I Want to Standardise One Wick Across Multiple Candle Jars — How Similar Do Their Internal Diameters Need to Be?

I Want to Standardise One Wick Across Multiple Candle Jars — How Similar Do Their Internal Diameters Need to Be?

 

Eco C1 ₹5.90 / C2 ₹9.44 per wick Cotton Braided ₹12.00 per wick Matte 200 ml jars ₹70.80 each
One wick, many jars · prove the band
Group your jars by measured inside diameter, then prove each group with two edge candles before you standardise a wick.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Nice glass jars, they look cute. I like the packaging as well."
AshwiniSep 2025
White Matte Glass Jar
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 26 September 2026, out-of-stock variants flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Jar & Container Guides · Diameter × Wick

I Want to Standardise One Wick Across Multiple Candle Jars — How Similar Do Their Internal Diameters Need to Be?

One wick across several jars saves stock and testing, but only if the jars are close enough inside. No millimetre rule can tell you that. Measuring every jar and burning the narrowest and widest can.
2 jars
the narrowest and widest in a band: the only ones you must burn to prove a shared wick · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How close do two jars' inside diameters need to be to share one wick? There is no universal millimetre figure, and anyone who gives you one is guessing about your wax, oil, load and wick. The honest limit is your wick's working window, and you find it by burning the candidate wick in the narrowest and the widest jar you want to group.

Why can't small differences be ignored? Melt-pool area grows with the square of the diameter. A 5 mm wider inside gives about 14.8% more pool at 7 cm and about 19.0% more at 5.5 cm, so the same gap matters more in small jars.

Can I group jars from the listings? Only on paper. No CSI listing states an inside diameter; "7 cm" appears as width, outer rim and plain diameter on three different jars. Measure three of each jar inside, at pool height, before you draw a single band.

What does proving a band cost? In our worked example, five candles across three 7 cm listings use ₹917.97 of wax, oil and wicks, against ₹2,985.49 of wax and oil alone for a full three-wick bracket on every jar.
The short answer
The rule: jars can share a wick when their inside diameters at pool height, their shape and their depth all sit inside the range where that wick passes its burn test. The range comes from testing, not from a number.
The method: measure every SKU inside, sort by diameter, draft bands where the gaps between jars are larger than the spread within one jar type, then burn the candidate wick in each band's two edge jars.
The pass: the widest jar pools to the glass within about 3 to 4 hours on the first burn; the narrowest keeps a calm flame, a pool of roughly 0.5 to 1 cm and no soot through the final third (rules of thumb, labelled).
The limit: a band can never be tighter than the variation between jars of one type, so measure that spread first.
Which CSI jars could share a wick? What the listings allow Drawn to scale, 1 cm = 58 px. Bar = listed figure down to listed minus 0.7 cm (0.35 cm walls, assumed). No listing states an inside diameter, so every bar is a range you must replace with a measurement. paper group: listed 6 cm paper group: listed 7 cm listed 10 to 11 cm Heart Cutout Velvet Jar 50 g "5.3 cm", 4.3 cm tall 4.6 to 5.3 cm inside Shiny Glass Jar 120 g family "6 cm diameter", 6.5 cm tall 5.3 to 6.0 cm inside Shot Glass Jar 130 g "Diameter 6cm", 8 cm tall 5.3 to 6.0 cm inside Matte / Frosted / Glossy 200 ml "width 7 cm", 8 cm tall 6.3 to 7.0 cm inside Clear Glass Jar 150 g "outer rim 7 cm", base 6.5 cm 6.3 to 7.0 cm inside Green Iridescent 300 g "Diameter 7cm", 10 cm tall 6.3 to 7.0 cm inside Apothecary Dome 500/700 g "outer rim 10 cm", 10.8 cm tall 9.3 to 10.0 cm inside Clip Top 550 g "11cm * 11cm * 10cm" 10.3 to 11.0 cm inside 4 5 6 7 8 9 10 11 12 diameter, cm 19.6 28.3 38.5 50.3 63.6 78.5 95.0 pool area, cm² (if that figure is the inside diameter: area = π × r²) Read it as: jars in one shaded group are candidates to share a wick, not proof. Each 1 cm step on the axis adds more pool area than the one before it. Salsa, votive and borosilicate listings state no diameter at all; the tins give two figures without saying which is the diameter; the two ceramic listings that state one are out of stock. None of these can be placed.
Every in-stock CSI glass jar listing that states a diameter or width, placed on one scale. The tick is the listed figure; the bar runs 0.7 cm lower, where the inside would sit if the figure is an outside measurement and the walls are about 0.35 cm (our assumption, not a listing figure). Shaded groups are paper candidates for a shared wick. Only measuring and an edge-jar burn test turn a paper group into a wick band.
Straight answer
I want to standardise one wick across multiple candle jars. How similar do their internal diameters need to be?
Similar enough that the same wick passes a burn test in the narrowest and the widest of them, and no universal millimetre figure can tell you that in advance. Pool area rises with the square of the inside diameter, so a gap that is harmless between two 9 cm jars can be decisive between two 5.5 cm jars; and the wick's working window moves with your wax, oil and load. Work it out in four moves. Measure the inside diameter at pool height on three jars of every type, because CSI listings, ours included, give only outside, rim or unspecified figures. Sort the types by that measurement and draft bands wherever the gap between neighbours is larger than the variation within one type. Burn the candidate wick in the band's two edge jars, with the same wax, oil, load and fill line you sell. If the widest pools to the glass within about 3 to 4 hours and the narrowest stays calm, clean and not over-hot through the final third, the jars between them can share the wick, provided their shape and depth match too. If either edge fails, split the band there.
One line: jars are "similar enough" when one wick passes in the narrowest and widest of them, so measure, band and burn the edges instead of trusting a millimetre rule.
Prove a band before you standardise a wick. Candidate plus both fallback rungs costs ₹273.40 in packs of 10 (C1 and C2, Cotton Braided), all in stock on 26 September 2026. That is enough for five edge candles, retests and spares.
Buy C1/C2 — from ₹59.00

Why there is no universal millimetre tolerance

"Within 5 mm" sounds like a rule. It is a guess that ignores the three things that actually decide the answer.

You will find confident figures online for how far jar diameters can differ before a wick stops working. We are not going to add one, for three reasons you can check yourself.

1. The pool grows with the square of the diameter

A wick has to melt a circle of wax, and the area of a circle is π × r² using the inside radius. Area does not rise in step with diameter; it rises with its square. Going from 6.3 cm to 7.0 cm inside is an 11% wider jar and 23.5% more wax surface. Worse, the same gap in millimetres means more in a small jar than a large one, which kills any single mm rule before it starts:

Pool-area sensitivity · geometry, not burn data
How much more pool a slightly wider inside diameter adds
Narrower jar, inside +2 mm +3 mm +5 mm +10 mm
5.5 cm 7.4% 11.2% 19.0% 39.7%
6.3 cm 6.4% 9.8% 16.5% 34.3%
7.0 cm 5.8% 8.8% 14.8% 30.6%
9.3 cm 4.3% 6.6% 11.0% 22.7%

Read across the +5 mm column: 19.0% more pool in a small jar, 11.0% in a large one. A "5 mm tolerance" would be generous for your smallest jars and fussy for your largest. The worked maths for a single 5 mm step is in the 5 mm difference post.

2. The wick's window depends on the rest of your formula

How wide a pool one wick can hold depends on wax, fragrance oil and load as well as the wick. A wick that reaches the glass in a 6.8 cm jar with one oil may stop short with another; that is why different fragrance oils can need different wicks in the same jar. So even a proven band is proven for one formula. Change the oil or the load and the band's edges can move.

3. Diameter is not the only thing that has to match

Two jars can share an inside diameter and still burn differently: a 10 cm-tall jar keeps the flame deeper for longer than an 8 cm one, a jar that narrows towards the bottom shrinks the pool late in the burn, and a thick base shortens the burn column. Diameter bands group jars that might share a wick. Shape and depth decide whether they do.

Mistake: "Our jars are all about 7 cm, so C2 goes in all of them." What happens: "about 7 cm" hides a range of roughly 6.3 to 7.0 cm inside once you allow for walls, which is 23.5% of pool area; the widest jar leaves a ring of wax at the glass and the narrowest runs a tall flame. Fix: measure, then burn the edges. Customers do not see your spec sheet; they see the ring.

Grouping CSI jars on paper: what the listings allow

Our listings can tell you which jars are worth measuring together. They cannot tell you which ones share a wick.

Of CSI's 72 container listings, 21 state some diameter (outer, base or unspecified) and 20 give only a width; none states an inside diameter. The table covers every in-stock glass jar listing with a usable figure, sister colours grouped, quoted as written, with the paper group it falls into. Heights matter as much as widths here, so they are included.

CSI listings with a stated diameter or width · verified 26 September 2026
Paper groups for a shared wick, and what each listing leaves open
Listing Figure as written Height Stated fill Paper group What is open
Heart Cutout Velvet Candle Jar 50 g (Red) "5.3 cm in diameter" 4.3 cm "up to 50 grams of wax" on its own Inside or outside; Red in stock, White out of stock
Shiny Glass Jar with lid, 120 g (Black, Amber, Pink; Red, Green, Navy Blue, Purple) "6 cm diameter" 6.5 cm "Capacity: 120 gm" listed 6 cm Inside or outside; the Amber page's text describes the Black jar
Shot Glass Jar 130 g "Diameter - 6cm" 8 cm 130 g listed 6 cm Inside or outside; pack count (six or five)
Matte / Frosted / Glossy 200 ml family "width 7 cm" 8 cm "fill weight of 200 ml" listed 7 cm "Width" is not a diameter type; ml not g
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) and coloured 150 g sisters (Amber out of stock) outer rim 7 cm, base 6.5 cm 8 cm (sisters: with lid) 150 g listed 7 cm Page calls it both "curved" and "straight-sided"
Green Iridescent Jar with Bamboo Lid 300 g "Diameter - 7cm" 10 cm 300 g listed 7 cm Inside or outside; nothing about walls
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid (500 g, 700 g) outer rim 10 cm, base 10 cm 10.8 cm ~500 to 700 g listed 10 to 11 cm One set of figures for two sizes; "curved silhouette"
Premium Glass Clip Top Container "11cm * 11cm * 10cm" one of those 550 g listed 10 to 11 cm Which figure is the diameter; shape

Three things stand out. The 7 cm group is written three different ways (width, outer rim, plain diameter), and nothing tells you whether the three mean the same measurement. Inside each group the heights differ: 6.5 and 8 cm in the 6 cm group, 8 and 10 cm in the 7 cm group. And the gap between groups is large: if the 6 and 7 cm figures are both outside measurements with similar walls, the 7 cm jars carry about 41.3% more pool than the 6 cm ones. Across that gap, sharing a wick would be a surprise; inside a group it is a question worth testing. Whether an outside figure can stand in for an inside one is taken apart in The Supplier Gives the External Diameter of the Candle Jar — Can I Use That for Wick Selection or Do I Need the Internal Diameter?.

One page that does name a diameter
The Eco Candle Wicks Loose (2 inch diameter) page says the wick is "designed specifically for 2 inch diameters". It does not say inside or outside, or for which wax and load. Treat it like a listed jar width: a reason to include that wick in a test near 5 cm, not a result.

Measure the spread inside one jar type first

Your band can never be tighter than the difference between two jars from the same box.

Mass-produced glass varies from piece to piece and batch to batch. Before you ask whether the 200 ml Matte and the 300 g Iridescent can share a wick, find out how much three Matte jars differ from each other. That spread is the floor: if your own Matte jars differ by 2 mm inside, no band built on them can pretend to be tighter.

How to measure the inside diameter

Use callipers with inside jaws if you have them; otherwise lay a steel ruler across the mouth and read the inside edges, or cut a strip of card to fit snugly across the inside and measure the strip. Measure at three heights: just below your fill line, where the first pools form; half-way down; and about 1 cm above the inside floor, near where you will stop the burn. Turn the jar 90 degrees and repeat, because a jar can be slightly oval. If you only have the outside figure, measure the wall at the rim and take off two wall thicknesses; the full method is in the diameter-and-wick hub.

Measuring sheet · one row per jar, three jars per type
What to record before you draw a band
Record Where Why it matters for a shared wick
Inside diameter, top about 1 cm below the fill line, two directions Sets the first-burn pool the wick must reach
Inside diameter, middle half-way down the wax Shows a taper or bulge
Inside diameter, bottom about 1 cm above the inside floor Shows whether the pool shrinks late in the burn
Inside depth rim to inside floor, with a skewer Tall jars keep the flame deep for longer
Fill line cm below the rim Must be the same across the band
Spread within the type largest minus smallest of three jars The floor for any band that includes this jar
Argued against our own interest: measuring three of every jar before you draw a band means buying small packs first, and it may show that two of your jar types should not share a wick at all, so you end up stocking two wicks. We would rather you found that on a measuring sheet than in a customer's tunnelled candle. How batch-to-batch variation affects a wick you have already proved is in My Glass Jars Are Cheap but Their Dimensions Vary Slightly Between Batches — How Can That Affect Wick Testing and Production Consistency?.

The edge-jar method: prove a band with two jars

You do not have to burn every jar in a band. You have to burn the two that are most likely to fail.

A wick that works in the narrowest jar of a band and in the widest has shown it can cope with both ends. The jars between are only covered if they sit between the edges on everything else that matters: depth, shape and fill line. That is the whole idea; the steps make it repeatable.

1
Measure and sortFill in the measuring sheet for three jars of each type. Sort the types by top inside diameter, then check the middle and bottom figures for any jar that tapers.
2
Draft bands at the gapsDraw a break wherever the gap between neighbouring types is clearly bigger than the spread within a type. Also break wherever the shape changes, so straight-sided and tapered jars go in different bands, or wherever the depth jumps. This is judgement, and it is only a draft.
3
Name the edgesIn each band, the narrow edge is the jar with the smallest inside diameter (the flame is most likely to run hot there). The wide edge is the widest jar, and if that is not also the deepest, add the deepest as a third edge.
4
Pour the edges with the candidate wickTwo candles in each edge jar, same wax, oil, load and fill line as production, same cure. Pick the candidate from the wick that already works in one of the jars; if you have none, bracket first on a middle jar (choosing the first three wicks).
5
Burn and logFirst burn 3 to 4 hours, then repeat burns with the jar cooled in between, down into the final third and stopping with about 1 cm of wax left (common practice). Log pool width by the hour, pool depth, flame height, soot and whether the glass becomes too hot to handle.
6
Decide at each edgeBoth edges pass: the band holds for the jars between. Wide edge fails: move that jar up to the next rung, or out of the band. Narrow edge fails: move it down a rung, or out. Re-draw and retest only the jars that moved.
7
Spot-check one middle jarPour one candle in a middle jar and burn it once to full pool. It is cheap insurance against a middle jar that is different in a way your measurements missed, such as a heavier base.
Rules of thumb, labelled
A full pool to the edge within about 3 to 4 hours on the first burn; a pool about 0.5 to 1 cm deep once established; roughly one hour per 2.5 cm of jar width to reach full pool (very rough). These are candle-maker rules of thumb for reading a test, not specifications. Your own logged burns replace them.

Pass, fail and what else must match

The narrow edge fails hot. The wide edge fails cold. Watch for different things at each end.
Reading the two edges · pass criteria are rules of thumb and judgement
What passing and failing look like at each end of a band
Check Narrow edge passes if… Wide edge passes if… Typical failure
Pool width, first burn reaches the glass without rushing ahead of the flame's control reaches the glass within about 3 to 4 hours Wide: a ring of solid wax at the glass
Pool depth stays roughly 0.5 to 1 cm not shallow and waxy at the edge Narrow: a deep pool and a big flame
Flame steady, no tall flickering or smoke not shrinking or drowning Narrow: tall flame, soot on the glass
Final third glass not too hot to handle, flame clear of the glass still pools as the flame goes deeper Deep jars: flame shrinks low down
Wick behaviour little mushrooming after a 4-hour burn stays upright and lit Either: drifting wick, one side hotter

Soot, heat and flame size are the narrow-edge signals; tunnelling and a wax ring are the wide-edge signals. If one wick shows both across a band (hot in the narrow jar, rings in the wide one), the band is too wide for that wick, and no single wick will close it.

What else has to be identical across a band

A band is a promise that the wick sees the same job in every jar. That holds only if these match: wax (switching from CSI 464 to a coconut-soy blend is a new test), fragrance oil and load (a band proved at 8% of one oil is not proved at 10% of another), fill line (a jar filled closer to the rim burns at a different height relative to the rim), shape class (straight-sided with straight-sided), and depth within the range your edges covered. Colour, frosting and label do not change the wick; the glass under them can, so measure one jar of every colour you sell. If your jar narrows towards the bottom, the diameter to band on is its own question, answered in My Jar Narrows Toward the Bottom — Should I Select the Wick Based on the Top, Middle or Bottom Internal Diameter?.

Mistake: proving a band with an easy oil, then pouring a heavier one into it. What happens: the wide edge, which only just passed, stops reaching the glass. Fix: prove each band with the oil that is hardest on your wick, or re-run the wide edge for each new oil; whether every scent needs its own test is covered in the wick-retest-per-fragrance post.

Worked example: one wick for the 7 cm group, costed

Three listings, one listed figure, two heights and one question: does C2 cover all of them?

Suppose you sell in the Matte 200 ml ("width 7 cm", 8 cm tall), the Clear 150 g (outer rim 7 cm, base 6.5 cm, 8 cm tall) and the Green Iridescent 300 g ("Diameter 7cm", 10 cm tall), and C2 already works in the Matte. For costing only, suppose your measurements put the Clear 150 g narrowest at pool height and the Iridescent widest (it is also the deepest, so it would be an edge anyway). Your jars may sort differently; measure before you pour.

Band test · five candles at 8% · CSI live pricing, 26 September 2026
Consumed: ₹917.97 in wax, oil and wicks; ₹1,477.57 including the jars
Candle Jar Candle weight Oil at 8% Wax Wick
2 × narrow edge Clear 150 g (₹94.40 each) 150 g (listing figure) 12 g each 138 g each C2
2 × wide and deep edge Green Iridescent 300 g (₹150.00 each) 300 g (listing figure) 24 g each 276 g each C2
1 × middle spot check Matte 200 ml (₹70.80) 150 g (planning figure) 12 g 138 g C2
Total ₹559.60 of jars 1,050 g 84 g: ₹380.62 966 g: ₹490.15 5 × C2: ₹47.20

The fill weights are the listings' own figures and the 150 g planning figure from the 200 ml fill-weight hub; weigh your own test pours. The oil is Woody Oud Fragrance Oil as a costing example only: its page states "candles (6-10%)", and at 100 g and above it is flat at ₹4.53 per gram, so the 100 g bottle is the sensible test size. Wax is Luxury Soy Wax CSI 464 (page: up to 10%, so 8% sits inside it) at ₹0.51 per gram.

What to buy, and what is left over

Materials: CSI 464 1 kg (₹507.40) plus 500 g (₹260.00), because 966 g of wax leaves too little in a single 1 kg bag for pitcher loss and top-ups; 100 g of Woody Oud (₹453.12); C1, C2 and Cotton Braided packs of 10 (₹59.00, ₹94.40, ₹120.00). Total ₹1,493.92. If you own none of the jars, add a Matte pack of 5, two Iridescent jars and a Clear 150 g pack of 10 (₹1,598.00), for ₹3,091.92 in all; eight Clear jars and four Matte jars remain for measuring or production.

Watch the oil. The five candles use 84 g of a 100 g bottle, leaving 16 g. If the wide edge fails and you retest two Iridescent candles on Cotton Braided, they need 48 g of oil (₹217.50) and 552 g of wax (₹280.08), a little more than the 534 g left from 1.5 kg. Neither the bottle nor the bag covers the retest, and it needs two more Iridescent jars (₹300.00), so buy a second 100 g of oil then, or a 500 g if the band is likely to become production (at ₹4.53 per gram it is no cheaper per gram, only fewer orders).

Why the edges, not everything

The alternative is a full bracket on every jar: three wick rungs, two candles each, three jar types, eighteen candles and 3,600 g of candle. That is ₹1,680.51 of wax and ₹1,304.99 of oil, ₹2,985.49 together, against ₹870.77 for the band test: ₹2,114.73 less in wax and oil. It also takes more than three times the candle-burn hours. A full bracket is still the right move for a jar with no working wick at all. For a band where one jar already works, test the edges.

Three outcomes and what each means · worked example
Reading the 7 cm band test
Result Band decision Wicks you stock Next test
Both edges pass, middle spot check passes One band: all three jars on C2 C2 Final-third check on one more Iridescent before launch
Iridescent leaves a wax ring on C2 Split: Matte and Clear on C2; Iridescent tested alone C2 + whichever rung passes in the Iridescent Two Iridescent candles on Cotton Braided (more oil needed)
Clear 150 g runs hot and sooty on C2 Split: Clear tested on C1; Matte and Iridescent stay on C2 if the Iridescent passed C1 + C2 Two Clear candles on C1
Argued against our own interest: you might finish this test stocking two wicks instead of one, or deciding the tallest jar is more trouble than it is worth in your range. Both are good outcomes. The worst outcome is standardising on C2 without testing and discovering the ring in the Iridescent after a festival order. Whether cutting wick sizes is worth changing your jar range is a business decision covered in I Want to Reduce the Number of Wick Sizes in My Business — Should I Choose Candle Jars With Similar Diameters Even If Their Capacities Differ?.

What to buy to prove a band

Wicks first, because they are the variable; then jars from the two paper groups most likely to be merged. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026, not on burn performance: CSI publishes no burn data for any jar and wick pairing.

1
wick · the candidate and the rung below
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
A band needs one candidate wick and one fallback on each side. C1 and C2 are the two Eco rungs, priced flat per wick at every pack size (₹5.90 and ₹9.44). The page describes them as made from "natural fibers like cotton and paper" and says they "pair perfectly with soy wax"; it states no jar diameter for either, which is exactly why a band has to be proved on your own jars. For makers whose narrowest jar sits in the small groups on the map. Limitation: two rungs only, so a band that outgrows C2 moves to a different wick family, and families behave differently.
Pack Price Per wick What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 the rung below the candidate, for the narrow edge
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 a production band that proved on C1
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 five band-test candles plus five spares
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 a production band that proved on C2
Candidate plus lower rung for a whole band: ₹59.00 + ₹94.40. Buy C1/C2 — from ₹59.00
2
wick · the rung above, for the wide edge
Cotton Braided Wicks Ready Made
The page says these are "engineered for large-diameter candles exceeding 8 cm" and gives the wick height as 10.16 cm. We do not know whether "8 cm" means inside or outside, and neither does the page, so treat it as a hint about where the wick starts to make sense, not a boundary. In a band test it is the upper fallback: if the widest jar in a 7 cm group will not pool to the glass on C2, this is the next rung to try there. Limitation: a 10.16 cm wick in an 8 cm-tall jar needs trimming before the first burn.
Pack Price Per wick What it covers
Pack of 10 ₹120.00 ₹12.00 the rung above the candidate, for the wide edge
Pack of 50 ₹600.00 ₹12.00 same per wick as the 10-pack
Pack of 100 ₹1,200.00 ₹12.00 a production band that needs it
₹12.00 per wick at every pack size; buy 10 until a band proves it. Buy 10 — ₹120.00
3
200 ml jar · 7 cm group · the middle SKU
White Matte Glass Jar (and its 8 × 7 cm sister listings)
Listed as "Height 8 cm width 7 cm" with "a fill weight of 200 ml"; "width" does not say outside or inside. The same wording and price appear on in-stock Black, Brown, Green, Purple, Red, Royal Blue, Orange and Maroon Matte, Black Glossy, and Black, Blue and Clear Frosted; Pink Matte, Frosted Brown and Orange Frosted are out of stock on 26 September 2026. Several sister pages carry copied text, so confirm colour and finish on WhatsApp. Colour and finish do not change the wick; the glass underneath does, so measure one of each colour you sell. Limitation: no pack discount.
Pack Price Per jar What it covers
Pack of 5 ₹354.00 ₹70.80 one middle-SKU spot check plus four jars to measure
Pack of 10 ₹708.00 ₹70.80 no saving over two packs of 5
₹70.80 per jar at either pack size. Buy a pack of 5 — ₹354.00
4
300 g jar · 7 cm group · the tall one
Green Iridescent Jar with Bamboo Lid — 300 g
The page states "Capacity - 300g", "Diameter - 7cm" and "Height - 10cm", and nothing else: no wall, no heat wording, no inside figure. It is the tallest of the three 7 cm listings, which matters for a shared wick because the flame spends longer deep in the jar. If you want one wick across the 7 cm group, this is the jar most likely to disagree. The White Iridescent 300 g listing is out of stock on 26 September 2026. Limitation: sold singly, no pack price.
Pack Price Per jar What it covers
Single jar ₹150.00 ₹150.00 buy two: the tallest 7 cm listing, and a likely edge jar
Two jars, ₹300.00, cover both band-test candles. Buy one — ₹150.00
5
130 g jar · 6 cm group · the smaller band
Shot Glass Jar 130 g
Listed as "Height - 8cm", "Diameter - 6cm", "Fill Capacity - 130gram", in a pack the title calls six and the description calls five: confirm the count on WhatsApp. Its only paper neighbour is the Shiny Glass Jar 120 g family ("6 cm diameter, 6.5 cm height"). Same listed figure, 1.5 cm difference in height: a good test of whether a band can hold across depth as well as width. Limitation: "sturdy design" is the page's only heat wording, with no figure.
Pack Price Per jar What it covers
Pack of 6 ₹288.00 ₹48.00 measure all six, burn two as the 6 cm group edge
₹48.00 per jar. Buy a pack — ₹288.00
When the right purchase is nothing: if you already sell in these jars and own C1, C2 and your wax and oil, you have everything the band test needs. Pour the edges this week; order only once you know how many wick sizes you will stock.

Keeping a proven band honest

A band proved once is proved for that batch of glass, that oil and that load, so write down which. Record each band on one sheet: the jar types in it, their measured inside diameters at three heights, the spread within each type, the edge jars, the wick, wax, oil and load, and the burn logs. It is short, and it is what you check against when something changes.

When a band needs re-proving · our judgement
What changes, and how much to retest
Change Retest
New jar batch, inside diameters within the recorded spread Measure three; no burn needed
New jar batch, a jar outside the band's edges Burn that jar as a new edge (sorting jars that arrive different)
New jar type added to the band Measure; if it becomes an edge, burn it; if it sits between, one spot check
New oil or higher load Wide edge at least; narrow edge if the oil is known to burn hot
New wax Both edges; treat it as a new band
Same-looking jar from a new supplier Measure against the sheet (what must match when switching suppliers)

If a new, wider jar arrives for a band that was proved on 7 cm glass, the question is no longer "does the band stretch" but "does this jar need its own wick"; the retest scope for a 7 cm to 8 cm move is in I Already Finalised My Wick for a 7 cm Jar — If My New Jar Is 8 cm Wide, Do I Have to Repeat the Entire Burn-Testing Process?.

Diwali 8 November 2026 is 43 days from 26 September 2026. Measure this week, pour the edge candles by 3 October, and a 7-day cure (our planning figure; many CSI oil pages (25 of 102) state 48 to 72 hours for soy) plus four burns still lets you order production wicks by mid-October. Send us your band sheet and candle count for a quote on jars, wicks, wax and oil with a GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
A shared wick is earned at the edges of a band, not granted by a millimetre rule.
Measure every jar inside, never trust a listing's width, including ours, and burn the narrowest and widest before you print one wick size on a spec sheet.
"Five candles in the right two jars tell you more about a shared wick than eighteen poured without a plan."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the jars and wicks named here and does not sell finished candles. This page tells you that no CSI listing states an inside diameter, that our "7 cm" is written three ways on three jars, and that the test may leave you stocking two wicks rather than one. We would rather you proved a band than bought a hundred wicks on our word.

Every price and per-jar figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table was in stock on that date, and out-of-stock colours and listings are named as such. Dimensions and wick wording are quoted from the product pages; where a page is silent, we say so.

The pool-area percentages are geometry. The 0.35 cm wall, the edge-jar method, the retest table and the outcome that the Clear 150 g is narrowest are our judgement and illustrative assumptions; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth and 1 cm stop-line are candle-maker rules of thumb. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Can I use the same wick in different candle jars?
Sometimes, if their inside diameters at pool height, their shape and their depth are close enough that one wick passes a burn test in both the narrowest and the widest. Measure the jars inside, group them, and burn the edge jars before you standardise.
How much difference in jar diameter changes the wick size?
There is no universal millimetre figure. Pool area grows with the square of the inside diameter, so 5 mm adds about 14.8% more pool at 7 cm but about 19.0% at 5.5 cm; whether that needs a new wick depends on your wax, oil, load and wick, and only a burn test answers it.
Which jar should I test when grouping jars for one wick?
The edges: the jar with the smallest inside diameter (most likely to run hot), the widest (most likely to leave a wax ring) and the deepest if it is not also the widest. Two candles each, then one spot check in a middle jar.
Do CSI jar listings give the internal diameter?
No. CSI listings give an outer diameter, a rim or base figure, a plain "diameter" or a "width", never an inside diameter. Measure the inside yourself at the fill line, half-way down and near the bottom, on three jars of each type.
Can a 6 cm jar and a 7 cm jar share a candle wick?
Unlikely without proof. If both figures are outside measurements with similar walls, the 7 cm jar has roughly 41.3% more pool area. Treat them as separate bands unless a burn test in both passes with the same wick, wax, oil and load.
Does jar height matter if the diameter is the same?
It can. A taller jar keeps the flame deep in the glass for longer, and a jar that narrows towards the bottom shrinks the pool late in the burn. Include the deepest jar as an edge in your band test and burn it into the final third.
One wick, proved across your jars
Measure every jar inside, then burn the two edges: ₹917.97 of materials for a three-jar band.
Candidate wick plus both fallback rungs cost ₹273.40 in packs of 10. By the end of four burns you will know whether your range runs on one wick or needs two, and which jar is the odd one out.
Buy C1/C2 wicks Price a band-test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: how similar inside diameters must be for several jars to share one wick: why no universal millimetre tolerance exists (pool area grows with the square of diameter; the wick's window depends on wax, oil and load; shape and depth must match), grouping CSI's jar listings on paper, measuring the spread within a jar type, the edge-jar method for proving a band, pass criteria at each edge, and a costed five-candle worked example for the 7 cm listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Eco Candle Wicks, White Matte Glass Jar, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy, Soumili Gope, Renam Dhoundiyal. The reviews from Ashwini, Ashwini are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120.00, 50 ₹600.00, 100 ₹1,200.00; White Matte Glass Jar and in-stock 8 × 7 cm sisters, pack of 5 ₹354.00, pack of 10 ₹708.00 (Pink Matte, Frosted Brown and Orange Frosted out of stock); Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Green Iridescent Jar with Bamboo Lid 300 g ₹150.00 (White Iridescent out of stock); Shot Glass Jar 130 g pack ₹288.00; Black Shiny Glass Jar with Golden Lid pack of 1 ₹47.20, pack of 5 ₹236.00 (₹47.20 each); Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00 (₹0.52/g), 1 kg ₹507.40 (₹0.51/g), 5 kg ₹2,537.00 (₹0.51/g), 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); Woody Oud Fragrance Oil 15 g ₹93.22 (₹6.21/g), 50 g ₹271.40 (₹5.43/g), 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20 (₹4.53/g). Per jar or per wick = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: pool area = π × r² on the inside radius; percentages are geometry, not burn results. The 0.35 cm wall is an illustrative assumption, not a listing figure. Fill weights in the worked example are the listings' stated figures (150 g, 300 g) and the series' 150 g planning figure for the 200 ml jar; load is 8% of total candle weight. The 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, one hour per 2.5 cm and 1 cm stop-line are rules of thumb. The measuring outcome in the worked example is hypothetical, for costing. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Zurück zum Blog