Where to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils in Bulk in India
शेयर करना
Which hotel-style oils can I order at 1 kg today? Of the 20 hotel-style oils we checked on 24 September 2026, 16 have a 1 kg in stock that costs the same as two 500 g packs, or less, or at most ₹1.00 more; 2 have a 1 kg that costs more than two 500 g packs; 2 have no 1 kg in stock. The full oil-by-oil check is below.
Is the 1 kg always the bulk price? No. Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood cost ₹1,699.20 more at 1 kg than as two 500 g packs, and several oils are priced flat per gram from 100 g. Check before you click.
How do I get a GST invoice and MSDS? Ask on WhatsApp with your GSTIN, delivery pincode and oil list. A GST invoice is available, and MSDS and IFRA documentation are provided on request.
- Straight answer: where and how to buy in bulk
- The three ways to buy in bulk from CSI
- The 1 kg availability check, oil by oil
- Five oils, five buying routes
- Ordering on WhatsApp: GST invoice, delivery, MSDS and IFRA
- The pre-order checklist
- A worked 4 kg order, three ways
- What this page cannot tell you
- Frequently asked questions
The three ways to buy in bulk from CSI
This page is about the practical route to a bulk order from CSI. What to ask any supplier before you trust them with your range (documentation, batch consistency, sample-to-bulk match) is a separate question, answered in Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India. Here we assume you have chosen your oils and want them delivered, invoiced and documented.
| Route | How | Sizes | Best for | Watch out for |
|---|---|---|---|---|
| 1 · Online store | Add listed sizes to cart at the fragrance oils collection | 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg (varies by oil) | In-stock oils where the 1 kg is cheapest; repeat orders you already know | Out-of-stock sizes cannot be bought; 1 kg is not always cheapest; document needs are not handled at checkout |
| 2 · WhatsApp quote | Message +91 7397976926 with oils, sizes, GSTIN, pincode | Any combination, including multiples of 1 kg | Several kilograms, mixed orders, restock questions, GST invoice, MSDS / IFRA, dispatch date | Allow time for a reply; get the quote and dispatch date in writing in the chat |
| 3 · Hybrid | Order clear-cut items online; WhatsApp the rest | Both | Orders where most oils are straightforward and one or two are not | Two shipments may mean two delivery charges; ask whether they can be combined |
Our honest view: for any order of more than a few kilograms, use WhatsApp even if every item is in stock online. You get one quote for the whole list, a confirmed dispatch date, the GST invoice and the documents in the same conversation. The online store is quickest for a single 1 kg top-up of an oil you already use. We do not state here whether listed prices include GST; ask when you request the invoice.
The 1 kg availability check, oil by oil
Every hotel-style oil in CSI's theme list, plus four we use elsewhere in this cluster, checked against the live store on 24 September 2026. "Candle load" says whether the page states one. The action column is what the three-question check says to do. Stock changes, so re-check the pages on the day you order.
| Oil | Candle load on page | 1 kg | 500 g | Bulk action |
|---|---|---|---|---|
| Bergamot Amber Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹5,437.00 · ₹5.44/g | ₹2,718.00 · ₹5.44/g | Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper |
| Sage and Cedarwood Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹6,867.60 · ₹6.87/g | ₹2,584.20 · ₹5.17/g | Buy 2 × 500 g (₹1,699.20 cheaper) or ask on WhatsApp |
| White Royal Oud | stated, up to 10% | ₹8,103.00 · ₹8.10/g | ₹4,051.00 · ₹8.10/g | Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper; flat per gram from 100 g |
| Neroli Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹6,655.20 · ₹6.66/g | ₹3,327.60 · ₹6.66/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Neroli Signature Grade | not stated | ₹7,599.00 · ₹7.60/g | ₹3,899.00 · ₹7.80/g | Order 1 kg online (cheapest per gram) |
| Verbena Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹4,720.00 · ₹4.72/g | ₹2,478.00 · ₹4.96/g | Order 1 kg online (cheapest per gram) |
| Cucumber Green Tea | stated, up to 10% | ₹3,327.60 · ₹3.33/g | ₹1,663.80 · ₹3.33/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g) |
| Sandalwood Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹5,026.80 · ₹5.03/g | ₹2,513.40 · ₹5.03/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Santal Noir | not stated | ₹9,120.00 · ₹9.12/g | ₹4,599.00 · ₹9.20/g | Order 1 kg online (cheapest per gram) |
| Saffron Cedarwood | not stated | ₹6,867.60 · ₹6.87/g | ₹2,584.20 · ₹5.17/g | Buy 2 × 500 g (₹1,699.20 cheaper) or ask on WhatsApp |
| Blue Ocean Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹4,956.00 · ₹4.96/g | ₹2,478.00 · ₹4.96/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Mahogany Teakwood (brand-inspired listing) | stated, up to 9% | ₹8,800.00 · ₹8.80/g | ₹4,400.00 · ₹8.80/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Orange no.3 | not stated | ₹8,032.00 · ₹8.03/g | not listed | Order 1 kg online (no 500 g listed); flat per gram from 100 g |
| Grapefruit Oleo | not stated | ₹3,407.00 · ₹3.41/g — out of stock | not listed | Only 100 g in stock; not a bulk oil today |
| Vetiver Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹5,664.00 · ₹5.66/g — out of stock | ₹2,900.00 · ₹5.80/g | Buy 500 g packs online; ask on WhatsApp about 1 kg restock |
| Woody Oud Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹4,531.20 · ₹4.53/g | ₹2,265.60 · ₹4.53/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Lavender Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹5,221.00 · ₹5.22/g | ₹2,620.00 · ₹5.24/g | Order 1 kg online (cheapest per gram) |
| Palo Santo Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹6,018.00 · ₹6.02/g | ₹3,009.00 · ₹6.02/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g |
| Jasmine Fragrance Oil | stated, up to 10% | ₹3,923.00 · ₹3.92/g | ₹1,961.00 · ₹3.92/g | Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper |
| Lemongrass and Lime | stated, up to 10% | ₹5,200.00 · ₹5.20/g | ₹2,600.00 · ₹5.20/g | Order 1 kg online (same as 2 × 500 g) |
What the table says
Most of the set can be ordered at 1 kg online. 16 of 20 oils have a 1 kg in stock priced within ₹1.00 of two 500 g packs or below them (Bergamot Amber, White Royal Oud and Jasmine are the three where two 500 g packs are ₹1.00 cheaper; Orange no.3 lists no 500 g, and its 1 kg matches its 100 g per gram). For these, the online store is fine for a single-oil top-up.
Two need a second look. Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood list the same prices: 500 g ₹2,584.20 and 1 kg ₹6,867.60. Two 500 g packs (₹5,168.40) cost ₹1,699.20 less than the 1 kg, which is 33% dearer per gram. Order two 500 g packs, or ask us on WhatsApp before ordering the 1 kg.
Two cannot be bought at 1 kg today. Vetiver's 1 kg is out of stock (the 500 g is in stock at ₹2,900.00). Grapefruit Oleo's 1 kg and 50 g are out of stock, with only the 100 g (₹341.00) available, so it is not a bulk oil on this date.
8 are flat per gram from 100 g. For these, a 1 kg bottle saves nothing over ten 100 g bottles; it only saves handling. Buy the size your run needs. The full size-by-size price ladder for the hotel set, and where larger packs genuinely save, is in Hotel-Inspired Candle Fragrance Oils Wholesale in India.
Five oils, five buying routes
Each of these oils shows a different buying situation you will meet when ordering hotel-style oils in bulk. Notes and loads are quoted from each page; the routing is our advice. Which oils belong in a hotel-style range in the first place is on the hub page, Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India.
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹176.41 | ₹3.53 | 4 |
| 100 gm | ₹352.82 | ₹3.53 | 8 |
| 500 gm | ₹1,663.80 | ₹3.33 | 41 |
| 1 kg | ₹3,327.60 | ₹3.33 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15gm | ₹130.00 | ₹8.67 | 1 |
| 50gm | ₹420.00 | ₹8.40 | 4 |
| 100gm | ₹810.00 | ₹8.10 | 8 |
| 500gm | ₹4,051.00 | ₹8.10 | 41 |
| 1kg | ₹8,103.00 | ₹8.10 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹103.84 | ₹6.92 | 1 |
| 50 gm | ₹354.00 | ₹7.08 | 4 |
| 100 gm | ₹696.20 | ₹6.96 | 8 |
| 500 gm | ₹2,584.20 | ₹5.17 | 41 |
| 1 kg | ₹6,867.60 | ₹6.87 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹187.62 | ₹12.51 | 1 |
| 50 gm | ₹354.00 | ₹7.08 | 4 |
| 100 gm | ₹600.00 | ₹6.00 | 8 |
| 500 gm | ₹2,900.00 | ₹5.80 | 41 |
| 1 kg | ₹5,664.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹5.66 | Out of stock |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50g | ₹440.00 | ₹8.80 | 4 |
| 100g | ₹880.00 | ₹8.80 | 8 |
| 500g | ₹4,400.00 | ₹8.80 | 41 |
| 1kg | ₹8,800.00 | ₹8.80 | 83 |
Ordering on WhatsApp: GST invoice, delivery, MSDS and IFRA
A bulk order goes smoothly when the first message contains everything needed to quote it. This is the process we recommend; it takes one message from you and saves several rounds of questions.
The pre-order checklist
| # | Check | Why it matters |
|---|---|---|
| 1 | Each oil has passed a burn test at your chosen load | Kilograms of an untested oil are inventory you may not sell |
| 2 | Page states a candle load, or you have tested inside your wax ceiling | The lower of the oil's and the wax's maximum governs |
| 3 | Size in stock on the day | Out-of-stock sizes cannot be bought online |
| 4 | 1 kg vs 2 × 500 g compared | Two oils in the hotel set are cheaper as 500 g packs |
| 5 | Flat-priced oils bought to the run, not to the bottle | No per-gram saving above 100 g for several oils |
| 6 | Inspired listings: brand name kept off your labels | CSI is not affiliated with the brands; you are not either |
| 7 | Perfume-grade oils: usage rates on page are not candle loads | Quoted 15–25% figures are perfume rates |
| 8 | GSTIN, business name and pincode in the first message | Needed for the GST invoice and delivery quote |
| 9 | MSDS / IFRA requested for every oil | Clients and retailers will ask you for them |
| 10 | Total, delivery charge and dispatch date written in the chat | Avoids disputes and missed customer dates |
| 11 | Festival deadline counted back (pour, cure, pack, ship) | Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026 do not move |
| 12 | Arrival check planned: weigh, retain sample, check candle | Protects batch consistency across bottles |
If you are working out how much oil a run needs, and how to split it between a hero scent and supporting scents, do that first with Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers; this checklist assumes the quantities are settled. A fixed collection at three budgets, ready to paste into the WhatsApp message, is in Hotel Fragrance Oil Collection for Professional Candle Makers.
A worked 4 kg order, three ways
Worked example: a maker wants 1 kg each of Cucumber Green Tea, White Royal Oud, Saffron Cedarwood and Vetiver for a hotel-style winter range: 4 kg, about 333 candles of 150 g at 8%. Here is the same order placed three ways on 24 September 2026.
| Oil | Draft (first instinct) | Checked (three questions) | All in 100 g bottles |
|---|---|---|---|
| Cucumber Green Tea | 1 kg ₹3,327.60 | 1 kg ₹3,327.60 | 10 × 100 g ₹3,528.20 |
| White Royal Oud | 1 kg ₹8,103.00 | 1 kg ₹8,103.00 | 10 × 100 g ₹8,100.00 |
| Saffron Cedarwood | 1 kg ₹6,867.60 | 2 × 500 g ₹5,168.40 | 10 × 100 g ₹6,962.00 |
| Vetiver | 1 kg out of stock → 2 × 500 g ₹5,800.00 | 2 × 500 g ₹5,800.00 | 10 × 100 g ₹6,000.00 |
| Total | ₹24,098.20 | ₹22,399.00 | ₹24,590.20 |
The checked order costs ₹22,399.00, ₹1,699.20 less than the draft, entirely from buying Saffron Cedarwood as two 500 g packs. White Royal Oud could be trimmed by a further ₹1.00 as two 500 g packs, or ₹3.00 as ten 100 g bottles; we treat a few rupees as a wash and keep the single bottle. Buying everything in 100 g bottles would cost ₹2,191.20 more than the checked order. The checked order averages ₹5.60 per gram, or ₹67.20 of oil per 8% candle, before wax, jar, wick, labour, freight, packaging and GST. Because it mixes four oils, is several kilograms and needs documents, it should go on WhatsApp as one list rather than through the cart.
What this page cannot tell you
Delivery times and charges. They depend on your location and the order, and CSI's product pages do not state them for bulk orders, so we will not guess. Some customers have said in published reviews that delivery charges are high or that delivery could be quicker (two such reviews are shown at the top of this guide, alongside ones that praise packing and speed). Ask for the delivery charge and dispatch date before paying.
Tomorrow's stock. Every availability statement here is for 24 September 2026. Sizes go in and out of stock; confirm on the day.
Bulk prices below the list. We have used listed prices throughout. Whether a larger order attracts a different price is a question for the WhatsApp quote; we will not print a discount that is not listed.
Other sellers. This page covers buying from CSI. We do not assess other suppliers; the questions to ask any supplier, including us, are in Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India.
Deciding which oils deserve kilogram stock at all is covered in I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?, and a single-supplier check across every collection in this series in I Want One Supplier for My Hotel, Spa, Floral, Woody, Fresh, Gourmand and Indian-Inspired Candle Collections — What Should I Check Before Placing a Bulk Order?.
CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this page and does not sell finished candles. We have written it to stop you overpaying us: it names the two oils whose 1 kg costs far more than two 500 g packs, the oils whose 1 kg saves nothing, and the sizes you cannot buy today.
Every price, size and stock status was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026; out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.
The routing advice, checklist and worked order are our judgement and are illustrative; delivery times, delivery charges and any bulk pricing below list are confirmed only in a WhatsApp quote. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India
- Hotel Fragrance Oils for Luxury Candles
- Hotel-Inspired Candle Fragrance Oils Wholesale in India
- Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India
- Premium Hotel Fragrance Oils for Soy Candles
- Strong Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making
- Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Hotel-Inspired Fragrances for a Luxury Candle Brand
- Hotel Fragrance Oil Collection for Professional Candle Makers
- I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Premium Coconut Soy Wax, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Jaya Sawlani, Manasa GN, Subhankar Roy, Dipali Sable, Arminder Kaur, Kaushiki Satarkar. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: the 1 kg and 500 g prices and per-gram figures in the availability table are taken directly from each product page on that date; other prices used: Cucumber Green Tea 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80; White Royal Oud 100 g ₹810.00; Saffron Cedarwood 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20; Vetiver 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg (out of stock) ₹5,664.00; Grapefruit Oleo 100 g ₹341.00; Woody Oud 1 kg ₹4,531.20; Santal Noir 1 kg ₹9,120.00 (₹109.44 of oil per 8% candle). Every total, difference and percentage is declared as a calculation in this post's data.
Non-price figures: 150 g candle at 8% on a total-weight basis (12 g oil); candles per kilogram = 1,000 ÷ 12 rounded down (83); the 4 kg order is a worked example; the three-question routing, checklist and timing advice are our judgement; Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026 are calendar facts. Luxury Soy Wax CSI 464's up-to-10% ceiling is a formulation limit stated on its page.