My Large Candle Jar Needs a Huge Single Wick That Produces Soot — Would Two Smaller Wicks Be a Better Choice?
Aktie
Why does a big single wick soot? Usually because the flame is larger than it can burn cleanly: tall, flickering, often with a carbon head. Untrimmed wicks, draughts and loads near the wax's ceiling commonly add to it.
What should I try before a second wick? Trim to about 1/4 inch (the CSI trimmer page's own advice), move the candle out of draughts, and check the load is inside the wax page's ceiling. If the pool reaches the glass easily, try one rung smaller, single.
How do I test single vs double? Same wide jar, same oil, load and fill line: your current single wick against two C1 and two C2. In our worked example the test consumes ₹1,636.68 of materials plus ₹849.60 of jars.
- Straight answer: one big wick or two smaller ones?
- Why a big single wick soots
- Single vs double: what you gain and what you pay
- How two wicks cover a pool differently
- The side-by-side test, step by step
- What the test and each setup cost
- Wicks, tools and a wide jar for the single-vs-double test
- After the test: reading the result
- Frequently asked questions
Why a big single wick soots
A candle flame burns wax vapour drawn up the wick. When the flame gets more fuel than it can burn completely, some leaves as fine carbon: the black film on the glass, the smudge under a lid, the wisp above a flickering tip. A big wick in a wide jar is chosen to push enough heat outwards to reach the wall, and to do that it pulls a lot of fuel. That is why soot tends to show up first in wide jars that rely on one big wick.
| Contributor | What you see | Check | Fix and cost |
|---|---|---|---|
| Untrimmed wick | Tall flame, carbon "mushroom" head | Measure the wick above the wax before lighting | Trim to about 1/4 inch; nothing, or a trimmer from ₹177.00 |
| Draughts, fans, AC vents | Flame dances, soot on one side of the glass | Burn the same candle in still air | Move it; nothing |
| Load at or above the wax ceiling | Soot plus sweating or a wet-looking pool | Compare with the wax page's stated maximum | Retest at 8% or lower; less oil per candle |
| Wick bigger than the pool needs | Pool reaches the glass early, flame tall, deep pool | Time the first full pool | One rung down, single; often cheaper per wick |
| Wick working at its limit in a wide jar | Soot and a pool that still struggles to reach the glass | Pool short after 3 to 4 hours despite a big flame | Test two smaller wicks; costs burn time and heat |
Only the last row is a case for two wicks. The first four have cheaper fixes, and a second wick would hide them rather than solve them. If you raised the load hoping for more scent and got soot instead, how load and wick size interact is in the post on load and wick size.
Single vs double: what you gain and what you pay
When a wide jar has outgrown a single wick, a second wick changes more than the flame size. The table is the honest ledger. Most rows are tendencies that vary with wax, oil and wick, which is why the test follows.
| Factor | One large wick | Two smaller wicks |
|---|---|---|
| Soot per flame | Higher when the wick is pushed to reach the wall | Lower if each wick is right-sized; still sooty if each is too big |
| Reaching the wall | One flame must push heat the full radius | Each flame sits closer to its side of the wall |
| Where the pool finishes last | A ring all round the wall | The wall midway between the wicks, at the two sides |
| Total heat into the jar | One flame | Two flames; glass usually runs warmer |
| Wax used per hour | Lower | Higher, so burn time is shorter for the same candle |
| Flame height | Often tall | Usually shorter per flame |
| Production work | One wick to set, centre and trim | Two positions to set and hold; two wicks to trim |
| Wick cost per candle | ₹12.00 (Cotton Braided) | ₹11.80 (2 × C1) or ₹18.88 (2 × C2) |
| Near the end of the jar | One flame over the base | Two flames closer to the glass; check the final third |
The rows that matter most are total heat and wax per hour. A double-wick candle that pools beautifully can still make the glass uncomfortably hot, and it will burn for fewer hours than the same candle on one wick. If you print a burn time, measure it on the setup you sell. When two wicks make the glass much hotter than one, the configuration-versus-jar question is covered in My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?; heat that builds only near the end of a double-wick jar is covered in My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?.
How two wicks cover a pool differently
Worked example: the Apothecary Dome jar is listed at 10 cm across the outer rim. If the walls were about 0.35 cm, the inside would be about 9.3 cm and the pool about 67.93 cm², 117.9% more than a 6.3 cm jar's 31.17 cm². A single wick at the centre has to push heat 4.65 cm to the wall in every direction. Two wicks share that surface, about 33.96 cm² each, and each flame sits much closer to the wall on its own side.
The catch is the sides. The wall midway between the two wicks, at right angles to the line joining them, is further from each wick than the wall at the ends is. In a double-wick candle that is usually where the last solid wax clings: the pool goes from two circles, to an oval along the wick line, to full. Watch those two points in every test, because a double wick that leaves them solid has swapped a tunnel for two ledges. How far apart to set the wicks, and when a third wick starts to make sense, is the geometry question in I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?; whether a 4-inch jar should be planned as one, two or three wicks before you buy production quantities is in I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?.
The side-by-side test, step by step
This assumes steps 1 to 3 on the flowchart are done: the big wick is trimmed, out of draughts, at a load inside the ceiling, and still sooting while it struggles to reach the glass. Burn test candles on a heat-proof surface, within sight, never unattended, and away from anything that can catch fire.
| Column | How | What it separates |
|---|---|---|
| Hours to full pool | Hourly check, both directions | Coverage: does it reach the wall, including the sides? |
| Pool depth | Skewer after the flame is out | Heat: roughly 0.5 to 1 cm is the common target (rule of thumb) |
| Flame height | Ruler behind the jar | Wick size per flame |
| Soot score | White tissue on the glass above the pool; photo of the lid | The problem you started with |
| Grams per hour | Weight before minus after, ÷ hours | Burn time you can promise |
| Glass, final third | Too hot to handle comfortably? (use a cloth) | Whether two flames are too much for this jar |
What the test and each setup cost
Worked example in the Apothecary Dome jar, 500 gm size, filled to the listing's "~500 g" (weigh your own). At 8%, each candle is 40 g of oil and 460 g of wax. Round one is three candles (A, B, C); round two duplicates the leader, costed here as two C2, the dearest pair. Oil is Roasted Coffee Fragrance as a costing example only (page: "candles (6-10%)"); wax is Luxury Soy Wax CSI 464 (page: up to 10%).
| Item | Buy | Price | Used by 4 test candles |
|---|---|---|---|
| Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid | 4 × 500 gm | ₹849.60 | all four |
| Luxury Soy Wax CSI 464 | 2 × 1 kg | ₹1,014.80 | 1,840 g (₹933.62); 160 g left for pitcher loss |
| Roasted Coffee Fragrance | 2 × 100 g | ₹780.00 | 160 g (₹624.00); 40 g left |
| Cotton Braided Wicks | 10 | ₹120.00 | 1 |
| Eco C1 + C2 | 10 + 10 | ₹153.40 | 2 C1 + 4 C2 |
| Wick Centering Device | 5 | ₹118.00 | reusable |
| Candle Wick Stickers | 40 | ₹100.00 | 7 (₹17.50) |
| Total | ₹3,135.80 | ₹2,486.28 consumed, jars included; wicks ₹61.56 |
Two notes on the basket. Two 100 g bottles of oil are the right size here: a 500 g bottle is cheaper per gram (₹3.78 against ₹3.90) but costs ₹1,110.00 more up front for a 160 g test, and you may not choose that scent for production. And the wax: CSI 464 costs ₹0.51 per gram whether you buy 1 kg or 10 kg, so two 1 kg bags cost exactly what 2 kg from a larger bag would. If you already own the jars, the kit is ₹2,286.20.
What each setup costs in production
Per 100 candles, wicks are ₹1,200.00 for single Cotton Braided, ₹1,180.00 for pairs of C1 and ₹1,888.00 for pairs of C2 (₹688.00 more than single Cotton Braided). On a 500 g candle carrying ₹382.92 of wax and oil at bulk prices, that difference is small. The costs that matter are the ones on the right of the flowchart: shorter burn time from two flames, which changes what you can claim on a label, and more heat into the glass, which changes what you must test. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Wicks, tools and a wide jar for the single-vs-double test
The control wick, the pairs, the tool that holds two wicks where you meant them, the trimmer for step 1 and a wide jar to run it in. Chosen on what the pages state, price and stock on 26 September 2026; CSI publishes no soot or burn data for any wick and jar pairing.
| Pack | Price | Per wick | What it covers |
|---|---|---|---|
| Pack of 10 | ₹120.00 | ₹12.00 | the single-wick control in the test |
| Pack of 50 | ₹600.00 | ₹12.00 | same per wick |
| Pack of 100 | ₹1,200.00 | ₹12.00 | 100 single-wick candles |
| Pack | Price | Per wick | What it covers |
|---|---|---|---|
| Thin (C1) / 10 Wicks | ₹59.00 | ₹5.90 | five double-wick test candles |
| Thin (C1) / 100 Wicks | ₹590.00 | ₹5.90 | 50 double-wick candles |
| Thick (C2) / 10 Wicks | ₹94.40 | ₹9.44 | five double-wick test candles |
| Thick (C2) / 100 Wicks | ₹944.00 | ₹9.44 | 50 double-wick candles |
| Pack | Price | Per piece | What it covers |
|---|---|---|---|
| Pack of 5 | ₹118.00 | ₹23.60 | two per double-wick candle while the wax sets; reusable |
| Pack | Price | Per unit | What it covers |
|---|---|---|---|
| Single | ₹177.00 | ₹177.00 | every test candle, every session |
| Pack | Price | Per jar | What it covers |
|---|---|---|---|
| 500 gm | ₹212.40 | ₹212.40 | one test candle; buy four for the test |
| 700 gm | ₹250.00 | ₹250.00 | the same outside figures are listed for both sizes |
After the test: reading the result
| Result | Meaning | Next step |
|---|---|---|
| A sooty, B and C clean, both pool fully | Two wicks win; B is the smaller setup | Carry B into the final third; keep C as the fallback |
| A sooty, B leaves the sides solid, C clean and full | Two C1 are too small for this jar | Carry C into the final third; watch glass heat |
| B and C both deep-pooled and hot, glass uncomfortable | Two flames are too much heat for this jar | Test a single wick one rung below A; or a different jar |
| All three soot | The wick is not the main cause | Back to steps 1 and 2: trim, draughts, load |
| A clean once trimmed, pools fully | Your single wick was fine | Keep it; add trimming to your care label |
Whichever wins, finish with the final third. Two flames closer to the glass is where a double wick tends to show its cost. If your jar is wide but a single wick tunnels rather than soots, the fix order is different: see My Candle Burns Perfectly in a Narrow Jar but Tunnels in My Wider Jar Using the Same Wick — What Should I Change First?. If the question is how to pick the first wicks to test in a new jar rather than rescue an existing one, start with I Have a Straight-Sided 3-Inch Candle Jar — How Do I Choose the First Three Wick Sizes to Test Rather Than Guessing Randomly?.
CandleMakingSuppliesIndia sells the wicks, tools and jars named here and does not sell finished candles. This page puts two free fixes ahead of any purchase, tells you the cheapest of our three trimmers does the job, and says plainly that a second wick costs you burn time and heat as well as a few rupees.
Every price and per-unit figure was verified on CSI's live store on 26 September 2026; every pack in a pick table was in stock on that date. Wick, tool and jar wording is quoted from the product pages, including the Steel Wick Holder's "up to 9 cm wide" and the Apothecary jar's single set of figures for two sizes.
The 0.35 cm wall and 9.3 cm inside are illustrative assumptions; the 1/4 inch trim is the CSI trimmer page's wording; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, quarter-diameter placement and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice; the flowchart order and the result table are our judgement. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- I'm Designing a Three-Wick Candle — How Wide Should the Jar Be Before Three Wicks Make More Sense Than Two?
- My Double-Wick Candle Burns Too Hot Near the End of the Jar — Could the Container Shape Be Contributing to the Problem?
- I'm Buying a 4-Inch-Wide Luxury Candle Jar — Should I Plan for One Wick, Two Wicks or Three Before Ordering Production Quantities?
- My Candle Burns Perfectly in a Narrow Jar but Tunnels in My Wider Jar Using the Same Wick — What Should I Change First?
- My Candle Uses Two Wicks and the Glass Gets Much Hotter Than My Single-Wick Candle — Should I Change the Jar or Wick Configuration?
- My Candle Jar Holds 200 ml but Has a 7 cm Internal Diameter — Which Measurement Should I Use When Choosing the Wick?
- I Have a Straight-Sided 3-Inch Candle Jar — How Do I Choose the First Three Wick Sizes to Test Rather Than Guessing Randomly?
- My Candle Jar Becomes Very Hot During the Final Burn — Is the Jar Unsafe or Is My Wick Too Large?
- Why Is Testing the Final Third of a Candle Important Before Approving a New Glass Container for Commercial Sale?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Bamboo Wick Holder, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Premium Candle Wicking Needle, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the container advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Subhankar Roy, Akanksha Sharma, Thenirvaofficial. The reviews from Ashwini, Lalitha Jagan, LJ are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 26 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; Thick (C2) 10 ₹94.40, 100 ₹944.00; Cotton Braided Wicks Ready Made 10 ₹120.00, 50 ₹600.00, 100 ₹1,200.00; Wick Centering Device 5 ₹118.00; Steel Wick Holder 5 ₹250.00 (₹50.00 each); Candle Wick Cutter ₹177.00 and ₹295.00; Candle Wick Trimmer ₹588.82; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00 (₹2.50 each); Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00 (₹0.51/g); Roasted Coffee Fragrance 15 g ₹93.22 (₹6.21/g), 50 g ₹230.00 (₹4.60/g), 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00 (₹3.74/g). Per wick or piece = pack price ÷ units; per gram = price ÷ grams, two decimals.
Non-price figures: the 9.3 cm inside diameter assumes 0.35 cm walls on the listed 10 cm outer rim (illustrative; the page says "thick-walled"); pool area = π × r². The 500 g fill is the listing's approximate figure. Load is 8% of total candle weight (500 g = 40 g oil + 460 g wax). The 1/4 inch trim is quoted from the CSI Candle Wick Trimmer page; the 3 to 4 hour full pool, 0.5 to 1 cm pool depth, quarter-diameter wick placement and 1 cm stop line are rules of thumb or common practice. Soot contributors and single vs double trade-offs are tendencies, not test results; CSI publishes no soot or burn data. Dates are calendar facts. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.