Wholesale Fragrance Oils With Low Minimum Order Quantity

Wholesale Fragrance Oils With Low Minimum Order Quantity

 

No minimum order stated 1 kg packs from ₹2,832.00 Quotes beyond 1 kg on WhatsApp
CSI commercial fragrance guides · Low MOQ
Buy at wholesale sizes without a wholesale minimum, and know exactly when a quote beats the listed price.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the wholesale-buying guidance set out below. Wording is unedited.
✓ 73 oils in stock at 1 kg ✓ 64 oils in stock at 500 g ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA documentation on request
Commercial Fragrance · Wholesale, Low MOQ
Wholesale usually means a big minimum and a hidden price. On CSI's listed store it means neither: every oil is priced from its smallest size up to 1 kg, with no stated minimum, and anything larger is quoted on WhatsApp. This page shows how far the listed packs take you before a quote is worth asking for.
₹2,389.50
saved on 2.5 kg of Honeydew Melon by buying 2 × 1 kg + 500 g instead of 25 × 100 g, with no quote needed · the same maths on Blue Ocean saves nothing · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can I buy fragrance oil at wholesale sizes without a large MOQ? Yes. CSI's listed store states no minimum order, and 73 oils are in stock at 1 kg and 64 at 500 g. You can buy one kilo of one oil, or one kilo each of five oils, without asking for a quote.

Where does the wholesale quote start? Above the listed packs. Listed sizes stop at 1 kg per oil; for more than that, or a large mixed order, message CSI on WhatsApp. No discount figure is published, so ask rather than assume one.

Is the 1 kg already a wholesale rate? For some oils. Of 91 oils listing both 100 g and 1 kg, 24 are 5% or more cheaper per gram at 1 kg, led by Citronella (62.3%) and Honeydew Melon (22.0%). For 52 the kilo is within 1% of the 100 g. See the listed ladder.

What should I send when asking for a quote? Each oil by name, grams per oil, how often you reorder, your GST details if you need a GST invoice, and your delivery pin code. The quote request lists it in order.
The short answer
Listed range: Every oil priced from its smallest in-stock size (15 g for 51 oils) up to 1 kg. 500 g in stock for 64 oils, 1 kg for 73.
Built-in breaks: 1 kg vs 100 g per gram: 24 oils save 5% or more · 15 save 1–5% · 52 within ±1%. The 15 g → 100 g step is a median 23.1%.
Quote zone: More than 1 kg of one oil, or a large mixed order: quoted on WhatsApp. No discount figure is published. Wholesale price covers the price side in depth.
Quantity per oil — where the listed packs end and the WhatsApp quote begins LISTED PACKS · buy online · price visible QUOTE ZONE · WhatsApp 15 g 50 g 100 g 500 g 1 kg 2–5 kg 10 kg + No minimum order stated · any mix of oils 15 g premium: median 23.1% · 1 kg vs 100 g: 52 of 91 within ±1% No discount figure published Compare any quote to the listed 1 kg ₹/g Several 1 kg packs of one oil can still be bought from the listed store; the quote is for price, not permission. Axis not to scale. Listed sizes vary by oil: 500 g in stock for 64 oils, 1 kg for 73 (24 September 2026).
The dashed line sits at 1 kg per oil, the largest listed pack. Everything to its left can be bought from the store at a visible price, in any mix, with no stated minimum. To the right, pricing is by quote. Nothing stops you buying three 1 kg packs of one oil from the listed store; the quote exists for when you want to ask whether a better rate is available.
Straight answer
Where can I buy wholesale fragrance oils with a low minimum order quantity?
Wholesale and low MOQ usually pull in opposite directions: bulk prices come with bulk minimums. CSI's listed store splits them. No minimum order is stated, so you can buy any oil from its smallest size, 15 g for 51 oils, and 73 oils are in stock at 1 kg, from ₹2,832.00 (Citrus Lemon). That covers most of what a small candle business calls wholesale. Beyond 1 kg per oil, pricing moves to a quote on WhatsApp, with no published discount. The important part is what the listed ladder already does. For 24 of 91 oils the 1 kg is at least 5% cheaper per gram than the 100 g: Citronella by 62.3%, Honeydew Melon by 22.0%, Verbena by 20.0%. For 52 oils it is within 1%, so buying bigger buys convenience, not a lower rate. On 2.5 kg of Honeydew Melon, two kilos and a 500 g save ₹2,389.50 over twenty-five 100 g bottles. On Blue Ocean the same switch saves nothing. Check the oil before you assume the bigger pack is the wholesale price, and ask for a quote when you need several kilos of one oil or a large recurring order.
One line: the listed 1 kg is your benchmark — a quote is only wholesale if it beats that per gram.
Honeydew Melon is ₹3,398.40 for 1 kg, or ₹3.40 a gram, against ₹4.35 a gram at 100 g. That is a 22.0% saving built into the listed price, with no quote and no minimum order. The 500 g is the same ₹3.40 a gram at ₹1,699.20.
Buy Honeydew Melon 1 kg

The gap between a pack and a quote

A retail pack tells you the price and asks for nothing. A wholesale quote asks for volume and tells you the price later. Most small candle businesses live in between.

In the fragrance trade, wholesale traditionally means buying direct in drums or large bottles, with a minimum order that suits the seller's filling line rather than your candle count. That model protects the seller, and it locks small makers out. The alternative is a listed store that sells the same oils in fixed packs, from a tester upward, at prices anyone can see. CSI works the second way for everything up to 1 kg per oil, and the first way, by quote, above that.

The gap between the two matters because it is where small businesses overpay or overcommit. Overpaying happens when a maker keeps buying 100 g bottles of a proven scent because the kilo looks like a wholesale commitment. Overcommitting happens when a maker asks for a bulk quote on an oil they have not tested at scale, because "wholesale" sounded cheaper. Both mistakes come from treating wholesale as a status rather than a price. The table below sets out where each quantity sits and how it is priced.

Per oil · CSI listed store and WhatsApp quotes, 24 September 2026
Where each quantity lives, and how it is priced
Quantity of one oil How you buy it Price basis Oils available What to check
15 g Listed store Visible pack price 51 in stock Median 23.1% dearer per gram than 100 g
50 g Listed store Visible pack price 81 in stock Usually the same per gram as 100 g
100 g Listed store Visible pack price 79 in stock The practical production size for most oils
500 g Listed store Visible pack price 64 in stock Can carry a break (Citronella, Mango Coconut)
1 kg Listed store Visible pack price 73 in stock 24 oils ≥5% cheaper per gram than 100 g
2–5 kg Several 1 kg packs, or ask for a quote Pack price × quantity, unless quoted Depends on stock Stock depth for that oil
Above 5 kg, or recurring WhatsApp quote Quoted; no discount figure published Ask Compare to the listed 1 kg per gram

The key line is the sixth. Between one and five kilos of an oil, you can simply buy several 1 kg packs from the listed store at the visible price. You do not need a quote to be allowed to buy that much. A quote is a question about price, and sometimes about stock depth, not a gate you must pass through. For the price side of the wholesale question in depth, read Candle Fragrance Oil Wholesale Price in India. For what "manufacturer price" does and does not mean, read Wholesale Candle Fragrance Oils at Manufacturer Prices in India.

Check stock depth before a multi-kilo order
The store shows whether a size is in stock, not how many units are on the shelf. If you need three or more kilos of one oil for a single run, ask on WhatsApp before you order so you are not left with two kilos now and one later. This matters most in October, ahead of Diwali on 8 November 2026.

What the listed ladder already gives you

Before asking anyone for a wholesale price, look at what the listed ladder already charges at 1 kg compared with 100 g. On CSI's catalogue the answer splits into three groups:

91 oils listing both a 100 g and a 1 kg · per-gram comparison · CSI live pricing, 24 September 2026
Is the listed kilo already a wholesale rate?
1 kg saving vs 100 g, per gram Oils Examples (saving) What it means for you
5% or more 24 Citronella 62.3% · Honeydew Melon 22.0% · Mango Coconut 20.7% · Verbena 20.0% · Roasted Coconut 19.2% · British Rose 10.3% The listed kilo is a real wholesale rate. Buy it once the scent is proven.
Between 1% and 5% 15 Neroli Signature Grade 4.9% · Roasted Coffee 4.2% · Lavender 3.3% · Dark Vanilla 3.2% · Bergamot Amber 2.9% A small saving. Buy the kilo for convenience and stock security.
Within ±1% 52 Blue Ocean · Sandalwood · Apple Cinnamon · Autumn · Pomegranate Splash (1 kg 0.2% dearer) · Love Spell (0.2% dearer) No saving. Ten 100 g bottles cost the same as one kilo.

So for about a quarter of the catalogue, the listed 1 kg already is the wholesale price, and it comes with no minimum. For more than half, the kilo is priced the same per gram as the 100 g, and the only reasons to buy it are fewer reorders and less risk of a stockout. A handful of oils, like Pomegranate Splash and Love Spell, are fractionally dearer per gram at 1 kg than at 100 g. It is a small difference, but it proves the point: bigger is not automatically cheaper.

Argued against our own interest, plainly. We would sell more kilos if we let the word "wholesale" do the work. On our own listed prices, for 52 oils a kilo saves you nothing per gram over ten 100 g bottles. If you are still learning how fast a scent sells, the 100 g is the cheaper risk at the same rate. Buy the kilo of those oils when your reorder rhythm needs it, not because it sounds like a trade price.

The other place the ladder bends is at the bottom. The 15 g costs a median 23.1% more per gram than the same oil's 100 g. That is the premium you pay for a low minimum, and it is worth paying only while you are testing. Where to Buy Fragrance Oils in Small Quantities for a Candle Business works through exactly when small quantities stop making sense.

2.5 kg of one oil, bought two ways

The best way to see whether the listed packs give you a wholesale rate is to price the same quantity both ways.

Take a realistic small-business quantity: 2.5 kg of one oil, enough for 156 candles of 200 g at an 8% load (16 g each). You can buy it as twenty-five 100 g bottles, or as two 1 kg packs and one 500 g. Both are available from the listed store without a quote for the six oils below.

2.5 kg of one oil · listed packs only · CSI live pricing, 24 September 2026
Twenty-five 100 g bottles vs 2 × 1 kg + 500 g
Oil 25 × 100 g Per gram 2 × 1 kg + 500 g Per gram Saving
Honeydew Melon ₹10,885.50 ₹4.35 ₹8,496.00 ₹3.40 ₹2,389.50
Verbena ₹14,750.00 ₹5.90 ₹11,918.00 ₹4.77 ₹2,832.00
Citronella ₹19,175.00 ₹7.67 ₹7,257.00 ₹2.90 ₹11,918.00
Lavender ₹13,500.00 ₹5.40 ₹13,062.00 ₹5.22 ₹438.00
Blue Ocean ₹12,375.00 ₹4.95 ₹12,390.00 ₹4.96 −₹15.00 (packs dearer)
Pomegranate Splash ₹9,975.00 ₹3.99 ₹9,997.00 ₹4.00 −₹22.00 (packs dearer)

The spread is the lesson. On Citronella the larger packs save ₹11,918.00, because its 500 g and 1 kg are priced at under ₹3 a gram against ₹7.67 at 100 g. On Honeydew Melon and Verbena the saving is more than ₹2,000. On Lavender it is ₹438.00, worth having but not decisive. On Blue Ocean and Pomegranate Splash, the larger packs cost ₹15.00 and ₹22.00 more than the 100 g bottles. For those two oils, buying bigger buys only fewer bottles to open.

Per candle, the Honeydew Melon saving is worth ₹15.29 on every 200 g candle (16 g at ₹4.35 a gram against ₹3.40). On a Blue Ocean candle the difference rounds to nothing. That is why the first question in any wholesale conversation should be about the specific oil, not about the size of the order.

The quote that is worse than the shelf. A maker asks a supplier, any supplier, for a "wholesale price" on 3 kg of Citronella and receives a figure per kilo. If that figure is above the listed ₹2,891.00 a kilo, it is not wholesale at all. Always put the listed per-gram price next to any quote before you accept it.

When a quote is worth asking for

Given what the listed ladder already does, a WhatsApp quote earns its time in four situations. Outside them, the store is quicker and the price is the same or better than you would guess.

1
You need more than a few kilos of one oilOnce a single scent runs past three to five kilos in one order, it is reasonable to ask whether a better rate or a larger container is available. No discount figure is published, so the answer may be the listed price. Asking costs nothing.
2
You reorder the same oils every monthA recurring order is a different conversation from a one-off. Send your monthly quantities per oil. My Candle Business Uses 5–10 Kg of Fragrance Oil Every Month — Should I Negotiate Wholesale Pricing or Buy Larger Packs? covers whether negotiating or buying bigger packs pays at 5–10 kg a month.
3
You need stock confirmed for a deadlineFor a Diwali run (8 November 2026) or a wedding order in the November–February season, the quote conversation is also a stock check. Ask for availability of every oil and size in writing before you promise delivery to your own customer.
4
You need paperwork with a large orderGST invoicing, MSDS and IFRA documentation are available on request at any size. On a large order, ask for them in the same message as the quote so they arrive with the goods. Where Can New Candle Businesses Buy Fragrance Oil Wholesale? explains what each document is for.
5
What to send in the messageList each oil by its store name, the grams you need of each, how often you expect to reorder, whether you need a GST invoice (with your GSTIN), and your delivery pin code. A complete message gets a complete answer; "best price for fragrance oils?" does not.

Notice what is not on the list: needing a quote to be allowed to buy. A small business that wants 1 kg of five oils this month can buy them from the listed store today, in one order. The low MOQ is not a feature you unlock with a conversation.

Group the quote by scent, not by rupee total
A supplier can quote sensibly on "4 kg Verbena, 2 kg Honeydew Melon, 1 kg Citronella per month". It cannot quote on "₹20,000 of fragrance". Give quantities per oil and let the price follow.

Reading a quote against the listed price

A quote is only wholesale if it beats what you could have bought without asking.

When a quote arrives, from us or anyone else, convert it to a price per gram and set it beside two benchmarks: the listed 1 kg per gram for that oil, and the listed 100 g per gram. Then convert the difference into rupees per candle. That last step keeps the decision in proportion. A ₹200 saving per kilo sounds large and is ₹3.20 per 200 g candle at 16 g.

Listed benchmarks for comparing any quote · CSI live pricing, 24 September 2026
The two numbers to put beside a quote
Oil Listed 100 g per gram Listed 1 kg per gram Oil in one 200 g candle at 1 kg rate A ₹200/kg cut is worth, per candle
Honeydew Melon ₹4.35 ₹3.40 ₹54.37 ₹3.20
Verbena ₹5.90 ₹4.72 ₹75.52 ₹3.20
Blue Ocean ₹4.95 ₹4.96 ₹79.30 ₹3.20
Lavender ₹5.40 ₹5.22 ₹83.54 ₹3.20
Santal Noir ₹9.19 ₹9.12 ₹145.92 ₹3.20

The last column is the same for every oil, which is the point: a fixed cut per kilo is worth the same per candle whatever the oil. What changes is how much that cut matters against the candle's total cost. On a Santal Noir candle carrying ₹145.92 of fragrance, ₹3.20 is about 2% of the oil cost. On a Honeydew Melon candle carrying ₹54.37, it is closer to 6%. Candle Fragrance Oil Price in India shows the full per-candle cost, including wax, wick and jar.

The CSI principle
The listed kilo is the price to beat.
A quote below the listed 1 kg per gram is a wholesale price. A quote at or above it is a convenience service. Both can be worth having, but only the first saves money, and you cannot tell which you have until you do the division.
Wholesale is a per-gram number, not a feeling about the size of the order.
— CandleMakingSuppliesIndia

A wholesale-sized order with no MOQ

Here is what a small business can buy at wholesale sizes from the listed store in a single order, with no quote. It puts the kilos where the ladder rewards them and keeps a flat-priced oil at 100 g.

1
Fruity · 22.0% break at 1 kg
Honeydew Melon Fragrance Oil
The 500 g and 1 kg are both ₹3.40 a gram, against ₹4.35 at 100 g. Once this scent is proven, there is no reason to buy it in 100 g bottles. ₹54.37 of oil per 200 g candle at the kilo rate.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹217.12 ₹4.34 3.12
100 g ₹435.42 ₹4.35 6.25
500 g ₹1,699.20 ₹3.40 31.25
1 kg ₹3,398.40 ₹3.40 62.50
₹3,398.40 for 1 kg · 62.50 candles Buy Honeydew Melon
2
Herbal citrus · 20.0% break at 1 kg
Verbena Fragrance Oil
Verbena steps down at every size above 50 g: ₹5.90 at 100 g, ₹4.96 at 500 g, ₹4.72 at 1 kg. It is a good example of an oil where the 500 g already captures most of the break, if a kilo is more than you need.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹106.20 ₹7.08 0.94
50 g ₹330.40 ₹6.61 3.12
100 g ₹590.00 ₹5.90 6.25
500 g ₹2,478.00 ₹4.96 31.25
1 kg ₹4,720.00 ₹4.72 62.50
₹75.52 of oil per 200 g candle at 1 kg Buy Verbena
3
Aquatic · flat from 50 g
Blue Ocean Fragrance Oil
The counter-example. Blue Ocean costs ₹4.94 to ₹4.96 a gram at every size from 50 g to 1 kg. The only step is the 15 g tester. Buy it in 100 g bottles until you are reordering often enough that fewer, larger packs save you time.
Pack Price Per gram 200 g candles at 16 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.94
50 g ₹247.00 ₹4.94 3.12
100 g ₹495.00 ₹4.95 6.25
500 g ₹2,478.00 ₹4.96 31.25
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 62.50
₹79.20 of oil per 200 g candle at 100 g Buy Blue Ocean
Shopping list · oil and wax CSI live pricing 24 September 2026 · wicks verified 10 September 2026
A wholesale-sized order, no minimum, no quote needed
Item Size Price Per gram / unit 200 g candles
Honeydew Melon 1 kg ₹3,398.40 ₹3.40/g 62.50
Verbena 1 kg ₹4,720.00 ₹4.72/g 62.50
Citronella 500 g ₹1,475.00 ₹2.95/g 31.25
Blue Ocean 2 × 100 g ₹990.00 ₹4.95/g 12.50
Luxury Soy Wax Chunks 10 kg ₹5,999.00 ₹0.60/g 54 at 184 g wax each
Eco Candle Wicks Thin C1 100 ₹590.00 ₹5.90 each 100
Total ₹17,172.40 Oil ₹10,583.40 for 2,700 g 168.75 candles of oil

The oil in this order covers 168.75 candles of 200 g, and the 10 kg of wax covers the first 54, so plan further wax as you pour; at 184 g of wax per candle, all the oil needs about 31 kg of wax in total. Luxury Soy Wax Chunks are priced flat per kilo (₹599.00 at 1 kg, ₹2,995.00 for 5 kg, ₹5,999.00 for 10 kg), so buying the wax in steps costs nothing extra per kilo. Jars are left out because container choice varies; the Containers collection has them. Freight and any GST shown at checkout are extra.

If you are not yet at kilo volumes, the same logic works one size down. Buy the 500 g of oils with a break at that size, like Citronella (₹1,475.00, ₹2.95 a gram) or Mango Coconut (₹1,982.00, ₹3.96 a gram against ₹5.00 at 100 g), and keep flat-priced oils at 100 g. Candle Fragrance Oil Wholesale Without Large MOQ builds a mixed order across a dozen oils, and Bulk Candle Fragrance Oil Price for Small Businesses covers bulk pricing for small businesses.
Planning several kilos for Diwali (8 November 2026) or the November–February wedding season? Send the oils and quantities now, and we will confirm stock for each size and quote anything above the listed packs. GST invoicing, MSDS and IFRA documentation come on request.
Send my quantities on WhatsApp
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. It would be easy to call every kilo a wholesale price. Our own listed figures show that for 52 of 91 oils, a kilo costs the same per gram as ten 100 g bottles, and for a few it costs fractionally more. This page names those oils as well as the ones where the kilo really saves.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across all 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. The 2.5 kg comparison, per-gram figures and per-candle figures are plain arithmetic on those prices. Price-break counts compare the same oil's listed sizes.

No volume discount figure beyond the listed packs is published, and this page does not imply one. The 200 g candle and 8% load are working assumptions for comparison. For a quote above 1 kg per oil, stock confirmation, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What is the minimum order for wholesale fragrance oil?
On CSI's listed store no minimum order is stated. You can buy a single 15 g tester or several 1 kg packs in one order. Anything above 1 kg per oil can be bought as multiple packs or quoted on WhatsApp.
Is 1 kg of fragrance oil cheaper than 100 g?
For some oils. Of 91 oils listing both, 24 are 5% or more cheaper per gram at 1 kg, 15 are 1–5% cheaper, and 52 are within 1%. Citronella (62.3%), Honeydew Melon (22.0%) and Verbena (20.0%) show large breaks; Blue Ocean and Pomegranate Splash show none.
Does CSI give wholesale discounts on fragrance oils?
Pricing beyond the listed packs is quoted on WhatsApp. No discount figure is published, so we do not quote one here. Send each oil and the grams you need, and compare the reply with the listed 1 kg price per gram.
How do I compare a wholesale fragrance oil quote?
Convert it to price per gram, set it beside the supplier's own listed 1 kg and 100 g per gram, then multiply the difference by the grams of oil in one candle (16 g in a 200 g candle at 8%). A ₹200 cut per kilo is worth ₹3.20 per candle.
Can I buy 5 kg of one fragrance oil online?
If the 1 kg is in stock, you can buy five of them from the listed store. For 5 kg of one oil in a single order, ask on WhatsApp first to confirm stock depth, and ask whether a quote is available at that quantity.
Which fragrance oils are cheapest to buy wholesale?
By listed 1 kg price: Citrus Lemon ₹2,832.00, Citronella ₹2,891.00, British Rose and Eucalyptus Spearmint ₹3,068.00 each. Citronella's 500 g at ₹1,475.00 (₹2.95 a gram) is also one of the lowest per-gram prices on the store. Affordable Candle Fragrance Oils in India covers the value end.
Wholesale sizes, no minimum
Buy the kilo where the ladder rewards it. Keep flat-priced oils at 100 g. Ask for a quote above 1 kg.
73 oils in stock at 1 kg from ₹2,832.00 and 64 at 500 g, with no stated minimum order, plus Luxury Soy Wax Chunks at ₹5,999.00 for 10 kg. Send us your oils and kilos per oil for anything above the listed packs.
Shop fragrance oils Ask for a quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The method of benchmarking a wholesale quote against listed per-gram prices applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: Fragrance Oils collection, 93 products; in stock at 15 g 51 oils, 50 g 81, 100 g 79, 500 g 64, 1 kg 73. Honeydew Melon ₹105.02 / 15 g, ₹217.12 / 50 g, ₹435.42 / 100 g, ₹1,699.20 / 500 g, ₹3,398.40 / 1 kg. Verbena ₹106.20 / 15 g, ₹330.40 / 50 g, ₹590.00 / 100 g, ₹2,478.00 / 500 g, ₹4,720.00 / 1 kg. Blue Ocean ₹93.22 / 15 g, ₹247.00 / 50 g, ₹495.00 / 100 g, ₹2,478.00 / 500 g, ₹4,956.00 / 1 kg. Citronella ₹141.60 / 15 g, ₹383.50 / 50 g, ₹767.00 / 100 g, ₹1,475.00 / 500 g, ₹2,891.00 / 1 kg. Lavender ₹540.00 / 100 g, ₹2,620.00 / 500 g, ₹5,221.00 / 1 kg. Pomegranate Splash ₹399.00 / 100 g, ₹1,999.00 / 500 g, ₹3,999.00 / 1 kg. Santal Noir ₹919.00 / 100 g, ₹9,120.00 / 1 kg. Mango Coconut ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g. Citrus Lemon ₹2,832.00 / 1 kg. British Rose and Eucalyptus Spearmint ₹3,068.00 / 1 kg. Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg, ₹5,999.00 / 10 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹590.00 / 100.

Non-price figures and assumptions: Per-gram prices are pack price ÷ grams. Per-candle figures assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil, 184 g wax). Price-break statistics compare per-gram prices of the same oil's listed sizes: 1 kg vs 100 g, 24 of 91 oils ≥5% cheaper, 15 between 1% and 5%, 52 within ±1%; 15 g vs 100 g, median premium 23.1% (55 oils). The store states no minimum order quantity; no volume discount figure, free-shipping threshold or delivery time is quoted here. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं