My Jar Has a Thick Glass Base — Does That Affect How the Candle Burns Near the Bottom and Therefore My Wick Selection?

My Jar Has a Thick Glass Base — Does That Affect How the Candle Burns Near the Bottom and Therefore My Wick Selection?

 

Clear 150 g jar ₹94.40 each Eco C1 ₹5.90 / C2 ₹9.44 per wick Wick stickers ₹2.50 each
Thick-based jars · test the final third
Measure the base, mark the stop line from the inside floor, and prove your wick in the last third before you sell.
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn’t exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 26 September 2026, out-of-stock variants flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Jar & Container Guides · Diameter × Wick
A heavy base changes nothing at the first burn and a great deal at the last. It shortens the candle, lifts the stop line and puts the flame over thick glass at the end. Here is how to measure it and test the wick where it matters.
16.7%
less burnable wax in an 8 cm jar with a 1.5 cm base vs 0.6 cm (worked example) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Does a thick glass base change which wick I choose? Usually not the size you start with: that follows the inside diameter where the pool forms. A thick base changes the end of the burn, so the wick you chose at the top has to be re-checked in the final third of that jar.

Where should I stop the burn in a thick-based jar? With about 1 cm of wax left (common practice), measured from the inside floor, not the outside. On a 1.5 cm base that stop line is 2.5 cm above the table.

How much candle does a thick base cost me? Worked example, 8 cm jar: a 1.5 cm base instead of 0.6 cm leaves 16.7% less burnable wax, and the 1 cm you leave behind becomes 18.2% of the wax column instead of 15.6%.

How do I measure the base when the listing doesn't say? Push a skewer to the inside floor, mark it at the rim, and take that depth from the outside height. No CSI listing states a base thickness.
The short answer
What changes: a thick base shortens the wax column, raises the inside floor (and the wick tab) above the table, and puts a large mass of glass under the flame in the last burns.
What doesn't: the job at the top. The first-burn pool still has to reach the inside wall, so the starting wick still follows the inside diameter at pool height.
The stop line: about 1 cm of wax above the inside floor (common practice). Mark it on the outside of your test jars at base thickness plus 1 cm.
The test: burn the chosen wick and the rung below it in the thickest-based jars you measured, down to the stop line, logging flame, pool depth and glass heat in the final third.
Same outside jar, three glass bases: where the candle really stops Worked example drawn to scale, 1 cm = 26 px. 8 cm tall, 7 cm wide, 0.35 cm walls, straight sides, 1 cm headspace. Base thicknesses are illustrative: no CSI listing states one. Measure yours with a skewer. 0.6 cm base burnable: 5.4 cm 133 to 139 g of candle stop line: 1.6 cm above table inside depth 7.4 cm wax column 6.4 cm whole candle 157 to 165 g left below stop line: 15.6% 1.0 cm base burnable: 5.0 cm 123 to 129 g of candle stop line: 2.0 cm above table inside depth 7.0 cm wax column 6.0 cm whole candle 147 to 154 g left below stop line: 16.7% 1.5 cm base burnable: 4.5 cm 111 to 116 g of candle stop line: 2.5 cm above table inside depth 6.5 cm wax column 5.5 cm whole candle 135 to 141 g left below stop line: 18.2% table Dark band: the roughly 1 cm of wax left when you stop (common practice), measured from the inside floor, not the table. Grams use the series worked example (200 ml over a 7 cm inside depth, x 0.86 to 0.9 for wax). The wick size at the top is the same in all three; what changes is how much burns, where the stop line sits on the outside, and how close the flame gets to a thick mass of glass.
Three jars that look identical from the outside, drawn to scale. The only change is the glass base. The fill line stays 1 cm below the rim; the stop line stays 1 cm above each jar's own inside floor, so it climbs the outside of the jar as the base thickens, and the burnable column shrinks from 5.4 to 4.5 cm. The wick at the top faces the same pool in all three.
Straight answer
My jar has a thick glass base. Does that affect how the candle burns near the bottom, and therefore my wick selection?
It affects the bottom of the burn a great deal and the choice of wick only a little. The wick you start with is set by the job at the top: the first burns must pool to the inside wall, and that depends on the inside diameter at pool height, not on the glass underneath. What a thick base changes is the rest. It shortens the wax column, so the same outside jar holds less candle and burns for less time. It lifts the inside floor, and the wick tab with it, so your stop line (about 1 cm of wax left, common practice) sits higher on the outside than you would guess. And in the last burns it puts the flame over a large mass of glass that heats unevenly, which is where a wick that was right at the top can show it is a rung too big. So: choose the wick at the top as usual, measure the base with a skewer, mark the stop line from the inside floor, and burn your chosen wick and the rung below it into the final third of the thickest-based jars you have. If the chosen wick runs hot only near the bottom, step down or change jar; do not burn lower to "use up" the wax.
One line: pick the wick for the top of the jar, set the stop line from the inside floor, and let a final-third burn in the thickest base decide whether the wick stays.
Measure ten bases, burn the four thickest. A pack of 10 Clear Glass Jars with Golden Lid (150 gram) is ₹944.00 (₹94.40 each, in stock on 26 September 2026); clear glass shows you the inside floor from the side. Add C1 and C2 (₹153.40) for the bracket.
Buy 10 jars — ₹944.00

What a thick base changes, and what it doesn't

The flame never sees the base until the last burns. Then it sees nothing else.

Makers often expect a heavy-bottomed jar to need a different wick, and are surprised when the first burns look exactly like a thinner jar's. That is because the first burns happen near the top, where the base is 5 or 6 cm away. The base matters at the other end. Split the question in two and it becomes easy to test.

Thick base vs thin base, same outside jar · effect by stage of the burn
Where the base changes the candle, and where it doesn't
Stage What decides it Does a thick base change it? What to do
First burn, top 2 to 3 cm Inside diameter at the fill line, wick, wax, oil, load No Choose the wick here, as for any jar
Middle burns Inside diameter half-way down, flame depth Rarely; only if the jar also tapers Check that the pool still reaches the wall
Fill weight and burn time Inside depth × inside area Yes: shorter wax column, less candle Water-fill and weigh; do not trust outside height
Where the wick tab sits The inside floor Yes: tab is higher above the table Measure depth with a skewer; stick the tab down flat
Stop line About 1 cm above the inside floor (common practice) Yes: higher on the outside Mark base thickness + 1 cm on test jars
Final third Flame over the base, floor shape, heat build Yes: more glass, heated from above Burn-down test; rung below on standby

Four of the six rows are about how much candle you get and where it ends, not about wick size. Only the last row can send you back to the wick, and only a test tells you whether it does.

Mistake: sizing up the wick because "the jar is heavy". What happens: the bigger wick overshoots at the top (tall flame, deep pool, soot) and runs hotter still over the thick base at the end. Fix: wick for the inside diameter at the top; treat the base as a reason to test the end, not to change the start.

Measuring a base the listing doesn't state

No CSI listing gives a base thickness. A wooden skewer and a ruler do.

Our listings give an outside height, sometimes a base diameter, never the thickness of the glass under the wax. Neither do most suppliers'. It takes two minutes per jar to find it.

The skewer method (any jar, clear or coloured)

Stand the empty jar on a flat table. Push a wooden skewer straight down until it touches the inside floor at the centre, where the wick will go. Lay a ruler across the rim and mark the skewer where it meets the ruler's edge. The length from the tip to the mark is the inside depth. Measure the outside height the same way, ruler across the rim to the table. Base thickness = outside height − inside depth. Repeat near the wall: if the depth there is different, the inside floor is domed or dished, and you have learnt something the listing would never tell you.

Clear glass: look from the side

With clear jars you can see the inside floor through the wall. Hold a ruler against the outside and read where the floor starts. It is a quick check that the skewer reading is sensible. Do it at eye level, because glass bends the view.

Measure more than one

Bases can vary from piece to piece, so measure every jar in your first pack and record the thickest, the thinnest and any with a visibly uneven floor. Those are the jars to burn. Mass-produced glass varies between batches too; how that affects a wick you have already approved is in My Glass Jars Are Cheap but Their Dimensions Vary Slightly Between Batches — How Can That Affect Wick Testing and Production Consistency?.

Your measurements feed three numbers
Inside depth sets your fill line and fill weight (see the 200 ml fill-weight hub and the headspace rule). Base thickness plus 1 cm sets the stop line you mark on the outside of test jars. The spread of base thickness across a pack tells you which jars go into the final-third test.

Worked example: one outside, three bases

Same 8 cm jar on the shelf. Up to 16.7% less candle to burn.

This uses the series' reference geometry for the 8 × 7 cm, 200 ml jar family: 200 ml over a 7 cm inside depth, straight sides, about 28.6 ml per centimetre of height, and the 0.86 to 0.9 rule-of-thumb factor for wax. We then change only the base: 0.6 cm, 1.0 cm (the reference case) and 1.5 cm. Every figure is a worked example.

Base thickness vs candle · worked example, 8 cm outside, 1 cm headspace, 1 cm stop line
What each base leaves you to fill, burn and leave behind
Base Inside depth Wax column Whole candle Burnable column Burnable candle Stop line above table Left below stop line
0.6 cm 7.4 cm 6.4 cm 157 to 165 g 5.4 cm 133 to 139 g 1.6 cm 15.6%
1.0 cm (reference) 7.0 cm 6.0 cm 147 to 154 g 5.0 cm 123 to 129 g 2.0 cm 16.7%
1.5 cm 6.5 cm 5.5 cm 135 to 141 g 4.5 cm 111 to 116 g 2.5 cm 18.2%

Three things follow. The whole candle drops by about 22 to 24 g between the thinnest and thickest base, with the same outside jar, so a fill weight set on one jar type cannot be copied to a lookalike. The burnable column drops from 5.4 to 4.5 cm, 16.7% less; with the same wick burning at the same rate, burn time falls roughly in step. And the roughly 25 to 26 g you leave below the stop line is the same in all three, so it becomes a larger share of a thick-based candle: 18.2% against 15.6%.

Put a price on that reserve. In a worked example candle in the Clear 150 g jar (138 g of CSI 464 at the 10 kg price, 12 g of Sandalwood at the 1 kg price, a C1 wick and a sticker, all at 8%), the whole candle costs ₹233.14 in materials, excluding labour, freight, packaging and GST. About 25 g of it stays in the jar at the stop line, worth ₹21.72. That is not waste; it is the safety margin you are selling. But on a thick-based jar it is a bigger slice of what the customer pays for, which is one more reason to know the base before you set a price or a burn-time claim.

Argued against our own interest: if a thick base is only costing you burn time, the fix is not a new wick or a new jar from us. It is an honest fill weight, a stop line marked from the inside floor and a burn-time figure measured on that jar. Buy nothing until the final-third test says the wick is wrong.

The last 2 cm: heat, floor shape and the wick tab

Everything interesting about a thick base happens after the candle is two-thirds gone.

Heat near the base

As the candle burns down, the flame gets closer to the glass under it and the melt pool sits on a slab of glass that is being heated from above and cooled from below. Glass conducts heat slowly, so a thick slab can be much hotter on its top face than its underside for a while. Uneven thickness and sudden temperature differences are commonly cited causes of thermal stress in glass, and heavier glass is not automatically safer; see Is Heavier Glass Automatically Safer for Candle Making or Can Thick Glass Still Fail From Thermal Stress?. We cannot tell you how any particular jar behaves, and CSI publishes no burn-down or thermal-shock data for its jars. What you can do is watch it: the final third of a thick-based jar is where you look hardest.

Floor shape: domes, dishes and rounded corners

Many thick-based jars have an inside floor that is not flat: a slight dome in the middle, a dish, or a curve where the floor meets the wall. A dome lifts the wick tab above the lowest wax. A curved corner narrows the pool in the last few millimetres. If that curve is smaller than your 1 cm stop line, the stop line protects you: you never burn into it. If the jar is bowl-shaped for the last few centimetres, the pool shrinks while the flame stays the same size, and that is a shape problem covered in My Jar Narrows Toward the Bottom — Should I Select the Wick Based on the Top, Middle or Bottom Internal Diameter?.

The wick tab sits on the inside floor, not the table

Every measurement about the end of the burn starts from the inside floor. The tab and its crimp stand a little above it, so the flame reaches the stop line with the tab still below. A tab that is not stuck flat on a domed floor can lean, and a leaning wick puts the flame closer to one wall just when the glass is hottest. Stick tabs down with a wick sticker and hold the top centred while the wax sets.

Two wicks over a thick base
If your thick-based jar is wide enough to need two wicks, the end of the burn is harder still: two flames over the same glass. That is its own question, answered in My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?; the glass-heat side of double wicks is in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?.

So does it change your wick? A decision table

Most thick-based jars keep their wick. Some keep it with a higher stop line. A few need the rung below.
Final-third outcomes · our judgement, confirm by test
What you see near the bottom, and what it means for the wick
What the final third shows Likely meaning Wick decision
Pool stays roughly 0.5 to 1 cm deep, flame steady, glass warm but handleable, reaches stop line cleanly The base is costing burn time, nothing more Keep the wick; mark the stop line
Pool deepens noticeably in the last 2 cm, flame taller than at the top Heat building over the base; wick at the top of its range Test the rung below; if it still pools at the top, switch
Rung below runs hot near the bottom too but will not pool at the top The jar sits between rungs Raise the stop line (our judgement: to about 1.5 to 2 cm), or change jar
Wick leans towards one wall as the floor approaches Tab not seated on a domed or uneven floor Keep the wick; fix the tab and centring, retest
Soot and a tall flame only in the last centimetre Flame drawing on the last wax around the tab Your stop line is too low; stop earlier

Notice what is missing: "size up the wick". A thick base never asks for a bigger wick. If your first burns tunnel, the problem is at the top, and it belongs to the diameter questions in My Candle Jar Holds 200 ml but Has a 7 cm Internal Diameter — Which Measurement Should I Use When Choosing the Wick?.

Mistake: burning a test candle to the last millimetre "to see what happens". What happens: you learn nothing you can sell, and you put a flame against the hottest glass in the jar. Fix: stop at the line. The test is whether the wick behaves down to the stop line, not below it.

The final-third test for thick-based jars

Four candles, two wicks, the thickest bases in the pack, and a line on the glass.

This assumes you have already chosen a wick at the top of the jar (say C2 in the Clear 150 g, as a worked example) and want to know whether it survives the bottom. Never leave a burning candle unattended, burn on a heat-proof surface away from draughts, and keep test candles away from children and pets.

1
Measure every base in the packSkewer method on all ten jars. Pick the four thickest, and any with a visibly uneven floor. Reject any jar with a chip or crack.
2
Mark the stop line on the outsideFor each test jar, base thickness + 1 cm from the table. A strip of tape at that height turns "about 1 cm left" into a line you cannot miss.
3
Pour two wicks, two jars eachTwo jars with your chosen wick, two with the rung below, same wax, oil, load and fill line as production, tabs stuck flat with a sticker. Pour within your wax page's temperature and the jar page's limit (for the 150 g jars the page states 85°C; CSI 464's page states 80 to 90°C, so stay at 80 to 85°C). Cure as usual.
4
Burn in sessions of 3 to 4 hoursLet each candle cool fully between sessions. Log pool width, pool depth (a skewer after the flame is out), flame height and soot every session.
5
Watch the final third closelyFrom about a third of the wax column left, check every hour: is the pool deeper than it was at the top, the flame taller, the glass too hot to handle comfortably? Stop at the tape.
6
Decide with the table aboveKeep, step down, raise the stop line or change jar. Write the base thickness range you tested on your spec sheet: a later batch with thicker bases is a new test.
Final-third test kit · CSI live pricing, 26 September 2026
Buy ₹2,207.48; the test itself consumes ₹562.05 of materials plus ₹377.60 of jars
Item Buy Price Used by 4 test candles
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) Pack of 10 ₹944.00 4 jars (₹377.60); 6 left, all measured
Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 552 g (₹280.08); 448 g left for pitcher loss and top-ups
Sandalwood Fragrance Oil (costing example) 100 g ₹502.68 48 g (₹241.29); 52 g left
Eco C1 + C2 10 + 10 ₹153.40 2 + 2 (₹30.68); 16 left
Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 4 (₹10.00)
Total ₹2,207.48 ₹939.65 consumed, jars included

Four 150 g candles at 8% need 48 g of oil. The 50 g Sandalwood would leave 2 g for pitcher loss, which is too tight, and it is dearer per gram (₹5.43 against ₹5.03, 8.0% more at the 50 g size), so the 100 g is the better test size. The Sandalwood page states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin", so 8% in CSI 464 sits inside both ceilings. If you already own the jars, the kit is ₹1,263.48.

Jars and wicks for the test

Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026. We have no burn data for any of these jars; the thick-walled wording is the pages' own, and it is the reason to test, not a result.

1
150 g jar · thick-walled · the one to test
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
The page describes a "Premium thick-walled clear glass candle jar", gives height 8 cm, outer rim 7 cm and base 6.5 cm, and states "Safe for hot pour up to 85°C". Its FAQ text says the "thick glass walls and broad base provide excellent stability and even heat distribution"; that is the page's claim, and CSI publishes no heat or burn-down test data to support or test it. It states no base thickness. Clear glass is the easiest jar to measure: you can see the inside floor from the side. Limitation: the page calls the shape both "curved" and "straight-sided", so check the inside with your own eyes.
Pack Price Per jar What it covers
Pack of 10 ₹944.00 ₹94.40 measure all ten bases; burn the four thickest in the final-third test
Pack of 20 ₹1,888.00 ₹94.40 no saving over two packs of 10
₹94.40 per jar; the pack of 10 is enough to measure the spread of base thickness properly. Buy a pack of 10 — ₹944.00
2
150 g jar · coloured version · same outside figures
Coloured 150 gram glass jars (Pink, Black, Red, Orange)
The same listed shape (outer rim 7 cm, base 6.5 cm, "Height (with lid): Approx. 8 cm") and the same "Safe for hot-pour up to 85°C" wording, at ₹107.00 per jar, ₹12.60 more than the clear. Only the height with the lid is given, so the jar-body height is unknown. The Amber version is out of stock on 26 September 2026; several titles still carry "(Deliveries Starting 5th Dec)" and the Black page mentions a golden lid while the title says black, so confirm lid and dispatch on WhatsApp. Limitation: coloured glass hides the base, so the skewer method is the only way to measure it.
Pack Price Per jar What it covers
Pack of 10 ₹1,070.00 ₹107.00 Black, Red, Pink or Orange: one colour per test
Pack of 20 ₹2,140.00 ₹107.00 same per jar as the 10-pack
₹107.00 per jar at 10 or 20. Buy a pack of 10 — ₹1,070.00
3
wick · the top-of-jar bracket
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
A thick base does not choose your wick; the inside diameter at pool height does. But the last third is where a thick-based jar can show that a wick is one rung too big, so keep the rung below on hand. C1 and C2 are priced flat per wick at every pack size. The page states no jar diameter or length for either. Limitation: if C2 runs hot near the bottom and C1 will not pool at the top, the jar sits between two rungs and the answer may be a different jar.
Pack Price Per wick What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 the rung below, ready if the last third runs hot
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 production, if C1 wins
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 the top-of-jar winner in the worked example
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 production, if C2 passes the final third
Both rungs in packs of 10: ₹153.40. Buy C1/C2 — from ₹59.00
4
accessory · holds the tab to the real floor
Candle Wick Stickers (10 mm)
On a thick or slightly domed inside floor, a tab that is not stuck down can tilt, and a tilted wick moves the flame towards one wall just where the jar is hottest. The page describes 10 mm round stickers that are "formulated to withstand the heat of melted wax". Its text also mentions a 100-sticker sheet, which is out of stock on 26 September 2026. Limitation: a sticker holds the tab, not the wick's top; centre that with a holder while the wax sets.
Pack Price Per sticker What it covers
1 sheet - 40 stickers ₹100.00 ₹2.50 one test run with spares
1 sheet - 100 stickers ₹236.00 Out of stock out of stock on 26 September 2026
₹2.50 per sticker on the 40-sheet. Buy 40 — ₹100.00
5
500/700 g jar · thick-walled, wide
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid
The page describes a "thick-walled vintage apothecary-inspired vessel" with a "Curved silhouette with broad base", lists outer rim and base both at about 10 cm, height 10.8 cm without the lid, and states "Safe for hot-pour up to 85°C". One set of figures covers both the 500 g and 700 g sizes, which cannot both be right, so measure the one you buy. A wide, thick-walled jar with a broad base is the case this guide is written for: more glass near the end of the burn. Limitation: no base thickness, no inside diameter, and a jar this wide may need more than one wick.
Pack Price Per jar What it covers
500 gm ₹212.40 ₹212.40 one large test candle per jar
700 gm ₹250.00 ₹250.00 the same outside figures are listed for both sizes
Sold singly; both sizes in stock. Buy one — from ₹212.40
When the right purchase is nothing: if you already sell in a thick-based jar and your wick passes the top of the jar, you need a skewer, a strip of tape and four candles from stock you already own. Run the final-third test before you buy anything.

CSI's thick-walled listings, read carefully

Five families of CSI container listings, thirteen listings in all, describe thick glass or thick walls. None states a base thickness, and three of the families carry a heat figure, all the same 85°C hot-pour wording. Here is what each page says, quoted, and what you still have to find out.

Thick-glass wording on CSI listings · verified 26 September 2026
What the page claims, and what the base test still has to answer
Listing Thickness wording Heat wording Dimensions stated Per unit Still to measure
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) "Premium thick-walled"; "thick glass walls and broad base" "Safe for hot pour up to 85°C" height 8 cm, outer rim 7 cm, base 6.5 cm ₹94.40 Base thickness, inside floor shape, inside diameter
Coloured 150 gram jars (Pink, Black, Red; Amber out of stock; the in-stock Orange page lists the same figures without the thick-walled wording) "thick-walled vintage apothecary-inspired" "Safe for hot-pour up to 85°C" height with lid 8 cm, outer rim 7 cm, base 6.5 cm ₹107.00 All of the above, plus the body height without lid
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid "thick-walled"; "broad base" "Safe for hot-pour up to 85°C" height 10.8 cm, outer rim 10 cm, base 10 cm (one set for two sizes) from ₹212.40 Which size the figures describe; base; inside
Ceramic Jar for Candle Making "thick ceramic walls" says the walls "retain and diffuse heat evenly" (no figure) none; "Fill Weight: 180 grams" ₹129.80 Everything; you cannot see inside ceramic
Clear Glass Votive Jar 70 gram and its sisters (White Matte and Pink Glass in stock; Purple, Brown and Pink Matte out of stock) "Thick, durable glass" none none; "~70g wax fill" from ₹31.86 Everything; the Clear page also describes a frosted matte finish, so confirm on WhatsApp

Two cautions. "Even heat distribution" and "retain and diffuse heat evenly" are the pages' claims, not measurements; a thick base is exactly where heat can be uneven for a while, so test rather than rely on either. And the 85°C figure is a pour-temperature statement on those listings only: it says nothing about how the glass behaves under a flame in the final third, and it does not transfer to any other jar. If you are weighing a thick base against thin side walls, that combination has its own watch-list in My Jar Has a Very Thick Base but Thin Side Walls — What Should I Watch for During Candle Burn Testing?; a jar that survives early burns and cracks near the bottom is examined in Can a Candle Jar Survive Early Burn Tests but Still Crack When the Candle Burns Closer to the Bottom?.

Diwali 8 November 2026 is 43 days from 26 September 2026. A final-third test on four candles takes about a week once cured, so measure bases this week, pour by 3 October and order production by mid-October. Send us your base measurements and candle count for a quote on jars, wicks, wax and oil with a GST invoice and a dispatch date.
WhatsApp a Diwali quote
The CSI principle
Choose the wick at the top of the jar. Prove it at the bottom.
A thick base changes how much candle you have and where you must stop, and it is where a wick that was nearly too big gets found out. Measure the base, mark the line from the inside floor, and let the final third decide.
"Nobody complains about the first burn of a heavy jar. They complain about the last one."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the jars and wicks named here and does not sell finished candles. This page tells you that none of our listings states a base thickness, that the "even heat distribution" line on one of them is a claim we have not tested, and that a thick base usually needs a test and a stop line rather than a new purchase.

Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table is in stock on that date except where a row says out of stock, and the out-of-stock Amber 150 g jar and 100-sticker sheet are named as such. Thickness and heat wording is quoted from the product pages; where a page is silent, we say so.

The three base thicknesses, the 0.35 cm wall, the straight sides and the 28.6 ml per centimetre are illustrative assumptions from the series' worked example; the 0.86 to 0.9 wax factor, 1 cm headspace, 1 cm stop line and 0.5 to 1 cm pool depth are rules of thumb or common practice; the decision table and the 1.5 to 2 cm raised stop line are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Does a thick bottom on a candle jar need a bigger wick?
No. The starting wick follows the inside diameter where the pool forms near the top. A thick base can make the last third run hotter, so if anything it may push you to the rung below, never above. Confirm with a burn test down to the stop line.
How much wax should be left at the bottom of a candle jar?
About 1 cm is common practice, measured from the inside floor. In a jar with a 1.5 cm glass base, that means stopping when the wax is 2.5 cm above the table. Some makers stop higher in thick or bowl-bottomed jars; test and decide.
How do I measure the base thickness of a glass candle jar?
Push a skewer to the inside floor, mark it at a ruler laid across the rim, and measure that inside depth. Subtract it from the outside height. Repeat near the wall to see whether the floor is domed. No CSI listing states a base thickness.
Why does my candle burn hotter near the bottom of a heavy jar?
Near the end the flame sits over a thick slab of glass that heats from the top, and the pool may narrow if the inside floor curves. A wick at the top of its range shows that first. Test the rung below and stop with about 1 cm of wax left.
Does a thick glass base reduce candle burn time?
Yes, for the same outside jar. In our worked example an 8 cm jar with a 1.5 cm base has 16.7% less burnable wax than one with a 0.6 cm base, and burn time falls roughly in step with the same wick. Weigh and time your own jar.
Is a heavier candle jar safer than a thin one?
Not automatically. Uneven thickness and sudden temperature differences are commonly linked to thermal stress, and a thick base heats unevenly in the final burns. Reject chipped jars, burn within sight, stop with wax left and run full burn-down tests before selling.
Your thick-based jar, proved to the stop line
Ten jars measured, four burned to the line: ₹2,207.48 for the kit.
Skewer every base, burn your chosen wick and the rung below in the four thickest, and stop at base thickness plus 1 cm. In a week you will know whether the wick stays, whether the stop line moves, and how much candle the jar really gives.
Start with a pack of 10 jars Order the test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: what a thick glass base changes in a jar candle (wax column, fill weight, wick-tab height, stop line, heat and floor shape in the final third) and what it does not (the starting wick, set by the inside diameter at pool height); how to measure a base the listing does not state; a to-scale worked example with three bases; a decision table for the final third; a costed four-candle test; and CSI's thick-walled listings quoted.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Bamboo Wick Holder, Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec), Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Soumili Gope, Biny Abraham, Monika Deep, Reena Bagal, Jaya Sawlani. The reviews from Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; coloured 150 gram jars pack of 10 ₹1,070.00, pack of 20 ₹2,140.00 (Amber out of stock); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Ceramic Jar for Candle Making ₹129.80; Clear Glass Votive Jar 70 gram pack of 5 ₹159.30, pack of 10 ₹318.60 (₹31.86 each); Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (100-sheet out of stock); Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹0.51/g), 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); Sandalwood Fragrance Oil 15 g ₹93.22 (₹6.21/g), 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40 (₹5.03/g), 1 kg ₹5,026.80 (₹5.03/g). Per jar, wick or sticker = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: the 8 × 7 cm jar with 200 ml over a 7 cm inside depth (about 28.6 ml per cm), 0.35 cm walls and straight sides is the series' illustrative worked example; the 0.6, 1.0 and 1.5 cm bases are illustrative (a 1.5 cm base is 18.8% of an 8 cm height). The 0.86 to 0.9 wax factor, 1 cm headspace, 1 cm stop line, 3 to 4 hour sessions and 0.5 to 1 cm pool depth are rules of thumb or common practice. Load is 8% of total candle weight (150 g = 12 g oil + 138 g wax). Heat and thickness wording is quoted from product pages; CSI publishes no thermal-shock, burn-down or breakage data. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Zurück zum Blog