I Want to Make 500 Luxury Soy Candles Per Month — What Pack Sizes of Wax, Fragrance and Wicks Make Sense Once the Formula Is Validated?

I Want to Make 500 Luxury Soy Candles Per Month — What Pack Sizes of Wax, Fragrance and Wicks Make Sense Once the Formula Is Validated?

 

Soy wax in 5 kg, 10 kg and 50 kg packs Fragrance oil to 1 kg · wicks to 1,000 pieces Stocked in India · ships nationwide
CSI production guides · 500 candles a month
You will save 0.83% by buying the biggest listed packs. The other savings are real, and none of them are called a bulk discount.
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible…"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.…"
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles…"
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible…"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.…"
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles…"
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Three longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited.
✓ Every pack size and price published per product ✓ 1 kg is the largest listed fragrance pack ✓ Bulk pricing, GST invoicing & documentation on WhatsApp
Candle Business Guides · 500 Candles a Month
Five hundred 150 g candles a month is 73 kg of wax, 5.9 kg of fragrance oil and 500 wicks. This page prices that month at CSI's listed packs, then does the thing nobody does: works out how much moving up the pack ladder actually saves, line by line, and names the lines where it saves nothing at all.
₹1,24,209.60
one month of materials at 500 candles — 75 kg wax, 6 kg oil across three scents, 500 wicks, 500 jars · ₹248.42 a candle · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What does 500 candles a month consume? At a 150 g fill and 8% of total wax weight: 69,444 g of wax (73 kg with a 5% allowance), 5,556 g of fragrance oil (5.9 kg with the allowance), 500 wicks and 500 containers.

Which packs should I buy? Wax in 10 kg (and 50 kg if you are on Natural Soy Pearl). Fragrance in 1 kg — the largest pack CSI lists. Wicks in 100, 500 or 1,000, whichever suits your storage, because the price per wick does not change.

How much does buying bigger save? On this basket, ₹1,034 a month — 0.83%, and all of it comes from the fragrance line. Wax, Eco wicks and this jar are flat or near-flat at every listed pack size. Anyone telling you soy wax gets much cheaper by the sack is not reading CSI's price list.

Where does scale actually pay? In switching lines, not sizes: wooden wicks drop 30% per wick from tens to hundreds, Natural Soy Pearl drops 5.6% per kilo at 5 kg and up, and the 200 ml Salsa jar drops 26.5% per piece at 50 and above. Above the listed packs, ask for a quote.
The short answer
Buy the biggest pack you will use inside a sensible window, and buy it for handling — not for a discount. On four of CSI's soy waxes and on both Eco wick sizes the listed price per unit is identical from the smallest pack to the largest.
Fragrance is the one line where the ladder is real. British Rose falls from ₹3.422 a gram at 100 g to ₹3.068 at 1 kg — 10.3%. Sandalwood falls by nothing. Check every oil individually.
Do not plan on a quantity CSI does not list. The largest listed fragrance pack is 1 kg; the largest soy pack is 10 kg except Natural Soy Pearl at 50 kg; there is no 25 kg soy pack and no 5 kg oil. Listed per-kilo prices are your ceiling — larger and recurring volumes are quoted, and this page does not guess what a quote will say.
What moving to the largest listed pack saves, per unit — line by line Bar length = % saved per gram or per piece. Scale: 8 px per 1%. Performance Wooden Wicks · 10 → 100 30.0% · ₹59 → ₹41.30 each 200 ml Salsa jar · 5 → 100 pcs 26.5% · ₹40.12 → ₹29.50 each British Rose oil · 100 g → 1 kg 10.3% · ₹3.422 → ₹3.068 / g Natural Soy Pearl wax · 1 → 50 kg 5.6% · ₹450 → ₹424.80 / kg Bergamot Amber oil · 100 g → 500 g 2.9% · ₹5.60 → ₹5.436 / g CSI 464 wax · 500 g → 1 kg 2.4% · ₹520 → ₹507.40 / kg CSI 468 wax · 1 → 10 kg 2.0% · ₹650 → ₹637 / kg Sandalwood oil · 100 g → 1 kg 0.0% · ₹5.0268 / g at every pack Eco Candle Wicks C1 · 10 → 1,000 0.0% · ₹5.90 a wick at every pack Luxury Soy Chunks · 1 → 10 kg 0.0% · ₹599 → ₹599.90 / kg (up ₹0.90)
Three lines reward scale and three do not. Note the bottom row: on Luxury Soy Wax Chunks the 10 kg bag is ninety paise a kilo dearer than the 1 kg pack. Buying big on that wax is a decision about jugs and storage, not about price.
Straight answer
Which pack sizes should a 500-a-month candle maker standardise on?
Wax in 10 kg bags: 500 candles at a 150 g fill and 8% of total wax weight need 69,444 g, which is 73 kg with a 5% planning allowance, so seven 10 kg bags plus a 5 kg is the clean buy — ₹44,988 on Luxury Soy Wax Chunks. Fragrance in 1 kg bottles, because 1 kg is the largest pack CSI lists: 5,556 g a month, or 6 kg across three scents at ₹27,063.60 on the set below. Wicks in whatever pack suits your bench — ₹5.90 for an Eco C1 and ₹9.44 for a C2 at ten pieces and at a thousand alike. Containers in the largest pack the listing offers. The whole month comes to ₹1,24,209.60, or ₹248.42 a candle. Now the part that matters: moving every line from its smallest sensible pack to its largest listed pack saves ₹1,034 — 0.83% of the bill — and every rupee of that comes from fragrance oil. Wax, Eco wicks and the jar in this example are flat. Real savings at this volume come from three other places: choosing a line whose ladder is steep (wooden wicks at 30%, the 200 ml Salsa jar at 26.5%, Natural Soy Pearl at 5.6%), cutting your reject rate, and asking for a quote on volumes above the listed packs.
One line: at 500 a month, buy big for continuity and handling — the savings live in which line you chose, not which bag.
A month of production in six line items: 7 × 10 kg + 1 × 5 kg Luxury Soy Wax Chunks ₹44,988, 6 × 1 kg fragrance oil ₹27,063.60, 500 Eco wicks from ₹2,950, 500 jars ₹47,200 and 520 wick stickers ₹1,300.
Shop candle wax

What 500 a month actually consumes

Volume buying starts with grams, not with bags. Get the grams wrong and the bag is the wrong size by definition.

Start from one candle and multiply, because every planning error at this scale is a per-candle error that got amplified five hundred times. A 150 g fill at 8% of total wax weight — the convention CSI's own wax pages use — is 138.89 g of wax and 11.11 g of oil. Under the other common convention, load as a share of the finished candle, the same jar is 7.41%; the grams are identical either way, which is why weighing beats arguing.

Monthly consumption at 500 candles · 150 g fill · 8% of total wax weight
Grams needed, grams to buy, and the listed packs that get you there
Line Per candle Per month (500) With 5% allowance Listed packs that cover it
Wax 138.89 g 69,444 g 72,917 g 7 × 10 kg + 1 × 5 kg = 75 kg
Fragrance oil 11.11 g 5,556 g 5,833 g 6 × 1 kg (the largest pack listed)
Wick 1 500 520 with spares 1 × 500 pack, or 100s and 50s
Container 1 500 500 25 × pack of 20 on this jar
Wick sticker 1 500 520 13 sheets of 40

Two notes on that table before we price it. The 5% allowance is ours, not a specification — it covers what stays in the jug, the pour you abandon because the top set badly, and the jar you knock over. Measure your own losses over three months and replace our figure with yours; a maker running a 2% loss is buying too much wax every month, and one running 8% has a process problem worth finding. And the wick column says 520, not 500, because a wick you have to re-centre is a wick you throw away.

The mistake: planning wax from the jar's volume. Most CSI container listings state capacity in millilitres — the matte glass jars, for instance, state a "fill weight of 200 ml" with a height of 8 cm and a width of 7 cm — and 200 ml is not 200 g of wax. At 500 candles a month, a 6% error between assumed and actual fill is roughly 4 kg of wax a month bought or not bought, which is ₹2,400 wrong in one direction or a stockout in the other. Weigh one filled jar, once, and use that figure. Jars that publish a fill in grams — such as the Clear Glass Jar with Golden Lid at a stated 150 g — save you the guesswork, and only a handful of the seventy-eight container listings do.

The pack ladder, per gram and per piece

Here is the table the phrase "bulk pricing" usually replaces. Every figure is the listed price divided by the listed quantity, at every pack size CSI publishes for that product. Read the last column first.

Listed unit price by pack size · CSI live pricing, September 2026
Where the ladder is steep, where it is shallow, and where it does not exist
Product Smallest listed Middle Largest listed Saved per unit
Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299 = ₹598/kg 1 kg ₹599 · 5 kg ₹2,995 = ₹599/kg 10 kg ₹5,999 = ₹599.90/kg None — the 10 kg is ₹0.90/kg dearer
Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260 = ₹520/kg 1 kg ₹507.40 · 5 kg ₹2,537 10 kg ₹5,074 = ₹507.40/kg ₹12.60/kg, all of it between 500 g and 1 kg
Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325 = ₹650/kg 1 kg ₹650 5 kg ₹3,185 · 10 kg ₹6,370 = ₹637/kg ₹13/kg from 5 kg up
Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450 5 kg ₹2,124 · 10 kg ₹4,248 = ₹424.80/kg 50 kg ₹21,240 = ₹424.80/kg ₹25.20/kg from 5 kg up — no further step at 50 kg
British Rose Fragrance Oil 50 g ₹212.40 = ₹4.248/g 100 g ₹342.20 = ₹3.422/g · 500 g ₹1,593 = ₹3.186/g 1 kg ₹3,068 = ₹3.068/g ₹1.18/g from 50 g, ₹0.354/g from 100 g
Sandalwood Fragrance Oil 50 g ₹271.40 = ₹5.428/g 100 g ₹502.68 · 500 g ₹2,513.40 = ₹5.0268/g 1 kg ₹5,026.80 = ₹5.0268/g None above 100 g — flat to 1 kg
Bergamot Amber Fragrance Oil 50 g ₹280 = ₹5.60/g 100 g ₹560 = ₹5.60/g · 500 g ₹2,718 = ₹5.436/g 1 kg ₹5,437 = ₹5.437/g ₹0.164/g — and the 500 g is fractionally cheaper per gram than the kilo
Eco Candle Wicks C1 10 ₹59 = ₹5.90 50 ₹295 · 100 ₹590 · 500 ₹2,950 1,000 ₹5,900 = ₹5.90 None — identical at every pack
Eco Candle Wicks C2 20 ₹188.80 = ₹9.44 50 ₹472 · 100 ₹944 · 500 ₹4,720 1,000 ₹9,440 = ₹9.44 None — identical at every pack
Performance Wooden Wicks 10 ₹590 = ₹59 each 50 ₹2,360 = ₹47.20 each 100 ₹4,130 = ₹41.30 each ₹17.70 each — 30%
Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120 = ₹12 each 100 ₹1,200 · 500 ₹6,000 1,000 ₹12,000 = ₹12 each None — identical at every pack
200 ml Salsa Glass Jar 5 Pcs ₹200.60 = ₹40.12 each 50 Pcs ₹1,475 = ₹29.50 each 100 Pcs ₹2,950 = ₹29.50 each ₹10.62 each — 26.5%, all of it at 50
Clear Glass Jar with Golden Lid Pack of 10 ₹944 = ₹94.40 — Pack of 20 ₹1,888 = ₹94.40 None
Worked out above: every unit price is the listed pack price divided by the listed quantity, nothing else. Saving per unit = smallest listed unit price minus largest listed unit price. Percentages in the diagram: wooden wicks (59 − 41.30) ÷ 59 = 30.0% · Salsa jar (40.12 − 29.50) ÷ 40.12 = 26.5% · British Rose from 100 g (3.422 − 3.068) ÷ 3.422 = 10.3% · Natural Soy Pearl (450 − 424.80) ÷ 450 = 5.6% · Bergamot Amber to 500 g (5.60 − 5.436) ÷ 5.60 = 2.9% · CSI 464 (520 − 507.40) ÷ 520 = 2.4% · CSI 468 (650 − 637) ÷ 650 = 2.0%.
Never move a line for the ladder alone
Natural Soy Pearl Wax is the cheapest soy per kilo at volume and the only CSI soy listed in a 50 kg pack, and on 73 kg a month that is ₹1,839.60 cheaper than buying it in kilos. It is also a wax whose page states no fragrance load and no temperatures at all, where Luxury Soy Wax Chunks state a range, an add band and a pour band. Moving 500 candles a month onto a wax with no published specification to save ₹1,839.60 means re-proving every load and every wick in your range, on a wax that will not tell you where to start. If you want to try it, run it through your test jars as a candidate — never as a substitution. How to sanity-check a wax before committing volume: verifying wax quality before you buy.

Why the flat lines are still worth buying big

If a 1,000-pack of C1 wicks costs exactly a thousand times a single wick, why buy it? Three reasons, none of them price, and all of them worth money at 500 a month.

Continuity. A validated formula is a formula in a specific wick, and a stockout on that wick stops the line. Holding two months of wicks at ₹5,900 for a thousand C1 is cheap insurance against a month where you cannot pour. The same logic applies to the oil that your bestseller uses.

Handling and consistency. Eight bags of wax a month instead of seventy-three packets means fewer openings, less exposure, and less chance of a partial bag going into the melter with the wrong thing. If you melt in batches, a 10 kg electric wax melter and a 10 kg bag are the same unit of work, which makes the day's arithmetic trivial. One CSI customer, Sonal Sahani, reports nine months of use with 10 kg melting in 20 to 30 minutes — that is their experience of the machine, not a specification we publish.

Fewer decisions. At this volume the scarce resource is attention. A standing monthly order of eight wax bags, six oil bottles, one wick pack, twenty-five jar packs and thirteen sticker sheets is one decision a month. Rebuilding that basket from small packs every month is thirty.

The mistake: reading "Save 25%" and "Save 30%" as a general rule. Those phrases appear in the Performance Wooden Wicks variant names, and on that product the ladder genuinely is steep: ₹59 a wick at ten, ₹47.20 at fifty, ₹41.30 at a hundred. It is the exception, not the pattern. Nothing similar exists on the Eco cotton wicks, on Cotton Braided Wicks Ready Made, or on Luxury Soy Wax Chunks. Check the actual per-unit arithmetic on every line you are about to scale, and treat any unlabelled "bulk discount" you have assumed as a number you made up. Wooden wicks are also a different wick type with a different burn — moving to them is a product decision that needs its own test, not a purchasing decision. Background: cotton wick vs wooden wick.

The monthly bill, line by line

A worked month: 500 candles at a 150 g fill, three fragrances split evenly at 2 kg of oil each, wicks split 300 C1 and 200 C2 from a validated formula, and the stated-fill 150 g jar. Every pack is one CSI lists.

One month at 500 candles · CSI live pricing, September 2026
What a standing monthly order looks like, and what each line contributes per candle
Line Packs bought Price Per candle Share
Luxury Soy Wax Chunks 7 × 10 kg + 1 × 5 kg (75 kg) ₹44,988 ₹89.98 36.2%
Clear Glass Jar with Golden Lid 25 × pack of 20 ₹47,200 ₹94.40 38.0%
Sandalwood 2 × 1 kg ₹10,053.60 ₹20.11 8.1%
British Rose 2 × 1 kg ₹6,136 ₹12.27 4.9%
Bergamot Amber 2 × 1 kg ₹10,874 ₹21.75 8.8%
Eco C1 · 300 candles 6 × 50 wicks ₹1,770 ₹3.54 1.4%
Eco C2 · 200 candles 2 × 100 wicks ₹1,888 ₹3.78 1.5%
Candle Wick Stickers 13 sheets of 40 ₹1,300 ₹2.60 1.0%
Monthly total ₹1,24,209.60 ₹248.42 100%
Same oil bought in 100 g bottles 60 × 100 g ₹28,097.60 ₹56.20 +₹1,034 a month

That last row is the whole answer to "how much does buying bigger save". ₹1,034 a month on a ₹1,24,209.60 bill is 0.83%, and the oil line is the only place it comes from — 6 kg bought as six kilos rather than sixty hundred-gram bottles. On the wax, the wicks, the jar and the stickers, the biggest listed pack and the smallest cost the same per unit. If your business plan has a volume-discount assumption in it, replace it with this number or with a quote you have actually been given.

The CSI principle
At 500 a month, the pack size buys you continuity. The line you chose buys you the margin.
Moving up every ladder on this basket is worth 0.83%. Choosing a jar whose per-piece price steps down at fifty is worth 26.5% of that line. Cutting a 6% reject rate to 3% is worth ₹3,726 a month. The bag size is the least interesting decision in the room.

The packs to standardise on

Three lines are worth locking down for a standing order: the wax you melt eight bags of, the oil whose ladder is steep enough to reward the kilo, and the wick you now buy in hundreds. Each card shows every listed pack, the unit price and how many 150 g candles the pack covers.

1
Wax · 10 kg bags, bought for handling
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
The production wax if your formula was validated on it, and the honest reason to buy the 10 kg bag is that it is one bag instead of ten — the price per kilo is ₹599 at 1 kg and 5 kg and ₹599.90 at 10 kg. Its page states a recommended fragrance load of 8% to 13% of total wax weight with 10% recommended, fragrance in at 80–90°C, a pour at 70–80°C and a cure of a minimum 48 hours, ideally one to two weeks. At 73 kg a month that is eight bags. There is no 25 kg or 100 kg soy pack anywhere in the CSI catalogue, so eight bags is the shape of a month — larger and recurring volumes are quoted.
Size Price Per kg 150g candles @ 8%
500 g ₹299 ₹598 ≈3
1 kg ₹599 ₹599 ≈7
5 kg ₹2,995 ₹599 ≈35
10 kg ₹5,999 ₹599.90 ≈71
₹89.98 of wax per candle at the 75 kg blended rate Buy Luxury Soy Chunks
2
Fragrance · the steepest ladder in this basket
British Rose Fragrance Oil
The one line in the worked month where the kilo is meaningfully cheaper: ₹4.248 a gram at 50 g, ₹3.422 at 100 g, ₹3.186 at 500 g and ₹3.068 at 1 kg — a 10.3% saving from 100 g up, and 27.8% from 50 g. The page states up to 10% for soy wax candles with a cure time of 48-72 hours, up to 6% for paraffin, a flashpoint of 192°C and 0% vanillin — no discolouration in white or pastel wax, and it tells you to start at 10% and increase for stronger throw, which is unusual and worth noticing. One CSI customer, Arshad Shaikh, calls it "sooo good"; another, Emma Bechara, describes five years of searching ending here. One kilo is the largest listed pack.
Size Price Per 100g 150g candles @ 8%
15 gm ₹94.40 ₹629.33 ≈1
50 gm ₹212.40 ₹424.80 ≈4
100 gm ₹342.20 ₹342.20 ≈9
500 gm ₹1,593 ₹318.60 ≈45
1 kg ₹3,068 ₹306.80 ≈90
₹34.09 of oil per candle at 1 kg pricing Buy British Rose
3
Wick · the exception where scale is real
Performance Wooden Wicks | Imported (Pack of 10)
Included for one reason: it is the only wick in the range whose per-piece price actually falls, from ₹59 each in tens to ₹47.20 in fifties and ₹41.30 in hundreds — a 30% drop, and on 500 candles a month the difference between buying in tens and hundreds is ₹8,850. Its page states that one pack contains ten wicks and wick tabs, and gives no diameter guidance; it is an imported line. Treat a move to wooden wicks as a change of product, not a change of purchase order: the flame, the pool and the sound are different, and a formula validated on Eco cotton has to be revalidated. If you stay on cotton, note that Eco C1 and C2 hold ₹5.90 and ₹9.44 at every pack from ten to a thousand.
Size Price Per piece candles
Pack of 10 ₹590 ₹59 ≈10
Pack of 50 (Save 25%) ₹2,360 ₹47.20 ≈50
Pack of 100 (Save 30%) ₹4,130 ₹41.30 ≈100
₹41.30 a wick at 100, against ₹59 at 10 Buy wooden wicks

Reordering in the right sequence

Once the formula is fixed, the monthly purchase becomes a routine — and the routine has an order, because the lines have different lead sensitivities and different consequences if you get them wrong.

1
Count the containers firstGlass is the line you cannot substitute at short notice without changing the product, and at ₹94.40 each it is 38% of the bill. Order it to your forecast, not your last month, and order it before anything else so that a listing going out of stock is a problem you find early. If you are using a jar whose per-piece price steps down at 50 or 100, order at that step.
2
Then the wax, in whole bags73 kg needed, 75 kg bought, 2 kg carried into next month. Track the carry, because after four months of rounding up you are holding a bag you did not plan for. Where a wax's ladder does step down — CSI 468 at 5 kg, Natural Soy Pearl at 5 kg — take the step only if that is already your production wax.
3
Then the oil, per scent, at the pack that fits the gramsThis is the only line where the ladder pays, so it is the only line worth a minute of arithmetic. For a scent selling 200 candles a month you need 2,222 g plus allowance — three kilos, not two, and never twenty-three 100 g bottles. For a scent selling 40 a month you need 444 g, and a 500 g pack may or may not beat five 100 g bottles depending on the oil. Check the listing.
4
Then the wicks and stickers, to two months of coverBoth are flat-priced and both stop production if they run out, which makes them the easiest lines to over-order safely. A 1,000-pack of C1 at ₹5,900 is two months at 500 candles; 13 sheets of stickers is one month. Neither decision needs revisiting until your volume changes.
5
Re-run one confirmation jar per scent, per wax batchA new bag of wax is a new batch. Pour one jar per scent from it at your validated load and wick, cure it on the normal schedule and burn it. One jar a scent a month is three jars of ₹248.42 to confirm that nothing moved — cheaper than any other form of quality control at this volume, and the only one that tests what the customer will experience.
6
Log the actual loss, and replace our 5% with yoursWeigh what you buy, count what you sell, and calculate your own allowance from three months of real data. At 500 candles a month, every percentage point of wax loss is 694 g — about ₹416. It is the single number on this page most likely to be wrong for your bench, and the easiest to fix.
Pouring at volume? CSI lists soy wax to 10 kg (50 kg on Natural Soy Pearl), fragrance oil to 1 kg, Eco wicks to 1,000 pieces and cotton braided wicks to 1,000. For anything above the listed packs, or a recurring monthly order, pricing, GST invoicing and documentation are handled directly on WhatsApp.
Ask for a volume quote

Above the listed packs

The listed price is a ceiling, not a quote. But a ceiling is the only number anyone can honestly publish.

At 500 candles a month you are at or past the top of several CSI ladders, and it is worth being precise about where they end. Soy wax stops at 10 kg on every listing except Natural Soy Pearl Wax, which is listed at 50 kg for ₹21,240. There is no 25 kg and no 100 kg soy pack in the catalogue. Fragrance oil stops at 1 kg on every listing — there is no 5 kg or 10 kg fragrance pack. Dye stops at 100 ml or 100 gm; there is no 1 kg dye. And there are no candle-making machines in the range at all — no filling, moulding or wicking equipment — only wax melters, a hot air gun and hand tools.

So a month at your volume is arithmetic on the listed packs, and the listed per-kilo prices are the most you would pay. What happens above them is a conversation, and this page will not put words in it. Bulk pricing, GST invoicing, and SDS or IFRA documentation for a specific oil are handled on WhatsApp; what a quote comes back at is not something any article can tell you, and any article that does is inventing it.

Where each ladder ends
The largest listed pack by line, and what a 500-a-month maker does about it
Line Largest pack CSI lists Monthly requirement at 500 candles What that means
Soy wax (most listings) 10 kg 73 kg Eight bags. Multiply the listed price; ask about a recurring order
Soy wax (Natural Soy Pearl only) 50 kg ₹21,240 73 kg One sack plus two 10 kg — but the page states no load or temperatures
Fragrance oil 1 kg 5.9 kg Six bottles. No 5 kg pack exists; ask for a quote above a kilo
Eco cotton wicks 1,000 pieces 500 One pack covers two months at a flat ₹5.90 or ₹9.44
Wooden wicks 100 pieces 500 if you switch Five packs at ₹41.30 each; no 500 or 1,000 pack listed
Liquid dye 100 ml / 100 gm Your own dosage No 1 kg dye in the catalogue; no page states a dosage either
Ask what your materials cost per gram. If the answer does not change with the bag, you have found out something useful about your supplier and something more useful about your own margin.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials. We do not sell finished candles and we do not manufacture wax or fragrance oil. This page is the one where a supplier is supposed to say that bigger bags are cheaper. On our own listed prices they mostly are not, and we have published the division: ₹599 a kilo at 1 kg against ₹599.90 at 10 kg on Luxury Soy Wax Chunks, and ₹5.90 an Eco C1 wick at ten pieces and at a thousand. Telling you that scaling packs saves 0.83% on this basket is less flattering than a discount table, and it is what the price list says.

Every price and pack size here is from live CSI stock in September 2026 and links to the product page, which is always the authority on current price and availability. Specifications are quoted only where the page states them — and we have flagged the case that matters most at this volume, which is that the cheapest soy per kilo at scale publishes no load and no temperature guidance. We publish no minimum order quantity, no lead time, no courier or shipping figure and no volume-discount schedule, because CSI does not publish any of those, and inventing them would cost you a month of production planning. The 5% wastage allowance, the 8% starting load, the three-scent split and the 300/200 wick split on this page are all ours, and all labelled.

For a recurring monthly order, for pricing above the listed packs, for GST invoicing, or for the SDS and IFRA documentation on a specific oil, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much wax and fragrance does 500 candles a month need?
At a 150 g fill and 8% of total wax weight, each candle takes 138.89 g of wax and 11.11 g of oil. Five hundred candles need 69,444 g of wax and 5,556 g of oil — call it 73 kg and 5.9 kg with a 5% planning allowance. In listed packs that is seven 10 kg bags plus a 5 kg and six 1 kg bottles, plus 500 wicks and 500 containers. On Luxury Soy Wax Chunks the wax alone is ₹44,988.
Is soy wax cheaper in 10 kg bags?
On most CSI waxes, no. Luxury Soy Wax Chunks list at ₹599 a kilo in the 1 kg and 5 kg packs and ₹5,999 for 10 kg — ₹599.90 a kilo, so the big bag is ninety paise a kilo dearer. CSI 464 is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg. Two do step down: CSI 468 from ₹650 to ₹637, and Natural Soy Pearl from ₹450 to ₹424.80. Buy the big bag for handling and continuity.
What is the largest pack of fragrance oil I can buy?
One kilogram. Every fragrance-oil listing in the CSI catalogue tops out at 1 kg — there is no 5 kg or 10 kg fragrance pack. At 500 candles a month you need about 5.9 kg, so six bottles. The per-gram ladder differs sharply by oil: British Rose falls from ₹3.422 a gram at 100 g to ₹3.068 at 1 kg, while Sandalwood holds ₹5.0268 a gram from 100 g to 1 kg. For volumes above a kilo, ask for a quote.
Should I buy 1,000 wicks at a time?
You can, and it will not save you money — it will save you interruptions. Eco Candle Wicks hold ₹5.90 for C1 and ₹9.44 for C2 at 10, 20, 50, 100, 500 and 1,000 pieces, and Cotton Braided Wicks Ready Made hold ₹12 each from 10 to 1,000. The only wick whose price falls is Performance Wooden Wicks, from ₹59 each at ten to ₹41.30 at a hundred — but that is a different wick type and needs its own burn test.
What does one candle cost me in materials at 500 a month?
₹248.42 on the worked basket: ₹94.40 of glass, ₹89.98 of wax at the blended 75 kg rate, ₹54.13 of fragrance averaged across three scents, ₹3.54–₹3.78 of wick and ₹2.60 of sticker. Container and wax together are 74.2% of it. That is a materials figure only — it carries no labour, packaging, GST, breakage or platform cost, and turning it into a retail price is a separate exercise set out in how to price candles in India.
Do I need to retest anything once I am in production?
Yes, and it is cheap. Treat every new bag of wax as a new batch and pour one confirmation jar per scent from it at your validated load and wick — three jars a month, about ₹745 of materials. Also retest whenever you change anything at all: a different jar, a different oil, a new dye, a higher load. No CSI dye page states a dosage, so a colour change is entirely your own record and your own burn. The variables and the order they belong in are set out in the decision-order guide.
Size the packs, not the discount
73 kg of wax, 5.9 kg of oil, 500 wicks. ₹1,24,209.60 a month — and 0.83% of it is the pack ladder.
Luxury Soy Wax Chunks at ₹599/kg in 1, 5 and 10 kg with a stated 8–13% range; Natural Soy Pearl Wax at ₹424.80/kg from 5 kg and a 50 kg sack at ₹21,240; fragrance oil to 1 kg, from ₹3.068 a gram on British Rose; Eco Candle Wicks flat at ₹5.90 and ₹9.44 to 1,000 pieces; Performance Wooden Wicks ₹41.30 each at 100. Message us for recurring-order pricing, GST invoicing and documentation.
Shop candle wax Ask for a volume quote
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product choices reflect the CSI range; the per-gram method, the consumption arithmetic and the reordering sequence apply with any supplier's price list.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me; three longer reviews are shortened with an ellipsis and otherwise unedited.

Figures verified September 2026: Load convention — fragrance load is a percentage of total wax weight, the wording CSI's wax pages use. A 150 g fill at 8% of wax weight = 138.89 g wax + 11.11 g oil, which is 7.41% of the finished candle under the other convention. Planning assumptions, all ours and all labelled in-text: 8% as the production load, a 5% wax allowance, a three-scent split of roughly 2 kg of oil each, a validated wick split of 300 × C1 and 200 × C2, and 520 wicks and stickers bought against 500 candles. Wax prices: Luxury Soy Wax Chunks 500 g ₹299, 1 kg ₹599, 5 kg ₹2,995, 10 kg ₹5,999; Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537, 10 kg ₹5,074; Premium Coconut Soy CSI 468 500 g ₹325, 1 kg ₹650, 5 kg ₹3,185, 10 kg ₹6,370; Natural Soy Pearl Wax 1 kg ₹450, 5 kg ₹2,124, 10 kg ₹4,248, 50 kg ₹21,240. Fragrance prices: Sandalwood 50 gm ₹271.40, 100 gm ₹502.68, 500 gm ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; British Rose 50 gm ₹212.40, 100 gm ₹342.20, 500 gm ₹1,593, 1 kg ₹3,068; Bergamot Amber 50 gm ₹280, 100 gm ₹560, 500 gm ₹2,718, 1 kg ₹5,437. Wick prices: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59, 20 ₹118, 50 ₹295, 100 ₹590, 500 ₹2,950, 1,000 ₹5,900; Thick (C2) 20 ₹188.80, 50 ₹472, 100 ₹944, 500 ₹4,720, 1,000 ₹9,440 (the C2 10-pack is sold out); Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120, 100 ₹1,200, 500 ₹6,000, 1,000 ₹12,000; Performance Wooden Wicks 10 ₹590, 50 ₹2,360, 100 ₹4,130. Container prices: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944, pack of 20 ₹1,888 = ₹94.40 each; 200ml Salsa Glass Jar with 63mm Lug Cap 5 Pcs ₹200.60, 50 Pcs ₹1,475, 100 Pcs ₹2,950 = ₹40.12 and ₹29.50 each. Candle Wick Stickers 1 sheet of 40 ₹100 (the 100-sticker sheet is sold out). Electric Wax Melter 10 kgs capacity ₹21,240. Monthly arithmetic: ₹44,988 + ₹47,200 + ₹10,053.60 + ₹6,136 + ₹10,874 + ₹1,770 + ₹1,888 + ₹1,300 = ₹1,24,209.60 = ₹248.42 a candle; the same 6 kg of oil bought as sixty 100 g bottles is ₹28,097.60, a difference of ₹1,034, which is 0.83% of the monthly total. Stated specifications as published: Luxury Soy Wax Chunks "Recommended fragrance load: 8% to 13% of total wax weight", "10% Recommended", "Recommended fragrance add temp 80-90°C", "Pour at 70-80°C"; CSI 464 "Fragrance Load Up to 10%"; CSI 468 "Fragrance Load Up to 13%", "Melting Point 50°C – 53°C", "Pour Temperature 58°C – 60°C"; Natural Soy Pearl Wax states no fragrance load and no temperatures; British Rose "Up to 10% for soy wax candles with a cure time of 48-72 hours", "Start at 10%, increase for stronger throw", "Flashpoint 192°C", "0% vanillin - no discolouration in white or pastel wax"; Sandalwood "Up to 10% for soy wax, with a cure time of 48-72 hours"; Performance Wooden Wicks "One Pack contains 10 wicks and wick tabs" and no diameter; Eco Candle Wicks state no diameter; matte glass jars state a "fill weight of 200 ml" with "Height 8 cm width 7 cm"; Clear Glass Jar with Golden Lid "150g fill capacity", "Height 8cm, outer diameter 7cm.", "Safe for hot pour up to 85°C." Catalogue limits checked against the active range: no 25 kg or 100 kg soy pack; no fragrance pack above 1 kg; no dye above 100 ml or 100 gm; no candle-making machine. CSI publishes no minimum order quantity, no lead time and no volume-discount schedule, and none is assumed here. Loads are formulation guidance from the product pages, not regulatory limits. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog