I Received an Order for 1,000 Candles — How Do I Calculate Raw Materials, Wastage, Production Time and My Final Quotation?

I Received an Order for 1,000 Candles — How Do I Calculate Raw Materials, Wastage, Production Time and My Final Quotation?

 

1,000 candles = ₹2,38,523.00 of materials 33 days · 21 of them cure GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI candle business guides
The enquiry is flattering. The quotation is arithmetic, and most of it is not wax.
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent…its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Product quality is too good and the nature of the supplier is really helpful."
Chanpreet kaurMay 2024
Candle Making Course Kit
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent…its difficult to open after I ready my candle and closed with lid"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax
★★★★★
"It mixes very well and give you various shades like light to dark depending upon the amount of dye you add."
AshwiniSep 2025
Candle Dye Liquid
★★★★★
"Working nicely so far"
AshwiniSep 2025
Hot Air Gun
★★★★☆
"Product is very nice its working properly and melt wax very quickly . Plz launch same product in 2-3 litre also"
Priya SinghVerified buyer · Sep 2025
Mini Electric Wax Melter
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Two are below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Live prices, taxes included ✓ Freight, printing and labour left as your own rows ✓ Every allowance labelled as an assumption
Candle Supplier Guides · Candle Business
One enquiry, 1,000 candles: what to buy, what to waste, how long it takes, and the number you are allowed to send.
₹2,38,523.00
CSI materials for 1,000 sellable candles at a 150 g fill · ₹238.52 each · 33 days from locked specification to despatch · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much raw material does a 1,000-candle order need? For a 150 g candle at an 8% fragrance load of wax weight, allowing 3% rejects and ordinary process losses: 162.2 kg of wax, 12,731 g of fragrance oil, 1,061 wicks and 1,072 jars. Bought in the pack sizes CSI actually lists, that is ₹2,38,523.00 — ₹238.52 per sellable candle.

How much wastage should I allow on a big order? There is no published figure, so use stated assumptions and write them into your own costing: this page uses 3% finished-candle rejects, 5% wax lost to the melter, pitcher and top-ups, 3% oil left in the beaker and bottle, 3% spare wicks and 4% spare jars. Measure your own on the first run and replace them.

How long does it take to make 1,000 candles? About 33 days from locked specification to despatch, of which 21 days are the cure and only seven are pouring. Supplier lead time and transit to the buyer sit outside that and are your figures. A date you promise without the cure is a date you will miss.

What should my quotation include? Two blocks. Materials from CSI — ₹238.52 a candle here — and your own costs: outer boxes, mailers, labels and printing, ribbon, courier or freight, labour, electricity and breakage in transit. CSI does not sell or publish any of those, so they stay as rows only you can fill.
The short answer
Cost the order, not the candle: 1,000 sellable candles means pouring 1,030, and buying in whole packs means spending ₹2,38,523.00 rather than the ₹2,16,552.00 a bare per-candle sum predicts. The gap is ₹21,971.00, and it is real money.
The calendar is the risk, not the maths: 21 of the 33 days are cure. Quote a delivery date that starts the clock when the wax arrives, not when the enquiry lands, and never promise a date that assumes a candle can be dispatched the week it is poured.
Half the quotation is not a CSI cost: boxes, labels, printing, ribbon, courier, labour and electricity are yours. Give each one its own row, total the quotation as materials plus your own costs, and never guess a figure you have not been charged.
The 33-day calendar of a 1,000-candle order, from locked specification to despatch A 1,000-candle order is 33 days1,030 candles poured to deliver 1,000. Bars are working days.Two bands are hatched: they are your figures, not CSI costs.Twenty-one of the 33 days are the cure. Nothing speeds that up.Day 0 · Lock the specificationFill weight, vessel, scent, wick, finish — in writingDays 1–2 · Approve the sampleOne candle from the proven formula, shown to the buyerLead time · Materials arriveYour supplier's despatch and transit — your own figureDays 3–9 · Pour 1,030 candlesSeven pour days at about 150 a dayDays 9–30 · Cure14–21 days; soy throw keeps developingDays 30–33 · Check, trim, clean, packReject, re-wick, label, boxDay 33 · DespatchTransit to the buyer is your own figure againAssumptions, not measured data: 3% reject allowance,about 150 candles poured a day, a 21-day cure, three daysof checking and packing. Change any of them and thecalendar moves — but the cure band does not.
What it shows: the 33 working days a 1,000-candle order occupies, from locking the specification to despatch, with the two hatched bands — supplier lead time and transit to the buyer — marked as the reader's own figures rather than CSI costs. Deliberately left out: delivery times, freight rates and minimum order quantities, none of which are published; the buyer's own onward distribution; and the extra 14–21 days a brand-new wick or scent would add before any of this can start. The 3% reject allowance, the 150-candles-a-day pour rate and the 21-day cure are stated assumptions used to make the calendar checkable, not measured data.
Straight answer
How do you turn an order for 1,000 candles into a material list, a delivery date and a price?
In four moves, in this order, and never out of order. One: lock the specification. Fill weight, vessel, scent, wick size and finish, written down and agreed, because every number below moves if any of them moves. This page uses a 150 g fill of Luxury Soy Wax CSI 464 in a Clear Glass Jar with Golden Lid, British Rose at 8% of wax weight (12 g), an Eco Candle Wick Thin (C1), a wick sticker and a care sticker: ₹216.55 of materials in a perfect world. Two: add the wastage you are going to have anyway. Pour 1,030 to deliver 1,000, allow 5% of wax to the melter and pitcher, 3% of oil to the beaker, 3% spare wicks and 4% spare jars — all stated assumptions, not measured data — and the order needs 162.2 kg of wax, 12,731 g of oil, 1,061 wicks and 1,072 jars. Three: buy in the packs that exist. CSI sells wax in 10 kg, oil in 1 kg, wicks in hundreds and jars in tens, so you buy 17 × 10 kg, 13 × 1 kg, 1,100 wicks and 108 packs of jars — ₹2,38,523.00, or ₹238.52 a sellable candle, which is ₹21.97 more than the perfect-world figure. Four: build the quotation in two blocks. Materials from CSI, then your own costs — outer boxes, mailers, labels and printing, ribbon, courier or freight, labour, electricity, breakage in transit — each with its own row and no number you have not been charged. Then add your margin, and quote a date that starts when the materials land and leaves 21 days of cure untouched: about 33 days in your workshop, plus lead time in and transit out.
One line: 1,000 sellable candles means pouring 1,030, buying ₹2,38,523.00 of CSI materials in whole packs, and holding 33 days — 21 of them cure — before anything ships.
The order priced on this page: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg, up to 10% load) · British Rose 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g, soy up to 10%) · Clear Glass Jar with Golden Lid 10 for ₹944.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) 1,000 for ₹5,900.00 · Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 · Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00. Basket total ₹2,38,523.00.
Shop soy wax

Lock the specification before you put a number on anything

Every figure on this page is downstream of six decisions. Make them once, in writing.

A 1,000-candle enquiry usually arrives loosely worded: a wedding planner wants favours, a company wants Diwali gifting, a hotel wants room candles. Loose words are fine in a conversation and fatal in a quotation. Before you cost anything, settle six things and write them into the quotation itself, because each of them changes the total by thousands of rupees.

The six decisions · settle them first
What has to be fixed before a 1,000-candle order can be costed
Decision What moves if it changes The specification used on this page
Fill weight Wax and oil, proportionally — a 30 g difference is 30 kg of wax across the order 150 g of wax per candle
Vessel The single largest line: ₹94.40 here, and jars vary from ₹31.86 to well over ₹70.80 on CSI's own list Clear Glass Jar with Golden Lid, 150 gram
Scent, and how many Oil is charged per gram: ₹33.98 to ₹44.86 for the same 12 g depending on the oil One scent, British Rose
Fragrance load Oil cost and the wax manufacturer's stated maximum 8% of wax weight, under the 10% both pages allow
Wick size and type ₹5.90 against ₹9.44 for the two Eco sizes — and a re-test if it is not already proven Eco Candle Wicks Thin (C1)
Finish and packing Everything outside CSI's catalogue: labels, boxes, ribbon, printing Wick sticker and care sticker only

The wick line deserves a sentence of its own. CSI does not publish wick-size tables by diameter on the wick pages, so the right wick for your jar is settled by a test burn, not by a chart — the wick guide by diameter sets out how to run one. If your formula is already proven in this exact jar, you can quote today. If it is not, the honest answer to the buyer is that you need 14–21 days of cure plus a burn week before you can promise anything, and that period sits before the 33 days below, not inside them.

Quoting a fill weight you have never poured into that jar. A jar sold as a 150 gram vessel is described by the weight of wax it is meant to hold, and a maker who assumes 180 g will fit discovers it at candle 400, with 1,080 jars already on the floor. The fix costs nothing: pour three jars, weigh the wax that actually goes in to the height you want, and use that number. Thirty grams of difference across this order is 15 kg of wax — about ₹15,222.00 at ₹507.40/kg.

The material list, in the packs CSI actually sells

Per-candle arithmetic tells you what the order should cost. The basket tells you what you will pay.

Start with the honest per-candle figure, because you will need it again when you price. At a 150 g fill of CSI 464 bought at the 10 kg rate, British Rose at 8% of wax weight from a 1 kg pack, one jar, one wick, one wick sticker and one care sticker, a single candle is ₹216.55 of CSI materials. Multiply by 1,000 and you get ₹2,16,552.00. That number is useful and wrong, in that order.

One candle · live CSI pricing, September 2026
What one candle in this order costs in materials
Component Quantity Rate used Cost
Luxury Soy Wax CSI 464 150 g ₹507.40/kg (10 kg pack) ₹76.11
British Rose Fragrance Oil 12 g at 8% of wax weight ₹3.07/g (1 kg pack) ₹36.82
Clear Glass Jar with Golden Lid 1 ₹944.00 for 10 ₹94.40
Eco Candle Wick Thin (C1) 1 ₹5,900.00 for 1,000 ₹5.90
Candle wick sticker 1 ₹100.00 for 40 ₹2.50
Candle care sticker 1 ₹413.00 for 500 ₹0.83
One candle, materials from CSI — — ₹216.55
Label, printing, box, mailer, ribbon, courier 1 set Not sold or priced by CSI Your figure

Now add the allowances and buy in the packs that exist. CSI lists CSI 464 to 10 kg on the store, oil to 1 kg, Eco wicks in tens up to 1,000, jars in tens, wick stickers in sheets of 40 and care stickers in rolls of 500. You cannot buy 162.2 kg of wax; you buy 17 packs of 10 kg. For a single consignment larger than the listed pack ladder, ask on WhatsApp — bulk pricing is quoted there rather than printed on the page.

The basket · 1,000 sellable candles
What you actually put in the cart, and what it comes to
Material Needed after allowances Bought as Cost
Luxury Soy Wax CSI 464 162.2 kg 17 × 10 kg at ₹5,074.00 ₹86,258.00
British Rose Fragrance Oil 12,731 g 13 × 1 kg at ₹3,068.00 ₹39,884.00
Clear Glass Jar with Golden Lid 1,072 108 × pack of 10 at ₹944.00 ₹1,01,952.00
Eco Candle Wicks Thin (C1) 1,061 1,000 at ₹5,900.00 + 100 at ₹590.00 ₹6,490.00
Candle Wick Stickers 1,072 27 sheets of 40 at ₹100.00 ₹2,700.00
Candle Care Stickers Roll 1,030 3 × 500 at ₹413.00 ₹1,239.00
Materials from CSI — — ₹2,38,523.00
Per sellable candle 1,000 delivered — ₹238.52
Outer boxes, mailers, labels, printing, ribbon, courier, labour, electricity 1,000 sets Not sold or priced by CSI Your figure
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg); British Rose Fragrance Oil 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Eco Candle Wicks Thin (C1) 1,000 wicks ₹5,900.00 and 100 wicks ₹590.00 (₹5.90 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each). Prices inclusive of taxes, live on 11 September 2026. Freight, outer packaging, printing and labour are not CSI costs and appear nowhere in this total.

Two things fall out of that basket that a per-candle sum never shows you. The first is the ₹21,971.00 gap between ₹2,16,552.00 and ₹2,38,523.00 — ₹15,806.54 of it is the allowances, ₹6,164.46 of it is pack rounding. The second is what you are left holding when the run ends: about 7.8 kg of wax, 269 g of oil, 8 jars and 39 wicks. That leftover is not waste — it is the start of your next batch — but it is cash sitting on a shelf, and if the buyer never repeats, it is cash sitting on a shelf for a long time.

Wastage, rejects and the pack-rounding gap

Nobody publishes a wastage figure for candles. So state yours, and be able to defend it.

Wastage on a candle run is three different things wearing one word, and they behave differently. Process loss is material you buy and never pour: wax congealed in the melter and pitcher, oil clinging to the beaker and the bottle neck, a wick pulled out crooked. Rejects are finished candles that fail your own check — off-centre wick, sunken top, a chipped rim, a smudged surface. Pack rounding is not waste at all; it is the difference between what you need and what the store sells. Separate them in your costing or you will double-count one and forget another.

Stated assumptions · replace them with your own measurements
The allowances used on this page, and why
Allowance Assumed What it covers Cost across this order
Finished-candle rejects 3% Pour 1,030 to deliver 1,000 ₹4,213.26
Wax process loss 5% Melter and pitcher residue, sink-hole top-ups, spillage ₹3,919.67
Oil process loss 3% Beaker film and the last of the bottle ₹1,137.61
Spare wicks 3% Crooked sets, re-wicks, tab failures ₹182.90
Spare jars 4% Chips, cracks and handling breakage before pouring ₹3,964.80
Allowances, total — — ₹15,806.54
Pack rounding — Whole packs only: 10 kg, 1 kg, tens, hundreds ₹6,164.46

None of those percentages is CSI data, and none of them should survive your first run. Count what you actually reject, weigh what is left in the pitcher, and replace every figure above with your own. What matters right now is that a reject is not a small loss: the wax can be re-melted, but the jar, the wick and the stickers cannot, and the oil in it is gone. A rejected candle costs about ₹140.44 — 65% of the candle — and 30 of them is ₹4,213.26.

Treating re-melted wax as free. It is the cheapest recovery you have, and it is not free. Fragrance that has already been through a heat cycle is not the same dose you started with, so a re-melt is not the same candle as the one the buyer approved — general candle-making practice is to keep re-melts for testers, seconds and your own use rather than folding them back into a paid order. Re-melt to recover the wax, by all means; just do not count on the recovered candle as one of the 1,000, which is exactly what the 3% allowance is for. If a whole batch has to be re-melted, the live guide on re-melting a failed candle covers what survives the second pass.
Weigh the pitcher, once

The cheapest measurement in this whole exercise: weigh your empty pouring pitcher, pour a full batch, scrape it the way you normally would, and weigh it again. The difference is your real wax process loss, per batch, in grams. Multiply by the number of batches in the order and you have replaced a guessed 5% with a measured number — and on a 1,000-candle run that one weighing is worth more than any spreadsheet. A Steel Pouring Pitcher at ₹708.00 and a Pen Thermometer at ₹354.00 are the two tools that make a big run repeatable rather than hopeful. The Candle Making Weighing Scale at ₹354.00 is listed but stock is very low, so plan around the scale you already own.

The CSI principle
An allowance you cannot defend is a discount you gave yourself by accident.
Three per cent rejects on this order is ₹4,213.26. Guess it low and the buyer pays nothing for it; guess it high and you lose the job. Measure it on run one and never guess again.

How long 1,000 candles actually take

You can pour a thousand candles in a week. You cannot sell them for another three.

The calendar, not the cost, is where most 1,000-candle orders go wrong. The pouring is the short part. The cure is the long part, and it is not negotiable: soy keeps developing its throw for days after it is solid, and a candle dispatched three days after pouring will reach the buyer smelling weaker than the sample that won you the order. The 14-day cure guide sets out the mechanism; for a paid order, take the long end.

1
1. Days 0–2 · Lock the specification and approve a sampleOne candle poured from the formula you have already proven, shown to the buyer, with the fill weight, scent, vessel, wick and finish written down beside it. If the formula is not already proven in that jar, stop: you need a cure and a burn week first, and that is 14–21 days before day 0, not inside the 33. Say so in writing rather than absorbing it silently.
2
2. Lead time · Order everything in one go17 × 10 kg of CSI 464, 13 × 1 kg of British Rose, 108 packs of jars, 1,100 wicks, 27 sheets of wick stickers and 3 rolls of care stickers. One order, one consignment, one set of paperwork — and ask for GST invoicing and, if the buyer is a company that wants documentation, MSDS and IFRA paperwork in the same message. Despatch and transit times are not published, so treat lead time as your own figure and ask before you promise a date.
3
3. Days 3–9 · Pour 1,030 candlesAt an illustrative 150 candles a day that is seven pour days. Each day is roughly 22 kg of wax and 1800 g of oil. Work in batches that match your melter: a 1 L Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 is a small-batch tool and 1,000 candles will feel like a lot of refills, which is exactly the complaint one reviewer made when she asked for a larger size. The imported 10 kg Electric Wax Melter at ₹21,240.00 is the step up, and it is a capital decision, not a per-candle one.
4
4. Days 9–33 · Cure, check, pack, despatchCure 14–21 days — take 21 on a paid order. Then three days for the unglamorous part: trim every wick, wipe every jar, reject what needs rejecting, and only then label and box. Checking 1,030 candles takes longer than anyone expects, and finding a fault on day 30 is survivable because you poured 30 spare. Finding it on day 33 with no spares is not.

Add it up and a 1,000-candle order occupies about 33 days of your workshop, plus supplier lead time going in and transit going out. That has an obvious festive consequence. Diwali 2026 falls on 8 November 2026; working back 33 days plus transit from a delivery that must land comfortably before it, an order accepted in the first week of October is tight and an order accepted after that cannot be cured properly. An enquiry that arrives on 11 September 2026 and is confirmed the same week dispatches around the middle of October, which is comfortable. The same enquiry confirmed a month later is a different conversation, and the honest answer is a shorter cure or a smaller quantity, said out loud.

Promising a delivery date before the materials are ordered. The 33 days start when the wax is on your table, not when the buyer says yes. Lead time is outside your control and outside this page — CSI does not publish delivery times, and neither should your quotation. Fix: quote the date as a number of days from confirmed materials, put the lead time question to your supplier in writing before you commit, and if the buyer needs a fixed calendar date, build the lead time you were quoted into it rather than into your nerves.
Pouring 1,000 in a week? The tools that make it survivable: Mini Electric Wax Melter 1 L ₹2,360.00 · Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00 · Pen Thermometer ₹354.00 · Isopropyl Alcohol Spray 1 L ₹520.00 for cleaning 1,080 jars · Wick Centering Device ₹118.00. That starter set is ₹3,942.00, a one-off capital cost, not a per-candle one.
See candle making tools

The costs CSI cannot price for you

A quotation with a blank row is honest. A quotation with a guessed row is a loss you have not met yet.

CSI sells raw materials. It does not sell outer cartons, printed labels, ribbon, bubble wrap, mailers or courier services, and it does not publish freight rates, minimum orders or delivery times. So none of those can appear as a number on this page, and none of them should appear as a guess in your quotation either. What they need is a row, a label and a figure you have actually been charged.

Your own rows · fill each from a real invoice
The costs that sit outside CSI's catalogue on a 1,000-candle order
Your cost Why it matters at 1,000 CSI figure Your figure
Printed labels 1,000 labels, and a reprint if the buyer changes the logo after you print Not sold by CSI Your figure
Outer box or sleeve per candle Often the second largest line after the vessel on a gifting order Not sold by CSI Your figure
Bubble wrap, tissue, filler Glass in a courier van needs more than goodwill Not sold by CSI Your figure
Master cartons and strapping 1,000 candles is a pallet-sized problem, not a parcel Not sold by CSI Your figure
Courier or freight to the buyer Rates vary by weight, distance and season Not published Your figure
Inbound freight on your materials 170 kg of wax and 1,080 glass jars have to reach you too Not published Your figure
Labour — your hours and anyone you pay Seven pour days plus three checking days is real time Not a CSI cost Your figure
Electricity, gas and workspace Melting 170 kg of wax is not free Not a CSI cost Your figure
Breakage in transit and replacements Glass travels badly in Indian summer heat and monsoon handling Not a CSI cost Your figure
Payment or marketplace charges Depends entirely on how the buyer pays you Not a CSI cost Your figure

Two of those rows deserve special attention on a big order. Inbound freight is the one makers forget entirely, and 170 kg of wax plus 1,080 glass jars is a heavy consignment — more than one CSI reviewer has said plainly that delivery charges are high enough to change what they order, which is a fair thing to say and a fair thing to plan for. And breakage in transit is not the same as breakage in your workshop: it happens after you have spent every rupee on the candle, so a broken jar at the buyer's end costs the full ₹216.55 plus whatever it costs to send a replacement. Give it a row.

Quote what you can prove, leave blank what you cannot, and total the two separately.
— CandleMakingSuppliesIndia

Building the number you send

There is only one formula, and it has a division in it that most makers forget.

Margin is taken out of the selling price, not added to the cost. If you want to keep 50% and your cost is ₹100.00, you do not quote ₹150.00; you quote ₹200.00, because ₹100.00 is half of it. The formula is: price per candle = (CSI materials + your own costs) ÷ (1 − your margin). Everything else is bookkeeping.

You can only fill half of that formula from this page, so here is what the CSI half alone produces. Read it as a floor, not a quotation: it is the price that would return the stated margin if boxes, labels, freight and labour cost nothing, which they do not. Your real quote is this figure plus your own costs divided by the same factor. The retail figures below are illustrative arithmetic, not a recommended price.

Illustrative · materials only, before your own costs
What ₹238.52 of materials produces at five margins
Target margin Divide by Floor price per candle Order value at that floor Still to add
40% 0.60 ₹397.54 ₹3,97,538.33 Your own costs ÷ 0.60
45% 0.55 ₹433.68 ₹4,33,678.18 Your own costs ÷ 0.55
50% 0.50 ₹477.05 ₹4,77,046.00 Your own costs ÷ 0.50
55% 0.45 ₹530.05 ₹5,30,051.11 Your own costs ÷ 0.45
60% 0.40 ₹596.31 ₹5,96,307.50 Your own costs ÷ 0.40
Priced above: ₹238.52 of CSI materials per sellable candle, from the basket table — Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg, British Rose at ₹3.07/g, Clear Glass Jar with Golden Lid at ₹94.40, Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90, wick sticker at ₹2.50 and care sticker at ₹0.83. The margins are illustrative; CSI does not recommend a price. Outer packaging, labels, printing, freight, labour and electricity are excluded because they are not CSI costs.

Two sanity checks before you send anything. First, compare the floor with what you sell the same candle for retail: if your usual retail price is below the 50% floor here, the order is not a bulk order, it is a discount you are about to fund. Second, look at the order value column. At a 50% margin on materials alone the order is worth ₹4,77,046.00, and your own costs push the real number higher — that is a large enough sum that a written scope and an agreed payment schedule are ordinary business hygiene rather than distrust. For how the tax side of an order that size should be handled, use your own accountant; CSI issues GST invoices on request but cannot advise on your position.

Quoting from small-pack prices and then buying small packs anyway. The same 12 g of British Rose costs ₹36.82 from a 1 kg pack and ₹75.52 from a 15 gm pack. Across 1,000 candles that difference is ₹38,704.00 — more than the entire wick and sticker spend on this order. On fragrance oils the pack ladder is where the money is; on wicks and on this jar it is not, because Eco wicks are ₹5.90 each at every pack size and these jars are ₹94.40 each at both. Buy the big pack of oil, and do not assume the same trick works everywhere.

What the quotation should actually say

The price is one line. The nine lines around it are what stop the argument.

A one-line price invites a negotiation about the price. A quotation that describes the candle invites a decision about the candle. Write it so that a buyer who reads it twice cannot later be surprised, and so that you can point at a line rather than an argument.

The quotation · what each line is for
Ten lines that belong in a 1,000-candle quotation
Line What to write What it prevents
The candle Wax grade, fill weight in grams, vessel and size, scent, fragrance load, wick type, finish A different candle being expected at delivery
Quantity 1,000 sellable candles, poured from 1,030 A dispute about a handful of rejects
Unit price and total Price per candle and order value, stated once Silent recalculation later
What is included Candle, wick sticker, care sticker — and nothing else unless listed An assumption that boxes are free
What is not included Printed labels, outer boxes, ribbon, freight, insurance The largest single argument on gifting orders
Freight Who pays, and to which address A courier bill nobody agreed to
Lead time Number of days from confirmed materials, including the cure A date that assumed no cure
Price validity How long the quotation holds Raw material prices moving under you
Changes after confirmation What happens if the scent, vessel or artwork changes 1,080 printed labels for a logo they replaced
Payment schedule What is due when, in plain words Funding a ₹2,00,000 material purchase yourself

The changes after confirmation line is the one that earns its place. A buyer who changes the scent after the wax is bought has cost you nothing much; a buyer who changes it after the candles are poured has cost you ₹1,52,265.00 of unrecoverable material, because wax can be re-melted and jars can be washed, but oil and labels cannot be un-used. Write the line before you need it.

Send one sample, not a photograph

On an order this size, post one finished, cured candle to the buyer before you pour the run, and say in the covering note exactly what it is: this wax, this fill weight, this scent at this load, this wick, cured this many days. It costs about ₹216.55 of materials plus your own postage and it converts every later disagreement from opinion into comparison. Keep a second, identical candle yourself, sealed and dated. If a complaint arrives in January about a candle poured in October, that retained sample is the only evidence either of you will have. For a smaller, cheaper sample, a 70 g votive version of the same formula is ₹93.78 of materials — but send the real size if the order is for the real size.

Five ways a 1,000-candle order loses money

None of them is the wax price. All of them are decisions made before the wax arrives.

1. Quoting before the wick is proven

A wick that tunnels in a 150 gram jar does not announce itself until the second burn, by which time the buyer has 1,000 of them. Re-wicking a poured candle is not a repair; it is a re-pour, and it costs the jar, the wick, the stickers and all the oil — about ₹140.44 a candle, or ₹1,40,442.00 if it is the whole order. Prove the wick before you quote, or quote a start date that includes proving it.

2. Buying the spec you like instead of the spec you sold

Midway through pouring, the temptation to upgrade is strong. Moving the same 150 g fill from CSI 464 at ₹76.11 to Premium Coconut Soy CSI 468 at ₹95.55 adds ₹19.44 a candle — ₹19,440.00 across the order — and the buyer will never know, because they approved the sample, not the invoice. Luxury Soy Wax Chunks at ₹89.99 and Eco Soy CSI 400 at ₹59.88 sit either side of it. Pick the grade before you quote, and pour the grade you quoted.

3. Forgetting that the vessel is the biggest line

On this order the jars are 43% of the entire material spend — more than wax and fragrance combined. That is the line to negotiate, the line to ask about in bulk, and the line where a change of mind is most expensive. It is also why a 70 g votive at ₹31.86 or a tin at 85 gram is a different business proposition entirely, not just a smaller candle.

4. Absorbing freight because it felt rude to charge it

Inbound freight on 170 kg of wax and 1,080 glass jars, and outbound freight on a consignment of glass, are both real and both yours. They are not CSI costs and no figure for them appears anywhere on this page, which is precisely why they have to appear on your quotation. A maker who absorbs both on a large order can turn a healthy margin into a thin one without a single line item changing.

5. Agreeing a date that assumes no cure

Twenty-one of the 33 days are waiting. A buyer who wants delivery in two weeks is asking for an uncured candle, and an uncured soy candle is a weaker candle than the sample they approved. The honest options are a later date, a smaller quantity, or a frank conversation about a shorter cure and what it costs in throw. Quietly shipping early is not on the list.

Do those five things right and the order behaves. ₹2,38,523.00 of materials, ₹238.52 a candle, your own costs added honestly on top, 33 days of calendar, and a quotation a buyer can read twice without finding a surprise. That is a job worth taking. A 1,000-candle order taken on optimism is the fastest way a profitable small candle business discovers it has been working for free.

Ready to order the run? Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00 · British Rose 1 kg ₹3,068.00 · Clear Glass Jar with Golden Lid 10 for ₹944.00 · Eco Candle Wicks 1,000 for ₹5,900.00 · Candle Dye Liquid from ₹236.00 if the buyer wants a colour. Ask for bulk pricing, GST invoicing and MSDS or IFRA documentation in one message.
Shop fragrance oils
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and this page is deliberately incomplete as a quotation: roughly half of what a 1,000-candle order costs — printed labels, outer boxes, mailers, ribbon, master cartons, inbound and outbound freight, labour, electricity and breakage in transit — is not sold or published by CSI and therefore appears here only as a blank row you fill from your own invoices. The page also says plainly that the pack ladder saves real money on fragrance oil and almost nothing on wicks or on this jar, that the vessel rather than the wax is the largest line at 43% of the spend, and that buying a more expensive grade mid-order costs ₹19,440.00 the buyer will never see.

Every price comes from live CSI stock on 11 September 2026 at September 2026 pricing, taxes included, and the linked product pages are authoritative if anything changes. Fragrance loads are stated as a percentage of wax weight, the way CSI product pages state them: Luxury Soy Wax CSI 464 publishes a maximum of up to 10% and the British Rose page publishes up to 10% for soy, so the 8% used throughout sits under both — where a wax ceiling and an oil range differ, the lower figure governs. The 3% reject allowance, 5% wax process loss, 3% oil process loss, 3% spare wicks, 4% spare jars, the 150-candles-a-day pour rate, the 21-day cure and the three days of checking and packing are stated assumptions used to make the arithmetic checkable; they are not measured data and CSI publishes no wastage, yield or production-rate figures. Delivery times, freight rates, minimum order quantities and bulk discounts are not published and are not stated here — bulk pricing is quoted on WhatsApp. The margin percentages and the prices derived from them are illustrative arithmetic, not a recommended price.

Message WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing on a single large consignment, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation for a corporate buyer who asks for it, or to check availability across a pack ladder before you commit a quotation.

Frequently asked questions

How much wax do I need for 1,000 candles?
At a 150 g fill, 1,000 sellable candles needs 162.2 kg once you allow 3% rejects and 5% process loss — bought as 17 packs of 10 kg, which is ₹86,258.00 of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg. Change the fill weight and everything moves with it.
How much fragrance oil does a 1,000-candle order use?
At 8% of wax weight on a 150 g candle that is 12 g each, or 12,731 g across the order with a 3% process allowance — 13 × 1 kg of British Rose at ₹3,068.00, which is ₹39,884.00. Both the CSI 464 page and the British Rose page allow up to 10%, and the lower of the two always governs.
What wastage percentage should I use for a candle order?
Nobody publishes one, including CSI, so state your own and defend it. This page assumes 3% finished-candle rejects, 5% wax process loss, 3% oil process loss, 3% spare wicks and 4% spare jars. Measure your real figures on the first run — weigh the pitcher, count the rejects — and replace every assumption with data.
Can I deliver 1,000 candles in two weeks?
Not properly. Pouring takes about a week; the cure takes 14–21 days after that, and soy throw keeps developing throughout. A candle shipped at day 10 reaches the buyer weaker than the sample that won the order. Offer a later date, a smaller quantity, or an honest conversation about a shorter cure — not a quiet early despatch.
Should I include courier and packaging in my quotation?
Yes, as their own visible lines with your own figures. CSI does not sell outer boxes, labels, ribbon or mailers and does not publish freight rates, so none of them can be estimated from a product page. Total the quotation as materials from CSI plus your own costs, and say which is which.
Is a 1,000-candle order worth taking at all?
It is if the arithmetic survives daylight. ₹2,38,523.00 of materials, ₹238.52 a candle before anything of yours is added, 33 days of workshop time and a large cash outlay before a rupee comes back. If the price you are offered does not clear all of that with your usual margin intact, the order is a discount with extra steps.
Quote it properly
₹2,38,523.00 of materials, 1,030 candles poured, 33 days — and the rows only you can fill.
Luxury Soy Wax CSI 464 ₹507.40/kg, up to 10% · British Rose ₹3.07/g at 1 kg, soy up to 10%, 0% vanillin · Clear Glass Jar with Golden Lid ₹94.40 · Eco Candle Wicks from ₹5.90 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop soy wax Ask for bulk pricing on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The method — lock the specification, add stated wastage allowances, buy in the pack sizes that actually exist, separate materials from the costs your supplier does not sell, and quote a date that leaves the cure untouched — applies to any candle maker, with any supplier, in any market.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. Two are below five stars and three are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Chanpreet kaur, Ashwini, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Prices from live CSI stock on 11 September 2026 (September 2026 pricing, taxes included): Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00 (₹507.40/kg); Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 (₹599.90/kg); Eco Soy CSI 400 5 kg ₹1,996.00 (₹399.20/kg); Premium Coconut Soy CSI 468 10 kg ₹6,370.00 (₹637.00/kg); British Rose Fragrance Oil 15 gm ₹94.40 (₹6.29/g), 500 gm ₹1,593.00 (₹3.19/g), 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Roasted Coffee Fragrance Oil 1 kg ₹3,738.00 (₹3.74/g); Citrus Lemon Fragrance Oil 1 kg ₹2,832.00 (₹2.83/g); Clear Glass Jar with Golden Lid pack of 10 ₹944.00 (₹94.40 each); Clear Glass Votive Jar 70 gram pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each); Tin Containers 85 gram pack of 12 ₹849.60 (₹70.80 each); Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 ₹590.00 and 1,000 ₹5,900.00 (₹5.90 each), Thick (C2) 100 ₹944.00 (₹9.44 each); Candle Wick Stickers 40 for ₹100.00 (₹2.50 each); Candle Care Stickers Roll 500 for ₹413.00 (₹0.83 each); Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00; Electric Wax Melter imported 10 kg ₹21,240.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Pen Thermometer ₹354.00; Isopropyl Alcohol Spray 1 litre ₹520.00; Wick Centering Device ₹118.00; Candle Dye Liquid from ₹236.00. Product-page specs quoted: Luxury Soy Wax CSI 464 fragrance load up to 10% of total wax weight, 60-month shelf life; British Rose soy usage up to 10% of total wax weight, flash point 192°C, 0% vanillin; Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%; Eco Soy CSI 400 fragrance ceiling not published. Where a wax ceiling and an oil range differ, the lower governs. Worked order, illustrative: 1,000 sellable candles at a 150 g fill with fragrance at 8% of wax weight (12 g), poured as 1,030. Stated assumptions, not measured data: 3% finished-candle rejects, 5% wax process loss, 3% oil process loss, 3% spare wicks, 4% spare jars, about 150 candles poured a day, a 21-day cure and three days of checking and packing, giving 33 days from locked specification to despatch. The margin percentages and the floor prices derived from them are illustrative arithmetic, not recommended prices. Outer cartons, mailers, bubble wrap, printed labels, ribbon, inbound and outbound freight, labour, electricity, workspace and payment charges are not sold or published by CSI, carry no figure here, and are left as the reader's own rows. Delivery times, freight rates, minimum orders and bulk discounts are not published; bulk pricing is quoted on WhatsApp. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog