I Want to Make a 200 g Luxury Soy Candle in an 8 cm Glass Jar With Strong Hot Throw — What Wax, Fragrance Load and Wick Setup Should I Start Testing?

I Want to Make a 200 g Luxury Soy Candle in an 8 cm Glass Jar With Strong Hot Throw — What Wax, Fragrance Load and Wick Setup Should I Start Testing?

 

Container soy wax from ₹399 / kg Fragrance oils from ₹68.44 / 15g Stocked in India · ships nationwide
CSI specification guides · luxury jar candles
You can buy every component of this candle today. You cannot buy the wick — that one you have to earn with a burn test.
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Very good"
Tina Lynette Lazaro MogantiVerified buyer · Dec 2025
Black Matte Glass Jar
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks C1
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks
★★★★★
"Very good"
Tina Lynette Lazaro MogantiVerified buyer · Dec 2025
Black Matte Glass Jar
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks C1
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited.
✓ Stated loads and pour temperatures quoted per product page ✓ Live September 2026 pricing on every line ✓ Bulk pricing & GST invoicing on WhatsApp
Candle Business Guides · Luxury Jar Specification
Everything in this candle except the wick can be specified from published numbers and bought today. This guide gives you the complete costed basket, the load arithmetic on both conventions, and the three-candidate wick bracket that replaces the wick size nobody can honestly name for you.
₹257.20
materials in one 200 g candle — 185 g Luxury Soy Wax Chunks + 14.8 g Jasmine Fragrance Oil (8% of total wax weight) + jar + C2 wick + sticker · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Which wax? Luxury Soy Wax Chunks at ₹599 per kg. Its page states the widest fragrance range in the CSI soy range — 8% to 13% of total wax weight, 10% recommended — plus an add temperature of 80–90°C and a pour of 70–80°C. Published numbers are what make a first test repeatable.

What load? Start at 8% of total wax weight: 185 g of wax and 14.8 g of oil in a 200 g fill. That is 7.4% of the finished candle on the other convention. Your ceiling is the lower of the wax page's figure and the oil page's figure — for Jasmine that is 10%, not 13%.

What wick? Nobody can tell you. CSI publishes a diameter figure on only two wick pages, and neither of them describes this jar. Buy the bracket: Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each, Thick (C2) at ₹9.44 each, and Performance Wooden Wicks at ₹59 each as a different wick type. Then burn-test.

Is there an 8 cm jar? Not one that says so. Of the jar pages in the CSI container range, only a minority state a numeric diameter at all, and no in-stock glass jar page states an 8 cm diameter. The nearest 200-size vessel — the Black Matte Glass Jar family at ₹70.80 each — states "Height 8 cm width 7 cm" and a fill weight in millilitres. Measure the jar you buy.
The short answer
Specify in this order: container, then wax, then fragrance and its load, then wick, then dye. The jar fixes the diameter and the fill; the wax fixes the load ceiling and the pour behaviour; the oil usually fixes a lower ceiling; the wick is chosen against all three; dye comes last because it is the easiest thing to change and the most likely to disturb a wick.
The buyable specification: Luxury Soy Wax Chunks ₹599/kg · Jasmine Fragrance Oil ₹430 per 100 g · Black Matte Glass Jar ₹70.80 each in a pack of 10 · Eco Candle Wicks C1 ₹5.90 and C2 ₹9.44 · wick stickers ₹2.50 each. ₹257.20 of materials per candle with a C2 wick.
What is decided and what is not: the wax, the oil, the jar and the starting load are decided. The wick, the final load between 8% and 10%, and the cure length are outcomes of your burn test — a supplier who names your wick from a product description is guessing.
One 200 g fill, four loads — grams of oil, and what the oil costs per candle 8% · start here 14.81 g oil · 185.19 g wax · ₹63.70 of Jasmine 9% · after a pass 16.51 g oil · 183.49 g wax · ₹71.01 of Jasmine 10% · the real ceiling 18.18 g oil · 181.82 g wax · ₹78.18 of Jasmine 13% · wax page only 23.01 g oil · 176.99 g wax · ₹98.94 — Jasmine's page says up to 10% the lower of the two stated ceilings Load stated as a percentage of total wax weight — the wording CSI's own wax pages use. On the finished-candle convention the same four rows read 7.41%, 8.26%, 9.09% and 11.50%.
Bar length is grams of fragrance oil in one 200 g fill. The solid line at 10% is where Jasmine Fragrance Oil's own page stops — "up to 10% for soy wax" — even though Luxury Soy Wax Chunks state a range up to 13%. Two ceilings, and the lower one governs. Between 8% and 10% the oil bill moves ₹14.48 a candle.
Straight answer
What should I actually buy and test for a 200 g luxury soy candle in an 8 cm jar with strong hot throw?
Buy Luxury Soy Wax Chunks at ₹599 a kilo, because its page publishes the numbers a first test needs: a fragrance range of 8–13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance in at 80–90°C, a pour at 70–80°C, and a cure of a minimum 48 hours, ideally one to two weeks, before burn testing. Pair it with an oil whose page states a candle load and a flash point — Jasmine Fragrance Oil at ₹430 per 100 g states up to 10% for soy, flashpoint 185°C, 0% vanillin and a cure of 48–72 hours. Start at 8% of total wax weight: 185 g of wax and 14.8 g of oil per 199.8 g fill. For the vessel, be honest about what is published — no in-stock CSI glass jar page states an 8 cm diameter, so either measure a jar you already hold or buy the Black Matte Glass Jar at ₹70.80 each, whose page states "Height 8 cm width 7 cm" and a 200 ml fill, and weigh one filled jar before you finalise the recipe. For the wick, buy a bracket rather than a size: Eco Candle Wicks C1 (₹5.90) and C2 (₹9.44), plus Performance Wooden Wicks (₹59) as a third candidate of a different type. Twelve test candles, four on each wick, cost ₹4,356.80 in materials, and the finished candle costs ₹257.20. Hot throw then comes from the cure and the melt pool, not from a bigger number on the scale.
One line: ₹599 wax, ₹430 oil, ₹70.80 jar, 8% of total wax weight, and three wick candidates — because the wick is the one line on the list that a burn test has to write for you.
Specifying it today? Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599, Jasmine Fragrance Oil 100 g ₹430, Black Matte Glass Jar pack of 10 ₹708 and Eco Candle Wicks from ₹59 for 10 — one order, twelve test candles.
Shop container wax

The 8 cm problem, and what to do about it

You did not ask for a jar. You asked for a diameter — and a diameter is the one thing most jar listings never print.

Start with the container, because it is the only component that fixes a physical constant. The diameter sets the surface area the flame has to melt; the fill sets how much wax and oil you buy. Every later decision — the wax, the load, the wick — is made against those two numbers. Which is why it matters that they are frequently not published.

Here is the honest position in the CSI container range. Most jar pages give a capacity in millilitres or grams and a height, and only a minority state a numeric diameter at all. Not one in-stock glass jar page states an 8 cm diameter. The closest listing to what you described is the matte and frosted family — Black Matte, White Matte, Clear Frosted, Black Glossy and their siblings, all at ₹354 for a pack of 5 or ₹708 for a pack of 10. Every one of those pages says the same two things: "a fill weight of 200 ml" and "Height 8 cm width 7 cm". Read that carefully. The 8 cm is the height. The width is 7 cm. And 200 ml is not 200 g.

In-stock CSI vessels around the 200 size · CSI live pricing, September 2026
What each page states — and what it leaves you to measure
Vessel Price each Stated capacity Stated dimensions What you still have to establish
Black Matte Glass Jar (and the matte / frosted / glossy siblings) ₹70.80 (pack of 5 ₹354, pack of 10 ₹708) "a fill weight of 200 ml" "Height 8 cm width 7 cm" Inner burn diameter at the wax surface; the fill in grams, by weighing one poured jar
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) ₹94.40 (pack of 10 ₹944) "150g fill capacity" "Height 8cm, outer diameter 7cm" Inner diameter; it is a 150 g vessel, not a 200 g one
Ceramic Jar for Candle Making ₹129.80 "Fill Weight: 180 grams" Not stated Diameter and height — nothing dimensional is published
Premium Glass Clip Top Container ₹229 "Wax Fill - 550g" "11cm * 11cm * 10cm" Much larger than a 200 g brief — a different candle
200ml Salsa Glass Jar ₹40.12 in 5s · ₹29.50 in 100s "The 200ml capacity" Not stated (the 63 mm figure is the lug cap) Both the diameter and the gram fill
Priced above: matte and frosted glass jar family pack of 5 ₹354 → ₹70.80 each, pack of 10 ₹708 → ₹70.80 each · Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944 → ₹94.40 each, pack of 20 ₹1,888 → ₹94.40 each · 200 ml Salsa 5 pcs ₹200.60 → ₹40.12 each, 100 pcs ₹2,950 → ₹29.50 each. The Pink Matte pack of 5 and the whole Frosted Brown and Orange Frosted listings are currently sold out — the pack of 10 in most other colours is not.
The mistake: treating 200 ml as 200 g. Wax is lighter than water, so a vessel that holds 200 ml of liquid holds less than 200 g of wax, and the exact figure depends on which wax you pour and how full you fill. The fix costs one jar and two minutes: pour one vessel to your intended fill line with the wax you have chosen, let it set, and weigh it empty and full on a ₹354 scale. That single measured number replaces every assumption in your costing — because if the real fill is 175 g rather than 200 g, your material cost per candle, your wax order and your retail price are all wrong. Jar selection in general is covered in the ultimate guide to choosing glass jars.

Two more things about diameter that are worth saying plainly. First, the number that matters for wick selection is not the outer diameter printed on a listing but the width of the wax surface, measured inside the glass at the fill line. On a jar with any curvature or wall thickness those two numbers differ, sometimes by several millimetres — and several millimetres is exactly the margin that separates a full melt pool from a ring of unmelted wax. Second, a diameter you measured yourself is worth more than a diameter you read, because you can measure it at the fill line you actually use.

Measure once, write it on the shelf label
Take a ruler or calliper to the jar, at the height your wax will reach, and record three figures: inner diameter at the fill line, fill weight in grams with your wax, and jar weight empty. Those three numbers are the specification of your container, and they never change for that jar. Every wick test, every costing and every reorder in your brand's life runs off them. It is the cheapest piece of product development you will ever do.

The wax, and what its page actually states

With the container fixed, the wax is next, because the wax fixes the load ceiling and the pour behaviour. For a jar candle sold as luxury, the useful filter is not price — it is how much the product page publishes. A wax that states a load range, an add temperature and a pour temperature lets you start your first test from the supplier's numbers. A wax that states nothing means your first test is also your first guess.

In-stock CSI container waxes · what the page publishes
Price, stated load, stated temperatures and the wax cost inside one 200 g fill at 8% of total wax weight
Wax 1 kg Stated fragrance load Stated temperatures 185 g in one candle
Luxury Soy Wax Chunks ₹599 8–13% of total wax weight · 10% recommended Add 80–90°C · pour 70–80°C · cure min 48 h, ideally 1–2 weeks ₹110.82
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650 Up to 13% Melt 50–53°C · pour 58–60°C ₹120.25
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 Up to 10% Page states melting point and pour temperature both as 80–90°C ₹93.87
Eco Soy CSI 400 ₹399 Not stated Add fragrance at 80–90°C (85°C), stir 2 minutes, pour directly ₹73.82
Natural Soy Pearl Wax ₹450 Not stated Not stated ₹83.25
Premium Coconut Soy Wax ₹920 Not stated Not stated ₹170.20

Read the last column and the third column together. The spread from the cheapest container wax to the dearest is ₹96.38 of wax inside a single 200 g candle — real money, but on a candle you intend to price as luxury it is not the decision. The decision is in column three. Luxury Soy Wax Chunks is the only CSI wax that publishes a load range with a recommendation inside it, which means an 8% first pour sits at the bottom of a documented window rather than at the edge of an undocumented one. If the throw is quiet after a full cure, you have a stated route upward to 10% and then to 13% — and you know the wax was formulated to hold it.

1
The wax · widest published window
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
The wax to specify when the candle has to carry a lot of fragrance and you want the supplier's numbers to lean on. Its page states a recommended load of 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance added at 80–90°C, a pour at 70–80°C (the same page's details table says 75–80°C — follow one and log which), and excellent adhesion for fragrance oils and dyes. The per-kilo price is flat from 1 kg to 10 kg, so there is no listed penalty for starting with a single kilo.
Size Price Per kg 200g candles @ 8% of wax wt
500 g ₹299 ₹598 ≈2
1 kg ₹599 ₹599 ≈5
5 kg ₹2,995 ₹599 ≈27
10 kg ₹5,999 ₹599.90 ≈54
₹110.82 of wax per 200 g candle at 1 kg pricing Buy Luxury Soy Chunks
Do not specify a wax whose page states nothing and then blame the wick. Natural Soy Pearl Wax at ₹450 and Premium Coconut Soy Wax at ₹920 are both real container waxes and both may well suit your jar — but neither page states a fragrance load, an add temperature or a pour temperature. If you build a luxury product on one of them, every one of those three numbers is something you have to discover yourself, and a failed burn test will not tell you which of the three was wrong. Use the fully specified waxes for your first formula and trial the silent ones afterwards, one variable at a time. Wax-for-jars selection is set out in best wax for jar candles in India.

The load: two ceilings, use the lower

Your wax says 13%. Your oil says 10%. There is no argument to have here — 10% wins.

Fragrance load is the single most misquoted number in candle making, for two reasons. The first is arithmetic: the same candle can be described two ways. This series states load as a percentage of total wax weight, because that is the wording CSI's own wax pages use — "Recommended fragrance load: 8% to 13% of total wax weight". On that basis a 200 g fill at 8% is 185.19 g of wax and 14.81 g of oil. The other convention treats load as a share of the finished candle, and the same jar then reads 7.41%. Neither is wrong. Mixing them in one workshop is what ruins a batch, so pick one, write it on your recipe card, and never convert in your head.

The second reason is that there are two ceilings, and they usually disagree. The wax page states the maximum the wax has been formulated to hold. The oil page states the maximum for that oil in a candle. In the CSI range the oil page is very often the lower of the two — Jasmine, Sandalwood, British Rose and Eucalyptus Spearmint all state "up to 10% for soy" while Luxury Soy Wax Chunks state up to 13%. Use the lower figure. And a page that states nothing is not permission: silence means you hold your starting load and prove it with a burn.

Strong-throw oil shortlist for this candle · CSI live pricing, September 2026
What each page states, and what 14.8 g of it costs inside one 200 g candle at 8% of total wax weight
Fragrance oil 100 g price Per gram Stated soy load Stated throw wording Stated flash point · vanillin 14.8 g per candle
Jasmine Fragrance Oil ₹430 ₹4.30 Up to 10% soy · up to 6% paraffin "Strong cold and hot throw" 185°C · 0% vanillin, no discolouration ₹63.64
Blue Ocean Fragrance Oil ₹495 ₹4.95 Up to 10% "Strong throw" 143°C (290°F) · 0% vanillin ₹73.26
Sandalwood Fragrance Oil ₹502.68 ₹5.03 Up to 10% soy · up to 6% paraffin "Moderate to strong throw" 203°C · 0% vanillin, no discolouration ₹74.40
British Rose Fragrance Oil ₹342.20 ₹3.42 Up to 10% soy · up to 6% paraffin "Moderate to Strong Throw" 192°C · 0% vanillin ₹50.65
Eucalyptus Spearmint ₹354 ₹3.54 Up to 10% soy · up to 6% paraffin "Moderate to strong throw" 199°C · no vanillin ₹52.39

A word on those throw descriptions, because they are the reason this table exists at all. "Strong" on a product page is the supplier describing the concentrate, not measuring your candle. CSI publishes no hot-throw rating, no room-coverage figure and no burn-hour count, and neither does anyone honestly can — throw in a finished candle is produced by the interaction of the oil, the wax, the load, the wick, the cure and the room. What the page can tell you is the structure you are buying: a stated load ceiling, a stated flash point where one has been measured, a vanillin position, and a note pyramid. Use those to shortlist, then let your own test rank them. The method is in how to test hot throw before launching a candle fragrance, and the family-by-family load logic in what fragrance load to use for floral, woody and gourmand oils.

2
The fragrance · published load, flash point and vanillin
Jasmine Fragrance Oil
A single-note floral whose page gives you everything a specification needs: up to 10% for soy wax and up to 6% for paraffin, a cure of 48 to 72 hours for the stated cold and hot throw, a measured flashpoint of 185°C, and 0% vanillin — no discolouration, which matters if your luxury candle is meant to stay pale. The page calls the throw "strong cold and hot"; treat that as a shortlist reason, not a result. Note the per-gram price falls with the pack: ₹6.87 a gram at 15 g, ₹4.30 at 100 g, ₹3.92 at 1 kg.
Size Price Per 100g 200g candles @ 8% of wax wt
15 gm ₹103 ₹686.67 ≈1
50 gm ₹230 ₹460 ≈3
100 gm ₹430 ₹430 ≈6
500 gm ₹1,961 ₹392.20 ≈33
1 kg ₹3,923 ₹392.30 ≈67
₹63.64 of oil per 200 g candle at 100 g pricing Buy Jasmine Fragrance Oil
Flash point is not an add temperature
Jasmine's stated 185°C and Sandalwood's 203°C are flash points — the temperature at which the oil's vapour can ignite in a test apparatus. They are safety information about handling and storage, not instructions about when to stir the oil in. Your add temperature comes from the wax page: 80–90°C for Luxury Soy Wax Chunks. Adding at 185°C would be dangerous and impossible in a domestic setup. Where an oil page states no flash point at all — and more than half of them state none — do not borrow a figure from a similar scent.

The wick bracket, not the wick

Every other line on this shopping list is a decision. The wick is a hypothesis.

This is the part of the brief that no supplier can complete honestly, so here is exactly why. CSI publishes a diameter figure on only two wick pages in the whole range. Cotton Braided Wicks Ready Made is described as "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm", with a stated wick height of 10.16 cm. Eco Candle Wicks Loose is "designed specifically for 2 inch diameters" — about 5.08 cm. Neither of those describes a jar measuring roughly 7 cm across. And the workhorse of the range, Eco Candle Wicks in Thin (C1) and Thick (C2), states no diameter at all — the C1 and C2 designations appear only as size options, with no published guidance about which jar they suit.

So a shopping list that named your wick would be inventing it. What a shopping list can do is buy you the bracket. CSI lists two Eco cotton sizes plus wooden wicks — which means the third candidate in any honest test is not a third cotton size but a different wick type, with different behaviour. Pour four candles on each, burn them, and let the melt pool decide.

The three wick candidates for a ~7 cm jar · CSI live pricing, September 2026
What each page states, what each costs per candle, and what you are testing for
Candidate Smallest pack Per wick What the page states about size What a pass looks like
Eco Candle Wicks · Thin (C1) 10 wicks ₹59 ₹5.90 No diameter stated Pool reaches the glass without a hot rim; if it stalls short, C1 is under-sized for this jar
Eco Candle Wicks · Thick (C2) 20 wicks ₹188.80 ₹9.44 No diameter stated Full pool, steady flame, no mushrooming or soot on the glass
Performance Wooden Wicks (imported) Pack of 10 ₹590 ₹59 No diameter stated; "One Pack contains 10 wicks and wick tabs" A different flame shape and a wider, shallower pool — judge it on its own terms, not against cotton
Cotton Braided Wicks Ready Made Pack of 10 ₹120 ₹12 "Engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm"; wick height 10.16 cm Not a candidate here — its own page points it at wider candles than this jar
The mistake: buying 100 wicks of one size. A hundred C2 wicks cost ₹944 and are excellent value per wick — once you know C2 is right. Before that, they are ₹944 spent on an untested hypothesis, and the sunk cost quietly biases every judgement you make about the burn. Buy the smallest pack of each candidate instead: ten C1 at ₹59, twenty C2 at ₹188.80 (the ten-pack of C2 is currently sold out), ten wooden at ₹590. That is ₹837.80 for a real answer — and the wick that wins earns the 100-pack. Wick sizing failures and what they look like are set out in wrong wick size is killing your hot throw and why is my candle wick mushrooming.
3
The bracket · two sizes, one order
Eco Candle Wicks · Thin (C1) and Thick (C2)
The two cotton sizes CSI lists, and the pair that most jar tests are decided between. The page recommends them for "soy wax, beeswax, and other eco-friendly waxes" and states no diameter, which is precisely why you buy both. The Eco Soy CSI 400 page names Eco Wicks as its recommended wick, so the pairing is not arbitrary. Per-wick pricing is flat across every pack size in both sizes — ₹5.90 for C1 and ₹9.44 for C2 whether you buy ten or a thousand — so there is no listed saving in guessing early.
Size Price Per piece
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59 ₹5.90
Thin (C1) / 20 Wicks ₹118 ₹5.90
Thin (C1) / 50 Wicks ₹295 ₹5.90
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590 ₹5.90
Thin (C1) / 500 Wicks ₹2,950 ₹5.90
Thin (C1) / 1000 Wicks ₹5,900 ₹5.90
₹5.90 per C1 wick · ₹9.44 per C2 wick, flat at every pack size Buy Eco Candle Wicks
4
The container · nearest in-stock 200-size vessel
Black Matte Glass Jar (and its matte / frosted / glossy siblings)
The jar that gets closest to the brief among in-stock listings, at ₹70.80 each in either pack size. Its page states "a fill weight of 200 ml" and "Height 8 cm width 7 cm" — so the 8 cm in your brief exists on this page as a height, and the width is 7 cm. Available in black, white, brown, green, red, purple, royal blue, maroon and orange matte plus clear frosted, black frosted, frosted blue and black glossy, all at the same price, which makes a coloured collection easy to cost. Weigh one filled jar before you finalise anything.
Size Price Per piece
Pack of 5 ₹354 ₹70.80
Pack of 10 ₹708 ₹70.80
₹70.80 per jar — 27.5% of the ₹257.20 material cost Buy Black Matte Glass Jar

The complete 12-candle shopping list

Twelve candles, four on each wick candidate, all at 8% of total wax weight. Twelve is the smallest run that gives every candidate two candles to burn early and two to burn after a full cure, and it is small enough that a failed formula costs one afternoon rather than one month. Quantities below include a 5% wastage allowance — a planning figure for spills, top-ups and what stays in the pouring jug, not a published specification — and are then rounded up to packs CSI actually sells, with the rounding cost shown.

The costed specification · 12 candles · CSI live pricing, September 2026
Every component, the pack, the quantity and the rupees
Component CSI product Pack bought Quantity for 12 candles ₹
Wax Luxury Soy Wax Chunks 2 × 1 kg + 1 × 500 g 2,220 g needed · 2,331 g with 5% wastage · 2,500 g bought ₹1,497
Fragrance Jasmine Fragrance Oil 2 × 100 gm 177.6 g needed · 186.5 g with wastage · 200 g bought ₹860
Container Black Matte Glass Jar Pack of 10 + pack of 5 12 poured · 15 bought (3 spare for spills and re-pours) ₹1,062
Wick candidate 1 Eco Candle Wicks · Thin (C1) 10 wicks 4 used, 6 spare ₹59
Wick candidate 2 Eco Candle Wicks · Thick (C2) 20 wicks (10-pack sold out) 4 used, 16 spare ₹188.80
Wick candidate 3 Performance Wooden Wicks Pack of 10, wick tabs included 4 used, 6 spare ₹590
Wick fixing Candle Wick Stickers 1 sheet · 40 stickers 12 used ₹100
Materials subtotal What the twelve-candle test consumes and spares ₹4,356.80
Instrument Pen Thermometer 1 The 80–90°C add and 70–80°C pour are part of the recipe ₹354
Instrument Candle Making Weighing Scale 1 Load is a weight percentage — and you must weigh a filled jar ₹354
Basket total Instruments are bought once and reused for every batch after ₹5,064.80
Worked out above: per candle at 8% of total wax weight, 185 g wax × ₹0.599/g = ₹110.82 · 14.8 g oil × ₹4.30/g = ₹63.64 · jar ₹70.80 · C2 wick ₹9.44 · sticker ₹2.50 = ₹257.20. With a C1 wick, ₹253.66. With a wooden wick, ₹306.76. Twelve candles consume ₹3,270.42 of material; the basket costs ₹4,356.80 because packs do not divide into twelves — ₹1,086.38 of that is spare stock, not waste, and almost all of it (280 g of wax, of which 111 g is the wastage allowance, 22.4 g of oil, 3 jars and 28 wicks) pours into your second batch.
Don't buy the 5 kg wax bag for a twelve-candle test. Luxury Soy Wax Chunks list at ₹599 per kilo at 1 kg and ₹599 per kilo at 5 kg — the per-kilo price is flat, so the 5 kg bag saves you nothing per candle and leaves about 2.67 kg idle until the formula passes. The same logic applies to the oil: a 1 kg bottle of Jasmine at ₹3,923 works out at ₹3.92 a gram against ₹4.30 at 100 g, a saving of ₹5.62 per candle — worth having once the recipe is fixed, and worth nothing at all if you end up choosing a different scent. Buy the smallest pack that covers the test, and let the test earn the bulk order.

Running the twelve-jar test so it answers something

The layout below holds everything constant except the wick, and then splits each wick across two burn dates so you can see what the cure contributed. Write the numbers down as you go; a test you cannot read back in three weeks is a test you will have to run again.

1
Measure and weigh the jar before you melt anythingTake the inner diameter at your intended fill line. Weigh one jar empty. Pour one jar with plain wax to the fill line, let it set and weigh it again — the difference is your real fill in grams. If it comes out at, say, 178 g rather than 200 g, redo the wax and oil quantities before you buy anything else. Then stick a wick sticker in the centre of all twelve dry, clean jars and label them 1 to 12.
2
Assign the twelve jars to the three candidatesJars 1–4 on C1, jars 5–8 on C2, jars 9–12 on wooden. Within each group of four, two burn at day 7 and two at day 14. One wick type, one load, one wax, one jar, one pour temperature — the only thing that varies within a group is the burn date, and the only thing that varies between groups is the wick. That is what makes the result readable.
3
Weigh the batch, not the jarTwelve jars at 185 g of wax is 2,220 g, plus 177.6 g of oil. Melt the wax in one batch if your pot allows, weigh the oil into it on the ₹354 scale, and pour all twelve from the same melt. Weighing once and pouring twelve removes twelve chances to drift off your load.
4
Add at 80–90°C, stir two minutes, pour at 70–80°CThose are the Luxury Soy Wax Chunks page's own figures. Two minutes of stirring is what the Eco Soy CSI 400 page specifies and it is good practice on any soy — you are dissolving the oil, not splashing it about. Record the actual thermometer readings rather than the targets; the gap between the two is usually where a mysterious result comes from. Background: wet spots, sinkholes and the pouring-temperature truth.
5
Cure with lids or covers on, in the darkThe wax page says a minimum of 48 hours and ideally one to two weeks before burn testing; the Jasmine page says 48 to 72 hours for its stated cold and hot throw. For a candle you intend to sell, go the full distance — 14 to 21 days is standard practice for soy containers and it is the cheapest thing you will ever do for perceived strength. See why your candle needs a 14-day cure.
6
Burn for three hours and score six thingsIn a closed room with no competing scent, burn each jar for up to three hours. Record: minutes for the melt pool to reach the glass all the way round; melt-pool depth; flame height and steadiness; mushrooming or carbon on the wick; soot on the glass; and perceived throw at 30 and 120 minutes on a 1–5 scale. Trim to about 6 mm before each subsequent burn with a wick trimmer.
7
Read the result, then change one thingA pass looks like a full pool in roughly two to three hours, a steady flame, no soot and a throw you would pay for. If C1 stalls short and C2 soots, the honest conclusion is that neither cotton size suits this jar — and the next test is the wooden wick, or a jar with a different diameter, not a bigger fragrance load. If everything passes except throw, raise the load to 10% (the lower of the two stated ceilings) and repeat with the wick that won.
The CSI principle
A specification is everything you can buy. A formula is everything you can buy plus everything you burned to find out.
This page can hand you the wax, the oil, the load, the jar and the rupees to two decimal places, because all of that is published. It cannot hand you the wick, the final load or the cure length, because none of that is published anywhere by anyone — those three come out of twelve jars and three weeks. A supplier who tells you otherwise is selling you confidence, not a candle.
Formula passed? The same wax ships in 5 kg at ₹2,995 and 10 kg at ₹5,999, Jasmine in 500 g at ₹1,961 and 1 kg at ₹3,923, and C2 wicks in 1,000 at ₹9,440. Above the listed packs, bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

What to buy small, what to buy big

Buy small where the decision is still open. Buy big only where the burn test has closed it.

The rule is simple and it has nothing to do with per-unit price: quantity follows certainty. Before the test, every component is a hypothesis and the smallest pack is the right pack. After the test, the components that passed can move up the pack ladder and the ones that failed should not be reordered at all. The table below applies that rule to this specific candle, with the listed prices that make it concrete.

Pack ladder for this specification · CSI live pricing, September 2026
What the listed price actually does as the pack grows — and what that means per candle
Component Test pack Largest listed pack What happens to the unit price Saving per 200 g candle
Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599 10 kg ₹5,999 Flat — ₹599/kg at 1 kg and 5 kg, ₹599.90/kg at 10 kg None. The 10 kg bag is marginally dearer per kilo
Jasmine Fragrance Oil 100 gm ₹430 1 kg ₹3,923 Steps down: ₹4.30/g at 100 g, ₹3.92/g at 500 g and 1 kg ₹5.62 — the biggest single scale saving in this basket
Black Matte Glass Jar Pack of 5 ₹354 Pack of 10 ₹708 Flat at ₹70.80 each in both packs None
Eco Candle Wicks C1 / C2 10 ₹59 / 20 ₹188.80 1,000 ₹5,900 / 1,000 ₹9,440 Flat at ₹5.90 and ₹9.44 each across every pack None
Performance Wooden Wicks Pack of 10 ₹590 Pack of 100 ₹4,130 Steps down hard: ₹59 → ₹47.20 → ₹41.30 each ₹17.70 if the wooden wick is the one that wins
Candle Wick Stickers 40 ₹100 100 ₹236 (currently sold out) ₹2.50 → ₹2.36 each when the 100-sheet is in stock ₹0.14

That table is unusually flat, and it is worth saying why that is good news. On four of the six lines there is no listed reward for over-buying, which means starting small costs you almost nothing per candle and buys you the right to change your mind. The two lines that do reward scale — the fragrance oil and the wooden wicks — are precisely the two lines you should not commit to until the burn test has spoken, because they are the two most likely to change. Quantities above the listed packs, and recurring monthly volumes, are quoted on WhatsApp rather than published; we will not guess a number here.

A jar's listing tells you what it is. Only your ruler tells you what it is for.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. That is exactly why this page refuses to name your wick. We have no candle of yours to look at, no measurement of your jar and no burn data from your room — and a supplier who prescribes a wick from a distance is transferring their guess onto your batch. We would rather sell you three small wick packs and keep you as a customer than sell you a hundred of the wrong one.

Every price, pack size and specification on this page comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing always takes precedence. Stated loads, temperatures, flash points and vanillin positions are quoted only where the product page states them, and where a page states nothing — as most jar pages do about diameter, and as most wick pages do about size — this guide says so rather than filling the gap. Loads are wax and oil formulation limits, not regulatory limits. No burn hours, room-coverage figures or throw ratings appear on this page because CSI publishes none.

For help choosing a vessel with a stated diameter, bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax and fragrance oil does a 200 g soy candle need?
At 8% of total wax weight, a 200 g fill is 185.19 g of wax and 14.81 g of oil — on the finished-candle convention that same candle reads 7.41%. At 10% of wax weight it becomes 181.82 g and 18.18 g. Using Luxury Soy Wax Chunks at ₹599/kg and Jasmine at ₹4.30/g, that is ₹110.82 of wax and ₹63.64 of oil. Confirm your jar's real fill by weighing one poured jar first — a 200 ml jar does not hold 200 g of wax.
Which wick size should I use for an 8 cm jar?
No supplier can answer that honestly, including us. CSI states a diameter on only two wick pages — Cotton Braided Wicks Ready Made for "candles exceeding 8 cm" and Eco Candle Wicks Loose for "2 inch diameters" — and the workhorse Eco Candle Wicks C1 and C2 state none. Buy the bracket: C1 at ₹5.90, C2 at ₹9.44 and wooden wicks at ₹59 as a different type, then burn-test four candles on each. ₹837.80 buys a real answer.
Does CSI sell a jar with an 8 cm diameter?
Not one whose page says so. Only a minority of CSI jar pages state a numeric diameter at all, and no in-stock glass jar page states 8 cm. The Black Matte Glass Jar family at ₹70.80 each states "Height 8 cm width 7 cm" — the 8 cm is the height. The Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid states a 10 cm outer rim but a 500–700 g fill. If diameter is your hard constraint, measure a sample before committing, or ask on WhatsApp.
My wax says 13% and my oil says 10%. Which do I follow?
The lower one — 10%. The wax page states how much oil the wax has been formulated to hold; the oil page states the maximum for that oil in a candle. They are different constraints and the binding one is whichever is smaller. Luxury Soy Wax Chunks state 8–13% of total wax weight with 10% recommended, while Jasmine, Sandalwood and British Rose all state up to 10% for soy. A page that states nothing is not permission to go higher.
What does a 200 g luxury soy candle cost to make in India?
₹257.20 of materials at live September 2026 CSI prices: ₹110.82 of Luxury Soy Wax Chunks, ₹63.64 of Jasmine Fragrance Oil at 100 g pricing, a ₹70.80 jar, a ₹9.44 C2 wick and a ₹2.50 sticker. With a C1 wick it is ₹253.66; with a wooden wick ₹306.76. Buying the oil in 1 kg takes ₹5.62 off. That figure excludes labour, packaging, labels and your rejects — add those before you set a retail price. See how to price candles in India 2026.
Will raising the fragrance load give me stronger hot throw?
Up to the lower of the two stated ceilings, more oil can help — beyond it, the surplus does not bind and you get a weaker, sweatier candle for more money. Going from 8% to 10% of total wax weight adds 3.37 g of oil and ₹14.48 a candle. Before spending that, spend nothing: cure the full 14 to 21 days and get the melt pool right, because pool area is release area. The reasoning is in how to make candles smell strong without exceeding the safe fragrance load.
One order, twelve candles, one answer
Buy the wax, the oil and the jar with confidence. Buy the wick three ways and let the burn decide.
Luxury Soy Wax Chunks ₹599/kg with a stated 8–13% of total wax weight · Jasmine Fragrance Oil ₹430/100 g, stated up to 10% for soy, flashpoint 185°C, 0% vanillin · Black Matte Glass Jar ₹70.80 each · Eco Candle Wicks C1 ₹5.90 and C2 ₹9.44 · Performance Wooden Wicks ₹59. Materials for twelve test candles: ₹4,356.80. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation once your formula passes.
Shop container wax Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the load arithmetic, the wick-bracket method and the twelve-jar test layout apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; wording is unedited.

Figures verified September 2026: Wax — Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999; Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40; Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450; Premium Coconut Soy Wax 1 kg ₹920. Fragrance — Jasmine 15 gm ₹103, 100 gm ₹430, 500 gm ₹1,961, 1 kg ₹3,923; Blue Ocean 100 gm ₹495; Sandalwood 100 gm ₹502.68; British Rose 100 gm ₹342.20; Eucalyptus Spearmint 100 gm ₹354. Containers — matte / frosted / glossy glass jar family pack of 5 ₹354 and pack of 10 ₹708 (₹70.80 each); Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944 and pack of 20 ₹1,888 (₹94.40 each); Ceramic Jar ₹129.80; Premium Glass Clip Top ₹229; 200 ml Salsa Glass Jar 5 pcs ₹200.60 and 100 pcs ₹2,950. Wicks — Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59 to 1,000 ₹5,900 (₹5.90 each), Thick (C2) 20 ₹188.80 to 1,000 ₹9,440 (₹9.44 each, 10-pack sold out); Performance Wooden Wicks 10 ₹590, 50 ₹2,360, 100 ₹4,130; Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120. Accessories — Candle Wick Stickers 40 ₹100 (100-sheet ₹236, sold out); Pen Thermometer ₹354; Candle Making Weighing Scale ₹354; Candle Wick Trimmer ₹588.82. Stated specifications as published on the product pages: Luxury Soy Wax Chunks — recommended fragrance load 8% to 13% of total wax weight, 10% recommended, add 80–90°C, pour 70–80°C (the same page's details table states 75–80°C), cure minimum 48 hours ideally 1–2 weeks before burn testing, "excellent adhesion for fragrance oils and dyes"; CSI 468 — melting point 50–53°C, pour 58–60°C, load up to 13%; CSI 464 — melting point and pour temperature both stated 80–90°C, load up to 10%; Eco Soy CSI 400 — add fragrance at 80–90°C (85°C), stir 2 minutes, recommended wick Eco Wicks. Jasmine — up to 10% soy, up to 6% paraffin, cure 48–72 hours, flashpoint 185°C, 0% vanillin no discolouration. Blue Ocean — up to 10%, flashpoint 143°C (290°F), 0% vanillin, "strong throw". Sandalwood — up to 10% soy, flashpoint 203°C, 0% vanillin. British Rose — up to 10% soy, flashpoint 192°C, 0% vanillin. Eucalyptus Spearmint — up to 10% soy, flashpoint 199°C, no vanillin. Jar pages — matte / frosted family "a fill weight of 200 ml", "Height 8 cm width 7 cm"; Clear Glass Jar with Golden Lid "150g fill capacity", "Height 8cm, outer diameter 7cm", hot pour up to 85°C; Ceramic Jar "Fill Weight: 180 grams"; Premium Glass Clip Top "Dimension- 11cm * 11cm * 10cm", "Wax Fill - 550g". Wick pages — Cotton Braided Wicks Ready Made "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm", wick height 10.16 cm; Eco Candle Wicks Loose "designed specifically for 2 inch diameters"; Eco Candle Wicks C1/C2 state no diameter. Planning assumptions, labelled: load stated as a percentage of total wax weight throughout, with the finished-candle equivalent given (8% of wax weight = 7.41% of the finished candle); per-candle recipe rounded to 185 g wax + 14.8 g oil = 199.8 g; 5% wastage allowance for spills, top-ups and pot residue is a planning figure, not a published specification; 14–21 day cure for soy containers is standard practice; one wick per single-wick candle; ₹599/kg = ₹0.599/g, ₹430/100 g = ₹4.30/g, ₹502.68/100 g = ₹5.0268/g. Loads are formulation limits, not regulatory limits. No burn-time, room-coverage or throw-performance figure appears here because no CSI page publishes one. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog