I'm Producing a Large Wedding Order with Custom Colours and Fragrances — How Much Additional Wax and Fragrance Should I Allow for Colour Matching and Fragrance Approval Tests?

I'm Producing a Large Wedding Order with Custom Colours and Fragrances — How Much Additional Wax and Fragrance Should I Allow for Colour Matching and Fragrance Approval Tests?

 

Heart Cutout Velvet Jar · 50 g wax capacity Dye chips ₹250.00 · liquid dyes from ₹236.00 Green and yellow liquid dyes out of stock
CSI production calculators · Weddings, corporate & bulk
Custom colours and scents need their own test candles before a single favour is poured. Here is how many, round by round, and what they cost.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the approval-allowance calculations set out below. Wording is unedited.
✓ Dye doses are not published — follow each dye's product page ✓ No sample pack sold — build testers from 15 g / 50 g ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documents on request
Production Calculator · Colour & Fragrance Approval
On a plain order, test candles are a handful. On a custom-colour, custom-scent wedding order they come in rounds: shade trials, narrowed shades, a final match in the client's light, fragrance candidates, and a last check with colour and scent together. Count each round in candles, and the allowance stops being a guess.
44 candles
of colour and fragrance approval before production on 1,200 × 50 g favours (2.20 kg of candle, 3.7% of the order) — plus 2% shade rejects in production · working assumptions, CSI live pricing September 2026
Quick answers — read this first
How much extra wax for colour matching on a wedding order? Count the rounds. Three colour rounds (4, 3 and 2 trials per colour, two colours) = 18 candles; with 18 fragrance tests and 8 combined approvals, 44 candles of 50 g. That is 2.16 kg of wax including 3% loss.

How much extra fragrance for approval tests? Fragrance candidates: 3 per scent slot, 3 candles each at 4 g = 12 g per candidate, bought as testers (₹970.64 for six). The chosen oils then carry 4 combined-approval candles each on top of production.

What production allowance covers colour mismatch? A 2% shade-reject allowance (a working assumption): pour 715 pink to finish 700, and 511 green to finish 500. Rejects are divided out, not multiplied.

Which dyes can I use for sage green? Green and yellow liquid dyes and green dye chips were out of stock on the pull date. Blue and yellow dye chips (₹250.00 each) are in stock and can be combined; dye doses are not published, so follow each dye's product page and test. See dyes and what is available.
The short answer
Approval candles: Colour 18 · fragrance 18 · combined 8 = 44 candles (3.7% of 1,200) before production.
Production: 700 pink Japanese Cherry Blossom + 500 green Gardenia, 50 g at 8% (4 g oil + 46 g wax). With 2% shade rejects and 3% loss: 2.96 kg + 2.12 kg of oil.
Order: 65 kg CSI 464 · two production oils · six testers · 1,283 Heart Cutout Velvet Jars · wicks · three dyes = ₹1,24,148.64 at listed prices.
Pre-production candles for a two-colour, two-scent wedding order — one square per 50 g candleRound 1 · first shade trials8Round 2 · narrowed shades6Round 3 · final match in the client's light4Fragrance approval · 3 candidates × 2 slots × 318Combined approval · colour + scent × 48Pre-production total: 44 candles = 2.20 kg of candle · 3.7% of the 1,200-favour orderPlus a 2% shade-reject allowance in production (26 candles) and 3% pour loss on all materialLight squares: unscented colour trials · mid: scented, undyed · dark: final colour + scent together
Every square is one 50 g favour candle poured before production. Colour trials are unscented (the dye is the variable); fragrance candidates are scented but undyed (the scent is the variable); the final combined round checks colour and scent together, because fragrance can shift a shade. The counts are working assumptions; change them to match the client.
Straight answer
I'm producing a large wedding order with custom colours and fragrances. How much additional wax and fragrance should I allow for colour matching and fragrance approval tests?
Count the approval work in candles, round by round, then convert to grams. For this page's example, 1,200 favours of 50 g at 8% in two custom colours (700 blush pink, 500 sage green) and two scents, allow: three colour rounds of 4, 3 and 2 shade trials per colour (18 candles, unscented, because the dye is what you are testing); fragrance approval of 3 candidates per colour, 3 candles each (18 candles, undyed); and a combined approval of the final colour with the chosen scent, 4 per combination (8 candles), because fragrance can shift a shade. That is 44 candles, 2.20 kg of candle, about 3.7% of the order, or 2.16 kg of wax with 3% loss. Fragrance testers for six candidates cost ₹970.64 in 15 g and 50 g bottles. In production, add a 2% shade-reject allowance for batches that do not match. Dye doses are not published, and green and yellow liquid dyes were out of stock on the pull date, so sage green comes from blue and yellow dye chips, tested.
One line: 18 colour + 18 fragrance + 8 combined = 44 approval candles, then 2% shade rejects in production.
Wedding favours are where a published fill weight earns its keep. The Heart Cutout Velvet Jar lists a 50 g wax capacity in red at ₹45.00 each (10 for ₹450.00). The white version was out of stock on the pull date. For this order's 1,283 jars, including every approval candle and a 1% handling allowance, that is ₹57,735.00.
See the Heart Cutout Velvet Jar

Count the approval rounds in candles

"A bit extra for testing" is how approval work becomes a shortfall. Rounds of candles can be counted; "a bit" cannot.

A custom wedding order has two things the client must sign off before you pour: the colour and the scent. Each takes rounds, and each round is a number of real candles in the real jar. Pour them in the production jar, wax and wick, because a shade that looks right in a spoon or a thin chip reads quite differently in a 50 g jar, and a scent judged in a test pot is a different candle. The counts below are working assumptions for a two-colour, two-scent order; change them to match your client and your experience.

Working assumptions · 50 g favour candles · two colours, two scents
Approval rounds, counted
Round What varies Per colour or slot Candles Scented? Dyed?
Round 1 · first shade trials Dye shade 4 trials 8 No Yes
Round 2 · narrowed shades Dye shade 3 trials 6 No Yes
Round 3 · final match in the client's light Dye shade 2 trials 4 No Yes
Fragrance approval Scent 3 candidates × 3 18 Yes (8%) No
Combined approval Nothing — it is the check 4 of the final combination 8 Yes (8%) Yes
Total before production 44

Separating the variables keeps each round honest. Colour rounds are unscented so that a shade difference is only a dye difference. Fragrance rounds are undyed so that the client judges only scent. The combined round is the one that catches interactions: some fragrance oils are commonly associated with colour shift in wax over time, vanilla-type notes especially, and a shade approved unscented can drift once the chosen oil goes in. We do not publish colour-change data for any individual oil, so the combined round is where you find out. Leave the combined candles for a few days before the client sees them.

Testing colour and scent in the same candles. It saves candles on paper: pour every shade trial with a candidate scent in it. It costs more in practice. When the client rejects a candle, you do not know whether they rejected the colour or the smell, so the next round has to change both. On a two-colour order, three colour rounds and one fragrance round done separately is 36 candles; the same decisions made in combined candles often take twice as many rounds.

In material terms, the colour rounds are all wax: 18 × 50 g = 0.90 kg. The fragrance and combined rounds are 46 g of wax and 4 g of oil each, the load being a share of the finished weight as throughout this series: 26 candles use 1.20 kg of wax and 104 g of oil. With 3% pour loss, the pre-production wax is 2.16 kg. Against a production run of 55.2 kg of wax, that is small, but it is real, and on a 50 g favour it is 44 jars you must also have in hand.

Dyes: what is available and what is not published

Two honest limits shape the colour plan. First, dye doses are not published in our data: we cannot tell you how many grams of a dye colour a kilo of wax, so this page does not. Follow each dye's product page and treat your colour rounds as the measurement. Second, availability: on the pull date, the green and yellow liquid dyes and the green dye chips were out of stock. A sage green therefore has to be built from what is listed.

CSI dye listings, pulled 24–25 September 2026 · doses not published
Building blush pink and sage green from in-stock dyes
Target shade Dye Listed size and price Status Note
Blush pink Candle Dye Liquid Red 15 g ₹236.00 · 50 ml ₹472.00 · 100 g ₹900.00 In stock A pale pink usually needs very little red; the rounds find how little
Blush pink (alt.) Red Dye Chips ₹250.00 In stock Chips can be easier to dose in small steps
Sage green Blue Dye Chips + Yellow Dye Chips ₹250.00 each In stock Blue and yellow together make green; the ratio is found by test
Sage green (muted) Candle Dye Liquid Brown 15 g ₹236.00 · 50 g ₹472.00 In stock A trace of brown is a common way to mute a bright green; test it
Green or yellow liquid Candle Dye Liquid Green / Yellow — Out of stock Do not plan the order around these
Green dye chips Green Dye Chips — Out of stock —
Mica is not a wax dye
CSI lists green mica and white mica (10 g ₹57.82 up to 100 g ₹529.82). Mica is commonly used for surface decoration rather than mixed into the melt pool of a burning candle, where makers generally advise against it because it can interfere with the wick. Check the product page before using it on a wicked favour, and do not use it as a substitute for the out-of-stock green dye.

Batch consistency is the other colour risk. Dye measured by the drop or the chip varies a little from batch to batch, and two melter-loads of "the same" pink can differ enough to show when favours stand side by side on a table. Two habits reduce it: make each colour in as few dye batches as your melter allows, and keep a retained reference candle from the approved round beside you while pouring. The shade-reject allowance in production exists for the batches that still come out wrong.

Fragrance approval, costed

Each colour slot has three candidate scents, and each candidate needs three 50 g candles: one for your own burn, two for the client. At 4 g of oil per candle that is 12 g per candidate, which a single 15 g bottle covers with 3 g spare. Where an oil starts at 50 g, the 50 g is its tester. CSI does not sell a fragrance sample pack or discovery set; this is how you build one from the listed sizes.

Oil prices pulled 24 September 2026 · smallest in-stock size covering 12 g
Six candidates, three per colour
Slot Candidate Tester bought Listed price
Blush pink Japanese Cherry Blossom 1 × 15 g ₹104.00
Blush pink British Rose 1 × 15 g ₹94.40
Blush pink Pink Crush 1 × 50 g ₹444.00
Sage green Gardenia 1 × 15 g ₹105.02
Sage green Cucumber Green Tea 1 × 15 g ₹93.22
Sage green Raat Ki Rani 1 × 15 g ₹130.00
All six ₹970.64

Pink Crush has no 15 g, so its tester is the 50 g at ₹444.00, the dearest line in the table; if budget is tight, it is the one to question. We have not published throw measurements for any oil, so the candidates are chosen for the colour story (a cherry blossom and a rose for pink, a gardenia and a green tea for green), not ranked by strength. The client's nose, in your wax and jar, decides. A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? goes further into structuring a sample stage when scent is the only open question.

1
Floral · the pink slot's winner in this example
Japanese Cherry Blossom Fragrance Oil
Flat ₹5.00 a gram at 100 g and 500 g, ₹4.84 at 1 kg. Production for 700 pink favours plus its combined-approval candles needs 2.96 kg: 3 × 1 kg.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹104.00 ₹6.93/g In stock
50 g ₹270.00 ₹5.40/g In stock
100 g ₹500.00 ₹5.00/g In stock
500 g ₹2,500.00 ₹5.00/g In stock
1 kg ₹4,842.00 ₹4.84/g In stock
₹19.37 of fragrance per 50 g favour Buy Japanese Cherry Blossom
2
White floral · the green slot's winner in this example
Gardenia Fragrance Oil
₹4.33 a gram from 100 g to 1 kg. Production for 500 green favours plus its combined-approval candles needs 2.12 kg: 2 × 1 kg + 2 × 100 g.
Pack Price Per gram Status
15 g ₹105.02 ₹7.00/g In stock
50 g ₹223.02 ₹4.46/g In stock
100 g ₹433.00 ₹4.33/g In stock
500 g ₹2,166.00 ₹4.33/g In stock
1 kg ₹4,332.00 ₹4.33/g In stock
₹17.33 of fragrance per 50 g favour Buy Gardenia

Production with a shade-reject allowance

Approval ends when the client signs. Colour risk does not: every melter-load of dyed wax is a fresh chance to miss the shade.

Once colour and scent are approved, production gets two allowances. A 2% shade-reject allowance covers favours that set a visibly different shade from the approved reference and must be pulled. Like any reject rate, it is divided out: to finish 700 pink favours at 2% rejects you pour 700 ÷ 0.98 = 715, and for 500 green, 511. Then a 3% pour-loss allowance applies to all the material. Both are labelled working assumptions.

1
Fix the per-candle split50 g finished at 8% = 4 g oil + 46 g wax. The dye is a trace addition inside the wax and does not change this split in any way that matters for buying.
2
Divide out shade rejects per colourPink: 700 ÷ 0.98 = 715. Green: 500 ÷ 0.98 = 511. 1,226 favours to pour.
3
Apply pour loss and split1,226 × 50 g × 1.03 = 63.14 kg of candle: 58.09 kg of wax and 5.05 kg of oil.
4
Add the pre-production wax2.16 kg for the 44 approval candles. Total wax 60.25 kg.
5
Give each production oil its own lineJapanese Cherry Blossom 2.96 kg, Gardenia 2.12 kg (each including its combined-approval candles). Round each separately.
6
Count jars and wicks from every candle pouredApproval candles and production pours: 1,270 candles, so 1,283 jars with 1% handling allowance and 1,296 wicks with 2%.

Put together, the approval rounds and the shade rejects add 70 candles to a 1,200-favour order, about 5.8%. Pour loss adds 3% of material on top. That is noticeably more than a single-scent, uncoloured order would need, and it should be: every additional decision the client makes is a round of candles. I Have a 10,000-Piece Festive Candle Order — How Much Additional Raw Material Should I Purchase Above the Theoretical Requirement to Protect Against Production Loss? covers the general allowance stack; this page adds the colour-specific layers to it.

The CSI principle
Every decision the client makes is a round of candles. Count the decisions.
Colour, scent and their combination are separate approvals, each with its own candles. Plan them as rounds with numbers, pour them in the production jar, and the allowance becomes a count you can defend rather than a percentage you hope is enough.

The priced order

Oil, wax, dye and jar prices pulled 24–25 September 2026 · wicks verified 10 September 2026
1,200 × 50 g wedding favours, two colours, two scents
Line Need Packs Listed price
Luxury Soy Wax CSI 464 60.25 kg 6 × 10 kg + 1 × 5 kg ₹32,981.00
Japanese Cherry Blossom (production) 2.96 kg 3 × 1 kg ₹14,526.00
Gardenia (production) 2.12 kg 2 × 1 kg + 2 × 100 g ₹9,530.00
Six fragrance testers 12 g each 15 g / 50 g ₹970.64
Heart Cutout Velvet Jar, Red 1,283 128 × 10 + 3 × 1 ₹57,735.00
Eco Candle Wicks Thin C1 (example) 1,296 1 × 1000 + 3 × 100 ₹7,670.00
Dyes: red liquid 15 g, blue chips, yellow chips Dose not published 1 each ₹736.00
Total ₹1,24,148.64

The wax is rated to a 10% fragrance load by its maker, so 8% sits inside it; CSI's own earlier guidance for CSI 464 is a melt and pour range of 80–90°C, which you should confirm on the product page. The wick is priced as an example; wick size for the velvet jar is not published, so the approval candles double as your burn test. One dye of each is priced because the quantity needed is not published; if your colour rounds show you need more, reorder then. The jar is red; if the wedding palette needs a white exterior, the white version was out of stock on the pull date, so ask on WhatsApp before designing around it.

Argued against our own interest, plainly. It would be easy to suggest a 50 g of every dye and a 100 g of every candidate oil "to be safe". The candidates need 12 g each, and the table buys six testers for ₹970.64. The dyes are priced one pack each because nobody, including us, can tell you from the data how much a 1,200-favour run will use; buy one, run your rounds, and reorder from measurement. Over-buying dye is cheap per pack and expensive in total, and leftover pink dye rarely finds a second wedding.
The November–February wedding season is when custom-colour orders arrive with fixed dates. Colour and fragrance rounds take calendar time, so start them now. Send us the colours and scents on WhatsApp and we will confirm which dyes and oils are in stock before you promise a shade.
Check dyes and oils on WhatsApp

If the client also expects formal samples of the finished favour before releasing the order, those are separate from your approval rounds; A Client Wants 1,000 Candles but Expects 20 Samples Before Final Production — Should the Sample Raw Materials be Included in My Procurement Calculation? covers them. If the order may grow, the dyed wax and the chosen oils are both client-specific, which changes the buy-now-or-wait decision; My Client May Increase a 1,000-Candle Order by 20% at the Last Minute — Should I Buy Additional Raw Materials Now or Wait for Confirmation? works through it. And if this wedding shares a month with other jobs, pool the undyed wax across all of them and keep the dyes, oils and jars per order, as I Have Three Bulk Orders Happening in the Same Month — How Do I Combine Their Wax Requirements While Keeping Fragrance Oils and Packaging Quantities Separate? shows. For the basic favour maths without custom colours, I Have a Wedding Order for 300 × 80 g Candles — How Much Wax, Fragrance Oil, Wick and How Many Jars Should I Order Including Backup Units? and I Need 1,000 × 60 g Wedding Favours — How Much Wax Should I Buy When I Also Need 50 Additional Candles for Samples, Replacements and Breakage? start from scratch.

The client approves a colour, a scent and the two together. That is three sign-offs, and three sets of candles.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a custom-colour order we could easily suggest generous packs of every dye and oil. This page does not: it states plainly that dye doses are not published, flags the out-of-stock green and yellow liquid dyes, and buys testers sized to 12 g.

Oil, wax, dye and jar prices are CSI live pricing, pulled on 24–25 September 2026. Eco Candle Wicks prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. Every count, gram figure and total is arithmetic on those prices, shown to two decimals so you can check it.

The round counts, the 2% shade-reject allowance, 3% pour loss and 1% jar and 2% wick allowances are working assumptions, not CSI specifications. Dye doses, colour-change behaviour of individual oils and wick size for the velvet jar are not published. To confirm dye and oil stock, GST invoicing, MSDS or IFRA documents, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How many test candles for colour matching?
Count rounds. A common pattern is first trials, narrowed shades and a final match in the client's lighting. With 4, 3 and 2 trials per colour on a two-colour order, that is 18 candles, poured unscented in the production jar.
How much extra wax for a custom colour wedding order?
For 1,200 × 50 g favours: 2.16 kg for 44 approval candles, plus a 2% shade-reject allowance and 3% pour loss in production. Total wax 60.25 kg, against 55.2 kg in theory.
How much dye do I need per kg of candle wax?
Dye doses are not published in CSI's data, so we do not state one. Follow each dye's product page, and use your colour rounds to measure the dose for your shade, wax and jar.
How do I make sage green candle wax without green dye?
Combine blue and yellow dye chips (₹250.00 each, in stock on the pull date) and adjust by test; a trace of brown is a common way to mute it. Green and yellow liquid dyes and green chips were out of stock.
Can fragrance oil change candle colour?
Some fragrance oils are commonly associated with colour shift in wax, vanilla-type notes especially. CSI publishes no colour-change data for individual oils, so pour a combined approval round with the final colour and scent together and leave it a few days before the client sees it.
What jar holds a 50 g wedding favour candle?
CSI's Heart Cutout Velvet Jar lists a 50 g wax capacity, in red at ₹45.00 each or 10 for ₹450.00. The white version was out of stock on the pull date.
Count the rounds, then buy
44 approval candles, a 2% shade-reject allowance, and dyes you know are in stock.
Luxury Soy Wax CSI 464, fragrance oils from 15 g testers to 1 kg bottles, Heart Cutout Velvet Jars, red liquid dye and blue, yellow, red and brown dye chips. Send us the wedding palette and scents and we will check stock before you start.
Shop CSI 464 wax Check my palette on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product examples reflect the CSI range. The round-counting method applies to any supplier's materials.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24–25 September 2026, CSI live pricing: Luxury Soy Wax CSI 464 ₹2,537.00 / 5 kg, ₹5,074.00 / 10 kg (up to 10% fragrance load, wax maker's stated maximum). Japanese Cherry Blossom ₹104.00 / 15 g, ₹270.00 / 50 g, ₹500.00 / 100 g, ₹2,500.00 / 500 g, ₹4,842.00 / 1 kg. Gardenia ₹105.02 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹433.00 / 100 g, ₹2,166.00 / 500 g, ₹4,332.00 / 1 kg. British Rose ₹94.40 / 15 g. Pink Crush ₹444.00 / 50 g. Cucumber Green Tea ₹93.22 / 15 g. Raat Ki Rani ₹130.00 / 15 g. Candle Dye Liquid Red ₹236.00 / 15 g, ₹472.00 / 50 ml, ₹900.00 / 100 g. Candle Dye Liquid Brown ₹236.00 / 15 g, ₹472.00 / 50 g. Red, blue and yellow dye chips ₹250.00 each. Green and yellow liquid dyes and green dye chips out of stock. Green and white mica ₹57.82 / 10 g to ₹529.82 / 100 g. Heart Cutout Velvet Jar, 50 g wax capacity, Red ₹45.00 / 1, ₹225.00 / 5, ₹450.00 / 10 (White out of stock). Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹5.90 each (10 to 1,000 packs).

Non-price figures and assumptions: Load is a share of finished weight: 50 g at 8% = 4 g oil + 46 g wax. Working assumptions: colour rounds of 4, 3 and 2 trials per colour; 3 fragrance candidates per colour slot, 3 candles each; 4 combined-approval candles per combination; 2% shade rejects (divided out); 3% pour loss; 1% jars; 2% wicks. Dye doses, oil colour-change behaviour and wick size per jar are not published. CSI 464 melt/pour 80–90°C is CSI's own earlier guidance; confirm on the product page. Costs exclude labour, packaging, freight and GST. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog