Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers

Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers

 

Woody Oud 1 kg ₹4,531.20 — 83 candles at 8% Five volume oils in stock at 1 kg, 24 September 2026 Vetiver 1 kg out of stock
Bulk masculine fragrance oils
Batch maths, 1 kg stock and costed corporate orders for masculine candles.
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"I have been using this melter for about 9 months now and it is simply the best. In terms of melting time, 10 kgs of wax melts in mere 20-30 minutes, the funnel is soo good, the wax is never stuck. I do not have to worry about temperatures at all, since the temperature knob does everything for me. Most of all, this is very very cost effective. Same thing is sold via ToAuto for ₹45,000 and in that too we need to get a step down converter worth ₹12,000 which is the worst thing., as the total investment then would be ₹57,000."
Sonal SahaniNov 2024
WAX MELTER FOR CANDLE MAKING
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice; MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Masculine · Bulk
Five hundred masculine candles need 6 kg of oil and 69 kg of wax. The maths is simple; the risks are stock depth, pack mixes and dates. Here is how to buy the kilograms, what a corporate order costs line by line, and when to start.
₹229.02
materials per candle, 500-candle three-scent corporate order · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How much fragrance oil does a 500-candle masculine order need? 6 kg at 8% in 150 g candles (12 g each), plus 69 kg of wax. At 1,000 candles, 12 kg and 138 kg. The maths is linear; the risk is in stock and timing, not arithmetic.

Which masculine oils can I actually order by the kilogram? On 24 September 2026, five masculine-lead candle-grade oils with a stated candle load are in stock at 1 kg and cost ₹5.69 per gram or less there (Eucalyptus Spearmint and Lavender are cheaper, but work as fresh or blend-partner oils rather than masculine leads): Woody Oud, Blue Ocean, Sandalwood, Bergamot Amber and Dark Vanilla Oud. Vetiver's 1 kg is out of stock, and the store shows whether a size is available, not how many units are behind it, so confirm quantity on WhatsApp before you promise a client.

What does a 500-candle corporate order cost in materials? Worked example, three scents in 150 g clear jars: ₹114,510.12, or ₹229.02 per candle, excluding labour, freight, packaging and GST. Oil is only 25% of that; jars are 41%.

When should I start a Diwali or Father's Day corporate order? Diwali 2026 is 8 November, 45 days from 24 September: start now. Father's Day in India falls on the third Sunday of June, 20 June 2027; start approval samples in April.
The short answer
The maths: candles × 12 g = oil; candles × 138 g = wax (150 g candle, 8% of total weight). Order oil in the pack mix that hits the grams, not the next kilogram up.
The volume five: Woody Oud ₹54.37, Blue Ocean ₹59.47, Sandalwood ₹60.32, Bergamot Amber ₹65.24, Dark Vanilla Oud ₹68.29 of oil per candle at the 1 kg price.
The stock rule: "in stock" on the store is a yes/no. For any order above a couple of kilograms per oil, get quantity and dispatch date in writing on WhatsApp first.
The trap: Sage and Cedarwood's 1 kg costs 33% more per gram than its 500 g. Order it in 500 g packs.
A 500-candle corporate Diwali order, 45 days Worked example from 24 September 2026 to Diwali, 8 November 2026. Durations are planning judgement, not dispatch promises. 24 Sep 1 Oct 8 Oct 15 Oct 22 Oct 29 Oct 5 Nov Brief and scent shortlist client picks 3 of 5 Approval samples poured from 50 g bottles Samples cure 7 days Client approval by 10 Oct Bulk oil, wax, jars ordered confirm qty on WhatsApp Production pours 100 candles a day Production cure 7 days Label, pack, QC lot numbers Delivery to client buffer before Diwali Diwali · 8 Nov Dark bars: production pour and cure, the two steps you cannot compress. 500 candles at 8% need 6 kg of oil and 69 kg of wax. Delivery time depends on your location: confirm CSI dispatch dates on WhatsApp before you accept a client deadline.
A worked 45-day schedule for a 500-candle corporate Diwali order. The dates are real calendar dates; the durations are planning judgement. The two dark bars, pouring and curing, are the steps that fix the start date.
Straight answer
I manufacture candles and have a corporate order for several hundred masculine candles. Which oils can I buy in bulk from CSI, how much do I need, and what will it cost?
Work from the candle count: a 150 g candle at 8% needs 12 g of oil and 138 g of wax, so 500 candles need 6 kg of oil and 69 kg of wax. Build the order from the five masculine-lead oils that have a stated candle load, are in stock at 1 kg on 24 September 2026 and cost the least per candle at 1 kg (Eucalyptus Spearmint and Lavender cost less but read as fresh or blend-partner oils): Woody Oud (₹54.37 per candle), Blue Ocean (₹59.47), Sandalwood (₹60.32), Bergamot Amber (₹65.24) and Dark Vanilla Oud (₹68.29). A three-scent, 500-candle order in 150 g clear jars costs ₹114,510.12 in oil, wax, jars and wicks, ₹229.02 per candle before labour, freight, packaging and GST. Before you accept the client's date, confirm on WhatsApp how many kilograms of each oil CSI can dispatch and when: the store shows whether a size is in stock, not how deep that stock is.
One line: the arithmetic is easy (candles × 12 g); what wrecks bulk orders is an oil that is "in stock" but not in your quantity, so confirm kilograms before you confirm the client.
The cheapest wood or oud oil per candle with a stated load. Woody Oud 1 kg is ₹4,531.20 (₹4.53 per gram): 83 candles of 150 g at 8%, ₹54.37 of oil each. The page states "candles (6-10%)".
Buy Woody Oud 1 kg — ₹4,531.20

Batch maths: from candle count to kilograms

A bulk order starts with a candle count, not with a bottle size.

Everything on this page uses one convention: fragrance load is a percentage of the finished candle's total weight. A 150 g candle at 8% is 12 g of oil and 138 g of wax. Some makers calculate load on wax weight alone; the difference is small at one candle and several kilograms of wax at a thousand, so pick one convention for your factory and write it on the batch sheet. The loads below stay inside the ceiling of Luxury Soy Wax CSI 464 (up to 10%) and inside the stated ranges of the volume oils.

Materials by candle count · 150 g candle
Oil and wax at 6%, 8% and 10%, plus jars and wicks
Candles Oil at 6% Oil at 8% Oil at 10% Wax at 8% Jars / wicks
100 0.9 kg 1.2 kg 1.5 kg 13.8 kg 100 / 100
250 2.25 kg 3.0 kg 3.75 kg 34.5 kg 250 / 250
500 4.5 kg 6.0 kg 7.5 kg 69 kg 500 / 500
1,000 9 kg 12 kg 15 kg 138 kg 1,000 / 1,000
2,000 18 kg 24 kg 30 kg 276 kg 2,000 / 2,000

Two corrections turn this table into a purchase order. First, allow a little extra for oil left in jugs, test pours and the odd rejected candle; in our judgement a few per cent is typical, and it is cheaper to plan for it than to reorder one bottle mid-run. Second, round each oil to a pack mix that reaches the grams you need without overshooting by half a kilogram (the pack-mix section below shows how). Load choice matters more than people expect: moving a 1,000-candle run from 8% to 10% adds 3 kg of oil, which at Woody Oud's 1 kg price is ₹13,593.60. That is why the load comes from a burn test, not from the page maximum.

One number to write on every batch sheet
Oil grams per candle (for example "12 g, Woody Oud, lot ___"). If you only record "8%", the next person to pour will argue about whether it meant total weight or wax weight.

Stock depth at 1 kg, oil by oil

The question a manufacturer asks is not "what does 1 kg cost" (that ladder is in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India) but "can I get 1 kg, and then another five". The table below records, for the main masculine-leaning oils, whether the 1 kg size is in stock on 24 September 2026, whether the page states a candle load, and what that means for a bulk order.

1 kg availability · masculine oils · 24 September 2026
In stock at 1 kg is necessary for a bulk order, not sufficient
Oil 1 kg in stock? 1 kg price Candle load on page Bulk verdict
Woody Oud Fragrance Oil Yes ₹4,531.20 6-10% Volume core
Blue Ocean Fragrance Oil Yes ₹4,956.00 up to 10% Volume core (fresh)
Sandalwood Fragrance Oil Yes ₹5,026.80 up to 10% for soy Volume core
Bergamot Amber Fragrance Oil Yes ₹5,437.00 6-10% for soy Volume core
Dark Vanilla Oud Yes ₹5,691.00 6-10% Volume core
Palo Santo Fragrance Oil Yes ₹6,018.00 up to 10% for soy Good second tier
Sage and Cedarwood Fragrance Oil Yes ₹6,867.60 up to 10% for soy Buy as 500 g packs (₹2,584.20 each)
White Royal Oud Yes ₹8,103.00 6-10% Premium runs
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil Yes ₹8,599.00 7-9% soy Premium runs
Gilli Mitti (Patchouli) Yes ₹8,960.00 6-10% Monsoon specials
Vetiver Fragrance Oil No — out of stock ₹5,664.00 (out of stock) up to 10% for soy 500 g packs only (₹2,900.00); 12 packs for 6 kg is ₹34,800.00
Saffron Cedarwood Yes ₹6,867.60 Not stated Test first; 500 g cheaper per gram
Sultan's Smoke Yes ₹7,999.00 Not stated Test first
Sacred Sandal Ember No — out of stock ₹6,999.00 (out of stock) Not stated Only 500 g in stock
Tomford Ombre Leather Inspired Fragrance Oil (CSI listing name; not affiliated) No — out of stock ₹13,348.00 (out of stock) Not stated Not a bulk oil: only 50 g in stock
Regal Royal Oud No — out of stock ₹6,500.00 (out of stock) Not stated Out of stock at every size
What the store cannot tell you, argued against our own interest: a green "in stock" means you can add that size to the cart today. It does not tell you whether there are two bottles or twenty behind it. If your client order needs 3 kg of one oil, ask us on WhatsApp for the quantity we can dispatch and the date, and get it in writing before you sign. We would rather lose a sale than have you promise a client a scent we cannot supply in time.

Perfume-grade masculine oils are also in stock at 1 kg (for example the fine-perfume Tobacco Vanilla at ₹7,499.00 and the Sauvage Elixir Inspired listing at ₹7,120.00, which is CSI's listing name for its own interpretation; CSI is not affiliated with the brand), but none of their pages states a candle load and they cost more per candle than the volume five. When perfume-grade oils make sense in candles is argued in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India; where to buy them and in which sizes is in Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India.

Five masculine oils built for volume

For a bulk run, the best oil is the one you can buy again next month at the same price, with a load on the page.

Chosen on bulk criteria only: a candle load stated on the page, every size in stock including 1 kg on 24 September 2026, the lowest oil cost per candle at 1 kg, and a clear masculine role (dark wood, fresh aquatic, creamy wood, citrus amber, sweet oud). We have no throw data and do not rank on strength; the heaviest-structured masculine oils are discussed in Strong Masculine Fragrance Oils for Candles. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
dark wood · the volume anchor
Woody Oud Fragrance Oil
The lowest oil cost per candle of any wood or oud oil with a stated load, and flat at ₹4.53 per gram from 100 g upward. Stated notes: "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk"; stated load "candles (6-10%)". It carries the "oud" word on a corporate gift label at a keen cost. Limitation: patchouli and oud are polarising; for a client gifting to a broad staff list, pair it with a safer scent rather than making it the only one.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹453.12 ₹4.53 8
500 gm ₹2,265.60 ₹4.53 41
1 kg ₹4,531.20 ₹4.53 83
1 kg is 16.5% below the 50 g per gram; 100 g, 500 g and 1 kg are the same per gram. Buy Woody Oud
2
fresh aquatic · the daytime and summer scent
Blue Ocean Fragrance Oil
In our judgement, the safe, broad-appeal masculine scent for large staff gifting. Stated notes: "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base"; stated load "candles (up to 10%)"; the page calls it "A refreshing, phthalate-free aquatic fragrance oil" (page wording). Limitation, stated as a fact: it gets fractionally dearer per gram at larger sizes (₹4.94 at 50 g, ₹4.96 at 1 kg), so bulk buys nothing per gram here; buy 1 kg for convenience, not savings.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
₹59.47 of oil per 8% candle at 1 kg: second-cheapest of the five. Buy Blue Ocean
3
creamy wood · the traditional gift
Sandalwood Fragrance Oil
In our judgement, a wood most Indian corporate recipients recognise instantly, which lowers the risk of a scent nobody likes. The page describes a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil" and states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin". Flat at ₹5.03 per gram from 100 g, so a 1.8 kg requirement can be assembled from 1 kg, 500 g and 100 g packs at the same per-gram price. Limitation: single-note, so it reads traditional rather than contemporary; for a young start-up's gift box, Bergamot Amber may fit better.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
₹60.32 of oil per 8% candle from 100 g upward. Buy Sandalwood
4
citrus amber · the office-friendly one
Bergamot Amber Fragrance Oil
In our reading, the most complete structure of the five: "sparkling bergamot and citrus top notes, warm amber and soft floral heart, woody musk and smooth vanilla base". The page states "6-10% for soy wax candles, cure 48-72 hours. 6-8% for paraffin wax", the only one of the five that states a cure, which makes production scheduling easier to defend. It suits desk and office gifting where oud is too heavy. Limitation: it is unisex rather than overtly masculine; pair it with a wood or oud in a two-scent order.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹280.00 ₹5.60 4
100 gm ₹560.00 ₹5.60 8
500 gm ₹2,718.00 ₹5.44 41
1 kg ₹5,437.00 ₹5.44 83
₹65.24 of oil per 8% candle at 1 kg; 500 g and 1 kg are both ₹5.44 per gram. Buy Bergamot Amber
5
sweet oud · the premium-feeling gift
Dark Vanilla Oud
In our judgement, the most approachable oud of the five on first sniff: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar". Stated load "6-10% for candles"; the page describes it as "IFRA-certified" (page wording; request documents on WhatsApp). It lets a gift box say "oud" without the risk of a dry, challenging oud. Limitation: the dearest of the five per candle, and vanilla can read sweet in a warm room; burn-test it in the client's kind of space if you can.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
₹68.29 of oil per 8% candle at 1 kg; 500 g and 1 kg are both ₹5.69 per gram. Buy Dark Vanilla Oud
Approval samples before any bulk buy: 50 g of each of the five is ₹1,389.80; enough for four 150 g candles of each at 8%, so the client can smell every option. One kilogram of each is ₹25,642.00 and makes 83 candles per oil.

Assembling the kilograms: pack mixes that save money

Bulk orders rarely land on round kilograms. A 100-candle scent needs 1.2 kg; a 125-candle scent needs 1.5 kg. How you assemble that from 100 g, 500 g and 1 kg packs changes the bill, and on a few oils it changes it a lot. This is not the per-gram ladder (that is Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India); it is how to buy an exact quantity.

Pack mixes for 1.2 kg · CSI live pricing, 24 September 2026
Same grams, different bills
Oil Mix A Cost A Mix B Cost B What to do
Sage and Cedarwood 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹6,560.80 1 kg + 2 × 100 g ₹8,260.00 Mix A saves ₹1,699.20; avoid the 1 kg.
Woody Oud 1 kg + 2 × 100 g (1.2 kg) ₹5,437.44 1 kg + 500 g (1.5 kg) ₹6,796.80 Same per gram; Mix B ties up ₹1,359.36 more in 300 g you may not use.
Blue Ocean 12 × 100 g ₹5,940.00 1 kg + 2 × 100 g ₹5,946.00 Mix B costs ₹6.00 more; buy it anyway for fewer bottles to open.
Vetiver 1 kg (out of stock) not buyable 2 × 500 g + 2 × 100 g ₹7,000.00 Only route available on 24 September 2026.

Sage and Cedarwood is the one to remember. On 24 September 2026 its 1 kg is ₹6,867.60 and its 500 g is ₹2,584.20: the 1 kg costs 33% more per gram. We sell the 1 kg. For a bulk order of this oil, don't buy it; ask us on WhatsApp to quote the quantity in 500 g packs.

Mistake: rounding every scent up to the next kilogram "to be safe". Fix: across a three-scent order that can leave 1.5 kg of oil on the shelf, cash you could have spent on jars. Round to the next 100 g, add your few-per-cent allowance, and keep one spare 100 g of each scent for the inevitable remake.

A 500-candle corporate order, costed line by line

The oil is the line everyone negotiates. It is not the biggest line on the bill.

Worked example: a client orders 500 masculine candles for staff Diwali gifts, split across three scents: Woody Oud (200 candles), Sandalwood (150) and Blue Ocean (150). Each candle is 150 g at 8% in a Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) with one Thin (C1) Eco Candle Wick. The C1 is a starting point; confirm your wick with a melt-pool test on the production jar before you order 500.

Bill of materials, 500 candles · CSI live pricing, 24 September 2026
₹114,510.12 for oil, wax, jars and wicks: ₹229.02 per candle
Line Quantity needed Packs bought Cost
Woody Oud 2.4 kg (200 × 12 g) 2 × 1 kg + 4 × 100 g ₹10,874.88
Sandalwood 1.8 kg (150 × 12 g) 1 kg + 500 g + 3 × 100 g ₹9,048.24
Blue Ocean 1.8 kg (150 × 12 g) 1 kg + 500 g + 3 × 100 g ₹8,919.00
Oil subtotal 6 kg ₹28,842.12
Luxury Soy Wax CSI 464 69 kg (500 × 138 g) 7 × 10 kg ₹35,518.00
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) 500 25 packs of 20 ₹47,200.00
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 500 5 packs of 100 ₹2,950.00
Materials total 500 candles ₹114,510.12
Optional: Corrugated Box for Candle Packaging (11 x 11 x 8 cm) 500 5 packs of 100 ₹11,210.00 (₹22.42 each)

Three facts from the bill. Jars cost more than oil: ₹47,200.00 against ₹28,842.12; oil is 25% of the materials bill and jars 41%. Negotiating the oil by a few rupees a kilogram moves the total far less than the vessel choice. These store supplies are priced almost flat by pack size: CSI 464 is ₹0.51 per gram at 1 kg and ₹0.51 at 10 kg; a clear jar is ₹94.40 from the pack of 10 and ₹94.40 from the pack of 20; a C1 wick is ₹5.90 from the pack of 10 and ₹5.90 from the pack of 1,000. Buying bigger packs on the store saves handling, not money, so a bulk quote on WhatsApp is the only route to a lower unit price. Per candle at scale, a single Woody Oud candle is ₹224.70: ₹54.37 oil, ₹70.02 wax, ₹94.40 jar, ₹5.90 wick, excluding labour, freight, packaging and GST.

Melting 69 kg of wax
At this volume a double boiler becomes the bottleneck. CSI lists a WAX MELTER FOR CANDLE MAKING | Electric Wax Melter (Imported) in 10 kg (₹21,240.00) and 20 kg (₹25,960.00) capacities. Whether it pays back depends on how many runs like this you do a year; that is a decision for your own numbers, not ours.

The production run, step by step

A bulk run fails on consistency, not on recipes. This sequence assumes the client has approved the scents from sample candles and you have confirmed quantities with CSI. How heavy masculine oils behave in soy over a longer cure is covered in Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles.

1
Lock the load and wick on the production jarUse the approved load (for example 8%) and the wick that passed a melt-pool test in the exact jar you are buying 500 of. Do not change either mid-run. If you have not tested the wick in that jar, do it now; C1 and C2 are starting points, not prescriptions.
2
Receive and record every oil lotNote the bottle size, date received and any lot or batch reference on the label. If a client later says "this one smells different", you need to know which bottle it came from. Ask for MSDS and IFRA documents on WhatsApp at this stage, not after dispatch.
3
Weigh oil per batch, not per candleFor a 10 kg wax melt at 8% of total weight, the batch makes about 72 candles of 150 g (138 g wax each), needing about 870 g of oil. Weigh the oil for the whole batch on a scale, add it at the temperature your wax page gives (CSI 464: melt and pour 80–90°C), and stir for a fixed time.
4
Pour one scent at a timeChanging scents on the same jug and melter invites cross-contamination, so finish one scent and clean the jug before the next. At the schedule's 100 candles a day, Woody Oud takes days one and two, Sandalwood day three and half of day four, and Blue Ocean the rest of day four and day five. That is slower than mixing and far safer.
5
Pull a retained sample from every batchKeep one candle from each batch, labelled with the date and oil lot, for at least as long as the client might complain. Burn one per scent before dispatch.
6
Cure the whole run before packingBergamot Amber's page states a 48–72 hour cure; the others do not state one. As common practice, cure soy at least 48–72 hours and, for woods and oud, closer to a week before judging or packing.
7
Label, sticker, pack, dispatchYour label carries your scent name, never a perfume house's; add candle-care guidance (CSI sells a Candle Care Stickers Roll of 500 for ₹413.00). Pack in outer cartons from the Packaging Materials collection.
Mistake: using the 10% page maximum on a bulk run "so the candles are strong enough". Fix: at 1,000 candles that is 3 kg of extra oil and a candle you have not burn-tested at that load. Both CSI 464's 10% and each oil's stated maximum are formulation ceilings, not targets and not regulatory limits. Run production at the load that passed your 6%/8%/10% test.

Father's Day, Diwali and the corporate calendar

Corporate candle demand is dated. The fixed points, as calendar facts: Diwali on 8 November 2026 (45 days after these prices were checked), Christmas on 25 December 2026, Valentine's Day on 14 February 2027, and Father's Day in India on the third Sunday of June, which in 2027 is 20 June. Indian summer runs roughly April to June, so a Father's Day run is poured in the heat: plan cooling space and keep finished stock out of direct sun.

Father's Day 2027 worked example · 250 candles, two scents
Woody Oud and Bergamot Amber in black 150 g jars: ₹63,472.80
Line Quantity Packs Cost
Woody Oud + Bergamot Amber 1.5 kg each (125 × 12 g) 1 kg + 500 g of each ₹14,951.80
Luxury Soy Wax CSI 464 34.5 kg 4 × 10 kg ₹20,296.00
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) 250 12 packs of 20 + 1 pack of 10 (₹107.00 each) ₹26,750.00
Eco Candle Wicks, Thin (C1) 250 2 packs of 100 + 5 packs of 10 (₹5.90 each) ₹1,475.00
Total 250 candles ₹63,472.80 (₹253.89 per candle)

The black jar's listing title carries a note about deliveries starting 5 December without a year; confirm availability and dispatch on WhatsApp before you design a gift box around it. For the order sequence: send approval samples in April, confirm oil quantities by early May, pour in late May, cure and pack in early June, deliver to the client in the week before 20 June. How a gift line of five or six masculine scents is structured and priced is covered in Best Fragrances for a Men's Candle Collection; the sampling sequence with budgets is in I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?.

Corporate Diwali, 8 November 2026: a 500-candle order needs 6 kg of oil and 69 kg of wax, and the production pour has to start by about 14 October. Send us your scents and kilograms on WhatsApp for a bulk quote, GST invoice and a written dispatch date.
WhatsApp a 500-candle quote
The CSI principle
Confirm kilograms before you confirm the client.
Batch maths is candles × 12 g. The number that breaks a corporate order is the one the store cannot show you: how many kilograms are actually behind "in stock". Ask first.
"A bulk order is a promise with a date on it. Buy the oils you can buy again, in the grams you need, and get the quantity in writing."
— CandleMakingSuppliesIndia

Choosing which masculine families to offer in the first place is covered in the hub Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making; the woody sub-families are sorted in Woody Masculine Fragrance Oils for Candle Making, and oud and leather options, including the stock limits on leather, in Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and packaging named here and does not sell finished candles. This page tells you to avoid our Sage and Cedarwood 1 kg, that our store's larger supply packs do not lower the unit price, and that you should not trust a green "in stock" for a multi-kilogram order without asking us first.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Vetiver 1 kg, Sacred Sandal Ember 1 kg, the leather-style listing's 1 kg, Regal Royal Oud) are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Candle loads are quoted from each product page. The store records availability, not quantity; stock depth must be confirmed with us.

The bills of materials, schedules, allowance guidance and production steps are worked examples and judgement, not dispatch promises. For bulk pricing, GST invoicing, quantity confirmation, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How much fragrance oil do I need for 500 candles?
For 150 g candles at 8% of total weight, 12 g each: 6 kg of oil and 69 kg of wax. At 6% it is 4.5 kg of oil; at 10%, 7.5 kg. Add a small allowance for residue and remakes.
Bulk masculine fragrance oil supplier India 1 kg price
At CSI on 24 September 2026, the lowest-cost masculine-lead oils with a stated candle load at 1 kg are Woody Oud ₹4,531.20, Blue Ocean ₹4,956.00, Sandalwood ₹5,026.80, Bergamot Amber ₹5,437.00 and Dark Vanilla Oud ₹5,691.00. For quantities beyond a few kilograms, ask on WhatsApp for a bulk quote and GST invoice.
Can CSI supply 10 kg of one fragrance oil for a corporate order?
The store shows whether the 1 kg size is in stock, not how many kilograms are available. Message CSI on WhatsApp with the oil and quantity before you accept the order, and ask for the dispatch date in writing.
What is the cost of making 500 scented candles in India?
Worked example: 500 masculine candles of 150 g at 8% in clear 150 g jars with C1 wicks, using Woody Oud, Sandalwood and Blue Ocean, cost ₹114,510.12 in materials (₹229.02 each), excluding labour, freight, packaging and GST.
When is Father's Day 2027 in India for corporate candle gifting?
Sunday 20 June 2027, the third Sunday of June. For a few hundred candles, send approval samples in April and pour in late May so the candles are cured and packed in early June.
Is buying 1 kg fragrance oil always cheaper per gram?
No. Sage and Cedarwood's 1 kg is dearer per gram than its 500 g, Blue Ocean is fractionally dearer per gram at 1 kg than at 50 g, and Woody Oud and Sandalwood cost the same per gram from 100 g to 1 kg. Assemble the grams you need from the cheapest pack mix.
Your bulk masculine order
Five volume oils, every size in stock, from ₹4.53 per gram.
Woody Oud, Blue Ocean, Sandalwood, Bergamot Amber and Dark Vanilla Oud, each with a stated candle load. Send approval samples at 50 g (₹1,389.80 for all five), then confirm kilograms on WhatsApp before you confirm the client.
Start with Woody Oud 1 kg Get a bulk quote on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's masculine cluster, written for candle manufacturers and corporate gifting suppliers. It covers batch maths, 1 kg stock availability for masculine oils, pack-mix purchasing and costed corporate orders. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil, WAX MELTER FOR CANDLE MAKING, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Sooraj R, Reena Bagal, Jaya Sawlani, Subhankar Roy. The reviews from Sonal Sahani are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Woody Oud 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Blue Ocean 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Sandalwood 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Bergamot Amber 50 g ₹280.00, 500 g ₹2,718.00, 1 kg ₹5,437.00; Dark Vanilla Oud 50 g ₹320.00, 1 kg ₹5,691.00; Sage and Cedarwood 100 g ₹696.20, 500 g ₹2,584.20, 1 kg ₹6,867.60; Vetiver 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg out of stock; other 1 kg prices as in the stock table. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) pack of 20 ₹2,140.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, 100 ₹590.00, 1,000 ₹5,900.00; Corrugated Box 11 x 11 x 8 cm pack of 100 ₹2,242.00; Candle Care Stickers Roll 500 ₹413.00; Electric Wax Melter 10 kg ₹21,240.00, 20 kg ₹25,960.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10% load and 80–90°C melt and pour; wax ceilings are formulation limits, not regulatory limits. Bills of materials and schedules are worked examples and exclude labour, freight, packaging (except where shown as optional) and GST. Stock status is availability on 24 September 2026, not quantity. Diwali (8 November 2026), Christmas (25 December 2026), Valentine's Day (14 February 2027) and Father's Day in India (third Sunday of June, 20 June 2027) are calendar dates; seasons are approximate.
Back to blog