, per scent 3 kg 1 kg 3 packs each ₹47,391.60 for four
Eco Candle Wicks Thin (C1) 1,000 1,000 wicks 1 pack ₹5,900.00
Glass jars, 150 gram 1,030 Pack of 10 103 packs ₹97,232.00
Wick stickers 1,040 Sheet of 40 26 sheets ₹2,600.00
Priced above at the same live rates as the main bill. Note the third column: 10 kg is the largest listed wax pack and 1 kg the largest listed fragrance pack, so a month of cover is fifteen wax packs and three oil packs per scent rather than one big sack. Stock depth on any individual variant changes constantly — the product page is authoritative, and if a variant you have planned around is thin when you go to order, that delay becomes part of your lead time. For anything beyond the listed packs, or for a single consignment of this size, ask for a quote on WhatsApp +91 7397976926. No bulk rate is printed, and none is estimated here.

Two practical rules survive contact with a real workshop. First, cover the things that stop a pour, not the things that stop a dispatch. Wax, oil and wicks stop production dead; a particular jar colour usually does not, because you can pour the other colour you also stock and sell it as this month's edition. Second, cover per scent, never in aggregate. Twelve kilos of oil on the shelf means nothing if nine of them are the scent that does not sell. Each fragrance gets its own count.

Storage matters more at this level than most makers expect, and in India it is mostly a heat and humidity question. The CSI 464 page states a shelf life of 60 months in cool, dry storage, away from sunlight and moisture, and the CSI 468 page says to keep the pack sealed. A hundred and fifty kilos of flakes stacked against an outside wall in a Nagpur or Ahmedabad summer is not the same material as a hundred and fifty kilos on an inside shelf. Oils belong in a dark cupboard with the caps tight; jars belong off the floor and away from the doorway where trolleys clip them.

Capacity is arithmetic before it is ambition: fifteen melts, four scents, one weighed recipe.
— CandleMakingSuppliesIndia
Festive timing changes the cover question. Diwali 2026 falls on 8 November 2026, and with a 14–21 day cure plus courier time a festive run wants to be poured by about mid-October — so a 1,000-candle festive month has to have its material standing in the workshop by the end of September. CSI 464 10 kg ₹5,074.00 · British Rose 1 kg ₹3,068.00 · Eco Candle Wicks 1000 for ₹5,900.00.
See every wax grade

Consistency controls a 1,000-candle month forces on you

At 66 candles a batch, a mistake is never a single candle.

The reason small brands lose customers at exactly this point is not quality — it is variation. The candle a buyer loved in July and the candle they reorder in October come from different melts, possibly different wax packs, definitely different evenings. Four controls hold the line, and none of them costs much.

1. One weighed recipe per SKU, in grams

Write the recipe as a batch, not as a candle: 10 kg of CSI 464, 800 g of fragrance at 8%, 66 jars, 66 wicks. Weigh the oil on a scale rather than pouring by eye — a candle making weighing scale is ₹354.00, though stock on it is thin, so check the page. Pouring “about a bottle” into a 10 kg melt is how a 6% batch and a 10% batch end up in the same box.

2. The same grade, and a tested fallback

Switching wax grade mid-month changes the ceiling and often the wick. CSI 464 states up to 10% of wax weight and gives 80–90°C as the working range for melting and pouring; Eco Soy CSI 400 says to add fragrance at 85°C within an 80–90°C window and stir gently for two minutes, and does not publish a fragrance maximum — ask on WhatsApp for that one. Keep one fallback grade you have already burn-tested at your fill and wick, so that a thin week on your usual variant costs you a retest you have already done rather than a month of guessing.

3. A burn test from every melt, not every batch of months

One candle out of each of the 15 melts is 1.5% of your output and about ₹3,438.50 of material. Burn it properly: the Chunks page asks for a minimum 48-hour cure and says ideally one to two weeks, and general practice for soy container candles is 14–21 days before the throw settles. Test at the same age every time, or you are comparing a three-day candle with a three-week one and calling the difference a quality problem.

4. Batch numbers on the base of the jar

A pencil-written or stickered batch code — melt number, date, scent, wax pack — costs almost nothing and turns a complaint into a diagnosis. Candle Care Stickers are ₹413.00 for a roll of 500 at ₹0.83 each, and many makers write the batch code on the back of the same sticker. When somebody tells you the candle tunnels, you want to know whether it came from melt 7 or melt 12.

Antara Srinivas Iyer's review of the liquid dyes makes the consistency point from the colour side: “Very good quality liquid dyes. Good vibrant colours in both luxury soy wax and coconut soy wax. I’m very happy with it.” The reason that matters at 1,000 a month is that colour, like fragrance, is dosed by weight against the wax — and at 66 candles a melt, an eyeballed dose is 66 candles of drift.

Walkthrough: the month you step up

Four decisions, in this order, before the first melt of the doubled month.
1
Count your melts before you count your money. Weigh what your melter actually holds, divide 150 kg by it, and look at the number. Fifteen cycles of 10 kg is a normal month; sixty cycles of 2.5 kg is a different life. If the count does not fit the weeks you have, fix capacity first — a second 10 kg melter at ₹21,240.00, or ₹42,480.00 for the pair, buys back more month than any material saving on this page. Also check availability before you plan around a specific machine; the 20 kg version is listed but thinly stocked.
2
Lock the recipe and the range, then order the month in one go. Four scents, one fill weight, one load: 10 kg + 800 g per melt. That makes the order obvious — fifteen 10 kg wax packs, three 1 kg packs of each scent, one 1,000-wick pack, 103 packs of jars and 26 sheets of stickers, ₹2,29,233.60 in total. Place it as one consignment rather than three: freight is charged per consignment and is not a published CSI figure, so ask for a quote to your pincode on WhatsApp before you split it.
3
Wick the jars before the pour, and schedule the cure. Sixty-six jars wicked, stickered and centred the evening before turns each melt into a pour rather than an assembly job. Then book the shelf: at 1,000 candles a month with a 14–21 day cure, you will have between 500 and 1,000 finished candles curing at any moment. Measure that shelf now. It is the constraint nobody plans for and the reason so many makers pour into boxes stacked in a bedroom by the second month.
4
Burn one from every melt, and write down what you changed. Fifteen test candles a month, about ₹3,438.50 of material, tested at the same age. Keep a single page per melt: date, scent, wax pack, load, wick, jar, ambient temperature, and anything unusual. When the doubled month throws up its first inconsistency — and it will — that page is the difference between finding the cause in ten minutes and changing four variables at once.

Those four steps are deliberately dull. The step from 500 to 1,000 is won by dullness: the same recipe, the same grade, the same melt size, the same test, month after month, while the volume doubles underneath. Scaling to 1,000 orders a month covers the demand side of the same problem, and how many candles a kilo of wax makes is the sense check for any fill weight other than 150 g.

Where the step from 500 to 1,000 actually breaks

Five failures, in the order they usually arrive.

1. Cash, four to six weeks before revenue

The bill doubles the month you step up; the revenue doubles four to six weeks later, after the cure and the dispatch. That gap is ₹1,14,616.80 of extra working capital tied up at the worst possible moment, and it is the single most common reason a doubled month is only attempted once. Plan the step for a month when you are holding cash, not for the month after a festive discount run.

2. Bench space and curing shelves

Sixty-six jars need somewhere to sit undisturbed while they set, and the month's output needs somewhere to cure for two to three weeks. Count shelves in candles, not in square feet, and count them before the wax arrives.

3. The scent that runs out first

One scent always outsells the plan. At 1,000 a month that means 3 kg of one oil disappears in three weeks while another sits at 2.4 kg. Recount per scent every fortnight rather than monthly, and keep one spare 1 kg pack of your best seller rather than one spare of each.

4. Wick size drifting with fill weight

Doubling output tempts people to switch jar sizes for a wholesale order. A different diameter is a different wick, and Eco Candle Wicks come as Thin (C1) at ₹5.90 and Thick (C2) at ₹9.44 with no published sizing chart per diameter — so the answer is a test burn, not a table. The wick guide by diameter is the right starting point, and every new vessel earns its own burn test before it earns a production run.

5. Deliveries becoming a scheduling input

At 500 a month a late parcel is an inconvenience; at 1,000 it is a lost pour day. CSI does not publish delivery times and none is estimated here — measure your own from your last three orders and build it into when you place the next one. Two customers have said publicly that they would like delivery timing improved, and read from a planning point of view that is simply information: order earlier, not more.

Treating the doubled month as permanent before it has happened twice. One good month is not a new baseline, and buying three months of material against a single strong October is how a small brand ends up with 450 kg of wax and a quiet January. Fix: buy a month at a time until you have poured 1,000 twice in a row, then extend cover. The cost of ordering monthly is a second consignment; the cost of over-buying is capital you cannot get back out until it has been poured, cured and sold.

Step back and the shape of this is simple. Doubling from 500 to 1,000 candles a month is ₹1,14,616.80 of extra material, fifteen melt cycles instead of eight, four single-scent batches instead of a scatter, and exactly the same ₹229.23 of CSI material in every candle you pour. The arithmetic is easy and honest. The hard part is the week — and the week is yours to design.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and the most useful thing this page says runs against its own sales interest: doubling your order does not reduce your cost per candle. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg; Eco Candle Wicks Thin (C1) are ₹5.90 each in every pack from ten to a thousand; the 150 gram glass jar is ₹94.40 in the pack of 10 and the pack of 20. The material cost of a 150 g candle is ₹229.23 at 500 a month and ₹229.23 at 1,000. Savings at this step come from your wastage, your batch size and your consignment count — not from the price list.

Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything has changed since. The worked example uses a 150 g wax fill, an 8% fragrance load of wax weight, four scents, one wick and one sticker per candle; the 3% glass breakage allowance, the 3% wax wastage allowance and the melts-per-session scenarios are stated assumptions and illustrative figures, not measured production data. The largest listed wax pack is 10 kg and the largest listed fragrance pack is 1 kg; quantities beyond those are quoted on WhatsApp, and no bulk rate is invented here. Outer packaging, labels, ribbon, courier, labour, electricity and rent are not CSI products and are left as blank inputs. Nothing on this page is tax, licensing or business-compliance advice — speak to your own adviser.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, current availability on a specific variant before you build a production month around it, or a delivery quote to your pincode so a 150 kg month travels as one consignment instead of three.

Frequently asked questions

How much raw material does 1,000 candles a month need?
At a 150 g fill and an 8% fragrance load of wax weight: 150 kg of soy wax, 12 kg of fragrance oil, 1,000 wicks, 1,030 jars including a 3% breakage allowance and 1,040 wick stickers. At live CSI September 2026 prices that is ₹2,29,233.60 of material, or ₹229.23 a candle.
Does my cost per candle drop if I double production?
Not from the price list. CSI 464 is ₹507.40 a kilo at 1 kg, 5 kg and 10 kg, wicks are ₹5.90 each at every pack size, and the 150 gram jar is ₹94.40 in both pack sizes — so materials stay at ₹229.23 a candle at 500 and at 1,000. What falls is wastage, half-filled melts and the number of consignments you pay freight on, and those are your own savings to make.
How many melts is 1,000 candles a month?
15 melt cycles of 10 kg, about 66 jars each at a 150 g fill. The imported 10 kg melter page states it melts 10 kg of soy wax in approximately 30 minutes at 100°C, so melting is roughly 7.5 hours across the month. Pouring, wicking, cooling and cleaning are the real hours and are entirely your own figures.
Should I buy a bigger melter or a second one?
Count cycles first. If fifteen 10 kg cycles fit comfortably into your weeks, you do not need more machine. If they do not, a second 10 kg melter at ₹21,240.00 lets two melts run in parallel while one cools, which is usually worth more than a single larger vessel. Check availability on the page before planning — the 20 kg option is listed but thinly stocked.
Can I get a bulk rate for 150 kg of wax?
Ask. The store's largest listed wax pack is 10 kg and its largest listed fragrance pack is 1 kg, and no bulk rate is printed anywhere, so nothing is estimated on this page. For a consignment of 150 kg of wax and 12 kg of oil, message WhatsApp +91 7397976926 for a quote, GST invoicing and documentation.
How much should I hold in stock at 1,000 candles a month?
At least enough that a delivery never sits between you and a pour day. One month of cover is fifteen 10 kg wax packs, three 1 kg packs of each of four scents, one 1,000-wick pack and 103 packs of jars. Hold cover per scent rather than in aggregate, prioritise the materials that stop a pour outright, and remember that stock depth on any one variant moves — the product page is authoritative.
Double the month, not the mistakes
Fifteen melts, four scents, one weighed recipe — and the same cost per candle you had at 500.
Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg) · British Rose 1 kg ₹3,068.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) 1000 for ₹5,900.00 · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 each at 10 · Electric Wax Melter (Imported) 10 kg ₹21,240.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making supplies Quote a 150 kg month on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — convert the target output into wax, oil, wick, jar and sticker quantities, divide the wax by your measured melt size to get cycles, build the week around cycles rather than candles, and hold one weighed recipe per SKU — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Arzoo Vyas, Ashwini, Chanpreet kaur. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg), 1 kg ₹507.40, 500 g ₹260.00 (₹520.00/kg); British Rose Fragrance Oil 1 kg ₹3,068.00; Roasted Coffee Fragrance Oil 1 kg ₹3,738.00; Rajnigandha 1 kg ₹4,460.00; Woody Oud Fragrance Oil 1 kg ₹4,531.20; Eco Candle Wicks Thin (C1) 1000 wicks ₹5,900.00 and 500 wicks ₹2,950.00 (₹5.90 each at every pack size), Thick (C2) ₹9.44 each; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each); Bamboo Stirring Sticks ₹23.60 each at 5 and ₹18.88 each at 100; Performance Wooden Wicks ₹59.00 each at 10 and ₹41.30 each at 100; Electric Wax Melter (Imported) 10 kg ₹21,240.00; Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Steel Scraper ₹236.00; Wick Centering Device ₹118.00; Steel Wick Holder ₹250.00 for 5 and ₹1,250.00 for 25; Candle Making Weighing Scale ₹354.00. Worked example: 1,000 candles a month at a 150 g wax fill with an 8% fragrance load of wax weight (12 g of oil per candle) across four scents, one wick and one sticker per candle, compared with 500 candles at the same specification. Stated assumptions, not measured data: a 3% glass breakage allowance, a 3% wax wastage allowance, one burn test per melt, and the two-, three- and four-melts-per-session scenarios. Product-page figures quoted: CSI 464 states up to 10% fragrance load of wax weight and gives 80–90°C as the working range for melting and pouring, with a 60-month shelf life in cool, dry storage; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy CSI 468 state up to 13%; Eco Soy CSI 400 says to add fragrance at 85°C within an 80–90°C window and does not publish a fragrance maximum; the imported Electric Wax Melter page states it melts 10 kg of soy wax in approximately 30 minutes at 100°C with a 60–100°C display range; the Mini Electric Wax Melter is published as 1 litre with 300 W and 600 W modes. CSI does not publish delivery times, freight rates, minimum orders or bulk discounts, and none is estimated here — bulk pricing is quoted on WhatsApp. Costs CSI does not sell — outer cartons, mailers, labels, ribbon, courier, labour, electricity and rent — are excluded on purpose and shown as blank inputs. Diwali 2026 is 8 November 2026; a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog