Low MOQ Fragrance Oils for Small Candle Businesses

Low MOQ Fragrance Oils for Small Candle Businesses

 

₹1,000 = eleven 15 g testers No minimum order stated 100 g from ₹300.00
CSI commercial fragrance guides · Low MOQ
Turn a small first budget into the right number of oils, then into the right sizes of the ones that work.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the budget planning set out below. Wording is unedited.
✓ 51 oils in stock at 15 g ✓ 79 oils in stock at 100 g ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Small Business Budgets
A low minimum order is only useful if you know how to spend around it. With no stated MOQ, the question for a small candle business becomes arithmetic: how many oils does this budget test, and how many candles does it make once you know which ones work?
11 oils
fifteen-gram testers that ₹1,000 buys, cheapest first (₹976.82) · the same ₹1,000 buys three 100 g bottles · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How many fragrance oils can a small business test on ₹1,000? Eleven 15 g testers if you buy the cheapest first (₹976.82 in total), or nine at the median 15 g price of ₹106.20. At 100 g, the same ₹1,000 buys three oils. See what each budget buys.

Is there a minimum order I have to meet? No minimum order is stated on CSI's listed store. The smallest in-stock size of each oil is its practical minimum: 15 g for 51 oils. Candle Fragrance Oil Supplier With Low MOQ in India explains the rest.

What does a complete first order cost? Our worked example is ₹2,998.10: eight 15 g testers, 1.5 kg of CSI 464 soy wax, wicks, ten jars, a scale and a thermometer. It pours eight test candles. See the ₹3,000 first order.

What should the second order look like? Only the winners, in 100 g. Three winners from our example cost ₹1,390.00 at 100 g and make 18.75 candles of 200 g. See the second order.
The short answer
Budget → oils: Cheapest-first, in stock: ₹1,000 = 11 × 15 g or 3 × 100 g · ₹2,500 = 26 or 7 · ₹5,000 = 46 or 13 · ₹10,000 = all 51 testers or 23 × 100 g.
First order: 8 testers ₹755.70 + wax, wicks, jars ₹1,534.40 + scale and thermometer ₹708.00 = ₹2,998.10.
Second order: 3 winners × 100 g = ₹1,390.00 (18.75 candles) + 5 kg CSI 464 ₹2,537.00 + 50 wicks ₹295.00. Fragrance Oil Supplier for Small-Batch Candle Makers sizes batches.
Shop: Fragrance Oils · CSI 464 wax · Containers · plan it on WhatsApp.
How many different oils a fragrance budget buys — at 15 g vs at 100 g Cheapest-first, in-stock sizes only. Light bar = 15 g testers · dark bar = 100 g bottles. One bar unit = one oil. ₹1,000 11 oils 3 oils ₹2,500 26 oils 7 oils ₹5,000 46 oils 13 oils ₹10,000 51 — every 15 g 23 oils
Both bars in each pair cost the same money. The light bar is breadth: how many different scents you can try. The dark bar is depth: how many scents you could stock at a production size. A new business needs breadth first and depth second, which is exactly what a low minimum order makes possible.
Straight answer
How should a small candle business spend its first fragrance budget when there is no minimum order?
Spend it on breadth first. With no minimum order stated on CSI's listed store and 51 oils in stock at 15 g, a small budget tests a lot of scents. Buying cheapest-first, ₹1,000 buys eleven 15 g testers, ₹2,500 buys 26 and ₹5,000 buys 46. The same money at 100 g buys three, seven and thirteen oils. Each 15 g tester scents one 200 g test candle, which is all you need to judge cold throw, hot throw and discolouration in your own wax. Our worked first order costs ₹2,998.10 all-in: eight testers across eight scent families, 1.5 kg of Luxury Soy Wax CSI 464, ten wicks, ten jars, a scale and a thermometer. Once the candles have cured and burned, the second order moves only the winners to 100 g. Three winners cost ₹1,390.00 and make 18.75 candles. That sequence keeps the per-gram premium of the 15 g to the testing phase, where it belongs, and keeps cash out of oils that have not earned a place in your range.
One line: test wide at 15 g, launch narrow at 100 g — the low MOQ is what lets you do both.
Sixteen oils cost under ₹100 for 15 g, starting with Eucalyptus Spearmint at ₹68.44, Citrus Lemon and Peach Melon Berry at ₹81.42 each. The eight testers in our first order below cost ₹755.70 together.
Shop 15 g testers

What each budget buys

A small business does not have a fragrance problem. It has a budget, a shortlist and not enough information. The first order should buy information.

Because no minimum order is stated, a budget can be split any way you like. The table shows the two extremes and two sensible middle points: buying the cheapest in-stock oils first at each size, and buying at the median price. Cheapest-first is a ceiling on breadth, not a recommendation. Your shortlist will include dearer oils. But it shows how far each rupee can reach.

In-stock sizes only · counts are whole oils within budget · CSI live pricing, 24 September 2026
How many different oils each budget covers
Budget 15 g, cheapest first 15 g at median ₹106.20 50 g, cheapest first 100 g, cheapest first
₹1,000.00 11 (₹976.82) 9 5 (₹919.65) 3 (₹983.20)
₹2,500.00 26 (₹2,499.40) 23 12 (₹2,450.01) 7 (₹2,434.62)
₹5,000.00 46 (₹4,945.80) 47 22 (₹4,905.19) 13 (₹4,835.34)
₹10,000.00 51 (₹5,861.44) 51 — all 51 in stock 38 (₹9,687.89) 23 (₹9,514.56)

Read across a row and the trade-off is plain. ₹2,500 tests 26 scents at 15 g, or stocks seven at 100 g. The 100 g option looks more serious, but it assumes you already know which seven will sell. The 15 g option assumes nothing, and costs more per gram to buy that freedom: a median 23.1% premium over the same oil's 100 g. For the first order of a new business, that premium is the price of not guessing.

Read down a column and the other limit appears. The 15 g column stops at 51, because that is how many oils are in stock at 15 g. Past about ₹6,000, testers alone cannot absorb a budget, and the rest belongs in production sizes of the oils that pass. For the specific ₹5,000 and ₹10,000 questions, with recommended oil lists, see the ₹5,000 first-order guide and the ₹10,000 breadth-versus-depth guide.

Candles per tester, for planning
A 15 g tester scents 187.5 g of candle at 8%: one 200 g candle at 7.5% or three 50 g test pots. A 50 g scents 625 g (3.12 candles of 200 g) and a 100 g scents 1,250 g (6.25 candles). Multiply by the oil count in the table to see how many test pours your budget buys.

Tester price tiers

Not every 15 g is ₹68.44. The 51 in-stock testers fall into four price bands, and knowing them helps you build a shortlist that fits a budget without dropping the scents you care about.

51 in-stock 15 g testers · CSI live pricing, 24 September 2026
Where the 15 g testers sit on price
15 g price Oils Examples
Under ₹100 16 Eucalyptus Spearmint ₹68.44 · Citrus Lemon ₹81.42 · Peach Melon Berry ₹81.42 · Roasted Coconut ₹93.00 · Roasted Coffee ₹93.22 · Woody Oud ₹93.22 · British Rose ₹94.40 · Spicy Raspberry ₹99.00
₹100–₹120 19 Jasmine ₹103.00 · Japanese Cherry Blossom ₹104.00 · Lavender ₹105.02 · Cinnamon Vanilla ₹106.20 · Palo Santo ₹106.20 · Fresh Strawberries ₹113.28 · Neroli ₹118.00
₹120–₹150 11 Solar Bloom ₹125.00 · Juicy Orange ₹126.00 · Dark Vanilla ₹130.00 · Raat Ki Rani ₹130.00 · Neroli Signature Grade ₹133.00 · Gilli Mitti ₹140.00 · Citronella ₹141.60
Over ₹150 5 Mahogany Shea ₹164.02 · Santal Noir ₹166.00 · Vetiver ₹187.62 · Freshwater (BBW Inspired) ₹199.00 · Tangerine ₹199.00

Thirty-five of the 51 testers cost ₹120 or less. A ten-oil shortlist drawn mostly from the first two bands, with one or two from the third, costs ₹883.60 if you take the ten cheapest, and ₹1,062.00 at ten times the median ₹106.20; a couple of picks from the third band add ₹18.80 to ₹35.40 each over the median (₹125.00 to ₹141.60 against ₹106.20). The fourth band is where testers get expensive for a different reason: Mahogany Shea at ₹164.02 for 15 g is ₹10.93 a gram, more than double its 100 g rate of ₹4.89. That 123.8% premium is the steepest in the catalogue, and it is worth knowing before you test it. The 35 in-stock oils without a 15 g start at 50 g or more, from Royal Apricot at ₹183.00 up to ₹1,203.00.

Argued against our own interest, plainly. A bigger first order is better for us. For you, it usually is not. If ₹5,000 is your whole fragrance budget, we would rather you spent a thousand or so on testers and kept the rest until the candles have cured and burned, than spent all of it on 100 g bottles of scents you picked from a product page. Unsold oil is cash you cannot use, and the low minimum exists so you do not have to take that risk.

A ₹3,000 all-in first order

A fragrance budget is never only fragrance. The first order has to include everything needed to turn a tester into a candle you can judge.

Here is a complete first order for a small business starting from nothing. It tests eight scents from eight families, one 200 g candle each, poured at 7.5% (15 g of oil and 185 g of wax). It uses Luxury Soy Wax CSI 464, rated up to a 10% fragrance load by the wax maker, which is comfortably above the test load. The scents are picked for spread, not as a recommended range.

Shopping list · oil and wax CSI live pricing 24 September 2026 · wicks, jars, tools verified 10 September 2026
Eight scents, eight test candles, ₹2,998.10
Item Family / use Size Price
Citrus Lemon Citrus 15 g ₹81.42
Peach Melon Berry Fruity 15 g ₹81.42
Roasted Coffee Gourmand 15 g ₹93.22
Mango Coconut Tropical 15 g ₹93.22
Jasmine Indian floral 15 g ₹103.00
Cinnamon Vanilla Spiced 15 g ₹106.20
Woody Oud Woody 15 g ₹93.22
Japanese Cherry Blossom Soft floral 15 g ₹104.00
Luxury Soy Wax CSI 464 8 × 185 g = 1,480 g 500 g + 1 kg ₹767.40
Eco Candle Wicks Thin C1 8 used, 2 spare 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 8 used, 2 spare 2 × pack of 5 ₹708.00
Candle Making Weighing Scale Weigh oil to the gram each ₹354.00
Pen Thermometer Pour and add-oil temperatures each ₹354.00
Total Oils ₹755.70 · everything else ₹2,242.40 ₹2,998.10

Only a quarter of this order is fragrance. That is normal for a first order and a useful thing to know: when a small business says its fragrance budget is ₹3,000, it usually means its total budget is ₹3,000, and a third to a quarter of that can go on oil. If you already own a scale and thermometer, the order drops by ₹708.00 to ₹2,290.10, and the saving can buy six or seven more testers. Freight and any GST shown at checkout are extra; this guide does not quote a free-shipping threshold.

1
Weigh everything, including the oilWeigh 185 g of melted CSI 464 and 15 g of oil for each candle. A 1 g error on a 15 g tester is nearly 7% of the oil, which is enough to change your verdict on the scent.
2
Label each jar before you pourOil name, load, wax, date. Eight near-identical white jars are impossible to tell apart a week later, and the label is your test record.
3
Cure before judgingSoy candles change over their first week or two. Judge cold throw and hot throw after the cure, not on the day you pour. Note anything that discolours the wax.
4
Burn in a real roomBurn each candle for a few hours in the kind of room your customer will use. Record whether you could smell it from the doorway, from across the room, and not at all.
5
Score against priceA scent that performs but costs ₹8 a gram at 100 g must sell at a higher price than one that performs at ₹3 a gram. Score each oil on performance and on what it adds to the candle's cost. How to Sample Candle Fragrance Oils Before Placing a Wholesale Order sets out a fuller testing protocol.

The second order: winners only

Suppose three of the eight pass: Mango Coconut, Roasted Coffee and Japanese Cherry Blossom. The second order moves only those three to 100 g, where the tester premium disappears. Everything else stays untested at larger sizes until it earns a place.

Three winners at 100 g · 200 g candles at 8% (16 g oil) · CSI live pricing, 24 September 2026
What the tester premium was, and what 100 g buys
Oil 15 g per gram 100 g price 100 g per gram Premium you stop paying 200 g candles from 100 g Oil per candle
Mango Coconut ₹6.21 ₹500.00 ₹5.00 24.3% 6.25 ₹80.00
Roasted Coffee ₹6.21 ₹390.00 ₹3.90 59.4% 6.25 ₹62.40
Japanese Cherry Blossom ₹6.93 ₹500.00 ₹5.00 38.7% 6.25 ₹80.00

Three 100 g bottles cost ₹1,390.00 and scent 18.75 candles of 200 g. At 184 g of wax each, eighteen candles need 3,312 g of wax, so a 5 kg bag of CSI 464 (₹2,537.00, the same ₹507.40 a kilo as the 1 kg) covers them with room for re-pours. Add a 50-pack of Thin C1 wicks (₹295.00). The second order comes to ₹4,222.00 before jars, which depend on the container you choose for your range.

Look at the "premium you stop paying" column. Japanese Cherry Blossom's 15 g costs 38.7% more per gram than its 100 g; Roasted Coffee's costs 59.4% more. Those premiums were worth paying for the test and would be a waste on a production run. Where to Buy Fragrance Oils in Small Quantities for a Candle Business covers which oils carry the heaviest tester premiums, and Fragrance Oil Supplier for Small-Batch Candle Makers matches pack sizes to batches of 10, 25 and 50 candles when you are ready for regular runs.

The CSI principle
Breadth in the first order, depth in the second.
The first order buys information about many scents cheaply. The second buys stock of the few that proved themselves, at a better rate. Mixing the two, by buying production sizes of untested oils, is how small businesses end up with a shelf of bottles they cannot sell.

Where small budgets leak

Small budgets rarely fail on price per gram. They fail on oil bought for candles that never get made.

A low minimum order removes the biggest leak, which is being forced to buy more than you can test. Three smaller leaks remain, and each has a simple fix.

Testing too few scents to learn anything. Three testers of three similar florals tell you which rose you prefer, not what your customers will buy. Spread the first order across families: citrus, fruity, gourmand, floral, woody, spiced. The tester tier table above makes that affordable.
Skipping the wax, wick and jar you will actually sell in. An oil tested in a different wax or jar is a different candle. If you plan to sell in CSI 464 and a 200 g glass jar, test in exactly that. The first order above includes both for that reason.

The third leak is subtler: moving a winner straight from 15 g to 1 kg. For 52 of 91 oils, the kilo costs the same per gram as the 100 g. Buying it before you know your sales rate ties up cash for no saving. Move to 100 g first, and to 1 kg only when you are reordering often or the oil is one of the 24 with a real kilo break. Wholesale Fragrance Oils With Low Minimum Order Quantity lists them.

1
Citrus · cheapest 100 g in stock
Citrus Lemon Fragrance Oil
The lowest-priced oil at every size from 50 g upward. The 15 g at ₹81.42 is a cheap test, and once it passes, ₹300.00 for 100 g (₹3.00 a gram) is the cheapest production bottle in the catalogue. The 15 g premium is steep at 80.9%, so do not stay on testers.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹81.42 ₹5.43 0.94
50 g ₹170.00 ₹3.40 3.12
100 g ₹300.00 ₹3.00 6.25
500 g ₹1,420.00 ₹2.84 31.25
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 62.50
₹48.00 of oil per 200 g candle at 100 g Buy Citrus Lemon
2
Fruity · tester under ₹100
Peach Melon Berry Fragrance Oil
A bright fruit blend with one of the cheapest 15 g testers at ₹81.42. The ladder is flat from 100 g to 1 kg at ₹4.18 a gram, so once it passes, 100 g is the right size until your reorders justify the kilo.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹81.42 ₹5.43 0.94
50 g ₹223.02 ₹4.46 3.12
100 g ₹417.72 ₹4.18 6.25
500 g ₹2,088.60 ₹4.18 31.25
1 kg ₹4,177.20 ₹4.18 62.50
₹66.84 of oil per 200 g candle at 100 g Buy Peach Melon Berry
3
Soft floral · a likely second-order oil
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil
A soft floral that sits eighth in the collection's best-selling sort on the pull date. The 15 g is ₹104.00, the 100 g ₹500.00, and the 1 kg ₹4,842.00, a 3.2% saving on the 100 g. A good example of an oil to buy at 100 g for a long time.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹104.00 ₹6.93 0.94
50 g ₹270.00 ₹5.40 3.12
100 g ₹500.00 ₹5.00 6.25
500 g ₹2,500.00 ₹5.00 31.25
1 kg ₹4,842.00 ₹4.84 62.50
₹80.00 of oil per 200 g candle at 100 g Buy Japanese Cherry Blossom
Diwali is on 8 November 2026. A small business that tests now can have winners at 100 g in time for festive pours; one that tests in late October probably cannot. Send your budget and scent preferences and we will suggest a tester list from what is in stock.
Send my budget on WhatsApp
Spend the first thousand rupees finding out. Spend the next thousand on what you found.
— CandleMakingSuppliesIndia

When the range grows beyond a handful of scents, the next questions are about how much to stock and when to reorder. Which Candle Fragrance Oils Should I Always Keep in Stock? and How to Set Reorder Levels for Candle Fragrance Oils pick up from there, and Fragrance Oil Supplier for Home-Based Candle Businesses covers running all of this from a home kitchen.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A page about budgets is where a supplier is most tempted to inflate the first order. This one tells you to spend most of a small budget on testers and to hold back the rest, because that is what protects a new business.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across all 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick, jar and tool prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Budget counts are cheapest-first totals of in-stock sizes; median counts divide the budget by the median in-stock price. All figures are plain arithmetic on listed prices.

The eight-scent test, the three winners and the 7.5% test load are illustrations, not recommendations of specific oils for your brand. Your wax, jar and market decide your real choices. For a tester list built from current stock, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much money do I need to start a candle business fragrance collection?
The fragrance part can start small. Eleven 15 g testers cost ₹976.82 cheapest-first; a complete first order with eight testers, wax, wicks, jars, a scale and a thermometer is ₹2,998.10 in our example. Production stock of the winners comes after testing.
What is a low MOQ for candle fragrance oil?
One that lets you buy only what you can test. CSI's listed store states no minimum order, and 51 oils are in stock at 15 g, which scents one 200 g candle. Candle Fragrance Oil Supplier With Low MOQ in India covers the definition in full.
Should a small candle business buy fragrance oil in 100 g or 1 kg?
100 g first, for proven scents. For 52 of 91 oils the 1 kg costs the same per gram as the 100 g, so the kilo only saves time and reorders. Move to 1 kg when you reorder often, or when the oil is one of the 24 with a real kilo saving.
How many fragrances should a new candle business test?
Enough to cover several families. Eight to twelve testers across citrus, fruity, gourmand, floral, woody and spiced is a practical spread. The eight cheapest testers cost ₹697.16; twelve at the median ₹106.20 cost ₹1,274.40. I Want to Test 20 Candle Fragrances Before Launching My Brand — What Sample Sizes Should I Order? covers testing twenty.
Which fragrance oils are cheapest for small businesses?
At 15 g: Eucalyptus Spearmint ₹68.44, Citrus Lemon and Peach Melon Berry ₹81.42. At 100 g: Citrus Lemon ₹300.00, Grapefruit Oleo ₹341.00, British Rose ₹342.20. Cheap is only useful if the oil performs in your wax, so test first.
Can I order just one fragrance oil?
Yes. No minimum order is stated on the listed store, so a single bottle of a single oil is a valid order. Freight and any GST are shown at checkout.
Test wide, then launch narrow
Spend the first order on testers. Spend the second on the winners, in 100 g.
51 oils in stock at 15 g from ₹68.44, 79 at 100 g from ₹300.00, no stated minimum order, plus CSI 464 soy wax from ₹260.00, wicks from ₹59.00 and jars at ₹354.00 for 5. Tell us your budget and we will suggest a tester list from current stock.
Shop fragrance oils Plan my first order on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The method of converting a budget into an oil count at each pack size applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Fragrance Oils collection, 93 products; in stock at 15 g 51 oils (median ₹106.20), 50 g 81, 100 g 79. 15 g prices quoted: Eucalyptus Spearmint ₹68.44, Citrus Lemon ₹81.42, Peach Melon Berry ₹81.42, Roasted Coconut ₹93.00, Roasted Coffee ₹93.22, Mango Coconut ₹93.22, Woody Oud ₹93.22, British Rose ₹94.40, Spicy Raspberry ₹99.00, Jasmine ₹103.00, Japanese Cherry Blossom ₹104.00, Lavender ₹105.02, Cinnamon Vanilla ₹106.20, Palo Santo ₹106.20, Fresh Strawberries ₹113.28, Neroli ₹118.00, Solar Bloom ₹125.00, Juicy Orange ₹126.00, Dark Vanilla ₹130.00, Raat Ki Rani ₹130.00, Neroli Signature Grade ₹133.00, Gilli Mitti ₹140.00, Citronella ₹141.60, Mahogany Shea ₹164.02, Santal Noir ₹166.00, Vetiver ₹187.62, Freshwater (BBW Inspired) ₹199.00, Tangerine ₹199.00. 100 g: Citrus Lemon ₹300.00, Grapefruit Oleo ₹341.00, British Rose ₹342.20, Roasted Coffee ₹390.00, Peach Melon Berry ₹417.72, Mahogany Shea ₹488.52, Mango Coconut ₹500.00, Japanese Cherry Blossom ₹500.00. Full ladders as shown in the pick tables. Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹295.00 / 50; White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00.

Non-price figures and assumptions: Budget counts buy whole in-stock packs cheapest-first until the next would exceed the budget. Test candles are 200 g at 7.5% (15 g oil, 185 g wax); production candles 200 g at 8% (16 g oil, 184 g wax). The 15 g per-gram premium (median 23.1% over 100 g) and the 1 kg vs 100 g counts (52 of 91 within ±1%, 24 at 5% or more) are arithmetic on listed prices. CSI 464's up-to-10% load is the wax maker's stated formulation maximum, not a regulatory limit. The store states no minimum order quantity; no free-shipping threshold or delivery time is quoted here. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Back to blog