Fragrance Oil vs Essential Oil for Candles — Which Should You Use?

Fragrance Oil vs Essential Oil for Candles — Which Should You Use?

 

92 fragrance oils · no essential oils stocked 16 g of oil per 200 g candle at 8% — from ₹45.31 GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
The question is not which liquid is better. It is which one is still in the wax fourteen days after you poured it.
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Happy with the product ✨️"
Judy RoyVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"The fragrance was really amazing"
Akanksha SharmaVerified buyer · Jul 2026
Roasted Coffee Fragrance Oil
★★★★★
"One of the best fragrance oils"
AnonymousVerified buyer · Jul 2025
Dark Vanilla Fragrance Oil
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries Fragrance Oil
★★★★☆
"Love the quality and scent notes. The lavender scent that I bought is selling fast"
Renam DhoundiyalVerified buyer · Apr 2026
Woody Oud Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. Wording is unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Candle ranges quoted from product pages ✓ CSI does not stock essential oils — and says so
Candle Supplier Guides · Fragrance Oil
Throw, heat stability, cure behaviour and cost per candle at the same load — with a two-jar test that settles it for your wax, your jar and your room.
16 g
oil in one 200 g candle at 8% · from ₹45.31 to ₹80.43 on CSI’s list · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Is fragrance oil or essential oil better for candles? For room-filling hot throw, a formulated fragrance oil usually wins, because the heavier materials that keep scent in the air are mostly absent from a single-plant distillate. For a buyer who wants plant provenance and a gentle, close scent, an essential oil is an honest product. Test both in your own wax for 14 days before deciding (the short version).

Does CSI sell essential oils? No. The catalogue is 92 fragrance oils plus wax, wicks, jars, tools and diffuser materials. If you want essential oils, buy them from a supplier who will state a candle usage rate and provide an MSDS — those two documents are what make a bottle a candle ingredient.

Why does my essential oil candle smell weak when lit? Because the most volatile part of a distillate leaves at three points — the 80–90°C pour, the 14–21 day cure, and the burn itself. Raising the load rarely fixes it. Check the pool and the cure first, and compare against a known oil at the same 8% load (diagnosing weak throw).

How much does the oil cost per candle? 16 g at 8% of a 200 g fill. On CSI’s list that is ₹45.31 for Citrus Lemon, ₹83.54 for Lavender and ₹80.43 for Sandalwood at 1 kg pricing. Work your essential oil out the same way — pack price ÷ grams × 16 — and put the two numbers side by side.
The short answer
Fragrance oil for throw and range: blended to survive a 80–90°C pour, a 14–21 day cure and a burning pool, with a candle usage range printed on 72 of CSI’s 92 pages.
Essential oil for provenance and close scent: honest in lavender, eucalyptus, lemongrass and citronella; unavailable or uneconomic in vanilla, oud, aquatic and berry; and rarely sold with a candle usage rate.
Compare grams, not bottles: 16 g per 200 g candle at 8% either way — ₹83.54 for CSI Lavender at 1 kg pricing, so anything above ₹5.22 a gram costs you more before throw is even discussed.
Four stages of a candle scent compared: what a CSI fragrance oil page publishes and how the oil behaves at pour, cure and burn, against an essential oil bought elsewhere Four gates every candle scent has to passDashed column: CSI does not stock essential oils — those cells describe general behaviourCSI fragrance oilEssential oilBefore you pourwhat you can read72 of 92 CSI pages state acandle % — 16 a flash pointNo candle % on the bottle —ask your supplier for itAdd at 80–90°Cinto the meltBlended to stay in the waxat the stated add windowLightest molecules leavefirst, at pour temperatureCure 14–21 daysin the sealed jarBuilt to hold through afull soy cureTop notes fade during thecure, not only after itThe burning poolthrow across a roomHeavier materials carry itthrough the candle’s lifeOften bright close up,quieter across a roomPage counts from all 92 CSI oil pages, September 2026
The same scent measured at four points in a candle’s life, with what a CSI fragrance oil page publishes on the left and general essential oil behaviour on the right. Deliberately left out: blending the two in one candle, and a family-by-family fade ranking — both need their own protocol.
Straight answer
Fragrance oil or essential oil — which should you actually pour?
For most Indian candle brands, a formulated fragrance oil, and the reason is mechanical rather than ideological. A candle heats its scent three times — at the 80–90°C pour, across a 14–21 day cure, and in the burning melt pool — and the lightest molecules leave first at every one of them. A single-plant distillate is dominated by exactly those lighter molecules, which is why essential oil candles often read convincing in the jar and thin across a room. A fragrance oil is blended with heavier, slower materials to still be there for the third heat event. Two practical facts follow. First, range: there is no vanilla, oud, aquatic or berry essential oil at candle economics, so for much of a commercial range the comparison does not exist. Second, documentation: 72 of CSI’s 92 oil pages state a candle usage range and 46 state IFRA certification, while an aromatherapy bottle usually states none of it — and you cannot dose to a number nobody published. Essential oil still earns its place where the buyer is paying for provenance, where the format is small, and in the families that hold up in wax: lavender, eucalyptus, lemongrass, citronella, mints and conifers. Cost it honestly either way at 16 g per 200 g candle at 8% — ₹83.54 for CSI Lavender at 1 kg pricing, against your own rate per gram — and settle it with two identical jars scored at day 3 and day 14. And to be clear about our own interest: CSI does not stock essential oils, so buy those elsewhere, from someone who will put a candle usage rate and an MSDS in writing.
One line: Fragrance oil survives the pour, the cure and the pool; essential oil wins on provenance, small formats and a handful of families — and CSI stocks only the first.
Want the natural character without the fade? CSI stocks 92 fragrance oils and no essential oils. Three pages state natural essential oil content in the blend — Saffron Cedarwood (15 gm ₹103.84), Mahogany Shea (₹164.02) and Orchard Pear (₹105.02) — and Lavender at ₹105.02 is the straight comparison for anyone currently pouring lavender essential oil.
Shop fragrance oils

They are not two grades of the same thing

One is a crop. The other is a specification. That single difference explains almost every argument about which is better in a candle.

An essential oil is what comes out of a plant when you steam-distil or cold-press it. Its composition is decided by the crop, the season, the soil and the still, which is exactly why two bottles of the same lemongrass oil from the same supplier can smell different a year apart. A fragrance oil is a formulated blend, built to a target profile from aroma materials — some of them isolated from naturals, some made in a reactor — and adjusted batch after batch to hit that target. The plant version is a harvest. The blend is a recipe.

Neither of those descriptions makes one safer, purer or better for people. We will not claim that, and you should be careful of anyone who does. What the difference actually decides is far more practical: how much of the scent is still in the wax three weeks after you poured it, how far it travels when the candle is lit, how predictable the next batch will be, and what your cost per candle is for the throw you get.

CSI’s own position is worth stating plainly before anything else, because it cuts against the obvious sales pitch. CSI does not stock essential oils. The catalogue is 92 fragrance oils, plus wax, wicks, jars, tools and diffuser materials. So this page cannot sell you an essential oil, and it has no reason to pretend that essential oils are useless — a lot of good Indian candles are made with them. What it can do is show you exactly what you give up and gain either way, with numbers you can check.

Side by side
The differences that actually change a candle
Fragrance oil Essential oil
What it is A blend formulated to a target scent profile A distillate or cold-pressed extract of one plant
Batch to batch Matched to the same target each time Varies with crop, season and origin
Scent range available Almost anything — ocean, oud, vanilla, strawberry, leather Only plants that yield an oil economically
Candle usage rate Printed on 72 of CSI’s 92 oil pages Rarely printed — ask your supplier
Flash point Published on 16 CSI pages, from 85°C to 206°C Ask your supplier’s MSDS; many are far lower
Behaviour over a soy cure Formulated to survive 14–21 days in the jar Lighter molecules keep leaving through the cure
Cost per gram ₹2.83 to about ₹12.96 on CSI’s list Anything from cheap to extremely high, by plant
Documentation MSDS and IFRA on request from CSI Whatever your essential oil supplier provides

The row most people skip is the third. There is no ocean plant, no oud you can afford by the kilogram, no vanilla essential oil in any ordinary sense, and no strawberry distillate. If your range needs an aquatic, a dark vanilla oud or a strawberry, the question of fragrance oil against essential oil does not arise, because only one of them exists at a price a candle can carry.

The three heat events your scent has to survive

A candle heats its fragrance three separate times. Volatility decides who is still there for the third one.

Fragrance leaves wax by evaporating. The lighter and more volatile a molecule is, the sooner it goes — and that is not a flaw in essential oils, it is the same physics that makes a lemon peel smell like anything at all. What matters is when it goes relative to the three moments that make a candle.

Event one: the pour, at 80–90°C

The Luxury Soy Wax Chunks page asks for fragrance to be added at 80–90°C and stirred slowly for two full minutes; Eco Soy CSI 400 names 85°C within the same 80–90°C band and, notably, tells you to add “fragrance or essential oils” at that temperature — the wax does not care which you are holding. Every minute the melt sits open above that band, the most volatile part of whatever you added is leaving. With a blended fragrance oil you lose a little of the top; with a citrus or conifer distillate you can lose a meaningful share of the thing you bought (add temperature for soy).

Event two: the cure, 14 to 21 days

Several CSI oil pages give cure times as short as 24–48 hours, and a candle genuinely can be burn-tested at that age. But soy throw keeps developing: the Luxury Soy Wax Chunks page itself asks for at least 48 hours and ideally 1–2 weeks, and 14–21 days by fragrance family is standard practice for soy container candles (why a 14-day cure). A sealed jar slows the loss but does not stop it, which is why a lidless essential-oil candle left on a warm Ahmedabad shelf in May is a different product by June.

Event three: the burn

When the candle is lit, only the liquid melt pool is throwing scent. Whatever evaporated at the pour and during the cure is not in that pool. This is the honest mechanism behind the most common complaint about essential oil candles — strong in the jar, thin in the room — and it is also why raising the load rarely fixes it. More of a molecule that leaves early is still a molecule that leaves early.

Adding essential oil to wax that is still near melting point, or “to be safe”, at a low temperature. Both ends hurt. Too hot and you are boiling off the top of what you paid for before the wax even reaches the jar; too cool and the oil never disperses evenly, so some jars in the batch carry more than others. Use a Pen Thermometer at ₹354.00, work inside the window the wax page gives, and stir for the full two minutes. This is the cheapest improvement available to anyone pouring either kind of oil.

One word on flash point, because it gets misused in this argument constantly. Flash point is a transport, storage and handling property. It does not rank hot throw and it is not the temperature at which fragrance “burns off”. CSI publishes a numeric flash point on 16 of its 92 oil pages, from Neroli at 85°C and Palo Santo at 93°C up to Vetiver at 206°C. Many essential oils are quoted with much lower figures than the top of that range — your supplier’s MSDS is the authority, not a blog — and a low figure is a reason to add at the cool end of the window and keep the workshop sensible, not a verdict on the scent.

Throw: what you can and cannot reasonably expect

Cold throw sells the candle in the shop. Hot throw is what the customer bought.

Essential oils generally do well on cold throw. Open the jar of a cured lemongrass or eucalyptus candle and it reads clean and convincing, because the volatile top is exactly what your nose meets first at close range. The gap opens when the candle is lit and asked to fill a room, because the materials that keep a scent hanging in air for hours — heavier woods, resins, musks, the blender’s fixatives — are mostly absent from a single-plant distillate.

That is a tendency, not a law, and it varies enormously by family. Lavender, eucalyptus, lemongrass, citronella and the mints tend to carry respectably in wax. Citrus tends to fade fastest. Rose, jasmine and vanilla as distillates are either extremely expensive or effectively unavailable at candle scale. Anyone telling you essential oils always throw badly has not burned a good lavender candle; anyone telling you they throw like a formulated blend has not burned many candles of either kind (diagnosing weak throw).

By family
How the two options compare family by family, and the CSI oil that covers it
Family As an essential oil CSI fragrance oil Page candle range Per gram at 1 kg
Lavender Widely available, carries reasonably in wax Lavender Fragrance Oil 6–10% ₹5.22
Eucalyptus / mint Strong, clean, fades over weeks Eucalyptus Spearmint Soy up to 10% ₹3.07
Lemongrass / citronella Good value, familiar in Indian homes Citronella Fragrance Oil Up to 10% ₹2.89
Citrus Fades fastest of all Citrus Lemon Soy 6–10% ₹2.83
Sandalwood Genuine oil is priced far above candle use Sandalwood Fragrance Oil Soy up to 10% ₹5.03
Rose Rose oil and absolute are far above candle use British Rose Soy up to 10% ₹3.07
Vanilla No essential oil in any ordinary sense Vanilla Bean Soy up to 10% ₹7.65
Oud / amber Not available at candle economics Dark Vanilla Oud 6–10% ₹5.69
Aquatic / ocean No plant source exists Blue Ocean Up to 10% ₹4.96
Petrichor / wet earth No practical distillate Gilli Mitti Patchouli 6–10% ₹8.96
Priced above: per-gram rates at each oil’s 1 kg pack (Vetiver quoted at its 500 gm pack, ₹5.80/g, while the 1 kg pack is unavailable). Candle ranges are quoted from the product pages. Essential oil comments are general market description, not CSI stock — CSI does not sell essential oils.
Cold throw is a promise made in a shop. Hot throw is the promise being kept at home.
— CandleMakingSuppliesIndia

What you can actually formulate from

You cannot dose to a number nobody published. That is the quiet, boring reason most makers end up on fragrance oil.

A candle recipe needs four things in writing: a usage rate for candles, a handling temperature, something about discolouration, and documentation you can forward when a corporate buyer asks. Across CSI’s 92 fragrance oil pages, 72 state a candle usage range, 58 state a family or a note pyramid, 46 state IFRA certification and 16 publish a numeric flash point. That is not perfect — 20 pages publish no candle range at all, and where a page is silent the honest answer is that the figure is not published and you should ask on WhatsApp before buying in quantity.

An essential oil bottle bought for aromatherapy typically publishes none of it. It may carry a botanical name, an origin and a batch number, which are genuinely useful, and then stop. There is often no candle percentage, because the bottle was never sold as a candle material. That leaves you formulating from forum advice, which is how most of the “my essential oil candle has no smell” posts begin.

If you do want to pour essential oils, the fix is not to give up — it is to buy from a supplier who will put it in writing. Ask for three things before you commit: a stated usage rate for candles, an MSDS, and a batch or lot number so you can tell whether next year’s bottle is the same oil. If a supplier cannot give you the first two, you are not buying a candle ingredient, you are buying a bottle and hoping (the fragrance oil versus essential oil basics).

The two ceilings apply regardless of what you pour. The wax page states a maximum — CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 up to 13% — and the oil’s own stated range applies too, with the lower figure governing. An essential oil with no stated range does not get a free pass above the wax ceiling; it gets a conservative start and a burn test (staying inside the safe fragrance load).

Keep a one-line spec for every scent you own
Scent, supplier, pack size, price per gram, stated candle range, stated flash point, vanillin or discolouration note, date opened. Four minutes per oil. It turns a shelf of bottles into a formulation library, and it makes the fragrance oil against essential oil question answerable for your own range instead of in the abstract.
Running the comparison properly? Two identical jars — 200 g of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹101.48 each and two Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 — plus a 15 gm pack of Lavender Fragrance Oil at ₹105.02 comes to ₹319.78. Pour your essential oil in the other jar at the same load, on the same day.
Shop soy wax

Cost per candle, at the same load

Compare grams against grams. A rate per 10 ml bottle and a rate per kilogram are not a comparison.

At this page’s costing unit — 200 g of wax, 8% of wax weight, 16 g of oil, with CSI 464 at ₹101.48 and an Eco C1 wick at ₹5.90 — the oil cost is simply 16 g × your rate per gram. That is the only fair way to compare the two, because the load does not change when the liquid does.

On CSI’s list, 16 g of oil runs from ₹45.31 (Citrus Lemon) to ₹83.54 (Lavender) and ₹80.43 (Sandalwood) at 1 kg pricing. A whole Lavender candle in materials is ₹190.92, with the oil about 44% of it. So the break-even for a lavender essential oil is straightforward: at more than ₹5.22 a gram it costs you more per candle than the fragrance oil does, before you have compared how they throw.

Illustrative reckoner
What 16 g of any oil costs at a given rate per gram — use it on your own essential oil
Rate per gram Oil in one 200 g candle at 8% Oil in 50 candles For reference
₹4.00 ₹64.00 ₹3,200.00 above CSI's cheapest oil — Citrus Lemon is ₹2.83 at 1 kg
₹8.00 ₹128.00 ₹6,400.00 above every standard CSI candle oil
₹15.00 ₹240.00 ₹12,000.00 illustrative — a mid-priced essential oil
₹25.00 ₹400.00 ₹20,000.00 illustrative — a costly distillate
₹50.00 ₹800.00 ₹40,000.00 illustrative — a fine floral or wood distillate
Priced above: the only live rate in the table is the Citrus Lemon 1 kg rate of ₹2.83 a gram, quoted for reference; every row is illustrative arithmetic (16 g and 800 g at the stated rate) so you can drop your own essential oil’s rate into the same column. Work your rate out as pack price ÷ pack weight in grams — if your bottle is sold in millilitres, weigh it rather than assuming a density.

Two honest caveats on that table. First, a more expensive gram is not automatically a stronger gram; CSI’s own cheapest oils include some of its most reviewed. Second, essential oil pricing varies so widely by plant that a single verdict is meaningless — a lemongrass and a rose distillate are not in the same economy. The method is the point: reduce everything to rupees per gram, multiply by 16, and put the two numbers next to each other. Over fifty candles, the Lavender fragrance oil at ₹5.22/g costs ₹4,176.80 in oil; an essential oil at an illustrative ₹50.00 a gram costs ₹40,000.00.

Where essential oil genuinely earns its place

A supplier who sells only one of the two has every reason to pretend this section is empty. It is not.

There are real cases where an essential oil is the right call, and pretending otherwise would cost you trust with the customers who care most about this question.

When the buyer is buying provenance, not projection

A wellness studio in Bengaluru, a boutique hotel spa, a yoga retreat in Rishikesh: some buyers want a candle made with plant distillates and are content with a scent that reads gently and close. They are not buying room-filling projection. If that is your customer, a lavender or eucalyptus essential oil candle is an honest product, and you should price it for the smaller batch and the shorter shelf life it implies.

When the format forgives volatility

Wax melts, massage candles and beeswax votives ask less of a scent than a large jar burned for four hours in an open-plan living room. Beeswax Pellets at ₹800.00 a kilogram carry their own honey character, and a modest essential oil load on top can be enough (beeswax candles with essential oils). A 70 ml votive scenting a bathroom has a much easier job than a 250 g jar scenting a hall.

When the family is one essential oils do well

Lavender, eucalyptus, lemongrass, citronella, peppermint, clove and the conifers are the families where distillates hold up best in wax. If your range lives entirely in that band, you can build it on essential oils. If it needs rose, vanilla, oud, aquatics, gourmands or anything designed rather than grown, you cannot (spa fragrance oils for relaxation candles).

Making a health claim because the oil came from a plant. Do not describe a candle as therapeutic, healing, non-toxic, chemical-free or safe for children, whichever oil you used. It is not a claim you can support, it is not a claim CSI makes about its own oils, and it is the fastest way to lose a corporate or marketplace listing. Describe the scent, the materials, the burn time and the cure. That is plenty.
The CSI principle
Pick the oil that survives your candle, not the oil that wins an argument.
Two jars, one variable, fourteen days — about ₹319.78 with CSI 464, an Eco C1 wick and a 15 gm Lavender pack — settles it for your wax, your jar and your room.

The middle route: blends whose pages state essential oil content

Three CSI pages answer the question with a third option: a formulated blend that says what naturals are in it.

If what you actually want is the botanical character without the fade, three fragrance oils on CSI’s list publish the naturals in their blends. The Saffron Cedarwood page describes it as infused with natural essential oils including elemi. The Mahogany Shea page names cedarwood, cedar leaf, patchouli and olibanum. The Orchard Pear page names orange peel, lemon peel, lemon oil, nutmeg and lime oil. These are blends, not distillates — they are formulated for consistency, and one CSI fine perfume oil page, Grapefruit Oleo, puts the trade-off in its own words: the blend is engineered for clean throw and batch-to-batch consistency “rather than the variability of a single raw essential oil”.

The middle route
CSI oils whose pages state natural essential oil content
Oil Naturals the page names 15 gm Per gram at 1 kg Stated candle range
Saffron Cedarwood Natural essential oils including elemi ₹103.84 ₹6.87 Not published — ask on WhatsApp
Mahogany Shea Cedarwood, cedar leaf, patchouli, olibanum ₹164.02 ₹4.89 Not published — ask on WhatsApp
Orchard Pear Orange peel, lemon peel, lemon oil, nutmeg, lime oil ₹105.02 ₹3.74 Not published — ask on WhatsApp

That last column is the honest catch, and it is worth saying out loud rather than burying: none of the three publishes a candle usage range. Ask for it on WhatsApp +91 7397976926 along with the MSDS before you build a range on them, and in the meantime work to the wax page ceiling — up to 10% on CSI 464, up to 13% on Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 — with a conservative start and a burn test. Three 15 gm packs to try all three is ₹372.88.

There is a fourth version of the middle route that this page deliberately does not cover in depth: pouring an essential oil and a fragrance oil together in the same candle and counting the combined weight against one ceiling. It is a legitimate technique with its own protocol, and it deserves more space than a paragraph.

Decide it in one table and one two-jar test

Nobody can answer this for your wax, your jar and your customer. Two jars can, in fourteen days.

Start with the table. If three or more rows point the same way, you have your answer without pouring anything.

Decision table
Six questions that settle it before you spend anything
If this is true of you Lean Because
Your customer asks whether it is natural before asking what it smells like Essential oil You are selling provenance; price and batch it accordingly
You need the candle to fill a 12 × 18 ft living room Fragrance oil Room-filling throw needs heavier, slower materials
Your range includes vanilla, oud, aquatic, gourmand or berry Fragrance oil No distillate exists for those at candle economics
You are pouring wax melts, votives or massage candles Either Small formats forgive volatility
A corporate buyer wants documentation this week Fragrance oil MSDS and IFRA are available on request from CSI
Your supplier will not state a candle usage rate in writing Neither — change supplier You cannot dose to an unpublished number
1
Pour two identical jars on the same day Same wax (CSI 464, 200 g each), same wick (Eco C1), same jar, same room. One gets 16 g of Lavender Fragrance Oil, the other 16 g of your lavender essential oil — 8% of wax weight in both. Add both inside the 80–90°C window and stir two full minutes. Two jars plus a 15 gm pack is ₹319.78.
2
Score cold throw at day 3 and again at day 14 Lids on between readings. Sniff at arm’s length, not at the jar mouth, and write the score down. Any drop between day 3 and day 14 tells you how fast that scent is leaving a sealed jar, which is the single most useful number in this comparison.
3
Burn both for three hours in a closed room, on separate evenings Fan off, no other scent sources, and walk in from outside to score. Judge from mid-room rather than over the jar. A tie means you should buy on price and availability, which is a perfectly good result (running a controlled burn test).
4
Repeat the winner six weeks later from the same bottles This is the step everybody skips and the one that decides whether you can build a product on it. If the second round does not match the first, you have a batch-consistency problem, and that is a supplier question rather than a recipe question.
Judging an essential oil candle at 48 hours and a fragrance oil candle at 14 days. They have to be scored on the same schedule or the test says nothing. Several CSI oil pages give 24–48 hours as the point a candle can be burn-tested; soy throw keeps developing well past that, and the Luxury Soy Wax Chunks page asks for at least 48 hours and ideally 1–2 weeks. Score both at day 3 and day 14, and let the gap between those two readings be part of the verdict rather than an accident of timing (why more oil is not the answer).

Whichever way it lands, price the result properly. A 50-candle batch of 200 g jars in CSI 464 with Lavender fragrance oil at 8% is ₹9,545.80 in wax, oil and wicks. Run the same arithmetic with your essential oil rate before you commit to a season — and if the essential oil wins on throw in your jar and your room, buy it, say so on your label without health claims, and price the candle for what it actually cost.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles, and it sells one side of this comparison: 92 fragrance oils and no essential oils. That conflict is stated rather than hidden. This page therefore spends a full section on where essential oils genuinely win, names the families where they hold up in wax, and tells you exactly what to demand from an essential oil supplier CSI does not compete with. It also refuses the easiest sales line available — that plant-derived means safer or purer — because that is not a claim anyone here can support.

Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Candle usage ranges, flash points and vanillin figures are quoted from the CSI product pages; where a page publishes nothing — including the candle ranges for Saffron Cedarwood, Mahogany Shea and Orchard Pear, and the fragrance ceiling on Eco Soy CSI 400 — it is described here as not published, and the answer is to ask on WhatsApp. Essential oil characteristics are described as general market behaviour, not as CSI stock or CSI test data; the ₹15.00, ₹25.00 and ₹50.00 per-gram rows are illustrative arithmetic so you can substitute your own supplier’s rate. Page-publication counts (72 candle ranges, 58 families or note pyramids, 46 IFRA statements, 16 numeric flash points, from 85°C to 206°C) come from a review of all 92 CSI oil pages in September 2026.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, or to ask which fragrance oil comes closest to an essential oil you are already pouring.

Frequently asked questions

Can I use essential oils in soy candles?
Yes, and the wax makes no distinction — the Eco Soy CSI 400 page tells you to add “fragrance or essential oils” at 85°C within the 80–90°C band. The limits are the same too: work to whichever is lower, the wax page ceiling (CSI 464 up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and CSI 468 up to 13%) or a stated usage rate from your essential oil supplier.
Do essential oils burn off in a candle?
They evaporate rather than burn, and they start doing it long before the candle is lit — in the open melt at pour temperature and steadily through the cure. Flash point is a transport and handling property, not the temperature at which a scent is destroyed. That is why a lidless essential oil candle stored through an Indian summer smells different by the time it is sold.
Which essential oils work best in candles?
As a general rule the families with heavier, slower molecules: lavender, eucalyptus, lemongrass, citronella, peppermint, clove and the conifers. Citrus fades fastest. CSI does not stock essential oils, but it does list fragrance oils in the same families — Lavender at ₹5.22/g, Eucalyptus Spearmint at ₹3.07/g and Citronella at ₹2.89/g at 1 kg pricing — which makes a straight two-jar comparison easy.
Are fragrance oils safe to use in candles?
Buy oils sold for candle use, work inside the stated candle range and the wax page ceiling, and keep the documentation. Of CSI’s 92 oil pages, 46 state IFRA certification, and MSDS and IFRA documentation is available on request on WhatsApp +91 7397976926. No supplier, including this one, should tell you a candle is safe for skin or for children.
Is a fragrance oil candle cheaper than an essential oil candle?
Usually, but check rather than assume. At 8% of a 200 g fill both need 16 g. CSI fragrance oils run from ₹45.31 to ₹80.43 of oil per candle at 1 kg pricing; a lavender essential oil is cheaper per candle only below ₹5.22 a gram. Over 50 candles the CSI Lavender oil bill is ₹4,176.80.
Can I make an unscented candle instead?
Yes, and it is a legitimate product — soy and beeswax both have their own mild character, and Beeswax Pellets at ₹800.00 a kilogram carry a natural honey note without any added oil. It removes the whole question, removes the discolouration risk, and removes about 44% of the material cost of a scented jar.
Settle it in two jars
Same wax, same wick, same day, fourteen days — then buy the one that was still there.
Lavender Fragrance Oil 15 gm ₹105.02 · Eucalyptus Spearmint 15 gm ₹68.44 · Saffron Cedarwood 15 gm ₹103.84 · Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260.00 · Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each at 100 · Pen Thermometer ₹354.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Ask for a comparison pack on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The mechanism, the two-jar protocol and the per-gram costing method apply to any supplier’s materials; only prices and product-page specifications are CSI-specific. Essential oil behaviour is described as general market practice — CSI does not stock essential oils and holds no test data on them.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. Wording is unedited. One is below five stars and one is not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Kavitha murthy. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Costing unit: 200 g of wax plus 16 g of oil at 8% of wax weight (216 g poured), with an Eco Candle Wick Thin (C1) at ₹5.90; jar excluded. Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 500 g ₹260.00; page: up to 10% load, 80–90°C given as the working range for melting and pouring. Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00; page: up to 13%, add fragrance at 80–90°C, stir 2 minutes, cure 48 hours minimum, ideally 1–2 weeks. Premium Coconut Soy CSI 468 1 kg ₹650.00; page: up to 13%. Eco Soy CSI 400 1 kg ₹399.00; page: add fragrance or essential oils at 85°C (80–90°C); fragrance ceiling not published. Beeswax Pellets 1 kg ₹800.00. Pen Thermometer ₹354.00. Fragrance oils at 1 kg pricing unless noted: Citrus Lemon ₹2.83/g, Eucalyptus Spearmint ₹3.07/g (15 gm ₹68.44), Citronella ₹2.89/g (1 kg ₹2,891.00), Lavender ₹5.22/g (15 gm ₹105.02, 1 kg ₹5,221.00), British Rose ₹3.07/g, Sandalwood ₹5.03/g, Vanilla Bean ₹7.65/g, Dark Vanilla Oud ₹5.69/g, Blue Ocean ₹4.96/g, Gilli Mitti Patchouli ₹8.96/g, Jasmine ₹3.92/g, Ylang Ylang ₹5.31/g, Lemongrass and Lime ₹5.20/g, Vetiver ₹5.80/g at its 500 gm pack (100 gm ₹600.00; the 1 kg pack is unavailable). Saffron Cedarwood 15 gm ₹103.84, ₹6.87/g; Mahogany Shea 15 gm ₹164.02, ₹4.89/g; Orchard Pear 15 gm ₹105.02, ₹3.74/g — none of the three publishes a candle usage range. Published flash points quoted: Neroli 85°C, Palo Santo 93°C, Vetiver 206°C. Computed: 200 g of CSI 464 ₹101.48; 16 g of oil at 8% — Citrus Lemon ₹45.31, Eucalyptus Spearmint ₹49.09, Citronella ₹46.26, British Rose ₹49.09, Lavender ₹83.54, Sandalwood ₹80.43, Dark Vanilla Oud ₹91.06, Saffron Cedarwood ₹109.88, Mahogany Shea ₹78.16, Orchard Pear ₹59.81; finished candle ₹190.92 (Lavender) and ₹156.47 (Eucalyptus Spearmint); two-jar comparison round ₹319.78; three 15 gm hybrid packs ₹372.88; 50-candle batch ₹9,545.80; 50 candles of Lavender oil alone ₹4,176.80. Illustrative arithmetic, clearly labelled as such in the text: 16 g at ₹4.00, ₹8.00, ₹15.00, ₹25.00 and ₹50.00 a gram gives ₹64.00, ₹128.00, ₹240.00, ₹400.00 and ₹800.00; 800 g at ₹50.00 a gram is ₹40,000.00. These rows exist so you can substitute your own essential oil’s rate; they are not CSI prices. Page-publication counts across all 92 CSI fragrance oil pages, September 2026: 72 state a candle usage range, 58 a family or note pyramid, 46 an IFRA claim, 16 a numeric flash point. Cure practice of 14–21 days by fragrance family is general soy container-candle practice. Room sizes and family behaviour are general description, not CSI test data. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog