Best Fragrance Oils for a Luxury Candle Brand

Best Fragrance Oils for a Luxury Candle Brand

 

Nine premium oils costed per candle ₹90.62 to ₹481.12 of oil at 10% GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
A luxury candle is not an expensive oil in a cheap jar. It is a fragrance whose specification you can defend to a buyer.
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality.…the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but…throw of scent is low."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality.…the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but…throw of scent is low."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Loads and IFRA statements quoted from the pages ✓ Unpublished figures flagged, never guessed ✓ MSDS and IFRA documentation on request
Candle Supplier Guides · Fragrance Oils
Which CSI oils can carry a four-figure candle — what their pages publish, what they cost per candle, and what you may honestly print on the label.
₹90.62 – ₹481.12
fragrance oil alone in one 200 g candle at 10% of wax weight, across nine CSI premium oils · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which CSI fragrance oils suit a luxury candle brand? White Royal Oud (page: modern oriental, 6–10%, IFRA certification stated, ₹8.10/g at 1 kg), Sandalwood (up to 10% for soy, flash point 203°C, 0% vanillin) and Gilli Mitti Patchouli (6–10% across all wax types) form a defensible core. Vanilla Orange Blossom and Khamrah Qahwa are the perfume-grade step up.

How much does the fragrance cost in a luxury candle? In one 200 g candle at 10% of wax weight — 20 g of oil — from ₹90.62 with Woody Oud to ₹481.12 with Club De Nuit Intense. A complete 150 g candle in a lidded black glass jar runs ₹276.42 to ₹569.29 in materials.

What is a fine-fragrance-grade oil and should I use one? CSI's perfume-grade pages describe oils formulated for fine fragrance, with candles listed as one use among several at 7–10%. Treat them as a premium option, not a default. The smallest pack is 50 g — ₹415.00 for Vanilla Orange Blossom, ₹753.00 for Khamrah Qahwa — so sample before you build a range on one.

Can I name the designer perfume my candle smells like? No. CSI describes some oils as inspired by a named fragrance because that is what the raw material is; that is a supplier's description, not a licence for your packaging. Print the note pyramid instead — the CSI pages publish it — and keep another brand's name off your label entirely.
The short answer
The defensible core: White Royal Oud (₹8.10/g at 1 kg), Sandalwood (₹5.03/g, 0% vanillin, flash point 203°C) and Gilli Mitti Patchouli (₹8.96/g) — all three publish a candle range, and two publish an IFRA statement.
The perfume-grade step up: Vanilla Orange Blossom and Khamrah Qahwa — 7–10%, page states IFRA compliance and phthalate-free, significant discolouration expected. From ₹415.00 for 50 g.
The honest caution: several of CSI's most luxurious-sounding oils — Santal Noir, Midnight Bakhoor Royale, Smoked Rose Royale — publish no candle usage range. Ask on WhatsApp before you design a range around one.
Shop: Fragrance Oils · Candle Wax · Containers · bulk on WhatsApp.
Cost of the fragrance oil alone in one 200 g luxury candle at 10% of wax weight, across nine CSI premium oils The fragrance line, nine premium oilsBar = cost of the oil alone in one 200 g candle at 10%That is 20 g of oil, priced at each 1 kg packWax, jar, wick, label and box excludedWoody Oud₹90.62Sandalwood₹100.54Dark Vanilla Oud₹113.82White Royal Oud₹162.06Vanilla Orange Blossom₹165.88Gilli Mitti Patchouli₹179.20Rasasi Hawas Ice₹181.60Khamrah Qahwa₹301.12Club De Nuit Intense₹481.12Every oil above publishes a candle range that reaches 10%
Cost of the fragrance oil alone in one 200 g candle at 10% of wax weight — 20 g — across nine CSI oils that each publish a candle range reaching 10%, priced at each oil's 1 kg pack. Wax, jar, wick, label and box are excluded, and nothing here ranks how any oil performs; it is a purchasing chart, not a throw chart.
Straight answer
Which fragrance oils should a luxury candle brand use?
Build the core from oils whose pages publish a candle usage range, a family and ideally an IFRA statement, because a premium buyer — a hotel, a wedding planner, a department store — will eventually ask for documentation and "it smells expensive" is not an answer. On CSI's list that core is White Royal Oud (modern oriental, 6–10% of total wax weight, IFRA certification stated on the page, ₹8.10/g at 1 kg), Sandalwood (woody and creamy, soy up to 10%, flash point 203°C, 0% vanillin so it is safe in clear glass, ₹5.03/g), Gilli Mitti Patchouli (earthy petrichor, 6–10% across all wax types, IFRA certification stated, ₹8.96/g) and Dark Vanilla Oud (woody-oriental, 6–10%, ₹5.69/g). Woody Oud at ₹4.53/g is the value entry to the oud family and the cheapest way to test whether your customers want it at all. Above that sit the perfume-grade pages — Vanilla Orange Blossom at ₹8.29/g and Khamrah Qahwa at ₹15.06/g — which list candles as one use among several at 7–10% and should be treated as a premium option rather than a default. In cost terms the fragrance line in one 200 g candle at 10% runs from ₹90.62 to ₹481.12, and a complete 150 g candle in a lidded jar costs ₹330.00 in materials with White Royal Oud — 22.0% of a ₹1,500.00 retail price.
One line: Anchor a premium range on oils whose pages publish a load, a family and an IFRA statement, cost the fragrance line per candle before you set a price, and never put another brand's fragrance name on your own label.
The short answer: anchor on White Royal Oud (₹8.10/g at 1 kg, 6–10%, IFRA certification stated) or Sandalwood (₹5.03/g, 0% vanillin, flash point 203°C). Step up to the perfume-grade pages — Vanilla Orange Blossom, Khamrah Qahwa — only when your price list can carry ₹301.12 of oil in a 200 g candle.
Shop fragrance oils — 92 in the collection

What luxury means on a fragrance oil page

Nobody smells a price. They smell a composition, and then they read a label.

There is no grade certificate that makes a fragrance oil luxurious. What separates a premium oil in practice is a combination of three things you can actually check before ordering: the page publishes a composition rather than an adjective, the page publishes numbers you can plan and document a batch with, and the oil costs enough per gram that it is a real line in your costing rather than a rounding error.

CSI's premium pages are unusually forthcoming on the first point. White Royal Oud prints a full pyramid — bergamot and saffron on top, white royal oud, rose petals and labdanum in the heart, creamy sandalwood, ambergris and soft musk at the base — and describes the result as smooth and modern-oriental without heavy smoke. Khamrah Qahwa prints roasted coffee, cinnamon, nutmeg and bergamot opening onto dates, praline and tuberose, drying down through vanilla, tonka, cacao, benzoin, myrrh and amber. Those are the descriptions you will rewrite for your own listing, and they are the reason the page is worth reading before the price.

On the second point the picture is mixed, and that mixture is the single most useful thing on this page. Of CSI's 92 oils, 72 publish a candle usage range, 58 a family or note structure, 46 an IFRA claim and 16 a numeric flash point. Some of the most luxurious-sounding names in the collection — Santal Noir, Midnight Bakhoor Royale, Smoked Rose Royale, Sultan’s Smoke and Saffron Cedarwood — publish no candle percentage at all. They may be excellent. They are simply harder to build a documented range around, and a wholesale buyer who asks for a specification will not accept a blank.

On the third point, be careful what you conclude. Price per gram tracks the raw materials in a blend, not how good the finished candle smells. Woody Oud at ₹4.53/g at 1 kg has two customer reviews, one of which describes a warm, long-lasting scent with strong performance in candles. Club De Nuit Intense costs ₹24.06/g — more than five times as much. There is no published data anywhere on CSI's store that ranks one above the other in a candle, and this page will not invent any.

Buying the dearest oil as a positioning strategy. A customer paying ₹1,500.00 for a candle is buying the jar in their hand, the label, the box, the cold throw when they open it and the burn on the third evening. The oil is one input, and at 10% in a 150 g candle it is between ₹67.97 and ₹360.84 of that. Spending the difference on a better vessel and a properly sized wick usually shows more.

Fine-fragrance grade: what CSI's perfume-grade pages actually say

These pages are written for perfumers. Candles appear on them as a secondary use, and the load reflects that.

A handful of CSI's pages describe perfume-grade concentrated fine fragrance oils. Vanilla Orange Blossom is described as an original perfume-grade floral gourmand, opening on orange blossom, neroli and mandarin, through a heart of orange flower, jasmine and honey, into vanilla, tonka bean and white musk. The page states IFRA compliance and phthalate-free formulation, lists candles alongside niche perfumes, solid perfumes, body care and reed diffusers, and gives 7–10% for candles, starting at 7%. It also warns of moderate to significant discolouration.

The same shape recurs across the perfume-inspired range: a recommended candle load of 7–10% starting at 7%, a maximum table listing candles in soy, paraffin and blends at up to 10%, a flash point stated as above 93°C, an IFRA certification claim, and an explicit discolouration note driven by the vanilla, tonka, amber or patchouli in the composition. Khamrah Qahwa warns that its very high vanilla, coffee, cacao and benzoin content will discolour. Parfums De Marly Delina inspired fragrance oil notes low-to-moderate discolouration from vanilla and oud. Club De Nuit Intense notes the same from vanilla, patchouli and birch.

The perfume-grade shelf · September 2026
What CSI's fine-fragrance and perfume-grade pages publish
Oil Candle load (page) Smallest pack Per gram at 1 kg Oil in a 200 g candle at 10% Page notes
Vanilla Orange Blossom 7–10%, start at 7% ₹415.00 / 50 g ₹8.29/g ₹165.88 IFRA compliant and phthalate-free stated; moderate to significant discolouration
Khamrah Qahwa 7–10%; candles up to 10% ₹753.00 / 50 g ₹15.06/g ₹301.12 Flash point above 93°C; IFRA certification stated; very high vanilla and cacao, will discolour
Rasasi Hawas Ice 7–10%; candles up to 10% ₹454.00 / 50 g ₹9.08/g ₹181.60 Fresh icy aquatic-woody; IFRA certification stated; light agarwood and vetiver
Delina inspired 7–10%; candles up to 10% ₹598.00 / 50 g ₹11.95/g — Rose floral; IFRA certification stated; low-to-moderate discolouration
Club De Nuit Intense 7–10%; candles up to 10% ₹1,203.00 / 50 g ₹24.06/g ₹481.12 Fruity-smoky chypre; the dearest oil in the collection
Priced above: Vanilla Orange Blossom 50 g ₹415.00, 100 g ₹829.00, 1 kg ₹8,294.00 (₹8.29/g); Khamrah Qahwa 50 g ₹753.00, 1 kg ₹15,056.00 (₹15.06/g); Rasasi Hawas Ice 50 g ₹454.00, 1 kg ₹9,080.00 (₹9.08/g); Parfums De Marly Delina inspired 50 g ₹598.00, 1 kg ₹11,952.00 (₹11.95/g); Club De Nuit Intense 50 g ₹1,203.00, 1 kg ₹24,056.00 (₹24.06/g). September 2026, taxes included. Three perfume-inspired oils are currently unavailable and are not listed.

Two practical consequences. First, the entry ticket is a 50 g pack, not a 15 g one — between ₹415.00 and ₹1,203.00 just to smell it in wax. Budget for sampling as a line of its own. Second, because these pages start their range at 7% rather than 6%, and because the oil is dear, the difference between starting at 7% and going to 10% is real money: with Khamrah Qahwa in a 150 g candle it is ₹158.09 against ₹225.84, a step of ₹67.75 per candle. Test at 7% first and only move up if the burn test justifies it.

Assuming perfume-grade means stronger in wax. These oils are formulated to perform on skin and in alcohol, where the rules of evaporation are different. Their pages say so by listing candles as one application among several, and by giving a candle load that is no higher than an ordinary candle oil's. Judge them in a cured candle, on your wax, at your load — not on a blotter and not on your wrist.

Oud, sandalwood and the Indian luxury core

India already has a luxury fragrance vocabulary. Most premium candle brands here import someone else's.

CSI's oud and sandalwood pages are the most useful part of the collection for an Indian premium brand, because the reference points are ones your customer already owns. White Royal Oud is described on its page as ultra-refined with strong throw and no heavy smoke, at 6–10% for candles. Dark Vanilla Oud is woody-oriental at 6–10%, with IFRA certification stated, and carries a five-star review from a customer describing the vanilla side of it. Woody Oud is oriental-woody at Soy 6–10% and Paraffin 6–8%, and is the least expensive of the three by a wide margin.

Sandalwood deserves a separate note because of what it publishes: soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 203°C — the highest numeric figure CSI prints — and 0% vanillin with no discolouration in white wax. That last figure is what makes it uniquely useful at the premium end, where clear or frosted glass and undyed wax are common: it is the one traditional Indian profile you can pour into a clear vessel without a colour conversation six weeks later.

Gilli Mitti Patchouli is the most distinctive thing on the list. The page describes it as earthy, petrichor, grounding, at 6–10% across all wax types, with IFRA certification stated. Petrichor — the smell of first rain on dry earth — is a specifically Indian sensory reference with no equivalent in an imported catalogue, and it carries a five-star review from a customer who ordered it alongside soy wax and a thermometer and called it authentic. At ₹8.96/g it is priced like a premium oil, which is consistent with how it should be positioned.

Two further options worth knowing about. Sacred Sandal Ember is woody-oriental at 8–10% for soy with IFRA certification stated and a moderate discolouration note — currently only the 500 g pack is available, so confirm before planning a run. And Gardenia Tuberose is the luxury floral: creamy, soy up to 10%, 0.2% vanillin and a flash point of 98°C, which is low enough that it should go in at the lower end of the 80–90°C window. A customer review calls it highly concentrated, which is the kind of feedback a premium floral wants.

The core shelf · September 2026
CSI's oud, sandalwood and Indian premium oils, as their pages describe them
Oil Family (page) Candle load (page) Flash point Vanillin Per gram at 1 kg
Woody Oud Oriental / woody / exotic Soy 6–10%, paraffin 6–8% Not published Not published ₹4.53/g
Sandalwood Woody / creamy / warm Soy up to 10%, paraffin up to 6% 203°C 0% ₹5.03/g
Dark Vanilla Oud Woody / oriental / luxury 6–10% of total wax weight Not published Not published ₹5.69/g
White Royal Oud Modern oriental / white oud 6–10% of total wax weight Not published Not published ₹8.10/g
Gilli Mitti Patchouli Earthy / petrichor / grounding 6–10% across all wax types Not published Not published ₹8.96/g
Gardenia Tuberose Floral / creamy / luxury Soy up to 10%, paraffin up to 6% 98°C 0.2% ₹4.33/g
Priced above: Woody Oud 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹453.12, 1 kg ₹4,531.20; Sandalwood 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹502.68, 1 kg ₹5,026.80; Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹590.00, 1 kg ₹5,691.00; White Royal Oud 15gm ₹130.00, 100gm ₹810.00, 1kg ₹8,103.00; Gilli Mitti Patchouli 15 gm ₹140.00, 100 gm ₹896.00, 1 kg ₹8,960.00; Gardenia Tuberose 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹433.00, 1000 gm ₹4,332.00. "Not published" means the product page does not print that figure — ask on WhatsApp rather than assuming. September 2026, taxes included.
ASK FOR THE DOCUMENTS BEFORE THE FIRST WHOLESALE MEETING
A hotel, an export buyer or a large corporate client will ask for MSDS and IFRA documentation, and they will ask at the worst possible moment. CSI supplies both on request through WhatsApp +91 7397976926, along with GST invoicing. Collect them for your anchor scents when you choose them, not when a buyer asks.
A four-scent launch sample set: 50 g each of White Royal Oud, Sandalwood, Gilli Mitti Patchouli and Vanilla Orange Blossom comes to ₹1,554.40 — enough to pour three 150 g test candles of each at 10% and decide your anchor before committing to a kilo.
Shop the fragrance oil collection

Six oils that can carry a four-figure candle

Ranked by nothing. Described by what each page publishes, and costed per candle.
1
Oud · the value anchor
Woody Oud Fragrance Oil
The least expensive route into the oud family and the right first test of whether your customers want it. The page gives Soy: 6–10% of total wax weight and Paraffin: 6–8%, and describes the profile as oriental, woody and exotic. It publishes no flash point and no vanillin figure, so ask on WhatsApp before pouring it into clear glass with undyed wax. Two customer reviews, one describing a warm, long-lasting scent with strong performance in candles. At ₹4.53/g at 1 kg it is under half the per-gram cost of White Royal Oud, which makes it the sensible oil for a 150 g gifting candle rather than a flagship.
Pack Price Per gram
15 gm ₹93.22 ₹6.21/g
100 gm ₹453.12 ₹4.53/g
500 gm ₹2,265.60 ₹4.53/g
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53/g
₹90.62 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹276.42 Buy Woody Oud Fragrance Oil
2
Woody · the clear-glass classic
Sandalwood Fragrance Oil
The most completely specified oil on this list and the only traditional Indian profile here that is safe in clear glass. The page prints woody, creamy and warm as the family, soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 203°C and 0% vanillin with no discolouration in white wax. For a premium range built on frosted or clear vessels and undyed coconut-soy, that combination is worth more than a fashionable name. It carries a five-star review. Stock on individual pack sizes moves, so confirm the size you need before planning a production run.
Pack Price Per gram
15 gm ₹93.22 ₹6.21/g
100 gm ₹502.68 ₹5.03/g
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03/g
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03/g
₹100.54 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹283.85 Buy Sandalwood Fragrance Oil
3
Modern oriental · the flagship
White Royal Oud
The page describes an ultra-refined white oud: bergamot and saffron on top; white royal oud, rose petals and labdanum in the heart; creamy sandalwood, ambergris and soft musk at the base. It states strong throw, no heavy smoke, IFRA certification, and a recommended candle load of 6–10% of total wax weight. That combination — a full pyramid, a published range and an IFRA statement — is what makes it defensible as the anchor of a range rather than merely expensive. It publishes no flash point or vanillin figure, so test in your own vessel before committing to clear glass. Stock on some pack sizes is thin; check before you plan.
Pack Price Per gram
15gm ₹130.00 ₹8.67/g
100gm ₹810.00 ₹8.10/g
500gm ₹4,051.00 ₹8.10/g
1kg ₹8,103.00 ₹8.10/g
₹162.06 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹330.00 Buy White Royal Oud
4
Earthy · the Indian signature
Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
Earthy, petrichor, grounding on the page, at 6–10% across all wax types with IFRA certification stated. Petrichor is a fragrance idea that needs no explanation to an Indian buyer and no translation on a gift card, and no imported catalogue has an equivalent. It carries a five-star review from a maker who ordered it alongside soy wax and a thermometer and described the scent as amazing and authentic. The page prints no flash point or vanillin figure. At ₹8.96/g it is the second dearest of the core six, which suits a limited monsoon release better than a permanent line.
Pack Price Per gram
15 gm ₹140.00 ₹9.33/g
100 gm ₹896.00 ₹8.96/g
500 gm ₹4,480.00 ₹8.96/g
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96/g
₹179.20 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹342.85 Buy Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
5
Fine fragrance · floral gourmand
Vanilla Orange Blossom
A perfume-grade floral gourmand: orange blossom, neroli and mandarin opening onto orange flower, jasmine and honey, drying down through vanilla, tonka bean and white musk. The page states IFRA compliance and a phthalate-free formulation, gives 7–10% for candles starting at 7%, and warns honestly of moderate to significant discolouration. Take that warning seriously: this belongs in an opaque or coloured vessel, or in a range whose listing says the candle deepens in colour. The smallest pack is 50 g at ₹415.00, so sampling is a budgeted decision rather than an impulse.
Pack Price Per gram
50g ₹415.00 ₹8.30/g
100g ₹829.00 ₹8.29/g
1kg ₹8,294.00 ₹8.29/g
₹165.88 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹332.86 Buy Vanilla Orange Blossom
6
Perfume grade · warm spicy gourmand
Khamrah Qahwa
Roasted coffee, cinnamon, nutmeg and bergamot opening onto dates, praline and tuberose, drying down through vanilla, tonka, cacao, benzoin, myrrh and amber. The page states a flash point above 93°C, IFRA certification, a recommended load of 7–10% starting at 7%, a maximum table listing candles at up to 10%, and a clear warning that the very high vanilla, coffee, cacao and benzoin content will discolour. At ₹15.06/g this is a flagship-only oil: ₹225.84 in a 150 g candle at 10%, which is more than the wax, the jar and the wick together. Start at 7% and prove it before going higher.
Pack Price Per gram
50g ₹753.00 ₹15.06/g
100g ₹1,506.00 ₹15.06/g
1kg ₹15,056.00 ₹15.06/g
₹301.12 of oil in a 200 g candle at 10% · complete 150 g candle ₹434.29 Buy Khamrah Qahwa

One honest addition that is not a pick. Solar Bloom is a floral-amber described on its page as radiant, at 8–10% for soy with IFRA certification stated, and a customer review calls the fragrance great while reporting low throw from a home-made reed diffuser formula. That is a diffuser-base question rather than a candle one, but it is the kind of review worth reading before you assume an oil will behave identically across formats. Test every oil in the format you actually sell.

The CSI principle
Premium is a specification you can hand to a buyer, not an adjective you can print on a box.
A page that publishes a family, a load, a flash point and a certification statement lets you answer a hotel procurement email in one reply. A page that publishes only a mood leaves you writing "I will find out" — and ₹481.12 of oil per candle does not fix that.

The fragrance line in a four-figure candle

Work out what the oil costs per candle before you decide how luxurious you can afford to be.

The table below costs a complete 150 g candle: Premium Coconut Soy CSI 468 at the 5 kg rate of ₹637.00/kg, the oil at 10% of wax weight priced at each 1 kg pack, a Black Glass Jar with Black Lid at ₹107.00 and one Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90. CSI 468 is the premium container wax of the group — coconut-soy flakes, melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13% fragrance, described on its page as ultra-smooth with minimal frosting — and it costs ₹19.44 more per 150 g candle than CSI 464. The final column shows what the materials come to as a share of a ₹1,500.00 retail price.

One 150 g luxury candle, all in
Complete material cost at 10% of wax weight, and the share of a ₹1,500.00 retail price
Oil Wax (CSI 468) Oil at 10% Jar Wick Total Share of ₹1,500.00
Woody Oud ₹95.55 ₹67.97 ₹107.00 ₹5.90 ₹276.42 18.4%
Sandalwood ₹95.55 ₹75.40 ₹107.00 ₹5.90 ₹283.85 18.9%
White Royal Oud ₹95.55 ₹121.55 ₹107.00 ₹5.90 ₹330.00 22.0%
Vanilla Orange Blossom ₹95.55 ₹124.41 ₹107.00 ₹5.90 ₹332.86 22.2%
Gilli Mitti Patchouli ₹95.55 ₹134.40 ₹107.00 ₹5.90 ₹342.85 22.9%
Khamrah Qahwa ₹95.55 ₹225.84 ₹107.00 ₹5.90 ₹434.29 29.0%
Club De Nuit Intense ₹95.55 ₹360.84 ₹107.00 ₹5.90 ₹569.29 38.0%
Priced above: Premium Coconut Soy CSI 468 5 kg ₹3,185.00 (₹637.00/kg), 150 g of wax ₹95.55; Black Glass Jar with Black Lid 150 gram Pack of 10 ₹1,070.00 (₹107.00 each); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each); oils at their 1 kg rates. Labels, boxes, tissue, dye, courier and any marketplace commission are excluded, and the ₹1,500.00 retail price is illustrative, chosen to show the method. Your own wick count, jar and packaging will change every figure.

The pattern is the useful part. Across the four core oils the materials land between 18.4% and 22.9% of a ₹1,500.00 candle, which leaves room for packaging, photography, courier and margin. Khamrah Qahwa takes it to 29.0% and Club De Nuit Intense to 38.0% — at which point the candle is either priced higher, poured smaller, or run at 7% rather than 10%.

Scale it and the decision sharpens. A launch run of 100 candles at 150 g with White Royal Oud costs ₹32,999.50 in materials, of which ₹12,154.50 — 1.5 kg of oil — is fragrance. That is a single 1 kg pack plus a 500 g pack, which is a real purchasing decision made once, and it is the point at which per-gram rates stop being an abstraction.

For a larger flagship, a 500 g candle in the Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid at ₹212.40, poured in CSI 468 with White Royal Oud at 10% and two Thick (C2) wicks, comes to ₹954.93 in materials, of which ₹405.15 is the 50 g of oil. Note what happened: at 500 g the fragrance has become the largest single line in the candle, and the wick decision has become the riskiest one. A wide jar that does not reach a full melt pool wastes both.

Pricing a premium candle from the oil cost alone. The oil is one line. In the table above the jar costs more than the fragrance for three of the seven oils. Labels, a rigid box, tissue, a courier that will not crush glass, and the marketplace commission on a ₹1,500.00 sale together usually exceed every material line combined. Build the full stack once, in a spreadsheet, before you announce a price.

Honest label language for a premium candle

The fastest way to stop looking premium is to write something on the box that a customer can disprove.

This is where Indian premium brands most often damage themselves, and it costs nothing to get right. Five rules, in order of how often they are broken.

1. Another brand's fragrance name never appears on your label

CSI describes some oils as inspired by a named designer fragrance because that is an accurate description of a raw material to a maker who is choosing one. It is not a licence to put that name on a candle you sell. Print the notes instead — the pages publish the full pyramid, and "roasted coffee, cinnamon and nutmeg over dates and praline, drying down to vanilla, tonka and amber" reads better on a premium label than any borrowed brand name ever did.

2. Certification is the supplier's statement, not yours

Where a CSI page states IFRA certification, the accurate thing for you to write is that documentation for the fragrance is available on request, and then to actually have it. Claiming certification in your own voice, for a product you compounded yourself, is a claim you cannot support if a buyer asks for the paperwork. Request MSDS and IFRA documents from CSI on WhatsApp for every scent you sell and keep them in one folder.

3. No health, purity or toxicity claims

"Non-toxic", "chemical-free", "clean burning", "therapeutic" and "100% natural fragrance" are all claims about a fragrance oil that neither you nor your supplier has evidence for, and premium buyers in India are getting better at noticing. Say what the candle is made of — the wax, the fibre of the wick, the net weight — and stop there. It reads as more confident, not less.

4. Disclose discolouration rather than being caught by it

If you build a range on Vanilla Orange Blossom or Khamrah Qahwa, the wax will tone over time; the pages say so plainly. A single line on the listing — the candle deepens in colour as the vanilla in the fragrance ages, which does not affect how it burns or smells — converts a complaint into a mark of authenticity. Hiding it converts a cosmetic change into a refund.

5. Publish only burn data you have actually measured

Burn time, throw distance and "fills a 400 square foot room" are claims you can only make from your own tests, on your own wick, in your own jar. CSI publishes no burn-time or throw data for any oil, and inventing one is both dishonest and easy to disprove on a customer's third evening. Measure a candle to the end, write down the hours, and quote the number you measured.

Describing a candle as the same as a luxury perfume. Even leaving the name aside, it sets up a comparison you will lose: fragrance behaves differently in hot wax than in alcohol on skin, and the customer who bought the perfume will notice within a minute. Describe the candle on its own terms — the notes, the wax, the vessel, the burn — and let the resemblance be the customer's discovery rather than your promise.

Proving a premium scent before you launch it

Four weeks of testing costs less than one season of a flagship that does not work.
1
1. Buy 50 g of each candidate, not 1 kgFour candidates at 50 g — White Royal Oud, Sandalwood, Gilli Mitti Patchouli and Vanilla Orange Blossom — cost ₹1,554.40 and give you enough for three 150 g test candles of each at 10%. Sampling before a launch is a budget line, not an indulgence: one kilo of the wrong flagship oil costs several times this.
2
2. Pour them into your real vessel, at your real loadUse the jar you will actually sell and the wax you will actually pour. In CSI 468 the page gives a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C; add fragrance and stir before pouring. Take the lower of your wax ceiling and the oil's printed range as your maximum — CSI 468 publishes up to 13%, Khamrah Qahwa publishes up to 10% for candles, and 10% therefore governs. Write the load on every base.
3
3. Cure for 14 to 21 days, and check colour weeklySome oil pages give 24 to 48 hours; treat that as the earliest a candle can be lit, not as the point at which a premium scent has settled. The Luxury Soy Wax Chunks page recommends a minimum of 48 hours and ideally 1–2 weeks, and general practice for soy container candles is 14–21 days. Photograph each test candle weekly against a white card so that any toning is documented rather than argued about later.
4
4. Burn one, keep one, and get the documentsAt day 21 burn one candle of each scent to a full melt pool and record the time, the pool depth, any mushrooming and whether the scent is present across the room after an hour. Keep the second candle unburned as a reference sample. While the tests run, request MSDS and IFRA documentation from CSI on WhatsApp for the two you are most likely to launch, so the paperwork arrives before the first wholesale conversation does.

Timing matters in India. Diwali 2026 falls on 8 November 2026. A premium range that needs a 14–21 day cure plus photography, packing and courier time to reach a customer should be poured by about mid-October, which means the test above needs to start now rather than in October. Wedding season and corporate gifting run on similar lead times, and a flagship scent chosen in a hurry is the one you will still be explaining in March.

KEEP A REFERENCE CANDLE OF EVERY BATCH
Pour one extra candle of every production batch, label it with the date, the oil, the load, the wax and the wick, and never burn it. For a brand selling at four figures, that shelf is your quality record — the only way to answer a customer who says the repeat order smells different, and the only way to tell whether a scent has drifted or a memory has. Candle Care Stickers at ₹413.00 for 500 handle the customer-facing half.
The customer pays for the jar in their hand and the scent on the third evening. Everything else is packaging.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells every oil named here, including the dearest ones, and has an obvious commercial interest in talking you into the expensive end. So this page says the opposite where it is true. It says Woody Oud at ₹4.53/g will carry a premium candle perfectly well, and that nothing published anywhere on this store ranks an oud costing four times as much above it in a finished candle. It says several of our most luxurious-sounding oils publish no candle usage range and names them rather than selling around the gap. It says the perfume-grade pages are a premium option and not a default. And it says the honest thing about labels: our "inspired by" descriptions are raw-material descriptions and must not appear on your packaging.

Every price comes from live CSI stock in September 2026, taxes included; the linked product pages are authoritative if anything changes. Fragrance loads, families, note pyramids, flash points, vanillin figures and IFRA statements are quoted only as each product page prints them, and loads are percentages of wax weight. Wax ceilings are the wax manufacturer's stated formulation maximums, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower figure governs. Retail prices used in the margin arithmetic are illustrative, chosen to show method; no sales, margin or performance data is claimed, and no oil is described as safe for skin.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing on premium oils, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation for a wholesale or export buyer, or the unpublished usage range, flash point or vanillin content of any oil in the collection.

Frequently asked questions

What fragrance load should a luxury candle use?
Whatever the lower of your two published ceilings allows, usually 10% of wax weight. Premium Coconut Soy CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks publish up to 13% and CSI 464 up to 10%, while most premium oil pages stop at 10% — so 10% governs in almost every premium combination. More oil is not automatically more scent.
Is a perfume-grade fragrance oil better in a candle than an ordinary one?
Not by definition. The perfume-grade pages list candles as one use among several at 7–10%, which is no higher than an ordinary candle oil's range, and CSI publishes no comparative data. They are formulated for fine fragrance and priced accordingly — Khamrah Qahwa at ₹15.06/g against Woody Oud at ₹4.53/g. Judge them in a cured candle on your own wax.
Which premium oils will not discolour a white or undyed candle?
Sandalwood is the strongest option: the page prints 0% vanillin and no discolouration in white wax, with a flash point of 203°C. Gardenia Tuberose prints 0.2% and calls the risk minimal. The perfume-grade gourmands all warn of toning, so they belong in opaque or coloured vessels.
How much fragrance oil goes into a 200 g luxury candle?
20 g at 10% of wax weight, 14 g at 7%. At the 1 kg rate that is ₹90.62 with Woody Oud, ₹162.06 with White Royal Oud and ₹301.12 with Khamrah Qahwa. Remember the percentage is of wax weight, not of the finished candle.
Can I put the name of the perfume my candle is inspired by on the label?
No. A supplier describing a raw material as inspired by a named fragrance is describing the material to you, the maker. Your packaging should carry your own brand and the note pyramid — which CSI's pages publish in full — and nothing belonging to another company.
What documentation should a luxury candle brand have on file?
MSDS and IFRA documentation for every fragrance you sell, and a GST invoice for every purchase. CSI supplies documentation on request through WhatsApp +91 7397976926. Collect it when you choose an anchor scent, because a hotel or export buyer will ask with a deadline attached.
Anchor the range, then price it
One anchor scent, one wax, one jar. Everything else in a premium range is a variation on that decision.
White Royal Oud ₹8.10/g at 1 kg, 6–10%, IFRA certification stated · Sandalwood ₹5.03/g, 0% vanillin, flash point 203°C · Gilli Mitti Patchouli ₹8.96/g · Vanilla Orange Blossom from ₹415.00 for 50 g · Premium Coconut Soy CSI 468 from ₹637.00/kg, up to 13% · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Ask for premium bulk pricing
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — anchor a premium range on oils whose pages publish a load, a family and a certification statement, cost the fragrance line per candle before setting a retail price, and describe notes rather than borrowing another brand's name — applies to premium candles made with any supplier's oil.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: SUMAN BISHT. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Fragrance oil prices (per pack, taxes included, September 2026): Woody Oud 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹453.12, 500 gm ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g); Sandalwood 15 gm ₹93.22, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80 (₹5.03/g); Dark Vanilla Oud 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹590.00, 1 kg ₹5,691.00 (₹5.69/g); White Royal Oud 15gm ₹130.00, 100gm ₹810.00, 500gm ₹4,051.00, 1kg ₹8,103.00 (₹8.10/g); Gilli Mitti Patchouli 15 gm ₹140.00, 100 gm ₹896.00, 500 gm ₹4,480.00, 1 kg ₹8,960.00 (₹8.96/g); Gardenia Tuberose 15 gm ₹105.02, 100 gm ₹433.00, 1000 gm ₹4,332.00 (₹4.33/g); Vanilla Orange Blossom 50g ₹415.00, 100g ₹829.00, 1kg ₹8,294.00 (₹8.29/g); Khamrah Qahwa 50g ₹753.00, 100g ₹1,506.00, 1kg ₹15,056.00 (₹15.06/g); Rasasi Hawas Ice 50g ₹454.00, 1kg ₹9,080.00 (₹9.08/g); Parfums De Marly Delina inspired 50g ₹598.00, 1kg ₹11,952.00 (₹11.95/g); Club De Nuit Intense 50g ₹1,203.00, 1kg ₹24,056.00 (₹24.06/g); Solar Bloom 1kg ₹7,499.00. Wax, jars and wicks: Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00 (₹637.00/kg), 10 kg ₹6,370.00; Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg ₹2,537.00 (₹507.40/kg); Black Glass Jar with Black Lid 150 gram Pack of 10 ₹1,070.00 (₹107.00 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each), Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each); Candle Care Stickers Roll 500 ₹413.00. Specifications quoted from product pages: White Royal Oud 6–10% of total wax weight, IFRA certification stated, full note pyramid published, strong throw claimed on the page; Sandalwood soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 203°C, 0% vanillin; Woody Oud soy 6–10%, paraffin 6–8%; Dark Vanilla Oud 6–10%, IFRA certification stated; Gilli Mitti Patchouli 6–10% across all wax types, IFRA certification stated; Gardenia Tuberose soy up to 10%, paraffin up to 6%, flash point 98°C, 0.2% vanillin, IFRA certification stated; Sacred Sandal Ember 8–10% for soy, IFRA certification stated, moderate discolouration; Vanilla Orange Blossom 7–10% starting at 7%, IFRA compliant and phthalate-free stated, moderate to significant discolouration; Khamrah Qahwa recommended 7–10% starting at 7% with candles listed up to 10%, flash point above 93°C, IFRA certification stated, significant discolouration; Rasasi Hawas Ice, Delina inspired and Club De Nuit Intense the same 7–10% structure with IFRA certification stated; Solar Bloom 8–10% for soy, IFRA certification stated; Premium Coconut Soy CSI 468 melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13% fragrance, 60-month shelf life; Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, cure minimum 48 hours and ideally 1–2 weeks; Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. Of CSI's 92 oil pages, 72 publish a candle usage range, 58 a family or notes, 46 an IFRA claim and 16 a numeric flash point. Costing units (illustrative): 200 g of wax with fragrance at 10% of wax weight = 20 g of oil, priced at each oil's 1 kg pack; a complete 150 g candle = 150 g of CSI 468 at the 5 kg rate (₹95.55), oil at 10% (15 g), a Black Glass Jar with Black Lid at ₹107.00 and one Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90, giving ₹276.42 to ₹569.29; a 500 g flagship in the Apothecary Jar with two Thick (C2) wicks and White Royal Oud at 10% = ₹954.93, of which ₹405.15 is oil; a 100-candle launch run at 150 g with White Royal Oud = ₹32,999.50, including ₹12,154.50 of oil. The ₹1,500.00 retail price used for the share column is illustrative. Labels, boxes, dye, courier and marketplace commission are excluded throughout. Diwali 2026 is 8 November 2026; pour by about mid-October for a 14–21 day cure plus shipping. Stock notes as of September 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog