I Want to Make a ₹999 Luxury Candle That Feels Noticeably Better Than a ₹399 Candle — Which Raw Materials Should I Invest More In?

I Want to Make a ₹999 Luxury Candle That Feels Noticeably Better Than a ₹399 Candle — Which Raw Materials Should I Invest More In?

 

Container wax ₹399 to ₹1,026.60 / kg Fragrance oils ₹3.07 to ₹8.99 / gram Stocked in India · ships nationwide
CSI specification guides · price-point engineering
A ₹999 candle is not a ₹399 candle with a nicer label. It is ₹187.46 more of material — and almost all of it goes into two places.
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing.…"
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality wax"
Arminder KaurVerified buyer · Oct 2025
Eco Soy CSI 400
★★★★★
"the quality of luxury soy wax and pillar candle wax is very good, and the packaging is also nice and clean…"
Mahak agarwalSep 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing.…"
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality wax"
Arminder KaurVerified buyer · Oct 2025
Eco Soy CSI 400
★★★★★
"the quality of luxury soy wax and pillar candle wax is very good, and the packaging is also nice and clean…"
Mahak agarwalSep 2024
Soy Pillar Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Every upgrade costed from live product pages ✓ Retail price points are yours, not ours ✓ Bulk pricing & GST invoicing on WhatsApp
Candle Business Guides · Price-Point Engineering
Both candles take roughly a third of their retail price in materials. The interesting question is not how much more to spend but where, and the honest answer at live CSI prices is that fill weight and fragrance take nearly seventy per cent of the extra money — because they are the two things a customer can actually detect.
₹187.46
the entire material difference between a ₹399 candle and a ₹999 candle — ₹134.60 of materials against ₹322.06, or 33.7 versus 32.2 paise in every rupee of retail · CSI live pricing, September 2026 · the two retail prices are your targets, not ours
Quick answers — read this first
Where should the extra money go? In order: fill weight (₹73.85), fragrance (₹56.72), presentation (₹29.75), the jar (₹23.60) and the wick (₹3.54). Fill weight and fragrance together are ₹130.57 of the ₹187.46 — 69.7% of the upgrade.

Does the material share of retail change? Barely. The ₹399 candle takes 33.7% of its retail in materials and the ₹999 candle takes 32.2%. You are not spending a bigger share at the higher price point; you are spending a bigger amount on components the customer notices.

What is the single biggest lever? Grams. Going from a 120 g candle to a 200 g candle is 70.7 g more wax, and in Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg that is ₹73.85 — weight the customer feels the moment they pick the candle up.

What should I not spend more on? The wick (₹3.54 buys the step from C1 to C2 and is chosen by burn test, not by budget), the wick sticker (₹2.50 either way), and any additive whose page states no dosage. Spending there buys you nothing a customer can perceive.
The short answer
Buy grams first. A candle's perceived value starts in the hand before the lid comes off. Moving from 120 g to 200 g of fill is the cheapest large change in perception per rupee on this whole page, and it also gives the fragrance more material to live in.
Buy fragrance second, per gram not per bottle. The CSI oil range runs from about ₹3.07 to ₹8.99 a gram at 1 kg pricing. Moving from a ₹3.90/g oil at 8% in 120 g to a ₹5.03/g oil at 10% in 200 g is ₹56.72 more per candle — and it is the part of the product a customer describes to other people.
Buy presentation third, and the jar fourth. A corrugated candle box at ₹22.42, a tissue sheet at ₹6.50 and a care label at ₹0.83 add ₹29.75 and change the whole unboxing. A jar upgrade from ₹47.20 to ₹70.80 adds ₹23.60.
Two candles, every component, at live CSI prices WAX FRAGRANCE JAR WICK + STICKER BOX ₹399 · 120 g ₹134.60 of materials · 33.7 paise in the rupee ₹999 · 200 g ₹322.06 of materials · 32.2 paise in the rupee The gap: ₹187.46 wax +₹73.85 (39.4%) · fragrance +₹56.72 (30.3%) · box, tissue, label +₹29.75 (15.9%) jar +₹23.60 (12.6%) · wick +₹3.54 (1.9%) · wick sticker unchanged ₹399 candle: 120 g fill, Eco Soy CSI 400, Roasted Coffee at 8% of total wax weight, 120 gm amber jar, C1 wick. ₹999 candle: 200 g fill, CSI 468, Sandalwood at 10% of total wax weight, matte glass jar, C2 wick, boxed.
Bar length is material cost. Notice two things: the share of retail hardly moves — 33.7 paise in the rupee against 32.2 — and the extra money is heavily concentrated at the left-hand end of the bar, in wax and fragrance. Presentation, the jar and the wick together account for ₹56.89 of the ₹187.46. Retail prices of ₹399 and ₹999 are the maker's own targets; CSI sells raw materials and sets no retail price.
Straight answer
Which raw materials should I invest more in to make a ₹999 candle feel better than a ₹399 candle?
Spend it on fill weight and fragrance, in that order, and let presentation take third place. At live CSI prices a sensible ₹399 candle — 120 g in a 120 gm amber jar at ₹47.20, poured in Eco Soy CSI 400 at ₹399/kg with Roasted Coffee at ₹3.90 a gram — costs ₹134.60 in materials. A ₹999 candle built as 200 g in a matte glass jar at ₹70.80, poured in Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹650/kg with Sandalwood at ₹5.03 a gram and a load lifted from 8% to 10% of total wax weight, and boxed with tissue and a care label, costs ₹322.06. The difference is ₹187.46, and it lands like this: wax +₹73.85, fragrance +₹56.72, presentation +₹29.75, jar +₹23.60, wick +₹3.54. Wax and fragrance alone are 69.7% of the upgrade — and they are the two components a customer can detect without being told, one by weight in the hand and one by smell across a room. Meanwhile the material share of retail barely shifts: 33.7 paise in the rupee at ₹399, 32.2 at ₹999. So the ₹999 candle is not a candle with a better margin ratio. It is a candle with more of the two things people pay for. The retail figures are your own targets; CSI supplies materials and publishes no retail price or margin guidance.
One line: the extra ₹187.46 should go 70% into grams and fragrance, 16% into the box, 13% into the jar and 2% into the wick — because that is the order in which a customer notices.
The premium spec in one basket: Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650, Sandalwood Fragrance Oil 100 g ₹502.68, Black Matte Glass Jar pack of 10 ₹708 and Corrugated Box for Candle Packaging pack of 50 ₹1,121.
Shop fragrance oils

The two candles, costed line by line

Put both bills of material side by side and the argument about "feeling premium" turns into arithmetic.

Neither candle below is hypothetical: every component is in stock and every rupee is a live September 2026 price. The ₹399 candle is deliberately a good cheap candle, not a bad one — a real wax, a real single-note oil with a published load, a real jar. The ₹999 candle is the same idea with more of it. Both are costed with the load stated as a percentage of total wax weight, the convention CSI's own wax pages use.

Two bills of material · CSI live pricing, September 2026
Component by component, with the difference in the last column
Component The ₹399 candle · 120 g at 8% ₹ The ₹999 candle · 200 g at 10% ₹ Difference
Wax Eco Soy CSI 400 ₹399/kg · 111.11 g ₹44.33 Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650/kg · 181.82 g ₹118.18 +₹73.85
Fragrance Roasted Coffee ₹3.90/g · 8.89 g ₹34.67 Sandalwood ₹5.03/g · 18.18 g ₹91.39 +₹56.72
Container Amber Shiny Glass Jar with Black Lid · 120 gm, 6 cm diameter ₹47.20 Black Matte Glass Jar · 200 ml, 8 cm high × 7 cm wide ₹70.80 +₹23.60
Wick Eco Candle Wicks · Thin (C1) ₹5.90 Eco Candle Wicks · Thick (C2) ₹9.44 +₹3.54
Wick fixing Candle Wick Sticker ₹2.50 Same sticker ₹2.50 ₹0
Outer box None ₹0 Corrugated Box for Candle Packaging 11 × 11 × 8 cm ₹22.42 +₹22.42
Wrap None ₹0 Premium Packing Tissue Paper · 1 sheet of 100 ₹6.50 +₹6.50
Care label None ₹0 Candle Care Sticker · 1 inch ₹0.83 +₹0.83
Materials per candle ₹134.60 ₹322.06 +₹187.46
Paise in each rupee of retail ₹134.60 ÷ ₹399 33.7 ₹322.06 ÷ ₹999 32.2 −1.5
Worked out above: 120 g at 8% of total wax weight = 111.11 g wax + 8.89 g oil; 200 g at 10% of total wax weight = 181.82 g wax + 18.18 g oil. Wax: ₹399/kg = ₹0.399/g × 111.11 = ₹44.33 · ₹650/kg = ₹0.650/g × 181.82 = ₹118.18. Oil: Roasted Coffee 100 g ₹390 = ₹3.90/g × 8.89 = ₹34.67 · Sandalwood 100 g ₹502.68 = ₹5.0268/g × 18.18 = ₹91.39. Packaging per unit: corrugated box pack of 50 ₹1,121 ÷ 50 = ₹22.42 · tissue paper set of 100 sheets ₹650 ÷ 100 = ₹6.50 · candle care stickers pack of 500 ₹413 ÷ 500 = ₹0.83. Jars: Amber Shiny pack of 1 ₹47.20 and pack of 5 ₹236 → ₹47.20 each · matte glass jar pack of 5 ₹354 and pack of 10 ₹708 → ₹70.80 each. ₹399 and ₹999 are the maker's retail targets, not CSI prices. Labour, rejects, overheads, marketplace fees and any margin target are yours to add.

Where the extra ₹187.46 goes

The table above is a cost breakdown. This one is a decision tool: it ranks the same five upgrades by size, and then asks the only question that matters at a premium price point — can the customer detect it without being told? A component the customer cannot detect is not an upgrade; it is a cost.

The upgrade ladder, ranked
What each extra rupee buys, and whether the customer meets it
# Upgrade Extra cost Share of the gap Can the customer detect it?
1 Fill weight: 120 g → 200 g (70.71 g more wax, and a dearer wax) +₹73.85 39.4% Yes — by weight in the hand, immediately, before anything is opened
2 Fragrance: a dearer oil per gram, and 8% → 10% of total wax weight +₹56.72 30.3% Yes — on opening and again when lit; the part they describe to other people
3 Presentation: outer box, tissue wrap, printed care label +₹29.75 15.9% Yes — it is the first ten seconds of the product, and it survives as a gift
4 Container: 120 gm amber jar → 200 ml matte glass +₹23.60 12.6% Yes, but by finish and size rather than by price — a ₹47.20 jar does not look cheap
5 Wick: C1 → C2 +₹3.54 1.9% Only if it is the right wick. This is a burn-test decision, never a budget decision
The mistake: buying the expensive version of everything. It is possible to build a 200 g candle from Coconut Wax at ₹1,026.60/kg and Coffee Vanilla Tobacco at ₹8.99 a gram, which takes the wax to ₹186.66 and the oil to ₹163.44 — ₹350.10 for those two lines alone before jar, wick or box. That is a ₹500-plus material cost that a customer holding the candle cannot distinguish from the ₹322.06 version, because past a certain point extra rupees per gram stop being perceptible and start being a story you tell on the label. Spend up the ladder in order, stop when the next step stops showing, and put the saved money into grams.

Lever one: grams

The cheapest premium signal in candle making weighs eighty grams and says nothing at all.

Weight is the first thing a customer experiences and the last thing they can argue with. It arrives before the scent, before the label copy and before any claim you make, and it is the one attribute of a handmade candle that cannot be faked with photography. At CSI prices it is also astonishingly cheap: the gap between a 120 g fill and a 200 g fill is 70.71 g of wax, which even in the dearer coconut-soy is ₹45.96 of material. The rest of the ₹73.85 in the table comes from choosing a wax that costs ₹251 more per kilo.

What grams cost, by wax · CSI live pricing, September 2026
Wax in the candle at three fill weights, all at 10% of total wax weight
Wax Per kg 120 g fill (109.09 g wax) 200 g fill (181.82 g wax) 250 g fill (227.27 g wax) Cost of the 80 g step up
Eco Soy CSI 400 ₹399 ₹43.53 ₹72.55 ₹90.68 ₹29.02
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40 ₹55.35 ₹92.26 ₹115.32 ₹36.91
Luxury Soy Wax Chunks ₹599 ₹65.34 ₹108.91 ₹136.14 ₹43.57
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650 ₹70.91 ₹118.18 ₹147.73 ₹47.27
Premium Coconut Soy Wax ₹920 ₹100.36 ₹167.27 ₹209.09 ₹66.91
Coconut Wax ₹1,026.60 ₹111.99 ₹186.66 ₹233.32 ₹74.67

Read the last column as a price list for perceived generosity. On the wax you are most likely to choose for a premium candle, eighty extra grams of product costs you ₹47.27 — under five per cent of a ₹999 retail price — and it is the single change most likely to make a customer say the candle feels substantial. Compare that with the fifth row: choosing Premium Coconut Soy Wax over CSI 468 at the same 200 g costs ₹49.09 more per candle and buys you a wax whose page states no load, no melt point and no pour temperature — so you also inherit three unknowns.

1
Lever one · the wax to spend grams on
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes)
The premium container wax in the CSI range that publishes its numbers: melting point 50–53°C, pour 58–60°C, fragrance load up to 13%, plus stated "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion" and "excellent hot and cold throw". At ₹650 a kilo it is ₹251 more than the cheapest container soy, which inside a 200 g candle is ₹45.63 — the price of a plainer coffee. It is also one of the few CSI waxes whose price steps down with pack size, from ₹650/kg to ₹637/kg at 5 kg and 10 kg, so the premium narrows once your formula is fixed.
Size Price Per kg 200g candles @ 10% of wax wt
500 g ₹325 ₹650 ≈2
1 kg ₹650 ₹650 ≈5
5 kg ₹3,185 ₹637 ≈27
10 kg ₹6,370 ₹637 ≈54
₹118.18 of wax in a 200 g candle at 1 kg pricing · ₹115.82 at 5 kg pricing Buy CSI 468

Lever two: rupees per gram of oil

Fragrance is the second lever and the one most often bought badly, because makers compare bottle prices instead of per-gram prices. A 15 g trial bottle is the most expensive fragrance you will ever buy per gram and the cheapest way to shortlist a scent — those are both true and they are not in conflict. At a ₹999 price point you are buying production quantities, so compare at 100 g and above.

Fragrance oils by cost per gram · CSI live pricing, September 2026
What 18.18 g costs in one 200 g candle at 10% of total wax weight
Fragrance oil Per gram at 100 g Per gram at 1 kg 18.18 g per candle (100 g pricing) Stated soy load Stated vanillin position
British Rose ₹3.42 ₹3.07 ₹62.22 Up to 10% 0% vanillin, no discolouration in white or pastel wax
Roasted Coffee ₹3.90 ₹3.74 ₹70.91 6–10% Vanillin present — test in white wax first
Jasmine ₹4.30 ₹3.92 ₹78.18 Up to 10% 0% vanillin, no discolouration
Woody Oud ₹4.53 ₹4.53 ₹82.38 6–10% for candles Not stated on the page
Sandalwood ₹5.03 ₹5.03 ₹91.39 Up to 10% soy · up to 6% paraffin 0% vanillin, no discolouration
Vanilla Bean ₹7.90 ₹7.65 ₹143.62 Up to 10% 2.5% vanillin — potential discoloration
Coffee Vanilla Tobacco ₹8.99 ₹8.60 ₹163.44 Stated on the page as a perfume-grade candle rate Will cause browning in white or light-coloured wax over time

Two honest cautions about this table. First, price per gram is not a performance ranking. CSI publishes no hot-throw measurement, no room-coverage figure and no burn-hour count, and a dearer oil is not automatically a stronger one in your wax — the page's "strong throw" or "moderate to strong throw" is a description of the concentrate, not a test of your candle. Second, the load column and the vanillin column can both change your answer before price does: an oil that states 6–10% and an oil that states up to 10% give you different headroom, and a 2.5% vanillin oil in a pale wax is a visible risk. Rank by what the page publishes, then let your own burn test order the finalists. The method is in how to test hot throw before launching a candle fragrance and the premium-versus-cheap question in premium versus cheap fragrance oils.

2
Lever two · the fragrance upgrade, fully specified
Sandalwood Fragrance Oil
A single-note warm creamy wood whose page states the full set: up to 10% for soy and up to 6% for paraffin, a 48–72 hour cure "for best cold and hot throw", a measured flashpoint of 203°C, and 0% vanillin — no discolouration, which matters in a pale wax behind clear glass. The page describes the throw as "moderate to strong". At ₹5.03 a gram it is flat from 100 g right up to 1 kg, so there is no scale saving to chase and no reason to over-buy before the formula is fixed. Sandalwood also happens to be the scent most Indian buyers can name, which is worth something at a ₹999 price point.
Size Price Per 100g 200g candles @ 10% of wax wt
15 gm ₹93.22 ₹621.47 ≈0
50 gm ₹271.40 ₹542.80 ≈2
100 gm ₹502.68 ₹502.68 ≈5
500 gm ₹2,513.40 ₹502.68 ≈27
1 kg ₹5,026.80 ₹502.68 ≈55
₹91.39 of oil per 200 g candle at 10% of total wax weight Buy Sandalwood
Raise the load before you raise the price per gram
Going from 8% to 10% of total wax weight on the same oil adds 3.37 g of oil per 200 g candle. On Sandalwood that is ₹16.93 of extra oil, ₹14.74 net once the wax you displaced is deducted. Moving from a ₹3.42/g oil to a ₹5.03/g oil at the same 10% adds ₹29.18. So if a customer tells you the candle is not strong enough, the cheaper experiment is the load — inside the lower of the two stated ceilings — and the cheapest experiment of all is a longer cure, which costs nothing. Only after both have been tried is a dearer oil per gram the right answer.

Lever three: the thirty rupees that change the unboxing

A ₹399 candle is usually handed over. A ₹999 candle is usually given as a gift, which means a second person meets it, and they meet the packaging before they meet the candle. Three CSI lines cover that experience for ₹29.75 a unit, which is 3% of a ₹999 retail price and 15.9% of the whole upgrade.

Presentation components · CSI live pricing, September 2026
What each adds per candle, and what it does
Item Pack Per unit What it changes
Corrugated Box for Candle Packaging (11 × 11 × 8 cm) 50 ₹1,121 · 100 ₹2,242 ₹22.42 The candle arrives as a product rather than an object in bubble wrap; also the surface your branding lives on
Premium Packing Tissue Paper (50 × 75 cm, 22 GSM) Set of 100 sheets ₹650 ₹6.50 The sound and resistance of unwrapping — the cheapest sensory upgrade on this page
Candle Care Stickers Roll (1 inch) 500 ₹413 · 1,000 (1.5 inch) ₹699 ₹0.83 Signals a brand that expects the candle to be burned properly; the page's own instruction is to trim the wick to ¼ inch before every burn
Candle Packaging Paper Pack of 50 ₹413 ₹8.26 An alternative inner wrap; the pack of 100 is currently sold out
The ₹999 candle's presentation Box + tissue + care label ₹29.75 3.0% of retail, 15.9% of the upgrade
Don't spend the packaging budget on the jar instead. It is tempting to skip the box and put ₹29.75 into a dearer vessel, and it is the wrong trade at this price point. The jar is seen once, in a photograph, and then it sits on a shelf; the box is handled, opened and often kept. More to the point, a boxed candle survives being posted and an unboxed one frequently does not — and a chipped rim on arrival costs you the whole ₹999, not the ₹22.42 you saved. CSI also lists air bubble roll at ₹900 for protection inside the box. We publish no shipping rates, couriers or transit times, and this page does not estimate any.

What not to spend more on

Every rupee that goes somewhere invisible is a rupee that did not go into grams.

A premium specification is as much a list of refusals as a list of purchases. Four places where extra spending buys a customer nothing:

Four upgrades that are not upgrades
What it costs, why it fails the perception test, and what to do instead
Tempting spend What it costs Why it fails Do this instead
A dearer wick "because it is a premium candle" C1 → C2 is ₹3.54; a wooden wick is ₹59 against ₹9.44 Wick size is decided by the melt pool, not the price point. The wrong wick at any price tunnels or soots Burn-test C1, C2 and wooden, then buy the one that passed. A wooden wick is a design choice, not a grade
An additive whose page states no dosage Candle Liquid Shiner ₹1,150 for 500 ml; Stearic Acid ₹57.82 for 100 g — neither states a usage rate Without a stated rate you are formulating blind, and an additive that changes the pool changes the wick you already chose Use additives that publish a rate — Vybar states 0.5–2%, and 0.5–1% for soy; Microcrystalline Wax Slab states 1–5% for hardening blends
Heavy dye to look "richer" Black Candle Dye Liquid ₹590 for 50 ml; Red ₹472 for 50 ml — no CSI dye page states a dosage Colourant competes with the wick. A heavier dose can change the burn you spent three weeks proving Dye last, at the smallest dose that gives the shade, then burn-test again. See liquid dye versus dye chips
Fragrance above the lower stated ceiling 13% of wax weight on Sandalwood would be 23.01 g — ₹115.67, against ₹91.39 at 10% Sandalwood's page states up to 10% for soy. Past the lower ceiling the surplus does not bind: it separates and can drown the wick Hold 10%, cure 14–21 days, and get the melt pool right. See smell strong without exceeding the load
The CSI principle
A customer cannot see your cost sheet. They can feel the weight, smell the scent and open the box. Spend there.
Both candles on this page take about a third of their retail price in materials, which means the ₹999 candle earns its price by containing more of what is detectable — not by hiding a better margin. Every rupee you route into a component the buyer will never meet is a rupee that could have been eighty grams of wax.
Costing a two-tier range? CSI 468 steps to ₹637/kg at 5 kg, Sandalwood holds ₹5.03 a gram to 1 kg, and the candle box is listed at ₹22.42 each in 50s and 100s. Above the listed packs, bulk pricing, GST invoicing and documentation are handled on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

Building the ₹999 candle one upgrade at a time

Do not jump from one specification to the other. Change one thing, pour it, burn it, and check that the change survived contact with the wick — because three of these five upgrades affect the burn.

1
Start from a ₹399 candle that already worksIf your cheap candle tunnels, the premium version will tunnel more expensively. Confirm the baseline: full melt pool in roughly two to three hours, no soot, throw you would pay for. Cost it honestly at ₹134.60 so you have something to measure against.
2
Change the fill weight first, and re-test the wickMove to the 200 g vessel with the same wax and the same oil at the same load. That is +₹29.56 of wax and +₹23.11 of oil at ₹399/kg and ₹3.90/g, plus +₹23.60 of jar — +₹76.27 in one step. Then burn it — a wider, deeper vessel is a different wick problem, and a C1 that was right at 120 g may stall at 200 g. This is the step where most of the perceived upgrade arrives and where most of the technical work is.
3
Change the wax secondSwap Eco Soy CSI 400 for CSI 468: +₹46.48 at the 200 g fill and the same 8% load. The pour temperature changes completely — CSI 468 states 58–60°C against Eco Soy's add-at-85°C-and-pour-directly — so your process changes with it, and so may the wick. Judge the top surface and the glass adhesion as well as the burn.
4
Change the fragrance third, price per gram before loadSwap to Sandalwood at the same 8% of total wax weight first: that isolates the oil. Then, if you still want more, swap to Sandalwood at 8% first (+₹16.69), then lift the load to 10% — the lower of the two stated ceilings — which adds ₹16.93 of oil, ₹14.74 net. A different oil is a new formula and needs its own burn test, because oils change both the pool and the wick's behaviour.
5
Add presentation last, because it cannot fail a burn testBox, tissue and care label: +₹29.75. This is the only upgrade on the list that carries no technical risk, which is exactly why it should go last — you want your development time spent on the four changes that can go wrong. Order the 11 × 11 × 8 cm box once the final jar is chosen, and check the fit with the lid on.
6
Re-cost the finished candle and set your own priceYou should land near ₹322.06 of materials. Then add what this page deliberately does not: your labour per unit, your reject rate, packaging consumables, marketplace or courier costs, and your margin target. Those are yours — CSI supplies raw materials and publishes no retail or margin guidance. A framework is in how to price candles in India 2026.
Nobody has ever paid six hundred rupees more for a cost sheet. They pay for weight, for smell and for the ten seconds when the box opens.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. We would sell more by telling you that a premium candle needs the dearest wax, the dearest oil and an additive for every problem. Instead this page tells you that ₹29.18 of extra oil per candle is usually the wrong first move, that two additives in our own catalogue publish no usage rate, and that eighty more grams of a mid-priced wax will do more for your customer than any of it.

Every price and pack size here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing always takes precedence. Stated loads, cure windows, flash points, vanillin positions and additive rates are quoted only where the product page states them; where a page states nothing — as every CSI dye page does about dosage, and as the Candle Liquid Shiner and Stearic Acid pages do about usage rate — this guide says so. The ₹399 and ₹999 retail prices are the maker's own targets: CSI sells no finished candles, sets no retail price and publishes no margin guidance. No burn-hour, room-coverage or throw-performance figure appears here because CSI publishes none.

For help costing a two-tier range, bulk pricing above the listed packs, GST invoicing, or MSDS and IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What does it cost to make a ₹999 candle in India?
₹322.06 of raw materials at live September 2026 CSI prices for a 200 g candle: ₹118.18 of CSI 468, ₹91.39 of Sandalwood at 10% of total wax weight, a ₹70.80 jar, a ₹9.44 C2 wick, a ₹2.50 sticker and ₹29.75 of box, tissue and care label. That is 32.2 paise in every rupee of retail. Labour, rejects, overheads and your margin target are not included — CSI supplies materials only.
Which single change makes a candle feel most premium?
Fill weight. Going from 120 g to 200 g is 70.71 g more wax, which at CSI 468's ₹650/kg is ₹45.96, or ₹47.27 for a clean 80 g step. Weight is the first thing a customer experiences, it arrives before the scent and the label, and it cannot be faked in a photograph. It is also the change most likely to require a fresh wick test, because a bigger vessel is a different burn.
Is an expensive fragrance oil worth it?
Sometimes, but not first. CSI oils run from about ₹3.07 to ₹8.99 a gram at 1 kg pricing, and moving from the cheapest to the dearest at a fixed 10% load costs about ₹100.56 more per 200 g candle. CSI publishes no throw measurement, so a dearer oil is not automatically stronger in your wax. Try a longer cure first (free), then the load within the lower stated ceiling, then a dearer oil per gram — in that order.
How much should packaging add to a premium candle?
At CSI prices, ₹29.75 covers a corrugated candle box at ₹22.42, a tissue sheet at ₹6.50 and a care label at ₹0.83 — about 3% of a ₹999 retail price and 15.9% of the whole material upgrade. It is the only upgrade on this page that carries no technical risk, so it is also the safest to add last.
Should a premium candle use a wooden wick?
Only if it wins the burn test. Performance Wooden Wicks are ₹59 each in a pack of 10 against ₹9.44 for a C2 cotton wick — ₹49.56 more per candle, stepping down to ₹41.30 each in a pack of 100. That is a design decision about flame appearance and sound, not a quality grade, and no CSI wick page states a diameter, so it has to be tested in your jar like any other candidate. Background: cotton wick versus wooden wick.
Does a premium candle need a higher fragrance load?
Not necessarily, and never above the lower of the two stated ceilings. CSI 468's page states up to 13%; Sandalwood's states up to 10% for soy, so 10% governs. Lifting 8% to 10% adds 3.37 g of oil and ₹16.93 per 200 g candle, or ₹14.74 net of the wax it displaces. Before spending it, cure the full 14 to 21 days — standard practice for soy containers — because pool area and cure move perceived strength more than the last two percentage points.
Spend it where it shows
₹187.46 more of material. Seventy per cent into grams and fragrance, sixteen into the box, thirteen into the jar, two into the wick.
Premium Coconut Soy CSI 468 ₹650/kg (₹637/kg at 5 kg), stated pour 58–60°C and load up to 13% · Sandalwood Fragrance Oil ₹5.03/g flat from 100 g to 1 kg, stated up to 10% for soy, flashpoint 203°C, 0% vanillin · Black Matte Glass Jar ₹70.80 each · Corrugated Box for Candle Packaging ₹22.42 each · tissue ₹6.50 · care label ₹0.83. Materials at ₹999: ₹322.06. Message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the upgrade ladder, the perception test and the per-gram arithmetic apply to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; two longer reviews are shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Wax — Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399, 5 kg ₹1,996; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40; Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599; Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185 (₹637/kg), 10 kg ₹6,370; Premium Coconut Soy Wax 1 kg ₹920; Coconut Wax 1 kg ₹1,026.60. Fragrance — British Rose 100 gm ₹342.20 and 1 kg ₹3,068; Roasted Coffee 100 gm ₹390 and 1 kg ₹3,738; Jasmine 100 gm ₹430 and 1 kg ₹3,923; Woody Oud 100 gm ₹453.12 and 1 kg ₹4,531.20; Sandalwood 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Vanilla Bean 100 gm ₹790 and 1 kg ₹7,646; Coffee Vanilla Tobacco 100 g ₹899 and 1 kg ₹8,599. Containers — Amber Shiny Glass Jar with Black Lid pack of 1 ₹47.20 and pack of 5 ₹236; Black Matte Glass Jar pack of 5 ₹354 and pack of 10 ₹708 (₹70.80 each). Wicks — Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each and Thick (C2) ₹9.44 each, flat at every pack size; Performance Wooden Wicks 10 ₹590 (₹59 each), 50 ₹2,360 (₹47.20), 100 ₹4,130 (₹41.30). Packaging and accessories — Corrugated Box for Candle Packaging (11 × 11 × 8 cm) pack of 50 ₹1,121 and pack of 100 ₹2,242 (₹22.42 each); Premium Packing Tissue Paper set of 100 sheets ₹650 (₹6.50 each); Candle Care Stickers Roll pack of 500 (1 inch) ₹413 (₹0.83 each) and pack of 1,000 (1.5 inch) ₹699; Candle Packaging Paper pack of 50 ₹413 (₹8.26 each, the pack of 100 is sold out); Candle Wick Stickers 40 ₹100 (₹2.50 each); Air Bubble Roll ₹900. Additives and dyes — Vybar 50 g ₹156 and 100 g ₹312; Microcrystalline Wax Slab 500 g ₹149 and 1 kg ₹299; Stearic Acid 100 g ₹57.82; Candle Liquid Shiner 500 ml ₹1,150; Black Candle Dye Liquid 50 ml ₹590; Candle Dye Liquid Red 50 ml ₹472. Stated specifications as published on the product pages: CSI 468 — melting point 50–53°C, pour 58–60°C, load up to 13%, "rich, opaque appearance with minimal frosting", "excellent glass adhesion", "excellent hot and cold throw"; Eco Soy CSI 400 — fragrance added at 80–90°C (85°C), stir 2 minutes, pour directly, recommended wick Eco Wicks, no load stated; Premium Coconut Soy Wax and Coconut Wax — no load, melt point or pour temperature stated. Sandalwood — up to 10% soy and up to 6% paraffin, cure 48–72 hours "for best cold and hot throw", flashpoint 203°C, 0% vanillin no discolouration, "moderate to strong throw". Roasted Coffee — candles 6–10%, cure 48–72 hours soy, flashpoint approximately 191–193°C, vanillin present with test-in-white-wax advice, "strong throw". British Rose — up to 10% soy, flashpoint 192°C, 0% vanillin. Jasmine — up to 10% soy, flashpoint 185°C, 0% vanillin. Vanilla Bean — up to 10% soy, flashpoint 203°C, vanillin content 2.5% with potential discoloration. Woody Oud — candles 6–10%, wax melts 10–15%. Coffee Vanilla Tobacco — page states browning in white or light-coloured wax over time. Vybar — 0.5–2% of total wax weight, 0.5–1% for soy, added before fragrance and colour. Microcrystalline Wax Slab — 1–10% into the main wax base, 1–5% for hardening blends. Candle Liquid Shiner and Stearic Acid state no usage rate; no CSI dye page states a dosage. Amber Shiny Glass Jar — "Capacity: 120 gm", "6 cm diameter"; matte glass jar family — "a fill weight of 200 ml", "Height 8 cm width 7 cm"; Corrugated Box — 11 × 11 × 8 cm. Planning assumptions, labelled: load stated as a percentage of total wax weight; the ₹399 candle is costed at 8% (111.11 g wax + 8.89 g oil in a 120 g fill) and the ₹999 candle at 10% (181.82 g wax + 18.18 g oil in a 200 g fill); retail prices of ₹399 and ₹999 are the maker's own targets and CSI publishes no retail price, margin guidance, labour rate or reject allowance; 14–21 day cure for soy containers is standard practice; one wick per single-wick candle; per-gram conversions ₹399/kg = ₹0.399/g, ₹650/kg = ₹0.650/g, ₹390/100 g = ₹3.90/g, ₹502.68/100 g = ₹5.0268/g. Loads are formulation limits, not regulatory limits. No burn-time, room-coverage or throw-performance figure appears here because no CSI page publishes one, and no shipping rate, courier or transit time is stated. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog