How Do I Know If I'm Using Too Little Fragrance Oil in My Candle?

How Do I Know If I'm Using Too Little Fragrance Oil in My Candle?

 

Weighing Scale ₹354.00 Lavender 50 g ₹270.00 · 6–10% stated Step test materials ₹911.13
Fragrance load · too little oil
Find out whether your candle is short of oil before you buy a stronger one.
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Load Problems
A candle that is faint unlit and lit, with a full melt pool and a dry top, may simply be short of oil. Here are the signs, the maths that usually causes it, and the four-candle test that proves it.
+2%
the one step that tells you whether you were short of oil · four candles · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I know if I'm using too little fragrance oil? Three things together: the candle smells faint both unlit and lit, even though it has cured and the melt pool reaches the glass; your load, in grams on total weight, is below the floor the oil page states; and a candle 2 percentage points higher, poured the same way, is clearly stronger in a blind test.

What load counts as too little? Whatever sits below the oil page's stated floor. Lavender and Roasted Coffee state 6–10%, so 5% is under their range. Pages that only say "up to 10%" set no floor, so there the test decides, not a number.

What is the 2% step test? Four 150 g candles from one melt: two at your current load, two at 2 points higher, same wax, wick, jar and temperatures. Cure to day 14 and score blind. It needs 42 g of oil for 6% vs 8%.

What does it cost? About ₹911.13 of materials for four candles (valued with Lavender and CSI 464), or ₹624.00 new spend if you also need a scale. The fix itself, 2 more points of Lavender at the 1 kg price, is ₹15.66 per 150 g candle.
The short answer
The signs: faint cold and hot throw after cure, a full melt pool, a dry surface, and maths below the page floor.
The check: your load in grams, against the oil page's range and the wax page's ceiling; the lower ceiling governs.
The proof: the 2% step test: four candles, one variable, verdict at day 14.
The cost: ₹911.13 of materials for the test; ₹15.66 extra oil per candle if it proves you were short.
Too little fragrance oil? A five-question tree Answer from the top. The first exit you take is your answer; only question 5 needs new candles. 1 Does the melt pool reach the glass by hour 3 to 4 of the first long burn? No A wick problem, not a load problem. Bracket C1 vs C2 (₹153.40) first. Yes: next question 2 Has the candle cured, and will you judge it again at day 14? No Too early to call. Re-judge at day 7 and day 14. Costs nothing. Yes: next question 3 In grams, on total weight, is your load below the oil page's stated floor? Yes Under-loaded by the page's own range. Re-pour at the floor, then test. No: next question 4 Is there at least 2 points of headroom under the lower of the two ceilings? No Little room to add oil: you are near the ceiling. See the triage hub. Yes: next question 5 Step test at day 14: is your load + 2% clearly stronger, scored blind? Yes You were using too little oil. Settle at the higher load. No Not too little oil. Adding more will not fix it. Filled boxes: the two exits that mean "add oil". Load = oil as a % of the finished candle. Ceilings: wax page and oil page; the lower one governs. CSI pricing verified 25 September 2026. The tree is editorial judgement, not a published standard.
A five-question decision tree for "am I using too little oil?". Questions 1 and 2 clear the two causes that, in our judgement, most often imitate under-loading (a small melt pool and an uncured candle). Question 3 catches loads below the oil page's stated floor. Question 4 stops you stepping past the lower ceiling. Only question 5 needs new candles, and only two of the six exits end in "add oil".
Straight answer
How do I know if I'm using too little fragrance oil in my candle?
You know when three things line up. First, the candle is faint both unlit and lit, even after it has cured and its melt pool reaches the glass; if cold throw is strong and hot throw is weak, too little oil is not your likeliest problem. Second, your load, worked out in grams as a percentage of the finished candle, is below the floor the oil page states (6% on pages such as Lavender and Roasted Coffee, 8% on pages such as Juicy Orange). Third, and decisive: two candles poured 2 percentage points higher, identical in every other way, are clearly stronger than two at your current load when scored blind at day 14. That test costs about ₹911.13 in materials for four candles. If the higher load is not clearly stronger, you were not short of oil, and pouring more will cost money without fixing anything.
One line: too little oil shows up in your grams and in a blind step test, not in how disappointed you feel at the doorway.
Measure before you add. If you pour oil by spoon, cap or "one bottle per batch", you do not yet know your load. The Candle Making Weighing Scale is ₹354.00; in stock on 25 September 2026. It is the first purchase to make if you do not yet weigh in grams, because without it you cannot know whether you are under-loaded at all.
Buy the scale — ₹354.00

Five signs of too little oil, and three look-alikes

An under-loaded candle is quietly faint everywhere. A candle with other problems tends to be faint in one particular way.

Under-loading is the simplest load problem to describe and one of the easiest to misdiagnose, because weak scent has many causes and only one of them is "not enough oil in the wax". The signs below are tendencies we would look for, not a test in themselves; no single one proves under-loading. Taken together, and confirmed by the step test later in this guide, they are strong evidence.

The five signs that point at too little oil

1. Faint cold throw after a proper cure. Cold throw is fragrance leaving solid wax at room temperature. It does not predict hot throw, but a candle that is barely detectable with your nose over the open jar at day 7 to 14 often simply has little fragrance in it. 2. Faint hot throw with a healthy melt pool. If the pool reaches the glass by hour 3 to 4 and sits roughly 0.5 to 1 cm deep (commonly cited rules of thumb, not CSI data), the wick is doing its job and the scent in that pool is what you get. 3. A dry, even surface with no oil at all. No beads, no wet patches, no slick under the lid. An absence of sweating does not prove under-loading, but a candle that is sweating is rarely short of oil. 4. Your arithmetic is below the page's floor. If the oil page states 6–10% and your grams work out at 4.8%, you are under-loaded by the page's own range, whatever your nose says. 5. The scent is recognisable only close up. You can name it with your nose near the jar but not from the doorway of a small closed room, even after an hour.

Three look-alikes that are not too little oil

Is it actually too little oil? · tendencies, not certainties
What you notice, what it more often means, and where to go instead
What you notice Points to too little oil? More often means Go to
Faint unlit and lit; full pool; cured; load below the page floor Yes, strongly Under-loading The 2% step test below
Strong unlit, weak lit Rarely Small or shallow melt pool, early burn, room or nose good cold throw, weak hot throw
Weak on day 2, better by day 10 No Soy that had not cured Wait; judge at day 7 and 14
Pool stops short of the glass; tunnel; small flame No Wick too small for the jar or the oil A C1/C2 wick bracket (₹153.40)
Weak throw plus beads, wet top or soot No: the opposite Possible over-loading the too-much-oil guide

The last row surprises people. A candle that is weak and wet is usually carrying more oil than the wax holds, and adding more makes that worse. Weak throw on its own is a symptom of too little oil, too much oil, a small pool, a young candle or a big room; that is why this guide asks for three matching signals before it lets you add oil. For the general weak-throw triage, where the oil is the last suspect rather than the load, start with the weak-hot-throw hub.

Is it actually the fragrance oil? Under-loading is a dose problem, not an oil problem. If your load is below the page floor, the oil has not had a fair trial yet, so do not replace it. Pour it correctly first. We could sell you a "stronger" oil here, and at 4.8% it would smell weak too.

Where too little oil usually comes from: the arithmetic

In our experience, many under-loaded candles were not planned at a low load. They were planned at 8% and poured at something else.

Load is the oil's share of the finished candle's total weight. A 150 g candle at 6% holds 9 g of oil and 141 g of wax; at 8%, 12 g and 138 g; at 10%, 15 g and 135 g. Every worked example below starts from a maker who meant to pour one load and poured another. Check which one sounds like your bench.

Five common routes to an under-loaded candle · worked examples
What was intended, what was actually poured, and the fix
What the maker did Intended True load Fix
Took 8% of the wax: 12 g oil into 150 g wax, giving a 162 g candle 8% 7.4% Calculate on total weight: 12 g oil + 138 g wax
One 15 g sample bottle into a 250 g melt "because that is what came" about 6% 5.7% Weigh the melt to the load, not the bottle
One 50 g bottle per kilogram of wax "5%, roughly" 4.8% 1 kg wax at 8% total needs about 87 g oil
Poured 130 g at 8%, topped up with 20 g unscented wax 8% 6.9% Top up from the same scented melt
Measured oil by spoon or bottle cap any unknown Weigh in grams on a tared scale

Two of these barely matter, and saying so is part of an honest diagnosis. Taking the percentage of the wax instead of the total turns 8% into 7.4%; that alone rarely explains a candle that smells of nothing. The top-up leaves the candle with 13% less oil than planned: noticeable in a side-by-side, not a disaster. The bottle-based routes are the real culprits. At one 50 g bottle per kilogram of wax, each 150 g candle carries 7.1 g of oil, 4.9 g short of an 8% candle, and below the 6% floor on every CSI page that states one.

The spoon is the route you cannot quantify, which is exactly why it is dangerous. Fragrance oils differ in density, so a spoonful of one oil does not weigh the same as a spoonful of another, and "one spoon per jar" can be a different load for every scent in your range. For the question of whether every scent should even share one load, see Should Every Fragrance in My Candle Collection Use the Same Fragrance Load?.

The 1 kg wax batch, done properly
For 8% on total weight, oil = total batch × 0.08. If you want to melt exactly 1 kg of wax, the oil is 1,000 × 8 ÷ 92 ≈ 87 g, and the batch becomes about 1,087 g. Easier still: decide the finished weight (eight 150 g candles = 1,200 g), multiply by the load (96 g of oil at 8%), and weigh the wax as the rest (1,104 g). Write both numbers on the batch sheet.

What about adding the oil too cold or too hot? Temperature does not change how many grams of oil went in, so it cannot make a candle under-loaded in the arithmetic sense. It can, however, affect how well the oil incorporates and how much of the lighter top notes survive, which can feel like under-loading. Add at the temperature your wax page states: Luxury Soy Wax CSI 464 gives a pour temperature of 80°C–90°C, CSI 468 58°C–60°C, and Eco Soy CSI 400 says to add fragrance at 85°C and stir gently for 2 minutes. Temperature and process have their own cluster in this series.

Your load against the page range and the lower ceiling

Every candle has a window: a floor the oil page may state, and a ceiling set by whichever page is stricter. Know where yours sits before you change anything.

Two pages set your limits. The oil page may state a candle range (6–10%, 8–10%, 7–11%) or only a maximum ("up to 10%"). The wax page may state a maximum load. The lower of the two maximums governs: Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 state up to 13%. Other CSI waxes, including Eco Soy CSI 400 and Natural Soy Pearl Wax, do not state a ceiling in the text we hold; work inside the oil page's maximum and ask the wax maker. These are formulation limits, not regulatory ones.

Of the 102 oils in CSI's range on 25 September 2026, 48 pages state a candle load or range in their load wording (two perfume-grade pages, Lavender Oud and Amber Oud Royal, also list "Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10%" in a usage table, a single figure with no floor). Of those 48, 31 state a floor as well as a top: 18 start at 6%, 3 at 7% and 10 at 8%. The other 17 state only a maximum. The 52 pages that state no candle load give you no floor and no oil-side ceiling at all; there, the wax page's ceiling and your own tests are what you have.

Load windows for example oils · page wording, 25 September 2026
The floor (if stated) and the governing ceiling in two waxes
Oil Page candle wording Stated floor Ceiling in CSI 464 (10%) Ceiling in CSI 468 or Chunks (13%)
Lavender "Recommended fragrance load 6-10% for candles" 6% 10% 10% (oil page)
Roasted Coffee "candles (6-10%)" 6% 10% 10% (oil page)
Juicy Orange "For candles, use at 8-10% in soy" 8% 10% 10% (oil page)
Fresh Strawberries "Recommended fragrance load 6-9% for candles" 6% 9% (oil page) 9% (oil page)
Autumn "Recommended fragrance load 7-11% for candles" 7% 10% (wax page) 11% (oil page)
Gardenia "Up to 10% for soy wax candles" none stated 10% 10% (oil page)
Mango Coconut no candle load stated none stated 10% (wax page) 13% (wax page)

Reading your position

Below the stated floor: under-loaded by the page's own range. Re-pour at the floor before you judge the oil at all. Between the floor and 2 points under the ceiling: the zone where under-loading is possible and testable; run the step test. Within 2 points of the ceiling: a full step up is not available. You can test a 1-point step, but differences that small are hard to smell blind, and more often the answer lies with the wick, cure or oil (see Why Doesn't Adding More Fragrance Oil Always Make a Candle Stronger?). At the ceiling: by definition you are not using too little oil for that system. Above it: you have the opposite problem.

The floor is the page's recommended starting point, not a promise that the candle will be strong there. A page stating 6–10% is telling you where the oil is meant to work, and where on that range your jar, wick and room need it is what testing finds. How to choose between 6, 8 and 10 in soy is covered in Should I Use 6%, 8% or 10% Fragrance Oil for Strong Soy Candles?; how to find the lowest load that still performs is in How to Find the Minimum Fragrance Load That Still Gives Strong Hot Throw.

Argued against our own interest: the easiest advice for a supplier to give is "go to 10%". That sells 25% more oil than 8% and two-thirds more than 6%. But if your load is already inside the page's range and your step test shows no clear difference, the extra oil is money spent on nothing. Where there is no headroom under the lower ceiling, we will tell you on WhatsApp not to add more, because the next steps are a wick, a cure or a different oil, not a bigger dose.

The 2% step test

One variable, two loads, four candles. If 2 more points do not clearly win, the load was not your problem.

The step test answers one question: would this candle be clearly stronger with more oil? It changes only the load and keeps wax, wick, jar, oil, temperatures, cure and room identical. The control is your current load; the test is your current load plus 2 percentage points, capped at the lower ceiling. We use 2 points because in a 150 g candle 1 point is 1.5 g, a difference that is hard to separate from candle-to-candle variation in a blind test, while 2 points is 3 g. That is judgement, not a standard.

The four-candle layout · 150 g candles, one melt, one variable
Example: current load 6%, step to 8%
Candle Load Oil Wax Wick Role
A1 6% 9 g 141 g your usual Control
A2 6% 9 g 141 g your usual Control repeat
B1 8% 12 g 138 g your usual Step
B2 8% 12 g 138 g your usual Step repeat
Total 42 g 558 g 4 8 g left in a 50 g bottle
1
Confirm questions 1 to 4 firstMelt pool reaches the glass by hour 3 to 4 with your current wick; your existing candle has cured; your load in grams is at or above the page floor; and there are at least 2 points of headroom under the lower ceiling. If any fails, the step test is the wrong test.
2
Weigh two jugs from one meltMelt 558 g of wax. Jug A: 282 g wax + 18 g oil. Jug B: 276 g wax + 24 g oil. Add both at your wax page's temperature, stir both for the same time, pour two candles from each and label the bases (A1, A2, B1, B2), not the sides.
3
Cure all four togetherSame shelf, same temperature, lids on. Several CSI oil pages state a soy cure of 48 to 72 hours before burn testing; treat that as the minimum. Score at day 7 and make the decision at day 14. That schedule is common practice, not a rule.
4
Burn one candle per session, blindSame closed room, fan and AC off. Someone else lights the candle and tells you nothing. Score at the doorway at 30 minutes, 1 hour and 2 hours on a 1 to 5 scale, then air the room fully before the next candle. Burn A1 and B1 on different days, then A2 and B2.
5
Read the resultBoth B candles clearly beat both A candles: you were using too little oil, and the higher load is your new starting point. No clear difference: the load was not the problem; go back to the weak-throw triage. B stronger but wet, sooty or mushrooming: you have found the edge of what this wax and wick carry; stay at the lower load and read Can Too Much Fragrance Oil Actually Reduce Candle Performance?.
6
Write it downOil, wax, load, grams, add temperature, pour date, wick, pool width at hour 3, doorway scores, sweating or soot. A load that was proved once and recorded does not need proving again.
Stepping from 8% to 10%
The same test one rung up needs 2 × 12 g + 2 × 15 g = 54 g of oil, which is 4 g more than a 50 g bottle holds. Either buy the 100 g, or pour one candle at each load and repeat the pair later. With Lavender the 100 g costs the same ₹5.40 per gram as the 50 g, so the 54 g is worth ₹291.60 whichever you buy. And only step to 10% if both ceilings allow it: in CSI 464, 10% is the ceiling itself.

What a "clear" win looks like. We would call it a win when both step candles outscore both control candles at the 1-hour doorway reading, by at least a full point on the 1 to 5 scale, from a scorer who did not know which was which. A half-point difference in one pair is noise. If you want a stricter bar, add a second scorer. What the step test cannot tell you is whether a still higher load would be better still, or whether a lower one would do; it only tells you whether you were short. Those other questions live in Why Doesn't Adding More Fragrance Oil Always Make a Candle Stronger? and How to Find the Minimum Fragrance Load That Still Gives Strong Hot Throw.

What the test and the fix cost

The test is cheap. Being wrong in either direction is not.
Four-candle step test · CSI live pricing, 25 September 2026
Materials consumed, valued with Lavender (50 g price) and CSI 464 (10 kg price)
Item Used Basis Value
Lavender (or your own oil) 42 g ₹270.00 per 50 g ₹226.80
Luxury Soy Wax CSI 464 558 g ₹0.51 per gram at 10 kg ₹283.13
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 4 jars ₹94.40 each (pack of 10) ₹377.60
Eco Candle Wicks Thin (C1) 4 wicks ₹5.90 each (pack of 10) ₹23.60
Total 4 candles ₹911.13 (₹227.78 per candle)

Most makers already own the wax, jars and wicks, and the oil under test is the one they are worried about, so the new spend can be nothing at all. Without a scale, add ₹354.00; with a scale and a 50 g test oil, first-time spend is ₹624.00. The jar is the largest line; wash and reuse test jars. All figures exclude labour, freight, packaging and GST.

What the fix costs if the test says "too little"

Stepping up 2 points in a 150 g candle adds 3 g of oil. At 1 kg prices that is ₹15.66 per candle for Lavender, ₹13.00 for Gardenia and ₹11.21 for Roasted Coffee; across 100 candles, ₹1,566.30, ₹1,299.60 and ₹1,121.40. Put another way, Lavender at 6% costs ₹46.99 of oil per candle and at 8% ₹62.65. If the step test proved the 8% candle clearly stronger, that difference is money well spent. If it did not, it is money spent on a number.

The bottle-per-kilogram maker in the arithmetic table is short 4.9 g per candle. Putting it right with Lavender at the 1 kg price costs ₹25.58 of oil per candle, a small price for moving a candle from below the page's floor to the middle of its range.

Mistake: finding a batch weak, deciding the oil is "too weak", and buying a kilogram of something else. Fix: check the grams first. If the load was below the floor, the kilogram of new oil would have gone into the same under-loaded recipe. We sell the 1 kg. Do not buy it until your load has been proved in grams and in a step test.
Diwali, 8 November 2026, is 44 days after 25 September 2026. Pour the step test by 1 October, decide on 15 October, and you have time to produce and cure a batch at the proved load. Oil per 8% candle at the 500 g price: Roasted Coffee ₹45.36, Gardenia ₹51.98, Lavender ₹62.88. Ask for a 500 g or 1 kg quote with GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote

The load-problems map: which guide answers your question

This page is the hub for CSI's fragrance-load cluster. Too little oil is one question; the others below each have their own guide, and it is worth reading only the one that matches your situation rather than all of them.

Fragrance load problems · the cluster
Find your situation, read that guide
Your situation The guide What it gives you
Beads, wet top, soot or a mushrooming wick How Do I Know If I'm Using Too Much Fragrance Oil in My Candle? Signs of over-loading and the check against both ceilings
You suspect a high load made the candle burn or throw worse Can Too Much Fragrance Oil Actually Reduce Candle Performance? The mechanisms and a load-ladder test
You added more oil and it did not get stronger Why Doesn't Adding More Fragrance Oil Always Make a Candle Stronger? Diminishing returns, nose and melt-pool limits, and the economics
Choosing a starting load for a soy candle Should I Use 6%, 8% or 10% Fragrance Oil for Strong Soy Candles? A three-load test and cost per candle
Throw is fine and you want to spend less oil How to Find the Minimum Fragrance Load That Still Gives Strong Hot Throw A descending-load test with a stop rule
Running a range of scents Should Every Fragrance in My Candle Collection Use the Same Fragrance Load? Per-scent loads vs one house load
Wondering whether a better oil lets you use less Can I Reduce Fragrance Load by Buying a Better-Performing Fragrance Oil? Worked cost comparisons
About to order 1 kg or more How to Optimise Fragrance Load Before Buying Fragrance Oil in Bulk Load optimisation before bulk, with yields
Running a business at 10% How Much Money Can a Candle Business Save by Reducing Fragrance Load From 10% to 8%? The savings maths from 10% to 8%, and the risk

If sweating is your main complaint rather than load in general, the separation cluster answers it directly in My Candle Is Sweating Fragrance Oil — Am I Using Too Much?.

What to buy: a scale first, then oils with a stated range

In the order this guide uses them: the tool that tells you your real load, then three oils chosen to show how page ranges work. Lavender and Roasted Coffee state a floor and a top; Gardenia states only a top. We chose them on stated load wording, notes structure, price per gram and stock at every size on 25 September 2026, not on throw, which CSI has not measured. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
tool · the non-oil fix · buy first if you measure by spoon
Candle Making Weighing Scale
Under-loading is very often arithmetic, and arithmetic needs grams. The page describes a digital scale with an LCD display that "shows measurements in grams or ounces" and "simple one-button operation". It does not state a resolution or capacity in the text we hold, so check yours: the difference between a 6% and an 8% candle of 150 g is 3 g, and a scale that reads in steps of 5 g cannot see it. Weigh oil into a small cup on the tared scale, not by the spoon or the bottle cap; oils differ in density, so a volume is not a weight. Limitation: a scale fixes the maths, not the oil, the wick or the cure. If your load was already right in grams, this purchase changes nothing, and we would rather you knew that before buying it.
Size Price Per unit What it covers
Candle Making Weighing Scale, single ₹354.00 ₹354.00 every candle: oil and wax weighed in grams on total weight
Pen Thermometer, single (companion buy) ₹354.00 ₹354.00 every melt: the add temperature your wax page states
Scale ₹354.00. With a 50 g test oil, first-time spend is ₹624.00. Buy the scale — ₹354.00
2
herbal-aromatic · stated floor 6% · the step-test oil
Lavender Fragrance Oil
The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles", which gives you both ends: a floor to check against and a top that sits exactly on CSI 464's 10% ceiling. Notes: "fresh lavender top notes, herbal green mid notes, and soft musk base". Two customer reviews on this page describe hot throw as "very good" and "perfect"; that is their system, not a measurement. It is also a sensible step-test oil because the 50 g and 100 g are priced at the same ₹5.40 per gram, so buying the 100 g for an 8% vs 10% test costs no per-gram premium. Limitation: at ₹5.22 per gram at 1 kg it is not a budget oil, and the page gives no cure time in the text we hold, so use day 3, 7 and 14 as practice.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹270.00 ₹5.40 4
100 gm ₹540.00 ₹5.40 8
500 gm ₹2,620.00 ₹5.24 41
1 kg ₹5,221.00 ₹5.22 83
Oil per 8% candle: ₹64.80 at 50 g, ₹62.65 at 1 kg. The 1 kg is ₹19.00 cheaper than two 500 g packs. Buy Lavender 50 g
3
coffee gourmand · stated floor 6% · a base-heavy test
Roasted Coffee Fragrance
The page states "candles (6-10%)" and adds: "Always cure soy wax candles for at least 48-72 hours before burn testing for best scent throw." Its notes run from "fresh coffee bean top notes" through "dark chocolate and espresso heart" to "a warm vanilla and caramel base", a structure with real base-note weight, which in our judgement tends to hold up in a hot pool. "Strong throw" is the page's own wording, not a CSI measurement. At the 1 kg size, ₹3.74 per gram, it is the least expensive per gram of our three oil picks; at 50 g, Gardenia is slightly cheaper. Limitation: vanilla and caramel base notes can colour light wax over time (the page states no vanillin figure), and heavy gourmands often need a wick check, so rerun the melt pool if you change to it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Oil per 8% candle: ₹55.20 at 50 g. The 1 kg is 18.7% cheaper per gram than the 50 g. Buy Roasted Coffee 50 g
4
white floral · no stated floor · up to 10% soy
Gardenia Fragrance Oil
An example of the other kind of page: "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles", with a soy cure time of 48-72 hours, but no floor. With no floor stated, "too little" can only be found by testing, which is what the step test is for. Notes: "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom". The page states "Vanillin content 0.2% - minimal discoloration risk" (its claim; test anyway) and "Moderate to strong throw" (its wording). Limitation: do not read the paraffin figure as a soy load. 6% is the paraffin ceiling on this page, not a soy recommendation.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹223.02 ₹4.46 4
100 gm ₹433.00 ₹4.33 8
500 gm ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 gm ₹4,332.00 ₹4.33 83
Oil per 8% candle: ₹53.52 at 50 g. From 100 g it is flat at ₹4.33 per gram; two 500 g packs are ₹4,332.00, the 1 kg price. Buy Gardenia 50 g
This guide is for you if your candles are faint both unlit and lit, you have not weighed your oil in grams, or you pour below an oil page's stated floor. It is not for you if your candles sweat, soot or throw strongly unlit but weakly lit; those are the too-much-oil and melt-pool questions, linked above.
The CSI principle
Prove the dose before you blame the oil, and prove the step before you pay for it.
A scale shows what load you are really pouring; four candles show whether 2 more points help. Neither needs a new kilogram of fragrance.
"An under-loaded candle does not need a stronger oil. It needs the oil it already has, in grams."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wax, wicks, jars, tools and fragrance oils named here, and does not sell finished candles. This page tells you to buy a ₹354.00 scale before any oil, and not to add oil at all unless a blind test proves it helps. A maker who pours the right load comes back for the right reasons.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size in the pick tables is in stock on that date, and any that was not would be flagged as out of stock. Load ranges, cure times, notes and throw wording are quoted from product pages; where a page is silent, we say so.

The five-question tree, the 2-point step size, the "clear win" bar and the choice of example oils are editorial judgement; CSI has no measured throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How do I know if my candle has too little fragrance oil?
Look for three things together: faint cold and hot throw after the candle has cured and with a melt pool that reaches the glass; a load, in grams on total weight, below the oil page's stated floor; and a blind test in which candles 2 points higher are clearly stronger at day 14.
What is the minimum fragrance load for soy candles?
It is set by the oil page, not by soy in general. Among CSI oil pages that state a range, 18 start at 6%, 3 at 7% and 10 at 8%. Pages that say only "up to 10%" state no floor; there, test. Finding the lowest load that still performs well is a separate method, covered in CSI's minimum-load guide.
Is 5% fragrance oil too little for a candle?
For an oil whose page states 6–10%, such as Lavender or Roasted Coffee, 5% is below the page's own range, so treat it as under-loaded and re-pour at 6% before judging the oil. For a page with no stated floor, only a step test can tell you.
Why does my candle smell weak even with enough fragrance oil?
Usually a melt pool that stops short of the glass, a candle burned before it cured, or a room that is too big or draughty. If your load is inside the page range and a 2% step test shows no clear gain, adding oil will not help; start with CSI's weak-hot-throw triage.
How much fragrance oil do I need for a 150 g candle?
Load is a percentage of the finished candle: 9 g of oil and 141 g of wax at 6%, 12 g and 138 g at 8%, 15 g and 135 g at 10%. Stay within the lower of the wax page's and the oil page's stated maximum; Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%.
Should I measure fragrance oil in ml or grams?
Grams. Loads are percentages by weight, and fragrance oils differ in density, so a millilitre of one oil does not weigh the same as a millilitre of another. A scale that reads in 1 g steps is enough for 150 g candles.
Too little oil, or not?
Four candles, one variable, a verdict on day 14.
Weigh your load in grams, check it against the page floor and the lower ceiling, then pour the 2% step test: about ₹911.13 of materials. If the higher load wins blind, you have your answer. If it does not, you have saved yourself from buying oil you did not need.
Start with the scale — ₹354.00 Check your load on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the hub page for CSI's fragrance-load cluster: the signs of under-loading and their look-alikes, the arithmetic that commonly causes it, the load window set by the oil page and the lower ceiling, a costed four-candle 2% step test, and a map of the rest of the cluster.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Gardenia Fragrance Oil, Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Priyanka Purohit, Akansha, Tina Raha, Sraddha, Arminder Kaur, Thenirvaofficial. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Lavender 15 g ₹105.02, 50 g ₹270.00, 100 g ₹540.00, 500 g ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (6% = 9 g oil, 8% = 12 g, 10% = 15 g); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings are as stated on the wax pages (CSI 464 up to 10%; Chunks and CSI 468 up to 13%) and are formulation limits, not regulatory limits. Oil-page counts (48 of 102 state a candle load or range in their load wording; 31 state a floor; Lavender Oud and Amber Oud Royal also list candles at 10% in a perfume usage table) were read from product pages on 25 September 2026. Melt-pool benchmarks, the day 3/7/14 schedule, the 2-point step and the scoring bar are rules of thumb or editorial judgement. Costs are worked examples excluding labour, freight, packaging and GST.
Back to blog