My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?

My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?

 

Eco C1 ₹5.90 / C2 ₹9.44 per wick Cotton Braided ₹12.00 per wick Wick Centering Device ₹118.00 for 5
Single vs double wick · test it
Rule out trimming, draughts and load, then burn your big wick against two smaller ones in the same jar.
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn’t damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 26 September 2026, out-of-stock variants flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Jar & Container Guides · Diameter × Wick
A huge wick that soots is usually working too hard or burning untrimmed. Two smaller wicks can fix the first, not the second, and they cost you burn time and heat. Here is the order to try things and a test that settles it.
Step 4
where a second wick belongs: after trimming, still air, an honest load and one rung down · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Would two smaller wicks be better than one huge sooting wick? Often, in a genuinely wide jar: two smaller flames can cover the pool with less soot than one oversized flame. But they put more total heat into the jar and use wax faster, so they are a test, not a fix. Two wicks too large will soot too.

Why does a big single wick soot? Usually because the flame is larger than it can burn cleanly: tall, flickering, often with a carbon head. Untrimmed wicks, draughts and loads near the wax's ceiling commonly add to it.

What should I try before a second wick? Trim to about 1/4 inch (the CSI trimmer page's own advice), move the candle out of draughts, and check the load is inside the wax page's ceiling. If the pool reaches the glass easily, try one rung smaller, single.

How do I test single vs double? Same wide jar, same oil, load and fill line: your current single wick against two C1 and two C2. In our worked example the test consumes ₹1,636.68 of materials plus ₹849.60 of jars.
The short answer
The trade: two smaller wicks swap one big, sooty flame for two smaller flames. You usually gain coverage near the wall and lose burn time and some control over heat.
Order of fixes: trim and draughts, then load, then one rung down single, and only then two smaller wicks. The free fixes come first.
The test: three setups side by side in the same jar, logging soot, flame height, pool width and depth, and grams burnt per hour by weighing the candle before and after each session.
The money: a pair of C1 costs ₹11.80 per candle, ₹0.20 less than one Cotton Braided; a pair of C2 costs ₹18.88. Wick cost is small; burn time and glass heat are the real costs.
A big single wick soots: what to change, in order Cheapest checks first. A second wick is step 4, not step 1. Rules of thumb and our judgement, labelled; confirm every step by burning. A single large wick soots in a wide jar tall, flickering flame; black on the glass or lid 1. Trimmed to about 6 mm (1/4 inch) before each burn, and burning away from fans and draughts? No Trim, move it, retest one burn. The cheapest fix there is. Buy nothing yet. Yes 2. Is the fragrance load at or near the wax page's stated maximum? Yes Retest at 8%, inside the ceiling. A ceiling is a limit, not a target. No 3. After 3 to 4 hours of the first burn, does the pool reach the glass all the way round? Yes Wick bigger than the jar needs. Test one rung down, single. If that tunnels, go to step 4. No: big flame, short pool 4. Side-by-side in the same jar, same oil, load and fill line: current single wick vs 2 x C1 vs 2 x C2. Log soot, pool, g per hour. Keep the smallest setup that pools to the glass cleanly; prove it into the final third. What a second wick costs you more heat into the jar faster wax use, shorter burn time two wicks to centre and trim hotter glass near the end: check it before you sell Trim length: the CSI Candle Wick Trimmer page says "Trim your wick to 1/4 inch before every burn". Full pool in 3 to 4 hours is a candle-maker rule of thumb. C1 and C2 are Eco Candle Wick rungs used as test options, never a verdict for a jar size. Soot has more than one cause; this order puts the free and cheap checks before the ones that change your product.
The order we would work through a sooting single wick in a wide jar. Steps 1 and 2 cost nothing and change nothing about your product; step 3 separates "wick too big" from "wick working too hard"; step 4 is the only one that adds a second wick, and the box on the right is what that second wick costs you in heat and burn time.
Straight answer
My large candle jar needs a huge single wick that produces soot. Would two smaller wicks be a better choice?
Possibly, and it is worth testing, but not before three cheaper checks. First, trim the wick to about 1/4 inch before every burn and burn it away from fans and draughts; a long or mushroomed wick in moving air soots whatever its size. Second, check the fragrance load sits inside the wax page's stated maximum. Third, look at the pool: if the big wick reaches the glass comfortably in 3 to 4 hours, it is bigger than the jar needs, and one rung smaller as a single wick is the next test. Only if the big wick is sooting and still struggling to reach the glass is it working at its limit, which is where two smaller wicks make sense. Two smaller flames can melt a wide pool with less soot per flame, but together they put more heat into the jar, use wax faster and shorten burn time, and two wicks that are each too big will soot as well. So test it: in the same jar, with the same oil, load and fill line, burn your current single wick against two C1 and two C2, logging soot, pool, flame height and grams burnt per hour. Keep the smallest setup that pools cleanly, and prove it into the final third before you sell.
One line: trim, check draughts and load, try one rung down, and only then test two smaller wicks against the big one, because a second flame fixes coverage, not carelessness, and it costs burn time and heat.
Both pairs, one pack each. Eco C1 and C2 in packs of 10 cost ₹59.00 and ₹94.40, in stock on 26 September 2026: enough for five double-wick test candles of each. Add a Wick Centering Device pack (₹118.00) to hold two wicks straight while the wax sets.
Buy C1/C2 — from ₹59.00

Why a big single wick soots

Soot is fuel that did not finish burning. A bigger wick is a bigger fuel pump.

A candle flame burns wax vapour drawn up the wick. When the flame gets more fuel than it can burn completely, some leaves as fine carbon: the black film on the glass, the smudge under a lid, the wisp above a flickering tip. A big wick in a wide jar is chosen to push enough heat outwards to reach the wall, and to do that it pulls a lot of fuel. That is why soot tends to show up first in wide jars that rely on one big wick.

Common soot contributors · tendencies, not certainties
What each looks like, how to check it, and what it costs to fix
Contributor What you see Check Fix and cost
Untrimmed wick Tall flame, carbon "mushroom" head Measure the wick above the wax before lighting Trim to about 1/4 inch; nothing, or a trimmer from ₹177.00
Draughts, fans, AC vents Flame dances, soot on one side of the glass Burn the same candle in still air Move it; nothing
Load at or above the wax ceiling Soot plus sweating or a wet-looking pool Compare with the wax page's stated maximum Retest at 8% or lower; less oil per candle
Wick bigger than the pool needs Pool reaches the glass early, flame tall, deep pool Time the first full pool One rung down, single; often cheaper per wick
Wick working at its limit in a wide jar Soot and a pool that still struggles to reach the glass Pool short after 3 to 4 hours despite a big flame Test two smaller wicks; costs burn time and heat

Only the last row is a case for two wicks. The first four have cheaper fixes, and a second wick would hide them rather than solve them. If you raised the load hoping for more scent and got soot instead, how load and wick size interact is in the post on load and wick size.

Argued against our own interest: the wick most likely to fix a sooting candle is the one you already have, trimmed. We sell wicks by the hundred; we would still rather you spent nothing on step 1 and found the soot was a 2 cm wick and a ceiling fan.

Single vs double: what you gain and what you pay

Two wicks are not half a big wick twice. They are a different candle.

When a wide jar has outgrown a single wick, a second wick changes more than the flame size. The table is the honest ledger. Most rows are tendencies that vary with wax, oil and wick, which is why the test follows.

One large wick vs two smaller wicks, same wide jar · tendencies, confirm by test
The trade you are making
Factor One large wick Two smaller wicks
Soot per flame Higher when the wick is pushed to reach the wall Lower if each wick is right-sized; still sooty if each is too big
Reaching the wall One flame must push heat the full radius Each flame sits closer to its side of the wall
Where the pool finishes last A ring all round the wall The wall midway between the wicks, at the two sides
Total heat into the jar One flame Two flames; glass usually runs warmer
Wax used per hour Lower Higher, so burn time is shorter for the same candle
Flame height Often tall Usually shorter per flame
Production work One wick to set, centre and trim Two positions to set and hold; two wicks to trim
Wick cost per candle ₹12.00 (Cotton Braided) ₹11.80 (2 × C1) or ₹18.88 (2 × C2)
Near the end of the jar One flame over the base Two flames closer to the glass; check the final third

The rows that matter most are total heat and wax per hour. A double-wick candle that pools beautifully can still make the glass uncomfortably hot, and it will burn for fewer hours than the same candle on one wick. If you print a burn time, measure it on the setup you sell. When two wicks make the glass much hotter than one, the configuration-versus-jar question is covered in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?; heat that builds only near the end of a double-wick jar is covered in My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?.

Mistake: replacing one sooty big wick with two of the same size "to be safe". What happens: twice the fuel, twice the soot, a deep pool and a hot jar. Fix: a double-wick layout uses two smaller wicks; start the pair at least one rung below the single you are replacing, and test the rung below that too.

How two wicks cover a pool differently

A single wick melts outward in a ring. Two wicks melt towards each other and leave the sides for last.

Worked example: the Apothecary Dome jar is listed at 10 cm across the outer rim. If the walls were about 0.35 cm, the inside would be about 9.3 cm and the pool about 67.93 cm², 117.9% more than a 6.3 cm jar's 31.17 cm². A single wick at the centre has to push heat 4.65 cm to the wall in every direction. Two wicks share that surface, about 33.96 cm² each, and each flame sits much closer to the wall on its own side.

The catch is the sides. The wall midway between the two wicks, at right angles to the line joining them, is further from each wick than the wall at the ends is. In a double-wick candle that is usually where the last solid wax clings: the pool goes from two circles, to an oval along the wick line, to full. Watch those two points in every test, because a double wick that leaves them solid has swapped a tunnel for two ledges. How far apart to set the wicks, and when a third wick starts to make sense, is the geometry question in I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?; whether a 4-inch jar should be planned as one, two or three wicks before you buy production quantities is in I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?.

Placement for the test, labelled
For a first test, a common starting point is to set each wick about a quarter of the inside diameter in from the wall, on a line through the centre. It is a starting point, not a rule. Keep the placement identical in every double-wick candle in the test, so the only thing that changes between setups is the wick.

The side-by-side test, step by step

Three setups, one jar, one variable. Anything else and you are comparing guesses.

This assumes steps 1 to 3 on the flowchart are done: the big wick is trimmed, out of draughts, at a load inside the ceiling, and still sooting while it struggles to reach the glass. Burn test candles on a heat-proof surface, within sight, never unattended, and away from anything that can catch fire.

1
Fix everything but the wickSame jar model, same wax, same oil at 8% (or your production load), same fill line, same pour temperature and cure. Measure the inside diameter of each test jar at the fill line; they should match.
2
Pour three candlesA: your current single wick (for example Cotton Braided). B: two C1. C: two C2. Stick every tab down flat; hold double wicks with two centering bars laid across the rim at the same offset in B and C.
3
Weigh before every burnWeigh each candle, lid off, before lighting. Trim every wick to about 1/4 inch. Light all three together in still air, well apart.
4
Log every hour of the first burnPool width across the wick line and at right angles to it, flame height against a ruler held behind the jar, any flicker or smoke. At 3 to 4 hours, blow out, note pool depth with a skewer and wipe the glass above the pool with a white tissue: that is your soot score.
5
Weigh after, work out grams per hourWeight before minus weight after, divided by hours burnt. It is the cleanest way to see how much faster two wicks use wax, and so how much burn time each setup gives.
6
Repeat sessions into the final thirdCool fully between sessions. Continue with every setup that pooled cleanly; stop each with about 1 cm of wax left (common practice). Watch the glass in the last third, especially in the double-wick candles.
7
Duplicate the leaderPour one more of the best setup and burn it through. One candle is an observation; two that agree are a result.
Burn log · one row per candle per session
What to write down, and what it tells you
Column How What it separates
Hours to full pool Hourly check, both directions Coverage: does it reach the wall, including the sides?
Pool depth Skewer after the flame is out Heat: roughly 0.5 to 1 cm is the common target (rule of thumb)
Flame height Ruler behind the jar Wick size per flame
Soot score White tissue on the glass above the pool; photo of the lid The problem you started with
Grams per hour Weight before minus after, ÷ hours Burn time you can promise
Glass, final third Too hot to handle comfortably? (use a cloth) Whether two flames are too much for this jar

What the test and each setup cost

The wicks cost pennies. The candles you burn to find out cost more, and are worth it.

Worked example in the Apothecary Dome jar, 500 gm size, filled to the listing's "~500 g" (weigh your own). At 8%, each candle is 40 g of oil and 460 g of wax. Round one is three candles (A, B, C); round two duplicates the leader, costed here as two C2, the dearest pair. Oil is Roasted Coffee Fragrance as a costing example only (page: "candles (6-10%)"); wax is Luxury Soy Wax CSI 464 (page: up to 10%).

Single vs double test · four 500 g candles at 8% · CSI live pricing, 26 September 2026
Buy ₹3,135.80; the test consumes ₹1,636.68 of materials plus ₹849.60 of jars
Item Buy Price Used by 4 test candles
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 4 × 500 gm ₹849.60 all four
Luxury Soy Wax CSI 464 2 × 1 kg ₹1,014.80 1,840 g (₹933.62); 160 g left for pitcher loss
Roasted Coffee Fragrance 2 × 100 g ₹780.00 160 g (₹624.00); 40 g left
Cotton Braided Wicks 10 ₹120.00 1
Eco C1 + C2 10 + 10 ₹153.40 2 C1 + 4 C2
Wick Centering Device 5 ₹118.00 reusable
Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 7 (₹17.50)
Total ₹3,135.80 ₹2,486.28 consumed, jars included; wicks ₹61.56

Two notes on the basket. Two 100 g bottles of oil are the right size here: a 500 g bottle is cheaper per gram (₹3.78 against ₹3.90) but costs ₹1,110.00 more up front for a 160 g test, and you may not choose that scent for production. And the wax: CSI 464 costs ₹0.51 per gram whether you buy 1 kg or 10 kg, so two 1 kg bags cost exactly what 2 kg from a larger bag would. If you already own the jars, the kit is ₹2,286.20.

What each setup costs in production

Per 100 candles, wicks are ₹1,200.00 for single Cotton Braided, ₹1,180.00 for pairs of C1 and ₹1,888.00 for pairs of C2 (₹688.00 more than single Cotton Braided). On a 500 g candle carrying ₹382.92 of wax and oil at bulk prices, that difference is small. The costs that matter are the ones on the right of the flowchart: shorter burn time from two flames, which changes what you can claim on a label, and more heat into the glass, which changes what you must test. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.

Wicks, tools and a wide jar for the single-vs-double test

The control wick, the pairs, the tool that holds two wicks where you meant them, the trimmer for step 1 and a wide jar to run it in. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026; CSI publishes no soot or burn data for any wick and jar pairing.

1
wick · the big single you are testing against
Cotton Braided Wicks Ready Made
The page says these are "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm" and gives the wick height as 10.16 cm. It does not say whether 8 cm is inside or outside, or for which wax. If this is the "huge single wick" that soots in your jar, keep it in the test as the control: without it you cannot tell whether two wicks are better or just different. Limitation: the page's "clean burns" is a description, not a soot test.
Pack Price Per wick What it covers
Pack of 10 ₹120.00 ₹12.00 the single-wick control in the test
Pack of 50 ₹600.00 ₹12.00 same per wick
Pack of 100 ₹1,200.00 ₹12.00 100 single-wick candles
₹12.00 per wick at every pack size. Buy 10 — ₹120.00
2
wick · the pairs
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
Two smaller wicks means two of a smaller rung, and the Eco rungs are the obvious pair to test: C1 at ₹5.90 and C2 at ₹9.44 per wick at every pack size. A pair of C1 costs ₹11.80 per candle, ₹0.20 less than one Cotton Braided; a pair of C2 costs ₹18.88, ₹6.88 more. The page states no jar diameter for either, so neither pair is an answer until your jar says so. Limitation: two C2 can be too much heat in a jar that two C1 would pool; test both pairs.
Pack Price Per wick What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 five double-wick test candles
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 50 double-wick candles
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 five double-wick test candles
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 50 double-wick candles
Both pairs for the test: ₹153.40 in packs of 10. Buy C1/C2 — from ₹59.00
3
tool · places two wicks where you meant them
Wick Centering Device (Pack of 5)
The page describes wooden bars 11.4 cm long, 9 mm wide, with a 4 mm hole, for openings "less than 4"". Lay one across the rim for each wick, off-centre, so the hole sits over the tab; that holds a double-wick layout straight while the wax sets. The Steel Wick Holder (₹250.00 for 5) has a "3-hole layout" for single, double or triple wicks, but its page says it fits jars "up to 9 cm wide", so it may not span a 10 cm jar. Limitation: one hole per bar, so double wicks need two bars.
Pack Price Per piece What it covers
Pack of 5 ₹118.00 ₹23.60 two per double-wick candle while the wax sets; reusable
₹23.60 per bar; two per double-wick candle, reused every pour. Buy 5 — ₹118.00
4
tool · the first soot fix
Candle Wick Cutter (10.5 cm)
Step 1 on the flowchart costs nothing if you own sharp scissors that reach into a jar. If you don't, this is the smallest of three CSI trimmers: the page lists 10.5 cm total, 3 cm blade. The ₹295.00 11 cm cutter has a 5.5 cm blade; the ₹588.82 Candle Wick Trimmer adds a debris catcher and is the page that says "Trim your wick to 1/4 inch before every burn". Argued against our own interest: for testing, the cheapest of the three does the job.
Pack Price Per unit What it covers
Single ₹177.00 ₹177.00 every test candle, every session
One trimmer for every test candle and every session. Buy the cutter — ₹177.00
5
jar · wide, thick-walled, the test vehicle
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid
Listed as outer rim 10 cm, base 10 cm, height 10.8 cm without the lid, "thick-walled", fill "~500 g - 700 g (2 sizes)", and "Safe for hot-pour up to 85°C". If its walls were about 0.35 cm, the inside would be about 9.3 cm and the pool 117.9% larger than a 6.3 cm jar's; thick walls would make it a little smaller. One set of figures covers two sizes, so confirm the size you buy on WhatsApp and measure it. Limitation: no inside diameter, no burn data.
Pack Price Per jar What it covers
500 gm ₹212.40 ₹212.40 one test candle; buy four for the test
700 gm ₹250.00 ₹250.00 the same outside figures are listed for both sizes
Four 500 gm jars cover both rounds of the test. Buy one — from ₹212.40
When the right purchase is nothing: if trimming and moving the candle stops the soot, you are done: keep your single wick and add "trim to 1/4 inch before every burn" to your care label. If you already own C1 and C2, the double-wick test needs no new wicks at all.

After the test: reading the result

Pick the smallest flame that does the job, then check what it costs you at the bottom of the jar.
Reading the side-by-side · our judgement
What each pattern means and what to do next
Result Meaning Next step
A sooty, B and C clean, both pool fully Two wicks win; B is the smaller setup Carry B into the final third; keep C as the fallback
A sooty, B leaves the sides solid, C clean and full Two C1 are too small for this jar Carry C into the final third; watch glass heat
B and C both deep-pooled and hot, glass uncomfortable Two flames are too much heat for this jar Test a single wick one rung below A; or a different jar
All three soot The wick is not the main cause Back to steps 1 and 2: trim, draughts, load
A clean once trimmed, pools fully Your single wick was fine Keep it; add trimming to your care label

Whichever wins, finish with the final third. Two flames closer to the glass is where a double wick tends to show its cost. If your jar is wide but a single wick tunnels rather than soots, the fix order is different: see My Candle Burns Perfectly in a Narrow Jar but Tunnels in My Wider Jar Using the Same Wick — What Should I Change First?. If the question is how to pick the first wicks to test in a new jar rather than rescue an existing one, start with I Have a Straight-Sided 3-Inch Candle Jar — How Do I Choose the First Three Wick Sizes to Test Rather Than Guessing Randomly?.

Diwali 8 November 2026 is 43 days from 26 September 2026. A two-round single vs double test in a 500 g jar takes most of two weeks with cure and sessions, so pour round one by 3 October and settle the wick by mid-October. Send us your result and candle count for a quote on jars, wicks, wax and oil with a GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
Fix the flame you have before you add another one.
Trim, still air and an honest load cure more soot than a second wick. When the jar really is too wide for one flame, two smaller wicks are worth testing, against the big one, in the same jar, down to the final third.
"Two wicks solve a coverage problem. They do not solve a trimming problem."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wicks, tools and jars named here and does not sell finished candles. This page puts two free fixes ahead of any purchase, tells you the cheapest of our three trimmers does the job, and says plainly that a second wick costs you burn time and heat as well as a few rupees.

Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table was in stock on that date. Wick, tool and jar wording is quoted from the product pages, including the Steel Wick Holder's "up to 9 cm wide" and the Apothecary jar's single set of figures for two sizes.

The 0.35 cm wall and 9.3 cm inside are illustrative assumptions; the 1/4 inch trim is the CSI trimmer page's wording; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, quarter-diameter placement and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice; the flowchart order and the result table are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is a double wick better than a single wick for a large candle?
In a genuinely wide jar it often covers the pool with less soot per flame, but it adds heat and shortens burn time. Try trimming, still air, a load inside the wax ceiling and one rung smaller first; then test two smaller wicks against the single in the same jar.
Why is my big candle wick producing black smoke?
Usually the flame is getting more fuel than it can burn cleanly: a wick that is too long, mushroomed or too large, a draught, or a load near the wax's ceiling. Trim to about 1/4 inch before each burn and move the candle to still air before changing anything else.
What size wicks should I use for a double-wick candle?
Smaller than the single you are replacing: start the pair at least one rung below it and test the rung below that too, for example two C1 and two C2 against one Cotton Braided. No wick is right for a jar until a burn test in that jar says so.
Do two wicks make a candle burn faster?
Generally yes: two flames use more wax per hour than one, so the same candle gives fewer hours. Weigh your test candles before and after each session and divide by the hours burnt to measure it for your jar.
Where should two wicks go in a round jar?
A common starting point is on a line through the centre, each about a quarter of the inside diameter in from the wall. Keep the placement the same across a test and watch the wall midway between the wicks, which usually melts last.
Do two wicks make the candle jar hotter?
Usually, because two flames put more heat into the jar than one. Check the glass in the final third of every double-wick test, stop with about 1 cm of wax left, and treat glass that is too hot to handle comfortably as a reason to use smaller wicks or a different jar.
One big wick or two smaller ones, settled
Trim first. Then burn your single against two C1 and two C2 in the same jar.
The four-candle test kit is ₹3,135.80 starting from nothing, or ₹2,286.20 if you own the jars. By the end you will know which setup pools cleanly, how many grams an hour it burns, and whether the glass stays comfortable at the bottom.
Buy C1/C2 wicks Order the test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: whether two smaller wicks beat one large sooting wick in a wide jar: why big single wicks soot, the order of cheaper fixes (trim, draughts, load, one rung down), the single vs double trade-offs in coverage, soot, heat and burn time, how a double-wick pool fills, a side-by-side test with a burn log, a costed four-candle test in a 10 cm jar, and how to read the result.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Bamboo Wick Holder, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Premium Candle Wicking Needle, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Subhankar Roy, Akanksha Sharma, Thenirvaofficial. The reviews from Ashwini, Lalitha Jagan, LJ are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120.00, 50 ₹600.00, 100 ₹1,200.00; Wick Centering Device 5 ₹118.00; Steel Wick Holder 5 ₹250.00 (₹50.00 each); Candle Wick Cutter ₹177.00 and ₹295.00; Candle Wick Trimmer ₹588.82; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (₹2.50 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); Roasted Coffee Fragrance 15 g ₹93.22 (₹6.21/g), 50 g ₹230.00 (₹4.60/g), 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00 (₹3.74/g). Per wick or piece = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: the 9.3 cm inside diameter assumes 0.35 cm walls on the listed 10 cm outer rim (illustrative; the page says "thick-walled"); pool area = π × r². The 500 g fill is the listing's approximate figure. Load is 8% of total candle weight (500 g = 40 g oil + 460 g wax). The 1/4 inch trim is quoted from the CSI Candle Wick Trimmer page; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, quarter-diameter wick placement and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice. Soot contributors and single vs double trade-offs are tendencies, not test results; CSI publishes no soot or burn data. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog