Is It Safe to Add Fragrance Oil Above Its Flash Point?

Is It Safe to Add Fragrance Oil Above Its Flash Point?

 

13 of 16 published figures are 42°C+ above the window Three low ones: 85°C, 93°C, 98°C GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
You are not being asked to take a risk. You are being asked to read two numbers before you pour.
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch.… It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
★★★★★
"Highly recommended for candle making. Convenient to use."
Mohabatti Ki DukaanVerified buyer · Jan 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.… I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me."
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter (Imported)
★★★★★
"I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch.… It is highly concentrated."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Tuberose Fragrance Oil
★★★★☆
"Will buy more.. wonderful"
Punam SarmaVerified buyer · Dec 2024
Cinnamon Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Ordered soy wax, fragrance oils, wax and thermometer — everything was great quality! Gilli Mitti and Pumpkin Spice scents are amazing and authentic. Packaging was secure and delivery was on time. Highly recommended for candle makers! ⭐⭐⭐⭐⭐"
RenuVerified buyer · Jul 2026
Gilli Mitti Patchouli Fragrance Oil
★★★★★
"Highly recommended for candle making. Convenient to use."
Mohabatti Ki DukaanVerified buyer · Jan 2026
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best.… I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me."
Sonal SahaniNov 2024
Electric Wax Melter (Imported)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Every figure quoted from the live product page ✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ MSDS and IFRA documentation on WhatsApp
Candle Supplier Guides · Fragrance Oils
The honest answer is no — and the more useful answer is that on CSI's published list you almost never have to, because the add window already sits below every figure but one.
42°C+
headroom between the 80–90°C add window and 13 of the 16 flash points CSI publishes · three sit lower · live pages, September 2026
Quick answers — read this first
Is it safe to add fragrance oil above its flash point? Do not do it. Nothing dramatic usually happens, but there is no benefit on the other side of the line and the failure mode is a fire. The Gardenia Tuberose Fragrance Oil page puts it plainly in its own words: never pour fragrance oil into wax above its flashpoint temperature.

Will the oil catch fire if I go over? Only if three things happen together: the liquid is at or above its flash point, enough vapour gathers above it, and an ignition source is within reach. Remove any one and there is nothing to ignite — and on a bench with no naked flame, the third is already gone.

Which CSI oils need care at the add temperature? Three of the 16 published figures: Neroli at 85°C, Palo Santo at 93°C and Gardenia Tuberose at 98°C. Work at the bottom of the 80–90°C window with a thermometer in the wax. Every other published figure is 132°C or higher.

What if the page does not publish a flash point? Ask for the safety data sheet on WhatsApp — 57 of CSI's 92 oil pages do not print one. Meanwhile follow the wax page's window, add off the heat, and keep the bench free of flame; that routine is what makes the figure a formality.
The short answer
Do not add above the figure: there is no scent, cost or process benefit to gain by crossing it, and the downside is the only serious one in candle making.
You rarely have to: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance at 80–90°C, and 13 of the 16 published figures sit 42°C or more above the top of that window.
Three oils need the low end: Neroli 85°C, Palo Santo 93°C, Gardenia Tuberose 98°C. Take the wax down to 80°C, read the thermometer, then add.
The three conditions that must occur together before fragrance oil vapour can flash, and the bench control that removes each one A flash needs all three at onceRemove any one line and there is nothing to ignite1 · The oil is at or above its flash pointCSI's three lowest published figures: 85°C, 93°C, 98°COn the benchTake the wax down to 80°C and read a thermometerAND2 · Enough vapour has gathered above itAn open bottle, a still and closed roomOn the benchCap the bottle as soon as you have weighed; open a windowAND3 · An ignition source is within reachAn LPG burner, a heat gun element, a lit test candleOn the benchMelt electrically; no naked flame on the pouring benchAll three at once: a momentary flashAny one missing: nothing happens at all
A flash is not one condition but three occurring together, and a candle bench can remove all three cheaply. Deliberately left out: figures for CSI's waxes, which are not published, and any claim about what happens at a particular temperature in a particular workshop — this is the general fire model, not a prediction.
Straight answer
Is it safe to add fragrance oil to wax that is hotter than the oil's flash point?
No — and the reason is not that a pitcher of wax is likely to ignite, because it is not. The reason is that crossing the line buys you nothing. The oil incorporates just as well at 80°C as at 100°C, the wax pages already tell you where to work, and the only thing on the far side of the figure is a situation in which vapour above an open bottle could take light if a flame were near. On CSI's published list you mostly cannot cross it even by accident: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance at 80–90°C, and 13 of the 16 published flash points are 132°C or higher — 42°C or more above the top of that window, and up to 116°C above it. Three are lower: Neroli at 85°C, Palo Santo at 93°C and Gardenia Tuberose at 98°C, whose page asks in its own words that you add the oil to wax below that temperature. For those three, take the wax to the bottom of the window — 80°C, read on a thermometer rather than guessed — and add there. Then make the question permanent by fixing the bench: melt electrically, keep naked flame away from the pour, cap the bottle as soon as you have weighed, and never heat neat oil. Seventeen more pages state only that the figure exceeds 93°C, which still puts the window below it; 57 publish nothing, and for those you ask for the sheet rather than guess.
One line: Do not cross the figure — but on CSI's list the 80–90°C window already sits below 13 of the 16 published flash points; three need the bottom of the window and a thermometer.
The kit that makes this a non-question. A Pen Thermometer at ₹354.00 and a Steel Pouring Pitcher 600 ml at ₹708.00 come to ₹1,062.00; add a Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 and you have a thermostatted melt with no naked flame anywhere near it for ₹3,422.00.
Shop candle making tools

What "above the flash point" actually risks

Crossing the figure does not start a fire. It removes one of the three things that were preventing one.

A flash point is the temperature at which the vapour standing above a liquid becomes rich enough to carry a flame for a moment. It is not a temperature at which anything ignites by itself — that is the autoignition temperature, which is far higher and needs no flame at all. So the accurate way to read "the wax is above the oil's flash point" is not "this is now dangerous" but "one of the three conditions for a fire is now satisfied".

The three conditions are the whole model. First, the liquid has to be at or above its flash point. Second, enough of its vapour has to accumulate in the air just above the surface — which needs a still, enclosed space and an exposed surface, not a stirred melt in a moving room. Third, an ignition source has to be close enough to that vapour to light it: a flame, a spark, a glowing element. All three, at the same moment, in the same place. Any one missing and nothing occurs.

That model explains why so many makers pour for years without incident while still being advised to respect the figure. On a typical bench the second and third conditions are usually absent anyway — the room is ventilated, the bottle is capped between pours, the melt is electric. What the advice is really protecting you against is the day all three line up: a bottle left open next to a double boiler on an LPG burner in a closed kitchen in June, with the flame a hand's width from the pan.

It is also worth being exact about scale. The hazard belongs to neat oil — the 16 g you have just weighed, sitting in a cup with an open surface. Once that oil is dispersed through 200 g of molten wax at 8%, the air above the melt is overwhelmingly wax vapour and the situation is a different one entirely. The risky object on your bench is the open bottle and the measuring cup, not the stirred pitcher. Everything in the handling routine below follows from that one fact.

Warming the fragrance oil before adding it. Some makers heat the oil so it blends more readily, usually in a bowl over the same pan of hot water that is melting the wax. This takes neat oil with an open surface and moves it towards its flash point for no benefit at all — soy takes fragrance perfectly well at the temperature the wax page specifies, with a two-minute stir. Heat the wax. Never heat the oil.
Treating "nothing has ever happened" as a method. Every workshop that has had an incident had an unbroken record of not having one the day before. The three conditions are cheap to break — a lid, a window, an electric melter — and they cost nothing once set up. Habit is the control; a good outcome so far is not.

Why the add window already sits below almost every published figure

Read the two numbers together and most of the worry disappears before you light anything.

CSI's wax pages state where fragrance goes in. The Luxury Soy Wax Chunks page says to melt to approximately 80–85°C, add fragrance at 80–90°C and stir slowly for two full minutes. The Eco Soy CSI 400 page says to add fragrance at 85°C within an 80–90°C band and stir gently for two minutes. The Premium Coconut Soy CSI 468 page gives a melting point of 50–53°C and a pour temperature of 58–60°C — lower again, and below every figure in the table without exception.

Set the top of that window, 90°C, against each published flash point and the picture resolves itself. Thirteen oils have at least 42°C of headroom. Three do not, and those three are the entire practical content of this page.

Headroom
Every published flash point against the 80–90°C fragrance-add window
Oil (product page) Flash point on page Headroom above 90°C Headroom above 80°C What it means at the bench
Neroli 85°C −5°C +5°C Inside the window — work at 80°C and confirm
Palo Santo 93°C +3°C +13°C 3°C of headroom — work at the lower end
Gardenia Tuberose 98°C +8°C +18°C 8°C of headroom — the page asks you to stay below it
Cinnamon Vanilla 132°C +42°C +52°C Comfortable across the whole window
Citronella 132°C +42°C +52°C Comfortable across the whole window
Blue Ocean 143°C +53°C +63°C Comfortable across the whole window
Jasmine 185°C +95°C +105°C Far above anything on the bench
Sage and Cedarwood 190°C +100°C +110°C Far above anything on the bench
British Rose 192°C +102°C +112°C Far above anything on the bench
Cinnamon 193°C +103°C +113°C Far above anything on the bench
Ylang Ylang Flower 193°C +103°C +113°C Far above anything on the bench
Eucalyptus Spearmint 199°C +109°C +119°C Far above anything on the bench
Verbena 200°C +110°C +120°C Far above anything on the bench
Sandalwood 203°C +113°C +123°C Far above anything on the bench
Vanilla Bean 203°C +113°C +123°C Far above anything on the bench
Vetiver 206°C +116°C +126°C Far above anything on the bench
Priced above: oils used in the worked examples on this page, at their largest available pack in September 2026 — Gardenia Tuberose 1000 gm ₹4,332.00 (₹4.33/g), Neroli 1 kg ₹6,655.20 (₹6.66/g), Palo Santo 1 kg ₹6,018.00 (₹6.02/g), British Rose 1 kg ₹3,068.00 (₹3.07/g); Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each in the 100-pack; Pen Thermometer ₹354.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00.

Two more groups need placing. Seventeen fine-fragrance-grade pages state a threshold rather than a measurement — flash point greater than 93°C. That is less information than a number, but it is not nothing: it tells you the true figure is above 93°C, and the 80–90°C window sits below 93°C, so the window is below the figure whatever the figure turns out to be. The remaining 57 pages publish nothing, and there the honest answer is that it is not published. Ask on WhatsApp before a bulk purchase, and in the meantime work the window and the bench routine, which is what you would be doing anyway.

One absence is worth naming rather than glossed over: CSI does not publish a flash point for its waxes. If you need that figure — a landlord, an insurer or a corporate buyer may ask for it once you are holding 10 kg quantities — request the safety data sheet for the wax as well as the oil. It is not a number to estimate from a blog, and it is not one this page will invent.

The three low figures, and exactly how to work with them

Eight degrees of headroom is plenty. It is only plenty if you know what the wax is actually doing.

Gardenia Tuberose publishes 98°C and its page raises the point itself, flagging the lower flash point, telling you to add the oil to wax below that temperature and stating outright that fragrance oil should never be poured into wax above its flashpoint. Palo Santo publishes 93°C. Neroli publishes 85°C — which falls inside the 80–90°C band the wax pages give, so this is the one oil on the published list where the instruction and the window genuinely overlap and the answer has to be the bottom of the window rather than the middle of it.

In practice all three come down to the same discipline: take the wax to 80°C and add there, with a thermometer in the melt rather than a timer on the hob. Soy does not need to be hot to accept fragrance; it needs to be molten and stirred. Eighty degrees is molten by a wide margin — the Luxury Soy Wax Chunks page's own melt figure is approximately 80–85°C — and the two-minute stir does the rest of the work.

Cost is not a reason to avoid these oils, and it is worth saying so given this page could easily read as a warning against three products CSI sells. A 200 g candle at 8% with Gardenia Tuberose at 1000 gm pricing is ₹119.80 of wax, ₹69.31 of oil and ₹5.90 of wick — ₹195.01 in materials. Neroli at 1 kg pricing puts ₹106.48 of oil in the same candle and Palo Santo ₹96.29. They are premium oils that want ten degrees more attention than a 203°C woody, and that is the whole of it.

1
Look up both numbers before the wax is on Your wax page's add window and your oil page's flash point, written on the batch sheet side by side. For a Luxury Soy Wax Chunks batch that is 80–90°C against, say, 98°C. If the oil page prints no figure, that line reads "not published — sheet requested", and you work the window.
2
Weigh the oil cold and cap the bottle Measure the oil into a small steel or glass cup on an accurate scale — 16 g per 200 g of wax at 8% — with the bottle away from the melt, then close the bottle straight away. The open bottle is the object with the exposed surface, and it should be open for seconds rather than minutes. A dedicated Candle Making Weighing Scale is ₹354.00 and is stocked in small numbers; any accurate 0.1 g kitchen scale does the same job.
3
Bring the wax down to the bottom of the window, off the heat Take the melt off the burner or out of the melter, put the Pen Thermometer in it and watch the reading fall to 80°C. Do not add at a temperature you assumed — soy sitting in a steel pitcher loses heat unevenly, and the number on the thermometer is the only one that counts. For CSI 468 you are working at 58–60°C anyway.
4
Add, stir two minutes, and pour Pour the measured oil into the wax rather than the wax onto the oil, and stir slowly for two full minutes as the wax page asks — slow and complete beats fast and frothy. With the bottle shut, the melt off the heat and no flame on the bench, all three conditions from the diagram are now broken at once, and the flash point has become a line on your spec sheet instead of a worry.
ONE THERMOMETER, NOT ONE GUESS
The single change that retires this whole question is reading the wax instead of estimating it. A Pen Thermometer is ₹354.00 — roughly the oil cost of three 200 g candles at 8% with Gardenia Tuberose. Makers who add "when it looks right" are routinely ten to fifteen degrees out in both directions, which is exactly the size of the margin being discussed on this page.
Pouring a low-flash oil this week? Gardenia Tuberose 100 gm ₹433.00 (page gives 98°C, 0.2% vanillin), Palo Santo 100 gm ₹601.80 (93°C, 0% vanillin) and Neroli 100 gm ₹665.52 (85°C, 0% vanillin) each carry six 200 g candles at 8%. Pair them with Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00/kg and a thermometer you actually use.
Shop fragrance oils

The bench routine that makes the question permanent

Six habits, none of them expensive, and you stop needing to think about any of this.

The reason to fix the bench rather than memorise temperatures is that the bench protects you on the oils whose figures you do not have. Fifty-seven of CSI's oil pages publish no flash point, and no amount of careful reading will produce one. A routine that is safe without the number is safe with it too.

Bench audit
Where each of the three conditions comes from in a home workshop, and what removes it
Where it comes from Condition it satisfies What removes it Cost
An LPG burner under a double boiler Ignition source Carry the melt off the hob before any bottle is opened — or melt electrically Free, or ₹2,360.00 for a Mini Electric Wax Melter
A heat gun smoothing tops on the same bench Ignition source Finish scenting and close every bottle before any surface work Free
A test candle burning while you pour Ignition source Burn tests in a separate room or a separate session Free — and it protects your nose as well
The bottle left open while you stir Accumulated vapour Cap it the moment the oil is weighed Free
A closed, still room in summer or monsoon Accumulated vapour A window or a fan, airflow directed away from the wax Free
Wax added at a guessed temperature Liquid at or above its flash point Read the melt with a thermometer, off the heat ₹354.00 for a Pen Thermometer

Take the open flame out of the process

The commonest Indian setup is a double boiler on an LPG burner, which puts a naked flame directly under the vessel you are working over. It is cheap and it works, and if it is what you have, the discipline is to carry the melt away from the hob before the bottle is opened — a Steel Pouring Pitcher at ₹708.00 exists for exactly this. A Mini Electric Wax Melter at ₹2,360.00 removes the flame altogether and holds a temperature while you weigh, which is why reviewers who bought it for convenience end up describing it as a temperature control.

Never pour with a test candle burning on the same surface

This is easy to do during a development week: three jars burning for a throw test at one end of the table, a fresh batch being scented at the other. It reintroduces the exact ignition source you removed by going electric. Burn tests belong in a separate room or a separate session, and there is a second reason for that — a nose surrounded by burning candles cannot judge the batch it is pouring.

Ventilate, and keep the bottle shut

Vapour needs stillness to accumulate. An open window, a fan pointed away from the wax, or five minutes of extraction before you start removes the second condition. Capping the bottle the moment you finish weighing removes the exposed surface. Both cost nothing, both also happen to preserve the fragrance in the bottle for longer, which is a separate argument for the same habit.

Keep a heat gun away from an open bottle

A heat gun used to smooth candle tops runs a glowing element and blows hot air across a surface — useful on a set candle, and a poor companion to a bottle of neat oil standing open beside it. Finish the scenting, close everything, then do the surface work.

Have a way to put out a small fire, and know the one you must not use

This is general practice for any hot-oil or hot-wax work, and it is worth stating plainly because candle making brings both into a domestic room. Water is the wrong response to a wax or oil fire: it flashes to steam under the burning layer and throws it outwards. Cutting the heat and smothering — a metal lid, a fire blanket, a suitable extinguisher kept in the room and not in a cupboard on another floor — is the standard answer, and knowing which one you have before you need it is the point of the paragraph.

The CSI principle
Do not manage the risk at the thermometer. Remove it at the bench, and the thermometer becomes a detail.
Three conditions, three habits: melt off the flame, cap the bottle, ventilate the room. None of them costs more than a ₹354.00 thermometer, and they work on the 57 oils whose figures are not published.

The bigger fire risk in a candle workshop is not the fragrance

A supplier warning you about fragrance oil while you leave a pan of wax on a burner has its priorities reversed.

Wax is the large volume in the room and the thing being heated, often for half an hour at a time, often while something else is being done. General practice in candle making has always been the same: never leave melting wax unattended, never melt on direct high heat without watching a thermometer, and never top up a hot pan from a kettle. Overheated wax smokes before it does anything worse, and smoke from a melt is the signal to cut the heat and stand back, not to carry on and open a window.

A thermostatted melter changes the character of that risk more than any other purchase, because it stops the wax climbing while your attention is elsewhere. That is not a sales point invented for this page — it is the thing the reviews of the melters keep describing, in the words of makers who bought them to save time and stayed for the temperature.

The honest hierarchy for a small Indian candle workshop, in order: unattended heating first, electrical load and damp monsoon wiring second, open flame near open bottles third, and a fragrance oil's flash point a distant fourth — because as the table above shows, on CSI's published list the fourth one is mostly already handled by following the wax page. Spend your attention in that order.

The number on the bottle is worth reading. The pan you walked away from is worth more of your attention than the number ever will be.
— CandleMakingSuppliesIndia

The Indian workshop: kitchens, summers and festive rushes

Most Indian candle businesses start in a kitchen, and a kitchen is a room designed around an open flame.

That is the single biggest difference between the advice a US blog gives and the advice that is useful here. A maker in a two-bedroom flat in Pune or Kolkata is melting wax on the same LPG hob the family cooks on, an arm's length from a cylinder, in a room that may be closed against dust or rain. None of the numbers change, but the third condition — an ignition source within reach — is present by default rather than by accident, so the habits that remove it matter more.

Summer adds nothing to the flash-point question and a lot to comfort. A closed Delhi or Nagpur workshop at 42°C is more than forty degrees below the lowest published figure, so ambient heat is not bringing any bottle near its flash point. What summer does do is make you reluctant to open a window or run a fan near a melt, which quietly reintroduces the stillness the vapour needs. Ventilate anyway, with the airflow directed away from the wax so the melt does not skin.

The monsoon brings its own version. Damp walls, extension boards on the floor, a melter and a heat gun on the same board, and a hurried festive schedule — these are the ingredients of an electrical incident rather than a fragrance one. Diwali 2026 falls on 8 November 2026, so festive stock wants pouring by about mid-October for a 14–21 day cure plus transit, which means the rush lands in the weeks when the weather is still turning. Set the bench up properly before that fortnight, not during it.

Finally, the commercial reason to have all this in order. Corporate and hotel buyers ask candle brands for safety data sheets during onboarding, and the flash point is one of the lines they read. A brand that can send a folder of sheets and describe its own handling routine in two sentences reads as a manufacturer. Ask CSI for the documentation when you buy the oil on WhatsApp, and file it by oil with the date.

Scaling the batch without scaling the routine. The move from 1 kg to 10 kg melts changes everything about this page's arithmetic: a bigger vessel takes far longer to come down through the window, holds heat while you weigh 800 g of oil, and is too heavy to carry away from the hob mid-process. At that size the electric melter stops being a convenience and becomes the method, the oil gets weighed into a covered jug before the melt is ready, and someone stays with the wax the whole time. Plan the routine for the batch size you are growing into.
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and this page argues against its own convenience twice: it tells you that three of the oils in the catalogue want more care than the rest, and it tells you that the fire risk worth most of your attention is the wax you are already heating rather than anything you might buy. The first costs CSI sales of three premium oils; the second sells nothing at all. Both are the honest reading of what the pages publish.

Every flash point, add temperature and load quoted here is from a live CSI product page, and every price is from live stock in September 2026; the linked product pages are always authoritative. The three-condition fire model, the fire, flash and autoignition distinction, and the handling and extinguishing practice described are general safety practice, stated as such, and are not CSI test data. CSI does not publish a flash point for its waxes and does not publish a fragrance ceiling for Eco Soy CSI 400 — both are said plainly here rather than estimated. Nothing on this page is a substitute for the safety data sheet for the specific oil in front of you.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to get a written flash point for an oil whose page does not print one before you pour a production batch.

Frequently asked questions

Is it dangerous to add fragrance oil above its flash point?
It is not automatically dangerous, and it is not worth doing. Above the flash point the vapour over the neat oil can take light if a flame or spark reaches it — one of three conditions for a fire, the other two being enough accumulated vapour and an ignition source nearby. There is no benefit on the far side of the line, so the sensible answer is to stay below it.
What happens if I already poured a batch above the flash point?
If nothing ignited, nothing has happened that endangers you or the candles — they are not unsafe to burn because of the add temperature. Note it on the batch sheet, because unusually hot adding is worth watching for its effect on scent, and fix the sequence for the next batch: melt off the heat, read the thermometer, add at the bottom of the window.
Which CSI fragrance oils have a flash point close to the add temperature?
Three of the sixteen published figures: Neroli 85°C, Palo Santo 93°C and Gardenia Tuberose 98°C. The Gardenia page raises the point itself and asks that the oil be added to wax below that temperature. Add all three at 80°C with a thermometer in the melt.
Does the flash point still matter once the oil is mixed into the wax?
Far less. The measured figure belongs to undiluted oil with an exposed surface; once 16 g is dispersed through 200 g of molten wax, the vapour above the melt is dominated by wax. The moments to respect are weighing and adding, when the bottle is open, rather than stirring and pouring.
What flash point does soy wax have?
CSI does not publish a flash point for its waxes, so this page will not put a figure on it. Request the safety data sheet for the wax on WhatsApp — +91 7397976926 — particularly if a landlord, insurer or corporate buyer has asked. In day-to-day practice the wax risk is managed by never leaving a melt unattended and watching a thermometer, not by a number.
Is it safe to melt candle wax on a gas stove in an Indian kitchen?
It is what most Indian makers start with, and it can be done carefully: a double boiler rather than direct heat, a thermometer in the wax, nothing else being cooked, and the melt carried away from the hob before any fragrance bottle is opened. An electric melter at ₹2,360.00 removes the flame from the process entirely, which is why it is the first equipment upgrade worth making.
Fix the bench
Two numbers on the batch sheet, three habits at the bench, and this stops being a question.
Pen Thermometer ₹354.00 · Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00 · Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00 · Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00 (page: add fragrance at 80–90°C, stir 2 minutes) · Gardenia Tuberose 100 gm ₹433.00 (98°C) · Neroli 100 gm ₹665.52 (85°C) · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop candle making tools Request MSDS on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The three-condition fire model, the flash, fire and autoignition distinction, the handling routine and the extinguishing practice are general safety practice for hot wax and oil work and apply to any supplier's materials; only the published figures, page instructions and prices are CSI-specific. Nothing here replaces the safety data sheet for the specific oil you are pouring.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Two longer reviews are shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Niharika S, Sonal Sahani. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series unit: 200 g of wax plus 16 g of fragrance oil at 8% of wax weight (216 g poured), jar excluded; wax grade used is Luxury Soy Wax Chunks. Wax pages, September 2026: Luxury Soy Wax Chunks — melt to approximately 80–85°C, add fragrance at 80–90°C, stir slowly 2 minutes, up to 13% of total wax weight, cure minimum 48 hours and ideally 1–2 weeks; Eco Soy CSI 400 — add fragrance at 85°C within 80–90°C, stir gently 2 minutes, fragrance ceiling not published; Premium Coconut Soy CSI 468 — melting point 50–53°C, pour 58–60°C, up to 13%; Luxury Soy Wax CSI 464 — up to 10%. CSI does not publish a flash point for any of its waxes. Published oil flash points used: Neroli 85°C, Palo Santo 93°C, Gardenia Tuberose 98°C, Cinnamon Vanilla 132°C, Citronella 270°F (132°C), Blue Ocean 143°C, Jasmine 185°C, Sage and Cedarwood 190°C, British Rose 192°C, Cinnamon 193°C, Ylang Ylang 193°C, Eucalyptus Spearmint 199°C, Verbena 200°C, Sandalwood 203°C, Vanilla Bean 203°C, Vetiver 206°C; 17 further pages state only that the figure exceeds 93°C; 57 of the 92 pages publish no figure. Vanillin quoted: Gardenia Tuberose 0.2%, Neroli 0%, Palo Santo 0%. Prices, September 2026: Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00; Gardenia Tuberose 1000 gm ₹4,332.00 and 100 gm ₹433.00; Neroli 1 kg ₹6,655.20 and 100 gm ₹665.52; Palo Santo 1 kg ₹6,018.00 and 100 gm ₹601.80; British Rose 1 kg ₹3,068.00; Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00 (₹2.83/g, the collection's lowest per-gram rate); Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each in the 100-pack; Pen Thermometer ₹354.00; Steel Pouring Pitcher 600 ml ₹708.00; Mini Electric Wax Melter 1 litre ₹2,360.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00, stocked in small numbers. Computed: 200 g of Luxury Soy Wax Chunks ₹119.80; 16 g of Gardenia Tuberose ₹69.31; 16 g of Neroli ₹106.48; 16 g of Palo Santo ₹96.29; one 200 g Gardenia candle at 8% with a C1 wick ₹195.01; thermometer and pitcher ₹1,062.00; thermometer, pitcher and melter ₹3,422.00. Headroom figures are the published flash point minus 90°C and minus 80°C. Workshop temperatures, batch sizes and scenarios are illustrative. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog