My Formula Uses Three Fragrance Oils and the Smallest Component Is Only 10% of the Blend — How Much of That Material Do I Need for a 100 Kg Production Batch?

My Formula Uses Three Fragrance Oils and the Smallest Component Is Only 10% of the Blend — How Much of That Material Do I Need for a 100 Kg Production Batch?

 

100 kg finished → 800 g 100 kg wax → 869.57 g Gilli Mitti flat ₹8.96/g from 50 g
CSI production calculators · Exact fragrance-oil requirements
The small component in a big batch: how much to buy, which "100 kg" you mean, and how to weigh it without drift.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the batch calculations set out below. Wording is unedited.
✓ All three example oils in stock from 15 g to 1 kg ✓ Wax listed to 10 kg bags; Natural Soy Pearl to 50 kg ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production calculator · Minor component, 100 kg
A 10% component sounds small until the batch is 100 kg. Then it is most of a kilo of one oil, and the exact figure depends on a question the formula rarely answers: is the 100 kg the finished candles, or the wax? The two readings differ by nearly 70 g of that one oil.
800 g or 869.57 g
of the 10% component in a 100 kg batch at 8% — 100 kg of finished candle vs 100 kg of wax at a true 8% load · before allowances
Quick answers — read this first
How much of a 10% component for a 100 kg batch at 8%? 800 g if the 100 kg is finished candle (8,000 g of blend). 869.57 g if it is 100 kg of wax at a true 8% load (8,695.65 g of blend). Add your allowance: at 3%, 824 g or 895.65 g.

Why are there two answers? Because "100 kg batch" can mean the finished mass or the wax. The oil is 8% of the finished mass, so on 100 kg of wax the blend is 1,00,000 × 0.08 ÷ 0.92. A third reading, 8% of the wax, gives 800 g but a true load of only 7.41%.

What about 6% or 10% load? At 6%: 600 g (finished) or 638.30 g (wax). At 10%: 1,000 g or 1,111.11 g. See the conventions table.

How do I weigh such a small share accurately? Premix the whole blend once, weighing the minor oil at its full 800-odd grams, then dose the premixed blend into each melt. Weighing 8 g of it into every 1 kg melt carries a 6.25% error on a whole-gram scale.
The short answer
Answer: 10% of the blend × blend weight. Blend = 8,000 g (100 kg finished) or 8,695.65 g (100 kg wax, true 8%). Component = 800 g or 869.57 g; with 3% allowance 824 g or 895.65 g.
Buying it: Gilli Mitti (Patchouli) is flat at ₹8.96/g from 50 g to 1 kg, so buy close to the need: 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g = 850 g (₹7,616.00) or 1 × 500 g + 4 × 100 g = 900 g (₹8,064.00).
Precision: Premix the full blend and weigh the minor oil once at 800+ g. Per-melt weighing of 8 g on a whole-gram scale is ±6.25%; of the premix, a 0.5 g error on 800 g is ±0.06%.
"100 kg batch" at 8% with a 10% component: which 100 kg changes the answer A · 100 kg of finished candle wax 92,000 g oil 8,000 g → 10% component 800 g true load 8.00% B · 100 kg of wax, true 8% load wax 1,00,000 g oil 8,695.65 g → 10% component 869.57 g true load 8.00% C · 100 kg of wax + 8% of wax as oil wax 1,00,000 g oil 8,000 g → 10% component 800 g true load 7.41% Dark segment = fragrance blend; the minor component is one-tenth of it. Allowances not yet added.
The three bars read the same formula, "100 kg at 8% with a 10% component", three ways. A and B both give a true 8% load; they differ because A counts the oil inside the 100 kg and B adds it on top. C adds 8% of the wax and ends up at 7.41%. Decide which one your formula card means before you buy the minor oil.
Straight answer
My formula uses three fragrance oils and the smallest component is only 10% of the blend. How much of that material do I need for a 100 kg production batch?
First decide what the 100 kg is. If it is 100 kg of finished candle (wax plus oil) at 8% fragrance, the blend is 8,000 g and the 10% component is 800 g. If it is 100 kg of wax and you want a true 8% load on the finished candle, the blend is 1,00,000 × 0.08 ÷ 0.92 = 8,695.65 g and the component is 869.57 g. A third reading, adding 8% of the wax weight as oil, gives 800 g again but a true load of only 7.41%. Add your pour-loss allowance to the whole blend before splitting: at 3% (a working assumption) the component becomes 824 g or 895.65 g. At 6% or 10% load, scale in proportion: 600 g or 638.30 g at 6%, 1,000 g or 1,111.11 g at 10%. For the example component Gilli Mitti (Patchouli), priced flat at ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg, buy close to the need: 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g (₹7,616.00) or 1 × 500 g + 4 × 100 g (₹8,064.00). Then premix the whole blend once, so that small share is weighed at 800-odd grams rather than a few grams per melt.
One line: write "100 kg finished" or "100 kg wax" on the formula card — it is worth 69.57 g of your smallest oil.
The worked example is a 60:30:10 blend of Jasmine, Raat Ki Rani and Gilli Mitti (Patchouli), all in stock at every size on the pull date. Gilli Mitti is priced flat at ₹8.96 a gram from 50 g (₹448.00) to 1 kg (₹8,960.00), which makes the minor component easy to buy to the gram.
Shop Gilli Mitti

Which 100 kg? Three conventions

A formula that says "100 kg batch at 8%" has left out one word. That word decides how much of every oil you buy.

CSI's convention throughout this series is that the load is a share of the finished candle: oil = finished weight × load, wax = finished weight − oil. Under that convention a "100 kg batch" is most naturally 100 kg of finished candle. But production batches are often planned from the wax side, because wax is what arrives in bags. Here are the three ways the same words get read, side by side:

"100 kg batch" · blend = all fragrance · component = 10% of the blend · no allowance
Three conventions at 6%, 8% and 10%
Convention Load Wax Blend Finished weight True load 10% component
A · 100 kg finished 6% 94,000 g 6,000 g 1,00,000 g 6.00% 600 g
B · 100 kg wax, true load 6% 1,00,000 g 6,382.98 g 1,06,382.98 g 6.00% 638.30 g
C · 100 kg wax + load × wax 6% 1,00,000 g 6,000 g 1,06,000 g 5.66% 600 g
A · 100 kg finished 8% 92,000 g 8,000 g 1,00,000 g 8.00% 800 g
B · 100 kg wax, true load 8% 1,00,000 g 8,695.65 g 1,08,695.65 g 8.00% 869.57 g
C · 100 kg wax + load × wax 8% 1,00,000 g 8,000 g 1,08,000 g 7.41% 800 g
A · 100 kg finished 10% 90,000 g 10,000 g 1,00,000 g 10.00% 1,000 g
B · 100 kg wax, true load 10% 1,00,000 g 11,111.11 g 1,11,111.11 g 10.00% 1,111.11 g
C · 100 kg wax + load × wax 10% 1,00,000 g 10,000 g 1,10,000 g 9.09% 1,000 g

A and B are both correct formulas for an 8% candle. They answer different questions: A asks "how much oil for 100 kg of candles", B asks "how much oil for 100 kg of wax". C is the common shortcut that under-doses: 8 g of oil per 100 g of wax is a 7.41% candle, not 8%. If your formula was tested under C, keep using C, because that is the candle you approved; just know that its true load is lower than its label. To hit a true load on a fixed wax weight, the formula is oil = wax × L ÷ (1 − L).

Mixing conventions between test and production. A maker tests a 200 g candle at 8% of finished weight (16 g of blend) and then runs production as 8% of the wax. Every candle now carries 7.41% instead of 8%, and the minor component falls from 1.6 g to about 1.48 g per 200 g candle. Nothing on the order sheet looks wrong. The fix: write the convention next to the load on the formula card, and use the same one at every scale. The lavender page shows the same trap on a single bottle.

Allowances and the full blend

The minor component is bought as part of the blend, so the allowance goes on the whole blend first and is then split. With a 3% pour-loss allowance (a working assumption for a large, well-run batch; measure your own), here are all three oils under conventions A and B:

60:30:10 blend · 8% · 3% allowance · production sizes · CSI live pricing, 24 September 2026
The full blend order, both conventions
Oil Share A: need A: packs A: price B: need B: packs B: price
Jasmine 60% 4,944.0 g 5 × 1 kg ₹19,615.00 5,373.9 g 5 × 1 kg + 4 × 100 g ₹21,335.00
Raat Ki Rani 30% 2,472.0 g 2 × 1 kg + 1 × 500 g ₹16,935.00 2,687.0 g 2 × 1 kg + 1 × 500 g + 2 × 100 g ₹18,335.00
Gilli Mitti (Patchouli) 10% 824.0 g 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g ₹7,616.00 895.7 g 1 × 500 g + 4 × 100 g ₹8,064.00
Total 100% 8,240.0 g ₹44,166.00 8,956.5 g ₹47,734.00

The difference between the two readings is ₹3,568.00 of oil across the three lines, and 716.5 g of blend. Jasmine is among the 24 oils in the catalogue whose kilo saves 5% or more per gram (8.8% against its 100 g), so the large line is bought in kilos. Raat Ki Rani's kilo is 3.2% cheaper than its 100 g. Gilli Mitti is flat, so it is bought to the nearest 50 g. For more than the listed 1 kg of any oil, CSI quotes on WhatsApp; no volume discount figure is published.

The minor component's share of the finished candle
A 10% component at 8% total is 0.8% of the finished candle (1.6 g in a 200 g candle). If a client or a label requires the percentage of each fragrance material in the finished product, that is the figure. CSI does not publish IFRA percentages for individual oils in this data; ask for each oil's IFRA certificate on WhatsApp and check it against your use.

Buying the minor component

The minor component is the one most often over-bought. A kilo "to be safe" can be a year's supply.

For a flat-priced oil like Gilli Mitti, there is no per-gram reason to round up to a kilo. Here are the options for each convention, with the spare grams and cost:

Gilli Mitti (Patchouli) · all sizes in stock · CSI live pricing, 24 September 2026
Covering 824 g or 895.65 g of the minor oil
Need Packs Grams Spare Price
824 g (A) 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g 850 g 26 g ₹7,616.00
824 g (A) 1 × 1 kg 1,000 g 176 g ₹8,960.00
895.65 g (B) 1 × 500 g + 4 × 100 g 900 g 4.35 g ₹8,064.00
895.65 g (B) 1 × 1 kg 1,000 g 104.35 g ₹8,960.00

The kilo is the simpler order, one bottle, but the spare 104–176 g of a ₹8.96-a-gram oil is ₹1,576.96 of stock sitting on the shelf under convention A. If the blend is a steady seller, that spare is simply the start of the next batch. If it is a one-off, buy close to the need. The same logic applies to any minor component: check the oil's price ladder first. Where the kilo is a real saving, as for Jasmine, round up; where the price is flat, buy to the nearest listed size above the need.

1
10% of the example · earthy
Gilli Mitti (Patchouli) Fragrance Oil
Priced flat at ₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg; only the 15 g tester carries a premium (₹9.33 a gram). A good example of a component that can be bought to the need without a price penalty.
Pack Price Per gram Share of an 824 g need
15 g ₹140.00 ₹9.33 1.8%
50 g ₹448.00 ₹8.96 6.1%
100 g ₹896.00 ₹8.96 12.1%
500 g ₹4,480.00 ₹8.96 60.7%
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 121.4%
Convention A: 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g = ₹7,616.00 Buy Gilli Mitti
2
60% of the example · floral · 8.8% kilo saving
Jasmine Fragrance Oil
The largest line, and one where rounding up to kilos is sensible: ₹4.30 a gram at 100 g against ₹3.92 at 1 kg.
Pack Price Per gram
15 g ₹103.00 ₹6.87
50 g ₹230.00 ₹4.60
100 g ₹430.00 ₹4.30
500 g ₹1,961.00 ₹3.92
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92
Convention A: 5 × 1 kg = ₹19,615.00 Buy Jasmine
3
30% of the example · Indian floral
Raat Ki Rani (Night-Blooming Jasmine) Fragrance Oil
The middle line. ₹7.00 a gram at 100 g, ₹6.77 at 1 kg.
Pack Price Per gram
15 g ₹130.00 ₹8.67
50 g ₹370.00 ₹7.40
100 g ₹700.00 ₹7.00
500 g ₹3,387.00 ₹6.77
1 kg ₹6,774.00 ₹6.77
Convention A: 2 × 1 kg + 1 × 500 g = ₹16,935.00 Buy Raat Ki Rani

Weighing a small share of a big batch

A 100 kg batch is rarely one melt. It is poured in melts sized to your equipment, and the question is where the minor component gets weighed. If you weigh the three oils separately into every melt, the minor oil is a small weighing every time. If you premix the whole blend first, it is weighed once, at full size:

Convention A · 8% · 60:30:10 · whole-gram scale (±0.5 g per reading)
Minor-component error: per melt vs premixed
Method Minor oil per weighing Possible error Error in that component
Weigh into each 1,000 g melt 8 g ±0.5 g ±6.25%
Weigh into each 5,000 g melt 40 g ±0.5 g ±1.25%
Weigh into each 10,000 g melt 80 g ±0.5 g ±0.62%
Premix the whole blend once 800 g ±0.5 g ±0.06%

Premixing turns the hardest weighing in the batch into the easiest. The premixed blend is then added to each melt as one weight: 80 g of blend per 1 kg melt, 800 g per 10 kg. Those are large, forgiving numbers. For melts, CSI lists a Mini Electric Wax Melter, 1 litre (₹2,360.00) and an Electric Wax Melter in 10 kg (₹21,240.00) and 20 kg (₹25,960.00) capacities; throughput is not published, so time your own melts.

1
Fix the convention and the total blendWrite "100 kg finished" or "100 kg wax" and the load on the batch card. Compute the blend and add the allowance.
2
Weigh the minor component firstInto a tared, clean, dry container, so any overshoot can be corrected before the larger oils go in.
3
Add the larger components by weightIn the same container, re-taring between oils. Record each actual reading.
4
Mix the premix thoroughlyStir or roll until uniform. Label with the ratio, date, lot details and total weight.
5
Dose the premix into each meltBlend per melt = melt weight × load (convention A) or melt wax × L ÷ (1 − L) (convention B). Follow the wax maker's temperatures.
6
Keep a retained sampleKeep a small sealed sample of the premix and a candle from the first melt as the batch reference.
The CSI principle
Weigh small shares once, at batch size.
The smaller a component's share, the more its accuracy depends on how large the weighing is. Premixing the whole blend weighs every component at its largest, most accurate size, and each melt then takes one simple weight of blend.

The 100 kg of wax

Under convention B you need exactly 100 kg of wax; under A, 92 kg, plus your allowance either way (103 kg and 94.76 kg at 3%). CSI's container wax bags are listed up to 10 kg: Luxury Soy Wax Chunks at ₹5,999.00 per 10 kg or ₹2,995.00 per 5 kg, rated up to 13%. Natural Soy Pearl Wax is listed in a 50 kg bag at ₹21,240.00 (₹424.80 a kilo), but no fragrance ceiling is quoted for it in this series; check its product page or ask CSI before running 8% in it. For 100 kg, ask for a WhatsApp quote; no volume discount figure is published. Counting candles from 100 kg of wax works the wax side of a batch this size.

Argued against our own interest, plainly. We could round every line to whole kilos and sell you 1 kg of Gilli Mitti, 5 kg of Jasmine and 3 kg of Raat Ki Rani. For a flat-priced minor oil, buying 1 × 500 g + 3 × 100 g + 1 × 50 g instead of 1 kg saves ₹1,344.00 and leaves nothing expensive on the shelf. Round up where the kilo saves money; buy to the need where it does not.
Running a 100 kg batch for Diwali on 8 November 2026 or the November–February wedding season? Send CSI the three oils, the convention and the grams per oil for a single quote including wax, GST invoicing and IFRA documentation for each oil. CSI supplies the single oils; the blend is your formula.
Quote a 100 kg batch

For the small-batch end of the same problem, scaling a 30 g test blend covers weighing precision in tests. For a three-oil order sheet at 500 candles, see the 50:30:20 page, and for a two-oil blend at 100 candles, the 70:30 lavender-vanilla page. Once the batch becomes a monthly routine, monthly consumption and reorder levels at 5,000 candles sets reorder points for every component.

The same convention question decides the wax. Calculating wax without treating finished candle weight as wax weight sets it out for 2,000 candles, and 200 g candles from 50 kg of wax works the wax-first direction with a wastage allowance.

Ten per cent of the blend is eight hundred grams or eight hundred and seventy. Decide which 100 kg you mean before you buy either.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. CSI sells the single oils; the blend is your formula. This page recommends buying a flat-priced minor oil to the need rather than to a round kilo, which sells less oil.

Oil and wax prices are CSI live listings pulled on 24 September 2026; Jasmine, Raat Ki Rani and Gilli Mitti were in stock at every size. Melter prices are from the same catalogue pull. The three load conventions and all grams are arithmetic, shown so you can check them.

The 60:30:10 blend, the 3% allowance and the ±0.5 g whole-gram reading error are working assumptions. No IFRA percentage or melter throughput is stated in our data. For a batch quote, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How do I calculate fragrance for a 100 kg candle batch?
If 100 kg is the finished candle: oil = 100 kg × load (8,000 g at 8%). If 100 kg is the wax and you want a true load: oil = 100 kg × L ÷ (1 − L) (8,695.65 g at 8%). Each blend component = oil × its share.
Is fragrance load a percentage of wax or of the total?
Either can be used, but they give different candles. CSI's pages use the share of the finished candle. 8% of the wax weight gives a true load of 7.41%. Write the convention on the formula card and keep it the same at every scale.
How much of a 10% fragrance component per 200 g candle?
At 8% total, the blend is 16 g and the 10% component is 1.6 g, which is 0.8% of the finished candle.
How do I weigh very small amounts of fragrance for large batches?
Premix the whole blend once, weighing each oil at its full batch size, then add the premix to each melt. A 0.5 g error on 800 g is 0.06%; on 8 g it is 6.25%.
Should I buy the smallest fragrance component in 1 kg?
Only if the kilo is cheaper per gram or you will use the spare. For a flat-priced oil like Gilli Mitti (₹8.96 a gram from 50 g to 1 kg), buy to the nearest listed size above your need.
Does CSI sell 100 kg of candle wax?
Container wax bags are listed up to 10 kg; Natural Soy Pearl Wax is listed up to 50 kg. For 100 kg, message CSI on WhatsApp for a quote; no volume discount figure is published.
Name the 100 kg, then weigh the small oil once
800 g for 100 kg of candles, 869.57 g for 100 kg of wax — plus your allowance.
Jasmine, Raat Ki Rani and Gilli Mitti from 15 g to 1 kg, Luxury Soy Wax Chunks to 10 kg bags, Natural Soy Pearl to 50 kg. Send us your blend, load, convention and batch size for a quote.
Shop Gilli Mitti Quote my batch on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The convention and premixing method applies to any blend from any supplier's oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. Raat Ki Rani ₹130.00 / 15 g, ₹370.00 / 50 g, ₹700.00 / 100 g, ₹3,387.00 / 500 g, ₹6,774.00 / 1 kg. Gilli Mitti (Patchouli) ₹140.00 / 15 g, ₹448.00 / 50 g, ₹896.00 / 100 g, ₹4,480.00 / 500 g, ₹8,960.00 / 1 kg (all in stock). Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Natural Soy Pearl Wax ₹21,240.00 / 50 kg. Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00; Electric Wax Melter 10 kg ₹21,240.00, 20 kg ₹25,960.00.

Non-price figures and assumptions: Convention A: load = share of finished weight. Convention B: oil = wax × L ÷ (1 − L). Convention C: oil = wax × L (true load L ÷ (1 + L)). The 60:30:10 blend, 3% allowance (applied to the whole blend, then split) and ±0.5 g reading error are working assumptions. No IFRA percentage, oil density or melter throughput is stated. Fragrance-load ceilings: Luxury Soy Wax Chunks up to 13%, CSI 464 up to 10% (wax makers' stated maximums); none is quoted for Natural Soy Pearl Wax in this series. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog