Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles

Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles

 

Ouds from ₹4.53 per gram at 1 kg Leather-style oil: 50 g only in stock, ₹667.00 Regal Royal Oud out of stock on 24 September 2026
Oud, bakhoor and leather-style oils
Every CSI oud by facet and tier, plus the truth about leather.
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Thankyou so much candle supplier M happy with the smell of dark vanilla M obsessed with the vanilla fragrance💕 I ll definitely shop again☺️"
SUMAN BISHTJul 2025
Dark Vanilla Oud
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Masculine · Oud and Leather
CSI lists ten oud and bakhoor-style fragrance oils and exactly one leather-style oil. Here is every one of them by price tier and stock, which ones state a candle load, and the four-bottle flight that tells you which oud your range needs.
₹2,206.00
four-oil oud and leather test flight · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Does CSI sell oud fragrance oil for candles? Yes: ten listed oud or bakhoor-style fragrance oils, from Woody Oud at ₹4.53 per gram to Lavender Oud at ₹12.00, per gram at 1 kg. On 24 September 2026 nine are in stock and one, Regal Royal Oud, is out of stock at every size. Only three of the ten state a candle load on their page.

Does CSI sell a leather fragrance oil? One, and only just. Leather is available only through one brand-inspired leather-style listing (pick 6 below); only its 50 g is in stock (₹667.00), and the 100 g and 1 kg are out of stock. It is a perfume-grade oil with no candle load stated. If leather is central to your range, plan around that.

Which oud should I test first? The two ouds with a stated candle load and a 50 g size that sit furthest apart: Dark Vanilla Oud (sweet, cardamom, amber) and White Royal Oud (saffron, rose, sandalwood). Add Midnight Bakhoor Royale for smoke.

What does a full oud-and-leather flight cost? ₹2,206.00 for Dark Vanilla Oud 50 g, White Royal Oud 50 g, Midnight Bakhoor Royale 100 g and the leather-style oil 50 g. Add Woody Oud 50 g and it is ₹2,477.40.
The short answer
Oud: five facets at CSI — woody, sweet-vanilla, rose-saffron, smoky bakhoor and amber. Pick the facet, then the tier.
Leather: one oil, 50 g only in stock, perfume-grade, ₹160.08 of oil per 8% candle. Treat it as a limited edition, not a range anchor.
Tiers: entry (₹4.53–₹5.69/g at 1 kg), mid (₹6.40–₹8.10/g), top (₹11.64/g and above). Only the entry ouds and White Royal Oud state a candle load.
The buy: Dark Vanilla Oud and White Royal Oud at 50 g, Midnight Bakhoor Royale at 100 g, the leather-style oil at 50 g: ₹2,206.00.
Oud and leather at CSI: the per-gram ladder Rupees per gram at the largest size in stock on 24 September 2026 (leather: only 50 g in stock) TIER 1 · ENTRY TIER 2 · MID TIER 3 · TOP Woody Oud 1 kg · load 6–10% ₹4.53 Dark Vanilla Oud 1 kg · load 6–10% ₹5.69 Royal Oud 1 kg · no candle load stated ₹6.40 Regal Royal Oud out of stock, every size ₹6.50 · out of stock Sultan's Smoke 1 kg · no candle load stated ₹8.00 Midnight Bakhoor Royale 1 kg · no candle load stated ₹8.00 Smoked Rose Royale 1 kg · no candle load stated ₹8.00 White Royal Oud 1 kg · load 6–10% ₹8.10 Amber Oud Royal 1 kg · no candle load stated ₹11.64 Lavender Oud 1 kg · no candle load stated ₹12.00 Leather-style (inspired) 50 g only in stock · no load ₹13.34 0 2 4 6 8 10 12 14 rupees per gram Only Woody Oud, Dark Vanilla Oud and White Royal Oud state a candle load on their pages. Tiers are grouping for this page only. Leather has one CSI option, a brand-inspired listing; its 100 g and 1 kg are out of stock.
Every oud, bakhoor and leather-style oil CSI lists, priced per gram at the largest size in stock on 24 September 2026. The cheapest oud per gram (Woody Oud) is also one of the three with a stated candle load; the top tier is all perfume-grade listings with no candle load on the page.
Straight answer
I want oud and leather candles for a men's range. Which CSI oils exist, which are in stock, and what do I buy first?
For oud, buy Dark Vanilla Oud 50 g (₹320.00) and White Royal Oud 50 g (₹420.00): both state "6-10%" for candles on their pages, both are in stock at every size, and they sit at the two ends of the oud style (gourmand-sweet and rose-saffron). For smoke, add Midnight Bakhoor Royale 100 g (₹799.00), the smallest size it is sold in. For leather, the only CSI option is one brand-inspired leather-style listing, with only its 50 g in stock (₹667.00); it is perfume-grade and its page states no candle load, so test it inside your wax ceiling and do not plan a leather range around it until the larger sizes return. The four together cost ₹2,206.00. Leave the top-tier ouds (Amber Oud Royal, Lavender Oud) until you know oud sells for you: they cost more than twice as much per gram as Woody Oud and state no candle load.
One line: plenty of oud, very little leather; test two stated-load ouds and one smoke oil at small sizes, and treat leather as a 50 g experiment.
The oud to start with if you are only buying one. Dark Vanilla Oud 50 g is ₹320.00 (₹6.40 per gram), four 150 g candles at 8%. Its page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and it is in stock at all five sizes.
Buy Dark Vanilla Oud 50 g — ₹320.00

Five kinds of oud, and what leather means in wax

"Oud" on a candle label promises something dark and expensive. What is inside the jar can be sweet, rosy, smoky or woody.

Oud (agarwood) is, in our judgement, among the most prestigious notes in masculine and unisex perfumery across India and the Gulf, and a note many candle brands borrow. In fragrance oils it almost never appears alone: it is framed by something that makes it wearable, and that frame decides what the candle smells like. Plain woods (cedar, sandalwood, vetiver and the woody oud that bridges into them) are sorted in Woody Masculine Fragrance Oils for Candle Making. Here we deal with oud as a style, with smoke, and with leather.

Woody oud — the dry entry point

Oud framed by other woods and patchouli, with little sweetness. CSI's Woody Oud Fragrance Oil is "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk", with a stated load of 6–10% for candles. It is the least expensive oud per gram and the natural bridge between a woody range and an oud range.

Sweet or gourmand oud — the crowd-pleaser

Oud softened with vanilla, amber and warm spice. It reads rich rather than challenging, which in our judgement makes it the most approachable oud for people who think they do not like oud. CSI's version is Dark Vanilla Oud: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar".

Rose-saffron oud — the polished one

A structure widely associated with modern Middle Eastern-style perfumery: saffron and rose around oud, over sandalwood and ambergris. It reads refined and a little formal. CSI has one: White Royal Oud, with a stated candle load. Its nearest relative in the fine-perfume range, Royal Oud Fragrance Oil, is a rose oud without saffron: its page lists bergamot, pink pepper, oud, rose, cedarwood, sandalwood, ambergris and musk, and states no candle load.

Smoky bakhoor — the incense end

Bakhoor is the tradition of scenting a home with smouldering resin-soaked wood chips. Fragrance oils in this style put incense, resin and smoke around oud. CSI has three in its bakhoor-style set (Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale, Smoked Rose Royale) plus Sacred Sandal Ember, which puts incense smoke around sandalwood. The Sultan's Smoke page says it is "inspired by traditional Middle Eastern bakhoor": a style, not a brand. None of these pages states a candle load.

Amber oud — the opulent top tier

Oud buried in resins, spice and golden amber, the heaviest and most expensive oud style. Amber Oud Royal "opens with rich resins and spices, unfolds into smoky oud and lush florals, and lingers with golden amber, creamy sandalwood, and dark musk". Lavender Oud is a lighter, aromatic cousin (lavender, bergamot, clary sage over oud). Both sit in the fine-perfume collection and state no candle load.

Leather — suede, not saddle

Leather in perfumery runs from soft suede (powdery, floral, a little sweet) to hard birch-tar leather (smoky, like a new saddle or boots). CSI's only leather-style oil is the soft kind: its page describes "warm, aromatic cardamom", "a supple suede-leather heart softened by jasmine sambac and powdery violet" and a dry-down of "patchouli, amber, and moss". No CSI oil is listed as a birch-tar or smoky leather on 24 September 2026 (one perfume-grade inspired listing has a smoky birch heart, but its page presents it as a fruity chypre, not a leather). If your customers mean saddle and smoke when they say leather, the nearest you can get is a smoky bakhoor oil, and that is a substitute, not a leather.

Every CSI oud by price tier

Three things decide the tier: per-gram price, whether the page states a candle load, and which sizes you can actually buy today. The per-gram figures below are at the largest size in stock; the full masculine per-gram ladder, and when perfume-grade oils make sense at 1 kg, is in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India.

All oud and bakhoor-style oils · CSI live pricing, 24 September 2026
Ten ouds, three tiers, and only three stated candle loads
Tier Oil Facet Sizes in stock Per gram (largest in stock) Candle load on page
Entry Woody Oud Fragrance Oil woody 15 g to 1 kg ₹4.53 6-10%
Entry Dark Vanilla Oud sweet 15 g to 1 kg ₹5.69 6-10%
Mid Royal Oud Fragrance Oil rose, smoky-woody (no saffron listed) 500 g, 1 kg (100 g out of stock) ₹6.40 Not stated
Mid Sultan's Smoke bakhoor 100 g to 1 kg ₹8.00 Not stated
Mid Midnight Bakhoor Royale bakhoor 100 g to 1 kg ₹8.00 Not stated
Mid Smoked Rose Royale bakhoor, rose 100 g to 1 kg ₹8.00 Not stated
Mid White Royal Oud rose-saffron 15 g to 1 kg ₹8.10 6-10%
Top Amber Oud Royal amber 100 g to 1 kg ₹11.64 Not stated
Top Lavender Oud aromatic 100 g to 1 kg ₹12.00 Not stated
— Regal Royal Oud saffron, oud, cedar, sandalwood None: out of stock on 24 September 2026 — Not stated

One more oud product sits in the fine-perfume collection: Pure Hindi Oud Oil 1 g at ₹7,000.00. It is sold by the gram as an oud oil, not as a candle fragrance oil, so it is left out of this table and the tiers.

Three pricing facts to act on

1. Lavender Oud's 500 g is dearer per gram than its 100 g and 1 kg. The 500 g is ₹6,200.00 (₹12.40/g); the 100 g is ₹1,200.00 (₹12.00/g), so five 100 g packs cost ₹6,000.00, ₹200.00 less than one 500 g. The 500 g is 3.3% dearer per gram.

2. The bakhoor-style trio is priced almost flat. Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale and Smoked Rose Royale are ₹799.00 for 100 g, ₹3,999.00 for 500 g and ₹7,999.00 for 1 kg: ₹7.99 to ₹8.00 per gram whichever you buy. There is no bulk saving, so buy the size you will use.

3. Royal Oud has no small size in stock. Its 100 g is out of stock on 24 September 2026, so the smallest buy is 500 g at ₹3,300.00. The 1 kg is 3.0% cheaper per gram than that. If you want to test it before committing, ask on WhatsApp when the 100 g returns, and test White Royal Oud meanwhile.

Argued against our own interest: the most expensive ouds are not the best-documented for candles. Amber Oud Royal and Lavender Oud are perfume-grade listings at ₹11.64 to ₹12.99 per gram, depending on size, with no candle load on the page. Dark Vanilla Oud and White Royal Oud cost less, state a load, and describe themselves on their pages as "IFRA-certified" (the page's wording; documents on request). For a first oud candle, buy the cheaper, better-documented oil.

The six picks

Two stated-load ouds, one fine-perfume oud, one smoke, one opulent top tier and the only leather. That is the whole map.

Ranked by what we can show: whether a candle load is stated, which sizes are in stock, per-gram price and how clearly the stated notes express each facet. We have no throw data and do not rank these by strength; which masculine oils are structurally heaviest and how to wick dense oils is the job of Strong Masculine Fragrance Oils for Candles. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).

1
sweet oud · entry tier · load stated
Dark Vanilla Oud
In our judgement, the most approachable oud. Stated notes: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and describes it as "A rich, IFRA-certified vanilla oud fragrance oil" (page wording; ask for documents). Vanilla makes the oud approachable, which suits gifting to people you do not know well. Limitation: it can tip towards dessert; if your brief is "dark and dry", compare it with Woody Oud before choosing.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹320.00 ₹6.40 4
100 gm ₹590.00 ₹5.90 8
500 gm ₹2,845.00 ₹5.69 41
1 kg ₹5,691.00 ₹5.69 83
The 1 kg is 11.1% cheaper per gram than the 50 g: ₹68.29 of oil per candle. Buy Dark Vanilla Oud
2
rose-saffron oud · mid tier · load stated
White Royal Oud
The polished oud. Stated notes: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and uses the wording "IFRA-certified". It reads formal and expensive, which is right for a premium evening candle or a corporate gift. Limitation: rose is prominent in the heart; for a strictly masculine brief, test it on your intended buyers, not only on yourself.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15gm ₹130.00 ₹8.67 1
50gm ₹420.00 ₹8.40 4
100gm ₹810.00 ₹8.10 8
500gm ₹4,051.00 ₹8.10 41
1kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Oil per 8% candle: ₹100.80 at 50 g, ₹97.24 at 1 kg (3.5% saving per gram). Buy White Royal Oud
3
smoky-woody oud · perfume-grade · 500 g minimum today
Royal Oud Fragrance Oil – The Epitome of Refined Luxury
On its stated notes, the woodiest of the fine-perfume ouds: "Smoky-woody oud lifted by bergamot and pink pepper, a rich heart of oud, rose, and cedarwood, and a deep base of sandalwood, ambergris, and musk". The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load, so work inside your wax ceiling and test from 6%. At ₹6.40 per gram at 1 kg it is the cheapest in-stock perfume-grade oud per gram. Limitation: the 100 g is out of stock on 24 September 2026, so the smallest buy is 500 g. Do not buy 500 g of an oil you have not smelled; test White Royal Oud first.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100 g ₹699.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹6.99 Out of stock
500 g ₹3,300.00 ₹6.60 41
1 kg ₹6,400.00 ₹6.40 83
Oil per 8% candle: ₹79.20 at 500 g, ₹76.80 at 1 kg. Buy Royal Oud
4
smoky bakhoor · mid tier · the incense oud
Midnight Bakhoor Royale
The clearest bakhoor structure of the three smoke oils: "Top Notes: Spiced incense accord", "Middle Notes: Oud wood, smoky resin", "Base Notes: Amber, musk, balsamic warmth". It gives a men's range the incense-and-resin note that plain wood oils such as Sandalwood or Vetiver do not. The page states no candle load; test from 6% inside the wax ceiling. Limitation: smallest size is 100 g (₹799.00), and incense notes can read "puja room" rather than "luxury" to some customers; in our judgement it is a winter and festive oil.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹799.00 ₹7.99 8
500g ₹3,999.00 ₹8.00 41
1kg ₹7,999.00 ₹8.00 83
Flat pricing: ₹95.88 of oil per 8% candle at 100 g, ₹95.99 at 1 kg. Buy Midnight Bakhoor Royale
5
amber oud · top tier · the opulent one
Amber Oud Royal – Opulence, Redefined
On its stated notes, the heaviest and most opulent oud in the range: "opens with rich resins and spices, unfolds into smoky oud and lush florals, and lingers with golden amber, creamy sandalwood, and dark musk". The page describes it as "IFRA compliant, phthalate-free" and states no candle load. It is for a small-batch showpiece or a limited winter edition where the candle price can carry the oil. Limitation: ₹155.88 of oil per 8% candle at the 100 g price, more than twice Woody Oud at 1 kg; and "lush florals" means it is not a dry oud.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
100g ₹1,299.00 ₹12.99 8
500g ₹5,999.00 ₹12.00 41
1kg ₹11,640.00 ₹11.64 83
At 1 kg the oil per candle drops to ₹139.68, 10.4% below the 100 g per gram. Buy Amber Oud Royal
6
suede leather · perfume-grade · 50 g only in stock
Tomford Ombre Leather Inspired Fragrance Oil
CSI's only leather-style oil. That is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation of a suede-leather style, and CSI is not affiliated with the brand. Never put the brand name on your own label. Stated notes: "warm, aromatic cardamom", "a supple suede-leather heart softened by jasmine sambac and powdery violet", drying to "patchouli, amber, and moss". Its page quotes perfume usage of up to 25% for extrait, 20% for EDP/EDT and 15% for solid perfumes: those are perfume rates, not candle loads, and no candle load is stated. Limitation: on 24 September 2026 only the 50 g is in stock; the 100 g and 1 kg are out of stock.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹667.00 ₹13.34 4
100g ₹1,335.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹13.35 Out of stock
1kg ₹13,348.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹13.35 Out of stock
₹160.08 of oil per 8% candle: nearly 3 times Woody Oud at 1 kg. Buy the 50 g
Two-bottle start: Woody Oud 50 g and Dark Vanilla Oud 50 g, ₹591.40: dry oud against sweet oud, both with a stated load. Full flight: Dark Vanilla Oud, White Royal Oud, Midnight Bakhoor Royale 100 g and the leather-style 50 g, ₹2,206.00. Top tier later: Amber Oud Royal is sold from 100 g (₹1,299.00); add it only when a mid-tier oud has sold through.

Leather: the honest reality

Leather is a natural brief for a masculine range. On 24 September 2026, CSI can sell you 50 g of one leather-style oil.

We would rather you knew this before you print labels. CSI's leather coverage is a single perfume-grade listing, and only its smallest size is in stock. At 8% in a 150 g candle, 50 g makes four candles; a proper three-load test (6%, 8%, 10%) uses 36 g and leaves one retest candle. That is enough to decide whether you like it. It is not enough to launch a leather candle, and there is no second leather oil to fall back on.

The leather-style oil, by the numbers · 24 September 2026
What 50 g of the only leather option gets you
Question Answer
Sizes in stock 50 g (₹667.00) only; 100 g (₹1,335.00) and 1 kg (₹13,348.00) out of stock
Per gram ₹13.34 at 50 g, the dearest masculine oil on this page
Candle load Not stated. The 25% / 20% / 15% figures on the page are perfume and solid-perfume rates
Candles from 50 g at 8% 4 (a three-load test plus one retest)
Oil per 8% candle ₹160.08
Style Soft suede with cardamom, jasmine, violet, patchouli, amber and moss. Not birch-tar or smoky leather
Label name Your own. Never the brand in CSI's listing name

What to do if you need leather at scale

First, ask on WhatsApp when the 100 g and 1 kg are expected back; do not assume a date. Second, if you launch before then, launch leather as a numbered limited edition of a few candles rather than a core scent, so a stock gap does not become a customer complaint. Third, if the brief is really "dark, smoky, masculine" rather than "leather" specifically, test Midnight Bakhoor Royale or Sultan's Smoke instead: smoky, resinous and in stock at 100 g to 1 kg. They are not leather, and your label should not call them leather.

Mistake: naming a candle after the perfume in CSI's listing name. Fix: CSI's listing name describes which style the oil interprets; it is not a licence. Name the candle after the mood or material (Saddle Room, Suede, Tack Room, Library) and never after a perfume house or perfume. The same applies to every "inspired" listing in this cluster; Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands covers naming and positioning for premium brands in more depth.

Smoky bakhoor oils compared

Four CSI oils put smoke and incense at the centre. They are priced almost identically, none states a candle load, and they differ in what the smoke is wrapped around.

Smoke and incense oils · page notes and stock, 24 September 2026
Same price band, four different smokes
Oil Stated notes Reads as (our judgement) Sizes in stock Oil per 8% candle, smallest size
Sultan's Smoke "deep, smoky incense ... Rich oud, warm resins, and amber" the most oud-forward smoke 100 g, 500 g, 1 kg ₹95.88
Midnight Bakhoor Royale spiced incense · oud wood, smoky resin · amber, musk, balsamic warmth spicier, more balsamic 100 g, 500 g, 1 kg ₹95.88
Smoked Rose Royale dark rose petals · smoky bakhoor, soft spice · amber, musk, woods rose-led; unisex rather than masculine 100 g, 500 g, 1 kg ₹95.88
Sacred Sandal Ember incense smoke, green herbal · creamy sandalwood, resins · amber, musk, woods sandalwood with smoke 500 g only (100 g and 1 kg out of stock) ₹95.98
Smoke is a supporting role
In our judgement, one smoke oil is enough in a masculine range of five or six. Two bakhoor candles side by side tend to blur. Pick the one whose non-smoke note fits your range (oud, spice or rose) and let the other candles carry wood, fresh and sweet.

Testing oud without buying 500 g blind

Most ouds here are sold from 100 g or larger, and several state no candle load, so the test has to be economical and has to work inside the wax's own ceiling. How heavy resinous oils behave in soy over a longer cure is covered in Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles; this plan is about choosing between ouds and deciding whether leather earns a place.

1
Pick the wax first, because it sets the ceilingFor oils with no stated candle load, the wax is your only stated ceiling. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 states up to 13% with a pour temperature of 58–60°C. For the stated-load ouds (6–10%), the oil page's 10% is the lower ceiling either way.
2
Pour three loads of each oud, same wax, same jar6%, 8% and 10% in a 150 g candle is 9 g, 12 g and 15 g of oil: 36 g per oud for the set of three. The 13% headroom in CSI 468 is not a reason to go higher; a max load is not the best load.
3
Cure longer than you would for a fresh scentNone of these oil pages states a cure time. As common practice, not page data: at least 48–72 hours, longer for soy, and for dense oud and resin structures test at day 3 and again at day 7 before judging.
4
Blind-sniff for facet, not for strengthAsk three people to say which jar is "sweet", "rosy", "smoky" and "dry". If they cannot tell White Royal Oud from Royal Oud, you only need one of them, and the one with a stated load and a 50 g size is the easier buy.
5
Burn one per session, and watch the wickTwo to three hours per burn, same room, one candle at a time. Dense oud and resin oils can change how a wick behaves; if the flame is small and the melt pool stops short of the glass, try a thicker wick from the Candle Wicks collection (Thick C2 is ₹9.44 each from the pack of 10) rather than a higher load. Never state a wick size from a single test.
6
Decide the oud, then decide leather separatelyKeep one oud per facet at the lowest passing load. Judge the leather-style oil on its own: if it wins, plan it as a limited edition until the larger sizes return.
Mistake: buying Royal Oud 500 g because it is "the cheapest perfume-grade oud per gram". Fix: cheap per gram is not cheap per decision. ₹3,300.00 is 41 candles' worth of an oud you have not smelled, with no stated candle load. White Royal Oud 50 g at ₹420.00 tells you first whether a rose-led oud suits your range.

What an oud or leather candle costs

The leather-style oil costs about three times as much per candle as the cheapest oud. That is most of the pricing story in one line.

Oil only, 150 g candle at 8% (12 g), at the smallest and largest sizes in stock on 24 September 2026.

Oil per 150 g candle at 8% · CSI live pricing, 24 September 2026
From ₹54.37 to ₹160.08 of oil per candle
Oil Tier Smallest size in stock Oil per candle there Largest size in stock Oil per candle there
Woody Oud Entry 50 g (15 g also listed) ₹65.14 1 kg ₹54.37
Dark Vanilla Oud Entry 50 g (15 g also listed) ₹76.80 1 kg ₹68.29
Royal Oud Mid 500 g ₹79.20 1 kg ₹76.80
Midnight Bakhoor Royale Mid 100 g ₹95.88 1 kg ₹95.99
White Royal Oud Mid 50 g (15 g also listed) ₹100.80 1 kg ₹97.24
Amber Oud Royal Top 100 g ₹155.88 1 kg ₹139.68
Lavender Oud Top 100 g ₹144.00 1 kg ₹144.00
Leather-style oil Top 50 g ₹160.08 50 g (only size in stock) ₹160.08

Two whole candles, worked example

Dark Vanilla Oud at 8% in a 150 g candle: 12 g of oil at the 1 kg price (₹68.29) + 138 g of Premium Coconut Soy Wax CSI 468 at the 10 kg price (₹87.91, i.e. ₹0.64 per gram) + one Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) from the pack of 20 (₹94.40) + one Thin (C1) Eco Candle Wick (₹5.90) = ₹256.50. The same candle with the leather-style oil at the 50 g price is ₹348.29, ₹91.79 more. Both figures exclude labour, freight, packaging and GST. How a premium brand prices these into a retail range is covered in Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands.

For the Diwali and winter season (Diwali is 8 November 2026, 45 days after these prices were checked; Christmas is 25 December 2026), ouds and smoke oils are the natural gift-box scents. Corporate volume for several hundred candles, with batch maths, is covered in Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers, and the full masculine sampling sequence with budgets is in I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?.

Diwali 8 November 2026: test your ouds this week, decide by mid-October, then take 500 g of the winner. Dark Vanilla Oud 500 g is ₹2,845.00 and White Royal Oud 500 g is ₹4,051.00, each 41 candles at 8%. Ask us on WhatsApp for a quote with GST invoice and dispatch date.
WhatsApp a Diwali oud quote
The CSI principle
Price the facet, not the word "oud".
Sweet, rosy, smoky, woody and amber ouds cost from ₹4.53 to ₹12.99 a gram. Choose the facet your customers want, then buy the least expensive oil that delivers it with a stated load.
"Oud is the easiest luxury word to put on a label and the hardest to justify in the jar. Test two, sell one, and be honest about leather."
— CandleMakingSuppliesIndia

For the wider masculine picture, the hub Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making sets oud and leather beside woods, tobacco, fougère and aquatic scents. For buying routes, perfume-grade sizes and documentation, see Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India. If Regal Royal Oud was the oil you wanted, ask on WhatsApp whether it is returning.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil named here and does not sell finished candles. This page still tells you that our only leather oil has its 100 g and 1 kg out of stock on 24 September 2026, that our most expensive ouds are the least documented for candles, and that one of our ouds is cheaper bought in 100 g packs than in its 500 g.

Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Regal Royal Oud at every size, Royal Oud 100 g, the leather-style oil's 100 g and 1 kg, Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg) are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.

The facet groupings, tiers, "reads as" descriptions and test method are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Best oud fragrance oil for candles in India
For a first oud candle, one with a stated candle load: Dark Vanilla Oud (sweet, 6–10%), White Royal Oud (rose-saffron, 6–10%) or Woody Oud (dry, 6–10%). The fine-perfume ouds (Royal Oud, Amber Oud Royal, Lavender Oud) state no candle load and cost more per gram.
Where can I buy leather fragrance oil for candle making?
At CSI, only through one brand-inspired listing, a perfume-grade suede-leather oil. On 24 September 2026 only its 50 g is in stock (₹667.00); the 100 g and 1 kg are out of stock. Its page states no candle load, and CSI is not affiliated with the brand in the listing name.
Oud fragrance oil price per kg India
At CSI on 24 September 2026, 1 kg ranges from ₹4,531.20 (Woody Oud) and ₹5,691.00 (Dark Vanilla Oud) through ₹6,400.00 (Royal Oud) and ₹8,103.00 (White Royal Oud) to ₹11,640.00 (Amber Oud Royal) and ₹12,000.00 (Lavender Oud). Regal Royal Oud is out of stock.
What is bakhoor fragrance oil and can it be used in candles?
Bakhoor-style oils recreate the smell of resin-soaked wood chips smouldering: incense, smoke, oud and amber. CSI's Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale and Smoked Rose Royale are sold from 100 g; none of their pages states a candle load, so test from 6% within your wax's stated ceiling.
How much oud fragrance oil per candle?
At 8% in a 150 g candle, 12 g of oil and 138 g of wax. Test 6%, 8% and 10%. For ouds that state 6–10%, 10% is the ceiling; for ouds with no stated load, the wax ceiling governs (CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%), but a higher ceiling is not a target.
Can I use the perfume name from an inspired fragrance oil on my candle label?
No. An inspired listing name only describes the style the oil interprets, and CSI is not affiliated with the brand. Use your own name for the candle, and do not use any perfume house or perfume name on your label or in your listings.
Your oud and leather test order
Four oils, one decision: ₹2,206.00.
Dark Vanilla Oud and White Royal Oud at 50 g, Midnight Bakhoor Royale at 100 g, and 50 g of the only leather-style oil, all in stock on 24 September 2026. Find your oud facet first; treat leather as a limited edition.
Start with Dark Vanilla Oud Order the flight on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: part of CSI's masculine cluster. It maps every CSI oud and bakhoor-style oil into facets and price tiers, states the limited reality of leather at CSI, and prices oud and leather candles. General woody sub-families are covered in the woody guide. CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings, and CSI does not sell an oil that reproduces any specific perfume.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Urvashi Patel, Anonymous, Arminder Kaur, Subhankar Roy. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Royal Oud 100 g ₹699.00 (out of stock), 500 g ₹3,300.00, 1 kg ₹6,400.00; Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00, 500 g ₹5,999.00, 1 kg ₹11,640.00; Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00, 1 kg ₹12,000.00; Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale and Smoked Rose Royale each 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g and 1 kg out of stock); leather-style inspired listing 50 g ₹667.00, 100 g ₹1,335.00 and 1 kg ₹13,348.00 out of stock; Regal Royal Oud out of stock at every size. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 10 kg ₹6,370.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹1,888.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages (CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%, pour 58–60°C) are formulation limits, not regulatory limits. Perfume usage rates quoted on perfume-grade pages are not candle loads. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Cure guidance is common practice, not page data. Facets, tiers and "reads as" descriptions are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.
Back to blog