I Bought 1 Kg of Fragrance Oil Before Testing It and It Gives Poor Hot Throw — Can I Fix the Formula or Is the Oil Unsuitable?

I Bought 1 Kg of Fragrance Oil Before Testing It and It Gives Poor Hot Throw — Can I Fix the Formula or Is the Oil Unsuitable?

 

Rescue set: ₹424.80 Rescue cap: ₹749.80 Decision: 16 October 2026
Untested kilogram · rescue or stop
Give the kilogram one fair, capped trial, and let a control candle decide whether it is rescued, blended, repurposed or written off.
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
★★★★★
"Good product👍"
Sooraj RVerified buyer · Jul 2026
Lift Base – Professional Grade Reed & Car Diffuser Base (500 ml) For Uplifting, Mood-Boosting Scents
★★★★★
"Nice product"
snehal ChaudharyVerified buyer · May 2026
Gold Reed Diffuser Bottle Pack of 10 (50 ML and 120 ML)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Very good"
Reena BagalVerified buyer · Oct 2025
Sandalwood Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance is great but May be my formula for reed diffuser is 60% dpg 20% isopropyl myristate 10% perfume oil and 10% ethanol perfume grade. But throw of scent is low. Can you fix this formula."
Pradeep Kumar DahiyaVerified buyer · May 2026
Solar Bloom Fragrance Oil
★★★★★
"Good product👍"
Sooraj RVerified buyer · Jul 2026
Lift Base – Professional Grade Reed & Car Diffuser Base (500 ml) For Uplifting, Mood-Boosting Scents
★★★★★
"Nice product"
snehal ChaudharyVerified buyer · May 2026
Gold Reed Diffuser Bottle Pack of 10 (50 ML and 120 ML)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Help Me Fix This
What you paid for the kilogram is spent either way. A capped, dated rescue with a control candle tells you whether to fix the formula, blend it, move it to other products, or stop.
₹749.80
the capped rescue budget: C1 + C2 wicks, Sandalwood 50 g and CSI 468 500 g · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Can I fix the formula? Often, yes, if the problem is the candle rather than the oil. A wick one size up, a load step inside the lower ceiling, or a blend with a stated-base oil rescues many "failed" kilograms. Test all three in one six-candle pour on 29 September, with a control oil to show whether the oil is really to blame.

How do I know the oil is unsuitable? When a control oil throws in the same wax, wick, jar, load and room and your kilogram does not, on every rescue variant, at cure day 7 and 14. Then it is unsuitable for this candle, not necessarily for everything.

What should I spend trying? A capped rescue budget: ₹749.80 (wick packs, Sandalwood 50 g, CSI 468 500 g), about 21.8% of the remaining oil's value in our worked example. Decide on Friday 16 October 2026 and stop spending then, whatever happened.

What about the rest of the oil if candles fail? Reed diffusers, room sprays and wax melts can use some of it, if you sell those products. Buying bases just to use up oil usually costs more than the oil. Sometimes the honest answer is to write it off.
The short answer
First question: is it the oil? A control oil in the same candle answers it. If the control is weak too, the kilogram is probably fine and the candle is not.
Rescue order: wick, load inside both ceilings, blend with a base-note partner, then wax. All but the wax in one pour.
Sunk cost: what you paid is gone either way. Judge each rescue rupee against what it saves from here, not against the kilogram's price.
When to stop: at the cap (₹749.80) or on 16 October, whichever comes first. Never exceed a ceiling to use oil up faster.
Where the kilogram goes Worked example: 1 kg bought at ₹4,000.00, five candles already poured. What each route does with the rest. 60 g in first candles sunk: ₹240.00 about 80 g in rescue tests ₹319.20, spent to learn about 860 g left, worth ₹3,440.00 at cost The only part a decision can still change (first candles and tests are spent either way) ROUTE FOR THE 860 g WHAT YOU GET EXTRA YOU MUST BUY A. Wick or cure fixed it, 8% 71 candles of 150 g nothing beyond wicks B. Works only at 10% (in ceiling) 57 candles of 150 g nothing; a fifth fewer candles C. Blend 80:20 with Sandalwood 89 candles, a new scent about 214 g Sandalwood (₹2,513.40 / 500 g) D. Reed diffusers at 20% diffusers, if you sell them 3,440 g of base (₹11,180.00) E. Wax melts at 10% melts, if you sell them 7,740 g of wax (₹3,927.28) F. Stop nothing nothing; ₹3,440.00 written off Solid rows keep the oil in candles. Dashed rows only make sense if you already sell diffusers or melts, or have decided to stop. Counts are floor(grams ÷ oil per candle). Base and wax at CSI live prices, 25 September 2026. Excludes jars, labour, freight, packaging and GST.
A gram map of an untested kilogram. The first candles and the rescue tests are spent whatever you decide; only the roughly 860 g left is still in play. Routes A to C keep it in candles; D and E only make sense if you already sell diffusers or melts; F is the honest stop.
Straight answer
I bought 1 kg of fragrance oil before testing it and it gives poor hot throw. Can I fix the formula, or is the oil unsuitable?
You can often fix the formula, and you can find out which in three weeks for a capped spend. First accept that what you paid is spent: the only question is what to do with the oil that is left. Then check the candle before the oil: pool at hour 4, cure age, load in grams against the lower of your wax's and oil's stated ceilings. On 29 September pour six candles that each change one thing against a reference: a bigger wick, a load step inside the ceiling, a control oil, and two blends with a base-note partner (we use Sandalwood, 50 g ₹271.40). Score them blind at cure day 7 and 14. If the control is weak too, your oil is not the problem. If a wick, load or blend variant matches the control, that is your rescued recipe. If the control beats every variant, the oil is unsuitable for this candle: try the wax pair once, then stop on 16 October. The rescue is capped at ₹749.80. Diffusers, sprays and melts can use some of the rest only if you sell them; otherwise, writing it off is cheaper than buying bases to use it up.
One line: spend a small, capped amount to learn whether the kilogram is rescuable, and do not spend a rupee more to avoid admitting it is not.
The rescue set, ₹424.80. One pack each of Eco C1 (₹59.00) and C2 (₹94.40) wicks and Sandalwood 50 g (₹271.40) as control and blend partner: enough for the six-candle pour on 29 September. Add Vetiver 15 g (₹187.62) if your kilogram is fresh, green or citrus. All in stock on 25 September 2026.
Buy Sandalwood 50 g — ₹271.40

First, the sunk cost: what the decision is really about

The kilogram's price is not a reason to keep spending. It is a reason to spend carefully.

Worked example: you paid ₹4,000.00 for the kilogram (₹4.00 per gram; an assumption for illustration, not a named CSI product), poured five 150 g candles at 8% (60 g, ₹240.00 of oil), and they smell faint when lit. The rescue tests below use about 80 g more (₹319.20). That leaves about 860 g, worth ₹3,440.00 at what you paid. Every rupee in this paragraph so far is spent, whether you rescue the oil, change your wax, or pour it down the drain. The only open question is: what is the cheapest way to get the most use out of the 860 g, and at what point does trying cost more than it can save?

Two errors pull in opposite directions. The first is throwing good money after bad: a new wax, three new wick types, additives and a second kilogram of a "stronger" oil to mix in, each justified by the ₹4,000.00 already paid. The second is condemning the oil too early: many kilograms that "don't throw" were poured on the wrong wick or burned at day 2, and the next oil would have failed the same way. The plan below guards against both with a control candle, a capped budget and a fixed stop date.

The ledger · worked example at ₹4,000.00 per kg
What is spent, what is at stake, and what the rescue may cost
Line Grams Value Status
First five candles at 8% 60 g ₹240.00 Spent
Rescue tests (Pour 1 and Pour 2) about 80 g ₹319.20 Spent to learn
What is left about 860 g ₹3,440.00 at cost At stake
Rescue cap (new purchases) — ₹749.80 21.8% of the value at stake
Argued against our own interest: the easy advice for us would be "that oil is weak, buy a better one". Sometimes it is true; usually we cannot know without a control candle, and neither can you. It is also cheaper for you to rescue what you own than to buy again. And if the rescue fails, the right answer may be to stop, not to buy diffuser bases from us to use up oil you do not want.

Is it actually the oil? The audit before the rescue

A kilogram is condemned on the evidence of five candles. Check that the five candles were a fair trial.

On Saturday 26 September, before ordering anything, answer four questions about the candles you already poured. They cost nothing and decide which rescue tests matter. The full weak-throw triage is in the hub guide; this is the short version for a kilogram decision.

The fair-trial audit · from your notes and one burn
A "no" means the kilogram has not yet had a fair trial
Question How to check If "no"
Did the pool reach the glass by hour 3 to 4, about 0.5 to 1 cm deep (commonly cited rules of thumb)? Burn one candle, measure hourly The wick is suspect; P2 in the rescue pour tests it
Were the candles at least 7 days old when judged? Pour date on the base Re-burn one now; age alone may explain it
Was the load weighed on total weight, inside the lower of the wax and oil ceilings? Recalculate: 12 g in 150 g is 8% Correct the load before judging; never exceed a ceiling
Were they judged in one closed room, fan and AC off, with a fresh nose? Your memory, honestly Re-judge one candle properly tonight

Read your oil's page, now

If you bought from us, open the oil's product page and note three things: whether it states a candle load (50 of CSI's 102 oil pages state a candle load or range, two of them, Lavender Oud and Amber Oud Royal, only as "Candles (Soy/Paraffin/Blends) 10%" in a perfume usage table; the rest do not), whether it states a cure, and whether it lists other uses, such as wax melts or reed diffusers, with their own percentages. Those figures shape the rescue: a page stating "6-10%" gives you a 10% ceiling to test within; a page with no candle load means you work inside your wax's ceiling and test lower. Perfume-grade listings that quote 15% to 25% are giving perfume rates, not candle loads. Whatever the page says, the lower of the oil's and the wax's stated maximum governs: CSI 464 states up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks up to 13%.

The rule we use
We call a kilogram unsuitable for your candle only when a control oil, poured the same day in the same wax, wick, jar and load and scored blind at the same age in the same room, throws clearly better than every rescue variant of your oil. Until then it is a suspect, not a verdict. What counts as proof is set out in How Do I Know If My Fragrance Oil Is Too Weak for Candle Making?.

The rescue pour: six candles, four questions

One melt, one day, six jars. Each rescue candle differs from the reference by exactly one thing.

Order on Sunday 27 September: C1 and C2 wick packs and Sandalwood 50 g (₹424.80), plus Vetiver 15 g if your kilogram is fresh, green or citrus (₹612.42 in all). Pour on Tuesday 29 September, or on the day the parcel arrives, sliding every later date by the same gap. All candles are 150 g in your usual wax and jar.

Pour 1 · Tuesday 29 September 2026 · 150 g candles
P1 is the reference; P2 to P6 each change one thing
Candle Oil Load Wick Changes vs P1 Question
P1 Your kilogram, 12 g 8% Your usual Nothing The fresh, fair reference
P2 Your kilogram, 12 g 8% One size up (C2 if you use C1) Wick Was the pool the problem?
P3 Your kilogram, 15 g 10%, only if inside both ceilings Your usual Load Does it need the top of its range?
P4 Sandalwood, 12 g 8% Your usual Oil Can this candle throw at all?
P5 Blend 80:20, 9.6 g + 2.4 g 8% Your usual Oil (blend) Does a little base rescue it?
P6 Blend 60:40, 7.2 g + 4.8 g 8% Your usual Oil (blend) Does it need a lot of base?

If your first candles were already at the lower ceiling, there is no higher load to test: make P3 a repeat of P1, which gives you a free repeatability check. Oil used: 55.8 g of your kilogram and 19.2 g of Sandalwood (30.8 g left). Swap Sandalwood for Vetiver in P5 and P6 if you chose it. Wax: 825 g. Valued at CSI prices, Pour 1 consumes ₹1,128.16 excluding your own oil (wax ₹418.61 as CSI 464 at the 10 kg price, six 150 g clear jars ₹566.40, five C1 and one C2 wick ₹38.94, Sandalwood ₹104.22); your 55.8 g is ₹223.20 at the worked-example price.

1
Tuesday 29 September — pour P1 to P6One melt of 825 g split by weight (138 g for each 8% jar, 135 g for P3). Pre-mix the two blends in small cups by weight before adding. Add all oils at your wax page's stated temperature (CSI 464: pour 80°C–90°C; CSI 468: 58°C–60°C), stir each for the same timed period, pour, label bases.
2
Friday 2 October — cure day 3: pool logBurn each for up to 4 hours, one at a time; log pool width and depth hourly. If P2's pool reaches the glass and P1's does not, note it: that alone may be the rescue.
3
Tuesday 6 October — cure day 7: blind scores, then the gateSame closed room, fan and AC off, someone else carries each candle in; doorway scores at 30, 60 and 120 minutes on 1 to 5. Read the gate table in the next section.
4
Tuesday 13 October — cure day 14: confirmRe-score all six. Where day 14 disagrees with day 7, trust day 14.
5
Friday 16 October — stop or goChoose a route from the gram map and stop spending on rescue, whatever the result. Write the decision down with the scores beside it.
Mistake: pushing the kilogram to 12% or 13% "to use it up faster" and to force some throw. Fix: never exceed the lower of your wax's and oil's stated maximum. Past what the wax holds, extra oil tends to sweat rather than throw (see sweating with weak hot throw), and you will have turned a weak candle into a weak, oily one while using the oil faster.

The gate, the wax pair and the stop date

On 6 October, find your row. The gate decides whether you need the one remaining rescue test, the wax pair, and it tells you which route the rest of the kilogram takes.

Gate · cure day 7, confirmed at day 14 · judgement from your own scores
What the six candles showed → verdict → route → next spend
Result Verdict Route Next spend
P4 (control) weak too, pools full Not the oil. The candle or process is the problem. Fix the system (see the isolation protocol); your kilogram is probably usable No oil; no wax pair yet
P2 (wick) matches P4 Fixable: the wick was wrong A: 8%, about 71 candles A 100 pack of the winning wick
P3 (10%) matches P4, P1 does not Fixable, at the top of its range B: 10%, about 57 candles Nothing
P5 (80:20) matches P4 Fixable as a new blended scent C: blend, about 89 candles Partner oil in production size
Only P6 (60:40) matches P4 Barely: the partner is doing most of the work C at 60:40, or stop Think hard; see below
P4 beats every variant Unsuitable in this wax, at these loads Wax pair once (Pour 2), then D, E or F CSI 468 500 g (₹325.00)

The wax pair (Pour 2, Wednesday 7 October). Only for the last row. Pour the best-scoring version of your oil twice, at 8%: once in your wax and once in CSI 468 (at its own stated pour temperature, 58°C–60°C), same wick, same jar. That uses 24 g of your oil and 138 g of CSI 468 (₹89.70 at the 500 g price). Score at cure day 7 on 14 October. If CSI 468 rescues it, weigh that against the cost of re-wicking your whole range in a new wax (whether to change soy wax). The day-14 confirmation falls on 21 October, after the stop date; decide on day 7 and treat day 14 as a check, not a reprieve.

The stop rules

Stop spending on rescue on Friday 16 October, or when the cap of ₹749.80 is used (₹937.42 if you added Vetiver), whichever comes first. Stop the candle route if the control beats every variant, including the wax pair. Stop the blend route if only a 60:40 blend works and you do not want a sandalwood-led product: at that ratio each candle uses 4.8 g of partner against 7.2 g of your oil, and the oil cost per candle is ₹52.93 against ₹48.00 for your oil alone at 8%, so you are paying more to use up less. And do not buy a second kilogram of anything to mix in: that is the same untested purchase, twice.

Six routes for the rest of the kilogram

Once the gate has spoken, each route has a candle count, an extra purchase and a price per candle. Choose on those, not on hope.
Routes for about 860 g · worked example at ₹4.00 per gram · CSI live pricing, 25 September 2026
What each route yields and what it costs beyond the oil you own
Route When Yield Oil per candle Extra purchase
A. Fixed recipe, 8% Wick or cure was the problem 71 candles (floor of 860 ÷ 12) ₹48.00 Wicks only
B. Top of range, 10% Only 10% matches the control, inside both ceilings 57 candles (860 ÷ 15) ₹60.00 Nothing
C. Blend 80:20 at 8% P5 matches the control 89 candles (860 ÷ 9.6), a new scent ₹50.46 About 214 g Sandalwood: the 500 g, ₹2,513.40
D. Reed diffusers at 20% You already sell diffusers As many as your base allows — 3,440 g of base, ₹11,180.00 at the 100g price
E. Wax melts at 10% You already sell melts; your oil's page lists melts 7,740 g of melts — 7,740 g of wax, ₹3,927.28, plus containers
F. Stop Control beat every variant; D and E do not fit your business Nothing — Nothing; ₹3,440.00 written off at cost

Routes A and B keep the oil in the product you meant to make. B costs more per candle (₹60.00 against ₹48.00) and yields a fifth fewer candles, but it is honest use inside the ceiling. Route C is a real option, not a trick, provided you label it as the new scent it is; in our judgement an 80:20 blend with a single-note woody base often reads as your oil with more depth, but only your blind test can say so. Its oil cost per candle, ₹50.46, is close to route A's because the kilogram is doing most of the work. Replacing the oil outright, if you stop, looks like this: the Sandalwood 50 g you already bought as a control has already been tested in your candle, so, since P4 beat your oil, 500 g of it (₹2,513.40, 41 candles at 8%) is a replacement already proven in your candle, ₹2,784.80 in all.

Diffusers, sprays and melts: honest arithmetic

It is tempting to think a kilogram that fails in candles can be "used up" elsewhere. It can be used, a little at a time, if you already make those products. It is rarely worth buying bases just to consume it, because the base usually costs more than the oil it carries.

Reed diffusers

CSI's reed bases state their own oil rates; Pure Performance Reed Base Oil, for example, says "Blend with 10-30% fragrance oil" and lists "No added fixatives". At 20% by weight, 25 g of oil goes into 100 g of base (20% of a 125 g blend). One trial with the 100g base is ₹425.00, counting your 25 g at cost; a first small run with Gold Reed Diffuser Bottles (50 ML pack of 10, ₹826.00) and black fibre reeds (pack of 25, ₹236.00) adds ₹1,387.00 of packaging and base. To use all 860 g at 20% you would need about 3,440 g of base: ₹11,180.00 at the 100g price, against ₹3,440.00 of oil. Diffusers throw by evaporation from reeds rather than a hot pool, so a weak candle oil is not automatically a weak diffuser oil, or a strong one; a published review on one of our oil pages describes a customer's own diffuser formula with low throw, which is a reminder that diffusers need testing too.

Room sprays and wax melts

The Room & Linen Spray Base (₹999.00 for 500 g) says "Add 8-15% fragrance oil". At 10%, 860 g of oil needs 7,740 g of base, ₹15,464.52; a single 500 g of base carries only about 55 g of your oil. Wax melts use no wick and melt in a warmer; many CSI oil pages give a melt rate, commonly 10-15%, so check yours. At 10%, 860 g of oil needs 7,740 g of wax, ₹3,927.28 valued as CSI 464, plus Wax Melts Containers (from ₹147.50 for 5). The Elegant Ceramic Wax Warmer is out of stock on 25 September 2026. A melt is still evaporation from a melted pool, so an oil that throws poorly in your candle may or may not do better in a warmer; test a handful before making a batch.

When the right purchase is nothing: if your business sells candles only, and the control beat every rescue variant, route F is the honest answer. Keep a little of the oil for sampling and layering experiments, record the lesson, and write off the rest. We would rather tell you that than sell you ₹11,180.00 of diffuser base to rescue ₹3,440.00 of oil.
Never again: the test you skipped
The cheapest rescue is the one you never need. Before any kilogram, run the 1 kg gate: a 50 g bottle, a wick bracket, a load ladder inside the ceiling, cure to day 14, and a control oil. The checklist is in What Should I Test Before Buying 1 Kg of a New Candle Fragrance Oil?, the candle count in How Many Test Candles Should I Make Before Buying Fragrance Oil in Bulk?, and kill criteria that reject a weak oil at 50 g instead of 1 kg are in How to Reject Poor-Performing Fragrance Oils Before They Become Expensive Inventory.

What to buy for the rescue, and what not to

Four rescue purchases in the order the plan uses them, and one base for the diffuser route, which you should buy only if you already sell diffusers. The oils are chosen on stated basis: a soy load on the page inside CSI 464's 10% ceiling, a stated soy cure, a single-note or base-led description suited to blending, price per gram, and stock at each size on 25 September 2026 (Vetiver's 1 kg is out of stock and flagged). Neither is ranked on throw; CSI has no measured throw data. Oil candle counts assume 150 g at 8%.

1
wick · rescue test 1 · the cheapest possible save
Eco Candle Wicks — Thin (C1) and Thick (C2)
Before you decide a kilogram is unsuitable, prove the candle it went into could throw. The commonest reason a new oil "fails" in our judgement is a melt pool that stops short of the glass, and an oil that is heavier than your last one can need a different wick (see Do Heavy Fragrance Oils Need a Larger Candle Wick?). P2 in the rescue pour changes only the wick. The page describes the wicks as made from "natural fibers like cotton and paper" and publishes no diameter chart, so your pool log decides. Every pack size of both is in stock on 25 September 2026. Limitation: two sizes only; if C2 still leaves a solid ring in a wide jar, ask us before buying a larger wick.
Size Price Per unit What it covers
Thin (C1) / 10 Wicks ₹59.00 ₹5.90 rescue Pour 1 (P1 to P6)
Thin (C1) / 100 Wicks ₹590.00 ₹5.90 71 or more rescued candles
Thick (C2) / 10 Wicks ₹94.40 ₹9.44 rescue Pour 1 (P1 to P6)
Thick (C2) / 100 Wicks ₹944.00 ₹9.44 71 or more rescued candles
Both packs: ₹153.40. One C1 is ₹5.90; one C2 is ₹9.44. Buy the C1/C2 packs — ₹153.40
2
woody · control and blend partner · rescue tests 2 and 4
Sandalwood Fragrance Oil
One 50 g bottle does two jobs. As the control (P4), it answers "is it the oil?": if Sandalwood throws in your candle and your kilogram does not, the candle can throw and your oil is the weak link. As the blend partner (P5 and P6), it adds a stated woody base to a kilogram that may be light on one. The page states "Recommended load up to 10% for soy, up to 6% for paraffin" with a soy cure of 48-72 hours and describes a "warm, creamy, luxurious single-note sandalwood fragrance oil with a smooth woody aroma and subtle earthy undertone"; in our judgement a single note is easier to blend under another scent than a full pyramid. "Moderate to strong throw" and "0% vanillin - no discolouration" are the page's claims. Pour 1 uses 19.2 g, leaving 30.8 g. Limitation: a blend is a new scent, and a partner above 40% means you are really selling sandalwood. From 100 g up it is flat at ₹5.03 per gram, so the 1 kg costs exactly what two 500 g packs cost.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹271.40 ₹5.43 4
100 gm ₹502.68 ₹5.03 8
500 gm ₹2,513.40 ₹5.03 41
1 kg ₹5,026.80 ₹5.03 83
At 8% alone: ₹65.14 at 50 g, ₹60.32 at 500 g. Buy Sandalwood 50 g
3
woody / earthy · alternative blend partner · for fresh, green or citrus kilograms
Vetiver Fragrance Oil
If your kilogram is fresh, green or citrus, a smoky-green base may suit it better than sandalwood. The page describes Vetiver as "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", states "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles" with a soy cure of 48-72 hours, "0% vanillin - zero discoloration risk" and "Moderate to strong throw" (the page's claims). For a blend trial the 15 g is enough: two candles at 80:20 and 60:40 use 7.2 g (₹90.06), even though the 15 g is 77% dearer per gram than the 50 g. Limitation: the 1 kg is out of stock on 25 September 2026, so if a Vetiver blend becomes your recipe, plan on 500 g packs and confirm stock on WhatsApp before you promise customers.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹187.62 ₹12.51 1
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹600.00 ₹6.00 8
500 gm ₹2,900.00 ₹5.80 41
1 kg ₹5,664.00 — Out of stock on 25 September 2026 ₹5.66 Out of stock
Buy 15 g for the blend trial; 500 g if the blend becomes production. Buy Vetiver 15 g — ₹187.62
4
wax · rescue test 3 · only after the 6 October gate
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form)
The wax pair in Pour 2 asks whether your kilogram simply dislikes your wax. The page states a 13% load ceiling (CSI 464 states 10%), a melting point of 50°C–53°C, a pour temperature of 58°C–60°C, and describes "Excellent hot and cold throw"; those are its claims. The higher ceiling helps only if your oil's own page allows more than 10%; the lower of the two ceilings always governs. Limitation: if CSI 468 rescues the oil, every other product in your range now needs re-wicking in a new wax, or you run two waxes. At 10 kg it is 25.5% dearer per gram than CSI 464. Buy the 500 g only for the pair.
Size Price Per unit What it covers
500 g ₹325.00 ₹0.65 per g the Pour 2 wax pair
1 kg ₹650.00 ₹0.65 per g 7 candles of 150 g at 8%
5 kg ₹3,185.00 ₹0.64 per g 36 candles of 150 g at 8%
10 kg ₹6,370.00 ₹0.64 per g 72 candles of 150 g at 8%
CSI 468 in the Pour 2 candle: ₹89.70; in production, ₹87.91 per candle at 10 kg. Buy CSI 468 500 g — ₹325.00
5
reed diffuser base · a use for the rest, only if you sell diffusers
Pure Performance Reed Base Oil
If the candle route fails, many CSI oil pages list reed diffusers among their uses; check your oil's page for its own figure. This base's page describes "A clean, crystal-clear reed diffuser and car freshener base formulated for smooth even wicking, stable blending, and full fragrance expression. No added fixatives", and says "Blend with 10-30% fragrance oil". It does not say whether that is by weight or volume; we work by weight. CSI also lists family-specific bases, quoted from their pages: Longevity Base (₹1,296.00) "Optimised for oriental, woody, resinous, and balsamic fragrance families"; Lift Base (₹1,099.00) "Best with floral, citrus, green, and fruity fragrance families"; Depth Base (₹1,099.00) "Best for chypre, leather, smoky, and rich gourmand fragrance families"; Softness Base (₹1,099.00) "Best with soft florals, powdery musks, and light gourmand fragrance families". Limitation, and it is the whole point of the section below: using up 860 g of oil at 20% needs about 3,440 g of base, ₹11,180.00 at the 100g price. Buy the 100g to test one diffuser, not to empty the kilogram.
Size Price Per unit What it covers
100g ₹325.00 ₹3.25 per g one trial at 20%: 25 g of your oil (20% of the blend)
500 ML ₹1,099.00 weight not stated a first run of diffusers, if the trial works
One diffuser trial: ₹425.00 including 25 g of your oil at cost. Buy Pure Performance 100g — ₹325.00

Not on this list: a second kilogram of anything, a UV inhibitor (CSI does not list one, and colour is not your problem), and additives bought in hope. A scale and a thermometer (₹354.00 each) belong on it only if you do not already weigh every gram and log every add temperature.

Diwali 8 November 2026: the stop-or-go date is Friday 16 October. If the rescue works (routes A, B or C), pour production on Monday 19 October; at cure day 14 that is 2 November. Message us for wicks, wax or the blend partner in production sizes, with a GST invoice and a dispatch date that fits.
WhatsApp a production quote
The CSI principle
Cap the rescue, date the decision, and let the control candle decide.
What you paid for the kilogram is gone either way. A small, fixed rescue budget and a stop date turn a regret into a test, and a test into either a recipe or a lesson.
"The kilogram is not asking you for more money. It is asking you for one fair trial."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the wicks, wax, fragrance oils and diffuser bases named here, and does not sell finished candles. This page caps what you spend with us on a rescue, tells you when to stop, and says plainly that buying bases to use up unwanted oil usually costs more than the oil.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size in the pick cards is in stock on that date except where a row says otherwise (Vetiver 1 kg), and the out-of-stock wax warmer is flagged. Loads, cures, notes, throw wording and diffuser-base descriptions are quoted from product pages and attributed to them; where a page is silent, we say so.

The fair-trial audit, the rescue design, the gate, the routes and the stop rules are editorial judgement; the ₹4,000.00 kilogram is a worked example; CSI has no measured throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

I bought 1 kg of fragrance oil and it has poor hot throw — what can I do?
Check the candle first: pool at hour 4, cure age, load on total weight inside both ceilings. Then pour six candles that each change one thing (wick, load, a control oil, two blends) and score them blind at cure day 7 and 14. Cap the rescue at about ₹749.80 and decide by a fixed date.
How do I know if a fragrance oil is unsuitable for candles?
When a control oil, poured the same way in the same wax, wick, jar and load, clearly out-throws every rescue variant of your oil at the same cure age in the same room. If the control is weak too, the oil is probably not the problem.
Can I blend a weak fragrance oil with a stronger one?
Yes, as a new scent. Test 80:20 and 60:40 blends with a base-led partner such as Sandalwood at 8% total. If only 60:40 works, the partner is doing most of the work; decide whether you want that product before buying more partner oil.
Can I use leftover candle fragrance oil in reed diffusers?
Often, if the oil's page lists diffusers and you sell them. CSI's Pure Performance base says "Blend with 10-30% fragrance oil". But using 860 g at 20% needs about 3,440 g of base (₹11,180.00 at the 100g price), so test one bottle first and do not buy base just to use oil up.
Should I use more fragrance oil to use up a bottle faster?
No. Never exceed the lower of your wax's and your oil's stated maximum (CSI 464: up to 10%; CSI 468 and Luxury Soy Wax Chunks: up to 13%). Past what the wax holds, extra oil tends to sweat rather than throw.
When should I give up on a fragrance oil?
When the control beats every rescue variant, including one wax pair, or when your capped rescue budget or stop date is reached, whichever comes first. What you paid is spent either way; stop when the next rupee cannot save more than it costs.
One fair trial, capped
Six candles on 29 September. A decision on 16 October. At most ₹749.80 spent.
C1 and C2 wicks and Sandalwood 50 g (₹424.80) run the rescue pour; the CSI 468 wax pair is bought only if the gate asks for it. You will finish with a rescued recipe, a blend, a clear reason to stop, or proof that your candle, not your oil, needs the fix.
Start with the C1/C2 wicks Order the rescue set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: a deep salvage plan for a maker who bought 1 kg of fragrance oil untested and found poor hot throw: sunk-cost framing, a fair-trial audit, a six-candle rescue pour (wick, load, control, two blends), a gate with a wax pair, capped rescue spend and a stop date, six routes for the remaining oil with yields and extra costs, and honest arithmetic on diffusers, sprays and melts.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Gold Reed Diffuser Bottle Pack of 10 (50 ML and 120 ML), Lift Base – Professional Grade Reed & Car Diffuser Base (500 ml) For Uplifting, Mood-Boosting Scents, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil, Solar Bloom Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Reena Bagal, Pradeep Kumar Dahiya, Sooraj R, snehal Chaudhary, Arminder Kaur, Monika Deep. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, 100 ₹590.00; C2 10 ₹94.40, 100 ₹944.00 (other packs listed and in stock); Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Vetiver 15 g ₹187.62, 50 g ₹354.00, 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg ₹5,664.00 (1 kg out of stock); Premium Coconut Soy Wax CSI 468 500 g ₹325.00, 1 kg ₹650.00, 5 kg ₹3,185.00, 10 kg ₹6,370.00; Pure Performance Reed Base Oil 100g ₹325.00, 500 ML ₹1,099.00; Longevity Base ₹1,296.00; Lift, Depth and Softness Bases ₹1,099.00 each; Room & Linen Spray Base 500 g ₹999.00; Gold Reed Diffuser Bottle 50 ML pack of 10 ₹826.00; Fiber Diffuser Reeds (Black) pack of 25 ₹236.00; Wax Melts Containers Empty pack of 5 ₹147.50; Elegant Ceramic Wax Warmer ₹519.20 (out of stock); Weighing Scale and Pen Thermometer ₹354.00 each; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: the ₹4,000.00 kilogram, the five first candles and the 860 g remainder are a worked example. Candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g, 10% = 15 g); blends are by weight within the 12 g; yields are floor(grams ÷ oil per candle). Diffuser, spray and melt rates are quoted from the named pages and applied by weight, which the pages do not specify. Wax ceilings and temperatures are as stated on the wax pages (formulation limits, not regulatory limits). The count of oil pages stating a candle load includes pages that phrase it inside marketing text. The audit, gate, routes, cap and stop rules are editorial judgement. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog