Clean and Fresh Candle Fragrance Oils Wholesale
शेयर करना
Does buying 1 kg always save money on fresh oils? No. Eucalyptus Spearmint's 1 kg is 27.8% cheaper per gram than its 50 g; Cucumber Green Tea's only 5.7%; and Blue Ocean's 1 kg is 0.3% dearer per gram than its 50 g.
Is the Freshwater listing worth its premium over Blue Ocean? For most candle makers, not before a blind test. At 50 g it costs 2.4 times Blue Ocean per gram (₹11.98 against ₹4.94), its page states no candle load, and its 500 g and 1 kg were out of stock on 24 September 2026.
What is the smart wholesale size? For most fresh oils, 500 g. On Cucumber Green Tea and Lemongrass and Lime the 500 g already matches the 1 kg per gram; across a four-oil mix, going from 500 g to 1 kg saves ₹0.73 of oil per candle.
The full per-gram ladder, every size
Here is every listed size of ten fresh and clean oils, converted to rupees per gram and checked on 24 September 2026. The shortlist of which oils to test first is on the hub page, Buy Clean Fragrance Oils for Candle Making in India; this page assumes you have tested and now want to buy volume at the right rung.
| Oil | 15 g | 50 g | 100 g | 500 g | 1 kg | 1 kg vs 50 g | Stated candle load |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Citrus Lemon Fragrance Oil | ₹5.43 | ₹3.40 | ₹3.00 | ₹2.84 | ₹2.83 | 16.7% cheaper | 6–10% |
| Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil | ₹4.56 | ₹4.25 | ₹3.54 | ₹3.30 | ₹3.07 | 27.8% cheaper | up to 10% soy |
| Cucumber Green Tea | ₹6.21 | ₹3.53 | ₹3.53 | ₹3.33 | ₹3.33 | 5.7% cheaper | 8–10% (loosely worded) |
| Zesty Lemon Fragrance Oil | ₹6.00 | ₹4.00 | ₹3.60 | ₹3.44 | ₹3.40 | 15.0% cheaper | not stated (perfume-grade listing) |
| Verbena Fragrance Oil | ₹7.08 | ₹6.61 | ₹5.90 | ₹4.96 | ₹4.72 | 28.6% cheaper | up to 10% soy |
| Blue Ocean Fragrance Oil | ₹6.21 | ₹4.94 | ₹4.95 | ₹4.96 | ₹4.96 | 0.3% dearer | up to 10% |
| Lemongrass and Lime | ₹7.77 | ₹6.60 | ₹5.90 | ₹5.20 | ₹5.20 | 21.2% cheaper | 6–10% |
| Lavender Fragrance Oil | ₹7.00 | ₹5.40 | ₹5.40 | ₹5.24 | ₹5.22 | 3.3% cheaper | 6–10% |
| Neroli Fragrance Oil | ₹7.87 | ₹6.84 | ₹6.66 | ₹6.66 | ₹6.66 | 2.8% cheaper | up to 10% soy |
| Freshwater (brand-inspired listing) | ₹13.27 | ₹11.98 | ₹11.90 | ₹11.78 — out of stock | ₹11.22 — out of stock | not buyable at 1 kg on 24 Sep | not stated |
Four patterns in the ladder
1. Early-break oils. Eucalyptus Spearmint and Citrus Lemon get most of their discount by 100 g: Eucalyptus Spearmint's 100 g is already 16.7% cheaper per gram than its 50 g. For a small maker selling one fresh scent, 100 g bottles of these two capture much of the saving without the storage.
2. Late-break oils. Verbena saves most between 100 g and 500 g, and Lemongrass and Lime drops as much there (₹0.70 per gram) as it did from 50 g to 100 g. Verbena's 500 g is 16.0% cheaper per gram than its 100 g. If either is a bestseller, 500 g is the size where the price changes character.
3. Flat oils. Cucumber Green Tea is the same per gram at 50 g and 100 g, and again at 500 g and 1 kg. Lavender and Neroli barely move from 100 g upwards. For these, buying bigger buys you fewer reorders, not a lower price.
4. The inverted oil. Blue Ocean runs the wrong way: ₹4.94 per gram at 50 g, ₹4.95 at 100 g and ₹4.96 at 500 g and 1 kg. The difference is a paisa or two per gram, ₹59.47 against ₹59.28 of oil in an 8% candle, but it means there is no price reason at all to buy Blue Ocean in bulk. Buy it in bulk for convenience and consistency of batch if you like; just do not expect a discount.
One kilogram bought four ways
The cleanest way to see a ladder is to buy the same kilogram four ways: as twenty 50 g bottles, ten 100 g bottles, two 500 g packs or one 1 kg. Nobody orders twenty 50 g bottles, but the column shows what the small sizes are really costing you per kilogram.
| Oil | 20 × 50 g | 10 × 100 g | 2 × 500 g | 1 × 1 kg | What it tells you |
|---|---|---|---|---|---|
| Citrus Lemon | ₹3,400.00 | ₹3,000.00 | ₹2,840.00 | ₹2,832.00 | 500 g is within a few rupees of 1 kg |
| Eucalyptus Spearmint | ₹4,248.00 | ₹3,540.00 | ₹3,304.00 | ₹3,068.00 | 1 kg saves ₹1,180.00 over 50 g bottles |
| Cucumber Green Tea | ₹3,528.20 | ₹3,528.20 | ₹3,327.60 | ₹3,327.60 | 2 × 500 g costs exactly the same as 1 kg |
| Blue Ocean | ₹4,940.00 | ₹4,950.00 | ₹4,956.00 | ₹4,956.00 | 50 g bottles are ₹16.00 cheaper than 1 kg |
| Verbena | ₹6,608.00 | ₹5,900.00 | ₹4,956.00 | ₹4,720.00 | the steepest ladder: ₹1,888.00 between top and bottom |
| Lemongrass and Lime | ₹6,600.00 | ₹5,900.00 | ₹5,200.00 | ₹5,200.00 | 2 × 500 g costs exactly the same as 1 kg |
| Freshwater | ₹11,980.00 | ₹11,900.00 | out of stock | out of stock | 100 g is the largest size you can buy |
The practical rule that falls out: for Cucumber Green Tea and Lemongrass and Lime, buy 500 g, not 1 kg. You pay the same per gram, hold half the stock, and open a fresh pack sooner, which matters for citrus and aquatic top notes once a pack has been opened and closed many times. For Eucalyptus Spearmint and Verbena, the 1 kg is a genuine saving on an oil you already know sells. For Blue Ocean, size is a convenience decision, not a price one.
| Mix | Citrus Lemon | Eucalyptus Spearmint | Cucumber Green Tea | Blue Ocean | Total | Per gram |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 500 g each (2 kg) | ₹1,420.00 | ₹1,652.00 | ₹1,663.80 | ₹2,478.00 | ₹7,213.80 | ₹3.61 |
| 1 kg each (4 kg) | ₹2,832.00 | ₹3,068.00 | ₹3,327.60 | ₹4,956.00 | ₹14,183.60 | ₹3.55 |
Doubling the order saves ₹0.06 per gram on average, which is ₹0.73 of oil per 150 g candle at 8%. That is real money over hundreds of candles and trivial money over forty. We sell the 1 kg packs, and for most first wholesale orders we would still point you at the 500 g: 41 candles per oil is a sensible first production run, and the difference per candle will not change your retail price. How many candles a season actually needs, and when to buy for summer, is the batch-maths question covered in Bulk Fresh Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
Freshwater vs Blue Ocean: the price gap
Both are aquatic, both are in CSI's fragrance oil range, and both come up whenever a buyer asks for "fresh". The listing named "Freshwater Fragrance Oil Bath and Body Works Inspired" is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation of a style, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name should never appear on your candle label. With that said, here is the comparison on paper.
| Blue Ocean Fragrance Oil | Freshwater (brand-inspired listing) | |
|---|---|---|
| Stated notes | "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base" | "Opens with Italian bergamot and lemon zest. Heart of marine accord and lavender. Base of cedarwood and musk." |
| Character, in our reading | Salty-ozonic, watery floral, pale wood | Citrus-led, marine and lavender, drier cedar |
| Stated candle load | "candles (up to 10%)" | Not stated on the page |
| Other page wording | "phthalate-free aquatic fragrance oil" | "IFRA Certified" |
| 15 g | ₹93.22 (₹6.21/g) | ₹199.00 (₹13.27/g) |
| 50 g | ₹247.00 (₹4.94/g) | ₹599.00 (₹11.98/g) |
| 100 g | ₹495.00 (₹4.95/g) | ₹1,190.00 (₹11.90/g) |
| 500 g | ₹2,478.00 (₹4.96/g) | ₹5,890.00 — out of stock on 24 September 2026 |
| 1 kg | ₹4,956.00 (₹4.96/g) | ₹11,220.00 — out of stock on 24 September 2026 |
| Oil in one 8% candle | ₹59.28 (50 g) · ₹59.40 (100 g) | ₹143.76 (50 g) · ₹142.80 (100 g) |
What the gap means in candles
At 50 g prices, the Freshwater oil costs ₹84.48 more per 150 g candle at 8%; at 100 g prices, ₹83.40 more. Over a worked example of 40 candles poured from 100 g bottles, that is ₹3,336.00. At the listed kilogram prices the gap would be ₹6,264.00 per kilogram, but the Freshwater kilogram was not available on the pull date, so a wholesale buyer cannot actually buy it at that rung today.
When the premium can make sense
In our judgement, three cases. First, if a blind test (below) shows your customers consistently prefer it, because a preference that sells is worth more than ₹84.48 a candle. Second, if the citrus-lavender-cedar structure is exactly the fresh your range lacks: Blue Ocean has no citrus top and no lavender. Third, for a small premium line where oil is a smaller share of a higher retail price. In every other case, Blue Ocean is the evidence-backed wholesale buy: stated load, every size in stock, and less than half the price per gram.
Five oils by wholesale role
These are picked for their place on the ladder, not as a scent shortlist (that is the hub's job). Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹81.42 | ₹5.43 | 1 |
| 50 g | ₹170.00 | ₹3.40 | 4 |
| 100 g | ₹300.00 | ₹3.00 | 8 |
| 500 g | ₹1,420.00 | ₹2.84 | 41 |
| 1 kg | ₹2,832.00 | ₹2.83 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹68.44 | ₹4.56 | 1 |
| 50 g | ₹212.40 | ₹4.25 | 4 |
| 100 g | ₹354.00 | ₹3.54 | 8 |
| 500 g | ₹1,652.00 | ₹3.30 | 41 |
| 1 kg | ₹3,068.00 | ₹3.07 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 g | ₹176.41 | ₹3.53 | 4 |
| 100 g | ₹352.82 | ₹3.53 | 8 |
| 500 g | ₹1,663.80 | ₹3.33 | 41 |
| 1 kg | ₹3,327.60 | ₹3.33 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 g | ₹247.00 | ₹4.94 | 4 |
| 100 g | ₹495.00 | ₹4.95 | 8 |
| 500 g | ₹2,478.00 | ₹4.96 | 41 |
| 1 kg | ₹4,956.00 | ₹4.96 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 g | ₹199.00 | ₹13.27 | 1 |
| 50 g | ₹599.00 | ₹11.98 | 4 |
| 100 g | ₹1,190.00 | ₹11.90 | 8 |
| 500 g | ₹5,890.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹11.78 | Out of stock |
| 1 kg | ₹11,220.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹11.22 | Out of stock |
How to read a price ladder before you order
The same method works on any supplier's price list, including ours. It is how we built the table above, and it is how we would want a wholesale customer to check us.
Divide, then compare the same rung
Divide each size's price by its grams, to two decimals. Then compare oils at the size you will reorder, not the size you tested. A 50 g comparison is useful for sampling and misleading for wholesale, as Verbena and Eucalyptus Spearmint show.
Find the break
Look for the size where the per-gram price drops most. On this ladder it is 100 g for Eucalyptus Spearmint and Citrus Lemon, 500 g for Verbena, 100 g and 500 g equally for Lemongrass and Lime, and nowhere for Blue Ocean. Buy at or just past the break; the rungs above it usually add storage, not savings.
Check stock at the rung you want
A ladder with a missing rung is a different ladder. Freshwater's 500 g and 1 kg were out of stock on 24 September 2026, so its real bulk price is the 100 g. Check that the size you need is in stock before you plan a production run, and confirm on WhatsApp for anything above 500 g.
Convert to per candle
Multiply per gram by the grams in one candle (12 g at 8% in a 150 g candle). This turns abstract paise into a line on your costing sheet and usually shows that the oil-size decision is worth a few rupees a candle, while the jar decision is worth tens.
What the ladder does to a candle's cost
Wholesale buyers care about the ladder because it feeds the costing sheet. Here are two worked examples at production-style pack sizes: Luxury Soy Wax CSI 464 at the 10 kg price (₹70.02 for 138 g), a Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) from the pack of 20 (₹94.40), and an Eco Candle Wick, Thin (C1) from the pack of 100 (₹5.90).
| Line | Citrus Lemon (1 kg price) | Freshwater (100 g price) |
|---|---|---|
| Oil, 12 g | ₹33.98 | ₹142.80 |
| Wax, 138 g CSI 464 | ₹70.02 | ₹70.02 |
| Jar | ₹94.40 | ₹94.40 |
| Wick | ₹5.90 | ₹5.90 |
| Total materials | ₹204.31 | ₹313.12 |
| Oil as a share of materials | 17% | 46% |
Both totals exclude labour, freight, packaging and GST. With a budget oil the jar is the biggest cost; with the premium listing the oil is. That is the honest wholesale case for and against Freshwater in one table. For a line where the jar and brand carry the price, see Luxury Clean Fragrance Oils for Soy Candles; for which fresh oils have enough base to justify a higher load, see Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making.
For where to buy fresh oils in India, stock depth and documents, read Where to Buy Fresh and Clean Candle Fragrance Oils in India. To turn the cheapest rungs into a five-scent line, see Best Clean Fragrances for a Candle Collection. If you are planning inventory across several collections at 1 kg, I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory? goes deeper.
CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this ladder, and this page still tells you where our 1 kg is no cheaper than our 500 g, where our 50 g is cheaper per gram than our 1 kg, and why a premium marine listing is not the default buy.
Every price and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes, including the Freshwater 500 g and 1 kg, are flagged and never presented as buyable. Notes and candle loads are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.
The ladder patterns, character readings and the premium test are our judgement; the numbers are data. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Clean Fragrance Oils for Candle Making in India
- Fresh Linen Fragrance Oil for Candle Making
- Clean Cotton Fragrance Oil for Candle Making
- Fresh Laundry Fragrance Oil for Candles
- Luxury Clean Fragrance Oils for Soy Candles
- Strong Fresh Fragrance Oils for Candle Making
- Bulk Fresh Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Clean Fragrances for a Candle Collection
- Where to Buy Fresh and Clean Candle Fragrance Oils in India
- I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Citrus Lemon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Lavender Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Sooraj R, Avanthi Cheeli, Akansha, Dipali Sable, Jaya Sawlani, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Citrus Lemon Fragrance Oil 15 g ₹81.42, 50 g ₹170.00, 100 g ₹300.00, 500 g ₹1,420.00, 1 kg ₹2,832.00; Eucalyptus Spearmint Fragrance Oil 15 g ₹68.44, 50 g ₹212.40, 100 g ₹354.00, 500 g ₹1,652.00, 1 kg ₹3,068.00; Cucumber Green Tea 15 g ₹93.22, 50 g ₹176.41, 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80, 1 kg ₹3,327.60; Zesty Lemon Fragrance Oil 15 g ₹90.00, 50 g ₹200.00, 100 g ₹360.00, 500 g ₹1,720.00, 1 kg ₹3,400.00; Verbena Fragrance Oil 15 g ₹106.20, 50 g ₹330.40, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,720.00; Blue Ocean Fragrance Oil 15 g ₹93.22, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Lemongrass and Lime 15 g ₹116.52, 50 g ₹330.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,600.00, 1 kg ₹5,200.00; Lavender Fragrance Oil 15 g ₹105.02, 50 g ₹270.00, 100 g ₹540.00, 500 g ₹2,620.00, 1 kg ₹5,221.00; Neroli Fragrance Oil 15 g ₹118.00, 50 g ₹342.20, 100 g ₹665.52, 500 g ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; Freshwater 15 g ₹199.00, 50 g ₹599.00, 100 g ₹1,190.00, 500 g ₹5,890.00 (out of stock), 1 kg ₹11,220.00 (out of stock). Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹1,888.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 100 ₹590.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Luxury Soy Wax CSI 464's stated ceiling is 10%, a formulation limit, not a regulatory one. Zesty Lemon and Freshwater state no candle load. Per-candle costs and the 40-candle comparison are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Summer is approximate (roughly April–June); 31 March 2027 is a suggested ordering date, not a supplier deadline. Character readings and ladder patterns are editorial judgement.