Hotel Fragrance Oils for Luxury Candles

Hotel Fragrance Oils for Luxury Candles

 

Reserve-tier candle materials: ₹386.83 White Royal Oud from ₹8.10/g at 100 g All four luxury oils in stock at every size, 24 September 2026
Hotel-style fragrance oils · luxury tier
Four oils matched to three luxury price tiers, with the real cost of every line.
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Good product"
Biny AbrahamVerified buyer · Feb 2026
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★☆
"Good product and I fully satisfaction with my end result"
Urvashi PatelVerified buyer · Aug 2026
Sacred Sandal Ember Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"Good quality wood fragrance oil with a warm, long-lasting scent and strong performance in candles."
Payal PatelVerified buyer · Mar 2026
Woody Oud Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 24 September 2026 ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Hotel-Inspired · Luxury
A luxury hotel-style candle is restraint, a lasting dry-down, a heavy vessel and a price that agrees with all three. Here is which CSI oil fits which price tier, and what a premium 150 g candle costs to make, line by line.
₹386.83
materials for one Reserve-tier 150 g candle, worked example, excl. labour, freight and GST · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What makes a hotel-style candle read as luxury rather than just "nice"? Four things, in this order: restraint (a scent that never shouts, and very little sweetness), a dry-down that is still there after the flame is out, a vessel with weight and a proper lid, and a price that matches all three. The oil matters, but on our worked examples it is never the largest line in the material cost.

Which CSI oils suit a luxury hotel-style candle? Match the oil to the price tier. Palo Santo (₹6.02 per gram, flat from 50 g) for an accessible tier; Neroli Fragrance Oil (₹6.66 per gram from 100 g) for the bright signature tier; White Royal Oud (₹8.10 from 100 g) for the top tier; Santal Noir (₹9.19 at 100 g) as a perfume-grade wood to test, since its page states no candle load.

What does a premium 150 g candle cost to make? On our worked examples, ₹245.04 (Palo Santo, clear jar), ₹293.21 (Neroli, black jar, coconut soy) and ₹386.83 (White Royal Oud, black jar, wooden wick, tissue and box). All exclude labour, freight and GST.

What should it sell for? That is your decision, not ours. As a worked example, at ₹899.00, ₹1,299.00 and ₹1,799.00 the materials are 27.3%, 22.6% and 21.5% of the retail price. The premium tiers carry a smaller material share, which is exactly why they must earn their price through restraint and consistency.
The short answer
Luxury signal: restraint, a long dry-down, a heavy vessel and a consistent pour, in that order. Sweetness and high loads read cheaper, not richer.
Oil by tier: Palo Santo (A · Lobby), Neroli (B · Suite), White Royal Oud (C · Reserve); Santal Noir is a test-only alternative for C.
Cost: ₹245.04, ₹293.21 and ₹386.83 per 150 g candle in materials. Moving from A to C adds ₹141.79, and the oil is only ₹24.98 of that.
Price: your call. At illustrative prices of ₹899.00 to ₹1,799.00, materials run from 27.3% down to 21.5% of retail.
Where the money goes in a luxury hotel-style candle Material cost of one 150 g candle at 8% load, three worked-example tiers, CSI live pricing 24 September 2026 A · Lobby Palo Santo · CSI 464 · clear jar oil ₹72.22 wax ₹70.02 jar ₹94.40 ₹245.04 27.3% of ₹899.00 B · Suite Neroli · CSI 468 · black jar oil ₹79.86 wax ₹87.91 jar ₹107.00 ₹293.21 22.6% of ₹1,299.00 C · Reserve White Royal Oud · CSI 468 · wood wick oil ₹97.20 wax ₹87.91 jar ₹107.00 ₹386.83 21.5% of ₹1,799.00 0 100 200 300 400 rupees oil, 12 g wax, 138 g jar wick sticker, tissue, box Retail prices are illustrative worked examples, not market data. Costs exclude labour, freight and GST. Oil is never the largest line: in tier C the wooden wick and the black jar together cost more than the oil.
Material cost of one 150 g hotel-style candle at three worked-example tiers. The oil bar grows only from ₹72.22 to ₹97.20 between tiers A and C; the jar, the wick and the packaging account for most of the rest of the difference.
Straight answer
I want my hotel-style candles to sit at a luxury price. Which CSI oils fit, and what does a premium 150 g candle cost me to make?
Choose the oil by the tier you are building, not by which bottle smells most expensive. For an accessible luxury tier, Palo Santo (earthy palo santo, soft citrus, warm amber, a touch of incense) costs ₹72.22 of oil per 8% candle. For a bright signature candle, Neroli Fragrance Oil costs ₹79.86 per candle at the 100 g price. For the top tier, White Royal Oud costs ₹97.20. In full worked examples — oil, soy wax, jar, wick and, at the top, tissue and a box — the three tiers come to ₹245.04, ₹293.21 and ₹386.83, excluding labour, freight and GST. Retail price is your decision; at illustrative prices of ₹899.00, ₹1,299.00 and ₹1,799.00, materials take 27.3%, 22.6% and 21.5%. What makes the top tier worth its price is not a stronger oil. It is a lower, quieter load, a base that lasts, a heavier vessel, and every candle smelling the same as the last.
One line: in a luxury hotel-style candle, the oil sets the character, but the vessel, the restraint and the consistency set the price.
The Reserve-tier oil. White Royal Oud 100 g is ₹810.00 (₹8.10 per gram, the same per gram at 500 g and 1 kg): eight 150 g candles at 8%. Its page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles".
Buy White Royal Oud 100 g — ₹810.00

The four signals that make a hotel-style candle read "luxury"

A luxury candle is judged twice: once when the lid comes off, and again an hour after the flame is out.

What hotel-inspired means as a scent style — a bright top, a clean heart, a warm base — is covered in Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India. This page takes that style as given and asks a narrower question: what moves the same style from a ₹-conscious gift candle to something a customer will pay a luxury price for? In our experience of what buyers ask us for, four signals do the work. None of them is "more fragrance".

Signal 1 — Restraint

The rooms people describe as "smelling like a luxury hotel" are rarely loud. The scent is noticeable at the door, pleasant at arm's length and never tiring. In candle terms, restraint has three parts: a load that is enough rather than the maximum, very little obvious sweetness, and no single note that shouts. It is also cheaper. White Royal Oud at 6% puts 9 g of oil in a 150 g candle (₹72.90); at 10% it puts 15 g (₹121.50). If your 6% or 8% candle passes the doorway test, the 10% candle is not "more luxurious"; it is ₹24.30 more oil per candle than the 8% for a result that may well read harsher. Testing loads properly in soy is covered in Premium Hotel Fragrance Oils for Soy Candles.

Signal 2 — The dry-down

Cheap candles often open well and then vanish. Luxury is the base that is still in the room after the candle is blown out: woods, amber, musk, a soft oud. That is why three of the four oils on this page have a stated base on their product pages. White Royal Oud dries down to "creamy sandalwood, ambergris, and soft musk"; Santal Noir to "Warm Amber, Musk, Dry Woods"; Palo Santo carries "warm amber, and a touch of incense". Neroli is the exception — its page describes "Bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones", with no stated wood or musk — which is why we place it in the Suite tier alongside a heavier wax and vessel rather than at the top. Which oils are structurally strongest and why is argued in Strong Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making.

Signal 3 — The vessel

Before anyone smells a candle, they pick it up. Weight, a lid that closes properly, glass colour and a label that does not look printed at home all say "luxury" before the wick is lit. On our worked examples, the jar is the single largest line in the material cost at every tier. A black 150 g glass jar with a black lid costs ₹107.00 each from the pack of 10, against ₹94.40 for the clear jar with golden lid: ₹12.60 more per candle, and in our judgement the best-value single upgrade on this page.

Signal 4 — A price that agrees with the other three

Price is itself a signal. A candle that has the restraint, the dry-down and the vessel of a luxury product but is priced like a market-stall candle confuses the buyer; a candle priced at the top with a thin dry-down disappoints them once, and they do not reorder. The rest of this page is about making those agree: oil to tier, cost to price.

Mistake: believing that the dearest oil makes the most luxurious candle. Fix: the dearest oil on this page, Santal Noir, is 13% dearer per gram than White Royal Oud at 100 g and its page states no candle load at all. Per-gram price tells you what the oil costs, not how it performs in wax. Choose on stated notes, stated load and your own burn test.

Matching an oil to a price tier

A hotel-style luxury line usually has more than one price. We use three tiers here — A · Lobby, B · Suite and C · Reserve — as a worked example; the names are ours, and you should use your own. How to build and name a 5–7 scent line is covered in Best Hotel-Inspired Fragrances for a Luxury Candle Brand. The table matches each tier to one oil on the basis of stated notes, whether a candle load is stated, per-gram price at the size a small brand will actually buy, and base-note weight.

Oil to tier · CSI live pricing, 24 September 2026
Three tiers, three oils, one test-only alternative
Tier (worked example) Oil What the page states Candle load on page Per gram (size) Oil per 8% candle
A · Lobby Palo Santo Earthy palo santo, soft citrus, warm amber, a touch of incense Up to 10% soy ₹6.02 (flat, 50 g to 1 kg) ₹72.22
B · Suite Neroli Fragrance Oil Bright neroli, orange blossom, honey, soft green Up to 10% soy ₹6.66 (100 g to 1 kg) ₹79.86
C · Reserve White Royal Oud Bergamot, saffron; white oud, rose, labdanum; sandalwood, ambergris, musk 6–10% for candles ₹8.10 (100 g to 1 kg) ₹97.20
C · alternative, test only Santal Noir Soft spice, green; sandalwood, light cedar; amber, musk, dry woods Not stated on page ₹9.19 (100 g) ₹110.28

Why the tiers fall this way

Palo Santo for the Lobby tier because it is warm and grown-up without being dark, it has a stated soy load, and it is priced flat at ₹6.02 per gram from the 50 g size, so a small brand pays the same per candle at 50 g as at 1 kg. That flat pricing is useful: you never have to over-buy to get the bulk rate. Its limitation is that incense divides people; if your customers are gifting to people they barely know, test it on a few before you commit.

Neroli for the Suite tier because the bright, clean opening is the part of the hotel style people notice first, and, in our judgement, neroli reads more expensive than plain lemon or orange. Its weakness is the dry-down: the page names no base, so pair it with the heavier coconut soy and the black jar, and consider it for a two-scent Suite pair alongside a wood. Hot-weather brightness is a strength here; for the Indian summer (roughly April to June) it is the tier-B oil we would test first.

White Royal Oud for the Reserve tier because it is the only one of the four whose page names a full three-part structure and states a candle load, and because a soft, polished oud reads as luxury in India in a way that few other families do. The page describes it as "An ultra-refined, IFRA-certified white royal oud fragrance oil" — that is the page's wording, and the documents are available on request on WhatsApp. Its limitation: oud is polarising. Test it on people who are not you.

Santal Noir as a test-only alternative because its notes are exactly the dry, creamy wood a Reserve candle wants, but the page gives no candle load — only "Best worn as EDP (20–25%)", which is a perfume rate and not a candle load. With no oil-page maximum, the wax ceiling governs: up to 13% for CSI 468, up to 10% for CSI 464. We would still test at 6%, 8% and 10% and treat the result as yours to prove. Ask us on WhatsApp before you plan a range around it.

Two ceilings, one rule
The lower of the wax maker's stated maximum and the oil page's stated candle maximum governs. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 allows up to 13%; Palo Santo, Neroli and White Royal Oud all state 10% as their top figure, so 10% is the ceiling for all three in CSI 468. Ceilings are formulation limits, not targets and not regulatory limits.

Four oils for a luxury hotel-style line

Four bottles, three price tiers, one honest caveat each.

Ranked by tier, not by preference. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil), rounded down. Every size of all four oils is in stock on 24 September 2026. If you only want the first-buy shortlist for the hotel style as a whole, that is Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India; the cards below are about price positioning.

1
woody resinous · tier A · Lobby
Palo Santo Fragrance Oil
A warm, slightly smoky wood that reads calm and considered rather than sweet. The page describes "Earthy palo santo with soft citrus, warm amber, and a touch of incense" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". It is the only one of these four priced flat per gram from 50 g to 1 kg, so your per-candle oil cost is ₹72.22 whether you buy 50 g or a kilogram. Who it is for: brands whose entry candle should still feel adult. Limitation: incense is a love-or-leave note, and the page does not state a cure time — cure at least 48–72 hours, and compare at day 3 and day 7.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹106.20 ₹7.08 1
50 g ₹300.90 ₹6.02 4
100 g ₹601.80 ₹6.02 8
500 g ₹3,009.00 ₹6.02 41
1 kg ₹6,018.00 ₹6.02 83
Flat ₹6.02/g: 50 g and 1 kg cost the same per candle. Buy Palo Santo
2
citrus floral · tier B · Suite
Neroli Fragrance Oil
The bright, clean opening of the hotel style in its most polished form. The page describes "Bright neroli with hints of orange blossom, honey, and soft green undertones" and states "Recommended Fragrance Load: Up to 10% for soy wax Up to 6% for paraffin wax". From 100 g upward it is ₹6.66 per gram, so the 100 g is already the bulk price. The 15 g costs ₹7.87 per gram, 18% more. Who it is for: a signature daytime candle, a summer launch, or a Suite pair beside a wood. Limitation: no base is named on the page, so the dry-down is the thing to test hardest — blow the candle out after two hours and note whether anything is left.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹118.00 ₹7.87 1
50 g ₹342.20 ₹6.84 4
100 g ₹665.52 ₹6.66 8
500 g ₹3,327.60 ₹6.66 41
1 kg ₹6,655.20 ₹6.66 83
Oil per 8% candle: ₹82.13 at 50 g, ₹79.86 from 100 g. Buy Neroli
3
oud / oriental · tier C · Reserve
White Royal Oud
The top-tier oil with the fullest stated structure: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base". The page states "Recommended fragrance load 6-10% for candles" and calls it "IFRA-certified" (the page's wording; ask for the documents on WhatsApp). Saffron and a soft oud give it an Indian-luxury accent that suits wedding and Diwali gifting. Who it is for: the Reserve candle, the one in the black jar with a box. Limitation: it is the second-dearest of the four, and oud divides a room — never make it your only hero.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹130.00 ₹8.67 1
50 g ₹420.00 ₹8.40 4
100 g ₹810.00 ₹8.10 8
500 g ₹4,051.00 ₹8.10 41
1 kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
From 100 g, ₹8.10/g: ₹97.20 of oil per 8% candle. Buy White Royal Oud
4
woody · tier C alternative · perfume-grade
Santal Noir
Perfume-grade creamy wood: "Top Notes: Soft Spice, Subtle Green Accord | Heart Notes: Creamy Sandalwood, Light Cedar | Base Notes: Warm Amber, Musk, Dry Woods". The page does not state a candle load; its "Best worn as EDP (20–25%)" is a perfume usage rate, not a candle load, so work inside the wax ceiling and test at 6%, 8% and 10%. Who it is for: a brand that wants a dry sandalwood Reserve candle and is willing to prove it in wax first. Limitation, argued against our own interest: at ₹110.28 of oil per 8% candle (100 g price) it costs more than White Royal Oud with less evidence behind it. Note also that its 500 g (₹9.20/g) is fractionally dearer per gram than its 100 g (₹9.19/g).
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 g ₹166.00 ₹11.07 1
50 g ₹499.00 ₹9.98 4
100 g ₹919.00 ₹9.19 8
500 g ₹4,599.00 ₹9.20 41
1 kg ₹9,120.00 ₹9.12 83
Per 8% candle: ₹119.76 at 50 g, ₹109.44 at 1 kg. Buy Santal Noir
Sampling all four? 50 g of each is ₹1,562.10: enough for three loads of every oil plus one retest candle. Only two tiers? Palo Santo and White Royal Oud give you the widest spread of price and character among the three oils with a stated candle load; add Neroli when you want a bright daytime candle.

Per-candle material cost, line by line

You cannot price a luxury candle until you know what the jar costs. Most people start with the oil.

Three worked examples for one 150 g candle at 8% load (12 g of oil, 138 g of wax, load as a percentage of total weight). Wax is priced at the 10 kg rate because a brand pricing a range will buy it that way. Costs exclude labour, freight, packaging you do not list here, and GST.

Worked example · one 150 g candle at 8%
Material cost at three tiers: ₹245.04, ₹293.21 and ₹386.83
Line A · Lobby B · Suite C · Reserve
Oil, 12 g Palo Santo ₹72.22 Neroli ₹79.86 White Royal Oud ₹97.20
Wax, 138 g CSI 464 ₹70.02 CSI 468 ₹87.91 CSI 468 ₹87.91
Jar Clear jar, golden lid ₹94.40 Black jar, black lid ₹107.00 Black jar, black lid ₹107.00
Wick Eco C1 ₹5.90 Eco C2 ₹9.44 Wooden wick ₹59.00
Wick sticker ₹2.50 ₹2.50 ₹2.50
Tissue sheet — ₹6.50 ₹6.50
Box, 7 x 5 x 4 inch — — ₹26.72
Material cost ₹245.04 ₹293.21 ₹386.83
Oil share of materials 29.5% 27.2% 25.1%

What the upgrades actually cost

Going from tier A to tier C adds ₹141.79 per candle. Broken down: the oil upgrade (Palo Santo to White Royal Oud) is ₹24.98; the wax upgrade (CSI 464 to CSI 468) is ₹17.88; the jar upgrade (clear golden-lid to black) is ₹12.60; the wick upgrade (C1 to a wooden wick from the pack of 10) is ₹53.10; and tissue plus a box add ₹33.22. The biggest single step is the wooden wick, not the oil.

That is worth pausing on. A wooden wick gives a crackle and a flat, wide flame that many buyers associate with premium candles, and it is a real luxury signal. But at ₹59.00 each from a pack of 10 (₹590.00), it costs more than half the oil. Bought as a pack of 100 (₹4,130.00) it is ₹41.30 each. Wood wicks also need their own burn testing — size, jar diameter and oil all change the result — so treat it as an upgrade to prove, not a default. Our jar diameters are mostly not listed in the data, so we will not tell you which wick size to use; run a melt-pool test and see the Candle Wicks collection.

Argued against our own interest: if your tier-C budget is tight, the oil is the last place to economise, but the wooden wick is the first. A C2 eco wick at ₹9.44 instead of a wooden wick at ₹59.00 takes ₹49.56 off the Reserve candle, and many customers will not miss it. The box is optional too: it protects in transit and looks good on a shelf, but a well-made label on a black jar already does most of the work.

The Santal Noir variant

If Santal Noir wins your burn test and replaces White Royal Oud in tier C, the worked example rises to ₹399.91. That is ₹13.08 more per candle — small against a luxury price, but remember you are paying it for an oil whose page gives no candle guidance.

A 500 g centrepiece candle

Luxury ranges often include one large statement candle. Worked example: 500 g at 8% is 40 g of oil and 460 g of wax. 40 g of White Royal Oud at the 500 g price is ₹324.08; 460 g of CSI 468 is ₹293.02; the Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid (500 gm variant) is ₹212.40; and two C2 wicks as a starting point to test are ₹18.88. Total ₹848.38, before labour, freight and GST. Confirm the jar's fill weight on its product page before you plan around it, and never assume two wicks is right until a melt-pool test says so.

From material cost to retail price

We do not know your labour, your channel or your customers, so we will not tell you what to charge. What we can do is show the arithmetic, using illustrative prices clearly labelled as worked examples.

Worked example · material share of an illustrative retail price
The dearer the tier, the smaller the share of price that materials explain
Tier Material cost Illustrative retail Materials as % of retail Retail ÷ materials
A · Lobby ₹245.04 ₹899.00 27.3% 3.67×
B · Suite ₹293.21 ₹1,299.00 22.6% 4.43×
C · Reserve ₹386.83 ₹1,799.00 21.5% 4.65×

Read that table carefully. The Reserve candle costs ₹141.79 more to make than the Lobby candle, but on these illustrative prices it sells for ₹900.00 more. The gap is not paid for by materials. It is paid for by the things that do not appear on a supplier's invoice: a scent that is consistent from batch to batch, a dry-down that earns a reorder, a name and a label that do not borrow anyone else's, and a customer who trusts the price. If you cannot deliver those, price closer to tier A.

The illustrative prices also exclude your labour, freight, marketplace or retail commission and GST, which in practice take a large part of the difference. Put your own figures into the walkthrough below.

1
Fix the tier before the oilDecide the shelf price band you are aiming at and the customer who pays it. A corporate gift, a boutique shelf and your own website are different prices for the same candle.
2
Cost the vessel firstList the jar, lid, wick, sticker, label and any box or tissue. On our worked examples these are the largest lines: the black jar alone is ₹107.00.
3
Add wax at the price you will actually pay138 g of CSI 464 at the 10 kg price is ₹70.02; CSI 468 is ₹87.91 at 10 kg and ₹89.70 at 1 kg. Use the 1 kg figure if that is how you buy.
4
Add oil at the lowest load that passes your testAt 6% (9 g), White Royal Oud is ₹72.90; at 8% (12 g) ₹97.20; at 10% (15 g) ₹121.50. Use the load you will pour, not the page maximum.
5
Add labour, freight, commission and GSTNone of our figures include these. Your per-candle labour at twenty candles a week and at two hundred are very different numbers; cost both.
6
Test the price against the four signalsWould a customer who paid this price be happy an hour after blowing the candle out? If the dry-down is thin or the jar feels light, fix that before you raise the price.
7
Lock the recipe and reorder the sameWrite down oil, load, wax, wick, jar, pour and cure. A luxury price only survives if the tenth batch smells like the first. Batch planning at scale is in Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers.
Size that saves, size that does not
For price-setting you want the per-gram rate you will buy at. Palo Santo is ₹6.02 at every size from 50 g. Neroli and White Royal Oud reach their lowest rate at 100 g and stay flat to 1 kg. So none of these three rewards a 1 kg order with a lower price per gram than 100 g. The full size-by-size ladder for every hotel-style oil is in Hotel-Inspired Candle Fragrance Oils Wholesale in India.

The vessel, the wick and the box

The customer holds the jar before they smell the oil. Spend accordingly.

Here are the containers and extras in CSI's catalogue that fit a luxury hotel-style candle, with per-unit prices worked out from the pack prices on 24 September 2026. Capacity is given only where the listing states it.

Vessels and extras · per unit, CSI live pricing
What each upgrade costs per candle
Item Pack price Per unit Note
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) ₹944.00 / 10 ₹94.40 Clean, bright, shows the wax surface; our tier-A jar
Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) ₹1,070.00 / 10 ₹107.00 Hides the wax, reads evening and premium. The listing title says "Deliveries Starting 5th Dec"; confirm dispatch on WhatsApp before you plan a launch around it
Clear Frosted Glass Jar ₹708.00 / 10 ₹70.80 Soft, spa-leaning look; capacity not stated in our data, so check the page
Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm variant ₹212.40 A centrepiece vessel; 700 gm variant is ₹250.00
Borosilicate Glass Jar 600 gram fill capacity with golden lid single ₹200.00 For a large statement candle
Performance Wooden Wicks (Imported) ₹590.00 / 10; ₹4,130.00 / 100 ₹59.00; ₹41.30 Crackle and a flat flame; must be burn-tested
Premium Packing Tissue Paper ₹650.00 / 100 sheets ₹6.50 An inexpensive unboxing signal
Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 inch ₹1,336.00 / 50 ₹26.72 Transit protection; check the jar fits before you buy 50

Two cautions. First, glass colour changes what customers expect to smell. A clear jar suits the bright end of the style (Neroli, citrus-tea); a black jar sets up an evening, woody or oud expectation, which is why White Royal Oud sits there in our worked example. Second, never let the vessel promise more than the oil delivers. A heavy black jar with a faint dry-down is worse than a clear jar with a good one, because the jar raised the expectation. Browse every container in the glass jars collection and the packaging collection.

Mistake: naming a luxury candle after a real hotel or perfume house to borrow its prestige. Fix: never do it. CSI does not sell any oil that reproduces a specific hotel's scent, and a real brand name on your label is someone else's trademark. Name the candle after a mood or a moment — Lobby, Late Check-out, Terrace at Dusk — and let the vessel and the scent carry the luxury.

Luxury gifting: Diwali and corporate orders

Diwali falls on 8 November 2026, 45 days after these prices were checked; Christmas is 25 December 2026 and Valentine's Day 14 February 2027. For many Indian candle brands, Diwali corporate gifting is where a luxury tier earns its keep: buyers are ordering for clients and want a candle that looks and smells expensive on a desk.

Worked example: 50 Suite-tier candles (Neroli, CSI 468, black jar, C2 wick, sticker and tissue) need 600 g of oil. Neroli 500 g (₹3,327.60) plus 100 g (₹665.52) is ₹3,993.12, and both sizes are the same per gram, so there is no penalty for splitting. The full materials for 50 candles at the worked-example cost come to ₹14,660.42, of which ₹10,667.30 is everything other than the oil. That is the per-unit cost; bought in whole packs — 7 kg of CSI 468 (5 kg plus two 1 kg bags, ₹4,485.00), five packs of 10 black jars (₹5,350.00), 50 C2 wicks (₹472.00), two sticker sheets (₹200.00) and one 100-sheet tissue set (₹650.00) — the cash outlay with the oil is ₹15,150.12, leaving about 0.1 kg of wax, 30 stickers and 50 tissue sheets over. As ever, that excludes labour, freight and GST. For the batch maths at 250 to 1,000 candles, see Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers; for a ready-to-order collection at three budgets, Hotel Fragrance Oil Collection for Professional Candle Makers.

Diwali corporate gifting, 8 November 2026: 50 Suite-tier candles need 600 g of Neroli (₹3,993.12) plus wax, jars and wicks. Confirm stock of the black 150 g jar and your dispatch date before you quote a client. We issue a GST invoice.
WhatsApp a gifting quote
The CSI principle
Luxury is what you leave out.
Less load, less sweetness, fewer notes shouting — and more care in the jar, the pour and the reorder. On our worked examples, the oil is between 25.1% and 29.5% of the material cost; the rest of the luxury is in everything around it.
"Nobody pays a luxury price for a stronger candle. They pay for one that is still beautiful an hour after it is blown out."
— CandleMakingSuppliesIndia

If you are at the launch-planning stage — which oils first, when to reorder, what to spend at each step — read I'm Launching a Hotel-Inspired Candle Collection — Which Fragrance Oils Should I Buy First?. For how to question any supplier, us included, about documentation and consistency, see Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and packaging named here, and does not sell finished candles. This page tells you that the oil is not where most of your luxury budget goes, that the dearest oil on this page has the least candle guidance, and that the wooden wick is the first thing to cut — none of which helps us sell more oil.

Every price and pack size was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026; every size of the four oils named was in stock on that date. Where a listing carries a delivery note in its title, we quote it. Candle loads and notes are quoted from each product page; where a page does not state a candle load, we say so.

Tier names, illustrative retail prices, the four luxury signals and the pairing of oils to vessels are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oil is best for luxury hotel-style candles in India?
There is no single best; match the oil to the price tier. Of the four oils on this page, White Royal Oud has the fullest stated structure and a stated 6–10% candle load for a top tier; Neroli Fragrance Oil gives the bright signature; Palo Santo is a warm, flat-priced wood for an accessible luxury tier.
How much does it cost to make a luxury soy candle in India?
On our worked examples, a 150 g candle at 8% costs ₹245.04 to ₹386.83 in materials, depending on oil, wax, jar, wick and packaging. That excludes labour, freight and GST.
How should I price a luxury candle?
Start from the vessel and your labour, not the oil, then check the price against restraint, dry-down and consistency. As an illustration only, at ₹1,799.00 a Reserve candle costing ₹386.83 in materials has a 21.5% material share; the rest has to cover your labour, freight, commission and GST, and be justified by the product.
Does a higher fragrance load make a candle more luxurious?
No. The page maximum is a ceiling, not a target. White Royal Oud at 10% costs ₹24.30 more oil per candle than at 8% and can read harsher. Test 6%, 8% and 10% and keep the lowest load that passes.
Are wooden wicks worth it for premium candles?
They are a real luxury signal, but at ₹59.00 each from a pack of 10 they cost more than half the oil in our tier-C candle. Burn-test them in your jar first; if the budget is tight, a C2 eco wick at ₹9.44 is the first saving to make.
Can I call my candle after a famous hotel's signature scent?
No. CSI does not sell any oil that reproduces a specific hotel's scent, and using a real hotel or perfume house name on your label borrows a trademark that is not yours. Name the candle after a mood or a moment instead.
Build the luxury tier
White Royal Oud, 100 g, ₹810.00.
The Reserve-tier oil with a stated 6–10% candle load and a full three-part structure. Pair it with CSI 468 and a black 150 g jar, pour at the lowest load that passes, and let the vessel do the rest.
Buy White Royal Oud Check stock on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the luxury-positioning page in CSI's hotel-inspired cluster. It explains what makes a hotel-style candle read as luxury, matches four CSI oils to three worked-example price tiers, and costs a premium 150 g candle line by line. It does not name, imitate or claim to reproduce any real hotel's scent.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) (Deliveries Starting 5th Dec), Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Biny Abraham, Arminder Kaur, Urvashi Patel, Soumili Gope, Payal Patel, Jaya Sawlani. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Palo Santo 15 g ₹106.20, 50 g ₹300.90, 100 g ₹601.80, 500 g ₹3,009.00, 1 kg ₹6,018.00; Neroli Fragrance Oil 15 g ₹118.00, 50 g ₹342.20, 100 g ₹665.52, 500 g ₹3,327.60, 1 kg ₹6,655.20; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Santal Noir 15 g ₹166.00, 50 g ₹499.00, 100 g ₹919.00, 500 g ₹4,599.00, 1 kg ₹9,120.00 — all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Premium Coconut Soy Wax CSI 468 1 kg ₹650.00, 10 kg ₹6,370.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Black Glass Jar with Black Lid (150 gram) pack of 10 ₹1,070.00; Clear Frosted Glass Jar pack of 10 ₹708.00; Apothecary Glass Candle Jar with Dome Lid 500 gm ₹212.40, 700 gm ₹250.00; Borosilicate Glass Jar 600 gram ₹200.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40; Performance Wooden Wicks 10 ₹590.00, 100 ₹4,130.00; Candle Wick Stickers 40 ₹100.00; Premium Packing Tissue Paper 100 sheets ₹650.00; Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 inch pack of 50 ₹1,336.00. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals; per-unit figures are pack price divided by pack count.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); the centrepiece assumes 500 g (40 g oil + 460 g wax). Wax ceilings: CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%, as stated by the wax pages; these are formulation limits, not regulatory limits. Tier names and retail prices (₹899.00, ₹1,299.00, ₹1,799.00) are illustrative worked examples, not market data or recommendations. Per-candle costs exclude labour, freight and GST. Diwali (8 November 2026), Christmas (25 December 2026) and Valentine's Day (14 February 2027) are calendar dates.
Zurück zum Blog