How to Create a Standard Candle Formula for Commercial Production
Aktie
How do I state the fragrance load on a formula? As a percentage of wax weight, with the grams on the same line. On a 150 g fill, 8% is 12.0 g. Stating a bare percentage invites someone to read it as a share of the finished candle, which on this example would be 16.7 g — 11.1% of the wax and past CSI 464's published 10% ceiling.
Which ceiling applies, the wax's or the oil's? The lower one. CSI 464 publishes up to 10% of wax weight and British Rose publishes soy usage up to 10%, so the worked formula's ceiling is 10%. Pairing a 13% wax such as Chunks with a 10% oil still leaves you at 10%.
How much wax and oil does a batch of 24 need? At a 150 g fill with a stated 4% wastage allowance, 3.744 kg of wax (₹1,899.71) and 299.5 g of oil (₹954.27) at 8% of wax weight, plus 26 wicks and 25 vessels with a 3% breakage allowance.
What a standard formula is, and what it is not
A standard candle formula is a single, dated, versioned document that says exactly what one unit of one SKU is made of and how it is made. It is written once, approved once, and then followed without argument until somebody deliberately changes it and raises the version number. It is not a recipe you improve every Sunday, and it is not a record of what happened in a particular batch.
The distinction matters commercially. When a customer in Kochi writes that your Classic 150 smells weaker than the one they bought in July, the formula tells you what the candle was supposed to be and the batch record tells you what that particular pour actually was. Without a formula, every complaint becomes a debate about memory. With one, it becomes a comparison between two documents, and the answer usually appears in under a minute.
There is a cheaper reason too. A formula is what lets somebody who is not you pour your candles. The moment you take a 500-piece order and need a second pair of hands, the difference between a written formula and a remembered one is the difference between a helper who can work and a helper who has to be supervised for three days. That is real money in a month when you cannot spare it.
A formula also has to be arithmetically closed: every figure on it must let the next figure be computed without judgement. Fill weight and load give oil grams. Fill weight gives yield per kilo. Yield and pack price give materials cost per candle. On the worked example below, a 150 g fill at 8% of wax weight gives 12 g of oil, 6.7 candles per kilo of wax and 80 g of oil per kilo of wax — three numbers a helper can use to scale a batch without asking you anything.
The fields a commercial formula has to carry
Below is the template, with the worked 150 g example filled into the right-hand column. Copy the left two columns into a sheet or a notebook page, and keep one page per SKU. Note that the product handle goes in, not just the name: two products with similar names is a real risk when reordering, and a handle removes the ambiguity.
| Field | Why it is on the card | Worked example: CLASSIC-150 |
|---|---|---|
| SKU name and code | So the batch record and the label can point at it | Classic 150 · CLASSIC-150 |
| Version and date | So you can tell which candles were made to which spec | v1.0 · dated on approval |
| Wax grade and product handle | Grades behave differently; the handle removes any doubt | Luxury Soy Wax CSI 464, flakes |
| Fill weight of wax | The base for the load calculation and the yield | 150 g of wax |
| Fragrance oil and product handle | Scent is the most-substituted material in a small brand | British Rose Fragrance Oil |
| Load, as a percentage of wax weight | The convention must be stated or it will be misread | 8.0% of wax weight |
| Oil dose in grams | So nobody recomputes a percentage under pressure | 12.0 g |
| Governing ceiling and where it comes from | The lower of the wax page and the oil page | 10% — CSI 464 up to 10%, British Rose soy up to 10% |
| Dye or mica, if any | Colour is a variable like any other | None · or state ml of Candle Dye Liquid per kg |
| Additive, if any | Must be stated even when the answer is none | None · Vybar only if tested, 0.5–1% for soy |
| Wick type, size and count | Not published per wick; it is your test result | Eco Candle Wick Thick (C2) · one |
| Vessel, capacity and product handle | Diameter decides the wick; capacity decides the fill | Clear Glass Jar with Golden Lid, 150 gram |
| Melt, add and pour temperatures | Quote the grade's own published figures | Page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring |
| Stir time and method | Under-stirring is a common cause of weak throw | 2 minutes, slow, scraping the sides |
| Cure days before dispatch | The number that decides what the buyer smells | 21 days |
| Materials cost per unit | So a price change is noticed when it happens | ₹220.68 from CSI, plus your own costs |
Two fields cause more trouble than the rest put together. The first is the load convention: percentage of wax weight is how CSI's product pages state loads and ceilings, and it is the convention this series uses. Some makers state load as a percentage of the finished candle instead. The two are not the same number and mixing them quietly pushes you over a ceiling. Write the words “of wax weight” on the card, every time.
The second is the governing ceiling. Both the wax page and the oil page publish limits and the lower one governs. CSI 464 publishes up to 10% of wax weight; British Rose publishes soy usage up to 10% of total wax weight; so the worked example's ceiling is 10% and its working load of 8% sits comfortably inside it. Change the oil and that row has to be rechecked — Luxury Soy Wax Chunks publishes up to 13%, but pairing it with an oil that stops at 10% still leaves you at 10%.
Add one derived row: candles per kilogram of wax and grams of oil per kilogram of wax. At a 150 g fill that is 6.7 candles per kg and 80 g of oil per kg at 8%. It looks redundant next to the fill weight, but it is the line a helper uses to answer “how much do I weigh out for this melter” without arithmetic, and it is the line you use to convert a sales forecast into a purchase order. A Candle Making Weighing Scale at ₹354.00 makes it usable; stock on that item is thin at the moment, so check availability.
Three sizes, fully worked from live prices
All three use Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg and British Rose at the 500 gm pack rate of ₹3.19/g, at an 8% load of wax weight, in vessels whose capacity the product page states. Wick choices shown are illustrative outcomes of a burn test, not published sizing — CSI does not publish wick sizing tables by diameter, so your own test decides.
| Field | VOTIVE-70 | CLASSIC-150 | SIGNATURE-500 |
|---|---|---|---|
| Vessel | White Matte Votive Jar 70 gram | Clear Glass Jar with Golden Lid | Apothecary Jar with Dome Lid, 500 gm |
| Vessel cost | ₹31.86 | ₹94.40 | ₹212.40 |
| Wax fill | 70 g | 150 g | 500 g |
| Wax cost | ₹35.52 | ₹76.11 | ₹253.70 |
| Oil at 8% of wax weight | 5.6 g | 12.0 g | 40.0 g |
| Oil cost | ₹17.84 | ₹38.23 | ₹127.44 |
| Wick | Eco C1 · one | Eco C2 · one | Cotton Braided · three |
| Wick cost | ₹5.90 | ₹9.44 | ₹36.00 |
| Wick sticker | ₹2.50 | ₹2.50 | ₹18.68 |
| Cure before dispatch | 21 days | 21 days | 21 days |
| Materials from CSI | ₹93.62 | ₹220.68 | ₹648.22 |
| Label, box, ribbon, courier, labour | your figure | your figure | your figure |
Two things jump out of that table. First, the vessel dominates the small size and the wax dominates the large one: at 70 g the jar is ₹31.86 against ₹35.52 of wax, while at 500 g the wax is ₹253.70 against a ₹212.40 vessel. That flip changes which supplier decision matters at which size, and it is a good reason to keep the formula's cost row current rather than costing the range once a year.
Second, the 500 g size needs three wicks, and a three-wick layout is a formula field in its own right — spacing, not just count. Nothing about that is published; it is your burn test. Cotton Braided Wicks Ready Made are sold for candles exceeding 8 cm across, and the wick guide by diameter is the place to start before you test. Write the spacing on the card as a measurement from the glass, and a Wick Centering Device at ₹118.00 keeps it repeatable.
What each grade lets you put in the temperature rows
The temperature rows are where formulas most often go vague, because makers copy figures from a blog rather than the grade they actually bought. Different waxes publish different things, and some publish nothing at all. A formula that quotes the wrong grade's temperatures is worse than one that says “not published — confirmed on WhatsApp on this date”.
| Grade | Fragrance ceiling (of wax weight) | Published temperatures | What to write on the card |
|---|---|---|---|
| Luxury Soy Wax CSI 464 | Up to 10% | Page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring | Quote the working range as published; record your own measured pour temperature alongside it |
| Luxury Soy Wax Chunks | Up to 13% (8% start, 10% recommended) | Melt to approx. 80–85°C · dye at full melt · fragrance at 80–90°C, stir slowly 2 minutes · pour 75–80°C | The fullest method of any CSI soy — transcribe it row by row |
| Premium Coconut Soy CSI 468 | Up to 13% | Melting point 50–53°C · pour 58–60°C | A much lower pour window; never share a card with a soy grade |
| Eco Soy CSI 400 | Not published — ask on WhatsApp | Add fragrance at 85°C (80–90°C), stir gently 2 minutes, pour directly | Write the add temperature; leave the ceiling as confirmed-by-WhatsApp with a date |
Two practical notes. The Chunks page also states the cure position: a minimum of 48 hours, ideally one to two weeks before burn testing. Across the trade, 14–21 days is standard practice for soy container candles, and this page's worked formulas use 21 days before dispatch on that basis. Some fragrance oil pages give shorter cure times of 24 to 48 hours; treat that as the earliest a candle can be test-burned rather than the point at which throw has finished developing. The two statements are answering different questions.
The other note is about measurement. A temperature row is worthless if nobody measures. A Pen Thermometer at ₹354.00 is the cheapest item on this page and the one that makes every other row true. If you are holding a pour window in an Indian winter or an air-conditioned room, a controlled melter helps more than willpower: one customer describes her temperature dropping within seconds before she bought a melter, and the hot throw suffering for it. A Mini Electric Wax Melter is ₹2,360.00, and a Steel Pouring Pitcher at ₹708.00 keeps the pour steady. A starter set of thermometer, pitcher, cleaning spray and centring device is ₹1,563.00.
Scaling the formula to a batch and to a run
Multiply the per-candle figures by the batch size, then add a wastage allowance for what stays in the pot, on the spatula and in the pouring jug. This page uses 4% on wax and oil and 3% on glass for breakage. Both are stated assumptions, not measured data — replace them with your own once you have weighed a few pots. Write your figure on the card so that everyone scales the same way.
| Line | 1 candle | Batch of 24 | Run of 240 |
|---|---|---|---|
| Wax needed, with 4% allowance | 156 g | 3.744 kg | 37.44 kg |
| Wax cost | ₹76.11 | ₹1,899.71 | ₹18,997.06 |
| Oil needed, with 4% allowance | 12.5 g | 299.5 g | 2995.2 g |
| Oil cost | ₹38.23 | ₹954.27 | ₹9,189.27 |
| Wicks, plus spares | 1 | 26 | 250 |
| Wick cost | ₹9.44 | ₹245.44 | ₹2,360.00 |
| Vessels, with 3% breakage allowance | 1 | 25 | 247 |
| Vessel cost | ₹94.40 | ₹2,360.00 | ₹23,316.80 |
| Packs to order | — | 1 kg wax, 500 gm oil, 3 jar packs | 10 kg wax, 1 kg oil, 25 jar packs |
One number in that table is a genuine reason to write the run column out. Buying the 240-candle run's oil in the 1 kg pack rather than 500 gm packs saves ₹353.43 at these rates — small, but it is the sort of saving that only becomes visible when the formula is multiplied out on paper before the order goes in. The wax rate does not move at all: CSI 464 is the same ₹507.40/kg at 1 kg and at 10 kg, so there is no purchasing advantage in over-ordering it.
Pot capacity is the other constraint the card should carry. If your melter holds a litre, your maximum batch is set by volume, not by ambition, and a batch of 24 at a 150 g fill needs roughly 3.74 kg of wax in the pot at once. Splitting a run across pours is fine — but each pour is a separate batch number, and that is where the batch record takes over from the formula.
Writing it, approving it and changing it
Four steps take a formula from a good intention to a document your production actually runs on.
What triggers a version change is worth writing on the card itself. Any change of wax grade, oil, vessel, wick type or size, fill weight or load is a version change. A change of pack size for the same material is not: buying British Rose in the 1 kg pack instead of 500 gm changes your cost row, not your formula. Keep those two kinds of change separate or your version history becomes noise.
The four ways a standard formula stops being standard
The first is substitution under pressure. The 500 gm pack of your oil is finished, so somebody uses a 100 gm pack of something similar for one batch. The formula did not change, but the candles did. The defence is a stock rule, not a moral one: never let the material named on a card run to zero before the reorder lands, and if a substitution is unavoidable, it becomes a new version for that batch and the batch is labelled accordingly.
The second is creeping load. Somebody thinks the scent is a little weak and adds a bit more oil, and the next person inherits the higher figure as normal. Within four batches your load has moved and your ceiling may have been passed. The defence is the grams row: a card that says 12.0 g makes an extra splash visible as a deviation rather than a judgement call.
The third is temperature drift with the season. The same process at the same nominal temperature behaves differently in a 40°C Ahmedabad May and a cool Shillong January, because the vessel and the room are at different temperatures even when the wax is not. The formula cannot fix ambient conditions, but it can carry a row for them: record room temperature on the batch record and note on the card that vessels should be at room temperature, not cold from a store room. Cold glass is one of the commonest causes of a poor surface and of wax pulling away from the side.
The fourth is cure compression. A big order arrives, dispatch is tight, and candles go out at day seven instead of twenty-one. The formula says 21 days; the shipment says otherwise; and the customer gets a weaker candle than the one you tested. This is the most damaging drift of all because it is invisible in the workshop and obvious in the customer's living room. The defence is planning rather than discipline: count backwards from the delivery date through cure, and if the arithmetic does not work, quote a later date. For Diwali on 8 November 2026 that means pouring by about mid-October.
One last point in favour of writing all of this down, and against CSI's own interest in selling you more materials. Most of the quality gap between a home maker and a commercial brand is not bought. It is the difference between a candle made to a document and a candle made from memory. The document costs a sheet of paper and an evening. The materials on it — CSI 464 at ₹507.40/kg, British Rose at ₹3.19/g, an Eco wick at ₹5.90 — are the same ones you already own.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and the honest core of this page is that the most valuable thing on it costs nothing: a written, versioned card and a full cure are worth more to a commercial brand than any upgrade we could sell. Where a product page does not publish a figure — the fragrance ceiling on Eco Soy CSI 400, wick sizing by diameter on any wick — this page says it is not published and points to a WhatsApp confirmation with a date, rather than carrying a number across from a different grade. CSI publishes no comparative burn-test data for these waxes, and none is implied here.
Every price on this page comes from live CSI stock in September 2026, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything changes. The worked formulas are illustrative specifications on stated units: a 70 g, a 150 g and a 500 g wax fill at an 8% fragrance load of wax weight, Luxury Soy Wax CSI 464 with British Rose at the 500 gm pack rate, one wick on the two smaller sizes and three on the largest, and a 21-day cure before dispatch. Wick types, sizes and counts shown are illustrative outcomes of a burn test, not published sizing. The 4% wastage allowance on wax and oil and the 3% breakage allowance on glass are stated assumptions, not measured data. Costs CSI does not sell — printed labels, outer cartons, ribbon, mailers, courier, freight, labour, electricity and rent — are left blank for the reader and never estimated. Nothing here is tax, licensing or business-compliance advice; ask your own adviser.
Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, confirmation of a figure a product page does not publish so you can date it on your formula card, or stock depth on a vessel or wick before you write it into a specification you intend to repeat.
Frequently asked questions
- At What Temperature Should I Add Fragrance to Candle Wax?
- Why Does a Candle Need a 14-Day Cure? Complete Science-Backed Guide to Candle Curing for Indian Candle Makers - Powered by CandleMakingSuppliesIndia (CSI) Luxury Soy Wax and IFRA Certified Fragrance Oils
- Best Wick for Candle Making: Complete Guide by Diameter
- Why Is My Candle's Fragrance Fading? The Curing and Load Mistakes Costing Indian Candle Makers Sales
- Can I Re-Melt a Failed Candle and Start Over?
- How to Verify Wax Quality Before You Buy in India
- Ultimate Candle Tool Guide: What Every Candle Maker Needs (Beginner to Business)
- Scaling to 1000 Orders a Month: How to Grow Your Candle Business in 2025
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Arzoo Vyas, Ashwini, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.
Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices (live CSI stock, September 2026, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg), 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg); British Rose Fragrance Oil 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g), 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each), Thick (C2) 100 wicks ₹944.00 (₹9.44 each); Cotton Braided Wicks Ready Made pack of 100 ₹1,200.00 (₹12.00 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Large Candle Wick Stickers 40 for ₹249.00 (₹6.23 each); White Matte Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each); Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40; Pen Thermometer ₹354.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Mini Electric Wax Melter ₹2,360.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ML ₹708.00; Isopropyl Alcohol Spray 150 ML ₹383.00; Wick Centering Device ₹118.00; Vybar Additive 50 g ₹156.00. Worked units: 70 g, 150 g and 500 g wax fills at an 8% fragrance load of wax weight (5.6 g, 12.0 g and 40.0 g of oil), one wick on the two smaller sizes and three on the largest, a 21-day cure before dispatch, and a yield of 6.7 candles and 80 g of oil per kilogram of wax at the 150 g fill. Stated assumptions, not measured data: a 4% wastage allowance on wax and oil, a 3% breakage allowance on glass, ten spare wicks on a 240-candle run, and the illustrative wick types and counts, which are outcomes of a burn test rather than published sizing — CSI publishes no wick sizing tables by diameter. Published specifications quoted from product pages: CSI 464 up to 10% of wax weight, 60-month shelf life, page gives 80–90°C as the working range for melting and pouring; Luxury Soy Wax Chunks up to 13% of total wax weight (8% start, 10% recommended), melt to approx. 80–85°C, dye at full melt, fragrance at 80–90°C with two minutes of slow stirring, pour 75–80°C, cure minimum 48 hours and ideally one to two weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13%; Eco Soy CSI 400 add fragrance at 85°C (80–90°C), stir gently two minutes, pour directly, fragrance ceiling not published; British Rose soy usage up to 10% of total wax weight and 0% vanillin; Vybar 0.5–2% of wax weight and 0.5–1% for soy. Costs CSI does not sell — printed labels, outer cartons, ribbon, tissue, mailers, courier, freight, labour, electricity and rent — are excluded on purpose and never estimated. Bulk pricing is quoted on WhatsApp; delivery times, freight rates and minimum orders are not published and none is estimated. Diwali 2026 is 8 November 2026; a 14–21 day cure plus shipping means pouring by about mid-October. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.