I Want to Launch a Premium Candle Brand With ₹50,000 — Which Raw Materials Should I Buy in Bulk and Which Should I Initially Buy in Small Quantities?

I Want to Launch a Premium Candle Brand With ₹50,000 — Which Raw Materials Should I Buy in Bulk and Which Should I Initially Buy in Small Quantities?

CSI 468: ₹650.00 to ₹637.00 per kg from 5 kg White Royal Oud: 100 g is the cheapest per gram Wooden wicks: ₹59.00 each in 10s, ₹41.30 in 100s
CSI product-brief guides · Product brief → CSI shopping list
Spend ₹50,000 in three stages so that bulk is bought only where it saves money and only after the material has passed testing.
★★★★★
"Soo nice"
Suvarna PVerified buyer · Aug 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Soy pillar wax is really so good"
Jinal PatelVerified buyer · Sep 2025
Soy Pillar Wax
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Radhaa SVerified buyer · Apr 2026
40 Cavity Square Moulds
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Soo nice"
Suvarna PVerified buyer · Aug 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Soy pillar wax is really so good"
Jinal PatelVerified buyer · Sep 2025
Soy Pillar Wax
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Radhaa SVerified buyer · Apr 2026
40 Cavity Square Moulds
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general product reviews from CSI buyers, not tests of the product on this page. Wording is unedited. "Verified buyer" appears only where Judge.me recorded the review as verified.
✓ 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg ✓ Ships across India from Pune ✓ GST invoice · IFRA & MSDS on request
Shopping list · ₹50,000 launch
Bulk is not automatically cheaper. On some CSI materials the price per gram drops sharply with pack size; on others it does not move at all.
₹5,608.00
left in reserve after three buying stages and 100 premium candles
Quick answers — read this first
Which materials should I buy in bulk first? Only those whose price per gram actually falls with pack size and which have passed testing: CSI 468 from 5 kg, Dark Vanilla and Jasmine from 500 g, and wooden wicks in larger packs.

Which should stay in small packs? Anything priced the same per unit at every pack, such as CSI 464, Eco wicks and matte jars, plus White Royal Oud, whose 100 g bottle is marginally the cheapest per gram.

How many candles does ₹50,000 make here? This plan produces 100 premium 200 g candles plus 14 test candles, with ₹5,608.00 left in reserve, before packaging.

Is packaging part of the ₹50,000? Not in this plan. CSI does not sell packaging, so the reserve or a separate budget of your own must cover it.
The short answer
Short answer: Buy in bulk only where the per-gram price falls and the material has passed tests; keep flat-priced items and unproven oils in small packs.
Three stages: Choose the wax (₹8,142.20), test oils and wicks in it (₹5,815.00), then produce 100 candles (₹30,434.80).
Reserve: ₹5,608.00 remains for retests, a reorder or your own packaging.
₹50,000 by buying stageStage 1: choose the wax₹8,142Stage 2: oils and wicks₹5,815Stage 3: 100 candles₹30,435Reserve₹5,608
Less than a third of the budget is spent before any production quantity is ordered.
Straight answer
I Want to Launch a Premium Candle Brand With ₹50,000 — Which Raw Materials Should I Buy in Bulk and Which Should I Initially Buy in Small Quantities?
With ₹50,000 for a premium brand, buy in bulk only where two things are true: the price per gram genuinely falls with pack size, and the material has already passed your tests. On CSI that means CSI 468 from 5 kg (₹650.00 per kg drops to ₹637.00), 500 g bottles of Dark Vanilla or Jasmine, and wooden wicks in larger packs. Keep flat-priced items in small packs: CSI 464, Eco wicks and matte jars cost the same per unit at every size, and White Royal Oud's 100 g bottle is marginally the cheapest per gram. This three-stage plan makes 100 premium candles plus tests for ₹44,392.00, leaving ₹5,608.00 for retests, reorders or packaging.
One line: check the per-gram price of every pack before calling anything a bulk saving.
Premium Coconut Soy CSI 468 costs ₹650.00 per kg in the 1 kg pack and ₹637.00 per kg from 5 kg, so it is the wax worth moving to bulk once it wins your test.
View Premium Coconut Soy Wax CSI 468

What a premium brand changes about buying

Bulk buying is a reward for knowing your formula, not a way of finding it.

A premium launch with ₹50,000 has more room than a ₹25,000 start, and that room is exactly where money disappears. The usual pattern is a 10 kg bag of a wax that has never been burned in the chosen jar, a kilogram of a hero fragrance, and a pack of wicks bought because the price per piece looked good. Weeks later the wax frosts, the hero scent is too sweet for the brand, and the wicks are the wrong size.

The fix is not to avoid bulk. It is to apply two tests to every material before buying it in a large pack. First, does the price per gram or per piece actually fall as the pack grows? Second, has this exact material already passed your burn tests in your jar? A large pack only makes sense when the answer to both is yes.

In this worked example, the product is a 200 g premium candle in a matte 200 ml jar at a suggested 8% load, so each candle is 184 g of wax and 16 g of oil. The candidate waxes are CSI 464 and Premium Coconut Soy CSI 468. The candidate oils are White Royal Oud, Dark Vanilla, Bergamot Amber, Jasmine and Vetiver. Packaging is not part of the ₹50,000, since CSI does not sell it.

Which CSI materials actually get cheaper in bulk

Bulk check
Price per unit by pack size, October 2026
Material Small pack Larger pack Verdict
CSI 468 wax 1 kg ₹650.00 5 kg ₹3,185.00 = ₹637.00 per kg Bulk saves once chosen
CSI 464 wax 1 kg ₹507.40 10 kg ₹5,074.00 = ₹507.40 per kg No saving; buy as needed
White Royal Oud 100 g ₹810.00 = ₹8.10 per g 1 kg ₹8,103.00 = ₹8.103 per g Small is marginally cheaper
Dark Vanilla 100 g ₹790.00 = ₹7.90 per g 500 g ₹3,840.00 = ₹7.68 per g Bulk saves once approved
Jasmine 100 g ₹430.00 = ₹4.30 per g 500 g ₹1,961.00 = ₹3.922 per g Bulk saves once approved
Bergamot Amber 2 × 500 g = ₹5,436.00 1 kg ₹5,437.00 Two 500 g bottles are ₹1.00 cheaper
Eco wicks C1, C2 ₹5.90, ₹9.44 each Same each at 100 No saving
Performance Wooden Wicks 10 for ₹590.00 = ₹59.00 each 100 for ₹4,130.00 = ₹41.30 each Large saving at volume
Matte 200 ml jars 5 for ₹354.00 = ₹70.80 each 10 for ₹708.00 = ₹70.80 each No saving

Two results surprise most buyers. White Royal Oud's 1 kg bottle is fractionally dearer per gram than its 100 g bottle, so there is no price reason to buy a kilogram before you need it. And Bergamot Amber's 1 kg bottle costs one rupee more than two 500 g bottles. The differences are tiny, but they prove the point: read the pack prices for each product rather than assuming.

The three buying stages

Stage 1: choose the wax, ₹8,142.20

Buy 1 kg each of CSI 464 at ₹507.40 and CSI 468 at ₹650.00, one 100 g bottle of Bergamot Amber at ₹560.00, 20 Eco C1 at ₹118.00, 20 Eco C2 at ₹188.80, a 10-pack of wooden wicks at ₹590.00, two packs of matte jars at 2 × ₹708.00 = ₹1,416.00, and tools at ₹4,112.00: scale ₹354.00, pen thermometer ₹354.00, large pitcher ₹708.00, Mini Electric Melter ₹2,360.00, a sheet of wick stickers ₹100.00, bamboo wick holders ₹118.00 and stirring sticks ₹118.00.

Pour four candles as a suggested starting point: each wax with C1 and with C2, all in Bergamot Amber. You are judging the top surface, glass adhesion and frosting as much as throw, because a premium jar is inspected closely. The four candles use 2 × 184 g = 368 g of each wax and 64 g of oil. In this example CSI 468 wins; your result may differ, and if 464 wins, every later wax figure becomes cheaper.

Stage 2: test the oils and wicks in the chosen wax, ₹5,815.00

Now the wax is chosen, buying it in a 5 kg bag at ₹3,185.00 is justified, because the remainder goes into production at the lower rate. Add 100 g of White Royal Oud ₹810.00, Dark Vanilla ₹790.00, Jasmine ₹430.00 and Vetiver ₹600.00. Pour ten candles, as a suggested plan: every oil with Eco C2 and with a wooden wick. They use 1,840 g of wax and 32 g of each oil. Bergamot Amber's remaining 36 g covers its two.

Dark Vanilla contains vanillin, and its page says it will yellow white or light-coloured wax without affecting performance. In a black or brown matte jar that matters less; in a white jar it is a design decision you must make on purpose. Royal Oud's page states a 72 to 96 hour cure because oud takes longer to express, and Vetiver's page says it builds slowly, so give the woody candles extra cure time before you judge any of them, as a suggested habit.

Stage 3: produce 100 candles, ₹30,434.80

Suppose four oils pass and Vetiver is held back, which is an illustration rather than a forecast; its 1 kg pack was also out of stock on the pull. Twenty-five candles per oil need 400 g of each oil and 18,400 g of wax in total. You already hold 632 g of CSI 468 from stage 1 and 3,160 g from stage 2, so you need 14,608 g more: a 10 kg and a 5 kg pack at ₹6,370.00 + ₹3,185.00 = ₹9,555.00, leaving 392 g.

Oil follows the bulk check. White Royal Oud stays in 100 g bottles: four for ₹3,240.00, giving 468 g with the 68 g left from testing. Dark Vanilla moves to 500 g at ₹3,840.00 and Jasmine to 500 g at ₹1,961.00, because their per-gram price falls and they have passed. Bergamot Amber needs 396 g after its 4 g remainder, so one 500 g bottle at ₹2,718.00. Oil total ₹11,759.00.

Jars: ten packs at ₹7,080.00, which with six test jars left gives 106. Wicks, assuming wooden for White Royal Oud and C2 for the rest: 20 more wooden wicks as two 10-packs for ₹1,180.00, and 62 more C2 as a 50-pack and a 20-pack for ₹472.00 + ₹188.80 = ₹660.80. Two more sticker sheets ₹200.00. Stage total ₹30,434.80.

Why not a 50-pack of wooden wicks at ₹47.20 each? Because 50 for ₹2,360.00 leaves 30 spare for an oil that has sold zero candles yet. Move to the larger pack on the first reorder, once White Royal Oud proves it sells.

What a premium candle costs in materials

Cost per candle
200 g at 8% in CSI 468 (₹0.637 per g), matte 200 ml jar
Line White Royal Oud, wooden wick Jasmine, Eco C2
Wax: 184 g × ₹0.637 ₹117.21 ₹117.21
Oil: 16 g 16 × ₹8.10 = ₹129.60 16 × ₹3.922 = ₹62.75
Jar ₹70.80 ₹70.80
Wick ₹59.00 ₹9.44
Materials total ₹376.61 ₹260.20

Packaging, labels, labour, shipping and GST are excluded. The gap between the two rows is ₹116.41, and almost all of it is fragrance and wick. That is where a premium price should be visible to the customer; the wax line is identical.

If you want 50 wooden wicks for the price. Wait. At this volume the ₹11.80 per-wick saving on 20 wicks is ₹236.00, smaller than the cost of 30 spare wicks you may never use.

Buy this to test, buy this once validated

To test (stages 1 and 2), ₹13,957.20: 1 kg CSI 464, 1 kg then 5 kg CSI 468, 100 g of five oils, 20 jars, 20 C1, 20 C2, 10 wooden wicks and the tools. Every item here either decides something or carries forward into production.

Once validated (stage 3), ₹30,434.80: 15 kg CSI 468, 1,900 g of oil across four scents in the cheapest packs for each, 100 jars, 20 wooden and 62 C2 wicks, and stickers. Together the three stages total ₹44,392.00, leaving ₹5,608.00 for a retest round, a reorder of the first best-seller in a larger pack, or your own packaging.

Where this page fits

CSI already has guides that cover parts of this question. This page turns the product above into a raw-material list; these go deeper on the rest:

Three things to buy for this job

1
Coconut-soy · flakes
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (flakes)
The one wax in this plan that gets cheaper per kg from 5 kg, with a stated load of up to 13% and a published 50–53°C melt point. Listed spec: coconut-soy blend · stated melt point 50–53°C, pour 58–60°C · stated fragrance load up to 13% · stated shelf life 60 months.
Option Price Status on the October 2026 pull
500 g ₹325.00 In stock
1 kg ₹650.00 In stock
5 kg ₹3,185.00 In stock
10 kg ₹6,370.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Premium Coconut Soy Wax CSI 468
2
Woody · oud and saffron
White Royal Oud Fragrance Oil
A hero oil for a premium range whose 100 g bottle is marginally the cheapest per gram, so it can stay in small packs until it sells. Listed spec: top bergamot and saffron, middle oud, rose petals, labdanum, base sandalwood, ambergris, musk · stated candle load 6–10%.
Option Price Status on the October 2026 pull
15 g ₹130.00 In stock
50 g ₹420.00 In stock
100 g ₹810.00 In stock
500 g ₹4,051.00 In stock
1 kg ₹8,103.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View White Royal Oud Fragrance Oil
3
Wooden wick · imported
Performance Wooden Wicks (Imported)
₹59.00 each in tens and ₹41.30 in hundreds, the clearest real bulk saving in the plan once a wooden wick is approved. Listed spec: tabs included; no width or thickness published.
Option Price Status on the October 2026 pull
Pack of 10 ₹590.00 In stock
Pack of 50 ₹2,360.00 In stock
Pack of 100 ₹4,130.00 In stock
Live CSI price; the product page is authoritative. View Performance Wooden Wicks
Argue against interest
Our largest packs are not always our best value.
White Royal Oud costs fractionally more per gram in 1 kg than in 100 g, and CSI 464 costs the same per kg at every size. Buy those as you need them and keep the cash.
Bulk is a reward for knowing your formula, not a way of finding it.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials and production equipment, not finished candles. This guide separates general candle-making practice from what CSI's own product pages state, says plainly where CSI publishes no figure (wick sizes, burn times, hardness), and labels every wick, load, test count or margin as a starting point for your own validation.

Prices are live CSI prices from October 2026; product pages are authoritative. Where a spec is not published — such as a wick size for your jar, a mould's cycle life or a wax's survival temperature — this guide says so rather than filling the gap.

For bulk quotes, GST invoicing, IFRA and MSDS documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

what should I buy in bulk when starting a candle brand
Only materials that have passed your tests and whose price per gram falls with pack size. On CSI that includes CSI 468 from 5 kg, many oils from 500 g, and wooden wicks in larger packs. Items priced the same at every pack can stay small.
is 1 kg fragrance oil cheaper than 100 g
Often, but not always. Dark Vanilla falls from ₹7.90 per gram at 100 g to ₹7.646 at 1 kg. White Royal Oud does the opposite by a fraction: ₹8.10 per gram at 100 g and ₹8.103 at 1 kg.
is coconut soy wax cheaper in 10 kg packs
CSI 468 costs ₹650.00 for 1 kg and ₹637.00 per kg in 5 kg and 10 kg packs, so the saving starts at 5 kg. There is no further saving from 5 kg to 10 kg.
how many candles can I make with 50000 rupees
This example makes 100 premium 200 g candles plus 14 test candles, using ₹44,392.00 and keeping ₹5,608.00 in reserve. A cheaper jar or wax would raise the count; packaging, not included here, would lower it.
should a premium candle use wooden wicks
Only if a wooden wick passes your burn tests with that oil and jar. They cost more, ₹59.00 each in tens, and CSI publishes no sizing data, so test them beside Eco C2 rather than assuming.
should I keep a reserve in my candle launch budget
Yes. A retest, a breakage or a fast-selling scent will need money after launch. In this plan ₹5,608.00 stays unspent so that a reorder or your own packaging does not force a cut to testing.
From idea to shopping list · CSI
Test small, then buy for the candle you actually sell.
Luxury Soy Wax CSI 464 (flakes) at ₹507.40/kg, Soy Pillar Wax at ₹600.00/kg, 93 fragrance oils from 15 g to 1 kg, Eco Candle Wicks at ₹5.90 each, jars, tealight cups, clamshells, dyes and moulds. Quotes above the listed packs on WhatsApp.
See fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team, a Pune-based raw-material and equipment supplier. Part of the 5101–5200 exact-product raw-material series (Product brief → CSI shopping list).

Customer reviews: The reviews at the top are genuine, published Judge.me reviews — Suvarna P (5★, verified); Jinal Patel (5★, verified); Tina Raha (4★, verified); Radhaa S (5★, verified); Sooraj R (5★, verified); Akansha (4★, verified). Names, ratings, dates and products as recorded by Judge.me.

Product facts (October 2026, CSI live store): Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (flakes): 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00 — coconut-soy blend · stated melt point 50–53°C, pour 58–60°C · stated fragrance load up to 13% · stated shelf life 60 months. White Royal Oud Fragrance Oil: 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00 — top bergamot and saffron, middle oud, rose petals, labdanum, base sandalwood, ambergris, musk · stated candle load 6–10%. Performance Wooden Wicks (Imported): Pack of 10 ₹590.00, Pack of 50 ₹2,360.00, Pack of 100 ₹4,130.00 — tabs included; no width or thickness published.

Assumptions: Fragrance load is a percentage of total candle weight (200 g = 184 g wax + 16 g oil at 8%); CSI wax pages phrase their ceilings as a share of wax weight. Material cost per candle covers wax, oil, vessel, wick and dye only — it excludes packaging, labels, labour, shipping and GST. CSI publishes no wick sizing chart, burn times or wax survival temperatures, so every wick named is a candidate to test. Retail prices, budgets, margins and packaging costs are the reader's own figures. Test counts and loads are suggested starting points. Prices re-checked 1 October 2026; product pages are authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं