How Much Money Can a Candle Business Save by Reducing Fragrance Load From 10% to 8%?

How Much Money Can a Candle Business Save by Reducing Fragrance Load From 10% to 8%?

 

Jasmine 1 kg ₹3,923.00 · 83 candles at 8% Gilli Mitti ₹25.36 saved per candle CSI 464 wax 10 kg ₹5,074.00
Fragrance load · 10% to 8%
Work out what 3 g less oil per candle is worth, then prove nobody can smell the difference.
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★☆
"Hey, the fragrance is so nice. Can’t wait to use in my candles!! A must buy item!!"
S.A.Jun 2024
Jasmine Fragrance Oil
★★★★★
"My customer was very happy with this apple cinnamon fragrance. As soon as they entered their home this smell is warmth and pleasing. And I got many orders who visited their home, as they also loved the smell."
PREETHI PRASATHVerified buyer · May 2026
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti (Patchouli)
★★★★★
"Really love this fragrance oil."
Shivalik ManakVerified buyer · Sep 2025
Apple Cinnamon Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Load
Cutting 10% to 8% takes 3 g of oil out of every 150 g candle: a fifth of your oil bill, and a few per cent of the candle. Here is the arithmetic for eight CSI oils, and the test that decides whether it is a saving or a cost.
₹10,246.80
net saving per 1,000 Jasmine candles at 8% instead of 10%, after the extra wax · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much does 10% to 8% save? In a 150 g candle it removes 3 g of oil (20% of the oil) and adds 3 g of wax. At CSI's 1 kg prices the net saving runs from ₹6.97 per candle (Citrus Lemon) to ₹25.36 (Gilli Mitti) among the eight oils we priced; ₹10.25 for Jasmine.

What is that per 1,000 candles? 3 kg of oil not bought. Net of the extra wax: ₹10,246.80 for Jasmine, ₹12,708.60 for Apple Cinnamon, ₹13,345.80 for Blue Ocean and ₹25,357.80 for Gilli Mitti.

And per kilogram of oil? 1 kg makes 83 candles at 8% instead of 66 at 10%: 17 more, 25.8% more candles from every kilogram you buy.

What is the catch? The saving is real only if 8% throws as well as 10% in your candle. On a whole Jasmine candle it is 4.5% of the material cost; a few lost sales can cancel it. Test 8% against 10% blind before switching.
The short answer
Per candle: 3 g × (oil price per gram − wax price per gram). ₹10.25 for Jasmine at 1 kg prices.
Per 100 / 500 / 1,000 candles: ₹1,024.68 / ₹5,123.40 / ₹10,246.80 for Jasmine; more than double for Gilli Mitti.
Per kilogram of oil: 17 more candles (83 instead of 66).
The risk: at a worked-example price of ₹450.00 a candle, losing about 22.8 sales per 1,000 wipes out the Jasmine saving. A four-candle blind test (₹926.64) comes first.
3 g less oil per candle: what it is worth 150 g candle, 1 kg oil prices, CSI 464 wax at the 10 kg price, clear 150 g jar and C1 wick. Excludes labour, freight, packaging, GST. One Jasmine candle, materials jar ₹94.40 wax ₹68.50 oil ₹58.84 ₹227.64 at 10% jar ₹94.40 wax ₹70.02 oil ₹47.08 ₹217.40 at 8% Thin bottom layer: wick ₹5.90. Net saving ₹10.25 = 4.5% of materials. Net saving per 1,000 candles, 10% → 8% Jasmine · ₹3.92 per gram ₹10,246.80 ₹10.25 per candle · 3 kg of oil not bought (₹11,769.00) Apple Cinnamon · ₹4.74 per gram ₹12,708.60 ₹12.71 per candle · 3 kg of oil not bought (₹14,230.80) Blue Ocean · ₹4.96 per gram ₹13,345.80 ₹13.35 per candle · 3 kg of oil not bought (₹14,868.00) Gilli Mitti · ₹8.96 per gram ₹25,357.80 ₹25.36 per candle · 3 kg of oil not bought (₹26,880.00) Net = 3 g of oil saved minus 3 g of wax added (₹1.52). The dearer the oil, the bigger the saving, and the risk. CSI live pricing verified 25 September 2026. Savings assume 8% performs as well as 10% in your candle, which only a blind test can show.
Left: the materials in one 150 g Jasmine candle at 10% and at 8%. The oil layer shrinks by 3 g, the wax layer grows by 3 g, and the jar dominates both. Right: the net saving across 1,000 candles for four oils at CSI's 1 kg prices. The dearer the oil, the bigger the saving. All of it depends on 8% performing as well as 10% in your candle, which is a test result, not an assumption.
Straight answer
How much money can a candle business save by reducing fragrance load from 10% to 8%?
In a 150 g candle, 10% to 8% takes out 3 g of oil and puts in 3 g of wax, so the net saving per candle is 3 × (oil price per gram − wax price per gram). At CSI's 1 kg prices, with Luxury Soy Wax CSI 464 at its 10 kg price, that is ₹10.25 per Jasmine candle, ₹1,024.68 per 100, ₹5,123.40 per 500 and ₹10,246.80 per 1,000; for a premium oil such as Gilli Mitti, ₹25,357.80 per 1,000. Every kilogram of oil makes 83 candles instead of 66. It is a real saving on oil, a fifth of it, but a small share of the whole candle (4.5% of a Jasmine candle's materials, before labour and packaging), and it is only a saving if 8% throws as well as 10% in your jar, wick and wax. Pour 8% beside 10% from one melt, judge them blind at day 14, confirm once, then switch one scent at a time.
One line: 3 g per candle, a fifth of your oil bill, worth taking only after a blind test says nobody can tell.
Ordering at 8%, not 10%: 1 kg of Jasmine (₹3,923.00) makes 83 candles at 8% against 66 at 10%. Once your test agrees, order for the new load: 1,000 candles need 12 kg, not 15 kg. In stock at every size on 25 September 2026.
Buy Jasmine — 1 kg ₹3,923.00

Per candle: 3 g of oil out, 3 g of wax in

The candle still weighs 150 g. Every calculation that forgets the wax overstates the saving.

Load is a percentage of the finished candle's total weight: 10% of 150 g is 15 g of oil and 135 g of wax; 8% is 12 g and 138 g. The cut removes 3 g of oil, 20% of the oil in the candle, and replaces it with 3 g of wax, which at the CSI 464 10 kg price (₹0.51 per gram) costs ₹1.52. The table uses 1 kg oil prices, where a production saving lands, for eight CSI oils whose pages state a candle range that includes both 8% and 10%.

Saving per 150 g candle, 10% → 8% · 1 kg oil prices, CSI live pricing, 25 September 2026
Gross = oil saved; net = oil saved minus ₹1.52 of extra wax
Oil Stated candle load Per gram (1 kg) Oil at 10% Oil at 8% Gross saving Net saving
Citrus Lemon 6–10% ₹2.83 ₹42.48 ₹33.98 ₹8.50 ₹6.97
British Rose up to 10% ₹3.07 ₹46.02 ₹36.82 ₹9.20 ₹7.68
Jasmine up to 10% ₹3.92 ₹58.84 ₹47.08 ₹11.77 ₹10.25
Apple Cinnamon 6–10% ₹4.74 ₹71.15 ₹56.92 ₹14.23 ₹12.71
Blue Ocean up to 10% ₹4.96 ₹74.34 ₹59.47 ₹14.87 ₹13.35
Lavender 6–10% ₹5.22 ₹78.31 ₹62.65 ₹15.66 ₹14.14
Vanilla Bean up to 10% ₹7.65 ₹114.69 ₹91.75 ₹22.94 ₹21.42
Gilli Mitti (Patchouli) 6–10% ₹8.96 ₹134.40 ₹107.52 ₹26.88 ₹25.36

Two things fall out of the table. First, the saving rises with the oil's price: Gilli Mitti's net saving is 3.6 times Citrus Lemon's, so a business with a premium line has far more at stake in its load than one selling budget scents. Second, the wax correction matters more for cheap oils: on Citrus Lemon it removes 17.9% of the gross saving; on Gilli Mitti, 5.7%.

Two ceilings still apply: the lower of the wax page's and the oil page's stated maximum. All eight oils here state 10% at the top for soy, and CSI 464 states up to 10%, so 10% was the limit, not a recommendation. Oils whose pages stop at 9% (Fresh Strawberries, Coffee Vanilla Tobacco and one brand-inspired listing) were never meant to be at 10%, and are left out of the table.

Use your own prices
If you buy 500 g packs, use the 500 g per-gram price; if you buy 100 g, the saving per candle is larger in rupees because each gram costs more. On Apple Cinnamon and Gilli Mitti the price is flat from 50 g, so the figure is the same at any size.

Per 100, 500 and 1,000 candles

Multiply the net saving by the candles you pour. Per 1,000 candles the cut is always 3 kg of oil, and the rupee value depends only on the oil's price.

Net saving at volume · 10% → 8%, 150 g candles, 1 kg oil prices, 25 September 2026
Oil saved minus extra wax; excludes labour, freight, packaging and GST
Oil Per candle Per 100 Per 500 Per 1,000
Citrus Lemon ₹6.97 ₹697.38 ₹3,486.90 ₹6,973.80
British Rose ₹7.68 ₹768.18 ₹3,840.90 ₹7,681.80
Jasmine ₹10.25 ₹1,024.68 ₹5,123.40 ₹10,246.80
Apple Cinnamon ₹12.71 ₹1,270.86 ₹6,354.30 ₹12,708.60
Blue Ocean ₹13.35 ₹1,334.58 ₹6,672.90 ₹13,345.80
Lavender ₹14.14 ₹1,414.08 ₹7,070.40 ₹14,140.80
Vanilla Bean ₹21.42 ₹2,141.58 ₹10,707.90 ₹21,415.80
Gilli Mitti (Patchouli) ₹25.36 ₹2,535.78 ₹12,678.90 ₹25,357.80

Worked example: a maker pouring 500 Jasmine candles for the festive season saves ₹5,123.40 net by pouring at 8%, the same as not buying 1.5 kg of oil minus 1.5 kg of wax. A maker pouring 1,000 Gilli Mitti candles a year saves ₹25,357.80. Whether a dearer oil at a lower load could save more than cutting your current oil is a different calculation, set out in Can I Reduce Fragrance Load by Buying a Better-Performing Fragrance Oil?; how far below 8% your own oil could go is the job of How to Find the Minimum Fragrance Load That Still Gives Strong Hot Throw.

A small business's year, worked through

Savings are easier to judge across a real mix of scents than one oil at a time. Worked example: a maker selling 750 candles a year across four scents, all 150 g, all bought at the 1 kg price. The volumes are illustrative, not CSI sales data.

Worked example · 750 candles a year, four scents, 1 kg prices, 25 September 2026
Oil needed at each load, and the net saving after the extra wax
Scent Candles a year Oil at 10% Oil at 8% Net saving
Jasmine 300 4.5 kg 3.6 kg ₹3,074.04
Apple Cinnamon 200 3 kg 2.4 kg ₹2,541.72
Blue Ocean 150 2.25 kg 1.8 kg ₹2,001.87
Gilli Mitti 100 1.5 kg 1.2 kg ₹2,535.78
Year 750 11.25 kg 9 kg ₹10,153.41

Two readings. The Gilli Mitti line, just over an eighth of the candles, delivers about a quarter of the year's saving (25.0%), because its oil costs more than twice as much per gram as Jasmine's. So if you can only test one scent this season, test the dearest one you pour in volume. And the year's saving, ₹10,153.41, is a real sum for a small business, but it arrives a few rupees at a time and only if all four scents pass their own blind test. A scent that fails stays at 10%, and its line comes out of the total.

Buying in smaller packs changes the rupees, not the logic. At Jasmine's 100 g price (₹4.30 per gram) the net saving per candle is ₹11.38, more per candle than at 1 kg, but a maker buying 100 g at a time pours far fewer candles, so the total is small. The cut earns its keep at volume.

Per kilogram of oil: 66 candles or 83

The same kilogram, seventeen more candles. That is the number a buyer notices.

At 10%, 1 kg of oil makes 66 whole 150 g candles (15 g each); at 8%, 83 (12 g each). That is 25.8% more candles from every kilogram, and the same kilogram lasts about a quarter longer between orders. For a business that reorders by the kilogram, that is the most visible form of the saving.

What 1 kg of oil buys · 150 g candles
Candles per kilogram, and what the extra 17 are worth in oil
Oil (1 kg price) Candles at 10% Candles at 8% Oil value of the 17 extra candles
Jasmine (₹3,923.00) 66 83 ₹800.29
Apple Cinnamon (₹4,743.60) 66 83 ₹967.69
Blue Ocean (₹4,956.00) 66 83 ₹1,011.02
Gilli Mitti (₹8,960.00) 66 83 ₹1,827.84

There is a cash-flow side too. A business that buys oil a kilogram at a time and pours steadily reorders less often at 8%: a kilogram that used to cover 66 candles now covers 83, so money sits in stock for longer per rupee spent and fewer orders are needed in a season. That is a convenience, not an extra saving, and it should not tempt you into buying more than the proven load needs; surplus oil is still cash on a shelf. If you pour several scents, the effect adds up across the range, which is where a written load for each scent (see whether every scent should share one load) earns its keep.

Order sizes follow: 1,000 candles at 8% need 12 kg of oil instead of 15 kg. Sizing an order from a proven load, with sample sizes and yield per pack, is covered in How to Optimise Fragrance Load Before Buying Fragrance Oil in Bulk.

The saving as a share of the whole candle

A fifth off the oil sounds large. The oil is not the whole candle. With the Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) at ₹94.40 each and an Eco C1 wick at ₹5.90, the materials in one Jasmine candle come to ₹227.64 at 10% and ₹217.40 at 8%. The net saving is 4.5% of the candle's material cost. For Gilli Mitti, ₹303.20 against ₹277.84, it is 8.4%.

Material cost per 150 g candle · worked example, CSI live pricing, 25 September 2026
Oil at 1 kg price, CSI 464 at 10 kg price, jar and wick at pack-of-10 prices
Line Jasmine 10% Jasmine 8% Gilli Mitti 10% Gilli Mitti 8%
Oil ₹58.84 ₹47.08 ₹134.40 ₹107.52
Wax ₹68.50 ₹70.02 ₹68.50 ₹70.02
Jar ₹94.40 ₹94.40 ₹94.40 ₹94.40
Wick ₹5.90 ₹5.90 ₹5.90 ₹5.90
Total ₹227.64 ₹217.40 ₹303.20 ₹277.84

Add labour, packaging, freight and GST, which this page does not price, and the share falls further. The honest summary: cutting 10% to 8% is worth doing if it costs you nothing in performance, because it is free money on every candle; it is not a way to transform a candle's economics, and it is not worth a noticeably weaker product.

Argued against our own interest: every figure on this page is money not spent with us, and we are showing you how to find it. We also think some makers should not take it yet. If you sell a few dozen candles a year, the Jasmine saving is a few hundred rupees; spend the evenings on your wick and cure instead. The cut matters at volume, and with premium oils.

The risk side of the ledger

A saving you can calculate to the paisa. A disappointed customer you cannot.

The cut is only a saving if 8% performs like 10% in your candle. If it is noticeably weaker, the cost arrives as returns, poor reviews and customers who do not reorder, none of which appears on the oil invoice. A worked example, using an illustrative selling price of ₹450.00 for a 150 g candle (your price will differ; CSI does not know it): the Jasmine saving across 1,000 candles, ₹10,246.80, equals the revenue of about 22.8 candles. Lose that many sales in 1,000 because the candles smell weaker, and the saving has gone. For Gilli Mitti the break-even is about 56.4 lost sales.

Is 10% actually doing anything for you now?

Here is the diagnosis to run before the cut, and it cuts both ways. Many makers are at 10% because an early candle smelled weak, and the real cause was a small melt pool, an early burn or a large room. If so, 10% may not be helping at all, and 8% will be no weaker; see I Increased Fragrance Oil From 8% to 10% but Hot Throw Didn't Improve — Why?. But if your candles are already only just strong enough at 10% with a full melt pool at day 14, cutting to 8% is the wrong economy. Past what the wax holds, extra oil tends to stop helping; below it, less oil can mean less scent. Only a side-by-side test tells you which side of that line your candle is on.

What can go wrong at 8% · tendencies, not certainties
And how the test catches each one
Risk Why it can happen How the test catches it
Weaker throw in large rooms A small margin at 10% disappears at 8% Judge in a room the size your customers use, not only a bedroom
Top notes fade faster Fresh, citrus or ozone openings commonly need more of their range Score at 60 and 120 minutes, not only at the first sniff
Different melt pool Load can change how a candle burns; the effect varies by oil Log pool width and depth hourly at both loads with the same wick
Customer notices a change Regular buyers compare against memory Switch one scent first; keep a 10% candle as a reference for complaints

Making the cut safely

A four-candle check per scent, then a staged switch. It uses about 54 g of the oil you already pour.

1
Pour 10% and 8% from one meltTwo 150 g candles, same jar, wick and wax, oil added at your wax page's temperature, weighed on a scale (15 g and 12 g). Code the bases.
2
Cure to day 14, then judge blindTwo similar closed rooms, swapped the next evening, three people who did not pour, doorway scores at 60 and 120 minutes. If they cannot reliably tell 8% from 10%, it passes.
3
Confirm from a second meltPour another 10% and 8% pair on a new day and judge again at day 14. A result that repeats is a result.
4
Switch one scent firstMove your highest-volume or highest-priced scent to 8% for one production batch. Keep a 10% candle from the old batch as the reference if a customer asks.
5
Watch for a season, then roll outTrack complaints and reorders for that scent. No change: move the next scent. Each scent gets its own test; loads are not interchangeable between oils.
6
Reorder at the new load12 g per candle, not 15 g. Write the load on the order so the next one matches.

The check for Jasmine: 54 g of oil (two 50 g bottles, ₹460.00, if you buy fresh), 546 g of CSI 464, four jars and four wicks, ₹926.64 in materials, excluding labour, freight, packaging and GST. At ₹10.25 saved per candle, the test pays for itself after 91 candles at 8%. A full descending method that looks below 8% as well, with a written stop rule, is in How to Find the Minimum Fragrance Load That Still Gives Strong Hot Throw; running one load for a whole collection versus one per scent, in Should Every Fragrance in My Candle Collection Use the Same Fragrance Load?.

Four oils, four sizes of saving

Chosen to span the table: a lower-priced floral, a mid-priced gourmand, an aquatic whose bulk is no cheaper per gram, and a premium earthy oil. All four pages state a candle range that includes 8% and 10%; all sizes are in stock on 25 September 2026. Not a ranking; CSI has not measured throw. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
white floral · the lower-priced saver · up to 10%
Jasmine Fragrance Oil
The worked example throughout, because at ₹3.92 per gram in the 1 kg it sits in the lower-priced half of the table, where the saving per candle is modest: ₹10.25 net. The page states "Recommended load up to 10% soy, up to 6% paraffin", a soy cure of "48-72 hours", "0% vanillin - no discolouration" (the page's claim) and describes a scent that is "sweet, floral, and slightly musky"; "Strong cold and hot throw" is the page's wording, not a CSI measurement. Price facts: the 1 kg is 14.7% cheaper per gram than the 50 g, and costs ₹1.00 more than two 500 g packs. Limitation: the notes are a description, not a pyramid, so you cannot read base weight from the page; the blind test decides whether 8% holds.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.00 ₹6.87 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹430.00 ₹4.30 8
500 gm ₹1,961.00 ₹3.92 41
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 83
Per 1,000 candles at 8% instead of 10%: ₹10,246.80 net. Buy Jasmine 1 kg
2
spiced gourmand · a mid-priced saver · range 6–10%
Apple Cinnamon Fragrance Oil
A mid-table example with a range that includes 8% comfortably. The page states "6-10% for soy wax candles, cure 48-72 hours. 6-8% for paraffin wax", so in paraffin 8% is already its stated top and 10% was never on the table. Notes: "crisp juicy apple and spicy cinnamon opening into baked goods and nutmeg, settling into vanilla and warm amber". The price is flat at ₹4.74 per gram from 50 g to 1 kg, so the per-candle saving is the same at any pack size: ₹12.71. A verified review says a customer's buyers "loved the smell"; one customer's experience. Limitation: a vanilla-and-amber base with no stated vanillin figure, so watch light wax for colour separately from load.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹237.18 ₹4.74 4
100 gm ₹474.36 ₹4.74 8
500 gm ₹2,371.80 ₹4.74 41
1 kg ₹4,743.60 ₹4.74 83
Per 1,000 candles at 8%: ₹12,708.60 net. Buy Apple Cinnamon 1 kg
3
fresh aquatic · a saver whose bulk is not cheaper · up to 10%
Blue Ocean Fragrance Oil
An oil where the load cut is worth more than the pack size. Blue Ocean is fractionally dearer per gram at larger sizes (the 1 kg is 0.3% above the 50 g per gram), so the saving comes from grams per candle, not from bulk. The page states "candles (up to 10%)", "0% vanillin - no discolouration" (the page's claim) and "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing for best scent performance". Notes: "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base". "Strong throw" is the page's wording. Limitation: an ozone-led top is the kind of fresh opening makers commonly find needs more of its range, so this is an oil to test at 8% with care rather than assume.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
Per 1,000 candles at 8%: ₹13,345.80 net. Buy Blue Ocean 1 kg
4
earthy-woody · the premium saver · range 6–10%
Gilli Mitti (Patchouli)
The highest-priced oil in our table at ₹8.96 per gram, flat from 50 g to 1 kg, and so the largest saving per candle: ₹25.36 net, 3.6 times Citrus Lemon's. The page states "The recommended fragrance load is 6-10% for candles" and describes "fresh rain, soft soil, natural patchouli, damp woods, and light musk. Evokes petrichor - the scent of rain on dry earth." A verified review calls "Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents" "amazing and authentic". Limitation: the page states no cure time and no throw wording, and the premium works both ways: a weaker 8% candle in a premium line costs you more in lost goodwill than a budget one.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹140.00 ₹9.33 1
50 gm ₹448.00 ₹8.96 4
100 gm ₹896.00 ₹8.96 8
500 gm ₹4,480.00 ₹8.96 41
1 kg ₹8,960.00 ₹8.96 83
Per 1,000 candles at 8%: ₹25,357.80 net. Buy Gilli Mitti 1 kg
We sell the 1 kg. If your test says 8% is as good as 10%, you will buy about a fifth less oil from us for the same candles. Do it anyway: a maker who pours what the candle needs is a customer for years, and the reorder note will say "12 g per candle", not "15 g".
Time the switch for Christmas, not Diwali: Diwali (8 November 2026) is 44 days away, too close to test, confirm and produce. A pair poured by 30 September is judged by 14 October; a confirmation pair poured on 15 October is judged by 29 October, in time for Christmas (25 December 2026) production at 8%. Send your new quantities for a 1 kg quote with GST invoice.
WhatsApp a Christmas quote at 8%
The CSI principle
A saving you cannot smell is worth taking. A saving your customers can smell is a cost.
3 g per candle is a fifth of your oil and a few per cent of your candle. Take it where a blind test says nobody notices, and nowhere else.
"Work out the saving in rupees, then decide in the test room."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil, the wax, the jar and the wick priced here, and does not sell finished candles. This page shows you how to buy about a fifth less of our oil for the same candles, and tells small makers when not to bother. We publish the arithmetic so you can check it.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026, and every size on the pick cards is in stock on that date. Candle load ranges, cures, notes and throw wording are quoted from product pages; where a page is silent (Gilli Mitti's cure, Apple Cinnamon's vanillin), we say so.

The worked-example selling price, the lost-sales break-even, the risk table and the staged switch are editorial judgement and illustration; CSI has no measured throw data and does not know your prices. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much fragrance oil do I save going from 10% to 8%?
3 g per 150 g candle (20% of the oil), which is 3 kg per 1,000 candles. Each kilogram of oil then makes 83 candles instead of 66.
How much money does reducing fragrance load save per candle?
At CSI's 1 kg prices, net of the 3 g of extra wax, from ₹6.97 (Citrus Lemon) to ₹25.36 (Gilli Mitti) per 150 g candle among the eight oils we priced; ₹10.25 for Jasmine.
How much can a candle business save per 1,000 candles by using less fragrance oil?
Going 10% to 8% saves 3 kg of oil per 1,000 candles: net of wax, ₹10,246.80 with Jasmine, ₹12,708.60 with Apple Cinnamon, ₹13,345.80 with Blue Ocean and ₹25,357.80 with Gilli Mitti, at CSI 1 kg prices.
Will my candle smell weaker at 8% than 10%?
Sometimes, sometimes not; it depends on the oil, wax, wick and room. Pour both from one melt, cure to day 14, and compare them blind in two similar rooms. If nobody can reliably tell them apart, 8% is the better buy.
Is 8% fragrance load enough for soy candles?
For many oils it is inside the page's stated range: every CSI oil page that states a candle load includes 8%. Whether it is enough in your candle is a test result. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%, so 8% is also inside its ceiling.
Does using less fragrance oil change the cost of wax?
Slightly. A 150 g candle at 8% has 3 g more wax than at 10%, which costs ₹1.52 at the CSI 464 10 kg price. Subtract it from the oil saving to get the true figure.
Your 10% to 8% decision
₹10,246.80 per 1,000 Jasmine candles, if nobody can tell.
Pour 10% and 8% from one melt, judge them blind at day 14, confirm once, and switch one scent at a time. Then order at 12 g per candle, not 15 g.
Buy Jasmine Work out your saving on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's fragrance-load cluster. It owns the arithmetic of a 10% to 8% cut: per candle, per 100, 500 and 1,000 candles and per kilogram of oil for eight CSI oils at 1 kg prices, net of the extra wax, the saving as a share of the whole candle, and the risk side with a staged switch. Whether a dearer oil at a lower load is cheaper belongs to its own post.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Apple Cinnamon Fragrance Oil, Blue Ocean Fragrance Oil, Gilli Mitti (Patchouli), Jasmine Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — PREETHI PRASATH, Sooraj R, Renu, Shivalik Manak, Yashvi Shah. The reviews from S.A. are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Jasmine 15 gm ₹103.00, 50 gm ₹230.00, 100 gm ₹430.00, 500 gm ₹1,961.00, 1 kg ₹3,923.00; Apple Cinnamon 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹237.18, 100 gm ₹474.36, 500 gm ₹2,371.80, 1 kg ₹4,743.60; Blue Ocean 15 gm ₹93.22, 50 gm ₹247.00, 100 gm ₹495.00, 500 gm ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Gilli Mitti (Patchouli) 15 gm ₹140.00, 50 gm ₹448.00, 100 gm ₹896.00, 500 gm ₹4,480.00, 1 kg ₹8,960.00; 1 kg prices of Citrus Lemon ₹2,832.00, British Rose ₹3,068.00, Lavender ₹5,221.00, Vanilla Bean ₹7,646.00; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) pack of 10 ₹59.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00. All in stock. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: 150 g candle, load on total weight (10% = 15 g oil + 135 g wax; 8% = 12 g + 138 g). Net saving = 3 g × (oil price per gram − CSI 464 price per gram at 10 kg). Candles per kilogram are whole candles (66 at 10%, 83 at 8%). Stated loads from oil pages; CSI 464's up to 10% is a formulation limit, not a regulatory one. The ₹450.00 selling price, lost-sales break-even, risk tendencies and staged switch are worked examples or editorial judgement. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog