How to Test Whether Weak Hot Throw Comes From the Oil, Wax, Wick or Process

How to Test Whether Weak Hot Throw Comes From the Oil, Wax, Wick or Process

 

C1 + C2 wick packs ₹153.40 CSI 468 1 kg ₹650.00 Palo Santo 100 g ₹601.80
Oil, wax, wick or process · isolate it
Test all four suspects in one grid, with control candles, and buy only for the factor that moved.
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Temperature & Process
Weak hot throw has four suspects: the oil, the wax, the wick and the process. Give each two settings, pour every combination with control candles alongside, and let the averages name the cause.
12 candles
a two-stage isolation grid with control candles; new spend ₹1,405.20 · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I test whether weak hot throw comes from the oil, wax, wick or process? Pour an isolation grid: twelve candles in which every factor has two settings, poured so that any two candles differing in one factor give a one-variable comparison. Stage 1 crosses oil, wax and wick (eight candles); stage 2 crosses oil and process (four candles).

What are the control candles? The cells with a control oil, a known reference poured beside your suspect. If the control oil throws where yours does not, the oil is implicated; if the control is weak too, the system is at fault and a new oil would fail with it.

How long and how much? About 23 days from first pour to last score. New spend is ₹1,405.20 (Palo Santo 100 g, CSI 468 1 kg, a pack each of C1 and C2) if you own jars, a thermometer and your house wax.

What does the result tell me to buy? Whatever factor moved the scores most, and nothing for the ones that did not. If the wick moved them, buy wicks; if nothing but the oil did, replace the oil at 50 g. The grid decides; we do not.
The short answer
The method: a factorial-style grid. Two settings per factor, every combination of oil, wax and wick in stage 1, oil crossed with process in stage 2.
The controls: control-oil cells prove whether your system can throw; a baseline cell reproduces your current candle; stage 2 repeats two stage-1 settings as a repeatability check.
The count: 12 candles of 150 g at 8%: 72 g of your oil, 72 g of control oil, 1,104 g of house wax, 552 g of CSI 468, 12 wicks, 12 jars.
The cost: ₹1,405.20 new spend; ₹2,584.19 of materials consumed, excluding your own oil. Verdict in about 23 days.
The isolation grid: twelve candles, two stages 150 g at 8% throughout. Every pair of cells that differs in one factor is a one-variable comparison. STAGE 1 · HOUSE WAX logged process C1 C2 Yours 1 house C1 2 house C2 Control 5 house C1 6 house C2 STAGE 1 · CSI 468 logged process C1 C2 Yours 3 CSI 468 C1 4 CSI 468 C2 Control 7 CSI 468 C1 8 CSI 468 C2 STAGE 2 · HOUSE WAX winning wick Usual Logged Yours 9 usual winner 10 logged winner Control 11 usual winner 12 logged winner Shaded: control oil (K), cells 5 to 8, 11 and 12: they show whether the system can throw at all. Heavy outline: cell 1, the baseline that matches your current candle (your oil, house wax, your usual wick). Thin outline, unshaded: your oil. Stage 2 is poured on day 7 with the stage-1 wick that gave a full pool. Main effect of a factor = average score of the four stage-1 candles on one side minus the four on the other. Y = your oil. K = control oil (Palo Santo or Gardenia). Logged = the temperatures on each wax's own page.
The isolation grid. Stage 1 is every combination of oil (yours or a control), wax (your house wax or CSI 468) and wick (C1 or C2), eight candles poured with a logged process. Stage 2 crosses oil with process (your usual way or the logged page temperatures) in your house wax with the wick that won stage 1, four more candles. Shaded cells use the control oil; cell 1 reproduces your current candle.
Straight answer
How do I test whether weak hot throw comes from the oil, the wax, the wick or the process?
Give each suspect two settings and pour every combination, so that any two candles differing in one setting form a one-variable comparison. Stage 1 is eight candles: your oil and a control oil, in your house wax and in a second wax, each with a C1 and a C2 wick, all poured with a logged process at each wax's own page temperatures. Stage 2, poured on day 7 with the wick that gave a full pool, is four candles: your oil and the control, each made your usual way and the logged way, in your house wax. Score every candle blind at its own day 14, in the same closed room. Average the four stage-1 candles on each side of a factor and compare: the factor with the biggest gap is your cause, and a factor with no gap is not worth buying anything for. If the control oil is weak wherever yours is, the oil is cleared. New spend is ₹1,405.20 (Palo Santo 100 g, CSI 468 1 kg, one pack each of C1 and C2) if you own jars, a thermometer and your wax; the verdict takes about 23 days.
One line: give every suspect two settings, pour every combination, and let the averages name the cause.
The wick factor costs ₹153.40. One pack of 10 Eco Thin (C1) at ₹59.00 and one pack of 10 Thick (C2) at ₹94.40 cover all twelve cells, including stage 2's winning wick. Both in stock on 25 September 2026.
Buy the C1/C2 packs — ₹153.40

One variable at a time, and why a grid beats a queue

One variable at a time does not mean one candle at a time. It means every comparison you read differs in exactly one thing.

The usual way to isolate a cause is a queue: change the wick, wait 14 days; change the oil, wait 14 days; change the wax, wait again; then fix the process. Four rounds is 56 days, and each round is judged at a different time of year, in a different mood, often in a different room. Worse, a queue cannot see interactions: if your oil is only weak with the smaller wick, a queue that changed the wick first will call it a wick problem and a queue that changed the oil first will call it an oil problem, and both will be half right.

A factorial grid pours every combination at once. In stage 1, candles 1 and 2 differ only in the wick; 1 and 5 only in the oil; 1 and 3 only in the wax. There are twelve such one-variable pairs in the eight candles, and each factor's main effect is the average of four candles against four, which is much steadier than one candle against one. The rule of this series holds: every comparison changes one thing. The grid just makes many comparisons from the same pour, on the same day, judged at the same age.

Is it actually the fragrance oil?

The grid answers that question more fairly than anything short of it, because the oil is tested in eight settings, not one. If your oil is weak in all four of its stage-1 cells and the control oil throws in the same four settings, the oil is the problem. If the control is weak where yours is weak, the oil is cleared and a replacement would have failed too. If your oil is only weak with C1, the answer is a wick, not an oil. The simpler two-oil test in My Candle Smells Weak When Burning — Do I Need a Stronger Fragrance Oil? is a slice of this grid; the oil-or-process decision rule is in Should I Change Fragrance Oil or Fix My Candle-Making Process First?.

Argued against our own interest: the grid has four factors and only one of them is sold by the bottle. In the worked example later on this page, the wick moves the scores three times as much as the oil does, and the wax not at all. We would rather you spent ₹153.40 on wicks and found that out than ₹6,018.00 on a kilogram of the control oil and never did.
This protocol is for you if you have already checked the basics (load inside both ceilings, pour temperatures logged, candles judged at day 14 in a fair room) and still cannot say which part of the candle is weak. If you have not, start with the process audit in My Formula Is Correct but Hot Throw Is Weak — Could My Process Be the Problem?; if you need to know what order to test raw materials in when building a new range from scratch, that is I'm Wasting Money Testing Random Wax, Wick and Fragrance Combinations — What Order Should I Test Raw Materials In?.

The twelve cells, one by one

Twelve jars, each with a job. If you cannot say what a jar is compared with, it should not be in the grid.

All candles are 150 g at 8%: 12 g of oil and 138 g of wax, load on total weight. The load sits inside every ceiling involved: CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%, and both control oils' pages up to 10% for soy. "House wax" is whatever you pour now; if its page is silent on temperatures, follow your wax maker's stated temperatures. "Logged" means each wax at its own page figures, read on a thermometer and written down.

The isolation grid · 150 g at 8% · twelve candles
Every cell, its settings and its job
Cell Oil Wax Wick Process Job
1 Yours House C1 Logged Baseline (set C1 to your current wick)
2 Yours House C2 Logged Wick effect on your oil (vs 1)
3 Yours CSI 468 C1 Logged Wax effect on your oil (vs 1)
4 Yours CSI 468 C2 Logged Wax × wick, your oil
5 Control House C1 Logged Control candle; oil effect (vs 1)
6 Control House C2 Logged Control candle; oil effect (vs 2)
7 Control CSI 468 C1 Logged Control candle; oil effect (vs 3)
8 Control CSI 468 C2 Logged Control candle; oil effect (vs 4)
9 Yours House Winner Your usual way Process effect on your oil (vs 10)
10 Yours House Winner Logged Repeat of cell 1 or 2, one week later
11 Control House Winner Your usual way Process effect on the control (vs 12)
12 Control House Winner Logged Control candle; repeat of cell 5 or 6

Why the process factor sits in stage 2. Crossing it with everything would double the grid to sixteen candles in stage 1. Putting it in its own small block, with the wick already settled and both oils present, gets you the process effect for four candles instead of eight, and gives you two repeat cells (10 and 12) to check that your logged process makes the same candle twice. "Your usual way" means exactly that: the spoon, the guess at temperature, the short stir, if that is what you normally do. The eight checkpoints worth logging are set out in My Formula Is Correct but Hot Throw Is Weak — Could My Process Be the Problem?.

Why CSI 468 as the second wax. Any second container wax with stated figures would do. CSI 468's page gives a pour temperature, a melting point and a load ceiling, so it can be run to spec, and its pour range (58°C–60°C) differs from CSI 464's (80°C–90°C) enough that "logged" is a real discipline. If you already pour CSI 468, use CSI 464 or Luxury Soy Wax Chunks as the second wax instead.

Control candles: what each one proves

A test without a control can only tell you that a candle is weak. A control tells you compared with what.

There are three kinds of control in the grid, and each rescues a different wrong conclusion.

The three controls · what each proves and what a failure means
Read the controls before you read anything else
Control Cells What it proves If it fails
Control oil 5, 6, 7, 8, 12 Whether your wax, wick, jar and room can produce hot throw at all Control weak everywhere: the system is at fault; stop and fix wick, wax or room before judging any oil
Baseline 1 That the grid reproduces your problem Cell 1 throws well: your weak candle was made differently from how you think; the process block will show how
Repeat cells 10 (vs 1 or 2), 12 (vs 5 or 6) That your logged process makes the same candle twice Big gap between a cell and its repeat: your scores are noisier than your effects; add a second candle per cell before concluding

Choosing the control oil

A control oil need not be the best oil in the world. It must be consistent, easy to recognise blind, and run to its own page's spec inside your wax's ceiling. The cheapest control is an oil you already own that throws well in your system: it costs nothing and you know it. Otherwise we suggest Palo Santo, whose page states a soy load, a cure, a vanillin figure and a wick recommendation, or Gardenia if your suspect is a floral. The evidence standard for calling an oil weak against a control is in How Do I Know If My Fragrance Oil Is Too Weak for Candle Making?.

Blind means blind
Label every jar on the base with its cell number, never on the side. Someone else carries each candle into the scoring room. Score at the doorway at 30 minutes and 1 hour on a 1 to 5 scale before you look at the base. The moment you know which jar is "yours", your nose starts helping it.

The protocol, day by day, and what it costs

Two pours, a week apart. Twelve burns for the pool, twelve for the score. About twenty-three days in all.
1
Day 0 — stage 1 pour, eight candlesTwo melts: 552 g of house wax and 552 g of CSI 468. From each melt, two jugs of 276 g: one gets 24 g of your oil, the other 24 g of the control. Add at each wax's own page figure (CSI 468's page gives pour 58°C–60°C; CSI 464's pour 80°C–90°C; for Eco Soy CSI 400, add at 85°C and stir gently for 2 minutes), log the readings, and pour each jug into one C1 and one C2 jar. Label bases 1 to 8.
2
Days 3 to 6 — pool burns, no scoringBurn each of the eight for up to 4 hours, two a day, logging melt-pool width and depth every hour. A full pool to the glass by hour 3 to 4 is a common rule of thumb, not CSI data. This is where the wick factor usually declares itself.
3
Day 7 — stage 2 pour, four candlesChoose the winning wick: the size that gave a full pool without soot or a tall, flickering flame, in your house wax. Pour cells 9 to 12 in house wax with that wick: 9 and 11 your usual way, 10 and 12 logged. Your oil 24 g, control 24 g.
4
Days 14 to 17 — score stage 1 from day 14Two sessions a day, morning and evening, one candle each, in the same closed room of known size, fan and AC off, room aired for an hour between. Randomise the order; someone else carries the jars.
5
Days 21 to 22 — score stage 2 at its day 14Cells 9 to 12, same room, same method. Compare 10 with 1 or 2 and 12 with 5 or 6 for repeatability; they are the same recipe a week apart, judged at the same age.
6
Day 23 — fill the results tableMain effects from stage 1, process effect from stage 2, controls read first. Then buy only what the biggest effect points to.

Oil. Your oil: six candles, 72 g. Control: six candles, 72 g from a 100 g bottle, leaving 28 g for one rematch. Wax. House wax: eight candles, 1,104 g. CSI 468: four candles, 552 g, so the 1 kg, not the 500 g, which covers only three. Wicks. Four C1 and four C2 in stage 1, four of the winner in stage 2: one pack of 10 of each size is enough whichever wins. Jars. Twelve, which is more than a pack of 10.

What the grid costs · CSI live pricing, 25 September 2026
New spend ₹1,405.20; materials consumed ₹2,584.19 excluding your own oil
Item What you use New spend Value consumed
Palo Santo 100 g (control) 72 g (28 g left) ₹601.80 ₹433.30
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg 552 g ₹650.00 ₹358.80
Eco C1 pack of 10 + Eco C2 pack of 10 12 wicks ₹153.40 ₹99.12
Your house wax (valued as CSI 464 at ₹0.51/g, 10 kg price) 1,104 g already owned ₹560.17
Jars (valued as the 150 g clear jar, ₹94.40 each) 12 jars already owned, or ₹1,888.00 for a pack of 20 ₹1,132.80
Your own oil 72 g already owned at your own price
Total 12 candles ₹1,405.20 (₹3,293.20 with jars; ₹3,647.20 with jars and a thermometer) ₹2,584.19 (₹215.35 per candle)

With Gardenia as the control, new spend is ₹1,236.40. Figures exclude labour, freight, packaging and GST. For scale: a 1 kg of the control oil bought on the hope that "a stronger oil" will fix things is ₹6,018.00, 4.3 times the grid's new spend, and the grid might show that the oil was never the problem. Wash and reuse test jars; the jar line is the biggest part of the consumed value.

Reading the results table

Read the controls first, the main effects second, the interactions third. Buy last.

Here is a worked example with invented scores, to show the arithmetic; they are not data, and your grid will differ. Scores are doorway scores at 1 hour on a 1 to 5 scale, each candle at its own day 14.

Worked example · stage 1 scores · invented to illustrate the arithmetic
Eight candles, three factors
Cell Oil Wax Wick Pool at hour 4 Score
1 Yours House C1 Short of the glass 2
2 Yours House C2 Full 3
3 Yours CSI 468 C1 Short of the glass 2
4 Yours CSI 468 C2 Full 3
5 Control House C1 Short of the glass 2
6 Control House C2 Full 4
7 Control CSI 468 C1 Short of the glass 2
8 Control CSI 468 C2 Full 4
Worked example · main effects · average of four candles against four
The wick moves the scores most; the wax not at all
Factor Side A (average) Side B (average) Effect Reading
Wick C1: cells 1, 3, 5, 7 = 2.0 C2: cells 2, 4, 6, 8 = 3.5 +1.5 for C2 The biggest effect: the C1 pool never reached the glass
Oil Yours: cells 1 to 4 = 2.5 Control: cells 5 to 8 = 3.0 +0.5 for the control Small, and only visible with C2 (see interaction)
Wax House: cells 1, 2, 5, 6 = 2.75 CSI 468: cells 3, 4, 7, 8 = 2.75 None Do not change wax

Interaction. With C1, both oils score 2: nothing can throw from a pool that does not reach the glass. With C2, the control scores 4 and yours 3. So in this example the oil question only exists once the wick is right, which a queue that tested the oil first, with C1, would have missed entirely. Stage 2. Suppose cells 9 and 11 (usual way) score 2 and 3, and cells 10 and 12 (logged) score 3 and 4: the process adds a point to both oils. Cells 10 and 12 match cells 2 and 6, so the logged process repeats.

From result to purchase · judgement
Buy for the biggest effect; buy nothing for a factor that did not move
What the table shows What it means What to buy
Control oil weak in every cell The system cannot throw; the oil is not the question yet Nothing for oil; a larger wick or check the room, see Should I Change My Wax, Wick or Fragrance Oil to Improve Hot Throw?
Wick effect largest Melt pool was the problem Wicks in the winning size; see How to Choose a Wick After Changing Fragrance Oil
Process effect largest How the candle is made was the problem A thermometer or scale if you lack one; otherwise nothing
Wax effect largest, and the controls agree Your house wax suits these oils less well than the second wax The second wax, 5 kg, then re-wick every scent; see Should I Change Soy Wax If My Fragrance Oil Has Weak Hot Throw?
Oil effect largest, with the right wick and process Your oil is weak in this system A replacement at 50 g, run against the control again
Nothing moves; everything scores 4 Your original weak candle was young, badly judged or made differently Nothing
Mistake: reading one candle against one candle, seeing cell 5 beat cell 1 by a point, and buying a new oil. Fix: a single pair can mislead; main effects average four candles. In the worked example, cell 5 did not beat cell 1 at all, and the real answer was a ₹94.40 pack of C2 wicks. Read the averages, and read the controls first.

What to buy for the grid

In the order the grid uses them: the wick factor, the second wax, then two control oils, of which you need one. The oils are chosen for the control role on stated basis only: a stated soy load inside CSI 464's 10% ceiling, a stated soy cure, a stated vanillin figure, distinct notes and stock at every size on 25 September 2026. CSI has not measured the throw of either. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
wick · the factor most likely to move
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
The wick factor in the grid, and in our judgement the factor most likely to show the largest effect. One pack of each covers all twelve candles; all pack sizes of both are in stock on 25 September 2026. The page describes wicks made from "natural fibers like cotton and paper" and publishes no diameter chart, which is why the grid tests two sizes rather than trusting one. The Palo Santo page recommends "Eco wicks or wooden wicks", and Eco Soy CSI 400's table says "Recommended Wick Eco Wicks". Limitation: two sizes only. If neither reaches the glass in your jar, add a third wick to the grid rather than a new oil; the Cotton Braided Wicks Ready Made page says they are for candles "exceeding 8 cm".
Size Price Per unit What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 the grid: 4 in stage 1, up to 4 more in stage 2
Thin (C1) / 20 Wicks ₹118.00 ₹5.90 the grid plus a repeat of either stage
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 the grid: 4 in stage 1, up to 4 more in stage 2
Thick (C2) / 20 Wicks ₹188.80 ₹9.44 the grid plus a repeat of either stage
The pair of packs is ₹153.40: ₹5.90 per C1, ₹9.44 per C2. Buy Eco wicks — from ₹59.00
2
wax · the second wax in the grid
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
The alternative wax for the wax factor, chosen because its page states everything the grid needs to run it to spec: "Melting Point 50°C – 53°C", "Pour Temperature 58°C – 60°C", "Fragrance Load Up to 13%", with "minimal frosting" and "Excellent hot and cold throw" as the page's own claims. Its pour figures differ sharply from CSI 464's 80°C–90°C, which is exactly why "logged process" in the grid means each wax at its own page temperatures. Limitation, argued against our own sale: at the 1 kg price it is 28% dearer per gram than CSI 464 at 10 kg, and switching a running range to a new wax means re-wicking every scent. If the wax factor shows no effect, which in our judgement is a common outcome, do not switch.
Size Price Per gram What it covers
500 g ₹325.00 ₹0.65 per gram three grid candles (414 g): one short of stage 1
1 kg ₹650.00 ₹0.65 per gram the four CSI 468 cells (552 g), 448 g spare
5 kg ₹3,185.00 ₹0.64 per gram a production run if CSI 468 wins
10 kg ₹6,370.00 ₹0.64 per gram barely cheaper per gram than 1 kg; buy only after a win
1 kg (₹650.00) covers the four CSI 468 cells. Buy CSI 468 1 kg — ₹650.00
3
woody / resinous · the control oil
Palo Santo Fragrance Oil
Our control oil for the grid, because its page states the four things a control needs: "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax", a cure of "48–72 hours for soy wax", "Vanillin Content: 0% (No risk of discoloration)" (the page's claim; test anyway), and wick advice that matches the grid, "Eco wicks or wooden wicks… Wick testing is recommended based on your container and wax type." The notes, "Earthy palo santo with soft citrus, warm amber, and a touch of incense", are easy to tell apart blind from most suspects. Limitation: flat at ₹6.02 per gram from 50 g to 1 kg, so it is not a cheap control, and the 15 g is 18% dearer per gram; buy 100 g, not two 50 g, only for convenience.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹106.20 ₹7.08 1
50 gm ₹300.90 ₹6.02 4
100 gm ₹601.80 ₹6.02 8
500 gm ₹3,009.00 ₹6.02 41
1 kg ₹6,018.00 ₹6.02 83
72 g of control oil for the grid: ₹433.30. Oil per 8% candle: ₹72.22. Buy Palo Santo 100 g
4
white floral · the floral control
Gardenia Fragrance Oil
The control to use instead when your suspect oil is a floral: same family, so if the gardenia throws and yours does not, the family is not the excuse. The page states "Up to 10% for soy wax candles", a soy cure of 48–72 hours, "Vanillin content 0.2% - minimal discoloration risk", and describes "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom". "Moderate to strong throw" is the page's wording; the page also describes the oil as "IFRA-certified", which is its claim, with documentation on request on WhatsApp. Limitation: a single-flower description, not a pyramid, so you cannot judge its base weight from the page.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹223.02 ₹4.46 4
100 gm ₹433.00 ₹4.33 8
500 gm ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 gm ₹4,332.00 ₹4.33 83
72 g of control oil: ₹311.76; with Gardenia the grid's new spend is ₹1,236.40. The 15 g is 57% dearer per gram than the 50 g. Buy Gardenia 100 g
When the right purchase is nothing: if you already own a well-behaved oil to act as the control, a second container wax, and a spare wick size, the grid costs only jars and time. And if the results table shows the oil made no difference, the right oil purchase is none. We sell the 1 kg of every oil on this page. For an unisolated weak candle, do not buy it.

Before Diwali: run stage 1 only

Diwali is 8 November 2026, 44 days after these prices were checked. The full grid takes about 23 days, and production candles need their own cure before dispatch, so the whole protocol does not fit comfortably. Stage 1 does: pour the eight candles by 1 October, score from day 14, 15 to 18 October, and pour production by 20 October with whatever stage 1 says, leaving at least a fortnight of cure before 8 November. Stage 1 alone answers oil, wax and wick; the process block can run after Diwali, ahead of Christmas and year-end gifting.

Stage 1 costs the same new spend as the full grid, ₹1,405.20, since the purchases are identical; it simply uses eight jars instead of twelve. Worked example for the production that follows: if C2 wins in your house wax (valued as CSI 464 at the 10 kg price), 41 candles need ₹7,128.31 of wax, jars and C2 wicks before oil, labour, freight, packaging and GST. Confirm dispatch for your city on WhatsApp before relying on these dates.

Diwali 8 November 2026: pour stage 1 by 1 October, read it by 18 October, produce by 20 October. Order the grid set now, and ask for production quantities with a GST invoice once the results name your fix.
WhatsApp the Diwali grid order
The CSI principle
Give every suspect two settings and let the averages name the cause.
A grid of twelve candles, read controls first, costs less than a single kilogram of oil and answers the question a new oil never can: which part of the candle was weak.
"A queue of guesses takes two months and still misses the interaction. A grid takes three weeks and shows it."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wicks, waxes and fragrance oils named here, and does not sell finished candles. This page designs a test in which the oil is one factor of four, shows a worked example where the answer is a pack of wicks, and tells you not to switch wax when the wax factor shows no effect. That is deliberate.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size of every product used here is in stock on that date, and any that were not would be flagged as out of stock. Temperatures and load ceilings are quoted from the CSI 464, CSI 468 and Eco Soy CSI 400 pages; loads, cures, vanillin wording, notes and wick advice from the oil pages. Where a page is silent, we say so.

The grid design, the choice of controls, the scoring method, the schedule and the result-to-purchase table are editorial judgement; the scores in the worked example are invented to illustrate the arithmetic. CSI has no measured throw data. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How do I find out why my candle has weak hot throw?
Test the suspects against each other rather than one at a time: pour every combination of two oils (yours and a control), two waxes and two wicks with a logged process, then cross oil with your usual and logged process. Twelve candles, about 23 days, and the factor with the largest average effect is the cause.
What is a control candle in candle testing?
A candle made with a known reference, usually a control oil, poured beside your suspect under identical conditions. If the control throws and yours does not, your oil is implicated; if the control is weak too, the wax, wick, process or room is at fault.
How many test candles do I need to isolate a hot throw problem?
Twelve for the full grid in this guide: eight for oil × wax × wick and four for oil × process. Eight (stage 1 alone) if you only need oil, wax and wick. One candle per suspect proves very little.
Is it the wick or the fragrance oil causing weak throw?
Pour the same oil with two wick sizes and a control oil with the same two wicks. If the larger wick raises both oils, it is the wick. If the control throws with the right wick and your oil does not, it is the oil. Log the melt pool hourly; a pool short of the glass by hour 3 to 4 points at the wick.
Should I change my soy wax to fix weak hot throw?
Only if a grid shows a clear wax effect that the control oil agrees with. Switching a running range means re-wicking every scent. In the grid, the wax factor costs one 1 kg of a second wax, such as CSI 468 at ₹650.00.
How much does it cost to test oil, wax, wick and process properly?
With the grid here: ₹1,405.20 in new spend (Palo Santo 100 g, CSI 468 1 kg, a pack each of C1 and C2 wicks) if you own jars, a thermometer and your house wax; ₹2,584.19 of materials consumed, excluding your own oil and labour, freight, packaging and GST.
Your isolation grid
Twelve candles, four suspects, one answer: ₹1,405.20.
Palo Santo 100 g as the control, CSI 468 1 kg as the second wax, and a pack each of C1 and C2 wicks. Pour stage 1 today, stage 2 on day 7, read the controls and the averages on day 23, and buy only for the factor that moved.
Start with the C1/C2 wicks Order the grid set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's temperature and process cluster. It sets out a full one-variable-at-a-time isolation protocol for weak hot throw: a twelve-candle factorial-style grid across oil, wax, wick and process, three kinds of control candle, a day-by-day schedule, costs, and a results table that routes to a purchase. The order for testing raw materials when building a new range is covered separately.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Gardenia Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Sraddha, Arminder Kaur, Monika Deep, Subhankar Roy, Thenirvaofficial. The reviews from Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 20 ₹118.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 20 ₹188.80 (50, 100, 500 and 1,000 packs also listed and in stock); Premium Coconut Soy Wax CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00; Palo Santo 15 g ₹106.20, 50 g ₹300.90, 100 g ₹601.80, 500 g ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Pen Thermometer ₹354.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: CSI 468 melting point 50°C–53°C, pour 58°C–60°C and load up to 13%; CSI 464 pour 80°C–90°C and load up to 10%; Eco Soy CSI 400 add at 85°C and stir gently for 2 minutes, all quoted from the wax pages. Candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). The melt-pool benchmark and the day-14 schedule are common practice, not CSI data. The scores in the results section are invented for illustration. Costs are worked examples excluding labour, freight, packaging and GST.
Back to blog