I'm Growing from 1,000 to 10,000 Candles a Month — How Do I Calculate When to Move from Retail Packs to Wholesale Cartons and Bulk Raw-Material Purchases?

I'm Growing from 1,000 to 10,000 Candles a Month — How Do I Calculate When to Move from Retail Packs to Wholesale Cartons and Bulk Raw-Material Purchases?

 

Natural Soy Pearl 50 kg ₹21,240.00 Salsa jars ₹29.50 each from 50 Beyond listed packs: quoted on WhatsApp
CSI production-calculator guides · Procurement & reorder
Bigger packs rarely lower the price on our listings. They change how often you order and how you handle stock — here is when each one is worth it.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the pack-transition guidance set out below. Wording is unedited.
✓ Wax to 10 kg bags · Natural Soy Pearl to 50 kg ✓ Wicks to 1,000 · Salsa jars to 100 ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Procurement · Scaling pack sizes
Growing tenfold does not mean buying the same things tenfold. At 1,000 candles a month, CSI's listed packs cover everything comfortably. By 10,000 you are counting hundreds of bags and bottles a month, and the questions change from price per pack to handling, reorder frequency and which items should move to a scheduled quote.
2,638
candles a month (200 g, 8%) at which wax passes 50 × 10 kg bags — our labelled point to ask for scheduled bulk supply · the top scent passes 10 kg a month at about 3,034
Quick answers — read this first
When should I move from retail packs to bulk raw materials? Component by component, when its monthly count of packs becomes unwieldy — not at one sales figure. With labelled thresholds of 50 wax bags, 10 kg of one oil and 1,000 jars a month, wax crosses at about 2,638 candles, jars at about 990 and the top scent at about 3,034.

Are bigger packs cheaper at CSI? Mostly not per unit. Luxury Soy Wax Chunks are ₹599.00 a kilo at 5 kg; wicks are ₹5.90 each at every pack. The real listed breaks are few: Natural Soy Pearl from 1 kg to 5 kg (5.6%), Salsa jars from 5 to 50 (26.5%), Mini Glass Jars from 5 to 100 (18.2%) and 24 oils at 1 kg.

How much wax do 10,000 candles a month use? At 200 g and 8% with 3% loss, 1,895.20 kg — 190 bags of 10 kg a month, plus 164.80 kg of oil.

What moves the cost most at scale? Material choices, not pack size. At 10,000 candles a month, Natural Soy Pearl instead of Luxury Soy Wax Chunks is ₹3,30,143.84 a month less on wax at listed rates — if it passes your burn tests.
The short answer
Scale: 1,000 → 10,000 candles (200 g, 8%, 3% loss): wax 189.52 kg → 1,895.20 kg; oil 16.48 kg → 164.80 kg; wicks 1,020 → 10,200.
Listed breaks: Natural Soy Pearl 1 → 5 kg 5.6% · Salsa jars 5 → 50 26.5% · Mini Glass Jars 5 → 100 18.2% · 24 oils ≥ 5% at 1 kg. Most other packs are priced flat.
Quote triggers: Labelled: over 50 wax bags, 10 kg of one oil or 1,000 jars a month → ask for a scheduled or bulk quote. No volume discount is published.
What each component needs a month from 1,000 to 10,000 candles — and where it moves to a quote 1,000 / month 2,500 / month 5,000 / month 10,000 / month Container wax 19 × 10 kg 48 × 10 kg 95 × 10 kg 190 × 10 kg Top scent (20%) 3.3 kg 8.2 kg 16.5 kg 33.0 kg Slow scent (5%) 0.82 kg 2.06 kg 4.12 kg 8.24 kg Wicks 1,020 wicks 2,550 wicks 5,100 wicks 10,200 wicks Jars 1,010 jars 2,525 jars 5,050 jars 10,100 jars listed packs are practical past a labelled handling threshold — ask for a scheduled or bulk quote
Monthly quantities at each volume (200 g candles at 8%, allowances included). Dark cells have passed a labelled handling threshold — 50 × 10 kg wax bags, 10 kg of one scent, or 1,000 jars a month — where a scheduled or bulk quote usually beats ordering listed packs. The thresholds are examples, not CSI rules.
Straight answer
I'm growing from 1,000 to 10,000 candles a month — how do I calculate when to move from retail packs to wholesale cartons and bulk raw-material purchases?
Do it per component, not per sales milestone, and base it on monthly pack counts, not on hopes of a discount. Convert each volume into monthly quantities: at 200 g and 8% with small allowances, 1,000 candles use 189.52 kg of wax, 16.48 kg of oil, 1,020 wicks and 1,010 jars; 10,000 use ten times that — 190 bags of 10 kg wax a month. Then move each line up a pack size when the listed price actually breaks, and to a scheduled or bulk quote when the pack count becomes unwieldy. On CSI's listings the breaks are few and specific: Natural Soy Pearl Wax 1 kg → 5 kg (5.6%), Salsa jars 5 → 50 (26.5%), Mini Glass Jars 5 → 100 (18.2%), and 24 oils at 1 kg. Wax bags, wicks and most oils are priced flat, so bigger packs buy fewer orders, not lower rates. Using labelled thresholds of 50 wax bags, 10 kg of one scent and 1,000 jars a month, wax moves to a quote at about 2,638 candles a month, jars at about 990, your top scent at about 3,034 and a slow scent much later. No volume discount is published; larger quantities are quoted on WhatsApp.
One line: move up a pack where the price breaks, move to a quote where the pack count breaks — component by component.
The largest listed wax bag is Natural Soy Pearl Wax at 50 kg for ₹21,240.00 — ₹424.80 a kilo, the same rate as its 5 kg and 10 kg, and 5.6% below its 1 kg. At 10,000 candles a month you would need about 38 of them. No fragrance ceiling is quoted in this series; check the product page or ask us before switching.
Buy Natural Soy Pearl Wax

What 1,000 to 10,000 candles consume

Tenfold growth turns a few bags on a shelf into a pallet a week. The arithmetic is the same; the logistics are not.

Use one standard candle so the volumes are comparable: 200 g at an 8% load, 184 g of wax and 16 g of oil, with a 3% pour-loss allowance on both, 2% extra wicks and 1% extra glass (labelled working assumptions). Your own mix of sizes converts the same way, product by product, as in I Want to Keep 30 Days of Candle Raw-Material Inventory — How Do I Convert Monthly Unit Sales into Kilograms of Wax and Fragrance Stock?.

200 g candles at 8% · 3% loss on wax and oil · 2% wicks · 1% glass
Monthly consumption at four volumes
Candles a month Wax In 10 kg bags Oil (all scents) Wicks Jars
1,000 189.52 kg 19 × 10 kg 16.48 kg 1,020 1,010
2,500 473.80 kg 48 × 10 kg 41.20 kg 2,550 2,525
5,000 947.60 kg 95 × 10 kg 82.40 kg 5,100 5,050
10,000 1,895.20 kg 190 × 10 kg 164.80 kg 10,200 10,100

Every column scales exactly tenfold between the first and last row — materials are linear in volume. What does not scale linearly is the effort. At 1,000 candles a month, wax is 19 bags; at 10,000, it is 190 bags — around 45 every week. Oil moves from a handful of bottles to dozens of kilos. That is the real reason to change how you buy, and it is a different reason for each component.

The CSI principle
Change the pack when the price breaks. Change the supply route when the count breaks.
Two separate triggers. The first is on the price list and is the same for every buyer. The second is about your stock room — how many bags, bottles and cartons you can receive, store and count — and only you can set it.

Wax: bags, then a quote — and the choice that matters more

On CSI's listings, container wax is flat per kilo from 1 kg upward: Luxury Soy Wax Chunks are ₹599.00 a kilo at 1 and 5 kg and ₹599.90 at 10 kg, and Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 at 1, 5 and 10 kg. So there is no price reason to move from 5 kg to 10 kg bags — two 5 kg Chunks bags are even ₹9.00 cheaper than one 10 kg. The move to 10 kg bags is about handling: half as many bags to open, count and store. Natural Soy Pearl Wax is the one listed wax with a break, from ₹450.00 at 1 kg to ₹424.80 a kilo at 5, 10 and 50 kg.

The second trigger is the bag count. We use 50 bags of 10 kg a month as a labelled handling threshold — roughly two bags every working day. At 200 g and 8% that is about 2,638 candles a month. Past it, a scheduled supply quote — fixed monthly quantities, delivered on dates you agree — usually suits both sides better than repeated listed-pack orders. CSI quotes quantities beyond the listed bags on WhatsApp and publishes no discount figure, so treat any price improvement as a bonus, not a plan.

Listed per-kilo rates at bag sizes · CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wax need incl. 3% loss
Monthly wax cost at each volume, by wax
Candles a month Wax Luxury Soy Wax Chunks (₹599.00 / kg) CSI 464 (₹507.40 / kg) Natural Soy Pearl (₹424.80 / kg) Chunks − Pearl
1,000 189.52 kg ₹1,13,522.48 ₹96,162.45 ₹80,508.10 ₹33,014.38
2,500 473.80 kg ₹2,83,806.20 ₹2,40,406.12 ₹2,01,270.24 ₹82,535.96
5,000 947.60 kg ₹5,67,612.40 ₹4,80,812.24 ₹4,02,540.48 ₹1,65,071.92
10,000 1,895.20 kg ₹11,35,224.80 ₹9,61,624.48 ₹8,05,080.96 ₹3,30,143.84

The last column is the one to look at. At 10,000 candles a month, the difference between the dearest and cheapest listed soy wax is ₹3,30,143.84 a month — far more than any plausible bulk discount on the same wax. But a wax is a formulation, not a commodity: each has its own fragrance ceiling (13% for Chunks, 10% for CSI 464, none published here for Pearl), its own look and its own burn. Change wax only after side-by-side burn tests, and never mid-season. I Can Get a Better Wax Price if I Buy 100 Kg Instead of 25 Kg — How Do I Determine Whether My Current Sales Are High Enough to Justify the Larger Purchase? works through whether a bulk wax price is worth the stock it creates.

Argued against our own interest, plainly. A supplier would like you to believe that bigger bags are cheaper. On our own listings they are not: 10 kg of Chunks costs ₹599.90 a kilo against ₹599.00 in 5 kg bags, and 100 kg of any listed wax costs the same per kilo as 10 kg. If you are scaling, the savings are in the wax you choose and in a negotiated scheduled supply, not in the bag size.
The mistake: moving every line up at once. A business that hits 2,500 candles a month and decides to "go wholesale" on everything ends up with kilos of slow scents, 10 kg bags it did not need and a jar order sized for a volume it has not reached. Wax crosses our handling threshold at about 2,638 candles a month; the slow scent in this example never needs more than listed kilos even at 10,000. Move each line on its own trigger.
1
Container soy · up to 13% load
Luxury Soy Wax Chunks
Flat per kilo at every listed size. The practical choice for most makers until the monthly bag count, not the price, makes a scheduled supply worth asking for.
Bag Price Per kilo 200 g candles (184 g wax)
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.7
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.4
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.2
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.3
At 10,000 candles a month: ₹11,35,224.80 of wax at ₹599.00 / kg Buy Luxury Soy Wax Chunks
2
Soy pearls · the only listed wax break
Natural Soy Pearl Wax
₹424.80 a kilo from 5 kg to 50 kg, 5.6% below the 1 kg. The 50 kg bag is the largest wax bag CSI lists. Test it before switching; no fragrance ceiling is quoted in this series.
Bag Price Per kilo 200 g candles (184 g wax)
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.4
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.2
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.3
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 271.7
At 10,000 candles a month: ₹8,05,080.96 of wax Buy Natural Soy Pearl Wax

Oils: 100 g, kilo, then a quote, scent by scent

Wax scales with the business. Oil scales with each scent — and your slowest scent may still belong in 100 g bottles when your fastest needs a drum.

Oil needs 16.48 g per candle here, split by scent. Three example scents show the spread: a top scent at 20% of sales, a middle one at 10% and a slow one at 5%. The table rounds each month's need to the cheapest combination of in-stock CSI packs (50 g and up), and flags the point — above 10 kg of one scent a month, a labelled threshold — where an above-1 kg quote is worth asking for.

Oil per scent a month · 3% loss · cheapest practical in-stock packs · CSI live pricing, pulled 24 September 2026
Each scent's pack, as volume grows
Scent (share) Candles a month Oil a month Packs Cost
Eucalyptus Spearmint (20%) 1,000 3,296 g 3 × 1 kg + 3 × 100 g ₹10,266.00
Eucalyptus Spearmint (20%) 2,500 8,240 g 8 × 1 kg + 2 × 100 g + 1 × 50 g ₹25,464.40
Eucalyptus Spearmint (20%) 5,000 16,480 g 16 × 1 kg + 1 × 500 g → ask for above-1 kg quote ₹50,740.00
Eucalyptus Spearmint (20%) 10,000 32,960 g 33 × 1 kg → ask for above-1 kg quote ₹1,01,244.00
Verbena (10%) 1,000 1,648 g 1 × 1 kg + 1 × 500 g + 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹8,118.40
Verbena (10%) 2,500 4,120 g 4 × 1 kg + 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹19,800.40
Verbena (10%) 5,000 8,240 g 8 × 1 kg + 2 × 100 g + 1 × 50 g ₹39,270.40
Verbena (10%) 10,000 16,480 g 16 × 1 kg + 1 × 500 g → ask for above-1 kg quote ₹77,998.00
Ylang Ylang Flower (5%) 1,000 824 g 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g ₹4,814.40
Ylang Ylang Flower (5%) 2,500 2,060 g 2 × 1 kg + 1 × 100 g ₹11,210.00
Ylang Ylang Flower (5%) 5,000 4,120 g 4 × 1 kg + 1 × 100 g + 1 × 50 g ₹22,160.40
Ylang Ylang Flower (5%) 10,000 8,240 g 8 × 1 kg + 2 × 100 g + 1 × 50 g ₹43,990.40

The slow scent tells the story. At 1,000 candles a month, Ylang Ylang at 5% needs 824 g — a 500 g and a few 100 g bottles. At 10,000 it needs 8.24 kg, still inside listed kilos. Meanwhile the top scent passes 10 kg a month at about 3,034 candles. So one business, at one volume, can have scents in three different buying modes. Plan per scent; I Sell 1,000 Candles Every Month Across 10 Fragrances — How Do I Calculate Fragrance Inventory When Some Scents Sell Five Times Faster than Others? and My Fragrance Supplier Offers a Better Rate at 5 Kg — How Many Monthly Candle Sales Do I Need Before Buying That Quantity Makes Sense? cover fast and slow scents and when a bulk fragrance rate is worth taking.

3
Fresh · top scent · 13.3% kilo saving
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
One of the cheapest oils in the collection and one of the 24 with a real 1 kg saving over 100 g. As the top scent in this example it moves to kilos early, and past about 3,034 candles a month to a quoted quantity.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹68.44 ₹4.56 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹354.00 ₹3.54 6.25
500 g ₹1,652.00 ₹3.30 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
₹49.09 of oil per 200 g candle at the 1 kg rate Buy Eucalyptus Spearmint
4
Herbal-citrus · 20.0% kilo saving
Verbena Fragrance Oil
A mid-share scent where the kilo is 20% cheaper per gram than the 100 g (₹4.72 against ₹5.90). The move from 100 g to kilos pays here as soon as the monthly need approaches a kilo.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 0.94
50 g ₹330.40 ₹6.61 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,478.00 ₹4.96 31.25
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 62.50
₹75.52 of oil per 200 g candle at the 1 kg rate Buy Verbena
5
Floral · slow scent · 10.0% kilo saving
Ylang Ylang Flower Fragrance Oil
The slow scent in the example. At lower volumes its need sits between a 500 g and a kilo; the 500 g already captures most of the saving over 100 g, so there is no reason to hold kilos of it until the monthly need reaches them.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 0.94
50 g ₹330.40 ₹6.61 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,714.00 ₹5.43 31.25
1 kg ₹5,310.00 ₹5.31 62.50
₹84.96 of oil per 200 g candle at the 1 kg rate Buy Ylang Ylang

Wicks and jars

Wicks are the simplest line. Eco Candle Wicks Thin C1 are ₹5.90 each in every pack from 10 to 1,000, so the only question is handling: move to packs of 1,000 once you use a thousand a month. The table shows the two ways to buy each volume — identical in rupees.

Eco Candle Wicks Thin C1 · 2% defect allowance · CSI prices, 25 September 2026 pull
Wicks at scale: same price, fewer packs
Candles a month Wicks All in packs of 100 Mostly packs of 1,000
1,000 1,020 11 × 100 = ₹6,490.00 1 × 1,000 + 1 × 100 = ₹6,490.00
2,500 2,550 26 × 100 = ₹15,340.00 2 × 1,000 + 6 × 100 = ₹15,340.00
5,000 5,100 51 × 100 = ₹30,090.00 5 × 1,000 + 1 × 100 = ₹30,090.00
10,000 10,200 102 × 100 = ₹60,180.00 10 × 1,000 + 2 × 100 = ₹60,180.00

Jars are where pack size and product choice both matter. The White Matte Glass Jar used in many of our examples is listed only in packs of 5, at ₹70.80 each. The 200 ml Salsa Glass Jar drops from ₹40.12 each in fives to ₹29.50 in 50s and 100s (26.5% less), and the Mini Glass Jars (black) from ₹25.96 in fives to ₹21.24 in 100s (18.2% less). Fill weights for these jars are not published, so a switch of jar is also a switch of candle — confirm the fill with a weighed test pour.

Jar packs at scale · 1% breakage · CSI prices (White Matte verified 10 September 2026; Salsa and Mini 24–25 September 2026) · fills differ and are not published
What a month of jars means in listed packs
Candles a month Jars White Matte (5s) Salsa 200 ml (100s) Mini black (100s)
1,000 1,010 202 packs of 5 = ₹71,508.00 11 packs of 100 = ₹32,450.00 11 packs of 100 = ₹23,364.00
2,500 2,525 505 packs of 5 = ₹1,78,770.00 26 packs of 100 = ₹76,700.00 26 packs of 100 = ₹55,224.00
5,000 5,050 1,010 packs of 5 = ₹3,57,540.00 51 packs of 100 = ₹1,50,450.00 51 packs of 100 = ₹1,08,324.00
10,000 10,100 2,020 packs of 5 = ₹7,15,080.00 101 packs of 100 = ₹2,97,950.00 101 packs of 100 = ₹2,14,524.00

At 1,000 candles a month, White Matte jars are already about 200 packs of five a month. We use 1,000 jars a month as the labelled point to ask for carton or scheduled supply of any container — about 990 candles. I'm Producing 5,000 Candles a Month — How Do I Calculate Monthly Raw-Material Consumption and Set Automatic Reorder Levels for Every Major Component? sets the reorder levels once you are there.

Scale the container decision first
At 10,000 candles a month, the gap between a ₹70.80 jar and a ₹29.50 jar is about ₹4,17,130.00 a month. No change of wax bag or oil bottle comes close. If you are planning to scale, settle the container — design, fill and supply route — before the volumes arrive.

Where the listed prices really break

Put together, CSI's listings have a short list of genuine per-unit breaks, and a long list of flat prices. This is the whole map for the items in this series:

CSI listed prices · oil and wax pulled 24 September 2026 · wicks 25 September · jars as noted above
Real breaks versus flat pricing
Item Smaller pack Larger pack Per-unit change
Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450.00 5 kg ₹2,124.00 (₹424.80 / kg) 5.6% less
200 ml Salsa Glass Jar 5 for ₹200.60 (₹40.12) 50 for ₹1,475.00 (₹29.50) 26.5% less
Mini Glass Jars, black 5 for ₹129.80 (₹25.96) 100 for ₹2,124.00 (₹21.24) 18.2% less
Fragrance oils (24 of 91) 100 g 1 kg 5% to 62.3% less
Fragrance oils (52 of 91) 100 g 1 kg within ±1% — flat
Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00 10 kg ₹5,999.00 ₹0.90 / kg more
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 10 kg ₹5,074.00 flat
Eco Candle Wicks Thin C1 10 for ₹59.00 1,000 for ₹5,900.00 flat

Everything in the lower half of that table is bought for handling and stock security, not price. The upper half is where moving up a pack is worth doing as soon as your monthly need reaches it. Beyond the largest listed packs, prices are quoted, and no discount figure is published — so a scaling plan should be costed at listed rates and any quote treated as an improvement.

1
Convert next quarter's volume into monthly quantitiesPer product and per scent, with your allowances — the same conversion at any scale.
2
Move each line to the pack where its price breaksPearl at 5 kg, Salsa jars at 50, Mini jars at 100, the 24 oils with kilo savings at 1 kg. Everything else: the size that suits handling.
3
Count packs per monthBags, bottles, packs of wicks and jars. Where a count passes your handling threshold, that line is ready for a scheduled quote.
4
Ask for the quote with volumes and cadenceMonthly quantities per item and how often you want delivery. CSI quotes beyond the listed packs on WhatsApp.
5
Keep listed packs for the long tailSlow scents, test materials and new launches stay on listed sizes even at 10,000 candles a month. I'm Launching Three New Fragrances but Don't Know Their Demand Yet — How Much Fragrance Oil Should I Initially Buy Compared with Established Bestsellers? covers launch quantities.
At scale, the pack you buy is a logistics decision. The wax and jar you choose are the price decision.
— CandleMakingSuppliesIndia
Scaling into the festive season? Diwali is on 8 November 2026, and a business growing towards 5,000 or 10,000 candles a month should agree its October–November supply now. Send us monthly quantities per item and we will quote scheduled supply, with GST invoicing, MSDS and IFRA documentation.
Talk to us about scaling supply

One last check on the per-candle view. With Luxury Soy Wax Chunks, a White Matte jar, one wick and Eucalyptus Spearmint at its kilo rate, material cost is about ₹241.61 a candle. Switch to Natural Soy Pearl and a Salsa jar — if both pass your tests and suit your product — and it is about ₹166.88. That ₹74.73 difference, times 10,000 candles, is the number to weigh before chasing any bulk pack. I Want to Know Exactly How Much Candle Raw Material to Purchase Every Month Without Constantly Running Out or Overbuying — How Do I Build a Procurement Model Using Sales, Formula Consumption, Lead Time, Wastage and Safety Stock? builds all of this into one procurement model, and I Have ₹1 Lakh Available for Raw-Material Inventory — How Do I Decide How Much Should Go into Wax, Fragrance Oils, Wicks and Jars Based on Actual Monthly Consumption? allocates a fixed budget across the lines.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A supplier writing about scaling would normally sell bigger packs as cheaper. This page shows where our listed prices really break, where they are flat, and that at scale the wax and container you choose save more than any bag size.

Oil and wax prices come from live CSI listings pulled on 24 September 2026; Eco Candle Wick prices from the 25 September 2026 pull; the White Matte Glass Jar price was verified on 10 September 2026 for Blog 760; Salsa and Mini Glass Jar prices from the 24–25 September 2026 catalogue pull. Monthly quantities, pack counts and costs are plain arithmetic on those figures.

The 200 g candle at 8%, the allowances, the scent shares and the handling thresholds (50 wax bags, 10 kg of one scent, 1,000 jars a month) are labelled examples. CSI publishes no volume discount, carton prices or delivery times. Jar fill weights other than the Golden tin's are not published. For scheduled or bulk supply, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

When should a candle business start buying wholesale?
Line by line, when the listed price breaks or the monthly pack count becomes unwieldy. At CSI, real breaks exist for Natural Soy Pearl (5 kg), Salsa jars (50), Mini Glass Jars (100) and 24 oils at 1 kg; beyond the largest listed packs, ask for a quote.
How much raw material for 10,000 candles a month?
For 200 g at 8% with small allowances: 1,895.20 kg of wax, 164.80 kg of oil, 10,200 wicks and 10,100 jars.
Is a 10 kg bag of soy wax cheaper than 5 kg?
Not at CSI's listed prices. Luxury Soy Wax Chunks are ₹599.00 a kilo in 5 kg bags and ₹599.90 in 10 kg; CSI 464 is ₹507.40 a kilo at both. Buy 10 kg bags for handling, not price.
Does CSI sell candle jars by the carton?
Listed packs go to 100 for Salsa jars and Mini Glass Jars, 12 for Golden tins and 5 for White Matte jars. For carton quantities, ask on WhatsApp; no carton price is published.
What is the biggest cost saving when scaling candle production?
Usually material choice: the wax and the container. At 10,000 candles a month, Natural Soy Pearl instead of Luxury Soy Wax Chunks is ₹3,30,143.84 a month less at listed rates, and a ₹29.50 jar instead of a ₹70.80 jar is far more — both only if they pass your tests.
Should slow-selling scents be bought in bulk too?
No. Buy each scent to its own monthly need. A slow scent can stay in 100 g or 500 g bottles long after your bestsellers move to kilos or quoted quantities.
Scale by component
Move up a pack where the price breaks. Move to a quote where the count breaks.
Natural Soy Pearl Wax to 50 kg, container waxes to 10 kg, 93 oils to 1 kg, Eco Candle Wicks in 1,000s, Salsa and Mini Glass Jars in 100s. Send us your monthly volumes and we will quote scheduled supply.
Shop candle wax Talk to us about scaling supply
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The pack-transition method applies to any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹354.00 / 100 g, ₹1,652.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg; Verbena ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,478.00 / 500 g, ₹4,720.00 / 1 kg; Ylang Ylang Flower ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,714.00 / 500 g, ₹5,310.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each; 25 September 2026 pull). White Matte Glass Jar ₹354.00 / pack of 5 (₹70.80 each; verified 10 September 2026, Blog 760). 200 ml Salsa Glass Jar with golden lug cap ₹200.60 / 5, ₹1,475.00 / 50, ₹2,950.00 / 100. Mini Glass Jars, black: ₹129.80 / 5, ₹634.25 / 25, ₹1,180.00 / 50, ₹2,124.00 / 100.

Non-price figures and assumptions: 200 g candle at an 8% load (184 g wax + 16 g oil; load as a share of finished weight); 3% pour loss, 2% wick defects, 1% glass breakage; scent shares of 20%, 10% and 5%; handling thresholds of 50 × 10 kg wax bags, 10 kg of one scent and 1,000 jars a month are labelled working assumptions, not CSI rules. Oil price-break statistics (24 of 91 oils with a 1 kg saving of 5% or more; 52 of 91 within ±1%) are from the same pull. Fragrance ceilings: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10%; none published here for Natural Soy Pearl. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change; the linked product pages are authoritative.
Back to blog