My Soy Wax Costs ₹600 Per Kg, Fragrance Oil Costs ₹4,000 Per Kg and My 200 g Jar Costs ₹80 — What Is My Actual Raw-Material Cost Per Candle at 8% Fragrance Load?

My Soy Wax Costs ₹600 Per Kg, Fragrance Oil Costs ₹4,000 Per Kg and My 200 g Jar Costs ₹80 — What Is My Actual Raw-Material Cost Per Candle at 8% Fragrance Load?

 

₹269.90 a candle on your figures ₹203.67 on live CSI materials GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle costing guides
Four lines, one rupee figure — and one word in your question that moves it by thirteen rupees.
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Your figures kept as yours, never rounded ✓ CSI prices live, September 2026, taxes included ✓ Non-CSI costs left blank, never guessed
Candle Supplier Guides · Costing
Four lines and one honest ambiguity. Here is the whole arithmetic, both ways the question can be read, and the same candle priced on materials you can buy today.
₹269.90
raw materials in one candle on your figures · ₹1.25 a gram of finished candle · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What is my raw-material cost per candle? On your figures, ₹269.90. That is ₹120.00 of wax (200 g at your ₹600.00/kg), ₹64.00 of fragrance (16 g at your ₹4,000.00/kg), your ₹80.00 jar and ₹5.90 for an Eco Candle Wicks Thin (C1) at the 500 pack rate. Nothing else is in that number.

Does the 200 g mean wax, or the whole fill? It changes the answer by ₹13.63 a candle. Read as 200 g of wax you pour 216 g and pay ₹269.90. Read as 200 g of total fill you pour 185.19 g of wax and 14.81 g of oil and pay ₹256.27. This page carries the first reading, because a fragrance load is a percentage of wax weight.

What would the same candle cost in CSI materials? ₹203.67 at September 2026 pricing: Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg, British Rose at ₹3.07/g, a Yankee Glass Jar 130 ML at ₹47.20 and the same ₹5.90 wick. The vessels are not the same size, so compare the wax and oil lines, not the totals.

What is the one number I should write down? ₹0.85 per gram of scented wax on your figures. It does not change between the two readings — only the number of grams does. Multiply it by whatever your jar actually holds, add the vessel and the wick, and you have any size you make.
The short answer
₹269.90 in materials: ₹120.00 wax + ₹64.00 fragrance + ₹80.00 jar + ₹5.90 wick, on the reading where 200 g is the wax and 216 g goes into the jar.
The ambiguity is worth ₹13.63: Read as 200 g of total fill the same candle is ₹256.27. Over a hundred candles that is ₹1,362.96 — enough to matter, not enough to panic about.
On CSI materials, ₹203.67: Same 200 g of wax and 16 g of oil, priced on Luxury Soy Wax CSI 464 and British Rose at September 2026 rates, with a Yankee Glass Jar 130 ML and an Eco Wick Thin (C1).
The materials in one 200 g candle, drawn three times on one scale: 200 g of wax, 200 g of total fill, and the same candle priced on live CSI materials One candle, three stacks, one scaleBars are to scale against each other. The top two use your figures;the third uses live CSI pricing, September 2026.WaxFragranceVesselWickReading A: 200 g of wax + 16 g oil216 g poured= ₹269.90wax ₹120.00 · oil ₹64.00 · jar ₹80.00 · wick ₹5.90Reading B: 200 g of total fill185.19 g wax + 14.81 g oil= ₹256.27wax ₹111.11 · oil ₹59.26 · jar ₹80.00 · wick ₹5.90Reading A, priced on CSI materialsCSI 464 + British Rose + Yankee 130 ML= ₹203.67wax ₹101.48 · oil ₹49.09 · jar ₹47.20 · wick ₹5.90Materials only. Label, box, courier and your own time are not drawn.The vessels are not the same size, so only the wax and oil bars compare.
What it shows: the four material lines of one candle, drawn three times on the same rupee scale — your figures read as 200 g of wax, your figures read as 200 g of total fill, and the same 200 g of wax priced on live CSI materials in September 2026. Deliberately left out: labels, boxes, courier, electricity and your own time, none of which are CSI products and none of which this page will guess at. The vessel bars are drawn but are not comparable — your ₹80.00 jar holds a 200 g candle and the ₹47.20 Yankee 130 ML is a votive and sample size.
Straight answer
What does one 200 g candle at 8% fragrance load actually cost in raw materials?
On the figures in your question, ₹269.90, and it is worth seeing the whole stack rather than the total. Your wax at ₹600.00 a kilogram makes 200 g cost ₹120.00. A fragrance load is a percentage of wax weight, so 8% of 200 g is 16 g of oil, and at your ₹4,000.00 a kilogram that is ₹64.00. Your jar is ₹80.00, and a wick — Eco Candle Wicks Thin (C1) at the 500 pack rate, because your question did not give one — is ₹5.90. Add them: ₹269.90, for a candle that weighs 216 g of fill, or ₹1.25 a gram of finished candle. If instead you meant 200 g of total fill, the wax drops to 185.19 g and the oil to 14.81 g, and the candle costs ₹256.27 — ₹13.63 less, or ₹1,362.96 across a hundred candles. This page carries the first reading throughout and says so wherever it matters. The one figure to keep is ₹0.85 per gram of scented wax, which is identical under both readings and rescales to any jar you pour. For comparison, the same 200 g of wax and 16 g of oil bought from CSI in September 2026 — Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg and British Rose at ₹3.07/g — is ₹150.57 of scented wax against your ₹184.00, a gap of ₹33.43 a candle. Everything outside these four lines — label, box, ribbon, courier to your customer, gateway fee, electricity, your hours — is real and is not in this number, because CSI does not sell those and this page will not invent a figure for them.
One line: ₹269.90 on your figures, ₹256.27 if the 200 g is total fill, and ₹0.85 a gram of scented wax either way.
₹269.90 of raw materials in one candle, on your numbers. ₹120.00 of wax, ₹64.00 of fragrance, your ₹80.00 jar and ₹5.90 for the wick. The same candle in CSI materials at September 2026 pricing is ₹203.67: Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg, British Rose at ₹3.07/g, a Yankee Glass Jar 130 ML at ₹47.20 and an Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90.
Shop soy wax

Four lines, and which of your numbers is which

A candle has exactly four material lines. Everything else you spend is real, but it is not the candle.

Raw-material cost per candle is a small sum with a large number of ways to get it wrong. The sum itself is four lines: the wax, the fragrance oil, the vessel and the wick. Three of those you gave in your question — wax at ₹600.00 a kilogram, fragrance at ₹4,000.00 a kilogram, a jar at ₹80.00. Those are your figures and this page keeps them exactly as you wrote them, unrounded, and never treats them as CSI prices. The fourth line, the wick, you did not give, so the page uses a real one you can check: Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each, which is what the 500 pack works out at on the store in September 2026.

The reason the sum goes wrong is almost never the multiplication. It is that fragrance load is a percentage of wax weight, not of the finished candle, and that the phrase "200 g candle" can mean either. CSI product pages state loads that way — Luxury Soy Wax CSI 464 states a maximum of 10% of total wax weight, and the British Rose page states soy use up to 10% of total wax weight. Where a wax ceiling and an oil range differ, the lower one governs; here both are 10%, so 8% sits comfortably inside both. Once the load is a percentage of wax, 8% of 200 g of wax is 16 g of oil and the jar receives 216 g, not 200 g.

So the arithmetic is: 200 g of wax at your rate is ₹120.00. 16 g of oil at your rate is ₹64.00. Your jar is ₹80.00. The wick is ₹5.90. The candle is ₹269.90. Read that total once more slowly, because the shape of it is the lesson: the vessel and the wick together are ₹85.90, which is more than the fragrance, and the wax — the thing most makers shop hardest for — is under half the candle.

Your four lines · 200 g of wax at 8%
The stack, with every figure's origin named
Line Quantity Rate Cost Whose number
Soy wax 200 g ₹600.00/kg ₹120.00 Yours, from the question
Fragrance oil 16 g (8% of wax weight) ₹4,000.00/kg ₹64.00 Yours, from the question
Jar 1 ₹80.00 each ₹80.00 Yours, from the question
Wick — Eco Candle Wicks Thin (C1) 1 ₹5.90 each at the 500 pack ₹5.90 CSI live price, September 2026
Total materials 216 g of fill — ₹269.90 The sum of the four
Per gram of finished candle 216 g — ₹1.25/g Derived
Per gram of scented wax 216 g — ₹0.85/g Derived
Priced above: your own ₹600.00/kg wax, ₹4,000.00/kg fragrance oil and ₹80.00 jar, used exactly as given. Eco Candle Wicks Thin (C1) 500 for ₹2,950.00, which is ₹5.90 a wick, live CSI pricing September 2026, taxes included. The 10, 20, 50, 100 and 1000 packs of the same wick work out at the same ₹5.90, so the pack you choose changes your outlay and not your cost per candle.
The CSI principle
Cost the candle, not the shopping list.
200 g of wax is ₹120.00 at your rate. The candle it goes into is ₹269.90. The difference is the part most costings forget.

Which 200 g you mean, and what it is worth

Two honest readings of the same sentence, thirteen rupees apart.

"My 200 g jar" is the only genuinely ambiguous thing in your question, and it is ambiguous in a way that money can measure. A 200 g jar can mean the jar takes 200 g of wax, in which case the 16 g of fragrance sits on top and 216 g goes in. Or it can mean the finished candle weighs 200 g, in which case the wax and oil together have to add to 200 g and the wax has to come down to make room.

The second reading is a small piece of algebra rather than a subtraction. Load is a percentage of wax, so the fill is wax plus 8% of wax, or 1.08 lots of wax. Divide 200 g by 1.08 and the wax is 185.19 g; the oil is the remaining 14.81 g. Taking 8% off 200 g and calling the answer the oil is the common mistake — it gives 16 g of oil and 184 g of wax, which is an 8.7% load, not an 8% one.

Both readings · your figures
The same sentence, costed two ways
200 g of wax (this page's reading) 200 g of total fill
Wax in the jar 200.00 g 185.19 g
Fragrance at 8% of wax weight 16.00 g 14.81 g
What goes in the jar 216.00 g 200.00 g
Wax cost at your ₹600.00/kg ₹120.00 ₹111.11
Fragrance cost at your ₹4,000.00/kg ₹64.00 ₹59.26
Scented wax subtotal ₹184.00 ₹170.37
Your jar ₹80.00 ₹80.00
Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 ₹5.90
Materials per candle ₹269.90 ₹256.27
Per gram of scented wax ₹0.85/g ₹0.85/g
Per gram of what is in the jar ₹1.25/g ₹1.28/g
Priced above: your ₹600.00/kg wax, your ₹4,000.00/kg fragrance oil and your ₹80.00 jar, plus Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 (CSI, September 2026). The difference between the two columns is ₹13.63 a candle, or ₹1,362.96 across a hundred. Both columns are arithmetically correct; only one of them is your candle. Every figure on this page is displayed rounded to the paisa but multiplied unrounded, which is why a per-hundred total can sit a few paise away from the per-candle figure times a hundred. Keep the full precision in your own sheet and round only at the end.

Look at the last two rows before you pick a side, because they contain the useful discovery. The cost per gram of scented wax is ₹0.85 in both columns. It has to be — the recipe is the same 8% mixture either way, and a mixture has one rate. What changes is how many grams of it you pour. The cost per gram of what ends up in the jar, however, is ₹1.25 under the first reading and ₹1.28 under the second, because the jar and wick are fixed costs spread over fewer grams. The smaller candle is cheaper to make and dearer per gram, which is the whole of small-format candle economics in one line.

This page carries the first reading: 200 g of wax, 16 g of oil, 216 g poured. That is the series convention and it matches how CSI product pages state loads. It is also the safer default in practice, because most makers size a jar by how much wax fills it, then add fragrance. If your jar is genuinely full at 200 g of finished candle, use the second column and subtract ₹13.63 from every figure on this page that follows.

Taking 8% off the finished weight. 200 g minus 8% is 184 g of wax and 16 g of oil, which looks tidy and is an 8.7% load on wax weight — above where you meant to be and, on a wax with a stated maximum of 10%, closer to the ceiling than you think. The correct division is 200 ÷ 1.08. The costing error is small, at ₹13.63 a candle. The formulation error is the one that shows up in a burn test as sweating or a drowned wick. See the safe fragrance load guide for what happens at the top of the range.
Costing the label weight instead of the poured weight. A jar sold as 200 g is a marketing size, not a measurement of your pour. Fill one with water to your intended wax line, weigh it, multiply by about 0.9 for soy, and you have the wax weight that jar actually takes. Every maker who does this for the first time finds their real fill is not the round number on the listing, and at ₹0.85 a gram of scented wax a 10 g error is ₹8.52 a candle, in whichever direction you were wrong.

Doing it on your own figures, step by step

Four multiplications and one addition. The discipline is in the units, not the maths.
1
1. Fix what 200 g means, in writingDecide whether 200 g is the wax or the whole fill, write it at the top of your cost sheet, and never change it mid-sheet. This page uses 200 g of wax. If you use total fill, divide by 1.08 first: 200 ÷ 1.08 = 185.19 g of wax.
2
2. Turn each rate into a per-gram rateA kilogram rate divided by 1,000 is a gram rate. Your wax is ₹600.00/kg, so ₹0.60 a gram. Your oil is ₹4,000.00/kg, so ₹4.00 a gram. Doing this once removes every decimal-point error that follows. CSI prices work the same way: Luxury Soy Wax CSI 464 at 1 kg is ₹507.40/kg, and British Rose at 1 kg is ₹3.07 a gram.
3
3. Multiply, in the order wax, oil, vessel, wick200 × ₹0.60 = ₹120.00. 16 × ₹4.00 = ₹64.00. Jar ₹80.00. Wick ₹5.90. Keep the order the same on every product you cost, so that two cost sheets can be read side by side without rereading the headings.
4
4. Add, then divide twiceThe total is ₹269.90. Divide by the scented-wax weight for ₹0.85 a gram of scented wax — the figure you will reuse on every other size you make. Divide the total by the fill for ₹1.25 a gram of finished candle — the figure you will compare against your selling price.
THE ONE FIGURE TO KEEP
Write ₹0.85 a gram of scented wax on the inside of your cupboard door, and be strict about which weight you multiply. A jar that takes 150 g of wax holds 162 g of scented wax at 8%, so ₹138.00; a jar that holds 150 g of finished candle is ₹127.78. Add the vessel and the wick for that size and you have costed a new product in ten seconds, without touching the 8% arithmetic again. Recalculate the rate only when a price changes or your load changes.

One caution about that per-gram figure: it is a rate for your mixture at your prices, and it is not portable to a different load — at 10% more of the mixture is the expensive component, so the rate rises. Keep one rate per recipe, labelled with its load.

The same four lines, on materials in stock today. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg) · British Rose 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g) · Yankee Glass Jar 130 ML ₹47.20 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each. That is ₹203.67 of materials for a candle holding 200 g of wax, at CSI pricing in September 2026.
Shop fragrance oils

The same candle, costed on materials you can buy today

A cost sheet you cannot buy from is an opinion. Here is the same sum with real part numbers.

Your rates are yours, and they may be good ones. To make the arithmetic checkable, here is the identical calculation — 200 g of wax, 16 g of oil at 8%, one vessel, one wick — run on live CSI stock in September 2026. The wax is Luxury Soy Wax CSI 464, bought as the 1 kg pack at ₹507.40, which is ₹507.40 a kilogram. The fragrance is British Rose, bought as the 1 kg pack at ₹3,068.00, which is ₹3.07 a gram. The wick is the same Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90.

Same candle · live CSI materials, September 2026
Your figures against CSI pricing, line by line
Line Quantity Your rate Your cost CSI rate CSI cost
Wax — Luxury Soy Wax CSI 464 200 g ₹600.00/kg ₹120.00 ₹507.40/kg ₹101.48
Fragrance — British Rose 16 g ₹4,000.00/kg ₹64.00 ₹3.07/g ₹49.09
Scented wax subtotal 216 g — ₹184.00 — ₹150.57
Vessel — Yankee Glass Jar 130 ML 1 ₹80.00 ₹80.00 ₹47.20 ₹47.20
Wick — Eco Candle Wicks Thin (C1) 1 ₹5.90 ₹5.90 ₹5.90 ₹5.90
Materials per candle — — ₹269.90 — ₹203.67
Per gram of scented wax 216 g — ₹0.85/g — ₹0.70/g
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg); British Rose 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Yankee Glass Jar 130 ML ₹47.20; Eco Candle Wicks Thin (C1) 500 for ₹2,950.00 (₹5.90 each). Live CSI pricing, September 2026, taxes included. Your ₹600.00/kg, ₹4,000.00/kg and ₹80.00 are your own figures and are not CSI prices.

Read the comparison honestly, which means reading it in two halves. The wax and oil lines are a like-for-like comparison, because both columns buy the same 200 g and the same 16 g: CSI's scented wax is ₹150.57 against your ₹184.00, a difference of ₹33.43 a candle — ₹18.52 of it on the wax and ₹14.91 on the fragrance. Across a hundred candles that is ₹3,343.20. The vessel lines are not a like-for-like comparison and you should not read them as one. Your ₹80.00 jar holds a 200 g candle. The Yankee Glass Jar 130 ML at ₹47.20 is described on its product page as suited to votives and sample candles, and CSI does not publish a fill weight for it, so it is a smaller vessel at a smaller price and the two numbers are not competing.

That is exactly where the per-gram rate earns its keep. CSI's scented wax at this recipe is ₹0.70 a gram. Fill any CSI vessel with water to your wax line, weigh it, multiply by about 0.9 for soy to get the wax weight, multiply by 1.08 to get the scented-wax weight at 8%, and multiply that by ₹0.70. Add ₹47.20 for the Yankee 130 ML and ₹5.90 for the wick and you have a costed candle in a vessel you can actually order, without anyone inventing a capacity for you.

Illustrative fills · CSI materials at 8%
Read your own measured fill off this, rather than guessing a jar capacity
Wax weight you measure Oil at 8% Scented wax Scented wax at ₹0.70/g Plus Yankee Glass Jar 130 ML and wick
100 g 8.00 g 108.00 g ₹75.29 ₹128.39
120 g 9.60 g 129.60 g ₹90.34 ₹143.44
150 g 12.00 g 162.00 g ₹112.93 ₹166.03
200 g 16.00 g 216.00 g ₹150.57 ₹203.67
Priced above: the scented-wax rate of ₹0.70 a gram derives from Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg and British Rose at ₹3.07/g at 8% of wax weight, live CSI pricing September 2026. The vessel line is Yankee Glass Jar 130 ML at ₹47.20 and the wick is Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90. The four wax weights are illustrative fills chosen to be read against your own measurement — they are not published capacities for any jar.
Price the grams you actually pour, not the number printed on the jar.
— CandleMakingSuppliesIndia

What the ₹269.90 deliberately leaves out

The four lines are the honest part. The rest of your cost is real, and it is yours to fill in.

A raw-material cost is not a product cost, and a page that pretends otherwise is selling you confidence rather than arithmetic. CSI supplies wax, fragrance, vessels and wicks, so those four lines can be priced from a live store. Nothing else on the list below is a CSI product, which means no honest number for it exists here. Copy the table, put your own figures in the blanks, and total the sheet as materials from CSI plus your own costs.

The rest of the sheet · your figures
Costs this page will not guess at
Line Why it is blank Your figure
Label and printing Not a CSI product —
Outer box, mailer, void fill Not a CSI product —
Ribbon, tags, tissue Not a CSI product —
Courier to your own customer CSI publishes rates for delivering to you, not for your outbound parcels —
Payment gateway or marketplace fee Not a CSI product and varies by platform —
Electricity, gas and melting time Not a CSI product —
Your labour, per candle Not a CSI product, and the line most makers leave at zero —
Rent, storage, insurance Not a CSI product —
Wastage allowance An assumption, not a measurement — set your own percentage after a batch —
Materials from CSI The four lines above ₹269.90
Priced above: only the ₹269.90 materials line, which is your ₹600.00/kg wax, your ₹4,000.00/kg oil, your ₹80.00 jar and Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90. Every other row is deliberately empty. Do not put a typical figure in a blank — a guessed cost that travels into a price is worse than an admitted gap.

Two of those blanks deserve a sentence each. Wastage is not a number this page will invent, but it is not zero: wax stays in the jug, a pour gets abandoned, a jar chips. This page has assumed none, which means ₹269.90 is a floor and your real figure sits above it. Measure it once — weigh the wax you start with and the candles you end with over a full batch — and you will have a percentage worth more than any industry figure. Your labour is the line makers leave blank the longest, and leaving it blank is a decision, not a neutral act. A candle that costs ₹269.90 in materials and forty minutes of your evening is not a ₹269.90 candle.

Treating delivery to you as free because it is not on the cost sheet. It is not free and it is not small at small order sizes. The 1 kg pack of Luxury Soy Wax CSI 464 carries a stored packed weight of 1.5 kg, and the cheapest published band covering that weight in September 2026 is ₹180.00 on Standard Shipping. That 1 kg of wax makes five candles at 200 g, so carried into the stack it is ₹36.00 a candle — more than the fragrance saving you were hunting for. Order the wax and the oil together and the arithmetic improves sharply: two separate 1.5 kg parcels are ₹360.00 against ₹270.00 for one 3.0 kg parcel, a difference of ₹90.00. Rates are the published flat bands as at September 2026 and can change.

Does buying bigger bring the candle down?

Sometimes, by less than you hope, and not in the way the internet promises.

The instinct after seeing ₹269.90 is to buy bigger packs. It is worth being precise about what that does at CSI, because the honest answer is not the one a costing blog usually gives. On this store the rate per kilogram is the same at most pack sizes on most waxes. Luxury Soy Wax CSI 464 is one of the exceptions and the step is at the bottom of the ladder, not the top: the 500 g pack is ₹520.00 a kilogram and the 1 kg, 5 kg and 10 kg packs are all ₹507.40 a kilogram. Moving from the 500 g pack to any of the larger ones is ₹12.60 a kilogram, which on 200 g of wax is ₹2.52 a candle. Going from 1 kg to 10 kg changes your cost per candle by nothing at all.

Fragrance oil is where the ladder is real. British Rose runs from ₹6.29 a gram at 15 gm down to ₹3.07 a gram at 1 kg. Going from the 100 gm pack at ₹3.42 a gram to the 1 kg pack saves ₹5.66 a candle — genuinely more than the wax step. Not every oil on the store behaves like this; on many of them the rate per gram is the same from 50 gm upward, so check the ladder on the oil you actually buy rather than assuming the big pack is cheaper per gram.

Pack ladders · live CSI pricing, September 2026
What the next pack size up is worth on one candle
Product and pack Pack price Rate Cost in one candle Step from the pack above it
Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 ₹520.00/kg ₹104.00 —
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 ₹507.40/kg ₹101.48 ₹2.52 lower
Luxury Soy Wax CSI 464 5 kg ₹2,537.00 ₹507.40/kg ₹101.48 no change
Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 ₹507.40/kg ₹101.48 no change
British Rose 50 gm ₹212.40 ₹4.25/g ₹67.97 —
British Rose 100 gm ₹342.20 ₹3.42/g ₹54.75 ₹13.22 lower
British Rose 500 gm ₹1,593.00 ₹3.19/g ₹50.98 ₹3.78 lower
British Rose 1 kg ₹3,068.00 ₹3.07/g ₹49.09 ₹1.89 lower
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00. British Rose 15 gm ₹94.40, 50 gm ₹212.40, 100 gm ₹342.20, 500 gm ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00. Live CSI pricing, September 2026, taxes included. The candle column uses 200 g of wax and 16 g of oil throughout.

Now weigh that against what the bigger pack actually asks of you, because this is the part a saving per candle hides. One kilogram of fragrance oil at 16 g a candle scents 62.5 candles, and those candles need 12.5 kg of wax to go with them. Buying that kilogram costs ₹3,068.00 against ₹342.20 for the 100 gm pack — ₹2,725.80 more money committed to one scent before you know it sells. Ten 100 gm packs would come to ₹3,422.00 against ₹3,068.00 for the kilogram, so the whole prize for committing is ₹354.00. If that scent is proven and moving, take it. If it is new, the 100 gm pack is the cheaper mistake.

ORDER-VALUE DISCOUNTS ARE A DIFFERENT THING
CSI publishes spend-based codes — HAPPY5 at 5% over ₹5,000, BIZWIZ8 at 8% over ₹12,000, YAY10 at 10% over ₹20,000. Those are order-value discounts, not quantity breaks: they depend on what the whole basket comes to, not on how big a pack you choose. Reaching a threshold by buying a scent you do not need is not a saving. Ask on WhatsApp about bulk pricing on a large order rather than assuming a ladder exists.
Chasing the pack saving and ignoring the parcel. The step from the 100 gm to the 1 kg pack of British Rose is ₹5.66 a candle. Splitting one order into two — wax today, oil next week — costs ₹90.00 more than sending them together, because both the 1 kg wax pack and the 1 kg oil pack store a packed weight of 1.5 kg and two 1.5 kg parcels bill in a lower band each rather than one 3.0 kg band. Two reviews on the store say plainly that these charges are high; that is a fair criticism and the answer to it is to consolidate, not to pretend the cost is not there. Bands are as published in September 2026.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells wax, fragrance oil, vessels and wicks, and this page still tells you that the cheapest improvement available to your costing is free: weigh what actually goes into your jar instead of assuming the number on the label. It also tells you that moving from your ₹600.00/kg wax to Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg saves ₹18.52 a candle, which is real but small, and is not worth a wax change until the new wax has passed your own burn test. A repoured batch costs more than the saving.

Every CSI price here is live stock in September 2026, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything changes. Fragrance load is a percentage of wax weight, as CSI product pages state it; 8% sits inside the stated maximum of 10% for Luxury Soy Wax CSI 464 and inside the stated soy range of up to 10% on the British Rose page, and where a wax ceiling and an oil range differ the lower one governs. The ₹600.00/kg, ₹4,000.00/kg and ₹80.00 figures are yours, carried unrounded and never presented as CSI prices. This page assumes zero wax wastage, which is an assumption and not a measurement — some wax always stays in the jug. Shipping is a published flat rate by weight band as at September 2026 and is quoted only where it is named; labels, boxes, courier to your own customer, gateway fees, labour, electricity and rent are not CSI products and are left blank throughout.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, pack availability, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or a second pair of eyes on a cost sheet before you set a price.

Frequently asked questions

Is ₹269.90 my cost per candle or my cost of goods sold?
It is your raw-material cost, and it is only part of cost of goods sold. Cost of goods sold also carries your label, your packaging, your outbound courier, your wastage and, if you are honest with yourself, your labour. This page prices the four lines CSI can supply — ₹269.90 — and leaves the rest blank for you, because no figure invented here would be yours.
Why is the wick priced at ₹5.90 when I did not give a wick cost?
Because a candle without a wick is not a candle, and leaving the line at zero would flatter the total. ₹5.90 is the live rate for Eco Candle Wicks Thin (C1) on the store in September 2026, and it is the same rate at the 10, 20, 50, 100, 500 and 1000 packs. If you use a wooden wick or a thicker C2, substitute your own figure — the C2 is ₹9.44 each — and everything else on this page holds.
Should I use 8% of wax weight or 8% of the finished candle?
Use 8% of wax weight. That is how CSI product pages state loads — Luxury Soy Wax CSI 464 gives a maximum of 10% of total wax weight and the British Rose page gives soy use up to 10% of total wax weight — and the lower of the wax ceiling and the oil range always governs. Both readings of "200 g" on this page keep the load at a true 8% of wax weight — they differ only in how many grams you pour, which is worth ₹13.63 a candle. The version that does change your load is taking 8% off the finished weight: that gives 184 g of wax and 16 g of oil, an 8.7% load, and it is the load that shows up in a burn test rather than on the cost sheet.
How much does my cost change if I move from 8% to 10%?
On your rates, 10% of 200 g is 20 g of oil instead of 16 g, so the fragrance line goes from ₹64.00 to ₹80.00 and the candle from ₹269.90 to ₹285.90. On CSI materials the same move is ₹49.09 to ₹61.36. Check the ceiling before you move: 10% is the stated maximum for Luxury Soy Wax CSI 464 and the top of the stated soy range on the British Rose page, so there is no headroom above it on this pairing.
Can I get a lower rate per kilogram by ordering more wax?
Only at the very bottom of the ladder on this grade. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹520.00 a kilogram in the 500 g pack and ₹507.40 a kilogram in the 1 kg, 5 kg and 10 kg packs, so the whole difference available is ₹12.60 a kilogram, or ₹2.52 on a 200 g candle. Most CSI waxes are the same rate per kilogram at every pack size. For a large consignment, ask on WhatsApp rather than assuming the ladder falls.
What is the fastest way to cost a different jar size?
Use the per-gram rate. Your scented wax is ₹0.85 a gram at 8%, so a 150 g wax pour is 162 g of scented wax and ₹138.00; add your vessel and ₹5.90 for the wick. On CSI materials the same rate is ₹0.70 a gram. Measure the jar with water to your wax line rather than trusting the size on the listing, and the whole costing takes under a minute.
Cost it on materials you can actually buy
Four lines, live prices, no invented numbers.
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg, stated maximum load 10%, 60 month stated shelf life) · British Rose 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g, page states 0% vanillin and soy use up to 10%) · Yankee Glass Jar 130 ML ₹47.20 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making wax Ask for bulk pricing on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — fix what the fill weight means before you multiply anything, treat fragrance load as a percentage of wax weight, reduce the recipe to one cost per gram of scented wax, and total the sheet as supplier materials plus your own blank lines — works with any supplier, any wax and any currency.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). The reader's figures, used exactly as given in the question and never presented as CSI prices: soy wax ₹600.00 per kg, fragrance oil ₹4,000.00 per kg, jar ₹80.00 each, fragrance load 8%. Series convention: fragrance load is a percentage of wax weight, so the costing unit is 200 g of wax plus 16 g of oil at 8%, 216 g poured; the alternative reading of 200 g total fill (185.19 g wax + 14.81 g oil) is shown alongside and the wax-weight reading is the one carried forward. Live CSI prices, September 2026, taxes included. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 (₹520.00/kg), 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg), 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; stated maximum fragrance load 10% of total wax weight, stated shelf life 60 months in cool, dry storage. Fragrance: British Rose 15 gm ₹94.40 (₹6.29/g), 50 gm ₹212.40 (₹4.25/g), 100 gm ₹342.20 (₹3.42/g), 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g), 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); the page states soy use up to 10% of total wax weight, a flash point of 192°C and 0% vanillin. Vessel: Yankee Glass Jar 130 ML ₹47.20, described on its product page as suited to votives and sample candles; no fill weight is published for it, so no capacity is stated on this page. Wick: Eco Candle Wicks Thin (C1) 500 for ₹2,950.00 (₹5.90 each, the same rate at the 10, 20, 50, 100 and 1000 packs); Thick (C2) ₹9.44 each. Shipping: the 1 kg packs of both the wax and the oil store a packed weight of 1.5 kg; the cheapest published band covering 1.5 kg is ₹180.00 on Standard Shipping and the band covering 3.0 kg is ₹270.00, both as published in September 2026. Published order-value discount codes quoted: HAPPY5 5% over ₹5,000, BIZWIZ8 8% over ₹12,000, YAY10 10% over ₹20,000. Illustrative: the 100 g, 120 g and 150 g wax weights in the fill table are illustrative figures to read a measurement against, not published jar capacities; the page assumes zero wastage, which is an assumption and not measured data. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog