I Need 1,000 × 60 g Wedding Favours — How Much Wax Should I Buy When I Also Need 50 Additional Candles for Samples, Replacements and Breakage?

I Need 1,000 × 60 g Wedding Favours — How Much Wax Should I Buy When I Also Need 50 Additional Candles for Samples, Replacements and Breakage?

 

Natural Soy Pearl ₹21,240.00 / 50 kg Gardenia ₹4,332.00 / 1 kg Mini Glass Jars (Black) ₹2,124.00 / 100
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Fifty extra favours are fifty whole candles. Here is the wax they add, and the jar and wick allowances that are not candles at all.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Natural Soy Pearl: the only CSI wax in a 50 kg bag ✓ Mini Glass Jars in packs of 5 to 100 ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production Calculator · Fixed Extras on a Favour Order
The client wants 1,000 favours. You want 50 more in hand for samples, replacements and breakage. Those 50 are real candles with real wax in them, but they are not the only extras on the order, and treating them as a percentage on top of everything else is how makers end up buying twice.
59.70 kg
wax for 1,000 × 60 g favours + 50 extras at 8% fragrance with 3% pour loss · buy 60.00 kg (1 × 50 kg + 1 × 10 kg Natural Soy Pearl) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much wax for 1,000 × 60 g candles plus 50 extras? Each 60 g favour at 8% holds 55.2 g of wax. For 1,050 favours, 57,960 g; with 3% pour loss, 59,698.80 g. The simplest cover is one 50 kg bag and one 10 kg bag of Natural Soy Pearl, 60 kg for ₹25,488.00.

How much do the 50 extras add? 2,842.80 g of wax and 247.20 g of oil, including loss, plus 50 jars and 50 wicks. Not 50 × 60 g of wax: each extra is 55.2 g of wax and 4.8 g of oil, like every other favour.

And fragrance? 4.8 g per favour: 5,040 g for 1,050, 5,191.20 g with loss. In Gardenia that is 5 × 1 kg + 2 × 100 g, ₹22,526.00.

Do I add 5% on top as well? No. The 50 extras already are your finished-candle buffer. Adding 5% more to the wax double-counts and buys 2,984.94 g you do not need. The only other allowances are material-only: pour loss, spare jars for production breakage and spare wicks. See which allowance uses what.
The short answer
Per favour: 60 g at 8% = 4.8 g oil + 55.2 g wax. 60 g is our assumed fill for the Mini Glass Jars; their fill is not published, so weigh one.
Candles to pour: 1,000 + 10 samples + 25 replacements + 15 transit breakage = 1,050.
Order: Wax 60.00 kg (₹25,488.00) · Gardenia 5,200 g (₹22,526.00) · 1,075 jars (₹23,054.25) · 1,110 wicks (₹6,549.00) = ₹77,617.25.
1,000 favours + 50 extras — which allowance uses which material WaxOilWickJar 1,000 ordered10 client samples25 replacements15 transit breakage21 jars broken in productionWicks spoiled while settingPour loss (3%) Filled square = the allowance consumes that material. Rows above the dashed line are whole candles; rows below are material only. wholecandles:1,050
The four rows above the dashed line are whole candles: each one uses wax, oil, a wick and a jar, and together they make the 1,050 you pour. The rows below are material-only allowances. Glass jars broken during production need a jar and nothing else, spoiled wicks need a wick, and pour loss needs wax and oil. Our split of the 50 extras (10 / 25 / 15), the 2% jar allowance, 5% extra wicks and 3% pour loss are working assumptions.
Straight answer
I need 1,000 × 60 g wedding favours. How much wax should I buy when I also need 50 additional candles for samples, replacements and breakage?
Count the 50 as candles, not as a percentage. You will pour 1,050 favours: 1,000 for the client and 50 more, which we split as 10 samples, 25 replacements and 15 for breakage in transit. Each 60 g favour at 8% fragrance holds 55.2 g of wax and 4.8 g of oil, because the oil is part of the 60 g. So the wax is 1,050 × 55.2 g = 57,960 g, and with a 3% allowance for pour loss, 59,698.80 g. The 50 extras account for 2,842.80 g of that. The neatest way to buy it is one 50 kg bag plus one 10 kg bag of Natural Soy Pearl Wax: 60 kg for ₹25,488.00, at ₹424.80 a kilo. Natural Soy Pearl has no published fragrance ceiling in our data, so test your 8% load before the production pour. If you want a wax with a stated ceiling, six 10 kg bags of CSI 464 (rated up to 10%) cost ₹30,444.00. Do not add another 5% to the wax on top of the 50 extras: they already are your finished-candle buffer. The allowances that remain are for material only: 3% pour loss, a few spare jars for glass broken during production, and spare wicks.
One line: the 50 extras are candles; pour 1,050, buy 59.70 kg of wax, and do not add a percentage on top.
Natural Soy Pearl is the only CSI wax sold in a 50 kg bag (₹21,240.00, ₹424.80 a kilo). For 59,698.80 g, one 50 kg plus one 10 kg covers the order with 301.20 g to spare. The 5 kg and 10 kg bags are the same ₹424.80 a kilo, and the 1 kg is ₹450.00.
Buy Natural Soy Pearl Wax

What the 50 extras are for

Fifty extras sounds like one allowance. It is three, and they happen at three different times.

Makers usually quote "1,000 plus 50" as a single cushion. It helps to split it by purpose, because each part is poured, stored and used differently. Our example split is below. It is a working assumption: use your client's requirements and your own history.

Example split of 50 extras · replace with your own
Three kinds of extra favour
Extra Count When it is poured Where it ends up Wax (with 3% loss) Oil (with 3% loss)
Client samples 10 Before production, for approval With the client or planner; a couple retained by you 568.56 g 49.44 g
Replacements 25 With the production run Held back to replace favours with a flaw found at packing or on site 1,421.40 g 123.60 g
Transit breakage 15 With the production run Shipped or carried separately, to replace breakage in delivery 852.84 g 74.16 g
All 50 50 2,842.80 g 247.20 g

Samples come first and often come early, sometimes before the client has even chosen the scent. If the scent is not settled when you pour samples, those candles may be in two or three different oils. Buy 15 g or 50 g sizes for the sample round and keep them out of the production oil calculation. Then only the approved scent goes into the production order. A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? covers whether sample materials belong in the procurement figure at all.

Replacements and breakage are poured with the main run, in the approved scent, from the same batch. That matters for a wedding: a replacement favour that smells or looks different from the one next to it is noticed. Pour them in the same session, label them, and keep them with the order until the event is over.

Glass favours break twice
A glass favour can break empty on your bench, and full in the delivery van. The 15 transit-breakage candles cover the van. Jars that chip or crack during unpacking, washing and pouring need spare empty jars, not spare candles. We use a separate 2% jar allowance for that, below.

Which allowance uses which material

This is the step that separates a tidy order from an expensive one. Each allowance uses some materials and not others, so each belongs on some lines of the order and not others.

1,050 candles poured · allowances are labelled working assumptions
Where each allowance lands
Allowance Wax Oil Wick Jar Size on this order
1,000 ordered + 50 extras (whole candles) Yes Yes Yes Yes 1,050 candles
Pour loss Yes Yes No No 3% of wax and oil
Jars broken in production No No No Yes 2% → 21 jars
Wicks spoiled while setting No No Yes No 5% → 53 wicks

Read down the wax column: only whole candles and pour loss use wax. That is why the wax figure is 1,050 × 55.2 g × 1.03 and nothing else. Read down the jar column: whole candles plus production breakage, 1,050 + 21 = 1,071 jars. A transit breakage candle uses a jar too, but it is already counted among the 50. Counting it again as a jar allowance would be a double count.

The allowance that lands on the wrong line. A maker adds 2% for "breakage" to every material, wax and oil included. But a jar that cracks while you wash it does not waste any wax; you simply use another jar. Put each allowance only on the materials it actually consumes. On this order a 2% breakage figure on the wax would add about 1.2 kg for nothing.

The wax: 59.7 kg and the 50 kg bag

The wax need is just under 60 kg. That happens to be one of the tidiest numbers in the catalogue to buy.

You need 59,698.80 g. Here it is covered in each of CSI's four container soy waxes, using listed bag sizes only.

Need: 59,698.80 g · listed bags only · CSI live pricing, 24 September 2026
Four waxes for 1,050 favours
Wax Stated fragrance ceiling Bags Bought Cost Wax per favour
Natural Soy Pearl Wax Not published — test 8% 1 × 50 kg + 1 × 10 kg 60.00 kg ₹25,488.00 ₹23.45
Luxury Soy Wax CSI 464 Up to 10% 6 × 10 kg 60.00 kg ₹30,444.00 ₹28.01
Luxury Soy Wax Chunks Up to 13% 6 × 10 kg 60.00 kg ₹35,994.00 ₹33.06
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 Not published — test 8% 6 × 10 kg 60.00 kg ₹38,220.00 ₹35.88

Natural Soy Pearl is the cheapest by ₹4,956.00 against CSI 464 and ₹12,732.00 against coconut soy. It is also the only one of the four without a stated fragrance ceiling that we can quote. An 8% favour is a moderate load, but moderate is not tested. Pour your ten samples in the production wax at 8% and burn at least two to a full melt pool before you commit to 60 kg. If the samples disappoint, CSI 464, rated up to 10%, is the next step up in price.

Without the 50 extras, the order would need 56,856 g, and 50 kg + 10 kg would still be the neatest cover, with about 3 kg to spare. In other words, on this order the 50 extras cost you nothing in bag count. They are covered by the rounding. That is not always true, so do the sum each time.

1
Soy pearls · lowest listed price per kg
Natural Soy Pearl Wax
The wax this page plans with. ₹424.80 a kilo at 5, 10 and 50 kg, ₹450.00 at 1 kg. A 50 kg bag fills 905.80 favours of 60 g at 8%. No fragrance ceiling is quoted in our data; ask us for the wax maker's figure.
Pack Price Per kg 60 g favours at 55.2 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 18.12
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 90.58
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 181.16
50 kg ₹21,240.00 ₹424.80 905.80
₹23.45 of wax in each 60 g favour Buy Natural Soy Pearl

Fragrance, jars and wicks

Fragrance. 1,050 × 4.8 g = 5,040 g, and 5,191.20 g with 3% loss. We use Gardenia, a white floral that suits a wedding table and is priced flat at ₹4.33 a gram from 100 g to 1 kg. 5 × 1 kg + 2 × 100 g gives 5,200 g for ₹22,526.00. Mogra and Rajnigandha would be natural choices for an Indian wedding, but both are out of stock on the pull date, so we have not planned with them. Your sample-round oils are separate: buy 15 g of each candidate.

2
White floral · flat price from 100 g
Gardenia Fragrance Oil
The production oil in this example. The 1 kg, 500 g and 100 g are all ₹4.33 a gram, so round with 100 g bottles rather than buying a sixth kilo. 1 kg scents 208.33 favours of 60 g.
Pack Price Per gram 60 g favours at 4.8 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 3.12
50 g ₹223.02 ₹4.46 10.42
100 g ₹433.00 ₹4.33 20.83
500 g ₹2,166.00 ₹4.33 104.17
1 kg ₹4,332.00 ₹4.33 208.33
₹20.79 of Gardenia per favour at the 1 kg rate Buy Gardenia

Jars. The Mini Glass Jars in black are sold in 5s (₹129.80), 25s (₹634.25), 50s (₹1,180.00) and 100s (₹2,124.00); the golden version comes in 5s and 25s. CSI does not publish their fill weight, so 60 g is our assumption for this example. Weigh one filled at your 8% blend before you buy 1,000. You need 1,050 for the candles plus 21 (2%) for glass broken in production: 1,071. 10 × 100-pack + 1 × 50-pack + 1 × 25-pack gives 1,075 for ₹23,054.25. The 100-pack works out at ₹21.24 a jar against ₹25.96 in fives, so buy the hundreds.

Wicks. One per poured favour plus about 5% for wicks spoiled while setting: 1,103. Eco Candle Wicks Thin C1 in 1 × 1000-pack + 1 × 100-pack + 1 × 10-pack give 1,110 for ₹6,549.00. Confirm the wick in your jar with a burn test; CSI does not publish wick sizes per diameter. I Need 1,000 Candles and Each Uses One Wick — Should I Order Exactly 1,000 Wicks or Keep Additional Pieces for Testing, Defects and Production Mistakes? covers wick extras on a 1,000-candle order.

1,050 favours poured · 1,000 delivered + 50 extras
The complete order, priced
Material Calculated need Packs Bought Cost
Natural Soy Pearl Wax 59,698.80 g 1 × 50 kg + 1 × 10 kg 60.00 kg ₹25,488.00
Gardenia Fragrance Oil 5,191.20 g 5 × 1 kg + 2 × 100 g 5,200 g ₹22,526.00
Mini Glass Jars, Black 1,071 jars 10 × 100-pack + 1 × 50-pack + 1 × 25-pack 1,075 jars ₹23,054.25
Eco Candle Wicks Thin C1 1,103 wicks 1 × 1000-pack + 1 × 100-pack + 1 × 10-pack 1,110 wicks ₹6,549.00
Total ₹77,617.25

That is ₹77.62 of material per delivered favour. One finished favour costs ₹23.45 of wax, ₹20.79 of Gardenia, ₹5.90 of wick and ₹21.24 for the jar: ₹71.38. The 50 extras therefore carry about ₹3,569.13 of material between them. That is the real price of the cushion, and it is worth putting in your quotation as a line the client can see, rather than hiding it.

Three ways to count the 50 wrongly

Wax only · 60 g favours at 8% · 3% pour loss where shown
The right count and three wrong ones
Method Wax figure Against the right answer What went wrong
Right: 1,050 × 55.2 g × 1.03 59,698.80 g — Extras as candles, loss as a percentage, once each
1,000 × 60 g, extras forgotten 60,000 g +301.20 g Treats finished weight as wax and ignores the 50; the errors partly cancel
1,050 × 55.2 g, then +5% "to be safe", then +3% 62,683.74 g +2,984.94 g The 50 extras and the 5% are the same cushion counted twice
1,000 × 55.2 g + 50 × 60 g, then +3% 59,946 g +247.20 g Extras costed as pure wax; small, but the oil line will be short

The first wrong method is the most dangerous, because its answer is close enough to feel right. Here 1,000 × 60 g = 60 kg happens to land near the true figure, since forgetting the extras roughly offsets counting the oil as wax. On a different favour size or a different number of extras, it will not. I Need to Produce 2,000 × 150 g Candles — How Do I Calculate the Total Wax Requirement Without Accidentally Treating Finished Candle Weight as Pure Wax Weight? shows the same error on 2,000 candles where it does not cancel.

Argued against our own interest, plainly. The double-counted figure, 62,683.74 g, no longer fits in 60 kg, so it would send you to 1 × 50 kg + 1 × 10 kg + 3 × 1 kg of Soy Pearl, ₹1,350.00 more than you need to spend, and three spare kilos of wax sitting in the store room after the wedding. We would be glad to sell it. You should not buy it. On the oil and jars, the same 5% double count means buying about 259.56 g of Gardenia and 53 jars you did not need, about ₹2,250.13 at listed per-gram and per-jar rates. Get the method right once and it keeps paying on every order.

Handling the extras on the day

1
Pour the samples early, in 15 g oilsTwo or three candidate scents, a few favours each, poured in the production wax and jar. Let the client choose from finished candles.
2
Order production materials after approval60.00 kg of wax, 5,200 g of the approved oil, 1,075 jars, 1,110 wicks. Confirm stock on every line first.
3
Pour replacements and breakage stock with the main runSame session, same oil batch. Label 25 as replacements and 15 as breakage stock, and pack them separately.
4
Inspect at packing and use replacements thereA favour with a sunken top, a crooked wick or a scuffed jar is swapped at packing. Replacements are for flaws you find before the favours leave.
5
Carry breakage stock to the venueKeep the breakage favours with the delivery, not in your workshop. They are there for what breaks in the van or on the table.
6
Record what you usedHow many replacements, how many breakages, how many jars cracked on the bench. Next time, your own figures replace our 25 / 15 / 2% assumptions.
The November–February wedding season begins right after Diwali on 8 November 2026. A 1,000-favour order needs a 50 kg bag, five kilos of oil and more than a thousand jars at the same time. Send us the list and we will confirm stock and quote beyond the listed packs where it helps, with GST invoicing and IFRA documentation.
Send my 1,050-favour order
The CSI principle
An extra candle is a candle. An extra jar is a jar.
Whole-candle extras go through every line of the order. Material-only allowances go only on the lines they consume. Count each once, in its own place, and a 50-favour cushion stays a 50-favour cushion instead of quietly turning into a 10% overbuy.

Two related calculations are worth a look. If you expect a percentage of candles to fail inspection rather than a fixed number, the maths is a gross-up, not an addition; I Have a Corporate Order for 1,000 × 200 g Candles — How Much Wax, Fragrance Oil and How Many Wicks Should I Order if Production Rejects Are Expected? works through a reject rate on 1,000 corporate candles. For a festive order ten times this size, I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss? sets out how much extra is justified. The hub, 300 × 80 g wedding order, shows the percentage-backup approach for a smaller event.

One thousand for the guests, fifty for the things that go wrong, and not a gram more for the same worry twice.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. This page tells you not to add a percentage on top of your 50 extras, even though on this order the extra would fit inside the wax you are buying anyway. It also recommends our cheapest wax while pointing out that we cannot quote a fragrance ceiling for it.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are CSI listings verified on 10 September 2026 and re-checked in the 24–25 September pull. Mogra and Rajnigandha are named as out of stock and are not priced. All figures are arithmetic on listed prices, shown to two decimals so you can check them.

The 60 g fill in the Mini Glass Jars, the 10 / 25 / 15 split of the extras, 2% jar breakage, 5% extra wicks and 3% pour loss are working assumptions, not CSI specifications or measured rates. Weigh a test pour and keep your own records. For stock checks, bulk quotes, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax do I need for 1,000 candles of 60 g?
At 8% fragrance, 55.2 g each, 55.2 kg for 1,000. With 3% pour loss, 56,856 g. With 50 extra favours as well, 59,698.80 g.
How many extra candles should I make for a wedding order?
There is no published standard. A fixed number split by purpose (samples, replacements, transit breakage) works well for glass favours. Count them as whole candles and do not add a percentage buffer on top.
How much fragrance oil for 1,050 candles of 60 g at 8%?
4.8 g each, 5,040 g net, 5,191.20 g with 3% loss. In Gardenia, 5 × 1 kg + 2 × 100 g for ₹22,526.00.
Does CSI sell soy wax in 50 kg?
Natural Soy Pearl Wax is listed in a 50 kg bag at ₹21,240.00 (₹424.80 a kilo). The other container soy waxes are listed up to 10 kg bags. Larger quantities of any wax are quoted on WhatsApp; no discount figure is published.
What is the fill weight of CSI mini glass jars?
It is not published. This page assumes 60 g for the example. Weigh an empty jar, fill it to your line with melted wax at your production load, let it set and weigh again.
Should breakage be added to wax as well as jars?
Only breakage of finished candles uses wax, and that is already covered by your extra favours. Jars broken empty during production need a spare jar only. Put each allowance on the materials it actually consumes.
1,000 plus 50
Pour 1,050. Buy 60.00 kg of wax. Add jar and wick spares, and nothing else on top.
Natural Soy Pearl Wax in 50 kg bags, Gardenia and 80-plus other oils with sizes in stock, Mini Glass Jars in packs of 100, and Eco Candle Wicks in 1,000s. Send us your favour order and we will check every line.
Shop Natural Soy Pearl Send my favour order on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The method (extras as whole candles, material-only allowances on the lines they consume, one pour-loss percentage) applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹5,074.00 / 10 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹5,999.00 / 10 kg. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹6,370.00 / 10 kg. Gardenia ₹105.02 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹433.00 / 100 g, ₹2,166.00 / 500 g, ₹4,332.00 / 1 kg. Mogra and Rajnigandha: out of stock. Wick and jar figures (CSI listings verified 10 September 2026, re-checked 24–25 September 2026): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000; Mini Glass Jars Black ₹129.80 / 5, ₹634.25 / 25, ₹1,180.00 / 50, ₹2,124.00 / 100; Golden ₹129.80 / 5, ₹1,180.00 / 25.

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished candle weight: oil = W × L, wax = W × (1 − L). The 60 g fill in the Mini Glass Jars is an assumption (their fill weight is not published). The split of 50 extras into 10 samples, 25 replacements and 15 transit breakage, 2% production jar breakage, 5% extra wicks and 3% pour loss are labelled working assumptions. Per-favour material cost (₹71.38) uses Soy Pearl at ₹424.80 / kg, Gardenia at its 1 kg rate, one Thin C1 wick and one jar at the 100-pack rate, and excludes labour, labels, packaging, freight and GST. No fragrance ceiling is published in our data for Natural Soy Pearl or CSI 468; Chunks up to 13% and CSI 464 up to 10% are the wax makers' stated formulation maximums. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog