I Have a Wedding Order for 300 × 80 g Candles — How Much Wax, Fragrance Oil, Wick and How Many Jars Should I Order Including Backup Units?

I Have a Wedding Order for 300 × 80 g Candles — How Much Wax, Fragrance Oil, Wick and How Many Jars Should I Order Including Backup Units?

 

Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 / 5 kg Golden Aluminium Tin ₹360.00 / 12 Jasmine ₹3,923.00 / 1 kg
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Turn a wedding headcount into kilos of wax, grams of oil, wicks and containers — with backups counted once, in the right order.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the quantity calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Golden Aluminium Tin with a published 85 g fill ✓ Wax in 500 g to 10 kg bags ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Production Calculator · Wedding Orders Hub
A wedding order arrives as a number of guests, not a number of kilos. This page converts 300 favours of 80 g into the exact wax, fragrance, wick and container order, adds the backups and test candles you will actually pour, and rounds everything to packs you can buy today.
₹34,883.00
four-material order for 300 × 80 g wedding tins with 15 backups, 6 tests and 3% pour loss · 24.50 kg wax, 2,130 g Jasmine, 340 wicks, 324 tins · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much wax for 300 × 80 g candles? 24.50 kg of Luxury Soy Wax Chunks to buy, from a calculated 24,334.37 g. Each 80 g candle at 8% is 73.60 g of wax and 6.40 g of oil, and you pour 321 candles, not 300, once backups and tests are in.

How much fragrance oil? 2,116.03 g including 3% pour loss, which rounds to 2,130 g of Jasmine (2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g) for ₹8,482.00. The oil is inside the 80 g, not added on top of it.

How many wicks and tins? 340 Eco Thin C1 wicks (3 × 100 + 2 × 20 packs, ₹2,006.00) covers 321 candles plus about 5% for wicks spoiled while setting. 324 Golden Aluminium Tins, 27 packs of 12, ₹9,720.00.

What does the whole order cost? ₹34,883.00 for all four materials, or ₹116.28 per candle the client pays for. The material cost of one finished tin is ₹105.09. Labour, lids, labels, boxes, freight and GST are extra. See the priced order.
The short answer
Per candle: 80 g finished at 8% = 6.40 g oil + 73.60 g wax. Never buy 80 g of wax per candle; the oil is part of the 80 g.
Units to pour: 300 ordered + 15 backups (5%) + 6 test tins = 321. Backups and tests are labelled working assumptions — replace them with your own.
Order: 24.50 kg wax (4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g) · 2,130 g Jasmine · 340 Thin C1 wicks · 324 tins = ₹34,883.00.
300 wedding tins to a priced order — the allowance stack, in order 300 ordered the client's number +15 backups 5% · labelled assumption +6 test tins wick and load checks 321 tins poured × 80 g = 25,680 g Split by weight: oil = 8% · wax = 92% oil 2,054.40 g · wax 23,625.60 g +3% pour loss on wax and oil oil 2,116.03 g · wax 24,334.37 g Round up to real CSI packs 24.50 kg Luxury Soy Wax Chunks · 2,130 g Jasmine · 340 Thin C1 wicks · 324 tins (27 × 12) · ₹34,883.00
The order of operations matters. Backups and tests are added as whole candles first, because each one needs a tin and a wick as well as wax and oil. Pour loss is then added as a percentage of the material only, because spills do not use up tins. Only at the end do you round to packs. The 5% backup, the 6 test tins and the 3% pour loss are working assumptions, not CSI measurements.
Straight answer
I have a wedding order for 300 × 80 g candles. How much wax, fragrance oil and wick, and how many jars, should I order including backup units?
Start from the finished candle, not the wax. An 80 g candle at an 8% fragrance load holds 6.40 g of oil and 73.60 g of wax; together they make the 80 g. Next, decide how many candles you will actually pour. With a 5% backup (15 spare favours for breakage, a dented tin or a last-minute guest) and 6 test tins, that is 321 candles, or 25,680 g of finished candle. Split that at 8%: 2,054.40 g of oil and 23,625.60 g of wax. Add 3% for what stays in the jug and on the bench, giving 2,116.03 g of oil and 24,334.37 g of wax. Round up to real packs: 24.50 kg of Luxury Soy Wax Chunks (4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g, ₹14,675.00), 2,130 g of Jasmine (₹8,482.00), 340 Eco Thin C1 wicks (₹2,006.00) and 324 Golden Aluminium Tins (₹9,720.00). The whole order comes to ₹34,883.00. The tin has a published 85 g fill, so 80 g leaves a little headspace. Pour one tin to 80 g and check the line before you pour 320 more.
One line: pour 321, not 300 — then buy 24.50 kg of wax and 2,130 g of oil, not 24 kg and 1.92 kg.
For this order the wax is the easy part: 4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g of Luxury Soy Wax Chunks, 24.50 kg for ₹14,675.00. The 5 kg bag is ₹2,995.00, exactly ₹599.00 a kilo, and 500 g is ₹299.00. Chunks are rated up to 13% fragrance load by the wax maker, so an 8% favour sits well inside the limit.
Buy Luxury Soy Wax Chunks

One 80 g candle, split correctly

The client says 80 g. That is the finished candle, oil included. Everything else on this page follows from treating it that way.

A wedding favour spec is almost always a finished weight: what the guest takes home. CSI works fragrance load as a share of that finished weight. So for any candle of weight W at load L, oil = W × L and wax = W × (1 − L). For an 80 g favour at 8%, that is 80 × 0.08 = 6.40 g of oil and 80 × 0.92 = 73.60 g of wax. Weigh those two numbers and you have an 80 g candle. Weigh 80 g of wax and then add oil, and you have an 86.40 g candle that overfills the line and uses more of both materials than you costed.

Per candle · 80 g finished · CSI convention: load = share of finished weight
What goes into one 80 g wedding tin
Load Oil per candle Wax per candle Wax if you wrongly buy 80 g + oil on top Wax over-bought per candle
6% 4.80 g 75.20 g 80 g 4.80 g
8% 6.40 g 73.60 g 80 g 6.40 g
10% 8 g 72 g 80 g 8 g

The mistake looks small per candle and large per order. Multiply 300 × 80 g and you get 24.00 kg. A lot of makers read that as the wax order and then buy 1,920 g of oil on top. The 300 favours actually need 22.08 kg of wax and 1,920 g of oil, so the naive order over-buys 1,920 g of wax, 8% of it. Here is the catch. Once you add backups, tests and pour loss, the real wax figure climbs to 24,334.37 g, close to the naive 24 kg. The two errors happen to cancel on this order. On a different order they will not, so do the calculation properly. Treating finished weight as pure wax walks through that error at 2,000 candles, where it costs real money.

The 85 g tin and the 80 g favour
The Golden Aluminium Tin is one of only two CSI containers with a published fill, 85 g (the other is the Heart Cutout Velvet Jar at 50 g). Filling to 80 g leaves about 5 g of headspace, which gives a cleaner top and room for the wick tab. If the couple wants the tin brim-full, recalculate at 85 g: 6.80 g of oil and 78.20 g of wax per tin, 2,248.28 g of oil for the same 321 tins. Weigh one filled tin before you commit to either figure.

Backups, tests and loss — the order they go in

There are three kinds of extra on a wedding order, and each one belongs at a different step. Mixing them up is how makers either run short on the morning of dispatch or end up with 3 kg of wax they did not need.

1
Start with the client's number300 favours of 80 g. Write it down exactly as the client confirmed it, in writing. If the number is still moving, read A Wedding Client Increased Their Order from 500 to 750 Candles After I Purchased Raw Materials — How Do I Calculate the Additional Wax, Fragrance, Wick and Jar Requirement? before you buy anything, because an increase after purchase changes the maths.
2
Add backup units as whole candles: +15Backups are finished candles you pour and hold: a tin dented in transit, a crooked wick, a guest list that grows by a table. We use 5% (15 candles) as a working assumption for a 300-piece event. A backup needs its own tin and wick as well as wax and oil, so it is added before anything else.
3
Add test candles: +6Before a production pour you should burn at least one tin to confirm the wick and one to check the scent at 8%, and keep a retained sample. 6 tins covers two wick checks, two scent checks and two retained samples. A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? covers how to handle samples the client asks for.
4
Convert candles to material: 321 × 80 g321 × 80 g = 25,680 g of finished candle. At 8%: 2,054.40 g of oil and 23,625.60 g of wax.
5
Add pour loss to the material only: +3%Wax left in the jug, drips, a pour that overruns and has to be scraped: plan 3–5% for pour loss. We use 3% here, as a working assumption. Oil becomes 2,116.03 g and wax 24,334.37 g. Loss is a percentage of material, not extra candles, so it does not add tins.
6
Round each material up to real packsWax to bag sizes, oil to bottle sizes, wicks to pack sizes and tins to packs of 12. Rounding always goes up, and each material is rounded on its own. The next section shows the result.
Allowance stack for 300 × 80 g at 8% · allowances are labelled working assumptions
Each step, and what it adds
Step Candles Finished weight Oil Wax
Client order 300 24,000 g 1,920 g 22,080 g
+ 15 backups (5%) 315 25,200 g 2,016 g 23,184 g
+ 6 test tins 321 25,680 g 2,054.40 g 23,625.60 g
+ 3% pour loss (material only) 321 — 2,116.03 g 24,334.37 g
Rounded to CSI packs 324 tins — 2,130 g 24,500 g
The double-count that inflates every order. A maker adds 5% for backups, then adds 5% loss to the candle count as well, then adds 5% to the wax "to be safe". That is roughly 15% on top, and on a 300-piece order it means about 3 kg of wax nobody needed. Count each allowance once, at its own step: backups and tests as candles, loss as a percentage of material, safety only if the client's number may still change. I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss? covers how much extra is justified on a 10,000-piece order, where the stakes are larger.

Rounding to real CSI packs

Nobody sells 24.33 kg of wax or 2,116 g of oil. The last step is choosing the packs, and that step has its own small traps.

Wax. 24,334.37 g of Luxury Soy Wax Chunks rounds to 24.50 kg: 4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g, ₹14,675.00. A quirk of the listed prices is worth knowing. The 5 kg bag is ₹2,995.00, exactly ₹599.00 a kilo, but the 10 kg bag is ₹5,999.00, ₹599.90 a kilo. Two 10 kg bags plus a 5 kg (25 kg) would cost ₹14,993.00, and twenty-five 1 kg bags ₹14,975.00. The 5 kg bag is the most economical per kilo on this wax. The difference is ₹9.00 per 10 kg, so buy whichever bag size you prefer to store and handle.

Oil. 2,116.03 g of Jasmine rounds to 2,130 g: 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g, ₹8,482.00. Jasmine's 1 kg is ₹3,923.00 (₹3.92 a gram) and its 500 g ₹1,961.00, so two 500 g bottles cost a rupee less than one kilo. That difference is too small to matter. The 15 g bottles top up the last few grams more cheaply than a 50 g would. If you would rather keep a margin, a 50 g (₹230.00) in place of the two 15 g gives 2,150 g for ₹8,506.00.

Wicks. 321 candles plus about 5% for wicks bent, mis-tabbed or pulled off centre while setting is 338. Eco Candle Wicks Thin C1 come in packs of 10, 20, 50, 100, 500 and 1,000 at ₹5.90 a wick, so 3 × 100 + 2 × 20 packs give 340 wicks for ₹2,006.00. Thin C1 is our working choice for a small tin, but CSI does not publish a wick size per container diameter. Burn one test tin to a full melt pool before you commit, and see I Need 1,000 Candles and Each Uses One Wick — Should I Order Exactly 1,000 Wicks or Keep Additional Pieces for Testing, Defects and Production Mistakes? for the wick extras on larger runs.

Tins. The Golden Aluminium Tin is sold in packs of 12 for ₹360.00 (₹30.00 a tin). 321 tins need 27 packs, which is 324 tins for ₹9,720.00, with 3 spare. Tins do not break the way glass does, so we have not added a container breakage allowance on top of the backups. For a glass favour, add one; I Need 1,000 × 60 g Wedding Favours — How Much Wax Should I Buy When I Also Need 50 Additional Candles for Samples, Replacements and Breakage? shows how at 1,000 units.

Argued against our own interest, plainly. A 10 kg bag looks like the bulk buy, and we would happily sell you three. On our listed prices it is not cheaper: ₹5,999.00 for 10 kg against ₹2,995.00 for 5 kg. Most fragrance oils are also priced flat per gram above 100 g, so a bigger bottle mostly buys convenience. On a 300-piece job, buy the quantity the calculation gives you and a little margin, not the next bag up "to be safe". Spare wax keeps well; spare wedding-scent oil you never use again is money on a shelf.

The priced order

Here is the complete order for 300 × 80 g favours with the allowances above. Oil and wax are CSI live pricing pulled on 24 September 2026. Wick and tin prices are CSI listings, verified 10 September 2026 and re-checked in the 24–25 September pull.

Order for 321 poured tins · 300 delivered + 15 backups + 6 tests
The shopping list, priced
Material Calculated need Packs to buy Quantity bought Cost
Luxury Soy Wax Chunks 24,334.37 g 4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g 24.50 kg ₹14,675.00
Jasmine Fragrance Oil 2,116.03 g 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹8,482.00
Eco Candle Wicks Thin C1 338 wicks 3 × 100-pack + 2 × 20-pack 340 wicks ₹2,006.00
Golden Aluminium Tin (85 g fill) 321 tins 27 × pack of 12 324 tins ₹9,720.00
Total ₹34,883.00

That is ₹116.28 of raw material for each of the 300 favours the client pays for, because the backups and tests are carried by the order. The material cost of one finished tin, at the rates bought, is ₹44.09 of wax, ₹25.11 of Jasmine at the 1 kg rate, ₹5.90 of wick and ₹30.00 for the tin: ₹105.09. That excludes labour, lids, labels, ribbon, boxes, courier and GST, which you add from your own quotes. I Have a Corporate Order for 500 × 150 g Candles in One Fragrance — How Do I Calculate the Exact Raw-Material Requirement Before Sending My Quotation? shows how to turn this into a quotation.

You will finish with some leftovers: 0.17 kg of wax, 13.97 g of oil, 2 wicks and 3 tins, plus whatever the backups do not use. That is the cost of buying in packs. It is small, and the wax and wicks carry straight into your next order.

1
Container soy wax · rated up to 13%
Luxury Soy Wax Chunks
The default container wax in this series. The 5 kg bag is the best-value size per kilo at ₹599.00, and 8% sits well inside the wax maker's stated 13% maximum. For this order, 4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g covers the 24,334.37 g needed.
Pack Price Per kg 80 g favours at 8% (73.6 g wax)
500 g ₹299.00 ₹598.00 6.79
1 kg ₹599.00 ₹599.00 13.59
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 67.93
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 135.87
₹44.09 of wax in each 80 g favour Buy Luxury Soy Wax Chunks
2
Floral · value tier with a flat price above 500 g
Jasmine Fragrance Oil
A floral that suits a wedding table and costs ₹3.92 a gram at 500 g or 1 kg. At 6.40 g per favour, 100 g scents 15.62 tins and 1 kg scents 156.25. The 15 g at ₹103.00 is the right size for your two scent-check tins.
Pack Price Per gram 80 g favours at 6.4 g
15 g ₹103.00 ₹6.87 2.34
50 g ₹230.00 ₹4.60 7.81
100 g ₹430.00 ₹4.30 15.62
500 g ₹1,961.00 ₹3.92 78.12
1 kg ₹3,923.00 ₹3.92 156.25
₹25.11 of Jasmine in each favour at the 1 kg rate Buy Jasmine
3
Container · published 85 g fill
Golden Aluminium Tin
One of the few CSI containers with a published fill weight, which is why we can calculate it without a test pour. It is sold in packs of 12 at ₹360.00. Lids, labels and ribbon are not part of this listing, so budget them from your own suppliers.
Pack Price Per tin Packs for 321 tins
12 tins ₹360.00 ₹30.00 27 (324 tins, ₹9,720.00)
₹30.00 a tin · 324 tins for ₹9,720.00 Buy Golden Aluminium Tins

If the couple wants a different scent

Wax, wicks and tins stay the same whatever the scent. Only the oil changes. Here is the same 2,116.03 g requirement rounded to packs for other in-stock florals and woods that suit a wedding table. Mogra and Rajnigandha would be natural wedding florals, but both are out of stock on the pull date, so we have not planned with them.

Same order · 2,116.03 g of oil needed · in-stock sizes only · CSI live pricing, 24 September 2026
The oil line for six candidate scents
Oil Packs to buy Bought Oil cost Oil per poured tin
Jasmine 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹8,482.00 ₹26.42
British Rose 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹6,667.00 ₹20.77
Gardenia 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹9,307.04 ₹28.99
Raat Ki Rani 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹14,508.00 ₹45.20
Sandalwood 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g 2,130 g ₹10,742.72 ₹33.47
White Royal Oud 2 × 1 kg + 8 × 15 g 2,120 g ₹17,246.00 ₹53.73

The spread is wide. British Rose puts ₹20.77 of oil into each poured tin and White Royal Oud ₹53.73, more than two and a half times as much. For a favour that is given away, the couple's budget usually decides. Show them the per-tin figure, not the bottle price. If the order splits across two or three scents, each oil has to be rounded to packs on its own, and that adds leftovers. I Have a 500-Candle Wedding Order Split Between 200 Lavender, 200 Rose and 100 Oud — How Much of Each Fragrance Should I Buy at 8% Load? and I Have a 1,000-Candle Wedding Order Split Across Four Fragrances — How Do I Calculate Wax and Individual Fragrance Requirements for Each Scent? work through split orders.

Same 321 tins · Jasmine · Luxury Soy Wax Chunks · with 3% pour loss
What 6%, 8% and 10% do to the order
Load Oil per tin Oil needed Wax needed Oil packs Wax packs
6% 4.80 g 1,587.02 g 24,863.38 g 1 × 1 kg + 1 × 500 g + 1 × 100 g · ₹6,314.00 5 × 5 kg · ₹14,975.00
8% 6.40 g 2,116.03 g 24,334.37 g 2 × 1 kg + 1 × 100 g + 2 × 15 g · ₹8,482.00 4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g · ₹14,675.00
10% 8 g 2,645.04 g 23,805.36 g 2 × 1 kg + 1 × 500 g + 1 × 100 g + 1 × 50 g · ₹10,467.00 4 × 5 kg + 4 × 1 kg · ₹14,376.00

Load is a performance decision before it is a quantity one. Luxury Soy Wax Chunks are rated up to 13% by the wax maker and CSI 464 up to 10%. Those are formulation maximums, not targets. CSI publishes no throw data per oil, so settle the load with your own test tins, then run the numbers.

The November–February wedding season overlaps with Diwali on 8 November 2026, and that is when popular oils and wax bags move fastest. If you have a confirmed wedding date, send us the quantities now. We can confirm stock across the wax, oil, wicks and tins before you commit to the client, with GST invoicing and IFRA documentation on request.
Check stock for my wedding order

Which wedding or corporate calculation is yours

Every event order uses the same six steps. What changes is where the complication sits.

This page is the hub for ten calculations that event and corporate makers ask most often. Use this table to jump to the one that matches your order. Each page runs the same method with its own numbers, so you can check your working against a finished example.

Weddings, corporate & bulk orders, part 1
Find your order
Your situation The complication Go to
One scent, 500 favours of 100 g Choosing between three waxes at 48 kg 500 × 100 g lavender
Three scents in fixed numbers Rounding each oil to packs separately 200 / 200 / 100 split
1,000 favours in four scents Building a per-scent requirement sheet Four-scent wedding order
1,000 × 60 g plus 50 extras Samples, replacements and breakage 50 additional favours
Order grew from 500 to 750 Buying only the increment Order increase after purchase
250 corporate candles + 5% stock Finished-stock buffer vs material buffer 5% extra finished stock
500 × 150 g before quoting Cost per unit for the quotation Pre-quotation requirement
1,000 × 200 g with rejects Grossing up for a reject rate Rejects expected
2,000 × 100 g on a deadline What must be in hand before you say yes Securing material for a deadline

Two pages outside this cluster are worth reading alongside any event order. 200 ml does not mean 200 g explains why a jar's volume is not its fill weight, which matters for every container except the two with published fills. A 20% increase at the last minute covers whether to buy ahead of an increase the client has not confirmed.

The CSI principle
Count candles first, then material, then packs.
Backups and tests are candles, so they need tins and wicks. Pour loss is material, so it needs wax and oil only. Packs come last, so each material is rounded once. Keep that order and a 300-piece order and a 3,000-piece order are the same calculation at a different scale.

Before you pour, put the calculation in writing next to the client's confirmed quantity, scent and delivery date. If any of those three changes, you rerun one column instead of guessing. It is also the page to have in front of you when you ask us to check stock.

The client ordered 300. You pour 321. You buy for 321 plus 3%. That gap is the whole job.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. For a quantity calculator, the convenient answer for a supplier is "round up to the next big bag". This page does the opposite: it shows that the 10 kg Chunks bag costs slightly more per kilo than the 5 kg, and that most oils do not get cheaper above 500 g, so you buy what the order needs.

Oil and wax prices are CSI live pricing, pulled on 24 September 2026. Wick and tin prices are CSI listings verified on 10 September 2026 and re-checked in the 24–25 September pull. Out-of-stock oils (including Mogra and Rajnigandha) are named as unavailable, not priced. Every per-candle, per-batch and pack figure is plain arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.

The 5% backup, the six test tins, the 3% pour loss and the 5% wick allowance are working assumptions, not measured CSI rates. Replace them with your own records as soon as you have them. For a stock check across wax, oil, wicks and containers, bulk quotes beyond the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax do I need for 300 candles of 80 g?
For 300 candles only, at 8% fragrance: 22.08 kg of wax and 1,920 g of oil. With 15 backups, 6 test candles and 3% pour loss, buy 24,334.37 g of wax, which rounds to 24.50 kg (4 × 5 kg + 4 × 1 kg + 1 × 500 g of Luxury Soy Wax Chunks).
How much fragrance oil for an 80 g candle?
At 8% load, 6.40 g per candle. At 6% it is 4.80 g and at 10% 8 g. The oil is part of the 80 g, so the wax is 73.60 g at 8%.
How many extra candles should I make for a wedding order?
There is no published standard. A working assumption of 5% backups plus a handful of test candles suits a small-format order of a few hundred. Raise it for glass containers, long-distance delivery or a guest list that is still moving. Count backups as whole candles so that they get a container and a wick.
How many wicks do I need for 300 candles?
One per candle you pour, plus spares. For 321 poured candles plus about 5% for wicks spoiled while setting, 338, which is 340 Eco Thin C1 wicks (₹2,006.00). Confirm the wick with a burn test in your container; CSI does not publish wick sizes per diameter.
What is the fill weight of the CSI golden aluminium tin?
The listing states an 85 g fill. This page uses 80 g to leave headspace. The tins are sold in packs of 12 for ₹360.00, which is ₹30.00 a tin.
What does a 300-candle wedding order cost in raw material?
On the example here, ₹34,883.00 for wax, Jasmine oil, wicks and tins, about ₹116.28 per delivered favour. The oil line changes with the scent, from ₹6,667.00 (British Rose) to ₹17,246.00 (White Royal Oud) across the six oils compared above. Lids, labels, packaging, freight and GST are extra.
Calculate, then confirm stock
Pour 321. Buy 24.50 kg of wax and 2,130 g of oil. Confirm the stock before you confirm the date.
Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00, 80-plus fragrance oils with sizes in stock, Eco Candle Wicks from ₹59.00 for 10 and Golden Aluminium Tins at ₹360.00 for 12. Send us your order quantities and we will check every line.
Shop candle wax Send my wedding order on WhatsApp
Continue the read — weddings, corporate & bulk orders
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The calculation method (finished weight × load, whole-candle allowances, percentage pour loss, rounding to packs) applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Jasmine ₹103.00 / 15 g, ₹230.00 / 50 g, ₹430.00 / 100 g, ₹1,961.00 / 500 g, ₹3,923.00 / 1 kg. British Rose ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Gardenia ₹105.02 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹433.00 / 100 g, ₹2,166.00 / 500 g, ₹4,332.00 / 1 kg. Raat Ki Rani ₹130.00 / 15 g, ₹370.00 / 50 g, ₹700.00 / 100 g, ₹3,387.00 / 500 g, ₹6,774.00 / 1 kg. Sandalwood ₹93.22 / 15 g, ₹271.40 / 50 g, ₹502.68 / 100 g, ₹2,513.40 / 500 g, ₹5,026.80 / 1 kg. White Royal Oud ₹130.00 / 15 g, ₹420.00 / 50 g, ₹810.00 / 100 g, ₹4,051.00 / 500 g, ₹8,103.00 / 1 kg. Mogra and Rajnigandha: out of stock. Wick and container figures (CSI listings verified 10 September 2026, re-checked 24–25 September 2026): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); Golden Aluminium Tin, 85 g fill, ₹360.00 / 12 (₹30.00 each).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished candle weight: oil = WT × L, wax = WT × (1 − L). The 80 g fill in an 85 g tin, the 5% backup (15 candles), 6 test tins, 3% pour loss and 5% wick allowance are labelled working assumptions. Per-candle material cost (₹105.09) uses wax at ₹599.00 / kg, Jasmine at its 1 kg rate, one Thin C1 wick and one tin, and excludes labour, lids, labels, packaging, freight and GST. Wick size per container is not published by CSI; confirm by burn test. Fragrance-load ceilings of up to 13% (Luxury Soy Wax Chunks) and up to 10% (CSI 464) are the wax makers' stated formulation maximums, not regulatory limits. Diwali 2026 falls on 8 November; the wedding season is taken as November–February. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog