My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?

My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?

 

Pair of C1 ₹11.80 / pair of C2 ₹18.88 per candle Candle Wick Cutter ₹295.00 Wick Centering Device ₹118.00 for 5
Double wick running hot · test to the line
Measure your jar at three heights, then test spacing and a smaller pair all the way to the stop line.
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Wax quality are very good"
Sakshi JainVerified buyer · Sep 2026
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Wax quality are very good"
Sakshi JainVerified buyer · Sep 2026
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 26 September 2026, out-of-stock variants flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Jar & Container Guides · Diameter × Wick
A double wick is set for the widest part of the jar. If the jar narrows, the wicks stay put while the glass comes in, and the last burns run hot. Here is how to measure the shape, what to change first and how to prove the fix.
33.9%
less room between each wick and the glass by the stop line in a jar narrowing from 9.3 to 7.5 cm (worked example) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can the jar shape make a double-wick candle run too hot near the end? Yes. If the jar narrows towards the bottom, the two wicks stay where you set them while the glass comes in: in our worked example each wick ends up 33.9% closer to the wall with 31.0% less pool to melt, with the same two flames.

Is it the jar or the wicks? Often both. Measure the inside at the top, middle and near the bottom. If the jar narrows, a pair set for the top is over-sized or too wide-set for the bottom. If it is straight-sided, look at wick size, trimming and session length first.

What should I change first? The free things: stop at about 1 cm of wax (common practice), trim both wicks before every session, keep sessions to 3 to 4 hours. Then test the pair moved slightly inwards and the pair one rung smaller.

When is the jar the answer? When the pair that pools the top cleanly still runs hot in the last third after all of that. A jar that narrows is fighting a double wick; a straight-sided one is not.
The short answer
The mechanism: two off-centre wicks start closer to the glass than a centred wick, so any narrowing takes a bigger share of their clearance: 33.9% here, against 16.9% for a single wick in the same jar.
Other shape factors: a thick base puts the flames over more glass at the end; a tall jar keeps the flames deep; a curved inside floor shrinks the pool in the last centimetres.
Fix order: stop line and session length, trimming, then spacing (move the pair inwards), then wick size (one rung down), then the jar.
The test: a burn-down comparison in your own jar: current pair, pair moved inwards, pair one rung down, logging pool depth, flame height and glass heat at the top, middle and final third.
Why a double wick runs hot in a jar that narrows Worked-example jar, not a CSI listing, drawn to scale, 1 cm = 26 px. Inside 9.3 cm at the fill line, 7.5 cm at the floor. Wicks fixed 2.33 cm either side of the centre (a quarter of the top diameter). The wicks stay put; the glass comes in. fill line: inside 9.3 cm wick to wall 2.33 cm · pool per wick 34.0 cm² one third burnt: inside 8.7 cm wick to wall 2.03 cm · pool per wick 29.7 cm² two thirds burnt: inside 8.1 cm wick to wall 1.73 cm · pool per wick 25.8 cm² stop line, 1 cm: inside 7.7 cm wick to wall 1.54 cm · pool per wick 23.4 cm² wicks 4.65 cm apart thick bar = gap from right wick to wall Fill line to stop line, same two flames: 33.9% less room between each wick and the glass 31.0% less pool for each wick to melt A single centred wick in the same jar loses 16.9% of its clearance over the same depth: off-centre wicks start closer to the glass, so the same taper takes twice the share. Dark band: the roughly 1 cm left at the stop line (common practice). Geometry, not burn data.
A worked-example jar that narrows from 9.3 cm inside at the fill line to 7.5 cm at the floor, drawn to scale, with a double wick set for the top. At each depth the thick bar shows the gap between the right-hand wick and the glass: it shrinks by 33.9% by the stop line, while each wick's share of the pool shrinks by 31.0%. The flames do not get smaller to match.
Straight answer
My double-wick candle burns too hot near the end of the jar. Could the container shape be contributing to the problem?
Very possibly, and a common culprit is a jar that narrows towards the bottom. A double wick is set for the diameter at the top: two wicks, each some way off centre, sized to melt their half of a wide pool. As the candle burns down a jar that narrows, the wicks stay where they are and the glass comes in. Each flame ends up closer to the wall, with less wax to melt, and the same heat going into less pool and more glass. Off-centre wicks start with less room than a centred one, so the same taper takes a bigger share of it: in our worked example, 33.9% of the wick-to-wall gap and 31.0% of the pool per wick, against 16.9% of the gap for a single wick. A thick base, a tall jar or a curved inside floor add to it. Measure your jar inside at the top, middle and near the bottom. If it narrows, change things in this order: stop with about 1 cm of wax left (common practice), trim both wicks before every session and keep sessions to 3 to 4 hours, then test the pair moved slightly inwards and the pair one rung smaller. If the pair that pools the top cleanly still runs hot at the end, the jar shape is the problem, and a straight-sided jar is the fix.
One line: in a jar that narrows, a double wick set for the top is too big and too close to the glass at the bottom, so enforce the stop line, trim, then test tighter spacing, smaller wicks or a straight-sided jar.
Test the step-down before you change the jar. Eco C1 and C2 are ₹59.00 and ₹94.40 for 10, in stock on 26 September 2026. A pair of C1 costs ₹11.80 per candle against ₹18.88 for C2, so if the smaller pair passes, the fix also saves ₹7.08 a candle.
Buy C1/C2 — from ₹59.00

Why the end of the jar is where a double wick overheats

The first burn tells you whether two wicks are enough. The last burns tell you whether they are too much.

Jar candles tend to run warmer as they burn down. The flame sits deeper inside the glass, the walls above the pool hold warm air around it, and the pool is closer to the base. With one wick that shows up as a slightly deeper pool in the last third. With two wicks it can show up as a candle that behaved perfectly for four burns and then turns into a deep, fast pool, tall flames leaning towards the glass, and a jar too hot to pick up.

Three things make a double wick more sensitive to the end than a single wick. There are two flames' worth of heat in the same jar. Each flame sits off centre, closer to one wall than a single centred flame ever is. And the pair was chosen to reach the side walls of the widest part of the jar, so at any narrower part it is, by design, more wick than that part needs. If the jar keeps the same inside diameter all the way down, the last of those does not change. If the jar narrows, it gets worse with every centimetre.

Mistake: judging a double-wick candle on its first two burns. What happens: it pools beautifully at the top and gets approved; the heat problem appears in the customer's hands a week later. Fix: no double-wick candle is approved until it has been burnt to the stop line in the jar you sell. The commercial case for final-third testing is in Why Is Testing the Final Third of a Candle Important Before Approving a New Glass Container for Commercial Sale?.

Three container shapes that add heat near the end

The wick sees the jar one centimetre at a time. Some jars change underneath it.

1. The jar that narrows towards the bottom

This is the one the diagram draws. The table puts numbers on it: a worked-example jar, 9.3 cm inside at the fill line, tapering evenly to 7.5 cm at the inside floor, with a pair of wicks each 2.33 cm from the centre (a quarter of the top diameter, a common starting placement).

Tapered jar, double wick · worked example, geometry not burn data
What each wick faces at four depths
Depth Height above inside floor Inside diameter Wick to nearest wall Pool per wick Single centred wick to wall
fill line 8.0 cm 9.3 cm 2.33 cm 34.0 cm² 4.65 cm
one third burnt 5.3 cm 8.7 cm 2.03 cm 29.7 cm² 4.35 cm
two thirds burnt 2.7 cm 8.1 cm 1.73 cm 25.8 cm² 4.05 cm
stop line, 1 cm 1.0 cm 7.7 cm 1.54 cm 23.4 cm² 3.86 cm

The two flames do not shrink as the pool does. By the stop line each is 1.54 cm from the glass instead of 2.33 cm, and has 23.4 cm² of pool to melt instead of 34.0 cm². For comparison, a straight-sided jar of 9.3 cm keeps 2.33 cm of clearance and 34.0 cm² per wick all the way down. That is why the same wick pair can pass in one jar and overheat in another with an identical top diameter. How to choose the diameter to wick for in a jar like this is the subject of My Jar Narrows Toward the Bottom — Should I Select the Wick Based on the Top, Middle or Bottom Internal Diameter?; how to schedule burn tests down a taper is in My Candle Jar Is Wider at the Top Than the Bottom — How Does That Affect Burn Testing as the Candle Burns Down?.

2. The jar with a thick base

A thick glass base does not change the top of the burn, but in the last third it puts both flames over a large mass of glass that heats from above, and it lifts the inside floor so the stop line sits higher on the outside than you would guess. With two flames over it, measure the base with a skewer and mark the stop line from the inside floor. The full base question is in My Jar Has a Thick Glass Base — Does That Affect How the Candle Burns Near the Bottom and Therefore My Wick Selection?.

3. The tall jar and the curved inside floor

In a tall jar the flames spend their last burns deep inside the glass, with warm air held around them. A curved inside floor, common on jars with a "curved silhouette", narrows the pool in the last centimetres the same way a taper does, only faster. Both are reasons to watch the final third closely and to stop at the line.

The opposite shape
A jar that is wider at the bottom than the top (a bulb or belly) does the reverse: the pool per wick grows as the candle burns down. It rarely overheats at the end, but it can leave wax on the walls of the wider section. Different problem, same fix: measure the inside at three heights before you trust a wick.

Measuring the shape of your jar

No CSI listing states an inside diameter at any height. Three measurements settle the question.

Listings, ours included, give an outer rim, a base figure, a "diameter" or a "width". The Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) is a small example of why that matters: it lists an outer rim of 7 cm and a base of 6.5 cm, a single-wick jar whose outside is narrower at the bottom. The Apothecary Dome jar lists rim and base both at about 10 cm yet describes a "curved silhouette". Neither page tells you the inside at the bottom of the burn.

Measure the inside diameter three times: just below the fill line, half-way down, and about 1 cm above the inside floor (the stop line). Callipers with inside jaws are easiest; a strip of card cut to fit snugly across the inside works in any jar. Push a skewer to the inside floor to get the inside depth and base thickness. Then work out the wick-to-wall gap at each height: half the inside diameter minus the wick's distance from the centre. If the gap at the stop line is much smaller than at the fill line, you have found the shape contribution. If it is the same, look at wick size, trimming and session length.

Argued against our own interest: the jar we list with a "curved silhouette" is exactly the kind of jar this page warns about, and we cannot tell you from the listing whether its inside narrows. Measure one before you commit it to a double-wick product, and if it does narrow, choose a straight-sided jar for that candle even if it is not ours.

What to change, in order

Start with what costs nothing. End with what changes your product.
Fix order for a double wick that overheats near the end · our judgement
From free to fundamental
Step Change Cost What it can fix What it can break
1 Stop with about 1 cm of wax left (common practice), measured from the inside floor; mark it on test jars Nothing The last, hottest centimetre Nothing
2 Sessions of 3 to 4 hours, full cool between Nothing Heat that builds over long burns Nothing
3 Trim both wicks to about 1/4 inch before every session A trimmer from ₹177.00 Tall flames and carbon heads deep in the jar Nothing
4 Move the pair slightly inwards Nothing in production Flames too close to a narrowing wall Ends of the pool at the top may lag
5 Same pair one rung smaller (C2 to C1) Saves ₹7.08 per candle Too much heat for the narrower bottom Side walls at the top may not pool
6 Raise the stop line for this jar (our judgement: about 1.5 to 2 cm) Some burn time The narrowest part of a taper Burn-time claims; customer value
7 Change to a straight-sided jar A new jar and a new test The shape contribution itself Your look, your fill weight, your tests so far

Steps 1 to 3 belong on your care label as well as in your tests. Steps 4 and 5 are a spacing and size trade: whatever helps the bottom can hurt the top, which is why they are tested together. If the glass runs hotter with two wicks than with one from the very first burns, not just near the end, that is a configuration question covered in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?; for a jar that is simply very hot on its final burn, with one wick or two, the jar-or-wick diagnosis is in My Candle Jar Becomes Very Hot During the Final Burn — Is the Jar Unsafe or Is My Wick Too Large?.

Spacing for a jar that narrows

Set the pair for the whole burn, not just the first one.

A common starting placement puts each wick a quarter of the top diameter from the centre. In a straight-sided jar that holds all the way down. In a jar that narrows, it is the placement with the least clearance at the bottom. Moving the pair inwards buys clearance at the stop line and, in geometry, even brings the top's side walls slightly closer; what it costs is a longer reach to the end walls at the top.

Spacing options in the worked-example taper · geometry, confirm by test
Moving the pair inwards: what the top gains and loses, and what the bottom gains
Each wick sits Top: wick to end wall Top: wick to side wall Stop line: wick to wall
2.33 cm from centre (D/4 at the top) 2.33 cm 5.20 cm 1.54 cm
2.10 cm from centre 2.55 cm 5.10 cm 1.76 cm
1.90 cm from centre 2.75 cm 5.02 cm 1.96 cm

Moving each wick from 2.33 to 1.90 cm off centre adds about 0.4 cm of clearance at the stop line (1.54 to 1.96 cm) and shortens the side-wall distance at the top slightly, but pushes the top's end walls from 2.33 to 2.75 cm away. Whether the ends still pool in 3 to 4 hours at the top is the question the test answers. The geometry of where a double-wick pool finishes last, and when a third wick makes sense, is in I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?.

Wick drift is a spacing change you did not choose
In a deep pool near the end, two wicks can lean towards each other (flames merge and run tall) or towards the glass. Check both wicks are upright at the start of each late session, and use tabs stuck flat with a wick sticker so the bases cannot move. A pair that drifts is a pair whose spacing test no longer applies.

A burn-down test, costed

Three pairs, one jar, burned all the way to the line.

Worked example in the Apothecary Dome jar, 700 gm size, filled to its listed "~700 g" (weigh your own; the listing's one set of figures for two sizes means the 700 g needs checking). At 8%, each candle is 56 g of oil and 644 g of wax. A: your current pair, for example two C2 at a quarter of the top diameter from the centre. B: the same pair moved inwards. C: two C1 at the original spacing. A fourth candle duplicates the leader, costed as C2. Burn within sight, on a heat-proof surface, never unattended.

1
Measure the jarInside diameter at the fill line, half-way and 1 cm above the floor; inside depth and base thickness with a skewer. Work out each pair's wick-to-wall gap at each height.
2
Pour A, B and CSame wax, oil, load, fill line and cure; tabs stuck flat; spacing held by two centering bars per candle, offsets marked on the bars. Mark the stop line on the outside: base thickness plus 1 cm.
3
Top checkpoint: first burn3 to 4 hours. Does each pool reach the walls, ends and sides? Log pool depth, flame height, soot. Any setup that leaves the top unpooled is out, however cool it runs.
4
Middle checkpointAt about a third burnt, same log plus wick lean. Trim both wicks before every session.
5
Final-third checkpoint, hourlyFrom two thirds burnt: pool depth against the roughly 0.5 to 1 cm rule of thumb, flame height, whether the flames lean together or towards the glass, whether the glass is too hot to handle comfortably (use a cloth). Stop at the line.
6
Decide and duplicateChoose the setup that pools the top and stays calm at the bottom. Pour one more and burn it through. If none does both, the jar shape is the fix.
Burn-down test kit · four 700 g candles at 8% · CSI live pricing, 26 September 2026
Buy ₹4,316.68; the test consumes ₹2,458.07 of materials plus ₹1,000.00 of jars
Item Buy Price Used by 4 test candles
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 4 × 700 gm ₹1,000.00 all four
Luxury Soy Wax CSI 464 3 × 1 kg ₹1,522.20 2,576 g (₹1,307.06); 424 g left for pitcher loss
Apple Cinnamon Fragrance Oil (costing example) 3 × 100 g ₹1,423.08 224 g (₹1,062.57); 76 g left
Eco C1 + C2 10 + 10 ₹153.40 2 C1 + 6 C2 (₹68.44)
Wick Centering Device 5 ₹118.00 reusable
Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 8 (₹20.00)
Total ₹4,316.68 ₹3,458.07 consumed, jars included

Basket notes. Apple Cinnamon is flat at ₹4.74 per gram from 50 g upwards, so three 100 g bottles cost the same per gram as a 500 g and leave less unused; its page states "6-10% for soy wax candles", so 8% in CSI 464 (up to 10% on its page) sits inside both ceilings. CSI 464 is ₹0.51 per gram at 1 kg, 5 kg and 10 kg alike, so three 1 kg bags cost ₹1,014.80 less up front than a 5 kg bag for the same per-gram price. The wicks left over (8 C1, 4 C2) cover a retest; the 76 g of oil left covers one more 700 g candle, but the 424 g of wax left does not, so a retest needs another 1 kg bag. If you own the jars, the kit is ₹3,316.68. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.

Wicks, tools and a curved jar for the burn-down test

The step-down rung, a trimmer that reaches, bars to hold a new spacing, a stop-line reminder for customers and a curved jar to run the test in. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026; CSI publishes no burn-down or glass-heat data for any jar and wick pairing.

1
wick · the step-down fix
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
If a pair runs hot only in the last third, the cheapest wick change to test is the same pair one rung smaller. Stepping from two C2 (₹18.88 per candle) to two C1 (₹11.80) saves ₹7.08 a candle, if the smaller pair still pools the top. Both rungs are priced flat per wick at every pack size; neither page states a jar diameter. Limitation: in a jar that narrows a lot, the rung that is right at the top may be wrong at the bottom whatever you do; that is when the jar is the fix.
Pack Price Per wick What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 the stepped-down pair, five candles
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 50 double-wick candles
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 current pair, moved pair and a duplicate
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 50 double-wick candles
Both rungs for the test: ₹153.40 in packs of 10. Buy C1/C2 — from ₹59.00
2
tool · trims two wicks, deep in the jar
Candle Wick Cutter (11 cm, 5.5 cm blade)
Near the end of a tall jar the wicks sit several centimetres below the rim, and two untrimmed wicks there are two tall flames close to the glass. The page lists "Total Size: 11 cm" and "Blade Size: 5.5 cm", the longer of CSI's two cutters (the ₹177.00 cutter has a 3 cm blade). The ₹588.82 Candle Wick Trimmer page is the one that says "Trim your wick to 1/4 inch before every burn". Limitation: measure how far down your wicks sit at the stop line before assuming any trimmer reaches.
Pack Price Per unit What it covers
Single ₹295.00 ₹295.00 trimming both wicks every session, deep in the jar
One cutter for every session of every test candle. Buy the cutter — ₹295.00
3
tool · resets the spacing
Wick Centering Device (Pack of 5)
Moving a pair inwards is a spacing change, and spacing has to be held exactly while the wax sets. The page describes wooden bars 11.4 cm long with a 4 mm hole, for openings "less than 4"". Lay one across the rim for each wick at the new offset. The Steel Wick Holder (₹50.00 each) holds up to three wicks, but its page says it fits jars "up to 9 cm wide". Limitation: one wick per bar; mark the offset on each bar so every candle matches.
Pack Price Per piece What it covers
Pack of 5 ₹118.00 ₹23.60 two per candle to set a new spacing; reusable
₹23.60 per bar, reused every pour. Buy 5 — ₹118.00
4
label · puts the stop line in the customer's hands
Candle Care Stickers Roll
Your own stop line protects your tests; the customer needs one too. The page offers rolls of 500 (1 inch) and 1000 (1.5 inch) "Candle Care Stickers" but does not say what is printed on them, so ask us for the wording before you rely on it for "stop burning with 1 cm of wax left". Limitation: a sticker is a reminder, not a safety device; the burn test still has to pass.
Pack Price Per sticker What it covers
Pack of 500 (1 inch) ₹413.00 ₹0.83 500 candles
Pack of 1000 (1.5 inch) ₹699.00 ₹0.70 1,000 candles
₹0.83 per sticker on the 500 roll. Buy 500 — ₹413.00
5
jar · curved, wide, the test vehicle
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid
The page describes a "Curved silhouette with broad base", "thick-walled", outer rim and base both "Approx. 10 cm", height 10.8 cm without the lid, and "Safe for hot-pour up to 85°C" (pouring wording, not a burn rating). A curved silhouette with rim and base listed the same is a contradiction you can only resolve by measuring the inside at three heights. One set of figures covers the 500 g and 700 g sizes, so confirm the 700 g on WhatsApp. Limitation: we cannot tell you whether it narrows inside; your skewer and callipers can.
Pack Price Per jar What it covers
500 gm ₹212.40 ₹212.40 a smaller test candle
700 gm ₹250.00 ₹250.00 the worked example; buy four
Both sizes in stock, sold singly. Buy one — from ₹212.40
When the right purchase is nothing: if your jar measures straight-sided and the heat goes away once you stop at the line, trim both wicks and keep sessions to 3 to 4 hours, the jar was never the problem. Change the care label, not the candle.
Diwali 8 November 2026 is 43 days from 26 September 2026. A 700 g burn-down test runs to many sessions, so pour by 3 October and read the final third by the middle of the month. Send us your chosen pair, jar and candle count for a quote on jars, wicks, wax and oil with a GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
A double wick is set for the top of the jar and judged at the bottom.
Measure the inside at three heights. If the glass comes in, the wicks do not, so enforce the stop line, trim, test tighter spacing and a smaller pair, and change to a straight-sided jar if the bottom still runs hot.
"The wicks stay where you put them. In a jar that narrows, the glass keeps moving closer."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wicks, tools and jars named here and does not sell finished candles. This page tells you that our own "curved silhouette" jar is the kind to measure before using it for a double wick, that the first fixes cost nothing, and that the right answer may be a straight-sided jar from someone else.

Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table was in stock on that date. Jar, tool and label wording is quoted from the product pages, including the Candle Care Stickers page's silence on what is printed and the Steel Wick Holder's "up to 9 cm wide".

The tapered jar is a worked example, not a CSI listing; the distances and areas are geometry; the quarter-diameter placement is a common starting point; the 1 cm stop line, 3 to 4 hour sessions, 1/4 inch trim and 0.5 to 1 cm pool depth are rules of thumb or common practice; the fix order and the 1.5 to 2 cm raised stop line are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why does my double-wick candle get too hot at the bottom?
Commonly because the jar narrows, so the two wicks, set for the wider top, end up closer to the glass with less wax to melt. A thick base, a tall jar, long sessions and untrimmed wicks add to it. Measure the inside at three heights and stop with about 1 cm of wax left.
Can the jar shape affect how a candle burns?
Yes. A jar that narrows shrinks the pool and the wick-to-glass gap as the candle burns down; one that widens leaves more wax to melt. Wicks are chosen for the diameter at the top, so any change further down has to be checked in a burn-down test.
Should I move the wicks closer together in a double-wick candle?
In a jar that narrows, moving the pair slightly inwards gives more clearance from the glass at the bottom, but the end walls at the top may take longer to pool. Test the moved pair against your current spacing, from the first burn to the stop line.
How much wax should be left in a double-wick candle?
About 1 cm is common practice, measured from the inside floor, not the outside. In a jar that narrows sharply or has a thick base, some makers stop higher (our judgement: about 1.5 to 2 cm) and put that on the care label.
Should I use smaller wicks in a double-wick candle that overheats?
Test it: the same pair one rung smaller, for example two C1 instead of two C2, often calms the final third. Check that the smaller pair still pools the side walls at the top in 3 to 4 hours before you switch.
Is a straight-sided jar better for double wicks?
For heat near the end, usually yes: the wick-to-glass gap and each wick's share of the pool stay the same all the way down. A jar that narrows gives a double wick less of both as it burns. Measure your jar; listings rarely state an inside diameter.
Your double wick, calm to the last centimetre
Measure the jar at three heights, then burn three pairs to the stop line.
The four-candle burn-down kit is ₹4,316.68 from nothing, or ₹3,316.68 if you own the jars. By the end you will know whether the shape, the spacing or the wick size was running hot, and whether a pair of C1 saves you ₹7.08 a candle as well.
Buy C1/C2 wicks Order the test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: how container shape can make a double-wick candle run too hot near the end: why the end of the jar is where double wicks overheat, a to-scale tapered-jar worked example (wick-to-wall gap and pool per wick at four depths), thick bases, tall jars and curved floors, measuring the jar at three heights, a seven-step fix order, spacing options for a narrowing jar, and a costed burn-down test.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Apple Cinnamon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Premium Candle Wicking Needle. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — PREETHI PRASATH, Shivalik Manak, Subhankar Roy, Sakshi Jain. The reviews from LJ, Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Candle Wick Cutter ₹295.00 and ₹177.00; Candle Wick Trimmer ₹588.82; Wick Centering Device 5 ₹118.00; Steel Wick Holder 5 ₹250.00; Candle Care Stickers Roll 500 (1 inch) ₹413.00, 1000 (1.5 inch) ₹699.00 (₹0.70 each); Candle Wick Stickers 40 ₹100.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00 (₹0.51/g), 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); Apple Cinnamon Fragrance Oil 15 g ₹93.22 (₹6.21/g), 50 g ₹237.18 (₹4.74/g), 100 g ₹474.36, 500 g ₹2,371.80 (₹4.74/g), 1 kg ₹4,743.60 (₹4.74/g). Per unit = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: the tapered jar (9.3 cm inside at the fill line, 7.5 cm at the floor, 8 cm wax column) is an illustrative worked example, not a CSI listing; wick-to-wall = half the inside diameter minus the wick's offset; pool per wick = π × r² ÷ 2. The quarter-diameter placement is a common starting point. The 700 g fill is the listing's approximate figure for the larger size. Load is 8% of total candle weight (700 g = 56 g oil + 644 g wax). The 1 cm stop line, 3 to 4 hour sessions, 1/4 inch trim (quoted from the CSI Candle Wick Trimmer page) and 0.5 to 1 cm pool depth are rules of thumb or common practice. CSI publishes no burn-down or glass-heat data. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog