Bulk Fresh Fragrance Oils for Candle Manufacturers

Bulk Fresh Fragrance Oils for Candle Manufacturers

 

Cucumber Green Tea 1 kg: ₹3,327.60 Five bulk-ready fresh oils in stock at 500 g and 1 kg, 24 September 2026 CSI 464 wax 10 kg: ₹5,074.00
Bulk fresh · manufacturers
Fresh oils you can buy by the kilogram, with the batch maths and summer timing to use them.
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice, MSDS and IFRA documentation on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Clean & Fresh
For manufacturers running a fresh range: how much oil, wax and glass a run really needs, which CSI fresh oils can be bought by the kilogram, and when to order for Indian summer 2027.
83
150 g candles at 8% from every 1 kg of fragrance oil · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much fresh fragrance oil does a production run need? At 8% in a 150 g candle, 12 g per candle: 3 kg for 250 candles, 6 kg for 500, 12 kg for 1,000. One 1 kg bottle makes 83 candles. Wax is the bigger tonnage: 138 g per candle, 138 kg per 1,000.

Which CSI fresh oils suit bulk production? Those with a stated candle load and every size in stock on 24 September 2026: Cucumber Green Tea, Citrus Lemon, Eucalyptus Spearmint, Blue Ocean and Lemongrass and Lime. Several popular fresh listings have their bulk sizes out of stock or state no candle load.

When should I buy for summer? Indian summer runs roughly April to June. Working backwards, lock the formula in December, place the first bulk oil order in early January, pour in February and March.

What does a 1,000-candle fresh run cost? Worked example with Cucumber Green Tea: ₹211,267.20 in oil, wax, jars and wicks, or ₹211.27 per candle. The jars are 45% of that; the oil 19%. Excludes labour, freight, packaging and GST.
The short answer
The unit: 1 kg of oil = 83 candles at 8%. A 10 kg melt at 8% (800 g oil, 9.2 kg wax) = 66 candles. A 10 kg bag of wax = 72 candles.
The oils: Cucumber Green Tea, Citrus Lemon, Eucalyptus Spearmint, Blue Ocean, Lemongrass and Lime — all with a stated load up to 10% and every size in stock on 24 September 2026.
The timing: test October–November, lock in December, first bulk order early January (about 60% of the season's oil), reorder check mid-April.
The stock rule: "in stock" on the website is not a promise of 12 kg. Confirm quantity and dispatch on WhatsApp before you promise a retailer.
A summer 2027 fresh run, worked backwards Indian summer is roughly April–June. Bars are a planning example, not a forecast. Oct Nov Dec Jan Feb Mar Apr May Jun 2026 → 2027 Load and wick tests Formula lock Bulk order 1 (~60%) Production pours Cure, QC, pack Summer selling window Reorder check Diwali 8 Nov Christmas 25 Dec summer demand 1 kg of oil at 8% = 83 candles of 150 g · one 10 kg melt = 66 candles · one 10 kg wax bag = 72 candles Dates are calendar facts; the plan is editorial judgement. Confirm dispatch dates with CSI before committing to customers.
A planning example for a manufacturer selling fresh candles into Indian summer 2027. Testing runs alongside the Diwali and Christmas season, the formula is fixed before the new year, and production finishes with time to cure before April. The reorder check sits early in the selling window so a second order can arrive before May.
Straight answer
I manufacture candles and want to run a fresh range for summer. Which CSI oils can I buy in bulk, how much do I need, and when do I order?
Build the run on oils that state a candle load and have 500 g and 1 kg in stock: Cucumber Green Tea (₹3,327.60 per kg), Citrus Lemon (₹2,832.00), Eucalyptus Spearmint (₹3,068.00), Blue Ocean (₹4,956.00) and Lemongrass and Lime (₹5,200.00). At 8% in a 150 g candle each kilogram makes 83 candles, so a 1,000-candle season needs about 12 kg of oil and 140 kg of wax. A worked example of 957 candles across all five scents costs ₹208,136.40 in materials, ₹217.49 per candle, excluding labour, freight, packaging and GST. Test before the new year, place about 60% of the season's oil order in early January, pour in February and March, and check stock in mid-April. Before any order over a few kilograms of one oil, confirm the quantity and dispatch date on WhatsApp: the website shows whether a size is in stock, not how many units.
One line: fresh oils for summer are a January purchase, measured in kilograms at 83 candles each, and confirmed on WhatsApp before you promise anyone a date.
The bulk anchor for a fresh range: Cucumber Green Tea 1 kg is ₹3,327.60 (₹3.33 per gram), 83 candles at 8%, or ₹39.93 of oil per candle. Every size is in stock on 24 September 2026.
Buy Cucumber Green Tea 1 kg — ₹3,327.60

The three numbers every batch sheet needs

Production goes wrong in the arithmetic long before it goes wrong in the pot.

All the maths on this page uses one standard candle: 150 g total weight, fragrance at 8% of total weight. That is 12 g of oil and 138 g of wax per candle. Change the fill or the load and every number below changes with it, so if your production candle is different, redo the three numbers first.

Batch units · 150 g candle at 8%
Oil, wax and melt, converted to candles
Unit What it holds Candles How to use it
1 kg of oil 1,000 g ÷ 12 g 83 (4 g over) How many bottles to order per scent
500 g of oil 500 g ÷ 12 g 41 (8 g over) Top-up size; half a batch sheet
10 kg bag of CSI 464 10,000 g ÷ 138 g 72 (64 g over) How many bags to order per run
One 10 kg melt 9,200 g wax + 800 g oil 66 (100 g over) What one pour session produces in a 10 kg melter
Pack of 20 jars 20 × 150 g clear golden-lid 20 ₹94.40 per jar

The mismatch matters. One kilogram of oil pairs with 11.5 kg of wax, not 10, so if you order oil and wax in round "1 kg and 10 kg" units you will run short of wax first. For every 5 kg of oil, order about 57.5 kg of wax. The load changes the ratio: at 10%, 1 kg of oil makes 66 candles and pairs with 9 kg of wax. Every oil in this guide states a maximum of 10% for candles, and Luxury Soy Wax CSI 464 also states up to 10%, so production loads live between 6% and 10%, chosen by test, not by the ceiling.

Wax pricing fact
Luxury Soy Wax CSI 464 is priced flat per gram from 1 kg to 10 kg: ₹0.51 per gram at 1 kg and ₹0.51 at 10 kg. The 10 kg bag saves handling, not money. Luxury Soy Wax Chunks are ₹5,999.00 per 10 kg and state up to 13%, but with fresh oils capped at 10% the extra headroom is not usable.

250, 500 and 1,000 candles, fully costed

At scale the question is not "which oil is cheapest" but "which line on the invoice is biggest".

A single-scent run, costed in whole packs as you would actually order it: oil in 1 kg bottles, CSI 464 in 10 kg (and 5 kg) bags, jars in packs of 20, C1 eco wicks in the nearest pack. Worked example with Cucumber Green Tea. All figures exclude labour, freight, packaging and GST.

Worked example · Cucumber Green Tea at 8% · CSI live pricing, 24 September 2026
Three run sizes, bought in whole packs
Line 250 candles 500 candles 1,000 candles
Oil (1 kg bottles) 3 kg: ₹9,982.80 6 kg: ₹19,965.60 12 kg: ₹39,931.20
CSI 464 (need 138 g each) 35 kg: ₹17,759.00 70 kg: ₹35,518.00 140 kg: ₹71,036.00
Clear jar, golden lid, 150 g 260 jars: ₹24,544.00 500 jars: ₹47,200.00 1,000 jars: ₹94,400.00
Eco C1 wicks 300: ₹1,770.00 500: ₹2,950.00 1,000: ₹5,900.00
Total ₹54,055.80 ₹105,633.60 ₹211,267.20
Per candle ₹216.22 ₹211.27 ₹211.27

Three things stand out. First, the per-candle cost barely moves with scale: jars and C1 wicks are priced flat per unit across pack sizes (₹94.40 a jar, ₹5.90 a wick whether you buy 100 or 1,000), CSI 464 is flat per gram, and Cucumber Green Tea is already at its lowest per-gram price from 500 g. Second, the jar is the biggest line: 45% of the 1,000-candle run, against 19% for oil. Third, the oil choice changes the total less than you might expect. Swap all 12 kg for Citrus Lemon and the oil line falls to ₹33,984.00; swap it for Lemongrass and Lime and it rises to ₹62,400.00.

Oil line only, by scent · 1 kg prices, 24 September 2026
What the oil costs at each run size, and per candle
Oil 3 kg (250) 6 kg (500) 12 kg (1,000) Per candle
Citrus Lemon ₹8,496.00 ₹16,992.00 ₹33,984.00 ₹33.98
Eucalyptus Spearmint ₹9,204.00 ₹18,408.00 ₹36,816.00 ₹36.82
Cucumber Green Tea ₹9,982.80 ₹19,965.60 ₹39,931.20 ₹39.93
Blue Ocean ₹14,868.00 ₹29,736.00 ₹59,472.00 ₹59.47
Lemongrass and Lime ₹15,600.00 ₹31,200.00 ₹62,400.00 ₹62.40

Where bulk genuinely pays is against small bottles. Buying 1 kg of Cucumber Green Tea as twenty 50 g bottles would cost ₹200.60 more than the 1 kg price; across 12 kg that becomes ₹2,407.20. The size-by-size per-gram ladder for every fresh oil is the job of Clean and Fresh Candle Fragrance Oils Wholesale; this page assumes you have already decided to buy in kilograms.

Mistake: ordering "12 kg of oil and 12 bags of wax" for 1,000 candles. Fix: 1,000 candles at 8% need 138 kg of wax, which is 14 bags of 10 kg. Twelve bags make 869 candles and leave about 1.6 kg of oil sitting unused. Always convert both lines to candles before you order.

Five fresh oils with bulk depth

Chosen for production, not for novelty: a stated candle load, every size in stock on 24 September 2026, a 1 kg size you can reorder, and a clear role in a fresh range. We have no throw data and no sales data, and do not rank on either. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
fresh green · the volume anchor
Cucumber Green Tea
In our judgement the most versatile fresh scent in the range for a manufacturer: tea and cucumber read as "clean" to a broad audience. Stated notes: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax"; for production we read it as a percentage of total weight, as with every load on this page. Limitation: the 8–10% wording starts higher than most, so confirm on test whether 8% is enough before you cost the run at it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹176.41 ₹3.53 4
100 gm ₹352.82 ₹3.53 8
500 gm ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
₹39.93 of oil per candle at 1 kg; 500 g and 1 kg are the same ₹3.33 per gram. Buy Cucumber Green Tea
2
citrus · the low-cost volume line
Citrus Lemon Fragrance Oil
The least expensive fresh oil per gram in the range at bulk, and an easy fit for a summer range. The page describes "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish" and states "candles (6-10%)", with separate wax melt, reed diffuser and room spray rates listed. Limitation: it is citrus from top to finish with no stated musk or wood base, so it is the oil most likely to fade late in a burn; the strength fixes are covered in Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making. Price it as your entry line, not your hero.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹81.42 ₹5.43 1
50 gm ₹170.00 ₹3.40 4
100 gm ₹300.00 ₹3.00 8
500 gm ₹1,420.00 ₹2.84 41
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 83
1 kg is ₹2.83/g, 16.7% below the 50 g; ₹33.98 of oil per candle. Buy Citrus Lemon
3
herbal aromatic · the cool one
Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil
A crisp mint-eucalyptus for the "cool" end of a summer range. The page describes it as "combining crisp eucalyptus with cool spearmint", states "Recommended fragrance load up to 10% for soy wax, up to 6% for paraffin", and calls it "A refreshing, IFRA-certified eucalyptus spearmint fragrance oil" (page wording; documents on request). The per-gram price keeps falling all the way to 1 kg. Limitation: no base note is named, and minty scents divide buyers; keep its share of the run smaller than the green tea until your sell-through proves otherwise.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹68.44 ₹4.56 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹354.00 ₹3.54 8
500 gm ₹1,652.00 ₹3.30 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
₹3.07/g at 1 kg; ₹36.82 of oil per candle. Buy Eucalyptus Spearmint
4
fresh aquatic · the sea note
Blue Ocean Fragrance Oil
The aquatic in the range: "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base", with "candles (up to 10%)" stated and the page calling it "a refreshing, phthalate-free aquatic fragrance oil". For a manufacturer the important fact is its price shape: ₹4.94/g at 50 g, ₹4.95/g at 100 g and ₹4.96/g at 500 g and 1 kg. Bigger is marginally dearer per gram, so buy it in whatever mix of 500 g and 1 kg matches your batch, with no penalty either way. Limitation: aquatics can read "air freshener" at the ceiling; production-test 8% before 10%.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
₹59.47 of oil per candle at 1 kg; the 500 g is the same per gram. Buy Blue Ocean
5
citrus herbal · the premium fresh
Lemongrass and Lime
The best-structured bright oil for a higher-priced line: "zesty lime and fresh lemongrass top notes, light ginger and herbal middle notes, and subtle cedarwood and soft musk base". Stated load: "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; the page calls it "A bright, IFRA-certified lime and lemongrass fragrance oil". It is the dearest of the five per candle, which is why it sits at the smallest share of the season plan. Limitation: at ₹62,400.00 for 12 kg it is not a volume oil; use it where the price point carries it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹116.52 ₹7.77 1
50 gm ₹330.00 ₹6.60 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,600.00 ₹5.20 41
1000 gm ₹5,200.00 ₹5.20 83
500 g and 1 kg both ₹5.20/g; ₹62.40 of oil per candle. Buy Lemongrass and Lime

Stock depth: what you can and cannot scale

A fresh oil you cannot reorder in June is a fresh oil you should not launch in April.

For a manufacturer, stock depth decides the range as much as scent does. The table below is the fresh end of CSI's catalogue as it stood on 24 September 2026: which sizes are in stock, whether a candle load is stated, and whether the oil can carry a production line. "In stock" means the size was available to order that day; it is not a quantity.

Bulk readiness of CSI fresh oils · 24 September 2026
Stated candle load and 500 g / 1 kg availability decide what can carry a production run
Oil Candle load stated 500 g 1 kg Production verdict
Cucumber Green Tea, Citrus Lemon, Eucalyptus Spearmint, Blue Ocean, Lemongrass and Lime Yes, up to 10% In stock In stock Ready to scale after your test
Verbena, Neroli, Juicy Orange Yes, up to 10% In stock In stock Scalable; dearer per candle, better for premium lines
Freshwater Fragrance Oil Bath and Body Works Inspired No Out of stock Out of stock Not a production oil on this date
Grapefruit Oleo No (perfume rates only) No 500 g listed Out of stock Only the 100 g is in stock
Zesty Lemon, Honeydew Melon No In stock In stock Stock is there, a stated candle load is not
Orange no.3 No (perfume rates only) No 500 g listed In stock Perfume-grade; flat per gram
The Acqua Di Gio-inspired listing No No 500 g listed Out of stock Every size out of stock
Citronella Fragrance Oil Yes, up to 10% In stock In stock Scent only; the 100 g is 165% dearer per gram than the 1 kg

The Freshwater listing name refers to a brand; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must not appear on your labels. With no candle load stated and both bulk sizes out of stock on 24 September 2026, it cannot anchor a production line today. The same applies to the listing named "Best Acqua Di Gio inspired fragrance oil" (again CSI's listing name, with no brand affiliation and not for your labels), which is out of stock at every size. For Citronella, we describe the scent only and make no claims for it beyond fragrance; its price shape is unusual (the 100 g costs ₹7.67 per gram, the 1 kg ₹2.89), so if it is in your range, buy it by the kilogram.

The honest stock caveat: a green "in stock" on a product page tells you the size can be ordered, not that 12 kg of it is sitting on a shelf. Before a production order of more than a few kilograms of one oil, message us on WhatsApp to confirm the quantity and a dispatch date. We would rather tell you "8 kg now, 4 kg in two weeks" before you order than after.

If you are comparing CSI with other suppliers on stock depth, documents and routes to buy, the checklist is in Where to Buy Fresh and Clean Candle Fragrance Oils in India.

Summer demand timing, dated

Summer candles are sold in April. They are bought in January.

Indian summer runs roughly from April to June, and the southwest monsoon roughly from June to September; these are calendar patterns, not forecasts, and they differ by region. Fresh scents are the natural summer range. Before summer come Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026), when, in our experience, many manufacturers' capacity goes to warmer scents, so fresh testing has to happen around them.

A dated production plan for summer 2027 · calendar facts, editorial plan
From today to the first summer dispatch
By Do this Why then
15 October 2026 Order the five-oil 50 g pre-production set (₹1,135.81); pour 6%, 8%, 10% test candles Tests cure while Diwali stock ships
30 November 2026 Burn tests done; choose load and wick per scent After Diwali, before the Christmas rush
15 December 2026 Formula lock: batch sheets written, quantities per scent decided Before year-end holidays
15 January 2027 First bulk order, about 60% of the season's oil, plus wax and jars; confirm quantities on WhatsApp Leaves February and March for pouring and cure
February–mid March 2027 Production pours; one QC candle burned per batch Stock cured by April
31 March 2027 Cured, labelled, packed Ready for early-April orders
Mid-April 2027 Reorder check against sell-through; place second order A second order lands before May

The 60% first order is a judgement, not a rule. It commits enough to fill the launch without betting the whole season on scents that have not yet sold. Once the first four to six weeks of sales show you which scent leads, the second order follows the evidence.

First bulk order by 15 January 2027: on this plan's worked example that is about ₹24,345.84 of oil, plus CSI 464 in 10 kg bags (₹5,074.00 each) and jars in packs of 20 (₹1,888.00). Ask for a bulk quote, confirmed quantities and a GST invoice on WhatsApp.
WhatsApp a January bulk quote

Splitting a season across five scents

A five-scent range is not five equal runs. Weight it towards the scent you can sell most of.

A worked example of a season of just under 1,000 candles, split by role rather than equally. The shares are judgement: a broad-appeal anchor, a low-cost volume line, a cool scent, an aquatic and a premium bright one. Your own sales history, if you have it, beats our guess. Quantities are rounded to whole 1 kg and 500 g bottles so nothing is left half-used.

Worked example · 957 candles at 8% · CSI live pricing, 24 September 2026
Oil bought in whole bottles, converted to candles
Scent Role Oil bought Candles Oil cost
Cucumber Green Tea Anchor 4 × 1 kg 333 ₹13,310.40
Citrus Lemon Volume, entry price 3 × 1 kg 250 ₹8,496.00
Eucalyptus Spearmint Cool 2 × 1 kg 166 ₹6,136.00
Blue Ocean Aquatic 1 kg + 500 g 125 ₹7,434.00
Lemongrass and Lime Premium bright 1 × 1 kg 83 ₹5,200.00
Oils 11.5 kg 957 ₹40,576.40
CSI 464 14 × 10 kg needs 132.1 kg ₹71,036.00
Clear golden-lid jars 48 packs of 20 960 jars ₹90,624.00
Eco C1 wicks 1 pack of 1,000 1,000 wicks ₹5,900.00
Season total ₹208,136.40

That is ₹217.49 per candle in materials, excluding labour, freight, packaging and GST. The wick line is the one input where one pack covers the whole season; the 43 spare wicks are your QC and retest stock. If you pour the Blue Ocean from its 1 kg and 500 g together, the 1,500 g makes exactly 125 candles. How to design the range itself (names, roles, balance) rather than the production plan is in Best Clean Fragrances for a Candle Collection.

Against our own interest: do not order the full 11.5 kg in January. On the plan above, about 60% goes in the first order and the rest follows mid-April sales. If Eucalyptus Spearmint sells slower than the green tea, the second order simply leaves it out, and you have not paid for 2 kg of a scent your customers did not choose.

Running a production batch

Scaling from 150 g test candles to 10 kg melts introduces errors that never show up on a test bench. A fixed batch sheet prevents most of them.

1
Lock the formula from the testOil, load, wax, wick and jar exactly as they passed the burn test. Nothing changes for production except the batch size. If anything does change (a new jar, a new wick), pour and burn a new test first.
2
Write the sheet per melt, by weightFor a 10 kg melt at 8%: 9,200 g wax + 800 g oil = 66 candles of 150 g. With Citrus Lemon at the 1 kg price and CSI 464 at 10 kg, the oil and wax for one melt cost ₹2,265.60 and ₹4,668.08: ₹6,933.68 before jars and wicks. The imported 10 kg-capacity wax melter (₹21,240.00) matches this batch size; a pouring jug (₹531.00) is enough for smaller runs.
3
Weigh the oil per melt, never per jarAdd the 800 g to the melted wax at the temperature on the wax's product page (CSI 464: melt and pour 80–90°C), stir thoroughly, and pour. Fresh oils lose their top notes if scented wax sits hot, so do not scent more wax than you can pour in one session.
4
Code every batchScent, date, melt number on the base of every jar. If one batch smells different, you can find and hold the other 65.
5
Cure lidded, then burn one per batchNone of these five oil pages states a cure time; at least 48–72 hours, longer for soy, is common practice. After cure, burn one candle from every melt for two hours and compare it with your approved test candle. Only then release the batch.
6
Log oil used against oil boughtRecord grams used per melt. When the log shows the reorder trigger below, place the order that day, not when the bottle is empty.
Wick at scale
C1 wicks are ₹5.90 each in the 1,000-pack and ₹5.90 in the 100-pack: flat pricing, so order to your batch count. Your test decides C1 or C2; never switch wick size for production without a new burn test. Wick stickers are ₹100.00 for 40.

Reorder triggers

Reorder on grams in the bottle, not on candles on the shelf.

A simple rule works for most small manufacturers: reorder a scent when the oil you have left will cover fewer weeks of pouring than it takes to receive a new order and cure the candles made from it. Worked example: if you pour 60 Cucumber Green Tea candles a week, that is 720 g of oil a week. If an order takes about a week to arrive (confirm your own dispatch time on WhatsApp) and you want a week's buffer, reorder when you have 1,440 g left: roughly one full 1 kg bottle plus half of another.

Reorder triggers · worked examples at 8% in 150 g candles
Two weeks of cover: one for delivery, one for buffer
Candles poured per week Oil used per week Reorder when oil left falls to In 1 kg bottles
30 360 g 720 g under one bottle
60 720 g 1,440 g about one and a half bottles
120 1,440 g 2,880 g about three bottles
250 3,000 g 6,000 g six bottles

During summer, add a week of cover: demand is least predictable just when you can least afford to run out. Apply the same trigger to wax (138 g per candle) and jars; running out of jars stops production just as surely as running out of oil.

Before you commit

The CSI principle
Count in candles, buy in kilograms, commit in stages.
Every order line converts to candles before it goes on the invoice. The first order covers the launch, not the season. And no production date goes to a customer until the supplier has confirmed quantity and dispatch in writing.
"The website tells you what can be ordered. Only a message tells you what can be delivered by your date. Send the message first."
— CandleMakingSuppliesIndia

Still choosing which fresh oils belong in your range at all? Start with the hub, Buy Clean Fragrance Oils for Candle Making in India. For stronger-throwing fresh candles before you scale, see Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and melters named here, and does not sell finished candles. This guide tells you to order less than a full season up front, to confirm quantities before trusting an "in stock" label, and to leave out listings whose bulk sizes are unavailable or whose pages state no candle load.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA or phthalate wording are quoted from each product page.

What is judgement: the production calendar, the 60% first-order rule, the season split, the reorder triggers and the batch method. CSI has no sales or throw data for these oils. For bulk pricing, confirmed quantities, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How many candles does 1 kg of fragrance oil make?
At 8% in a 150 g candle (12 g of oil each), 83 candles. At 10%, 66. At 6%, 111. Every fresh oil in this guide states a maximum of 10% for candles.
How much soy wax do I need for 1,000 candles?
At 8% in 150 g candles, 138 g of wax each: 138 kg, which is 14 bags of Luxury Soy Wax CSI 464 at 10 kg (₹5,074.00 each, ₹71,036.00 in total). Twelve bags would make only 869 candles.
When should candle manufacturers buy fragrance oil for summer in India?
Summer runs roughly April to June. Working backwards: test in October–November, lock the formula in December, place about 60% of the oil order by mid-January, pour in February and March, and check sell-through for a second order in mid-April.
Which fresh fragrance oils can I buy in 1 kg in India for candle production?
At CSI on 24 September 2026: Cucumber Green Tea, Citrus Lemon, Eucalyptus Spearmint, Blue Ocean and Lemongrass and Lime, all with a stated candle load up to 10% and 500 g and 1 kg in stock; also Verbena, Neroli and Juicy Orange for premium lines. Confirm kilogram quantities on WhatsApp before a large order.
What is the material cost of a soy candle made in bulk?
Worked example: 1,000 Cucumber Green Tea candles at 8% in CSI 464, 150 g clear golden-lid jars and C1 wicks cost ₹211,267.20, or ₹211.27 each. Excludes labour, freight, packaging and GST. The jar is the biggest single cost.
Is the Freshwater fragrance oil available in bulk for candles?
Not on 24 September 2026: the listing's 500 g and 1 kg sizes are out of stock, and its page states no candle load. For an aquatic in bulk, Blue Ocean has every size in stock and a stated load up to 10%.
Planning a fresh production run
Test at 50 g now, order kilograms in January.
Five fresh oils with a stated candle load and every size in stock on 24 September 2026. The pre-production set is ₹1,135.81; confirm quantities and dispatch before the bulk order.
Shop fragrance oils Confirm bulk quantities on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's clean and fresh cluster, written for candle manufacturers. It covers batch maths, a dated summer production plan, stock depth and reorder triggers for fresh fragrance oils. The per-gram wholesale ladder is left to the wholesale guide. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Citrus Lemon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), WAX MELTER FOR CANDLE MAKING. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Avanthi Cheeli, Sooraj R, Jaya Sawlani, Dipali Sable, Monika Deep. The reviews from Sonal Sahani are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Cucumber Green Tea 15 g ₹93.22, 50 g ₹176.41, 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Citrus Lemon 15 g ₹81.42, 50 g ₹170.00, 100 g ₹300.00, 500 g ₹1,420.00, 1 kg ₹2,832.00; Eucalyptus Spearmint 15 g ₹68.44, 50 g ₹212.40, 100 g ₹354.00, 500 g ₹1,652.00, 1 kg ₹3,068.00; Blue Ocean 15 g ₹93.22, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Lemongrass and Lime 15 g ₹116.52, 50 g ₹330.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,600.00, 1 kg ₹5,200.00 — all in stock. Citronella 100 g ₹767.00, 1 kg ₹2,891.00. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 20 ₹1,888.00; Eco C1 wicks 100 ₹590.00, 500 ₹2,950.00, 1,000 ₹5,900.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00; Wax Melter 10 kg capacity ₹21,240.00; Candle Wax Pouring Jug ₹531.00. Stock status of other fresh listings as shown in the stock table. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles. Oil and wax ceilings are the product pages' wording and are formulation limits, not regulatory limits. None of the five oil pages states a cure time. The production calendar, 60% first-order share, season split, reorder triggers and delivery-time assumption are editorial judgement and worked examples, not forecasts. "In stock" reflects availability on 24 September 2026, not quantity. Summer (roughly April–June) and monsoon (roughly June–September) are approximate; Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates. Per-candle costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog