Hotel-Inspired Candle Fragrance Oils Wholesale in India
शेयर करना
Where does bulk actually save? Verbena at 1 kg (₹4.72/g vs ₹6.61/g at 50 g), Woody Oud from 100 g (₹4.53/g — no further saving above that), Cucumber Green Tea at 500 g (₹3.33/g), and Sage and Cedarwood or Saffron Cedarwood at 500 g, not 1 kg.
Where does it not? Several perfume-grade and brand-inspired listings are priced flat or nearly so (Mahogany Teakwood listing ₹8.80/g at every size; Orange no.3 ₹8.03–₹8.04), though Santal Noir, also perfume-grade, falls 8.6%; Blue Ocean gets fractionally dearer as the size goes up; Sage and Cedarwood's 1 kg is 32.9% dearer per gram than its 500 g.
How do I get a wholesale quote and GST invoice? Message CSI on WhatsApp (+91 7397976926) with oil, size, quantity, delivery pincode and the date you need it. A GST invoice is available; MSDS and IFRA documentation on request.
- Straight answer: where wholesale sizes pay
- The full ladder: 16 hotel-style oils, every size
- Four price patterns, and what each means for your order
- Five wholesale decisions, oil by oil
- What the ladder is worth per 100 candles
- GST invoice and a WhatsApp bulk quote
- Reorder cadence: how often, how much
- Frequently asked questions
The full ladder: 16 hotel-style oils, every size
These are the oils CSI groups as hotel-style: bright citrus and tea tops, clean herbal hearts, and woods, musks, ambers and soft ouds underneath. What that style is and which five to try first belongs to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India; this page is only about price by size. Every price is the live store price on 24 September 2026; per gram is price divided by grams, to two decimals. Out-of-stock sizes are marked and are not buyable on that date.
| Oil | 15 g | 50 g | 100 g | 500 g | 1 kg | Cheapest per gram (in stock) | 1 kg vs 50 g |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verbena | ₹106.20 ₹7.08/g |
₹330.40 ₹6.61/g |
₹590.00 ₹5.90/g |
₹2,478.00 ₹4.96/g |
₹4,720.00 ₹4.72/g |
1 kg (₹4.72) | 28.6% cheaper |
| Woody Oud | ₹93.22 ₹6.21/g |
₹271.40 ₹5.43/g |
₹453.12 ₹4.53/g |
₹2,265.60 ₹4.53/g |
₹4,531.20 ₹4.53/g |
100 g (₹4.53) | 16.5% cheaper |
| Vetiver | ₹187.62 ₹12.51/g |
₹354.00 ₹7.08/g |
₹600.00 ₹6.00/g |
₹2,900.00 ₹5.80/g |
₹5,664.00 ₹5.66/g out of stock |
500 g (₹5.80) | 500 g 18.1% cheaper (1 kg out of stock) |
| Santal Noir | ₹166.00 ₹11.07/g |
₹499.00 ₹9.98/g |
₹919.00 ₹9.19/g |
₹4,599.00 ₹9.20/g |
₹9,120.00 ₹9.12/g |
1 kg (₹9.12) | 8.6% cheaper |
| Sandalwood | ₹93.22 ₹6.21/g |
₹271.40 ₹5.43/g |
₹502.68 ₹5.03/g |
₹2,513.40 ₹5.03/g |
₹5,026.80 ₹5.03/g |
100 g (₹5.03) | 7.4% cheaper |
| Cucumber Green Tea | ₹93.22 ₹6.21/g |
₹176.41 ₹3.53/g |
₹352.82 ₹3.53/g |
₹1,663.80 ₹3.33/g |
₹3,327.60 ₹3.33/g |
500 g (₹3.33) | 5.7% cheaper |
| Neroli Signature Grade | ₹133.00 ₹8.87/g |
₹399.00 ₹7.98/g |
₹799.00 ₹7.99/g |
₹3,899.00 ₹7.80/g |
₹7,599.00 ₹7.60/g |
1 kg (₹7.60) | 4.8% cheaper |
| White Royal Oud | ₹130.00 ₹8.67/g |
₹420.00 ₹8.40/g |
₹810.00 ₹8.10/g |
₹4,051.00 ₹8.10/g |
₹8,103.00 ₹8.10/g |
100 g (₹8.10) | 3.5% cheaper |
| Sage and Cedarwood | not listed | ₹354.00 ₹7.08/g |
₹696.20 ₹6.96/g |
₹2,584.20 ₹5.17/g |
₹6,867.60 ₹6.87/g |
500 g (₹5.17) | 3.0% cheaper |
| Saffron Cedarwood | ₹103.84 ₹6.92/g |
₹354.00 ₹7.08/g |
₹696.20 ₹6.96/g |
₹2,584.20 ₹5.17/g |
₹6,867.60 ₹6.87/g |
500 g (₹5.17) | 3.0% cheaper |
| Bergamot Amber | ₹105.02 ₹7.00/g |
₹280.00 ₹5.60/g |
₹560.00 ₹5.60/g |
₹2,718.00 ₹5.44/g |
₹5,437.00 ₹5.44/g |
500 g (₹5.44) | 2.9% cheaper |
| Neroli | ₹118.00 ₹7.87/g |
₹342.20 ₹6.84/g |
₹665.52 ₹6.66/g |
₹3,327.60 ₹6.66/g |
₹6,655.20 ₹6.66/g |
100 g (₹6.66) | 2.8% cheaper |
| Orange no.3 | not listed | ₹402.00 ₹8.04/g |
₹803.00 ₹8.03/g |
not listed | ₹8,032.00 ₹8.03/g |
100 g (₹8.03) | 0.1% cheaper |
| Mahogany Teakwood | not listed | ₹440.00 ₹8.80/g |
₹880.00 ₹8.80/g |
₹4,400.00 ₹8.80/g |
₹8,800.00 ₹8.80/g |
50 g (₹8.80) | no saving |
| Blue Ocean | ₹93.22 ₹6.21/g |
₹247.00 ₹4.94/g |
₹495.00 ₹4.95/g |
₹2,478.00 ₹4.96/g |
₹4,956.00 ₹4.96/g |
50 g (₹4.94) | 0.3% dearer |
| Grapefruit Oleo | not listed | ₹170.00 ₹3.40/g out of stock |
₹341.00 ₹3.41/g |
not listed | ₹3,407.00 ₹3.41/g out of stock |
100 g (₹3.41) | not comparable: 50 g and 1 kg out of stock |
Two listing notes. "Mahogany Teakwood" in the table is CSI's product listing named "Mahogany Teakwood Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil"; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name should never appear on your own label. Orange no.3, Grapefruit Oleo, Neroli Signature Grade and Santal Noir are perfume-grade oils; the 15–25% figures on their pages are perfume usage rates, not candle loads, and their pages state no candle load, so the wax ceiling governs if you use them in candles.
Four price patterns, and what each means for your order
Read the chart row by row and the 16 oils fall into four patterns. Knowing which pattern an oil follows is the whole wholesale decision.
Pattern 1 — A real ladder: the price keeps falling to 1 kg
Verbena is the clearest case: ₹7.08 at 15 g, ₹6.61 at 50 g, ₹5.90 at 100 g, ₹4.96 at 500 g and ₹4.72 at 1 kg. Every step up saves money. Santal Noir falls 8.6% from 50 g to 1 kg, though its 500 g (₹9.20/g) is fractionally dearer per gram than its 100 g (₹9.19/g), 0.09% more. Vetiver would belong here too, falling from ₹7.08 at 50 g to ₹5.80 at 500 g, but its 1 kg is out of stock on 24 September 2026. For pattern-1 oils, the larger size is the right wholesale buy once you know the oil sells.
Pattern 2 — Bulk price at 100 g, flat after that
Woody Oud drops from ₹5.43 at 50 g to ₹4.53 at 100 g and then stays at ₹4.53 to 1 kg. Sandalwood (₹5.03 from 100 g), White Royal Oud (₹8.10 from 100 g) and Neroli (₹6.66 from 100 g) do the same. For these, the "wholesale price" is available at 100 g. Buying 500 g or 1 kg gives you fewer reorders and less packaging, not a lower cost per gram. Five 100 g bottles of Woody Oud cost ₹2,265.60, exactly the 500 g price of ₹2,265.60.
Pattern 3 — Near-flat: the size barely matters
The Mahogany Teakwood listing is ₹8.80 per gram at 50 g, 100 g, 500 g and 1 kg alike: ₹105.60 of oil per 8% candle whatever you buy. Orange no.3 moves from ₹8.04 to ₹8.03. Bergamot Amber goes from ₹5.60 to ₹5.44 — ₹1.96 per candle. Most perfume-grade and brand-inspired oils are priced this way. For pattern-3 oils, buy the size you will use within your planning window and no more.
Pattern 4 — Inverted: the bigger size costs more per gram
Three oils run backwards on 24 September 2026. Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood share the same prices: 500 g at ₹2,584.20 (₹5.17/g) and 1 kg at ₹6,867.60 (₹6.87/g), 32.9% more per gram. Two 500 g packs of either cost ₹5,168.40, ₹1,699.20 less than one 1 kg. Blue Ocean goes ₹4.94 at 50 g, ₹4.95 at 100 g, ₹4.96 at 500 g and 1 kg: twenty 50 g bottles (₹4,940.00) would cost ₹16.00 less than one 1 kg. These are facts of the listed prices; we do not speculate why. If you need a kilogram of any of them, ask us on WhatsApp before you order.
| Pattern | Oils (hotel-style list) | Wholesale rule |
|---|---|---|
| 1 · Real ladder | Verbena; Santal Noir; Vetiver (to 500 g; 1 kg out of stock) | Buy the largest in-stock size your sales justify |
| 2 · Flat from 100 g | Woody Oud; Sandalwood; White Royal Oud; Neroli | Buy 100 g multiples; larger sizes save handling, not rupees |
| 3 · Near-flat | Mahogany Teakwood listing; Orange no.3; Bergamot Amber; Cucumber Green Tea (500 g = 1 kg); Neroli Signature Grade | Buy to your planning window; the per-gram difference is small |
| 4 · Inverted | Sage and Cedarwood; Saffron Cedarwood (1 kg dearer than 500 g); Blue Ocean (rises slightly with size); Grapefruit Oleo (only 100 g in stock) | Stop at 500 g, or at the smallest size; ask on WhatsApp before any 1 kg |
Five wholesale decisions, oil by oil
These cards are chosen to show each pattern with an oil a hotel-style range actually uses. They assume the oil has already passed your burn test; if it has not, the test comes first and the size question second. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹106.20 | ₹7.08 | 1 |
| 50 g | ₹330.40 | ₹6.61 | 4 |
| 100 g | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 g | ₹2,478.00 | ₹4.96 | 41 |
| 1 kg | ₹4,720.00 | ₹4.72 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 g | ₹271.40 | ₹5.43 | 4 |
| 100 g | ₹453.12 | ₹4.53 | 8 |
| 500 g | ₹2,265.60 | ₹4.53 | 41 |
| 1 kg | ₹4,531.20 | ₹4.53 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 g | ₹176.41 | ₹3.53 | 4 |
| 100 g | ₹352.82 | ₹3.53 | 8 |
| 500 g | ₹1,663.80 | ₹3.33 | 41 |
| 1 kg | ₹3,327.60 | ₹3.33 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50 g | ₹354.00 | ₹7.08 | 4 |
| 100 g | ₹696.20 | ₹6.96 | 8 |
| 500 g | ₹2,584.20 | ₹5.17 | 41 |
| 1 kg | ₹6,867.60 | ₹6.87 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 g | ₹247.00 | ₹4.94 | 4 |
| 100 g | ₹495.00 | ₹4.95 | 8 |
| 500 g | ₹2,478.00 | ₹4.96 | 41 |
| 1 kg | ₹4,956.00 | ₹4.96 | 83 |
What the ladder is worth per 100 candles
Per-gram differences look small. Per 100 candles they become real money, or they do not. One hundred 150 g candles at 8% use 1.2 kg of oil. The table compares that oil bought at the smallest sensible size against the cheapest in-stock size per gram.
| Oil | At the smaller size | At the cheapest size | Saving per 100 candles |
|---|---|---|---|
| Verbena | ₹7,080.00 (100 g) | ₹5,664.00 (1000 g) | ₹1,416.00 |
| Woody Oud | ₹6,513.60 (50 g) | ₹5,437.44 (100 g) | ₹1,076.16 |
| Cucumber Green Tea | ₹4,233.84 (50 g) | ₹3,993.12 (500 g) | ₹240.72 |
| Sage and Cedarwood | ₹8,496.00 (50 g) | ₹6,202.08 (500 g) | ₹2,293.92 |
| Bergamot Amber | ₹6,720.00 (50 g) | ₹6,524.40 (1000 g) | ₹195.60 |
| Sandalwood | ₹6,513.60 (50 g) | ₹6,032.16 (100 g) | ₹481.44 |
| White Royal Oud | ₹10,080.00 (50 g) | ₹9,720.00 (100 g) | ₹360.00 |
| Blue Ocean | ₹5,928.00 (50 g) | ₹5,928.00 (50 g) | ₹0.00 |
Verbena bought at the 100 g price instead of 1 kg would cost you an extra ₹1,175.28 over the 83 candles a kilogram makes. Blue Ocean shows zero because its cheapest size is its smallest. Bergamot Amber saves ₹195.60 per 100 candles by moving from 50 g to 1 kg: real, but not a reason to hold a kilogram you might not sell.
GST invoice and a WhatsApp bulk quote
The store sizes stop at 1 kg. For more than that, for several kilograms across oils, or for a GST invoice matched to a purchase order, the route is WhatsApp. A GST invoice is available; we do not state on this page whether a given listed price includes GST, so ask for the invoiced figure in your quote. The logistics of buying bulk in India — delivery, and the MSDS and IFRA request process — are covered in Where to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils in Bulk in India.
You can open a pre-filled WhatsApp quote message here; replace the brackets with your order. How to evaluate a hotel-fragrance supplier — us included — on documentation, sample-to-bulk match and consistency is covered in Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India.
Reorder cadence: how often, how much
A kilogram of oil makes 83 candles of 150 g at 8%; 500 g makes 41; 100 g makes 8. So the pack size that suits you depends on how many candles of that scent you pour a week. The table shows how long a 1 kg lasts at three sales rates.
| Candles of this scent per week | Weeks one 1 kg lasts | Sensible buy (pattern 1 oil) | Sensible buy (pattern 2–4 oil) |
|---|---|---|---|
| 10 | 8.3 | 500 g, or 1 kg if the scent is a proven seller | 100 g multiples or 500 g |
| 25 | 3.3 | 1 kg | 500 g, reordered monthly |
| 50 | 1.7 | 1 kg, or a WhatsApp quote for more | 1 kg only where it is not dearer per gram than 500 g |
As a rule of thumb (judgement, not data): reorder when the remaining oil covers your expected sales for the dispatch time plus two weeks, and never let a hero scent run out in the four weeks before Diwali (8 November 2026) or Christmas (25 December 2026). For a supporting scent that sells ten candles a week, a 500 g of a pattern-2 oil, or of Bergamot Amber, Cucumber Green Tea or the Mahogany Teakwood listing, gives about four weeks of cover at the same per-gram price as the kilogram, and half the money tied up. The launch-stage version of this — which oils to scale first and the exact reorder triggers — is the job of I'm Launching a Hotel-Inspired Candle Collection — Which Fragrance Oils Should I Buy First?.
CandleMakingSuppliesIndia sells every size in the ladder above, and does not sell finished candles. This page points out where our own 1 kg packs are no cheaper, or dearer, per gram than smaller ones, and advises against buying them for the discount — advice that sells us less.
Every price and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Vetiver 1 kg; Grapefruit Oleo 50 g and 1 kg) are flagged and never presented as buyable. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals; percentages compare per-gram prices.
The four patterns, the reorder rule of thumb and which oils read "hotel" are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing beyond the listed sizes, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India
- Hotel Fragrance Oils for Luxury Candles
- Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India
- Premium Hotel Fragrance Oils for Soy Candles
- Strong Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making
- Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Hotel Fragrance Oil Collection for Professional Candle Makers
- Where to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils in Bulk in India
- I'm Launching a Hotel-Inspired Candle Collection — Which Fragrance Oils Should I Buy First?
- I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Renam Dhoundiyal, Sooraj R, Dipali Sable, Manasa GN, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: every price and per-gram figure in the ladder table, for Verbena, Woody Oud, Vetiver, Santal Noir, Sandalwood, Cucumber Green Tea, Neroli Signature Grade, White Royal Oud, Sage and Cedarwood, Saffron Cedarwood, Bergamot Amber, Neroli, Orange no.3, the Mahogany Teakwood listing, Blue Ocean and Grapefruit Oleo, as shown in the table, with Vetiver 1 kg and Grapefruit Oleo 50 g and 1 kg out of stock on that date. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals; percentages compare per-gram prices.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12); 100 candles use 1.2 kg of oil. Per-candle and per-100-candle oil costs exclude wax, jars, labour, freight, packaging and GST. The four price patterns and reorder rule of thumb are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.