My Candle Smells Strong Near the Jar but Doesn't Fill the Room — Do I Need a Different Fragrance Oil, Wick or Wax?
Aktie
What should I measure first? A reach test, free, in two rooms: score the candle at 1 m, 3 m and the doorway at 30, 60 and 120 minutes, in your problem room and in a small room. Then log the melt pool at hour 4. Those two readings tell you which lever to pull.
What does the fix cost? ₹153.40 if the pool is short. ₹639.20 to test a wider vessel (two Apothecary jars, braided and C2 wicks). ₹909.20 to ₹959.20 with a control oil. Three weeks, six test candles at most (eight with an optional wax pair).
What if my candle is just too small for the room? Then no oil will fix it. A 7 cm jar has about 33 cm² of pool. Design a wider candle for large rooms, or label the small one for bedrooms.
- Straight answer: oil, wick or wax?
- Strong at the jar, weak in the room: what it tells you
- Week 1: the reach test and the pool check
- The vessel: pool area, room area and the ratio that matters
- Weeks 2 and 3: the reach set, dated and costed
- Reading the result: what to change, what to buy
- The wide candle as a product: cost per candle
- What to buy, lever by lever
- Frequently asked questions
Strong at the jar, weak in the room: what it tells you
Hot throw comes from fragrance evaporating off the molten pool. Near the jar you are smelling that plume before it has spread; across the room you are smelling it after it has been diluted through the air and carried away by a fan, an AC or an open door. So "strong near the jar, weak across the room" is a different complaint from "weak when lit" (the fix plan for that is My Soy Candle Smells Strong When Cold but I Can Barely Smell It After Lighting — What Should I Change First?), and it has a different fix list. The general choice between wax, wick and oil is costed in Should I Change My Wax, Wick or Fragrance Oil to Improve Hot Throw?; this page goes one level deeper for the reach problem specifically.
| Lever | What it changes | Tell-tale sign it is the limit | Cost to test |
|---|---|---|---|
| Room and air | How fast the scent is diluted and removed | Fine in a small room with the door shut; weak with the fan on | Nothing |
| Wick | Pool width and depth, and how hot the pool runs | Pool short of the glass at hour 4, or very shallow | ₹153.40 for C1 + C2 |
| Vessel diameter | Total pool area, the surface that releases scent | Full pool, fine in the bedroom, weak in the living room | ₹639.20 for the wide-jar pair |
| Oil structure | Which notes survive the trip across the room | A control oil reaches further in the same candle and room | ₹270.00 or ₹320.00 for a 50 g control |
| Wax | Ceiling and how the blend releases oil | Everything above passes and the gap remains | ₹325.00 for a CSI 468 pair, plus re-wicking later |
Is it actually the fragrance oil?
For a reach problem, we treat the oil as a suspect only when three things are true: the pool is full and 0.5 to 1 cm deep at hour 4 (commonly cited rules of thumb, not CSI data), the candle has cured at least a week, and a control oil poured into an identical candle reaches clearly further in the same room on the same evening, judged blind. If the control stops at the same distance, the oil is not your limit, and a new one would stop there too. The general weak-throw order of suspects is in the hub guide; do not repeat it here if you have already done it.
Week 1: the reach test and the pool check
Saturday 26 September — the reach test, two rooms
Use a candle at least a week old. Measure both rooms' floor areas first. In the problem room, fan and AC off, door shut, light the candle and leave. Someone else notes the time. At 30, 60 and 120 minutes, walk in and score at three stations: 1 metre from the candle, 3 metres, and the doorway, on a 0 to 3 scale (0 nothing, 1 faint, 2 clear, 3 strong). Step outside for two minutes between stations to rest your nose. Air the room, and repeat the same evening, or the next, in your smallest room. If you normally sell to people with a ceiling fan running, repeat the problem-room test once more with the fan on its lowest setting.
| Room / time | 1 m | 3 m | Doorway |
|---|---|---|---|
| Bedroom 10.5 m², 30 min | 3 | 2 | 1 |
| Bedroom 10.5 m², 120 min | 3 | 3 | 2 |
| Living room 20 m², 30 min | 3 | 1 | 0 |
| Living room 20 m², 120 min | 3 | 1 | 1 |
| Living room, fan low, 120 min | 2 | 0 | 0 |
The illustrative pattern above, strong at 1 m everywhere, good at the bedroom door by two hours, poor at the living-room door, is the classic reach problem: the candle works, the room is too big for it. Your own sheet may read differently; the table below tells you what each pattern points to.
Sunday 27 September — the pool check, from the same burn
During the problem-room burn, also measure the pool across and its depth with a skewer at hours 1 to 4, and the jar's inside diameter. Worked example: a 5.5 cm pool in a jar 6.5 cm across inside melts 72% of the surface. A very rough guide is about an hour of burning per 2.5 cm of width to reach the glass; a common target depth is roughly 0.5 to 1 cm (rules of thumb; measure yours).
| Reach pattern | Pool at hour 4 | Lever | Order on 27 September |
|---|---|---|---|
| Weak even at 1 m after an hour | Any | Not a reach problem; it is weak hot throw | Nothing yet; follow the 14-day plan |
| Strong at 1 m, slow to build, weak far off | Short of the glass | Wick | C1 + C2 packs, ₹153.40 |
| Good at the bedroom door, weak at the living-room door | Full, 0.5 to 1 cm deep | Vessel (pool area vs room area) | The reach set, ₹639.20 |
| Weak far off in both rooms | Full | Oil structure or wax | Reach set plus a control oil, ₹909.20 to ₹959.20 |
| Good with fan off, gone with fan on | Full | Room and air | Nothing; set customer expectations |
If the pool was short. Pour two 150 g candles at 8% on Tuesday 29 September with your oil, one on C1 and one on C2 (if your current wick is one of these, pour the other plus a repeat of your current). Burn both for the pool log on Friday 2 October, their cure day 3, and carry the winner into week 2. Re-wicking after an oil or jar change is covered in How to Choose a Wick After Changing Fragrance Oil.
The vessel: pool area, room area and the ratio that matters
A full melt pool is a disc, and the area of a disc grows with the square of its width. Taking the pool as roughly the jar's inside diameter, a Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), whose page gives an outer diameter of 7 cm, has a pool of about 6.5 cm and 33.2 cm². The Apothecary Glass Candle Jar, whose page gives 10 cm at the rim and base, has a pool of about 9.5 cm and 70.9 cm². That is roughly 114% more surface releasing scent at the same load. (Both inside diameters are assumptions, 0.5 cm under the page's outer figure; measure yours.)
Now divide pool area by the floor area of the room. We call the result the reach ratio. It is a planning tool, not physics: it ignores ceiling height and air movement, and nobody publishes a threshold. What it does well is compare your rooms with each other.
| Pool | Bedroom 10.5 m² | Living room 20 m² | Hall 35 m² |
|---|---|---|---|
| 6.5 cm (33.2 cm², 150 g jar) | 3.16 | 1.66 | 0.95 |
| 9.5 cm (70.9 cm², Apothecary) | 6.75 | 3.54 | 2.03 |
Read it with your reach sheet. If your 150 g candle reaches the bedroom door (ratio 3.16) and not the living-room door (1.66), the Apothecary pool in the living room brings you back to 3.54, close to the bedroom figure. For a 35 m² hall, even the wide pool only reaches 2.03; there, two candles, or a still wider vessel such as the Premium Glass Clip Top Airtight container (page: "Dimension- 11cm * 11cm * 10cm", "Wax Fill - 550g"), are the honest options, each with its own wick test. Height does not add pool: a tall narrow jar burns longer, not wider.
Weeks 2 and 3: the reach set, dated and costed
You cannot change a jar's diameter without changing its wick, so the wide-jar candles change the format as a package: vessel plus a wick built for it. That is still one decision variable (the format) against your current candle, and the two wide candles differ from each other by wick only. The oil question runs in parallel in 150 g jars, where it is cheapest.
| Candle | Vessel | Oil | Wick | Oil / wax | Pair and question |
|---|---|---|---|---|---|
| N1 | 150 g clear jar | Yours | Week 1 winner | 12 g / 138 g | N1 vs N2: is the oil the limit? |
| N2 | 150 g clear jar | Control (JCB or DVO) | Week 1 winner | 12 g / 138 g | N2 vs N1 |
| V1 | Apothecary, 500 gm | Yours | One Cotton Braided, centred | 40 g / 460 g | V1 vs V2: which wick set suits the wide jar; V vs N1: does the wider pool reach? |
| V2 | Apothecary, 500 gm | Yours | Two Eco C2, spaced evenly | 40 g / 460 g | V2 vs V1 |
Materials: 1,196 g of wax, two 150 g jars and two Apothecary jars, one braided and up to four C2 wicks, 92 g of your oil and 12 g of the control (38 g left in its 50 g bottle). Valued at CSI prices, the set consumes ₹1,347.01 excluding your oil (wax ₹606.85 as CSI 464 at the 10 kg price), and your 92 g, valued at the Japanese Cherry Blossom 1 kg price as a worked example, is ₹445.46. Skip the control and N2 if week 1 did not point to the oil.
| Week 1 finding | Candles poured | New spend |
|---|---|---|
| Room and air only | 0 | nothing |
| Pool short (wick) | 2 | ₹153.40 |
| Full pool, fine in the small room (vessel) | 2 wide | ₹639.20 |
| Full pool, weak in both rooms (oil structure) | 4 | ₹909.20 with JCB, ₹959.20 with DVO |
| Worst case: pool short, then everything | 6 | ₹1,018.20 |
| Add the optional wax pair | +2 | +₹325.00 |
Reading the result: what to change, what to buy
Match your 10 and 17 October sheets to a row. Each row changes one thing and names the purchase, if any.
| Result | Change | Buy |
|---|---|---|
| Week 1 re-wick alone brought the doorway score to 2 or better | The wick | A 100 pack of the winning Eco size (₹590.00 C1, ₹944.00 C2) |
| V1 or V2 reaches the living-room door; N1 does not | The format: a wide candle for big rooms, the small one labelled for small rooms | Apothecary jars and the winning wick set |
| N2 clearly out-reaches N1 in the same room | The oil (structure) | A 50 g replacement in your family, trialled on the proven wick before any bulk |
| N1 and N2 reach the same distance; the wide jar reaches further | The format, not the oil | No oil |
| Nothing reaches further, including the wide jar | Wax, or the room is beyond one candle | The CSI 468 pair (₹325.00), or nothing |
The wide candle as a product: cost per candle
If the verdict is "format", you are designing a second, bigger product, and it should be priced as one. Worked example, oil valued at the Japanese Cherry Blossom 1 kg price (₹4.84 per gram), wax at CSI 464's 10 kg price (₹0.51 per gram, ₹5,074.00 ÷ 10,000 g), all at 8%:
| Line | 150 g clear jar, one C2 | 500 gm Apothecary, one braided | 500 gm Apothecary, two C2 |
|---|---|---|---|
| Oil at 8% | ₹58.10 (12 g) | ₹193.68 (40 g) | ₹193.68 (40 g) |
| Wax | ₹70.02 (138 g) | ₹233.40 (460 g) | ₹233.40 (460 g) |
| Vessel | ₹94.40 | ₹212.40 | ₹212.40 |
| Wick | ₹9.44 | ₹12.00 | ₹18.88 |
| Total | ₹231.97 | ₹651.48 | ₹658.36 |
| Full-pool area (approx.) | 33.2 cm² | 70.9 cm² | 70.9 cm² |
The wide candle costs about 2.8 times as much in materials for roughly 114% more pool and more than three times the wax. That is not a bad deal, but it is a different product at a different price point, and it deserves its own label: the room it is designed for. The small candle does not become a failure because a bigger one exists; it becomes the bedroom candle.
What to buy, lever by lever
In the order the plan reaches them: wick and vessel for the wide format, two control oils (choose the one in your family), and the wax as the last lever. The Eco C1 and C2 packs for week 1 (₹153.40) are covered in the text above. Oils are chosen on stated basis: a candle load range on the page, a stated base-note structure, price per gram and stock at every size on 25 September 2026. CSI has no measured throw or reach data for any oil. Oil candle counts assume 150 g at 8%.
| Size | Price | Per unit | What it covers |
|---|---|---|---|
| Pack of 10 | ₹120.00 | ₹12.00 | the reach-set test (one wide candle) |
| Pack of 50 | ₹600.00 | ₹12.00 | 50 wide candles, one wick each |
| Pack of 100 | ₹1,200.00 | ₹12.00 | 100 wide candles, one wick each |
| Size | Price | Per unit | What it covers |
|---|---|---|---|
| 500 gm fill, single jar | ₹212.40 | ₹212.40 | one wide test or production candle |
| 700 gm fill, single jar | ₹250.00 | ₹250.00 | one wide test or production candle |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹104.00 | ₹6.93 | 1 |
| 50 gm | ₹270.00 | ₹5.40 | 4 |
| 100 gm | ₹500.00 | ₹5.00 | 8 |
| 500 gm | ₹2,500.00 | ₹5.00 | 41 |
| 1 kg | ₹4,842.00 | ₹4.84 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹7.00 | 1 |
| 50 gm | ₹320.00 | ₹6.40 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,845.00 | ₹5.69 | 41 |
| 1 kg | ₹5,691.00 | ₹5.69 | 83 |
| Size | Price | Per unit | What it covers |
|---|---|---|---|
| 1 kg | ₹650.00 | ₹0.65 per g | 7 candles of 150 g at 8% |
| 5 kg | ₹3,185.00 | ₹0.64 per g | 36 candles of 150 g at 8% |
| 10 kg | ₹6,370.00 | ₹0.64 per g | 72 candles of 150 g at 8% |
| 500 g | ₹325.00 | ₹0.65 per g | three 150 g test candles |
CandleMakingSuppliesIndia sells the jars, wicks, wax and fragrance oils named here, and does not sell finished candles. This page sends most readers to a wick pack or a wider jar before any fragrance, and says plainly when the candle is simply small for the room.
Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size in the pick cards is in stock on that date, and any that was not would be flagged in its row. Jar dimensions, wick descriptions, wax figures, loads and notes are quoted from product pages and attributed to them; inside diameters are stated assumptions.
The reach test, the reach ratio, the decision tables and the choice of controls are editorial judgement; the reach-sheet scores are illustrative; CSI has no measured throw or reach data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- My Candle Smells Weak When Burning — Do I Need a Stronger Fragrance Oil?
- Should I Change My Wax, Wick or Fragrance Oil to Improve Hot Throw?
- Can Fragrance Oil Make a Candle Wick Too Weak?
- My Candle Has Good Cold Throw but Weak Hot Throw — Is the Fragrance Oil the Problem?
- Do Heavy Fragrance Oils Need a Larger Candle Wick?
- How to Choose a Wick After Changing Fragrance Oil
- Do Different Fragrance Oils Require Different Wick Sizes in the Same Jar?
- Should I Change Soy Wax If My Fragrance Oil Has Weak Hot Throw?
- Can Changing Soy Wax Improve Fragrance Performance?
- How to Test Fragrance Oil Hot Throw Before Buying It in Bulk
- My Soy Candle Smells Strong When Cold but I Can Barely Smell It After Lighting — What Should I Change First?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles, [1 Year Warranty] Mini Electric Wax/Soap Melter (1 litre capacity). They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Soumili Gope, Monika Deep, Thenirvaofficial. The reviews from SUMAN BISHT, Arzoo Vyas are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120.00, 50 ₹600.00, 100 ₹1,200.00 (500 and 1,000 also listed and in stock); Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; C2 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Premium Glass Clip Top Airtight container ₹229.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00; Japanese Cherry Blossom 15 g ₹104.00, 50 g ₹270.00, 100 g ₹500.00, 500 g ₹2,500.00, 1 kg ₹4,842.00; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.
Non-price figures: candle maths assume load as a percentage of total weight (150 g at 8% = 12 g oil; 500 g at 8% = 40 g); candle counts are floor(grams ÷ 12). Jar dimensions and hot-pour limits are the jar pages' wording; inside diameters (6.5 cm and 9.5 cm) are assumptions; pool areas are π × r². The reach ratio, room sizes, reach scores and decision tables are editorial judgement or illustration. Wax ceilings and temperatures are as stated on the wax pages (formulation limits, not regulatory limits). Melt-pool benchmarks are commonly cited rules of thumb. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.