Strong Cold Throw but No Hot Throw — Should I Change Fragrance Oil?

Strong Cold Throw but No Hot Throw — Should I Change Fragrance Oil?

 

Replacement trial from ₹223.02 (50 g) C1 + C2 wick bracket: ₹153.40 Wax Sachet Mould ₹588.82
Strong cold, weak hot · decide before you swap
Find out whether the oil really is the reason the room stays quiet, before you pay for a new one.
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"I just tried making a candle out of curiosity & ordered supplies.. I found the ingredients to be of good quality. The wax quality especially has been top notch. I’ve tried the Gardenia fragrance oil. It is highly concentrated. The packaging of the items has been exceptionally good for me. Timely delivery."
SraddhaVerified buyer · Mar 2025
Gardenia Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"This wax is really good to make pillar candles and for moulds …"
Lalitha JaganAug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Cold Throw vs Hot Throw
A strong lid sniff does not prove the oil is good, and a weak lit candle does not prove it is bad. Four questions, a four-candle blind trial and one 50 g bottle decide whether to swap.
₹223.02
one 50 g replacement (Gardenia) for the whole swap trial · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Should I change fragrance oil if cold throw is strong but hot throw is weak? Not yet, in most cases. Swap only after four questions: has the candle passed its candle-side checks, have you tried the top of the allowed load range, does a replacement beat your oil in a blind side-by-side, and what will you do with the stock you already own?

What is the minimum test before switching? Four candles: two of your oil and two of one replacement, poured from one melt at the same load, wick, jar and cure, and burned as two blind pairs at day 7 and day 14. It uses 24 g of each oil.

What does it cost? Usually one 50 g replacement: ₹223.02 for Gardenia, up to ₹280.00 for Bergamot Amber. Add ₹153.40 for a C1/C2 wick bracket if you have not checked the pool.

Which CSI oils should I trial as replacements? Choose within the family of your weak oil, favouring a stated soy load and a named base. We suggest Gardenia for florals, Sandalwood for woods, Bergamot Amber for citrus and Roasted Coconut for gourmands.
The short answer
The decision: swap only when a replacement beats your oil, judged blind, in a candle that has already passed its pool, cure and room checks at the top of the allowed load.
The minimum test: four candles, one replacement, two blind pairs (day 7 and day 14). One variable, the oil.
The cost: ₹223.02 (Gardenia 50 g) to ₹280.00 (Bergamot Amber 50 g) of new spend; ₹376.42 with a wick bracket.
The old oil: if more than 100 g is left, use it in unlit wax sachets, where cold throw is the whole job.
Strong cold, weak hot: should you swap the oil? Answer the questions in order. Three of the four exits say do not swap yet. 1 Has the candle passed its candle-side checks? Pool at the glass by hour 3–4, day 7 or later, closed room of known size NO Don't swap. Fix the candle Wick bracket ₹153.40 How to check: post 2203 YES 2 Is your load below the top of the allowed range? Allowed = the lower of the oil page's stated maximum and your wax ceiling YES Don't swap yet Pour one candle at the top of the range: ₹172.34 + your oil NO 3 Does a replacement beat your oil, judged blind? Same wax, wick, jar, load, cure and room; the four-candle trial below NO Don't swap. System limit Both weak: look at wax and process, not at another oil YES 4 Is more than 100 g of the old oil left? Stock you have already paid for, which the swap would strand YES Swap for candles Use the rest in unlit sachets, where cold throw is the job NO Swap. Repeat the winning replacement once, then buy 500 g. Trial cost with Gardenia: ₹223.02 for 50 g. Buying 500 g blind instead: ₹2,166.00, 9.7 times as much. Order and thresholds are editorial judgement, not statistics. CSI live pricing, verified 25 September 2026.
The swap decision tree. Each question sends you either down to the next question or right to an outcome. Only a "yes" at question 3, where a replacement beats your oil blind in the same system, leads to a swap. The costs use CSI live prices; the order and the 100 g threshold are editorial judgement.
Straight answer
My candle has strong cold throw but no hot throw. Should I change the fragrance oil?
Only if the oil loses a fair fight. Strong cold throw proves the fragrance is in the wax. Weak hot throw can come from the wick, the cure, the load or the room, and a new oil would fail the same way in the same candle. So answer four questions in order. First, has the candle passed its candle-side checks: pool at the glass by hour 3 to 4, day 7 or later, a closed room? If not, fix those; a C1/C2 wick bracket is ₹153.40. Second, is your load below the top of the allowed range, meaning the lower of the oil page's maximum and your wax's ceiling? If so, pour one candle at the top before you blame the oil. Third, pour two candles of your oil and two of one replacement from the same melt, and burn them as blind pairs at day 7 and day 14. If the replacement wins both pairs, swap. If both are weak, the oil is not your problem. Fourth, if you hold more than 100 g of the old oil, use it in unlit wax sachets rather than in weak candles. The trial costs one 50 g bottle: ₹223.02 for Gardenia, or up to ₹280.00 for Bergamot Amber.
One line: change the oil when a replacement beats it in the same candle, not when the lid smells better than the room.
One bottle decides it. Gardenia 50 g is ₹223.02: 24 g for two trial candles, and 26 g left for the repeat pour if it wins. Page states up to 10% in soy and a 48 to 72 hour cure. In stock at every size on 25 September 2026.
Buy Gardenia 50 g — ₹223.02

The swap decision in four questions

Swapping the oil is one of the dearer changes you can make to a candle, and often the first one makers reach for.

When a candle smells wonderful with the lid off and faint once lit, the oil looks guilty. It is the part you chose by smell, and the part that disappointed you by smell. But an oil swap is only a fix if the oil was the reason, and strong cold throw is not evidence either way. The decision tree above turns "should I change it?" into four questions with yes-or-no answers. Each one either sends you on or stops you with a cheaper action.

The four exits · what each outcome costs · CSI live pricing 25 September 2026
Three of the four exits are cheaper than a new oil
Question Exit What you do New spend
1 · Candle-side checks passed? No Fix the pool, the cure or the room; do not swap ₹153.40 for a C1/C2 bracket, or nothing
2 · Load below the top of the allowed range? Yes Pour one candle at the top of the range Nothing new; ₹172.34 of materials plus 15 g of your oil
3 · Replacement wins blind? No Keep the oil; the wax or process is the limit Nothing more on oil
3 · Replacement wins blind? Yes Swap: repeat the winner once, then buy 500 g The 50 g you already bought; 500 g after the repeat
4 · More than 100 g of old oil left? Yes Put the old oil into unlit sachets ₹588.82 for a six-cavity mould, plus wax

The questions come in this order because each one is cheaper to answer than the next, and each can make the next unnecessary. There is no point trialling a replacement in a candle whose pool stops 1.5 cm short of the glass. The replacement will fail too, and you will have spent a bottle learning what a ₹59.00 pack of wicks would have told you. The order is editorial judgement, not a statistic; CSI has no measured throw data.

Argued against our own interest: this page sells replacement oils, and the tree sends most readers away without buying one. That is deliberate. A maker who swaps oil three times in a candle with a small pool has bought three bottles and still has a weak candle. A maker who fixes the pool, keeps the oil and orders it again at 500 g is a better customer, for us and for their own business.

Questions 1 and 2: what must be true before the oil is on trial

An oil can only be judged in a candle that has done its own job. Until then, you are judging the wick.

Question 1 — has the candle passed its candle-side checks?

The oil is on trial only when three things hold. The pool reaches the glass by hour 3 to 4 (a commonly cited rule of thumb, not CSI data). The candle is at day 7 or later, ideally day 14, since several CSI oil pages state a soy cure of 48 to 72 hours and makers commonly judge at day 3, 7 and 14. And it is judged in a closed room of known size with the fan and AC off. How to take each measurement, and how to read a pool that falls short, is covered step by step in the cold-good, hot-weak diagnosis. This page only asks whether you have done it. If the answer is "no" or "not sure", stop here; the swap question is premature.

Why the explanation matters: cold throw comes from the whole solid surface at room temperature, sniffed at the rim, and does not depend on the wick. Hot throw depends on the pool, the time and the room. The plain explanation is in the cold-throw-versus-hot-throw hub. A candle can pass the first test brilliantly and fail the second for reasons that live entirely outside the bottle.

Question 2 — is your load below the top of the allowed range?

"Allowed" means the lower of two stated maxima: the oil page's candle maximum and your wax page's ceiling. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 state up to 13%. Other CSI waxes do not state a ceiling in the text we hold. These are formulation limits, not regulatory ones, and the maximum is not automatically the best load. But if you are at 6% in an oil whose page says "6-10%" and a wax that allows 10%, you have not yet asked the oil its best question.

The two-ceilings rule, worked for the four replacement oils · page wording, 25 September 2026
The lower figure governs; never exceed it
Oil Oil page states In CSI 464 (10%) In CSI 468 or Chunks (13%)
Gardenia "Up to 10% for soy wax candles" 10% 10%
Sandalwood "up to 10% for soy" 10% 10%
Bergamot Amber "6-10% for soy wax candles" 10% 10%
Roasted Coconut "Use up to 10% for soy, paraffin, coconut and natural wax blends" 10% 10%

If your current oil's page states no candle load, the wax ceiling is the only stated limit; stay inside it. A single candle at the top of the range answers question 2. Worked example in CSI 464 at 10%: 15 g of your oil, 135 g of wax (₹68.50), one jar (₹94.40) and one C2 wick (₹9.44), so ₹172.34 of materials besides the oil. Pour it beside a candle at your usual load, same everything else, cure both to the same day, and compare. If the top-of-range candle fixes the room, you have your answer without a new oil. Whether 8% or 10% is the right production load, and why going higher sometimes changes nothing, belong to the post on going from 8% to 10%.

Do not "fix" it past the ceiling
Past what the wax holds, extra oil tends to sweat or pool rather than throw, and it can hurt the burn. If your candle is already at the lower of the two ceilings, the answer to question 2 is "no", and you move to question 3. More oil is not a move.

Question 3: the minimum swap trial, four candles

One replacement, two blind pairs, one verdict. Anything less is a guess, and anything more belongs to a bigger test.

This is the smallest test we would trust to convict an oil. It changes one variable, the oil, and holds everything else: same wax melt, same load, same wick (the one that passed question 1), same jars from the same pack, same pour day, same cure, same room. The control is your current oil. It is poured twice because a single candle cannot tell a weak oil from a bad pour. It is not the full isolation protocol that separates oil, wax, wick and process (How to Test Whether Weak Hot Throw Comes From the Oil, Wax, Wick or Process), and it is not a panel of many candidates (Best Fragrance Oils to Test When Your Soy Candles Have Weak Hot Throw). It answers one question: does this replacement beat my oil, here?

The four-candle swap trial · 150 g at 8% · one variable: the oil
What goes in each jar, and which evening it burns
Candle Oil Load Wick Burned
A1 Your oil, 12 g 8% (or your usual) Your passing wick Pair 1, day 7
R1 Replacement, 12 g Same as A1 Same size Pair 1, day 7
A2 Your oil, 12 g Same Same size Pair 2, day 14
R2 Replacement, 12 g Same Same size Pair 2, day 14

Oil: 24 g of yours and 24 g of the replacement, which leaves 26 g in a 50 g bottle, enough for two more 8% candles if it wins. Wax: 552 g. Jars and wicks: four of each.

1
Day 0 — one melt, two jugsWeigh 552 g of wax and melt it once. Split it into two jugs of 276 g. Add 24 g of your oil to one and 24 g of the replacement to the other, both at your wax page's stated temperature, stirred for the same time. Pour A1, A2, R1 and R2. Label the bases, not the sides.
2
Days 1 to 6 — lids on, hands offStore all four together, out of sunlight. Do not sniff-test them daily; you will only train your nose on the lids. If you want a cold note, take one on day 6 and write down character, not strength.
3
Day 7 — blind pair 1Someone else lights A1 in your test room on one evening and R1 on the next, same time of day, doors shut, fan and AC off, without telling you which is which. Score each from the doorway at hour 1 and hour 2 on a 1 to 5 scale, and air the room fully in between.
4
Day 14 — blind pair 2, order reversedRepeat with A2 and R2, lit in the opposite order, so neither oil always gets the fresher evening. Check each pool reaches the glass. A replacement that wins only because its pool was bigger has shown you a wick difference, not an oil difference.
5
Apply the decision ruleSwap only if the replacement scores at least one point higher at both hour 1 and hour 2, in both pairs. A win in one pair and a draw in the other means pour the pair again before you spend. Both weak: the oil is not your problem, so go to wax and process (Should I Change My Wax, Wick or Fragrance Oil to Improve Hot Throw?).
6
If it wins, repeat once before 500 gPour two more replacement candles from the 26 g left, from a separate melt, and confirm they behave like R1 and R2. Then order 500 g. If you are about to order 1 kg, the gate for that purchase is in What Should I Test Before Buying 1 Kg of a New Candle Fragrance Oil?.

The one-point threshold is our judgement, not a standard. It is set high enough that a tired nose or a slightly different evening cannot produce a "win" by itself. If you run the pairs with two judges, both should agree.

What the trial costs · CSI live pricing, 25 September 2026
New spend is one 50 g bottle; materials consumed ₹802.49 with Gardenia, excluding your own oil
Item What you use New spend Value consumed
Gardenia 50 g (replacement) 24 g ₹223.02 ₹107.05
Your wax (valued as CSI 464 at ₹0.51/g, 10 kg price) 552 g already owned ₹280.08
Your jars (valued as the 150 g clear jar, ₹94.40 each) 4 jars already owned ₹377.60
Your passing wick (valued as Eco C2, ₹9.44 each) 4 wicks already owned ₹37.76
Your current oil 24 g already owned at your own price
Total 4 candles ₹223.02 ₹802.49 (₹200.62 per candle)

With the other replacements the new spend is the 50 g price: Sandalwood ₹271.40, Bergamot Amber ₹280.00, Roasted Coconut ₹247.00. If you have not yet bracketed the wick, add ₹153.40: ₹376.42 with Gardenia, ₹424.80 with Sandalwood, ₹433.40 with Bergamot Amber, ₹400.40 with Roasted Coconut. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. For comparison, buying Gardenia's 500 g as a blind swap is ₹2,166.00, 9.7 times the trial bottle, and it would be wasted if question 1 had failed.

Which CSI oils to trial as replacements

A replacement should be as close as possible to what your customers liked, and structurally better placed to throw. Of the two, closeness matters first: a replacement that throws beautifully but smells like a different product is a new product, not a fix. So choose within the family of your weak oil, then prefer an oil whose page states a soy load (so it is meant for your wax) and names a base. Heavier base notes tend to hold on in a hot pool, while top-led oils tend to flatter the lid. That is a tendency that varies by oil; the family-by-family reasoning is in Why Do Some Fragrance Oils Give Better Cold Throw Than Hot Throw?.

Replacement candidates by the family of your weak oil · ranked on stated basis only
Basis: stated soy load, named base notes, stated cure, 50 g price and stock on 25 September 2026; not throw, which CSI has not measured
Your weak oil is… First replacement to trial Why, on the page Also worth a look
A fresh or white floral Gardenia, 50 g ₹223.02 Up to 10% soy; creamy character; 48 to 72 hour soy cure; 0.2% vanillin stated Jasmine, up to 10% soy, "slightly musky"
A bright citrus Bergamot Amber, 50 g ₹280.00 6 to 10% soy; citrus top over an amber, musk and vanilla base Lemongrass and Lime, 6 to 10%, "subtle cedarwood and soft musk base"
A woody, musky or "clean" scent Sandalwood, 50 g ₹271.40 Up to 10% soy; single-note wood; 0% vanillin stated; soy cure stated Woody Oud, 6 to 10%, amber and musk base
A sweet, bakery or dessert scent Roasted Coconut, 50 g ₹247.00 Up to 10%; vanilla bean, tonka and sandalwood base; soy cure stated Chocolate Fudge, 6 to 10% (100 g out of stock on 25 September 2026)
An aquatic or ozonic scent Blue Ocean, 50 g ₹247.00 Up to 10%; "driftwood and musk base"; 0% vanillin stated; soy cure stated Ask on WhatsApp for alternatives in stock

How to read this table. Every entry is a starting point for one side of a blind pair, not a promise. A named base is a reason to hope the oil holds on in a hot pool; it is not a measurement. Several of these pages carry throw wording ("Moderate to strong throw", "Strong throw"), and those are the pages' own claims. If your weak oil is a specific character we do not list, such as a fresh linen, a white tea or a leather beyond the one limited inspired listing, say so on WhatsApp. We will tell you honestly if CSI has nothing close.

Mistake: replacing a weak citrus with a different citrus that smells even brighter in the bottle. Why it fails: a brighter top is exactly what flatters the lid and fades in the pool, so you have bought the same problem twice. Fix: keep the family, but trial the version with a named base, then let the blind pair decide.

Question 4: what to do with the oil you already bought

The oil you already paid for is gone either way. The only question is whether it goes into weak candles or into something that suits it.

If question 3 says swap and you hold very little of the old oil, finish it in test pours and move on. If you hold more than 100 g, which is where our threshold sits (judgement: roughly eight 8% candles), stop and think before pouring it into candles you already know underperform. Worked example: 700 g left of a kilogram would make 58 more 8% candles of 150 g. That is 58 customers receiving a candle you have proved is weaker than your replacement. The money spent on that kilogram is sunk whatever you do. Pouring it into weak candles adds the cost of wax, jars and wicks, and of repeat customers, on top.

The sachet route: a product that runs on cold throw

A wax sachet is never lit. It hangs in a wardrobe, drawer or car and scents the air by evaporation from solid wax at room temperature, which is cold throw. An oil that impresses with the lid off but not in a melt pool is, by definition, strong at the one thing a sachet needs. Worked example: a 30 g sachet at 8% holds 2.4 g of oil and 27.6 g of wax (₹16.56 in Soy Pillar Wax at ₹0.60 per gram, 500 g price). So 700 g of leftover oil fills about 291 sachets. Stay inside your oil page's stated range; the Soy Pillar Wax page states no fragrance ceiling in the text we hold. Test a few before you make a batch, since sachet wax and surface area vary.

Keep, pour or repurpose · judgement for the maker holding old stock
What to do with the old oil after the trial
Trial result Old oil left What we would do
Replacement wins both pairs Under 100 g Use it up in test pours; switch the candle line to the replacement
Replacement wins both pairs Over 100 g Switch the candle line; move the old oil into unlit sachets
Split or draw Any Pour the pair again before spending more; keep using the old oil meanwhile
Both weak Any Keep the old oil; the problem is wax or process, and a swap would not help
Labelling the sachets
Name the scent in your own words. If your old oil came from a brand-"inspired" listing anywhere, do not put the third-party brand name on your label. And make no claims beyond scent; a sachet scents a wardrobe, and that is all it needs to promise.

Replacement picks and the sachet route

Four replacement oils, one per common family, and one non-oil product for the stock you already own. The oils were chosen on a stated soy load inside CSI 464's 10% ceiling, a named base or a single-note wood, a stated soy cure, the 50 g price and stock at every size on 25 September 2026. They were not chosen on throw, which CSI has not measured. Buy one, the one in your weak oil's family, not all four. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
white floral · replacement for a weak floral · lowest 50 g price of the four
Gardenia Fragrance Oil
The replacement to trial when your weak oil is a fresh or white floral. The page describes it as "Rich, creamy, and velvety - a true-to-life gardenia bloom", states "Up to 10% for soy wax candles" (and up to 6% for paraffin), a soy cure of 48 to 72 hours, and "Vanillin content 0.2% - minimal discoloration risk", which is the page's claim; test anyway. Its "Moderate to strong throw" wording is the page's, not a CSI measurement. A creamy floral tends to carry more body than a dewy one, which is the point of the swap. One customer on the page calls it "highly concentrated": useful about the bottle, silent about the lit candle. Limitation: gardenia is a big, heady character. If your customers bought your old floral for its lightness, this changes the product, not just the throw. At 500 g it is 2.9% cheaper per gram than the 50 g, and the 1 kg is exactly two 500 g packs.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹223.02 ₹4.46 4
100 gm ₹433.00 ₹4.33 8
500 gm ₹2,166.00 ₹4.33 41
1000 gm ₹4,332.00 ₹4.33 83
Oil per 8% candle: ₹53.52 at 50 g; ₹51.98 at 500 g. Buy Gardenia 50 g
2
woody · replacement for a weak wood or a thin "clean" scent · stated soy cure
Sandalwood Fragrance Oil
For a weak woody or musky oil. The page describes a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone", states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin", a soy cure of 48 to 72 hours, and "0% vanillin - no discolouration" (the page's claim; vanillin is one cause of colour change, not the only one). Throw wording: "Moderate to strong throw", the page's. A single-note wood has no bright top to flatter the lid sniff, so it is a fair test of whether your system can deliver a base-led scent. From 100 g it is flat at ₹5.03 per gram; the 1 kg is 7.4% cheaper per gram than the 50 g. Limitation: a single note has no bright opening at all, so a customer who liked your old oil's fresh top will miss it.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
Oil per 8% candle: ₹65.14 at 50 g; ₹60.32 at 1 kg. Buy Sandalwood 50 g
3
citrus with a base · replacement for a weak citrus · stated soy range and cure
Bergamot Amber Fragrance Oil
For a classic strong-cold, weak-hot case: a bright citrus. Pure citrus oils tend to be all top, and that is exactly what a lid sniff flatters. This oil keeps a citrus opening but names a base: "sparkling bergamot and citrus top notes, warm amber and soft floral heart, woody musk and smooth vanilla base". The page states "6-10% for soy wax candles, cure 48-72 hours. 6-8% for paraffin wax". Its listing name is Bergamot and Amber. Limitation: it is not a straight lemon. It is a citrus-amber, so a customer expecting a sharp kitchen lemon will notice. The vanilla in the base may darken wax over time (the page states no vanillin figure). It is the dearest per gram of the four oils here at every size from 50 g up: the 50 g and 100 g are both ₹5.60 per gram, and the 1 kg costs ₹1.00 more than two 500 g packs.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹280.00 ₹5.60 4
100 gm ₹560.00 ₹5.60 8
500 gm ₹2,718.00 ₹5.44 41
1 kg ₹5,437.00 ₹5.44 83
Oil per 8% candle: ₹67.20 at 50 g; ₹65.23 at 500 g. Buy Bergamot Amber 50 g
4
gourmand · replacement for a weak sweet or bakery scent · heavy stated base
Roasted Coconut Fragrance Oil
For a weak gourmand, especially one that smells sugary at the lid and thin lit. The page lists "toasted coconut and coconut milk top notes, caramelised sugar and praline heart, and vanilla bean, tonka and sandalwood base", says "Use up to 10% for soy, paraffin, coconut and natural wax blends", and "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing". "Strong throw" is the page's claim. A base with vanilla, tonka and sandalwood tends to hold on in a hot pool, but heavy, sweet oils often need a wick check, so rerun the bracket for it. Limitations: there is no 500 g size; the 100 g is fractionally dearer per gram (₹4.95) than the 50 g (₹4.94); and vanilla-rich bases commonly darken light wax. The 1 kg is 19.0% cheaper per gram than the 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15g ₹93.00 ₹6.20 1
50g ₹247.00 ₹4.94 4
100g ₹495.00 ₹4.95 8
1kg ₹3,999.00 ₹4.00 83
Oil per 8% candle: ₹59.28 at 50 g; ₹47.99 at 1 kg. Buy Roasted Coconut 50 g
5
mould · keeps the old oil working · for the stock you already paid for
Wax Sachet Mould (6 cavities)
The honest use for an oil that smells wonderful cold and weak lit: a product that is never lit. A wax sachet hangs in a wardrobe or car and works entirely by cold throw, which is the reading your oil already passes. The page describes a silicone tray with "6 rectangular compartments". Pair it with Soy Pillar Wax; its page states no fragrance ceiling, so stay inside your oil page's stated candle range and test. The Aroma Wax Sachet Making Kit (₹554.60, ₹34.22 less than the mould alone) includes one mould and 250 g of wax, but it also includes its own Sandalwood oil, which you do not need here. Limitation: sachets are a different product with different buyers. They rescue stock; they do not fix your candle line.
Size Price Per unit What it covers
Wax Sachet Mould (6 cavities) ₹588.82 ₹98.14 per cavity six sachets per pour, reusable
Soy Pillar Wax 500 g (companion) ₹300.00 ₹0.60 per gram about 18 sachets of 30 g at 8% (27.6 g wax each)
Soy Pillar Wax 1 kg (companion) ₹600.00 ₹0.60 per gram about 36 sachets of 30 g
Aroma Wax Sachet Making Kit (alternative) ₹554.60 one kit one sachet mould, 250 g Soy Pillar Wax, twine, dye, dry flowers, a spatula and its own Sandalwood oil
Worked example: 700 g of leftover oil at 8% fills about 291 sachets of 30 g. Buy the sachet mould — ₹588.82
When the right purchase is nothing: if question 1 fails, none of the oils above will help, and the fix is a wick, a week of cure or a closed door. If question 3 comes back "both weak", the oil is not what is holding the candle back; the order for the rest is in Should I Change My Wax, Wick or Fragrance Oil to Improve Hot Throw?. We sell the 500 g. Do not buy it until a replacement has won twice.

Swapping before Diwali, 8 November 2026

Diwali falls on 8 November 2026, 44 days after these prices were checked. A swap decision needs the four-candle trial (14 days to the second pair), then a 500 g order, a production pour and a production cure. Worked backwards from Diwali, with dispatch confirmed on WhatsApp rather than assumed, the dates below are the last sensible points for each step. If you miss the first one, the honest advice is not to swap for Diwali at all. Ship your current oil in the best candle you can make, with the wick fixed at question 1, and swap for Christmas on 25 December 2026.

Latest dates for a pre-Diwali swap · calendar facts, not forecasts
Miss the first date and keep your current oil until after Diwali
Latest date Days from 25 Sep Step
30 September 2026 5 Questions 1 and 2 answered; replacement 50 g in hand; pour A1, A2, R1, R2
7 October 2026 12 Blind pair 1 (day 7)
14 October 2026 19 Blind pair 2 (day 14); decision; order 500 g if it won twice
21 October 2026 26 Production pour; 500 g at 8% makes 41 candles of 150 g
4 November 2026 40 Production day 14; spot-burn one; dispatch
8 November 2026 44 Diwali

The repeat pour from step 6 fits between 14 and 21 October only if you pour it the day you decide and judge it at day 7 on the production day. That is tight, and it is the step makers skip under deadline. Skip it only if both blind pairs were clear wins.

Diwali 8 November 2026: trial poured by 30 September, decision by 14 October, production by 21 October. When a replacement has won both blind pairs, ask for a 500 g quote with GST invoice and a dispatch date that meets your production pour.
WhatsApp a 500 g quote
The CSI principle
Swap the oil when a replacement wins, not when the lid out-smells the room.
Strong cold throw means the oil is in the wax. Only a blind pair in a candle that has done its job can tell you the oil is the reason the room stays quiet.
"An oil swapped before it had a fair candle to throw from was not tested. It was blamed."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the replacement oils, wicks, wax and moulds named here and does not sell finished candles. The decision tree on this page ends in "don't swap yet" at three of its four exits, and it tells you to use old stock in sachets rather than buy more. We would rather you bought one 50 g bottle for a fair trial than three kilograms of guesses.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026. Every oil size in the pick cards is in stock on that date, and the one out-of-stock size mentioned (Chocolate Fudge 100 g) is flagged. Loads, notes, cure, vanillin and throw wording are quoted from product pages; where a page is silent, we say so.

The question order, the one-point decision rule, the 100 g threshold and the choice of replacements are editorial judgement. CSI has no measured throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Strong cold throw but no hot throw: should I change fragrance oil?
Not until the candle has passed its pool, cure and room checks, and you have tried the top of the allowed load. Then pour two candles of your oil and two of one replacement, and burn them as blind pairs at day 7 and day 14. Swap only if the replacement wins both.
How many test candles do I need before switching fragrance oil?
At least four: two of your current oil and two of the replacement, from the same melt, at the same load and wick. That uses 24 g of each oil and leaves 26 g of a 50 g replacement bottle for a repeat pour if it wins.
Which fragrance oil should I switch to for better hot throw?
Stay in the same family and prefer a page that states a soy load and names a base note. Among CSI oils we would trial Gardenia for florals, Sandalwood for woods, Bergamot Amber for citrus and Roasted Coconut for gourmands. That is judgement on stated basis; CSI has no measured throw data.
Can a stronger fragrance load fix weak hot throw instead of a new oil?
Sometimes, if you are below the lower of the oil page's maximum and your wax's ceiling (CSI 464: up to 10%). Pour one candle at the top of that range beside your usual load. Never go past the ceiling; extra oil tends to sweat rather than throw.
What can I do with fragrance oil that has good cold throw but weak hot throw?
Use it in unlit wax sachets, which rely entirely on cold throw. In our worked example, 700 g of oil at 8% fills about 291 sachets of 30 g. CSI's Wax Sachet Mould (6 cavities) is ₹588.82.
How much does it cost to test a replacement fragrance oil?
One 50 g bottle: ₹223.02 for Gardenia, ₹247.00 for Roasted Coconut, ₹271.40 for Sandalwood or ₹280.00 for Bergamot Amber, using your own wax, jars and wicks. Add ₹153.40 for a C1/C2 wick bracket if you have not yet checked the pool.
Your swap decision
One replacement, four candles, two blind pairs: from ₹223.02.
Answer questions 1 and 2 first; they are free or nearly so. If the oil is still on trial, a single 50 g bottle of the replacement in your weak oil's family settles it in 14 days, and you will not have bought 500 g to find out.
Trial Gardenia 50 g Ask which replacement to trial
Editorial standards & sources
About this guide: the decision page for makers whose candles have strong cold throw and weak hot throw. It gives a four-question swap tree, the minimum four-candle blind trial before switching, replacement candidates by family, and a sachet route for old stock. The diagnosis checks themselves are handed to post 2203.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Gardenia Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Sraddha, Reena Bagal, Payal Patel, Subhankar Roy, Thenirvaofficial. The reviews from Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Bergamot Amber 15 g ₹105.02, 50 g ₹280.00, 100 g ₹560.00, 500 g ₹2,718.00, 1 kg ₹5,437.00; Roasted Coconut 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 1 kg ₹3,999.00 (no 500 g listed); Blue Ocean 50 g ₹247.00; all listed sizes of these oils in stock. Chocolate Fudge 100 g out of stock. Wax Sachet Mould (6 cavities) ₹588.82; Aroma Wax Sachet Making Kit ₹554.60; Soy Pillar Wax 500 g ₹300.00, 1 kg ₹600.00; Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, C2 10 ₹94.40; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax; 10% = 15 g + 135 g); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings are as stated on wax pages (formulation limits, not regulatory limits). The 30 g sachet, the 700 g leftover and the one-point decision rule are worked examples or editorial judgement. Load, cure, notes, vanillin and throw wording are quoted from oil pages and are the pages' claims. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
ब्लॉग पर वापस जाएं