My Candle Was White for the First Month but Slowly Turned Yellow During Storage — Could the Fragrance Oil Be Responsible Even Without Vanilla in the Scent Name?

My Candle Was White for the First Month but Slowly Turned Yellow During Storage — Could the Fragrance Oil Be Responsible Even Without Vanilla in the Scent Name?

 

0% vanillin oils from ₹68.44 / 15g · white-range jars ₹70.80 each 62 of 107 oil pages publish a discolouration position Stocked in India · ships nationwide
CSI stability guides · reading the page
The word vanilla is not on the bottle, and the wax yellowed anyway. Amber, tonka, benzoin, patchouli and cocoa do not put their names on the label.
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance.…"
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance.…"
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"I like it."
AshwiniSep 2025
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Vanillin and discolouration positions published per oil ✓ 106 fragrance oils listed ✓ Bulk pricing, GST invoicing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · Discolouration
Yes, and the absence of "vanilla" from a scent name means nothing at all. The materials that tint white wax are amber, tonka, benzoin, patchouli, resins, cocoa and coffee as well as vanillin — and CSI's own product pages name them, oil by oil.
62 of 107
CSI fragrance-oil pages that publish a vanillin or discolouration position — 18 with a numeric vanillin figure, 6 stating "Present", 32 carrying an "Important - Discoloration" block that names the responsible notes · 45 pages publish nothing · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can a non-vanilla oil yellow white wax? Routinely. Mint Sandalwood's page states it "contains sandalwood, amber, and woody materials, which may cause moderate cream-to-amber toning in white or light-coloured wax". Orange no.3 states "low-to-moderate discoloration potential" from amber and cedar. Neither name contains the word vanilla.

Why did it hold white for a month first? A month is roughly the window in which a cured candle is still being looked at often, and a small shift is invisible day to day. There is no published rate and no page states one — what you are describing is when you noticed, which is not the same as when it started.

What do I do right now? An audit, not an experiment. Open the product page for every oil in your white range, find the vanillin or discolouration line, and write it on a sheet. It takes about 20 minutes and costs nothing. Write "page silent" where there is nothing — 45 of 107 pages say nothing at all, and silence is not reassurance.

What is a safe choice for white? Oils whose pages state a figure: Jasmine and Eucalyptus Spearmint both publish 0% vanillin and cost ₹62.77 and ₹49.09 of oil per 200g candle at 8%. Still screen them in your own wax.
The short answer
The scent name is marketing; the vanillin line is a specification: a fragrance is a blend of dozens of materials and the name describes the top impression. Amber accords, tonka, benzoin, patchouli, oakmoss, cocoa and coffee materials all appear in CSI's own discolouration blocks on oils with no vanilla in the title.
Audit before you test: reading 14 product pages costs nothing and eliminates half the guesswork. Only the silent pages need a screening panel, and that is a separate, costed exercise.
A silent page is an unknown, not a clearance: 45 pages publish nothing on this subject. Treat those oils as untested in white wax until you have tested them in yours.
Shop: Fragrance Oils · Containers · Candle Wax · bulk on WhatsApp.
Six names with no vanilla in them — and what each page actually publishes WHAT THE BOTTLE IS CALLED WHAT THE PRODUCT PAGE SAYS Mint Sandalwood sandalwood, amber, woody — moderate cream-to-amber toning Orange no.3 amber and cedar — low-to-moderate discoloration potential Sacred Sandal Ember amber and warm resins — golden or amber toning Apple Cinnamon vanillin content Present — test in white wax Grapefruit Oleo citrus and musk are light — discoloration is low, minimal toning Lavender Fragrance Oil nothing at all — one of the 45 silent pages Silence is an unknown. It is not a clearance for white wax.
Five of these six names would pass a "does it sound like vanilla" test, and the sixth — the outlined row — publishes no position at all. Wording in the right-hand column is quoted from each product page; the point of the diagram is that nothing in the left-hand column predicts it.
Straight answer
Can a fragrance oil yellow my white wax even when its name has nothing to do with vanilla?
Yes — and this is the most commonly mis-diagnosed appearance problem in candle making, because makers screen by scent name instead of by published position. A fragrance is a blend of dozens of materials, and the name describes the impression, not the composition. CSI's own pages are explicit about which materials do it: Mint Sandalwood "contains sandalwood, amber, and woody materials, which may cause moderate cream-to-amber toning in white or light-coloured wax and soap bases over time"; Sacred Sandal Ember "contains amber and warm resins that may cause golden or amber toning"; Orange no.3 has "low-to-moderate discoloration potential" from amber and cedar; Apple Cinnamon states "Vanillin content Present - test in white wax". Across the range, 62 of 107 pages publish a position — 32 of them in an "Important - Discoloration" block that names the responsible notes. So your first move is a 20-minute audit, not an experiment: open every oil in your white range, copy its line onto a sheet, and mark the silent ones as silent. 45 pages publish nothing, and those are the oils that need a screening panel. What no page gives you is a rate or an endpoint, and none states a shelf life or storage instruction — so the month you spent seeing white tells you when you noticed, not when it began. Meanwhile the stock is almost certainly sellable: inspect, burn two units, and if the burn is unchanged, this is a description problem.
One line: stop screening fragrances by name and start screening them by the vanillin or discolouration line on the page — then test the ones that publish nothing.
Rebuilding a white range around oils that publish a figure? Eucalyptus Spearmint 15 gm at ₹68.44, Jasmine 15 gm at ₹103, British Rose 15 gm at ₹94.40 and Zesty Lemon 15g at ₹90 — all four state 0% vanillin on the page.
Shop fragrance oils

The verdict on the stock in hand

A yellowed white candle is an inventory question before it is a chemistry question.

Pull a sample from the affected SKU — six units, from different cartons and different stack positions rather than six from the top of one box. Inspect them, then burn two for two hours each. The findings that stop a dispatch are physical: cracked or chipped glass, a wick leaning on the glass, a wick that clogs or drowns, a jar that is uncomfortably hot to hold at two hours. A shift from white to ivory or pale yellow is none of those. It is cosmetic, and the candle will burn exactly as it did fresh unless something else is also wrong.

The commercial exposure is the mismatch. If your listing photograph shows a bright white candle and the parcel contains an ivory one, you have created a complaint that is entirely fair. Two things fix that, both free. Re-shoot the listing at the shade the stock actually is now, and add a line drawn from the supplier's own wording: this fragrance contains materials that warm the tone of white wax over time. Customers accept that readily when it is stated up front and resent it when it is discovered.

The mistake: replacing the oil before you have read its page. The reflex after a yellowing batch is to swap the fragrance, which costs you a reformulation, a re-wick, a new burn test, new photographs and possibly a customer's favourite scent. Read the page first. If it publishes a toning position, you have not bought a faulty oil — you have bought an oil whose behaviour was documented, and the cheaper fix is almost always the vessel or the listing copy rather than the fragrance. If the page is silent, that is a different finding, and it means the oil goes into a screening panel rather than straight out of the range.

Why the scent name tells you nothing

Think about what a scent name has to do. It has to tell a customer, in two or three words, what the candle will smell like when they walk into the room. "Mint Sandalwood" is an accurate description of an impression. It is not a list of what is in the bottle, and no fragrance name anywhere is — a blend may draw on dozens of aroma materials to build that impression, and the ones that build the base are precisely the heavy, less volatile materials that tend to be coloured or to darken in wax.

That is why a name-based screen fails in both directions. It lets through oils that tint: an orange fragrance whose base is amber and cedar, a fruity-floral whose base is tonka, a fresh masculine built on patchouli and oakmoss. And it excludes oils that do not: CSI's Cinnamon Fragrance Oil sounds like the last thing you would put in a white candle and its page states "Vanillin Content: 0% (No risk of discoloration)". A maker screening by name would reject it and accept the amber-based orange. The published line gets both right.

Where the page's own words live
On CSI's oil pages the information appears in one of three shapes. A numeric vanillin content — "Vanillin content 0%", "Vanillin Content: 2.5%", "Vanillin content 0.2%" — on 18 pages. A bare "Present", sometimes with a short instruction such as "test in white wax", on 6 pages. Or an "Important - Discoloration" block that names the materials and describes the expected direction of the change, on 32 pages. Learn to find those three shapes and the audit takes under two minutes per oil. Where none of the three appears, the page is silent — and that is your fourth possible finding, not a fifth kind of reassurance.

The materials CSI's own pages name

The table below is built entirely from the discolouration wording published on CSI product pages, restricted to oils whose titles contain no reference to vanilla. It is the single most useful reference in this guide: read down the middle column and you will stop being surprised by which of your scents warm the wax.

No vanilla in the name · published discolouration position, quoted · CSI live pricing, September 2026
The materials each page blames, and the oil cost inside one 200g candle at 8%
Oil Materials the page names What the page says happens Oil per 200g candle at 8%
Mint Sandalwood sandalwood, amber, woody materials "may cause moderate cream-to-amber toning in white or light-coloured wax and soap bases over time" ₹79.98
Sacred Sandal Ember amber, warm resins "may cause golden or amber toning in white or light-coloured wax over time" ₹127.97
Orange no.3 amber, cedar "low-to-moderate discoloration potential"; "generally minimal" ₹128.51
Apple Cinnamon vanilla and amber base notes "Vanillin content Present - test in white wax" ₹75.90
Roasted Coffee vanilla and caramel base notes "Vanillin content Present - test in white wax before full batch production" ₹59.81
Chocolate Fudge chocolate and vanilla materials containing vanillin "causes wax to yellow or warm in tone over time - this is normal and does not affect scent performance" ₹63.44
Pink Crush base materials (page does not itemise) "yellowing or warming in white or uncoloured wax over time" ₹142.38
Wild Berry berry accords, vanilla "can cause moderate cream-to-pink or amber toning" ₹100.64
Royal Apricot vanilla "may cause low-to-moderate slight cream toning" ₹58.67
Grapefruit Oleo citrus and musk materials, described as light "Discoloration is low - citrus and musk materials are light, so minimal cream or amber toning is expected" ₹54.56
Sparkling Fruit light fruity-musk composition "Discoloration is low. This is a light fruity-musk composition that causes minimal toning" ₹135.50
Juicy Orange musk and amber base, described as light rather than vanilla-heavy "yellowing in white or uncoloured wax is unlikely" ₹119.98
Worked out above: oil cost per 200g candle at an 8% load = 1 kg price ÷ 1,000 × 16 g. Mint Sandalwood ₹4,999/kg → ₹79.98 · Sacred Sandal Ember, whose 1 kg and 100 g variants are currently sold out, priced from its listed 500 g pack at ₹3,999 (₹7.998/g) → ₹127.97 · Orange no.3 ₹8,032/kg → ₹128.51 · Apple Cinnamon ₹4,743.60/kg → ₹75.90 · Roasted Coffee ₹3,738/kg → ₹59.81 · Chocolate Fudge ₹3,964.80 per 1000 gm → ₹63.44 · Pink Crush ₹8,899/kg → ₹142.38 · Wild Berry priced from its listed 100 g pack at ₹629 (₹6.29/g) → ₹100.64 · Royal Apricot ₹3,667/kg → ₹58.67 · Grapefruit Oleo priced from its listed 100 g pack at ₹341 (₹3.41/g) → ₹54.56 · Sparkling Fruit ₹8,469/kg → ₹135.50 · Juicy Orange ₹7,499/kg → ₹119.98. Some 1 kg and smaller variants in this list are currently sold out — check the linked page. Load convention: 200 g finished candle at 8% = 184 g wax + 16 g oil.

Three things to take from that table. First, amber is the single most frequently named material across CSI's discolouration blocks after vanilla itself, and it appears in citrus, woody, fresh and fruity scents alike. Second, some pages publish a position that is reassuring — "discoloration is low", "yellowing is unlikely" — which is far more useful than silence, because you can hold the oil to it. Third, the direction of change varies: cream, amber, golden, tan, pink. If you are matching a white range across SKUs, an oil that pushes towards pink is a bigger problem than one that pushes towards cream, even if the magnitude is smaller.

What a low-to-moderate position does not license. A page that says discolouration is low is telling you about the oil's composition, not about your wax, your load, your vessel or your warehouse. It is not a specification you can pass on to a retailer, it is not a shelf-life statement, and it will not survive a customer holding two units side by side. Use it to rank candidates and to decide which oils need the most careful screening — then get your own data. That applies equally to the pages stating 0%: the figure is about the oil, and the candle is about the oil plus four other things you chose.

The 20-minute range audit

This is the cheapest useful thing in the whole discolouration cluster, and almost nobody does it. The unit of analysis is one oil in your range, and the output is a single sheet you can hand to whoever does your purchasing.

1
List every oil you currently pour into white or light waxNot every oil you own — only the ones that go into a pale candle. Include the ones you use at small percentages in blends, because a 20% component of a blend is still in the wax. Write the exact product name and the handle from the URL, because several scents exist in the range under near-identical names with different pages and different positions.
2
Open each page and search it for three words"Vanillin", "discolor" and "yellow". One of them will land you on the position if there is one. Copy the sentence verbatim into your sheet — not a paraphrase, the sentence — because a paraphrase is what you will later dispute with a customer and the sentence is what you can show them.
3
Classify each oil into one of four bucketsA: states a figure at or near zero — for example Jasmine, "Vanillin content 0% - no discolouration, safe for white and light-coloured wax". B: states a toning or browning position. C: states that discolouration is low or unlikely. D: page silent. Four buckets, no judgement calls of your own — just where the page falls.
4
Add two columns: units poured last year, and vesselNow the sheet becomes a risk register rather than a reading exercise. A bucket-B oil you poured 40 units of last year is a footnote. A bucket-D oil that carries 400 units of your white range through Diwali is the thing to deal with this month. The vessel column matters because a bucket-B oil in an opaque jar is a solved problem already.
5
Act on the buckets, cheapest action firstBucket A: carry on, and screen the top two sellers anyway. Bucket C: carry on with a descriptive line in the listing. Bucket B: either move that SKU to an opaque or coloured vessel, or add the page's wording to your product copy, or both. Bucket D: these go into a screening panel, because you genuinely do not know — that panel is costed in the white-collection guide.
6
Date the sheet and re-run it when you reorderProduct pages are edited. A page that was silent in September may publish a position later, and a supplier may add or reword a block. Put the date at the top, keep the old version, and re-read the pages for any oil you are about to buy in a 500 g or 1 kg pack. Two minutes before a ₹5,000 purchase is a good trade.

The audit does not tell you what your candle will do. It tells you which of your oils you have information about and which you do not, and that distinction is what stops you from spending money testing oils whose behaviour is already documented while ignoring the ones nobody has said anything about. It also gives you the exact sentences to put in your own product copy, which is the single cheapest fix available for this entire problem.

Why it looked white for a month

"It was fine for a month and then it changed" is usually a story about attention, not about chemistry.

Take the observation seriously but read it carefully. A candle poured on day one is looked at constantly for a fortnight — you are curing it, burn-testing it, photographing it, showing it to people. A change of a fraction of a shade in that period is genuinely invisible, because you have no reference: each day's candle is compared against yesterday's memory of it, and memory for colour is poor. Then the batch goes into a carton, you stop looking, and six weeks later you open it and compare the candle against your listing photograph — a real reference, for the first time. The shift appears to have happened suddenly. What changed was the comparison.

That does not mean nothing physical happened after a month, and we are not going to pretend to know. It means the honest description of your observation is "by the time I next compared it against a reference, it had changed", and the fix is to create references from day zero: a photograph of the finished tray beside a white card, in a fixed setup, on pour day. It costs nothing and it converts every future "it was fine for a month" into a dated series. The full checkpoint method is in the colour-log guide.

The differential · white for about a month, then visibly yellow
Four readings of the same observation and how to tell them apart
Reading What it would look like How you distinguish it
Fragrance materials, change present from the start Even tone through the whole candle, all units affected similarly, an oil whose page names amber, tonka, benzoin, resins, cocoa or vanillin A pour-day photograph beside a white card, plus an unfragranced blank stored alongside
Fragrance materials, plus a genuine delay Same as above but your day-14 photograph is clearly whiter than your day-45 one Only a dated photographic series can show this — which is the argument for the series
Light exposure once the batch left the workshop One face darker than the other, or a gradient down the jar; back-of-rack units fresher Mask one face, keep a twin in a closed dark carton, compare
Storage temperature after the season turned All faces affected evenly, but the cool control is clearly behind the shelf units The six-unit cool dark control; also log where the carton actually sat
Cure is not the same as colour
The Luxury Soy Wax Chunks page asks for a cure of a minimum of 48 hours, ideally one to two weeks, before burn testing, and 62 CSI oil pages state a cure time. Cure is about how the fragrance and wax settle together for scent performance; it is not a colour process, and a fully cured candle is not a colour-finished candle. Do not read "it has cured" as "it has stopped changing", and do not start your colour series at day 14 — start it on pour day, when the candle is at the only shade you will ever be certain about.

What an unaudited white range is worth

Here is the arithmetic that makes a 20-minute audit obviously worth doing. Take a six-SKU white range, 150 units per SKU, 200 g candles in Clear Frosted Glass Jars poured from Luxury Soy Wax Chunks at 8% on a Thin (C1) Eco wick. Wax, jar and wick come to ₹186.92 on every unit; only the oil line changes.

Six-SKU white range · 150 units each · CSI live pricing, September 2026
Which SKUs sit behind a published position, which behind silence, and what each is worth
SKU Audit bucket Oil per unit Materials per unit 150 units
Jasmine A — "Vanillin content 0% - no discolouration" ₹62.77 ₹249.69 ₹37,452.60
Mint Sandalwood B — moderate cream-to-amber toning ₹79.98 ₹266.90 ₹40,035
Orange no.3 B — low-to-moderate, amber and cedar ₹128.51 ₹315.43 ₹47,314.20
Apple Cinnamon B — "Vanillin content Present - test in white wax" ₹75.90 ₹262.82 ₹39,422.04
Lavender Fragrance Oil D — page silent ₹83.54 ₹270.46 ₹40,567.80
Japanese Cherry Blossom D — page silent ₹77.47 ₹264.39 ₹39,658.20
Whole range, 900 units One SKU in bucket A ₹2,44,449.84
Not in bucket A Five SKUs, 750 units ₹2,06,997.24

On this range, 84.7% of the materials value sits behind oils that either publish a toning position or publish nothing — and the audit that tells you which is which takes twenty minutes and costs nothing. Notice also that the bucket-A oil is the cheapest per unit on the sheet: ₹62.77 of Jasmine against ₹128.51 of Orange no.3. Choosing for colour stability did not cost a premium here, which is often true and worth checking rather than assuming.

Bucket-D oils need a panel; bucket-A oils are ready now. Eucalyptus Spearmint 1 kg ₹3,068, British Rose 1 kg ₹3,068, Zesty Lemon 1kg ₹3,400 and Jasmine 1 kg ₹3,923 all publish 0% vanillin. 1 kg is the largest listed fragrance pack — recurring volumes are quoted on WhatsApp.
Order in bulk on WhatsApp

The oils that publish a figure

Seven CSI pages carry the wording "Vanillin content 0% - no discolouration or yellowing in wax": Blue Ocean, British Rose, Eucalyptus Spearmint, Jasmine, Sandalwood, Vetiver and Zesty Lemon. Four more state "Vanillin Content: 0% (No risk of discoloration)": Cinnamon, Neroli, Palo Santo and Sage and Cedarwood. Two state "Vanillin Content: 0% (No discoloration risk)": Verbena and Ylang Ylang Flower. Citrus Lemon states "Approximately 0%" and Gardenia states 0.2%. In the size tables below, the 15 gm row shows a candle count of zero because a 15 gm bottle holds less than the 16 g a single 200 g candle needs at 8% — those trial bottles are for smelling and for small screening votives, not for pouring a production candle.

1
Bucket A · lowest oil cost in the white range
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
The strongest published position in the range for a pale candle: "Vanillin Content 0% Zero discoloration risk - safe in white, light, and uncoloured wax", alongside a measured flashpoint of 199°C. It is also the least expensive oil on this page at ₹3,068 per kilo — ₹49.09 of oil in a 200g candle at 8%, against ₹128.51 for an amber-based orange. If your white range needs one anchor SKU whose appearance you are least worried about, this is where to put it. Screen it in your own wax anyway: the figure describes the oil, and your candle is the oil plus your wax, load, vessel and shelf.
Size Price Per kg 200g candles @ 8%
15 gm ₹68.44 ₹4,562.67 ≈0
50 gm ₹212.40 ₹4,248 ≈3
100 gm ₹354 ₹3,540 ≈6
500 gm ₹1,652 ₹3,304 ≈31
1 kg ₹3,068 ₹3,068 ≈62
₹49.09 of oil per 200g candle at 8% and 1 kg pricing Buy Eucalyptus Spearmint
2
Bucket A · floral for a white range
Jasmine Fragrance Oil
A white floral is the scent most makers actually want in a white candle, and this page publishes what it needs to: "Vanillin content 0% - no discolouration, safe for white and light-coloured wax", a stated soy load of up to 10% with a cure of 48 hours to two weeks, and a measured flashpoint of 185°C. At ₹3,923 per kilo it is ₹62.77 of oil per 200g candle — cheaper per candle than five of the twelve toning oils in the table above. One CSI customer's note is characteristic: "Hey, the fragrance is so nice. Can't wait to use in my candles!! A must buy item!!"
Size Price Per kg 200g candles @ 8%
15 gm ₹103 ₹6,866.67 ≈0
50 gm ₹230 ₹4,600 ≈3
100 gm ₹430 ₹4,300 ≈6
500 gm ₹1,961 ₹3,922 ≈31
1 kg ₹3,923 ₹3,923 ≈62
₹62.77 of oil per 200g candle at 8% and 1 kg pricing Buy Jasmine
3
Bucket B · the documented toner worth keeping
Mint Sandalwood Fragrance Oil
Included deliberately, because "it tones the wax" is not a reason to drop a scent that sells. The page is explicit — "contains sandalwood, amber, and woody materials, which may cause moderate cream-to-amber toning in white or light-coloured wax and soap bases over time" — and it goes further, suggesting white, sage-green and natural tones as the colours that suit it. That is a supplier telling you how to design around the behaviour rather than pretending it away. At ₹4,999 per kilo, ₹79.98 of oil per 200g candle, the sensible home for it is an opaque vessel: a Black Matte or Brown Matte Glass Jar at ₹70.80 each. Note the 500 g size is not listed on this oil — 50g, 100g and 1kg are.
Size Price Per kg 200g candles @ 8%
50g ₹299 ₹5,980 ≈3
100g ₹549 ₹5,490 ≈6
1kg ₹4,999 ₹4,999 ≈62
₹79.98 of oil per 200g candle at 8% and 1 kg pricing Buy Mint Sandalwood
The CSI principle
A scent name is a promise about the room. It has never been a promise about the wax.
Amber, tonka, benzoin, patchouli, oakmoss, cocoa and coffee materials build the bases of fragrances called Orange, Mint, Grapefruit and Cherry Blossom. Sixty-two CSI pages will tell you which of yours carry them. Reading them is free; finding out from a customer is not.
Nobody yellows a white candle on purpose. Plenty of people buy the oil that will, because they read the front of the bottle instead of the back of the page.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. This page sends you to read our own product pages critically, including the forty-five that say nothing on the subject, and it names silent pages as silent. We would sell more fragrance by letting makers screen by scent name and replace oils after every disappointing batch. We would rather they bought the right oil once and reordered it in 1 kg packs for years.

Every price, pack size and specification here comes from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, where current pricing always takes precedence. Discolouration wording, vanillin figures, flash points and loads are quoted verbatim and only where the page states them. Counts are across all 107 CSI fragrance-oil pages: 62 publish a vanillin or discolouration position, 45 publish none. No page states a shelf life, a storage instruction, an ageing rate, a discolouration endpoint or an accelerated-storage conversion, and none of those is asserted here. The four-bucket audit, the 8% planning load and the six-SKU example range are our method, labelled as such. Several oils named in the reference table have variants that are currently sold out — the linked pages are authoritative on availability.

For help choosing oils for a white range, for bulk pricing, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance materials discolour white candle wax?
Rather than a general rule, use what the pages name. Across CSI's discolouration blocks the recurring culprits are vanillin, vanilla and tonka, benzoin, amber accords, warm resins, patchouli, oakmoss and leather accords, cedar, cocoa and coffee materials. Mint Sandalwood names sandalwood, amber and woody materials; Orange no.3 names amber and cedar; Sacred Sandal Ember names amber and warm resins. None of those scents has vanilla in its name.
If a product page says nothing about discolouration, is the oil safe for white wax?
No — it means the question has not been addressed on that page. 45 of CSI's 107 fragrance-oil pages publish nothing on the subject, including Lavender Fragrance Oil, Japanese Cherry Blossom and Dark Vanilla Oud, which has vanilla in its name. Treat a silent page as an unknown and put that oil through a screening panel in your own wax before it carries a white collection.
Does a 0% vanillin statement mean my candle definitely stays white?
It means the oil's supplier has stated a composition figure, and it is the strongest published assurance available. It does not cover your wax, your fragrance load, your vessel, or where the finished candle sits — and light exposure and dye instability are separate causes with their own diagnostics. A 0% oil in clear glass on a sunlit shelf can still change appearance. Use the figure to shortlist, then run a paired test in your own wax with an unfragranced blank alongside.
Which CSI fragrance oils state that discolouration is low rather than zero?
Several pages publish a low-risk position instead of a number. Grapefruit Oleo states "Discoloration is low - citrus and musk materials are light, so minimal cream or amber toning is expected"; Sparkling Fruit states "Discoloration is low. This is a light fruity-musk composition that causes minimal toning"; Juicy Orange states that "yellowing in white or uncoloured wax is unlikely". Three pages use the phrase "low-to-moderate discoloration potential". All are useful for ranking and none is a specification.
Should I lower my fragrance load to keep a white candle white?
It is worth testing, because less oil means less of the responsible material in the same wax — but no page states a load below which toning stops and we will not invent one. Stated loads are formulation ceilings: Luxury Soy Wax Chunks 8–13% with 10% recommended, CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%. Pour 8% and 10% side by side from one melt, store them together, and judge colour and throw at the same checkpoints.
Is yellowing a sign the fragrance oil has gone off?
Not on the evidence available. The pages that discuss it describe toning as an expected consequence of composition — Chocolate Fudge puts it as "this is normal and does not affect scent performance" — and no CSI page states a shelf life or expiry for any oil, so there is no published basis for calling a tinted candle a spoiled one. Judge the candle on its burn and on weight: record time to a full melt pool, soot, flame height and the unit's mass at each checkpoint. Colour and performance are separate findings until your own log links them.
Twenty minutes, fourteen pages, one sheet
62 of 107 pages will tell you what your oil does to white wax. The other 45 are telling you to test.
Bucket A, priced per 200g candle at 8%: Eucalyptus Spearmint ₹49.09, British Rose ₹49.09, Zesty Lemon ₹54.40, Jasmine ₹62.77, Sandalwood ₹80.43. Bucket B worth designing around: Mint Sandalwood ₹79.98, Apple Cinnamon ₹75.90, Roasted Coffee ₹59.81 — all three good candidates for Black Matte or Brown Matte Glass Jars at ₹70.80 each. 1 kg is the largest listed fragrance pack; message us for bulk pricing, GST invoicing and documentation.
Shop fragrance oils Ask on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range; the four-bucket audit and the name-versus-position argument apply to any supplier's fragrance range.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; one longer review is shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Discolouration wording is quoted verbatim from CSI fragrance-oil product pages — Mint Sandalwood "contains sandalwood, amber, and woody materials, which may cause moderate cream-to-amber toning in white or light-coloured wax and soap bases over time"; Sacred Sandal Ember "contains amber and warm resins that may cause golden or amber toning in white or light-coloured wax over time"; Orange no.3 "low-to-moderate discoloration potential" and "Low-to-moderate discoloration is possible due to amber and cedar content - generally minimal"; Apple Cinnamon "Vanillin content Present - test in white wax"; Roasted Coffee "Vanillin content Present - test in white wax before full batch production"; Chocolate Fudge "Chocolate and vanilla fragrance oils naturally contain vanillin which causes wax to yellow or warm in tone over time - this is normal and does not affect scent performance"; Pink Crush "yellowing or warming in white or uncoloured wax over time"; Wild Berry "can cause moderate cream-to-pink or amber toning"; Royal Apricot "may cause low-to-moderate slight cream toning"; Grapefruit Oleo "Discoloration is low - citrus and musk materials are light, so minimal cream or amber toning is expected"; Sparkling Fruit "Discoloration is low. This is a light fruity-musk composition that causes minimal toning"; Juicy Orange "yellowing in white or uncoloured wax is unlikely"; Jasmine "Vanillin content 0% - no discolouration, safe for white and light-coloured wax" with "Soy wax load Up to 10%" and "Flashpoint 185°C"; Eucalyptus Spearmint "Vanillin Content 0% Zero discoloration risk - safe in white, light, and uncoloured wax" and "Flashpoint 199°C"; Cinnamon, Neroli, Palo Santo and Sage and Cedarwood "Vanillin Content: 0% (No risk of discoloration)"; Verbena and Ylang Ylang Flower "Vanillin Content: 0% (No discoloration risk)"; Citrus Lemon "Vanillin content Approximately 0%"; Gardenia "Vanillin content 0.2%". Counts across CSI's 107 fragrance-oil pages: 62 publish a vanillin or discolouration position (18 numeric, 6 "Present", 32 an "Important - Discoloration" block, 7 "will cause browning in white or light-coloured wax and soap bases over time", 3 "low-to-moderate discoloration potential"); 45 publish nothing; Lavender Fragrance Oil, Japanese Cherry Blossom and Dark Vanilla Oud are among the silent pages. Zero pages state a shelf life, an expiry date, a storage instruction, a discolouration rate or an accelerated-storage conversion, and none is asserted here. Wax specifications as published: Luxury Soy Wax Chunks 8–13% of total wax weight with 10% recommended, cure minimum 48 hours ideally 1–2 weeks before burn testing; CSI 464 up to 10%; CSI 468 up to 13%. 62 oil pages state a cure time. Loads are wax formulation limits, not regulatory limits. Prices used in maths (1 kg or largest listed size): Luxury Soy Wax Chunks ₹599/kg (₹0.599/g); Jasmine ₹3,923; Mint Sandalwood ₹4,999; Orange no.3 ₹8,032; Apple Cinnamon ₹4,743.60; Roasted Coffee ₹3,738; Chocolate Fudge ₹3,964.80 per 1000 gm; Pink Crush ₹8,899; Wild Berry 100 gm ₹629 (₹6.29/g; the 50 g and 1 kg variants are sold out); Royal Apricot ₹3,667; Grapefruit Oleo 100 gm ₹341 (₹3.41/g; the 50 g and 1 kg variants are sold out); Sparkling Fruit ₹8,469; Juicy Orange ₹7,499; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999 (₹7.998/g; the 100 g and 1 kg variants are sold out); Lavender ₹5,221; Japanese Cherry Blossom ₹4,842; Eucalyptus Spearmint ₹3,068; British Rose ₹3,068; Zesty Lemon ₹3,400; Sandalwood ₹5,026.80; Clear Frosted Glass Jar pack of 10 ₹708 (₹70.80 each, stated fill weight 200 ml, height 8 cm width 7 cm); Black Matte and Brown Matte Glass Jar pack of 10 ₹708 (₹70.80 each); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 ₹590 (₹5.90 each). Assumptions stated as method, not standards: 200 g finished candle at 8% = 184 g wax + 16 g oil; wax, jar and wick together ₹110.22 + ₹70.80 + ₹5.90 = ₹186.92 per unit; six-SKU example range at 150 units per SKU. Range total 900 units ₹2,44,449.84; the five SKUs not in bucket A total ₹2,06,997.24, which is 84.7% of the range. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं