Which Vanilla Fragrance Oil Should You Buy for Candles in India?
Share
Do all vanilla fragrance oils turn white candles yellow? Every vanilla-family oil in CSI’s range carries vanillin and every page says so in its own way: Vanilla Bean publishes 2.5% vanillin with potential discolouration, Cinnamon Vanilla publishes 2.5% with moderate risk, Dark Vanilla states vanillin present and that it will yellow light wax, and Vanilla Orange Blossom states moderate to significant discolouration. The colour change is cosmetic and does not affect the scent.
What load should I use for a vanilla candle? Take the lower of two published figures — the wax grade’s stated maximum and the oil page’s stated candle range. On Luxury Soy Wax CSI 464, which states up to 10%, every vanilla here is capped at 10% whatever its own page says. Only on Luxury Soy Wax Chunks or CSI 468, both stated at up to 13%, can Cinnamon Vanilla’s 13% actually be used.
Is the expensive vanilla worth it? For a ₹1,200.00 gift candle, yes — Dark Vanilla Oud at ₹91.06 of oil per candle reads as perfumery rather than bakery, and Vanilla Orange Blossom is a perfume-grade page that lists candles at 7–10% as a secondary use. For a ₹450.00 everyday jar, no. The difference between the cheapest and dearest vanilla here is ₹59.83 of oil per candle, which is most of a jar.
The five vanillas, and exactly what each page publishes
Start with what is printed, because that is the only CSI-specific information anybody has. All five pages publish a candle usage range. Four print a family and a full note pyramid — Vanilla Bean is described as a single note instead. Three print a flash point figure and two print a numeric vanillin percentage. Where a cell below is empty, the page does not publish it, and the honest answer is to ask on WhatsApp rather than to assume.
| Oil | Family and build, as published | Candle range | Flash point · vanillin | 1 kg · per gram |
|---|---|---|---|---|
| Cinnamon Vanilla | Gourmand / Spice / Warm — cinnamon and clove, vanilla bean and sugar, cream and butter | Up to 13% of total wax weight; start at 8–10% | 132°C · 2.5% | ₹4,554.80 · ₹4.55 |
| Dark Vanilla Oud | Woody / Oriental / Luxury — vanilla and cardamom, oud and amber, musk and cedar | 6–10% of total wax weight | Not published · not published | ₹5,691.00 · ₹5.69 |
| Vanilla Bean | Single note — creamy sweet vanilla with caramel undertones | Up to 10% soy; up to 6% paraffin | 203°C · 2.5% | ₹7,646.00 · ₹7.65 |
| Dark Vanilla | Gourmand / Oriental — vanilla and spice, deep caramel and cream, dark amber and musk | Soy 6–10%; paraffin 6–8% | approx. 191–193°C · present | ₹7,646.00 · ₹7.65 |
| Vanilla Orange Blossom | Floral Gourmand, perfume-grade — orange blossom and mandarin, orange flower and jasmine, vanilla and tonka | 7–10% in candles (secondary use on that page) | Not published · not published | ₹8,294.00 · ₹8.29 |
Two observations that a table makes obvious and a shop page never does. First, Vanilla Bean and Dark Vanilla are the same price to the rupee — ₹7,646.00 a kilo — so the choice between them is entirely about the scent, not the budget. One is a plain creamy vanilla; the other is a built composition with caramel in the middle and amber at the bottom. Second, the family’s price spread is wide: ₹4.55 a gram at one end and ₹8.29 at the other, a difference of ₹3.74 a gram or ₹59.83 per 200 g candle at 8%. Over a fifty-candle run that gap is ₹2,991.36, which is why the question "which vanilla" is a business question and not a taste question.
The five, ranked by what you are actually making
Ranked for an Indian maker selling into homes, gifting and corporate hampers, at the loads and prices above. No hot-throw league table appears here, because no supplier can publish one honestly — throw depends on your wax, wick, jar and cure, and the only ranking that will ever be true for your range is the one you burn yourself.
| Pack | Price | Per gram | Candles at 8% of 200 g |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹106.20 | ₹7.08 | about 1 |
| 50 gm | ₹271.40 | ₹5.43 | about 3 |
| 100 gm | ₹483.80 | ₹4.84 | about 6 |
| 500 gm | ₹2,301.00 | ₹4.60 | about 31 |
| 1 kg | ₹4,554.80 | ₹4.55 | about 62 |
| Pack | Price | Per gram | Candles at 8% of 200 g |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹130.00 | ₹8.67 | about 1 |
| 50 gm | ₹410.00 | ₹8.20 | about 3 |
| 100 gm | ₹790.00 | ₹7.90 | about 6 |
| 500 gm | ₹3,840.00 | ₹7.68 | about 31 |
| 1 kg | ₹7,646.00 | ₹7.65 | about 62 |
One deliberate omission from this ranking: several oils elsewhere in the range publish vanilla in their base notes without being sold as vanillas — Love Spell, Solar Bloom and Forever Red all state vanilla content and the discolouration that comes with it. If what you actually want is warmth under a fruity or floral top, one of those may serve better than a vanilla proper, and they are not competing for the same shelf.
Vanillin, yellowing, and choosing the jar before the oil
Vanillin is the compound that makes vanilla smell of vanilla, and it is also the compound that warms the colour of pale wax over time. The two cannot be separated by shopping. Across CSI’s 92 oil pages only 17 print a vanillin figure at all, and the only two that print a figure as high as 2.5% are Vanilla Bean and Cinnamon Vanilla — the vanillas. Dark Vanilla states vanillin present and that it will yellow light wax; Vanilla Orange Blossom states moderate to significant discolouration is possible. This is not a defect being confessed to; it is the family behaving as the family behaves.
What the colour change actually is: pale soy warms towards ivory, then towards a light honey tone, over roughly the same first weeks in which the fragrance is settling. It is a surface and body colour change, it does not affect the scent, it does not affect burn behaviour, and it is described on the pages as expected rather than as a fault. It is faster in light — a jar on a sunny Mumbai windowsill will tone sooner than the same jar in a cupboard.
The practical response is not a different vanilla. It is a different container, chosen before the oil rather than after the complaint. An Amber Shiny Glass Jar with Black Lid is ₹47.20 for one or ₹236.00 for five; a Brown Matte Glass Jar is ₹354.00 for five at ₹70.80 each; a Ceramic Jar at ₹129.80 shows no wax at all. A Cinnamon Vanilla candle in an amber jar costs ₹227.46 in wax, oil, wick and container, and the colour question never arises. In a clear glass jar of white wax it arrives in week three, by email.
The alternative, equally honest, is to lean into it: describe the wax as ivory or cream on your listing, photograph the candle at four weeks rather than at four days, and let the warm tone be part of the product. What does not work is photographing a bright white candle, selling it in clear glass, and hoping. Customers do not mind a cream candle. They mind a candle that does not look like the photograph.
Two ceilings, and why the lower one always governs
Every load decision in this family has two published numbers over it: the fragrance ceiling stated by the wax manufacturer for that grade, and the candle range stated on the oil page. They are not alternatives. The lower of the two is your maximum, every time, and on a vanilla this matters more than usual because one of the five publishes a ceiling higher than most soy grades will take.
| Wax grade | Stated wax maximum | Cinnamon Vanilla | Dark Vanilla · Vanilla Bean | Dark Vanilla Oud |
|---|---|---|---|---|
| Luxury Soy Wax CSI 464 · ₹507.40/kg | Up to 10% | 10% governs (page allows 13%) | 10% | 10% |
| Luxury Soy Wax Chunks · ₹599.00/kg | Up to 13% | 13% — the only way to use the full range | 10% — the oil governs | 10% — the oil governs |
| Premium Coconut Soy CSI 468 · ₹650.00/kg | Up to 13% | 13% | 10% | 10% |
| Eco Soy CSI 400 · ₹399.00/kg | Not published | Ask on WhatsApp before exceeding the oil range | Ask on WhatsApp | Ask on WhatsApp |
The row worth reading twice is the second. Cinnamon Vanilla’s 13% is genuinely useful — it is one of the highest published candle loads in the range — but it only exists if the wax underneath it is stated to 13%. Pouring 13% into CSI 464, which states up to 10%, is not a clever way to get more throw; it is a way to get oil sweating out of the surface, a wick that drowns, and a candle you cannot sell. If you want the high load, buy the wax that carries it. At 13% in 200 g of Chunks, Cinnamon Vanilla costs ₹118.42 of oil against ₹72.88 at 8% — you are paying 62% more for fragrance, which is a decision worth making deliberately rather than by accident.
What a vanilla candle costs, at every load you might use
All figures below are for one 200 g candle on Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo with an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90 — that is ₹107.38 of wax and wick before any fragrance. Jar, label, box and your time are extra and vary too much to publish.
| Oil | At 6% (12 g) | At 8% (16 g) | At 10% (20 g) | Fifty candles at 8% |
|---|---|---|---|---|
| Cinnamon Vanilla | ₹162.04 | ₹180.26 | ₹198.48 | ₹9,012.84 |
| Dark Vanilla Oud | ₹175.67 | ₹198.44 | ₹221.20 | ₹9,921.80 |
| Vanilla Bean | ₹199.13 | ₹229.72 | ₹260.30 | ₹11,485.80 |
| Dark Vanilla | ₹199.13 | ₹229.72 | ₹260.30 | ₹11,485.80 |
| Vanilla Orange Blossom | ₹206.91 | ₹240.08 | ₹273.26 | ₹12,004.20 |
Read the last column as a business decision rather than a shopping list. The gap between the cheapest and dearest fifty-candle run here is ₹2,991.36 — roughly five kilos of CSI 464, or sixty jars of margin on a ₹450.00 candle. That does not make the expensive oils wrong. It makes them a positioning choice: if your candle sells at ₹1,100.00 with a gift box, ₹122.34 of Dark Vanilla is 11% of the retail price and entirely reasonable. If it sells at ₹450.00, the same oil is 27% of the price before jar, wick, label, box and courier, and the arithmetic stops working.
Which vanilla for which product
The shortest possible version, for the products Indian makers actually sell. Where two oils are equally defensible, the cheaper one is listed first — this is a supplier’s page and it would be easy to do the opposite.
| What you are making | Buy | Why | Oil per 200 g candle |
|---|---|---|---|
| Everyday 200 g jar at ₹400.00–₹550.00 | Cinnamon Vanilla at 8% | Value, high ceiling, and a spiced warmth that photographs well | ₹72.88 |
| A plain vanilla a customer asked for by name | Vanilla Bean at 8% | Single note, instantly recognised, no spice to explain | ₹122.34 |
| A vanilla with depth for a signature jar | Dark Vanilla at 8% | Caramel and cream in the heart, amber and musk at the base | ₹122.34 |
| Diwali and Christmas gifting | Cinnamon Vanilla at 10% | The spice reads as festive; the page allows the headroom | ₹91.10 |
| Corporate hampers at ₹900.00+ | Dark Vanilla Oud at 8% | Reads as perfumery rather than bakery; page states IFRA certification | ₹91.06 |
| A luxury signature candle at ₹1,200.00+ | Vanilla Orange Blossom at 7% | Perfume-grade page, floral-gourmand build, distinctive on a shelf | ₹116.12 |
| Wedding favours, 70–100 g, high volume | Cinnamon Vanilla at 8% | Lowest cost per gram of fragrance in the family | ₹72.88 per 200 g equivalent |
| Wax melts | Any of the five at the page’s melt rate | Melt rates published at 10–15% on four of the five pages | Higher than candles — check the page |
| A white candle in clear glass | None of them | Every vanilla here carries vanillin; choose a 0% vanillin oil instead | n/a |
Testing three vanillas properly, in one week
Four 15 gm bottles cost ₹471.22 and each pours one complete 187 g test candle at 8%. That is the whole experiment. Done properly it settles the question for a year.
One last honesty note, because this is a page written by a supplier. Nothing here ranks these oils by hot throw, and you should distrust any page that does. Throw is produced by your wax grade, your load, your wick, your jar geometry, your cure and the size of the room — the oil is one input of six. What this page can tell you truthfully is what each product page publishes, what each oil costs in a real candle, and which of them will change the colour of your wax. The rest has to be burned.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and the version of this page that sells most oil would put the ₹8,294.00 kilo at the top. It does not. The oil recommended first here is the cheapest of the five at ₹4,554.80 a kilo, the guide tells you that the two priciest vanillas are identically priced so the choice is about scent and not budget, and it says plainly that if you sell white candles in clear glass you should not buy a vanilla at all — no oil in this family publishes 0% vanillin, and no amount of technique will change that.
Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Families, note pyramids, candle usage ranges, flash points, vanillin figures, cure windows and IFRA statements are quoted from those pages as page claims, not as measurements taken here. Where a page publishes nothing — Dark Vanilla Oud and Vanilla Orange Blossom print no flash point or vanillin figure — this guide says so and points to WhatsApp rather than estimating. Fragrance ceilings are the wax manufacturers’ stated formulation maximums, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower figure governs. Costings use 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40 a kilo plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 from the 100-pack — ₹107.38 before fragrance — and the fifty-candle totals are illustrative arithmetic at that unit. No hot-throw ranking appears anywhere on this page, because there is no published test behind one.
WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to ask which of the five suits the jar size, wax grade and retail price you are working to before you commit to a kilo.
Frequently asked questions
- The Best Vanilla Fragrance Oil for Candles
- Best Vanilla Fragrance Oils for Candles That Don't Smell Artificial
- French Vanilla vs Vanilla Bean Fragrance Oil for Candle Making: Complete Comparison Guide
- Why Do Some Vanilla Fragrance Oils Turn Candle Wax Yellow?
- Best Dark Vanilla Fragrance Oil for Candle Making in India: CSI Dark Vanilla
- Best Dark Vanilla Oud Fragrance Oil for Candle Making in India: Complete Buyer's Guide
- Best Cinnamon Vanilla Fragrance Oil for Candle Making in India: Complete Buyer's Guide
- Amber vs Vanilla: Which Fragrance Gives Better Hot Throw?
- Why Is My White Candle Turning Yellow? The 0% Vanillin Solution Indian Candle Makers Need
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: SUMAN BISHT, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.
Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus fragrance oil at the stated load, oil priced at the 1 kg pack, plus an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each from the 100-pack — ₹107.38 of wax and wick before fragrance. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (500 g ₹260.00), page states up to 10% fragrance load; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, up to 13%, fragrance at 80–90°C with slow stirring for two full minutes, cure minimum 48 hours and ideally one to two weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650.00, up to 13%; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399.00, no ceiling published. Wicks: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 and Thick (C2) ₹9.44 each at the 100-pack. Vanilla-family oils, 1 kg unless stated: Cinnamon Vanilla ₹4,554.80 (₹4.55/g; 500 gm ₹2,301.00 at ₹4.60/g; 100 gm ₹483.80; 50 gm ₹271.40; 15 gm ₹106.20 at ₹7.08/g) — page states up to 13% of total wax weight, 270°F (132°C) flash point, 2.5% vanillin, phthalate-free, IFRA certified; Dark Vanilla Oud ₹5,691.00 (₹5.69/g; 15 gm ₹105.02) — 6–10% candles, IFRA certified, no flash point or vanillin figure published; Vanilla Bean ₹7,646.00 (₹7.65/g; 15 gm ₹130.00) — up to 10% soy and 6% paraffin, 203°C, 2.5% vanillin, cure 48–72 hours; Dark Vanilla ₹7,646.00 (₹7.65/g; 500 gm ₹3,840.00; 100 gm ₹790.00; 50 gm ₹410.00; 15 gm ₹130.00 at ₹8.67/g) — soy 6–10%, paraffin 6–8%, flash point approximately 191–193°C, vanillin present and stated to yellow light wax, cure 48–72 hours; Vanilla Orange Blossom ₹8,294.00 (₹8.29/g; 50g ₹415.00; 100g ₹829.00) — candles 7–10% as a secondary use on a perfume-grade page, IFRA compliant and phthalate-free, moderate to significant discolouration possible. Also cited: British Rose and Sandalwood as 0% vanillin alternatives; Love Spell, Solar Bloom and Forever Red as non-vanilla oils that publish vanilla content. Containers: Amber Shiny Glass Jar with Black Lid ₹47.20 each (pack of 5 ₹236.00), Brown Matte Glass Jar ₹70.80 each at the pack of 5 (₹354.00), Ceramic Jar ₹129.80. Computed per 200 g candle in wax, oil and wick: Cinnamon Vanilla ₹162.04 at 6%, ₹180.26 at 8%, ₹198.48 at 10%, ₹225.80 at 13%; Dark Vanilla Oud ₹175.67, ₹198.44, ₹221.20; Vanilla Bean and Dark Vanilla ₹199.13, ₹229.72, ₹260.30; Vanilla Orange Blossom ₹206.91, ₹223.50 at 7%, ₹240.08, ₹273.26. Oil alone at 8% of 200 g: ₹72.88, ₹91.06, ₹122.34, ₹132.70; Cinnamon Vanilla ₹91.10 at 10% and ₹118.42 at 13%; Vanilla Orange Blossom ₹116.12 at 7%. Fifty-candle runs at 8%: ₹9,012.84, ₹9,921.80, ₹11,485.80, ₹12,004.20. Four 15 gm trial bottles ₹471.22. One Cinnamon Vanilla candle in an Amber Shiny Glass Jar ₹227.46. Vanillin figures are published on 17 of the 92 live oil pages. Batch totals are illustrative arithmetic. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.