I Have 500 g of Lavender Fragrance Oil — How Many 200 g Candles Can I Produce if My Final Formula Uses 8% Fragrance?

I Have 500 g of Lavender Fragrance Oil — How Many 200 g Candles Can I Produce if My Final Formula Uses 8% Fragrance?

 

Lavender 500 g ₹2,620.00 ₹5.24/g · 16 g = ₹83.84 Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00
CSI production calculators · Exact fragrance-oil requirements
Turn the bottle you already own into an exact candle count, then buy only the wax, wicks and jars that count needs.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Lavender listed in 15 g, 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg ✓ Luxury Soy Wax Chunks rated up to 13% fragrance load ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production calculator · Oil in hand → candles
When the oil is already on your shelf, the question runs backwards: not how much to buy, but how far one bottle goes. A 200 g candle at 8% takes 16 g of oil, so 500 g divides into 31 full doses. Then the allowances for pour loss and testing take their share, and the count you can promise is smaller.
29 candles
sellable 200 g candles from 500 g of Lavender at 8% after a 5% pour-loss allowance · theoretical maximum 31 · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How many 200 g candles does 500 g of lavender oil make at 8%? 31 candles, with 4 g of oil left over. Each 200 g candle at 8% holds 16 g of oil and 184 g of wax, and 500 ÷ 16 = 31.25. You cannot pour a quarter of a candle, so you round down.

How many should I actually plan to sell? 29 if you allow 5% for pour loss, 30 at 3%. If you are still testing and want two test candles from the same bottle, 27. The allowances are working assumptions; replace them with your own measured losses. See the allowance ladder.

How much wax do I need to use up the 500 g? For 29 candles with a 5% loss allowance: 5,602.8 g of wax. At 8%, wax is 92% of every candle, so wax needed = candles × 184 g, not candles × 200 g. One 5 kg and one 1 kg bag of Luxury Soy Wax Chunks (₹3,594.00) covers it.

What does the lavender cost inside each candle? ₹83.84 at the 500 g rate of ₹5.24 a gram. Add wax, a wick and a White Matte Glass Jar and the material cost is ₹270.76 per candle, before labour, packaging, freight and GST.
The short answer
The count: 500 g ÷ 16 g per candle = 31.25 → 31 candles, 4 g left. After a 5% pour-loss allowance: 29. With 5% loss and two test candles: 27.
The wax: 29 × 184 g × 1.05 = 5,602.8 g of wax. Rounded to real CSI bags: 5 kg + 1 kg of Luxury Soy Wax Chunks, ₹3,594.00.
The money: Lavender 500 g ₹2,620.00 (₹5.24/g) → ₹83.84 of oil per candle. Full material cost ₹270.76 per 200 g candle with wax, wick and jar.
One 500 g bottle of Lavender at 8% in 200 g candles: 31 doses of 16 g, then what the allowances take 0 g 500 g 31 candles × 16 g = 496 g poured · 4 g left over (the white sliver) Theoretical maximum 31 candles 16.00 g per candle 3% pour-loss allowance 30 candles 16.48 g per candle 5% pour-loss allowance 29 candles 16.80 g per candle 5% loss + 2 test candles 27 candles 32 g to tests first Bar length = sellable 200 g candles. Allowances are working assumptions, applied before rounding down.
The top bar is the bottle: 31 blocks of 16 g and a 4 g sliver that cannot fill another 200 g candle. The lower bars show what a pour-loss allowance and test candles do to the count you can promise. Allowances are applied to the oil before rounding down, which is why a 5% allowance costs two candles, not one and a half.
Straight answer
I have 500 g of lavender fragrance oil. How many 200 g candles can I produce if my final formula uses 8% fragrance?
At 8% of the finished candle weight, each 200 g candle holds 16 g of fragrance oil and 184 g of wax. Divide the bottle by the dose: 500 ÷ 16 = 31.25. So 500 g of lavender makes 31 full candles, with 4 g left in the bottle. That is the ceiling, and it assumes every gram reaches a jar. In practice some oil stays on the jug, the stirrer and the last centimetre of the pour. If you plan a 5% pour-loss allowance, which is a working assumption rather than a rule, each candle budgets 16.80 g and the bottle covers 29 sellable candles. At 3% it covers 30. If you are still testing and take two test candles from the same bottle first, plan on 27. To use the oil fully you need 5,602.8 g of wax for 29 candles at 5% loss, which is one 5 kg and one 1 kg bag of Luxury Soy Wax Chunks (₹3,594.00). At CSI's 500 g price of ₹2,620.00, the lavender in each candle costs ₹83.84.
One line: promise 29, pour for 31, and keep the 4 g sliver for one 50 g test pot.
The calculation on this page uses CSI's Lavender Fragrance Oil, 500 g at ₹2,620.00 (₹5.24 a gram). It is listed in five sizes, all in stock on the pull date, from 15 g at ₹105.02 to 1 kg at ₹5,221.00. Lavender sits at the top of the Fragrance Oils collection's best-selling sort.
Buy Lavender Fragrance Oil

The count: 500 g into 16 g doses

When you already own the oil, the oil is the limit. Wax, wicks and jars can be bought tomorrow in any quantity. The bottle cannot stretch.

Every calculation in this series uses one convention: the fragrance load is a share of the finished candle weight. A 200 g candle at 8% is 16 g of oil plus 184 g of wax, and the two together weigh 200 g. That convention matters most on a page like this one, because it fixes the dose. If you measured the load as a share of the wax instead, the dose would change and so would the count. We show the two conventions side by side further down.

With the dose fixed at 16 g, the arithmetic is a single division. Here it is written out so you can check it, including the remainder most calculators leave out:

500 g of Lavender · 200 g candles · 8% of finished weight
From bottle to candle count, step by step
Step Working Result
Oil per candle 200 g × 8% 16 g
Wax per candle 200 g − 16 g 184 g
Doses in the bottle 500 g ÷ 16 g 31.25
Full candles round down 31.25 31 candles
Oil poured 31 × 16 g 496 g
Oil left in the bottle 500 g − 496 g 4 g
Wax to match 31 candles 31 × 184 g 5,704 g
Finished candle weight 31 × 200 g 6,200 g

Two things in that table are easy to miss. First, the wax figure is 31 × 184 g, not 31 × 200 g. The second calculation over-buys wax by 496 g, exactly the weight of the oil, because the oil is already inside the 200 g. Second, the 4 g remainder is not waste. It is exactly the oil for one 50 g test pot at 8% (50 × 8% = 4 g), which is a useful place to put it: a retained sample from the same bottle as the production run. The 50-candle version of this calculation runs the same arithmetic in the buying direction.

Weigh, do not pour by eye
At 16 g a candle, a 1 g error per pour is a 6.25% error in load. Over 31 candles, pouring 17 g instead of 16 g uses 527 g of oil, which is 27 g more than the bottle holds. The candle count collapses from 31 to 29 before you notice. A Candle Making Weighing Scale (₹354.00) pays for itself on the first bottle. Check its resolution on the product page before relying on it for small test batches.

The allowance ladder

Thirty-one is the number the bottle allows. The number you promise a customer is the one left after the allowances.

Oil goes missing in every real pour. A film stays on the pouring jug, some coats the stirrer, a candle with a bad top gets remelted and some of its scent flashes off, and the last pour of the batch is often short. None of these losses is published as a figure for any wax or oil, so we use labelled working assumptions: 3% for a careful small batch, 5% for a typical one. Measure your own: weigh the oil before the batch, weigh what is left after, count the candles, and you have your real loss rate within a few runs.

The order matters. Take the test candles out of the bottle first, because they are a fixed quantity. Then budget each production candle at 16 g plus the loss percentage. Then round down to whole candles:

500 g of Lavender · 16 g net per candle · allowances are working assumptions
How many candles each allowance leaves you
Scenario Oil after tests Oil budgeted per candle Sellable candles Oil left over
No allowance (theoretical) 500 g 16.00 g 31 4.00 g
3% pour loss 500 g 16.48 g 30 5.60 g
5% pour loss 500 g 16.80 g 29 12.80 g
2 test candles + 3% loss 468 g 16.48 g 28 6.56 g
2 test candles + 5% loss 468 g 16.80 g 27 14.40 g

The title says final formula, which suggests the testing is finished. In that case the planning figure is 29 candles at a 5% allowance, and you may well pour 30 or 31 on a good day. The difference is a bonus, not a shortfall. If you are still choosing a wick or confirming the load, take the two test candles out first and plan on 27. Adding extra oil for testing covers the test allowance in more depth for a 100-candle run.

Promising 31 to a customer. A maker divides 500 by 16, sees 31, and accepts an order for 31 candles. One candle pours with a sinkhole and is remelted; two pours come up short. The bottle runs out at candle 29. The fix: quote from the allowance figure (29), not the theoretical one. If a customer needs exactly 31, buy the extra oil before production: 31 candles at 5% loss need 520.8 g, so a 500 g bottle plus a 50 g top-up covers it (a 15 g falls short).

Matching wax, wicks and jars to the oil

Once the oil sets the count, everything else is bought to match it. Plan the batch at the same allowance as the oil, because pour loss takes wax and oil together: a spilled gram of candle mix is 0.92 g of wax and 0.08 g of oil. For 29 candles with a 5% allowance, the batch you melt and mix is 29 × 200 g × 1.05 = 6,090.0 g, made of 487.2 g of oil and 5,602.8 g of wax.

29 sellable 200 g candles · 8% · 5% pour-loss allowance · CSI live pricing, 24 September 2026
The priced order that uses up the 500 g
Item Quantity needed CSI packs Price
Lavender Fragrance Oil 487.2 g 1 × 500 g (already owned) ₹2,620.00
Luxury Soy Wax Chunks 5,602.8 g 1 × 5 kg + 1 × 1 kg ₹3,594.00
Eco Candle Wicks Thin C1 29 + 1 spare 3 × 10 wicks ₹177.00
White Matte Glass Jar 29 jars 6 × pack of 5 ₹2,124.00
Total ₹8,515.00

The wax bag rounding leaves you 397.2 g of spare wax, enough wax for two more candles but not the oil to go with them. Keep it for the next bottle. The jars come in packs of five, so 29 candles means 30 jars and one spare. The wick line buys three packs of 10 at ₹59.00, which is ₹5.90 a wick, the same rate as the larger packs. Wick size for the White Matte Glass Jar is not published: test one before the batch. The jar's fill weight is not published either, so confirm that 200 g sits where you want it with one weighed test pour. Estimating fill weight from a water fill shows the method.

Per candle, the material cost is ₹83.84 of lavender, ₹110.22 of wax (184 g at ₹599.00 a kilo), ₹5.90 for the wick and ₹70.80 for the jar: ₹270.76. That excludes labour, packaging, freight and GST, which belong in your own costing. The oil is 31.0% of the material cost, so the lavender is the second-largest line after the wax, ahead of the jar.

1
Herbal · top of the best-selling sort
Lavender Fragrance Oil
The oil in this calculation. Lavender is priced flat from 50 g upward: ₹5.40 a gram at 50 g and 100 g, ₹5.24 at 500 g, ₹5.22 at 1 kg. The only real step is the 15 g tester at ₹7.00 a gram. Every size was in stock on the pull date.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹270.00 ₹5.40 3.12
100 g ₹540.00 ₹5.40 6.25
500 g ₹2,620.00 ₹5.24 31.25
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 62.50
₹83.84 of lavender per 200 g candle at the 500 g rate Buy Lavender
2
Container soy wax · rated up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
The wax used for every wax figure on this page. The wax maker's stated maximum is 13% fragrance, so an 8% formula sits well inside it. Priced flat per kilo: ₹599.00 at 1 kg and 5 kg, ₹599.90 at 10 kg. The 500 g bag is ₹299.00, fractionally cheaper per kilo, but more bags to open.
Pack Price Per kg 200 g candles at 184 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
₹110.22 of wax per 200 g candle Buy Luxury Soy Wax Chunks
The CSI principle
The scarcest ingredient sets the count. Buy everything else to match it.
When the oil is fixed, the candle count is fixed. Wax, wicks and jars are then bought to that count plus the same allowance, not the other way round. Buying 10 kg of wax because it is on the shelf does not make 500 g of oil go further.

If your formula is not exactly 8%

An 8% load is this series' default for maths, not a verdict on lavender. Your final formula came from your own tests, and if it landed at 7% or 9% the count moves. Here is the same 500 g at nearby loads, with no allowance, so you can apply your own:

500 g of Lavender · 200 g candles · no allowance · oil priced at the 500 g rate
The same bottle at five loads
Load Oil per candle Full candles Left over Lavender cost per candle
6% 12 g 41 8 g ₹62.88
7% 14 g 35 10 g ₹73.36
8% 16 g 31 4 g ₹83.84
9% 18 g 27 14 g ₹94.32
10% 20 g 25 0 g ₹104.80

Each point of load is worth about four candles from this bottle. That is why the load belongs in the formula, decided by a burn test, and not adjusted on the day to stretch a bottle. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%. Those are the wax makers' stated formulation maximums, not targets, and CSI publishes no throw data for any oil at any load. The oud version of this page walks through the 6%, 8% and 10% decision on a full kilo.

One more trap sits here. If your 8% is measured against the wax rather than the finished candle, your dose is different. Under that convention a maker adds 8 g of oil per 100 g of wax, so 184 g of wax takes 14.72 g of oil and the candle weighs 198.72 g at a true load of 7.41%. The bottle then covers 33 candles, not 31, but they are lighter and weaker than the formula you tested. Pick one convention, write it on the formula card, and use it every time. CSI's pages use the finished-weight convention throughout.

Two ways of writing "8%" · 500 g of oil
Finished-weight load vs load on wax
Convention Oil per candle Wax per candle Candle weight True load Candles from 500 g
8% of finished weight (CSI) 16.00 g 184 g 200.00 g 8.00% 31
8 g per 100 g of wax, same 184 g wax 14.72 g 184 g 198.72 g 7.41% 33
True 8% on a fixed 184 g of wax 16.00 g 184 g 200.00 g 8.00% 31

Topping up to a round order

Sometimes the bottle decides the count. Sometimes the customer does, and the bottle needs help.

Suppose a customer asks for 50 lavender candles, not 29. At 16 g each with the same 5% allowance, 50 candles need 840 g of oil. You hold 500 g, so the shortfall is 340 g. The cheapest listed way to cover it is 3 × 100 g + 1 × 50 g of Lavender for ₹1,890.00, which gives 350 g. Buying a second 500 g at ₹2,620.00 covers it too and leaves 160 g for the next run. That choice depends on whether lavender is a proven seller for you, and the 500 g or 1 kg decision works through it with months of cover.

1
Weigh the bottle before you planA bottle labelled 500 g that has already been sampled from is not 500 g. Weigh it, subtract the empty bottle's weight (weigh an empty one of the same size, or ask CSI), and plan from the net figure.
2
Fix the dose from the formula card200 g at 8% of finished weight = 16 g. If your card says a different load or convention, use that and recompute. Never adjust the dose on the day.
3
Take out test candles firstA fixed quantity, so it comes off the top: two 200 g tests = 32 g. A 50 g test pot at 8% uses only 4 g, which is the cheaper way to check a new wick.
4
Apply your pour-loss allowance and round downDivide the remaining oil by 16 g × (1 + loss). At 5% that is 16.80 g per candle and 29 candles from a full 500 g.
5
Buy wax, wicks and jars to that countWax = candles × 184 g × (1 + loss), rounded up to real bags. Wicks and jars = candles plus one spare each. For 29 candles that is 5,602.8 g of wax, 30 wicks and 29 jars.
6
If the order is bigger, top up the oil before you pourBuy the shortfall in the smallest listed pack that covers it. Mixing a top-up bottle into a half-used one is fine for a single oil; label the combined lot and keep a retained sample.
Diwali falls on Sunday 8 November 2026. If lavender is part of your festive range, work out the count you need now and top up the oil while every size is in stock. For quantities above the listed 1 kg pack, a GST invoice or the IFRA certificate for Lavender, message CSI on WhatsApp.
Ask about a festive lavender order

Where the count goes wrong

Most shortfalls on a fixed bottle come from four places. None of them is exotic, and each can be caught before the first pour.

Argued against our own interest, plainly. The easy advice for us would be "buy more oil, just in case". If your final formula is set and your order is 29 or fewer candles, the 500 g you hold is enough, and buying another bottle only moves money from your account to ours. What you do need is the wax: ₹3,594.00 of Luxury Soy Wax Chunks, not a 10 kg bag at ₹5,999.00. Buy to the count.
Buying wax for 200 g candles. 31 candles × 200 g = 6,200 g of wax, against the 5,704 g actually needed. The extra 496 g sits unused because there is no oil left to scent it. The fix is to buy wax at 184 g per candle, plus the same loss allowance you gave the oil.

The third source of error is the load drifting upwards. A maker who adds "a splash more" to the last few candles because the bottle is nearly empty ends up with inconsistent candles, some at 8% and some at 9%. The fourth is sampling from the production bottle. Every 4 g test pot you pour for a customer or a photo comes out of the same 500 g, so count them into the test allowance. Counting candles left in a partly used stock applies the same logic to 4 kg of a bestseller.

If you are planning several scents at once, run this calculation per bottle, not on the total. A 500 g lavender and a 500 g rose each make 31 candles at 8%. They do not make 62 lavender candles, however convenient the combined order looks on a spreadsheet. Splitting a 500-candle order between lavender, rose and oud shows the per-scent version, and a 70:30 lavender-vanilla blend shows what changes when two oils share one candle.

Five hundred grams is 31 doses of 16 g. Promise the count that is left after the spills, not the count on the calculator.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. The convenient advice on a page like this would be to sell you a second bottle. The arithmetic says a 500 g bottle covers a 29-candle order at a 5% allowance, so this page says so, and prices only the wax, wicks and jars that count needs.

Oil and wax prices are CSI live listings pulled on 24 September 2026; Lavender was in stock at every size on that date. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Candle counts, wax weights and per-candle costs are plain arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check them.

The 3% and 5% pour-loss allowances and the two test candles are working assumptions, not measured CSI figures. Your own measured losses should replace them. Wick size and fill weight for the White Matte Glass Jar are not published; confirm both with a test pour. For a quantity check, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How many candles can 500 g of fragrance oil make?
At 8% in 200 g candles, 31 candles (16 g each, 4 g left). In 150 g candles at 8% (12 g each), 41. In 100 g candles at 8% (8 g each), 62. Divide the bottle by the oil per candle and round down, then take off your pour-loss and test allowances.
How much lavender oil goes in a 200 g candle?
At an 8% load measured on the finished candle, 16 g of oil and 184 g of wax. At 6% it is 12 g, at 10% it is 20 g. Your load should come from a burn test in your own wax and jar; Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% and CSI 464 up to 10%.
How much wax do I need for 500 g of fragrance oil at 8%?
For the full 31 candles, 5,704 g (31 × 184 g). With a 5% pour-loss allowance on 29 candles, 5,602.8 g. At 8% the oil is always 8/92 of the wax, so 500 g of oil pairs with about 5,750 g of wax in theory.
Is 500 g of lavender fragrance oil enough for 30 candles?
Yes at 3% pour loss (30 candles), and only just. At a 5% allowance the bottle covers 29, so for exactly 30 with a safety margin add a 15 g or 50 g Lavender top-up before you pour.
What does the lavender cost per candle?
₹83.84 per 200 g candle at the 500 g rate of ₹5.24 a gram; ₹86.40 at the 100 g rate and ₹112.02 if poured from 15 g testers. With wax, a wick and a White Matte Glass Jar the material cost is ₹270.76, before labour, packaging, freight and GST.
Can I use the leftover 4 g of fragrance oil?
Yes. 4 g is exactly the oil for one 50 g test pot at 8%. Pour it as a retained sample from the production lot, labelled with the date and batch, so you can compare later bottles against it.
Count from the bottle, then buy to the count
31 in theory, 29 to promise. Buy the wax, wicks and jars for 29.
Lavender Fragrance Oil from ₹105.02 for 15 g to ₹5,221.00 for 1 kg, Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00, Eco Candle Wicks from ₹59.00 for 10 and White Matte Glass Jars at ₹354.00 for 5. Send us your bottle size, candle weight and load and we will check the quantities.
Shop Lavender Fragrance Oil Check my quantities on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The count-from-the-bottle method applies to any fragrance oil from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Lavender Fragrance Oil ₹105.02 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg (all in stock). Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 / 1 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00.

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished candle weight (oil = W × L, wax = W − oil); 200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax. Candle counts are rounded down. Pour-loss allowances of 3% and 5% and two test candles are labelled working assumptions, applied in the order tests → loss → round down; the loss allowance is applied to wax as well as oil. Per-candle material cost = oil + wax + wick + jar and excludes labour, packaging, freight and GST. Fragrance-load ceilings (Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10%) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. Wick size and White Matte Glass Jar fill weight are not published. "Best-selling" refers to the collection's best-selling sort order on the pull date. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog