I'm Currently Buying Soy Wax in 5 Kg Packs and Making 300 Candles a Month — When Does Moving to 25 Kg Cartons Actually Make Financial Sense?

I'm Currently Buying Soy Wax in 5 Kg Packs and Making 300 Candles a Month — When Does Moving to 25 Kg Cartons Actually Make Financial Sense?

 

Chunks 5 kg ₹2,995.00 CSI 464 ₹507.40/kg flat Soy Pearl ₹424.80/kg from 5 kg
CSI soy wax buying guides · 5 kg → 25 kg → 100 kg
Whether a bigger wax pack actually lowers your cost — worked from CSI's real pack prices and your monthly kilograms.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the bulk-buying maths set out below. Wording is unedited.
✓ Four container soy waxes with listed pack prices ✓ Prices re-checked 1 October 2026 ✓ GST invoicing · MSDS on request
Bulk Buying · Cluster Hub
At 300 candles a month you use about 58 kg of soy wax, so a 25 kg carton is under two weeks of stock. It makes financial sense only when its price per kilogram beats your 5 kg bags by more than the small cost of holding it — and on CSI's own list, bigger bags of Chunks are not cheaper at all.
₹54.00
more per month if you buy 6 × 10 kg Chunks instead of 12 × 5 kg · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026
Quick answers — read this first
When do 25 kg cartons make financial sense? When the carton's price per kg is lower than your 5 kg price by more than the extra freight and holding cost. At 300 candles that break-even is only about ₹1.55/kg, because a carton lasts 12.9 days.

Does CSI sell 25 kg cartons? No. Container soy-wax bags stop at 10 kg; Natural Soy Pearl goes to 50 kg (limited stock — confirm on WhatsApp). Larger quantities are quoted on WhatsApp; no discount figure is published.

Is CSI's 10 kg bag cheaper than 5 kg? Not for Chunks: two 5 kg bags cost ₹9.00 less than one 10 kg. CSI 464 is flat at ₹507.40/kg; CSI 468 is ₹637.00/kg at both. See the ladder.

How much wax do 300 candles use? 55.20 kg net at 200 g and 8% (184 g wax each), 57.96 kg with a 5% working allowance — 12 × 5 kg bags.
The short answer
Answer: Move to cartons only when their per-kg price beats your 5 kg price after freight. At 300 candles a month the holding cost is tiny (break-even ≈ ₹1.55/kg for 25 kg).
CSI ladder: Chunks ₹598.00–₹599.90/kg (10 kg dearest); CSI 464 ₹507.40/kg flat; CSI 468 ₹637.00/kg from 5 kg; Soy Pearl ₹424.80/kg from 5 kg. No 25 kg or 100 kg packs listed.
Before using a new pack: 3 candles from the new pack vs 3 controls from approved stock, same oil, wick, jar and day; release only if no worse on every line. First-carton checks.
CSI's real pack ladder: what each kilogram costs as the bag gets bigger ₹ per kg at each listed pack · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · dark cell = lowest per-kg on that row 500 g 1 kg 5 kg 10 kg 50 kg 25 / 100 kg Luxury Soy Wax Chunks ₹598.00 ₹599.00 ₹599.00 ₹599.90 not listed WhatsApp quote CSI 464 ₹520.00 ₹507.40 ₹507.40 ₹507.40 not listed WhatsApp quote CSI 468 coconut soy ₹650.00 ₹650.00 ₹637.00 ₹637.00 not listed WhatsApp quote Natural Soy Pearl not listed ₹450.00 ₹424.80 ₹424.80 ₹424.80 WhatsApp quote Your month at 300 × 200 g, 8%, 5% allowance: 57.96 kg of wax. A 25 kg carton lasts 12.9 days; 100 kg lasts 51.8 days. Chunks: two 5 kg bags cost ₹9.00 less than one 10 kg bag. CSI 464 is flat at ₹507.40/kg from 1 kg. CSI 468 drops ₹13.00/kg at 5 kg. Soy Pearl drops ₹25.20/kg at 5 kg — the only real soy-wax bulk break on CSI's list, and it stops there.
Every listed CSI container soy-wax pack as a price per kilogram. The dark cell is the lowest per-kg rate on each row: for Chunks it is the 500 g bag, for CSI 464 everything from 1 kg, and for CSI 468 and Soy Pearl the 5 kg bag and up. Nothing larger than 10 kg (50 kg for Soy Pearl) is listed — 25 kg and 100 kg lots are WhatsApp quotes.
Straight answer
I'm currently buying soy wax in 5 kg packs and making 300 candles a month — when does moving to 25 kg cartons actually make financial sense?
When the carton costs less per kilogram than your 5 kg bags — after freight — and it is the same wax you have already approved. Not before. At 300 candles of 200 g at 8% you use 55.20 kg of wax a month, 57.96 kg with a 5% allowance, so a 25 kg carton lasts only 12.9 days. The cash it ties up is small: at an example holding rate of 1.5% a month the break-even discount is about ₹1.55 a kilo. Any real per-kg saving above that pays. Check the ladder first, though: on CSI's list, Luxury Soy Wax Chunks get dearer in the 10 kg bag (₹599.90/kg), so your 12 × 5 kg month (₹35,940.00) is already the cheapest way to buy it. CSI 464 is flat at ₹507.40/kg, CSI 468 bottoms out at ₹637.00/kg from 5 kg, and Natural Soy Pearl at ₹424.80/kg from 5 kg. CSI lists no 25 kg carton; larger lots are a WhatsApp quote with no published discount. Whatever pack you move to, run three candles from it beside three controls before it goes into production.
One line: compare per kilogram, not per carton — and test the first carton against a control.
If you buy Luxury Soy Wax Chunks in 5 kg bags, keep doing it. At 300 candles of 200 g a month you need about 57.96 kg of wax including a 5% allowance — 12 × 5 kg = ₹35,940.00. Buying the same 60 kg as 6 × 10 kg bags costs ₹35,994.00, which is ₹54.00 more every month. Bigger is not cheaper on this wax.
Buy Luxury Soy Wax Chunks — 5 kg

The short answer: a carton pays only when its per-kg price is lower

A 25 kg carton is not a strategy. It is a price per kilogram, delivered in a bigger box.

Makers ask this question as if pack size were the decision. It is not. At 300 candles a month you are already a volume buyer: a 200 g candle at an 8% load is 184 g of wax and 16 g of oil, so the month needs 55.20 kg of wax before any allowance and 57.96 kg once you add a 5% working allowance for pour loss and test candles. That is twelve 5 kg bags. A 25 kg carton, if a supplier offers one, would last you 12.9 days. You would empty two of them and start a third before the month ends.

So the usual arguments for cartons — "stock up", "save on bulk" — barely apply at your volume. You are not tying up months of cash in a carton; you are tying up less than a fortnight. What decides the question is simpler: is the carton's price per kilogram lower than your 5 kg price, and by enough to cover any extra freight, handling and storage you pay to get it? If yes, and the carton is the same wax you already approved, it makes financial sense almost immediately. If the carton is the same price per kilogram, it makes no financial sense at all — only a convenience case.

Here is the part we have to be plain about. CSI does not list a 25 kg carton. Our container soy-wax bags stop at 10 kg, and Natural Soy Pearl goes to 50 kg (listed, in limited stock — confirm on WhatsApp before you plan around it). Within the listed ladder, moving up a pack size saves nothing on Luxury Soy Wax Chunks — the 10 kg bag is ₹599.90 a kilo, dearer than the 1 kg bag — nothing on CSI 464, which is flat at ₹507.40 a kilo, and ₹13.00 a kilo on CSI 468 once you reach 5 kg. Natural Soy Pearl is the only soy wax on the list with a real bulk break, ₹450.00 to ₹424.80 a kilo, and it arrives at 5 kg. Anything larger than the listed packs is a WhatsApp quote, and we publish no volume discount figure.

The CSI principle
Pack size does not save money. Price per kilogram does — and only for the wax you have already approved.
At 300 candles a month, a 25 kg carton is under two weeks of wax. Judge it on its per-kg price, freight and storage, not on its size.

CSI's real pack ladder, wax by wax

Before any carton maths, look at what the listed packs actually do. The table below takes every listed CSI container soy-wax pack and turns it into a price per kilogram, then compares it with the same wax's 1 kg bag. The last column shows how many 200 g candles (184 g of wax at 8%) each pack makes. Read it slowly, because it overturns the assumption most buyers bring to the question.

Per-kg from listed pack prices · CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 · candles at 184 g wax (200 g at 8%)
Four container soy waxes, every listed pack
Wax · pack Price Per kg vs 1 kg per kg Candles
Chunks · 500 g ₹299.00 ₹598.00 −₹1.00 2.72
Chunks · 1 kg ₹599.00 ₹599.00 — 5.43
Chunks · 5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 same 27.17
Chunks · 10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 +₹0.90 54.35
CSI 464 · 500 g ₹260.00 ₹520.00 +₹12.60 2.72
CSI 464 · 1 kg ₹507.40 ₹507.40 — 5.43
CSI 464 · 5 kg ₹2,537.00 ₹507.40 same 27.17
CSI 464 · 10 kg ₹5,074.00 ₹507.40 same 54.35
CSI 468 · 500 g ₹325.00 ₹650.00 same 2.72
CSI 468 · 1 kg ₹650.00 ₹650.00 — 5.43
CSI 468 · 5 kg ₹3,185.00 ₹637.00 −₹13.00 27.17
CSI 468 · 10 kg ₹6,370.00 ₹637.00 −₹13.00 54.35
Soy Pearl · 1 kg ₹450.00 ₹450.00 — 5.43
Soy Pearl · 5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 −₹25.20 27.17
Soy Pearl · 10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 −₹25.20 54.35
Soy Pearl · 50 kg (limited stock — confirm on WhatsApp) ₹21,240.00 ₹424.80 −₹25.20 271.74

Three things stand out. First, Chunks get fractionally dearer as the bag gets bigger. The 500 g bag works out at ₹598.00 a kilo, the 1 kg and 5 kg bags at ₹599.00, and the 10 kg bag at ₹599.90. Two 5 kg bags cost ₹5,990.00; one 10 kg bag costs ₹5,999.00 — ₹9.00 more for the same 10 kg. Second, CSI 464 is flat at ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg; only the 500 g bag carries a premium (₹520.00 a kilo). Third, the two waxes with a real step both take it at 5 kg and then stop: CSI 468 at ₹637.00 a kilo (2.0% under the 1 kg rate) and Soy Pearl at ₹424.80 (5.6% under).

For you, already buying 5 kg bags, that means you have already captured every listed per-kg saving there is. The 10 kg bag gives you fewer bags to open and fewer lines on an order, not a lower rate. When the supplier charges more for 10 kg packs than 25 kg cartons works through the case where a supplier's ladder does run downhill, and what ₹20, ₹50 or ₹100 a kilo means on 100 kg turns per-kg gaps into whole-order rupees.

The assumption: "the biggest bag is always the cheapest per kilo." On CSI's list it is true for only one container soy wax beyond 5 kg — and even there (Soy Pearl 50 kg) the rate is the same ₹424.80 as the 5 kg bag. On Chunks it is false by 90 paise a kilo. Fix: divide every pack price by its weight before ordering, every time. If you buy 6 × 10 kg Chunks a month instead of 12 × 5 kg, you pay ₹648.00 more a year for the privilege of opening fewer bags.

Your month at 300 candles, priced in 5 kg and 10 kg bags

Here is the monthly wax order at 300 candles, using the CSI convention that fragrance load is a share of the finished candle (oil = 200 g × 8% = 16 g; wax = 184 g). The 5% allowance covers pour loss and a handful of test candles — a labelled working assumption you should replace with your own figure once you have tracked a few months. Every wax is shown in both pack sizes so you can see that, for this question, the wax you choose moves the bill far more than the bag you buy it in.

300 × 200 g at 8% · 55.20 kg net + 5% allowance = 57.96 kg · rounded up to whole packs
One month of wax, two ways to buy it
Wax 12 × 5 kg 6 × 10 kg Difference Per candle (wax only)
Chunks ₹35,940.00 ₹35,994.00 ₹54.00 more ₹110.22
CSI 464 ₹30,444.00 ₹30,444.00 same ₹93.36
CSI 468 ₹38,220.00 ₹38,220.00 same ₹117.21
Soy Pearl ₹25,488.00 ₹25,488.00 same ₹78.16
Soy Pearl · 1 × 50 kg + 1 × 10 kg ₹25,488.00 — same rate (limited stock) ₹78.16

The gap between the cheapest and dearest wax in that table is ₹12,732.00 a month; the gap between pack sizes is at most ₹54.00. That is the real lesson for a 300-candle maker. If your goal is a lower wax bill, the lever is not the carton, it is the wax — and switching wax is a formulation change that needs a proper test, not a purchasing decision. Choosing on cost per kilo versus cost per saleable candle and the full commercial cost of a soy wax set out why a cheaper wax that needs more oil, a different wick or more rework can end up dearer per saleable candle.

Write your month in kilograms, not bags
Your consumption is a number — here 57.96 kg a month — and bags are just how you round it. Track the real figure for three months (wax issued to the melter, by weight). Every later decision in this cluster — reorder point, safety stock, carton or not — starts from that number. The procurement system post turns it into a full set of rules.

When a carton offer actually pays: the break-even per kilo

The carton has to beat two things: your 5 kg price and the cost of holding more wax than you need this week.

Suppose a supplier — any supplier — offers you a 25 kg carton of a wax you have already qualified, at a lower price per kilogram than your 5 kg bags. The saving is easy: discount per kg × the kilograms you use. At 57.96 kg a month, every ₹10 off a kilo is ₹579.60 a month. The cost is less obvious: buying 25 kg at once instead of 5 kg means you hold more wax on average, and that stock is cash sitting on a shelf. A simple way to price it is average extra stock × price per kilo × a monthly holding rate. We use 1.5% a month as an example rate — replace it with your own cost of money, rent and risk.

Reader's hypothetical carton discounts · example holding rate 1.5%/month on Chunks at ₹599.00/kg (replace with yours)
What a carton discount is worth at 300 candles a month
Carton discount (example) Monthly saving Yearly saving Saving per candle Beats holding cost of 25 kg?
₹10.00 per kg ₹579.60 ₹6,955.20 ₹1.84 Yes — holding about ₹89.85/month
₹20.00 per kg ₹1,159.20 ₹13,910.40 ₹3.68 Yes — holding about ₹89.85/month
₹30.00 per kg ₹1,738.80 ₹20,865.60 ₹5.52 Yes — holding about ₹89.85/month
₹50.00 per kg ₹2,898.00 ₹34,776.00 ₹9.20 Yes — holding about ₹89.85/month

At your volume the holding cost of a 25 kg carton is tiny: about ₹89.85 a month at the example rate, because you only ever hold an extra ten kilos on average. The break-even discount is therefore just ₹1.55 a kilo. For a 100 kg lot it rises to about ₹426.79 a month and a break-even of ₹7.36 a kilo — still small, because 100 kg is only 51.8 days of your wax. In plain terms: at 300 candles a month, almost any genuine per-kg discount on an approved wax pays for the stock it makes you hold. What it does not pay for is a wax you have not tested, a carton you have nowhere dry to store, or freight that eats the discount.

Days of cover and break-even discount by monthly volume · 200 g at 8%, 5% allowance · example holding rate 1.5%/month
The same decision at other volumes
Candles / month Wax / month 25 kg lasts 100 kg lasts Break-even, 25 kg Break-even, 100 kg
100 19.32 kg 38.8 days 155.3 days ₹4.65 ₹22.09
200 38.64 kg 19.4 days 77.6 days ₹2.33 ₹11.05
300 57.96 kg 12.9 days 51.8 days ₹1.55 ₹7.36
500 96.60 kg 7.8 days 31.1 days ₹0.93 ₹4.42

The pattern is the useful part. At 100 candles a month a 25 kg carton is more than five weeks of stock and the break-even discount roughly triples; at 500 candles it is barely a week and almost any saving is worth taking. Below roughly 100 candles a month, the carton question really is a cash and storage question — the 20 kg-a-month post deals with it. Above it, the questions become safety stock and order cadence: 50 kg a month with a one-week lead time and 100 kg a month: monthly, fortnightly or bulk.

Comparing the carton with the wrong price. A maker compares a carton quote with the 1 kg price on a website and books a "saving" that does not exist, because they were never paying the 1 kg price. Fix: compare carton per-kg with the per-kg of the pack you actually buy today (here, 5 kg), and add any freight difference per kilo before you call it a saving. Landed cost per kilogram shows the freight side.

The pack-change check: 3 candles from the new pack against 3 controls

Moving from bags to cartons, or from one pack size to another, should not change the wax. But you cannot see that from the outside, and nobody — CSI included — publishes lot numbers, certificates of analysis or batch-consistency data for soy wax. So the first bag or carton of a new size or a new order gets the same short check every time: three candles from the new pack poured beside three control candles from your approved stock (a retained sample of the last good bag, or the bag you are finishing). Same oil lot, same wick pack, same jar, same day.

1
Keep a control before you open the new packSet aside 600 g of the bag you are finishing — enough for three 200 g candles at 184 g of wax each, with a little spare — sealed and labelled with its order date. That is your control. If you have none left, a retained finished candle from your last approved batch is a weaker but usable control.
2
Look, smell and weigh on arrivalCheck the product name and format on the pack (chunks, flakes or pearls), that the seal is intact, that the wax is dry and free of debris, and that its smell and shade match your retained sample side by side. Weigh one bag. Write the order date and pack size on every bag — that is your own lot label.
3
Pour 3 + 3 on the same dayThree candles from the new pack, three from the control, each 16 g British Rose + 184 g wax, same wick, same jar, same temperatures (follow the wax maker's instructions on the product page).
4
Cure to your usual checkpointUse the cure checkpoint you normally use, identical for both sets. Labelled examples used in this series are 48 hours, 7 days and 14 days.
5
Burn in pairs and scoreBurn one new and one control together for a 3–4 hour cycle (a commonly used working cycle). Fill in the scoring sheet below. Keep the third pair on the shelf for appearance.
6
Release or hold the packIf the new pack is no worse than control on every line, release it into production and note the result against the order date. If anything is worse, hold the pack and message CSI on WhatsApp before using more.
One sheet per burn · decide on the last column · tolerances are yours, set before you light
Pack-change scoring sheet
Line How you record it Control New pack Pass rule
Appearance on arrival Shade and smell vs retained sample — ___ Matches control
Pour and set Tops, sinkholes, glass adhesion after cooling ___ ___ No worse than control
Time to full melt pool Minutes from lighting ___ ___ Within your set tolerance
Melt-pool depth Ruler at end of burn ___ cm ___ cm No deeper than control
Flame and soot Height mid-burn; mushroom 0–3 ___ ___ Safety: no worse than control
Jar-side reading Same point, same thermometer, same minute ___ ___ Safety: no hotter than control
Hot throw (blind) 0–5 at 1 m, fixed room ___ ___ Equal or better
Shelf candle after cure Sweating, frosting, wet spots ___ ___ No worse than control

The materials for this check are small. The wax comes from the new pack itself and from your control stock, so you only buy oil, wicks and jars: 100.8 g of British Rose (six candles at 16 g plus 5%), ten Eco Thin C1 wicks and two packs of White Matte jars. If you also want to test Soy Pearl as a cheaper candidate against your Chunks — the biggest real saving on CSI's list — add three Pearl candles and a 1 kg bag.

Oil CSI live pricing, pulled 24 September 2026 · wax re-checked 1 October 2026 · wicks & jars verified 10 September 2026
Priced pack-change check kit
Item Need Buy Price
British Rose Fragrance Oil 100.8 g 1 × 100 g + 1 × 15 g ₹436.60
Eco Candle Wicks Thin C1 6 + 2 spare 1 × 10 ₹59.00
White Matte Glass Jar 6 jars 2 packs of 5 ₹708.00
Kit, wax from the new pack and your control ₹1,203.60
Natural Soy Pearl Wax (optional candidate) 579.6 g 1 × 1 kg ₹450.00
Kit with a Soy Pearl candidate ₹1,653.60

If you run the Pearl candidate, it needs its own wick check as well — a different wax can ask for a different wick — so treat three candles as the first screen, not an approval. Why one successful kilo is not enough for 100 kg and whether to run a 5 kg or 10 kg production trial take a candidate from bench test to production quantity.

The waxes worth pricing at your volume

These are candidates, not verdicts. CSI publishes no burn, throw, hardness or frosting data that would rank one of its waxes above another, so the only claims below are prices, pack sizes and what each product page states. Which one belongs in your candle is decided by the side-by-side test against your current wax.

1
If this is your approved wax · up to 13% load per the product page
Luxury Soy Wax Chunks
CSI's product page states a maximum fragrance load of 13% for Luxury Soy Wax Chunks, so your 8% sits well inside it. For a 300-candle month the right pack is the 5 kg bag: 12 bags a month at ₹35,940.00. Do not move to 10 kg bags expecting a saving — the ladder runs the other way by 90 paise a kilo.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
500 g ₹299.00 ₹598.00 2.72
1 kg ₹599.00 ₹599.00 5.43
5 kg ₹2,995.00 ₹599.00 27.17
10 kg ₹5,999.00 ₹599.90 54.35
12 × 5 kg = ₹35,940.00 a month at 300 candles Buy Chunks — 5 kg
2
The only real bulk break on CSI's soy list · ceiling not published
Natural Soy Pearl Wax
Natural Soy Pearl is ₹450.00 a kilo in 1 kg and ₹424.80 from 5 kg — and the 50 kg bag is listed (limited stock; confirm on WhatsApp). No fragrance ceiling, melt point or pour temperature is published for it, so treat 8% as a test load, not a spec. On price alone it is ₹174.20 a kilo under Chunks at 5 kg, ₹32.05 a candle, ₹10,452.00 a month at your volume — which is why it is worth a properly controlled test, not a blind switch.
Pack Price Per kg Candles at 184.0 g wax
1 kg ₹450.00 ₹450.00 5.43
5 kg ₹2,124.00 ₹424.80 27.17
10 kg ₹4,248.00 ₹424.80 54.35
50 kg · limited stock, confirm on WhatsApp ₹21,240.00 ₹424.80 271.74
1 kg = ₹450.00 for the first candidate test Buy Natural Soy Pearl
3
Example oil in every candle above
British Rose Fragrance Oil
British Rose is used in this page's maths at its 1 kg rate of ₹3.07 a gram (₹49.09 per 16 g candle). Like most CSI oils, its per-gram price falls only modestly above 100 g, so buying more oil buys stock security more than a lower rate.
Pack Price Per gram Candles at 16.0 g
15 g ₹94.40 ₹6.29 0.94
50 g ₹212.40 ₹4.25 3.12
100 g ₹342.20 ₹3.42 6.25
500 g ₹1,593.00 ₹3.19 31.25
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 62.50
₹436.60 covers the six-candle pack check Buy British Rose

What a carton discount does to your cost per candle

Keep the size of the prize in proportion. At the 5 kg Chunks rate, your candle carries ₹110.22 of wax, ₹49.09 of British Rose at its 1 kg rate, a ₹5.90 wick and a ₹70.80 jar — ₹236.00 of materials before labour, packaging, freight and GST. A ₹20-a-kilo carton discount takes ₹3.68 off that, or 1.6%. A ₹50 discount takes ₹9.20, or 3.9%. Worth having, but not something that rescues a thin margin on its own.

Material cost only · excludes labour, packaging, freight and GST · example discounts are the reader's hypotheticals
Per-candle material cost at 200 g, 8%
Line Basis Per candle Share
Wax 184 g Chunks at ₹599.00/kg (5 kg bag) ₹110.22 46.7%
Fragrance 16 g British Rose at ₹3.07/g (1 kg) ₹49.09 20.8%
Wick Eco Thin C1 ₹5.90 2.5%
Jar White Matte Glass Jar ₹70.80 30.0%
Total ₹236.00 100.0%
Example carton discount ₹20/kg 184 g × ₹20.00 −₹3.68 1.6%
Same wax switched to Soy Pearl at 5 kg (needs testing) 184 g × ₹174.20 less −₹32.05 13.6%

Two conclusions follow. A modest carton discount on the wax you already use is real money over a year and almost free to capture at your volume — so ask for it. But a lower-priced wax, properly tested, can move cost per candle several times more than any carton, and the jar is a bigger line than either. The 1,000-candle COGS post runs this comparison at order scale, and how much of a ₹799 selling price wax should take puts it against a real price point.

Argued against our own interest, plainly. It would suit us to tell a 300-candle maker to buy our biggest bags. On Chunks that would cost you ₹54.00 a month more than the 5 kg bags you already buy, so we will not. And if a supplier — including us, on a WhatsApp quote — offers a carton of a wax you have not qualified, the discount is not a saving until three candles from that carton have burned no worse than your control.

The decision rule, and the order it ends in

Use the rule below in order. It is written so that the answer comes out the same whoever applies it, and so that a cheaper offer never skips the test.

Working decision rule · apply after you know your real monthly kilograms
Carton or keep buying 5 kg?
If… Then Why
The bigger pack's per-kg price is the same or higher than your 5 kg price Stay on 5 kg bags No saving to capture (Chunks, CSI 464, CSI 468 and Soy Pearl above 5 kg on CSI's list)
A carton of the same approved wax is cheaper by more than your break-even per kg, after freight Buy the carton; run the 3 + 3 pack-change check on the first one At 300 candles the break-even is about ₹1.55/kg for 25 kg
The cheaper offer is a different wax Test first — 3-candle screen, then a pilot batch It is a formulation change, not a purchase
You have no dry, cool space for the larger quantity Stay smaller until you do Damp or heat-damaged stock wipes out any discount
You keep running out Fix the reorder point before the pack size Reorder points: 5474

For the reader who asked: if your approved wax is Luxury Soy Wax Chunks, your order this month is 12 × 5 kg (₹35,940.00), not six 10 kg bags. If you want a lower per-kg rate than CSI's listed packs, send us your real monthly kilograms on WhatsApp and ask for a quote; we publish no volume discount figure, so compare whatever comes back with the break-even above. And if you want the biggest listed saving, buy one 1 kg bag of Natural Soy Pearl (₹450.00) and run the three-candle screen against your Chunks before you think about 5 kg bags of it.

Diwali falls on Sunday 8 November 2026. A 300-candle month usually grows before the festival. Send us your real monthly kilograms, your wax and your load on WhatsApp — we will price the month in listed packs and quote anything larger. Container soy-wax bags go up to 10 kg, Natural Soy Pearl to 50 kg (limited stock), and no volume discount figure is published.
Get a quote for my monthly wax on WhatsApp

Find your bulk-buying question

This page is the hub for twenty questions about moving from 5 kg bags to 25 kg cartons and 100 kg lots. Each sibling starts from a different monthly volume or a different decision — stock cover, safety stock, cadence, first-carton checks, scale-up evidence, buffers, COGS, MOQs and procurement rules — and every one uses the same honest frame: CSI's listed packs, the reader's own carton or discount figures labelled as theirs, and a test before a new pack or lot goes into production.

Cluster 5461–5480 · 5 kg → 25 kg → 100 kg bulk buying
Which sibling answers your exact situation
Your situation What decides it The post
About 20 kg a month — 25 kg at a time? Days of cover against cash 5462
50 kg a month, one-week delivery Safety stock and reorder point 5463
100 kg a month Monthly, fortnightly or bulk cadence 5464
First 25 kg carton arriving Incoming checks before production 5465
1 kg tested, tempted by 100 kg Evidence against exposure 5466
5 kg or 10 kg pilot before 100 kg What each pilot can prove 5467
75 kg needed, sold in 25 kg cartons Buffer versus exact cartons 5468
92 kg confirmed — order 100 kg? The allowance stack 5469
1,000-candle order Does wholesale wax move COGS? 5470
100 kg MOQ for wholesale pricing Monthly volume that justifies it 5471
₹40 a kilo saving on 100 kg Candles before it matters 5472
25 kg today or 100 kg discounted Cash against unit cost 5473
Keep running out of wax Reorder point from lead time 5474
Usage swings 30–80 kg Safety stock without overbuying 5475
300 kg for Diwali Timing and batch variation 5476
300 kg across several lots Lot testing before mixing 5477
25 kg → 500 kg a month Documentation and consistency 5478
Hobby buying or inventory? When to manage wax as stock 5479
A full procurement system Pack size, reorder point, safety stock 5480
Ask what a kilogram costs, not what a carton weighs. Then test the carton before you trust it.
— CandleMakingSuppliesIndia
Buying CSI 464 or CSI 468 instead? The method is identical; only the ladder changes. Luxury Soy Wax CSI 464 is ₹507.40 a kilo from 1 kg to 10 kg, so pack size is purely convenience; CSI's product page mentions a 25 kg format that is not a listed size — ask on WhatsApp whether it is available. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 is ₹637.00 a kilo at 5 kg and 10 kg, so buy 5 kg or larger. The full range is in Candle Wax.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. A wax seller's easy answer to a bulk question is "buy bigger". On our own list that answer is wrong for Luxury Soy Wax Chunks — the 10 kg bag costs more per kilo than the 5 kg — and we say so. We publish no lot, burn or consistency data for our waxes, so we never ask you to trust a new pack without the check on this page.

Wax prices are CSI live pricing re-checked on 1 October 2026 (unchanged from the 24–25 September pull, all listed sizes in stock). Oil prices are CSI live pricing pulled on 24 September 2026. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Per-kg rates, monthly totals, days of cover, break-evens and per-candle costs are plain arithmetic shown to two decimals.

The 200 g candle, 8% load, 5% allowance, 1.5% monthly holding rate, carton discounts of ₹10–₹50 a kilo and cure checkpoints are labelled working assumptions or the reader's hypotheticals — replace them with your own. CSI lists no 25 kg carton and no 100 kg pack; ask about larger quantities, GST invoicing or MSDS on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Is it cheaper to buy soy wax in 25 kg cartons?
Only if the carton's price per kilogram is lower than the pack you buy now. Many ladders are flat above 5 kg; on CSI's list, 10 kg Chunks are slightly dearer per kilo than 5 kg. Always divide price by weight.
How much soy wax do I need for 300 candles?
At 200 g and 8% fragrance load, 55.20 kg of wax (184 g each), or 57.96 kg with a 5% working allowance for pour loss and tests.
Does CSI sell soy wax in 25 kg bags?
No 25 kg pack is listed. Container soy-wax bags go up to 10 kg and Natural Soy Pearl to 50 kg (limited stock). CSI 464's product page mentions a 25 kg format — ask on WhatsApp whether it is available.
Which CSI soy wax has a bulk discount?
Natural Soy Pearl drops from ₹450.00 to ₹424.80 a kilo at 5 kg, and CSI 468 from ₹650.00 to ₹637.00. Chunks and CSI 464 have no break above 1 kg. Larger quantities are quoted on WhatsApp; no discount figure is published.
How much money is tied up in a 25 kg carton of wax?
At ₹599.00/kg a 25 kg carton is ₹14,975.00. At 300 candles a month you use it in 12.9 days, so the extra average stock over 5 kg bags is only 10 kg — about ₹89.85 a month at an example 1.5% holding rate.
Should I test a new carton of the same soy wax?
Yes, briefly: three candles from the new pack beside three controls from approved stock, same oil, wick, jar and day. No supplier publishes lot data that makes this unnecessary. The first-carton post has the full checklist.
Price per kilo first
Buy the pack that is cheapest per kilogram. Test the first one. Quote anything bigger.
Luxury Soy Wax Chunks ₹2,995.00 for 5 kg, CSI 464 ₹507.40 a kilo from 1 kg, CSI 468 ₹3,185.00 for 5 kg and Natural Soy Pearl ₹2,124.00 for 5 kg. Send us your monthly kilograms and we will price the month in listed packs and quote anything larger than 10 kg.
Shop candle wax Quote my monthly wax on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The per-kg comparison, break-even and pack-change check apply to any wax from any supplier.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Wax prices, CSI live pricing, re-checked 1 October 2026 (unchanged from the 24–25 September pull): Luxury Soy Wax Chunks ₹299.00 / 500 g, ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg; Luxury Soy Wax CSI 464 ₹260.00 / 500 g, ₹507.40 / 1 kg, ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ₹325.00 / 500 g, ₹650.00 / 1 kg, ₹3,185.00 / 5 kg, ₹6,370.00 / 10 kg; Natural Soy Pearl Wax ₹450.00 / 1 kg, ₹2,124.00 / 5 kg, ₹4,248.00 / 10 kg, ₹21,240.00 / 50 kg. Natural Soy Pearl 50 kg is listed in limited stock — confirm on WhatsApp. CSI lists no 25 kg carton and no 100 kg pack; container soy-wax bags stop at 10 kg. Oil, CSI live pricing pulled 24 September 2026: British Rose Fragrance Oil ₹94.40 / 15 g, ₹212.40 / 50 g, ₹342.20 / 100 g, ₹1,593.00 / 500 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Wick, jar and tool figures verified 10 September 2026 (Blog 760), wick packs rechecked 25 September 2026: Eco Candle Wicks Thin C1 ₹59.00 / 10, ₹118.00 / 20, ₹295.00 / 50, ₹590.00 / 100, ₹2,950.00 / 500, ₹5,900.00 / 1,000 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each); Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00; Wick Centering Device ₹118.00 / 5.

Non-price figures and assumptions: CSI convention: fragrance load is a share of the finished candle (200 g at 8% = 16 g oil + 184 g wax). The 300-candle month is the reader's figure; the 5% allowance, the 1.5% monthly holding rate and the ₹10–₹50 carton discounts are labelled examples to replace. Product-page statements (Chunks up to 13% load) are quoted as the page states them, not as CSI test results. CSI publishes no lot numbers, certificates of analysis or batch-consistency data. Material costs exclude labour, packaging, freight and GST. Diwali 2026 falls on 8 November.
Zurück zum Blog