I Have ₹5,000 and Want to Learn Candle Making Properly — Which Wax, Fragrance Oils, Wicks and Containers Should I Buy First Without Wasting Money?
Aktie
How much do the tools cost in total? The honest minimum — thermometer, scale and something to pour from — is ₹1,239.00 using the Candle Wax Pouring Jug at ₹531.00. The fuller set with a 600 ml steel pitcher, a mixer and stirrers is ₹1,883.00, which is 37.7% of ₹5,000.
What does the remaining money buy? One kilogram of wax, three fragrance oils at 50 g, twenty 70 g votive jars, forty wicks and a sheet of wick stickers: ₹2,205.20, for a list total of ₹4,088.20 with ₹911.80 left unspent on purpose.
What does ₹5,000 actually produce? About fifteen 70 g test candles and a settled wax-wick-jar-load combination. It does not produce inventory. At this budget you are buying knowledge, not stock.
The tools come first, and on ₹5,000 they cost 37.7% of everything
Candle making is a weighing and temperature discipline before it is anything else. Fragrance load is a weight percentage, so it cannot be dosed by eye or by millilitres — oils differ in density and a spoon is not a measurement. Wax also has one temperature window for adding fragrance and another for pouring, both narrow enough that a guess lands outside them. A maker without a scale and a thermometer is not making candles badly; they are making a different candle every time, with no way of knowing which variable changed.
So the first two line items are fixed: a Pen Thermometer at ₹354.00 and a Candle Making Weighing Scale at ₹354.00. That is ₹708.00 — 14.2% of ₹5,000 — before a single gram of raw material. Add something to pour from and the honest minimum is ₹1,239.00 with the Candle Wax Pouring Jug at ₹531.00, or ₹1,416.00 with the Steel Pouring Pitcher in its 600 ml size at ₹708.00. The 150 ml pitcher is out of stock, so do not plan around it.
| Item | Price | Minimum | Fuller set |
|---|---|---|---|
| Pen Thermometer | ₹354.00 | Yes | Yes |
| Candle Making Weighing Scale | ₹354.00 | Yes | Yes |
| Candle Wax Pouring Jug | ₹531.00 | Yes | — |
| Steel Pouring Pitcher (600 ml) | ₹708.00 | — | Yes |
| CSI Pro Mixer (cordless) | ₹349.00 | — | Yes |
| Bamboo Stirring Sticks (pack of 5) | ₹118.00 | — | Yes |
| Total | — | ₹1,239.00 · 24.8% | ₹1,883.00 · 37.7% |
Decide between those two columns before you look at a fragrance oil, because the choice moves ₹644.00 — more than a kilogram of wax — from one side of the budget to the other. The minimum column leaves ₹3,761.00 for material, the fuller column ₹3,117.00. Both work. Skipping the thermometer or the scale to afford a nicer jar does not.
The worked ₹5,000 list, to the rupee
Every line below is a real CSI variant at September 2026 pricing, in a pack size that exists. Running total in the right-hand column. The fuller tool set is used here; swap in the ₹1,239.00 minimum and everything below it simply gets ₹644.00 more room.
| # | Item | Variant | Price | Running |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Pen Thermometer | Default | ₹354.00 | ₹354.00 |
| 2 | Candle Making Weighing Scale | Default | ₹354.00 | ₹708.00 |
| 3 | Steel Pouring Pitcher | Large (600 ml) | ₹708.00 | ₹1,416.00 |
| 4 | CSI Pro Mixer | Default | ₹349.00 | ₹1,765.00 |
| 5 | Bamboo Stirring Sticks | Pack of 5 | ₹118.00 | ₹1,883.00 |
| 6 | Luxury Soy Wax CSI 464 | 1 kg | ₹507.40 | ₹2,390.40 |
| 7 | Citrus Lemon Fragrance Oil | 50 g | ₹170.00 | ₹2,560.40 |
| 8 | British Rose Fragrance Oil | 50 g | ₹212.40 | ₹2,772.80 |
| 9 | Sandalwood Fragrance Oil | 50 g | ₹271.40 | ₹3,044.20 |
| 10 | Clear Glass Votive Jar 70 g | Pack of 10 | ₹318.60 | ₹3,362.80 |
| 11 | Clear Glass Votive Jar 70 g | Pack of 10 (second pack) | ₹318.60 | ₹3,681.40 |
| 12 | Eco Candle Wicks | Thin (C1) / 20 wicks | ₹118.00 | ₹3,799.40 |
| 13 | Eco Candle Wicks | Thick (C2) / 20 wicks | ₹188.80 | ₹3,988.20 |
| 14 | Candle Wick Stickers | 1 sheet — 40 stickers | ₹100.00 | ₹4,088.20 |
| — | Held back deliberately | Cash | ₹911.80 | ₹5,000.00 |
Now the output, computed rather than claimed. CSI states fragrance load as a percentage of total candle weight, so a 70 g votive at 8% is 5.6 g of oil and 64.4 g of wax. One kilogram of CSI 464 therefore pours 1,000 ÷ 64.4 = 15.5, so fifteen candles. Wax is the binding constraint: twenty jars, forty wicks and 150 g of oil would scent twenty-six candles, but the wax runs out at fifteen. The five spare jars and twenty-five spare wicks are deliberate — glass breaks, and you will want to re-pour whatever you settle on.
Two other ways to split the same ₹5,000
Plan A is balanced. Two other splits are defensible, and the right one depends on what you most need to find out. Both use the same ₹1,883.00 tool set and both come in under ₹5,000. Read the last column, which is the only one that matters: what the money buys you in information, not in candles.
| Item | Variant | Price |
|---|---|---|
| Tool set (as Plan A) | Five items | ₹1,883.00 |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 1 kg × 2 = ₹1,014.80 | ₹1,014.80 |
| Citrus Lemon + British Rose | 100 g each: ₹300.00 + ₹342.20 | ₹642.20 |
| Clear Glass Votive Jar 70 g | Three packs of 10 = 30 jars | ₹955.80 |
| Eco Candle Wicks | C1 × 20 + C2 × 20 | ₹306.80 |
| Candle Wick Stickers | 1 sheet — 40 | ₹100.00 |
| Total | Remainder ₹97.40 | ₹4,902.60 |
What Plan B buys in information: jars are the limit here — 2 kg of wax pours thirty-one candles and 200 g of oil scents thirty-five, so thirty jars run out first. Thirty pours is enough for a wick ladder on two scents and then three repeats of each winning combination, which is the only way to know a result was not luck. Repetition is what separates a recipe from an anecdote. The cost is variety: two scents known well, ninety not at all.
| Item | Variant | Price |
|---|---|---|
| Tool set (as Plan A) | Five items | ₹1,883.00 |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 1 kg × 2 | ₹1,014.80 |
| Eight fragrance oils at 15 g | See the list below | ₹731.94 |
| Clear Glass Votive Jar 70 g | Two packs of 10 = 20 jars | ₹637.20 |
| Eco Candle Wicks | C1 × 20 + C2 × 20 | ₹306.80 |
| Candle Wick Stickers | 1 sheet — 40 | ₹100.00 |
| Total | Remainder ₹326.26 | ₹4,673.74 |
The eight 15 g bottles, at their real prices: Eucalyptus Spearmint ₹68.44, Citrus Lemon ₹81.42, Sandalwood ₹93.22, Roasted Coffee ₹93.22, Woody Oud ₹93.22, British Rose ₹94.40, Jasmine ₹103.00 and Lavender ₹105.02 — ₹731.94 for 120 g across eight scent families.
What Plan C buys in information: twenty jars against eight scents is two or three candles per scent, and 120 g of oil scents only twenty-one at 5.6 g each, so oil and jars run out together. You finish having smelled eight families in your own wax — citrus, herbal, woody, gourmand, oriental, floral — which is worth a lot if you do not yet know what you want to make. What you will not have is a wick ladder on any single scent. Plan C answers "what do I like"; Plan B answers "does my recipe repeat". Plan A splits the difference and is the one we would send a first-time maker.
Why 15 g and 50 g bottles are the whole argument
Most of our 92 fragrance oils are stocked in a ladder of 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg. The 15 g bottle exists for one purpose: finding out whether an oil behaves in your wax before you commit money to it. In a 70 g votive at 8% of finished weight, 15 g is 2.6 candles — enough to pour two and smell them properly, cold and hot.
Here is a five-scent test set at the smallest size each of those oils is stocked in, with the real prices:
| Oil | 15 g | ₹ / g at 15 g | ₹ / g at 1 kg | Premium for not committing |
|---|---|---|---|---|
| Eucalyptus Spearmint | ₹68.44 | ₹4.563 | ₹3.068 | 1.49× |
| Citrus Lemon | ₹81.42 | ₹5.428 | ₹2.832 | 1.92× |
| Sandalwood | ₹93.22 | ₹6.215 | ₹5.027 | 1.24× |
| Roasted Coffee | ₹93.22 | ₹6.215 | ₹3.738 | 1.66× |
| British Rose | ₹94.40 | ₹6.293 | ₹3.068 | 2.05× |
| Five scents, 75 g total | ₹430.70 | — | — | — |
Five scents, five answers, ₹430.70. One kilogram of the cheapest oil in that table — Citrus Lemon at ₹2,832.00 — is 6.58 times the price and buys one scent, and 56.6% of the whole ₹5,000 on a fragrance you have not yet smelled in your own wax. If it does not suit soy, you own 980 grams of a decision you cannot reverse.
The cost of that flexibility is real: a 15 g bottle costs 1.24× to 2.05× more per gram than the same oil at a kilogram, and on Citrus Lemon the premium is ₹38.94 on that one bottle. That is the price of an option, and at this budget it is worth paying. The arithmetic only flips once you know which scent you are repeating — and at ₹5,000 you do not know yet.
What not to buy at this budget, and why
Dead stock is the real enemy at ₹5,000: the budget is small enough that one wrong line removes a third of your capacity to learn. These are the purchases to refuse, in order of how much money they destroy.
| Do not buy | Example cost | Why not yet |
|---|---|---|
| A kilogram of any fragrance oil | ₹2,832.00 to ₹24,056.00 | From 56.6% of the budget up to 4.8 times it, on one scent, before the formula is settled |
| A 5 kg or 10 kg bag of wax | ₹2,537.00 / ₹5,074.00 for CSI 464 | The 10 kg bag alone exceeds ₹5,000. There is also no bulk saving to chase — see below |
| Dye of any kind | ₹236.00 for 15 ml liquid dye | Not the money — the variable. Colour is one more thing to establish before the candle burns correctly |
| A second wax | ₹399.00 to ₹1,097.40 per kg | Two waxes means two wick ladders and twice the pours. Understand one wax first |
| Any packaging at all | Not sold by CSI | Nothing is being shipped yet, and there is nothing to label |
On bulk, against our own interest: most readers at this budget worry about missing a quantity discount. On our wax range there is usually no discount to miss. CSI 464 is flat at ₹507.40 per kilogram from 1 kg to 10 kg — the larger bag buys fewer parcels, nothing else. Luxury Soy Wax Chunks are ₹0.90 per kilogram dearer in the 10 kg bag (₹599.90/kg) than in the 1 kg (₹599.00/kg), and Eco Soy CSI 400's 5 kg is ₹0.20 per kilogram dearer than its 1 kg. Only Natural Soy Pearl Wax has a genuine break: ₹450.00/kg at 1 kg, ₹424.80/kg at 5 kg and flat above that. CSI publishes no minimum order, no quantity slab, no rate card, no credit term and no quantity discount, which takes the price question out of your budget decision and leaves a cash-and-risk question. That is a better question.
On packaging: CSI sells no standalone lids, no retail or gift boxes, no shipping cartons, no printed labels, no box inserts, no cushioning and no packing tape — not one of those lines exists in the catalogue, so no price for them appears here. They are real costs in a real candle business, and those figures have to come from your printer or packaging supplier before you quote anyone. At ₹5,000 the question does not arise, because nothing is being sold. Note that some jars ship with a lid as part of the jar product, so read the product title rather than budgeting for a lid separately. Candle Care Stickers at ₹413.00 per 500 are a purchase for the day you have something to sell.
Choosing the wax, the jar and the wick
Three decisions, each with a checkable criterion rather than a preference. Take them in this order, because each one constrains the next.
| Size | Price | Per kg | 70 g candles @ 8% |
|---|---|---|---|
| 500 g | ₹260.00 | ₹520.00 | ≈7 |
| 1 kg | ₹507.40 | ₹507.40 | ≈15 |
| 5 kg | ₹2,537.00 | ₹507.40 | ≈77 |
| 10 kg | ₹5,074.00 | ₹507.40 | ≈155 |
That last line is the one place on this page where the smaller pack is the wrong answer. CSI 464's 500 g works out at ₹520.00 per kilogram against ₹507.40 for the 1 kg, so the 500 g is dearer per kilogram than twice the quantity. If you are buying this wax, buy the kilogram. Compare Eco Soy CSI 400 at ₹399.00/kg, the cheapest soy on the store, which publishes no fragrance ceiling at all: cheaper wax, one less documented number to work with. Paying ₹108.40 more per kilogram for a published ceiling is a reasonable trade.
| Pack | Price | Per jar | Wax needed @ 8% |
|---|---|---|---|
| Pack of 5 | ₹159.30 | ₹31.86 | 322 g |
| Pack of 10 | ₹318.60 | ₹31.86 | 644 g |
| Two packs of 10 | ₹637.20 | ₹31.86 | 1,288 g |
A warning about jar capacity that costs people real money. Some jars publish a fill weight — the 70 g votive, the Borosilicate Glass Jar 600 gram at ₹200.00 — and some publish a volume instead. The 200 ml Salsa Glass Jar at ₹200.60 for five is a 200 millilitre jar, and 200 ml is a volume, not a 200 g fill: wax is less dense than water and you leave headspace below the rim. Where a jar publishes no fill weight, establish it on the first pour — weigh the empty jar, pour to your intended level, weigh it again, write the difference on your recipe sheet. Pack sizes vary by jar across our range (1, 5, 6, 10, 12, 20, 50 and 100 pieces), so read the listing rather than assuming.
| Variant | Price | Per wick | Note |
|---|---|---|---|
| Thin (C1) / 10 | ₹59.00 | ₹5.90 | Flat per wick at every pack size |
| Thin (C1) / 20 | ₹118.00 | ₹5.90 | The pack used in Plan A |
| Thin (C1) / 100 | ₹590.00 | ₹5.90 | No saving over the 10-pack |
| Thick (C2) / 20 | ₹188.80 | ₹9.44 | Smallest C2 pack in stock |
| Thick (C2) / 100 | ₹944.00 | ₹9.44 | Also flat per wick |
Lead time is the one thing we will not put a number on. CSI publishes no dispatch or delivery time, so if your order has to arrive before a date that matters, confirm the current lead time on WhatsApp at +91 7397976926 before you plan around it. Note too that the ₹5,000 here is material cost only; whatever the cart adds for delivery sits on top. GST invoicing is standard, and MSDS and IFRA documentation are available on request. Thinking past this first order: what it actually costs to start a candle business in India and where to buy raw materials in India.
CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells raw materials, not finished candles, which makes this page awkward to write. The commercially convenient version would put a kilogram of fragrance oil and a 10 kg bag of wax in a ₹5,000 starter list, because that is a bigger invoice. We have put 150 g of oil and one kilogram of wax in it instead, said plainly that the tools take 37.7%, and told you to keep ₹911.80 in your pocket until you have burned some candles. A beginner who converts ₹5,000 into material they cannot use does not come back.
Every price here is a live CSI variant price from September 2026 and links to the product page, where current pricing and availability always take precedence. Pack sizes are as published: wax in 500 g, 1 kg, 5 kg and 10 kg (plus a 50 kg on Natural Soy Pearl Wax), fragrance oil at most 15 g to 1 kg, and jar pack sizes that differ per jar. CSI publishes no wastage percentage, no dispatch or delivery time, no minimum order, no quantity slab, no rate card, no credit term and no quantity discount, and none is implied above. The 10% and 13% ceilings are the wax manufacturers' stated formulation limits for specific waxes — not regulatory limits, and not interchangeable between waxes.
Nothing here projects sales, demand, margin or payback: those depend on your pricing, your market and your costs, not on ours. For current lead time, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- The complete candle making raw material list
- How much does it actually cost to start a candle business in India?
- How to start a candle making business in India
- Best wick for candle making — complete guide by diameter
- Best fragrance oils for candle making in India 2026
- Premium vs cheap fragrance oils — the real difference
- How to verify wax quality before you buy in India
- Can I buy all my candle making materials from one supplier?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages, for Luxury Soy Wax CSI 464 (Thenirvaofficial), Gardenia Fragrance Oil (Sraddha), Gilli Mitti / Patchouli (Renu), Eco Candle Wicks (Monika Deep), Ceramic Jar for Candle Making (Jinal) and White Matte Votive Jar 70g (Ashwini). Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Four are recorded as verified buyers and are badged accordingly; the reviews from Jinal and Ashwini are not recorded as verified and carry no badge. Longer reviews are trimmed with an ellipsis and are otherwise unedited. None of them describes a ₹5,000 starter budget or a first purchase list, and none is an endorsement of the plans above — they are reviews of individual products.
Every figure on this page, with its source. Tools (§7 of CSI live pricing): Pen Thermometer ₹354.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Steel Pouring Pitcher Large 600 ml ₹708.00 (the 150 ml variant is out of stock); Candle Wax Pouring Jug ₹531.00; CSI Pro Mixer ₹349.00; Bamboo Stirring Sticks pack of 5 ₹118.00; published starter tool set ₹1,883.00; minimum set as costed here ₹1,239.00. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 (₹520.00/kg), 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00, all ₹507.40/kg from 1 kg up, stated fragrance load up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, 10 kg ₹5,999.00 (₹599.90/kg), stated up to 13% of total wax weight; Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650.00, stated up to 13%; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399.00, 5 kg ₹1,996.00 (₹399.20/kg), no published ceiling; Natural Soy Pearl Wax ₹450.00/kg at 1 kg and ₹424.80/kg at 5 kg, 10 kg and 50 kg. Fragrance oils: Citrus Lemon 15 g ₹81.42, 50 g ₹170.00, 100 g ₹300.00, 1 kg ₹2,832.00; British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 1 kg ₹3,068.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 1 kg ₹5,026.80; Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 1 kg ₹3,738.00; Eucalyptus Spearmint 15 g ₹68.44, 1 kg ₹3,068.00; Woody Oud 15 g ₹93.22; Jasmine 15 g ₹103.00; Lavender 15 g ₹105.02; Vanilla Bean 1 kg ₹7,646.00; Tobacco Vanilla from 100 g ₹799.00; Royal Oud from 100 g ₹699.00; Amber Oud Royal from 100 g ₹1,299.00; Club De Nuit Intense inspired 1 kg ₹24,056.00 (dearest in the range). Jars: Clear Glass Votive Jar 70 gram ₹159.30 per 5 and ₹318.60 per 10 (₹31.86 each); 200 ml Salsa Glass Jar ₹200.60 per 5; Borosilicate Glass Jar 600 gram fill capacity ₹200.00. Wicks and accessories: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹59.00/10, ₹118.00/20, ₹590.00/100 — flat at ₹5.90 per wick at every pack size to 1,000; Thick (C2) ₹188.80/20, ₹944.00/100 at ₹9.44 per wick, with the 10-wick C2 pack out of stock; Candle Wick Stickers 1 sheet of 40 ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll ₹413.00 per 500. Liquid candle dye from ₹236.00 per 15 ml.
Arithmetic: fragrance load is taken as a percentage of total candle weight, so a 70 g candle at 8% is 5.6 g of oil and 64.4 g of wax; at 8% of wax weight instead it is 5.19 g and 64.81 g, and both conventions are stated where the difference matters. One kilogram of wax therefore pours 1,000 ÷ 64.4 = 15.5, floored to fifteen 70 g candles. Plan A: ₹1,883.00 + ₹507.40 + ₹653.80 + ₹637.20 + ₹306.80 + ₹100.00 = ₹4,088.20, remainder ₹911.80, material share ₹2,205.20 (44.1%), tool share 37.7%. Plan B: ₹1,883.00 + ₹1,014.80 + ₹642.20 + ₹955.80 + ₹306.80 + ₹100.00 = ₹4,902.60, remainder ₹97.40. Plan C: ₹1,883.00 + ₹1,014.80 + ₹731.94 + ₹637.20 + ₹306.80 + ₹100.00 = ₹4,673.74, remainder ₹326.26. Five-scent 15 g test set ₹68.44 + ₹81.42 + ₹93.22 + ₹93.22 + ₹94.40 = ₹430.70 for 75 g, against ₹2,832.00 for 1 kg of Citrus Lemon — a ratio of 6.58×, and 56.6% of a ₹5,000 budget.
What CSI does not publish, and is therefore not stated above: no wastage or loss percentage, no dispatch or delivery time, no minimum order quantity, no quantity slab, no rate card, no credit term, no quantity discount, no wick-sizing chart, no dye dosage chart or shade card, and no burn test on any colourant. CSI also sells no standalone lids, boxes, cartons, printed labels, inserts, cushioning or packing tape, so none of those is priced here. Fragrance ceilings are formulation limits set by the wax manufacturer, not regulatory limits. The ₹5,000 budget and any retail price are the reader's own figures; no sales, margin, payback or business outcome is projected. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.