How to Compare Hot Throw Between Two Fragrance Oils

How to Compare Hot Throw Between Two Fragrance Oils

 

Six-jar head-to-head from ₹1,106.89 Two 100 gm oil packs from ₹880.28 GST invoicing · MSDS & IFRA on request
CSI fragrance oil guides
Two oils, one variable. Everything that makes a comparison feel convincing is usually the thing that made it wrong.
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took.… Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Been using this for the past 3 years, works perfectly well."
Niharika SOct 2024
Hot Air Gun
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"It has made my candle making journey so much easier. I used to double boil and was thinking of quitting due to the complexity of it and the time it took.… Now i just leave my wax in the melter and thats it."
Tanya WaliaVerified buyer · Nov 2025
Mini Electric Wax Melter
★★★★★
"Quality of fragrance is very good. Cold through and hot though both are perfect."
Priyanka PurohitVerified buyer · Sep 2026
Lavender Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrances are pretty decent , quite versatile."
Tina RahaVerified buyer · Jun 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded.
✓ Prices from live CSI stock, September 2026 ✓ Load ranges quoted from both oil pages ✓ Test sheets reviewed on WhatsApp
Candle Supplier Guides · Fragrance Oils
A head-to-head that survives being repeated: matched load from two published ranges, six identical jars, one oil per room per evening, and blind scoring on distance and intensity.
6 jars · 1 variable
three per oil at a load both pages allow · ₹1,106.89 in materials with Fresh Strawberries and Sandalwood at 9% · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I compare the hot throw of two fragrance oils fairly? Pour three identical jars of each at a load both product pages allow, cure them together for 14 days, and burn one jar per room per evening — never both at once. Score notice distance in metres and intensity out of 5 at 60, 120 and 180 minutes, with the jars coded so the scorer cannot tell which is which.

What load should I test two oils at? The highest load that both oil pages and the wax page allow. Fresh Strawberries states 6–9% and Sandalwood states up to 10% for soy, so on CSI 464 (10%) the band is 6–9% and the test load is 9%. Testing each oil at its own maximum compares doses, not oils.

How many candles do I need for a hot throw comparison? Three per oil is the honest minimum, two per oil the practical floor. Six 200 g jars at 9% cost ₹1,106.89 in wax, oil and wicks with this pair; four cost ₹737.92. One jar per oil cannot tell a real difference from a bad jar.

Can I burn both candles in the same room to compare them? No — that is the single commonest way this test lies. Two scents in one room blend, mask each other and destroy both readings. Burn one oil per room per evening, air the room for at least two hours afterwards, and alternate which oil goes first across rounds.
The short answer
Match the load first: read both oil pages and the wax page, take the band all three allow, and test at the top of that band. Anything else compares grams, not fragrances.
Build three jars each: same wax, grams, jar, wick, temperatures, stir time and cure day. Six 200 g jars at 9% is ₹1,106.89 in materials with this pair.
Score blind, twice: notice distance in metres and intensity out of 5 at 60, 120 and 180 minutes, one oil per evening. A win needs 1.0 point and 1 metre in both rounds.
Matched load: the overlap between a wax ceiling of 10%, an oil page stating 6 to 9% and an oil page stating up to 10% is 6 to 9%, so both oils are tested at 9% Find the load both oils are allowed to runTwo page ranges and one wax ceiling. The overlap is the test load.Wax: Luxury Soy Wax CSI 464page states up to 10% of wax weightOil A: Fresh Strawberriespage states 6–9% of total wax weightOil B: Sandalwoodpage states soy up to 10%The band all three allowtest both oils inside it — top of the band is 9%test both at 9%0%2%4%6%8%10%12%Load as a percentage of wax weight. Outside the band, you are comparing doses, not oils.
The first decision in a two-oil comparison is not which jars to buy — it is the one load both product pages and the wax page permit. Here that band is 6–9%, so both oils are poured at 9%. Deliberately left out: wick sizing by jar diameter and the cure schedule by fragrance family, both covered in the linked guides.
Straight answer
What is the right way to compare hot throw between two fragrance oils?
Hold everything constant except the oil, and start with the load — because that is the variable most comparisons get wrong before they begin. Both oil pages state a candle range and the wax page states a ceiling; the test load is the highest figure all three permit. With Fresh Strawberries at 6–9%, Sandalwood at up to 10% for soy and CSI 464 at 10%, that is 9% — 18 g in a 200 g jar for both. Then pour three jars of each from the same wax batch, in the same container, with the same wick, the same add and pour temperatures, the same two-minute stir and the same pour date, and cure them side by side for 14 days. Code the bases so the scorer cannot see which is which. Burn one jar per room per evening with the door closed and the fan off, walking in from outside at 60, 120 and 180 minutes to record two things: the distance in metres at which you first notice it, and an intensity score out of 5. Run every jar twice, alternating which oil goes first. A winner has to lead by at least 1.0 point and 1 metre on the averages in both rounds; anything less is a tie, and a tie means you choose on price, stock, discolouration and cold throw instead. Six jars cost ₹1,106.89 in materials, which buys you an answer worth ₹26.76 a candle in this pair — ₹13,381.20 over five hundred candles.
One line: Match the load from both pages, pour three jars each, cure together, burn one oil per room per evening, and score blind on distance and intensity.
Setting up a head-to-head? Six 200 g jars at 9% need 1.2 kg of Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹507.40/kg (₹608.88), 54 g of each oil, and six Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90. With Fresh Strawberries and Sandalwood that is ₹1,106.89 in materials; the two 100 gm oil packs alone are ₹880.28 and leave 46 g of the winner for a first batch.
Shop fragrance oils

Why most two-oil comparisons produce a result that does not repeat

The test that feels most convincing — light both, walk in, decide — is the one that can least be trusted.

A hot throw comparison has to survive one question: if you ran it again next month, would it give the same answer? Most do not, and they fail in a small number of identifiable ways.

They compare two doses instead of two oils. If one oil goes in at its page maximum of 10% and the other at its page maximum of 9%, the first jar has 11% more fragrance in it. On a 200 g jar that is 2 g, worth ₹10.05 with Sandalwood at 1 kg pricing — small money, but it is now the difference you measured.

They burn both oils in one room. Two scents in the same air blend into a third, each masks parts of the other, and the one closer to the door wins on nothing but geometry. Nothing about that reading transfers to a customer burning one candle at home.

They use one jar per oil. Candles vary. A wick sitting slightly off centre, a jar that cooled near a window, a pour that trapped a void — any of these can move a single jar more than the difference between two good oils. With one jar each you cannot tell a scent difference from a manufacturing difference.

They are not blind. If you know jar A cost ₹197.86 and jar B cost ₹171.10, you will find the expensive one better. This is not a character flaw; it is how noses and expectations work, and it is why the codes go on the base.

They judge too early. Several CSI oil pages state a cure of 48–72 hours before burn testing, and that is a fair earliest point at which a candle can be lit. But soy keeps developing: the Luxury Soy Wax Chunks page asks for at least 48 hours and ideally one to two weeks, and 14 to 21 days by fragrance family is standard soy practice. Two oils do not develop at the same speed, so a day-three verdict can reverse itself by day fourteen — which is exactly the reversal you do not want to discover after you have bought a kilogram.

They test one nose on one evening. Adaptation, a head cold, a neighbour's cooking, the fan setting, the weather — each moves a single reading further than a real oil difference. Repetition is the only cure, and it is cheap: the jars are already made.

Step one: find the load both oils are allowed to run at

Two ceilings apply to every candle, and in a comparison there are three.

The rule across this series is that a wax grade's stated maximum and an oil page's stated range both apply and the lower one governs. In a two-oil test there are three published figures — oil A's range, oil B's range and the wax ceiling — and you need the band where all three overlap. Test at the top of that band, because that is where differences in throw are easiest to see, and note it on the sheet.

Matched load
Worked pairs from CSI's live oil pages, with the load the comparison should use
Oil A (page range) Oil B (page range) Wax and its ceiling Band all three allow Test at
Fresh Strawberries · 6–9% Sandalwood · soy up to 10% CSI 464 · 10% 6–9% 9%
British Rose · soy up to 10% Cinnamon Vanilla · up to 13% CSI 464 · 10% up to 10% 10%
Japanese Cherry Blossom · 6–13% Cinnamon Vanilla · up to 13% Luxury Soy Wax Chunks · 13% 6–13% 13%
Coffee Vanilla Tobacco · 7–9% in soy Mahogany Teakwood · 7–9% in soy CSI 464 · 10% 7–9% 9%
Wild Berries · 8–10% Apple Cinnamon · soy 6–10% CSI 464 · 10% 8–10% 10%
Any oil whose page states no range Any oil Any grade Not published Ask on WhatsApp, or test at 8%

The last row is common and worth saying plainly. Of CSI's 92 live fragrance oil pages, 72 state a candle usage range; the rest publish none. Where a page publishes nothing, do not estimate one — ask on WhatsApp for the supplier figure, or run the comparison at a conservative 8% and label the sheet accordingly, so that nobody later mistakes your working assumption for a published specification.

One more case worth flagging: if a comparison involves a high-load page such as Cinnamon Vanilla at 13%, remember the wax has to permit it too. On CSI 464 you are capped at 10%; 13% needs Luxury Soy Wax Chunks or CSI 468. Changing the wax to reach the load changes a second variable, so decide the wax first and let it set the ceiling for the whole test.

Testing each oil at its own recommended maximum. It sounds fair — every oil at its best — and it is not a comparison of oils at all. Sandalwood at 10% in a 200 g jar is 20 g (₹100.54), against 18 g at 9% (₹90.48). You would be reporting that the jar with more oil in it smelled stronger, which nobody needed six jars to learn. Match the load, then compare. If you want to know whether an oil is better at the top of its range, that is a second, separate ladder on one oil at a time.

The rig: six jars, one variable, and what it costs

Three jars per oil is not perfectionism. It is the smallest number that can tell a difference from an accident.

Use the jar you actually sell, because pool diameter is the biggest single influence on hot throw and a test in a different vessel does not transfer. The jar cost is identical on both sides of the comparison, so it cancels out of the arithmetic below and is left out.

Rig cost
Six 200 g jars at 9%, Fresh Strawberries against Sandalwood, jars excluded
Item Per jar Oil A · 3 jars Oil B · 3 jars
Luxury Soy Wax CSI 464, 200 g ₹101.48 ₹304.44 ₹304.44
Fragrance oil, 18 g at 9% (1 kg pricing) ₹63.72 / ₹90.48 ₹191.16 ₹271.45
Eco Candle Wick Thin (C1) ₹5.90 ₹17.70 ₹17.70
Materials ₹171.10 / ₹197.86 ₹513.30 ₹593.59
Six-jar rig ₹1,106.89
Four-jar version (two per oil) ₹737.92
Priced above: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40 (₹507.40/kg); Fresh Strawberries 1 kg ₹3,540.00 (₹3.54/g), 100 gm ₹377.60, 50 gm ₹212.40; Sandalwood 1 kg ₹5,026.80 (₹5.03/g), 100 gm ₹502.68, 50 gm ₹271.40; Eco Candle Wicks Thin (C1) 100-pack ₹590.00 (₹5.90 each). Jars, dye and labels excluded — identical on both sides.

What you actually put in the basket is a different question from what the jars cost. Three jars need 54 g of each oil, so the sensible purchase is a 100 gm pack of each: ₹880.28 together, with 46 g of the winner left over for a first production batch. If you are running the four-jar version, 36 g each fits a 50 gm pack — ₹483.80 — but it leaves you nothing to pour afterwards, which is usually a false economy.

Is the test worth it? In this pair the two oils differ by ₹26.76 per 200 g candle at 9%. Across a fifty-jar batch that is ₹1,338.12; across five hundred candles a year, ₹13,381.20. The six-jar rig costs ₹1,106.89 and answers, once, whether the more expensive oil is actually earning that difference in the customer's living room. If it is not, the test pays for itself before the second batch.

CODE THE JARS, NOT THE LIDS
Write the codes on the base of each jar, not the lid or a label anyone can see while scoring — A1, A2, A3, B1, B2, B3 — and have someone else keep the key. Lids get swapped. Then, before each session, have that person hand you a jar without telling you which. A blind test with the key in your own pocket is not blind.

The fourteen things that must be identical

One variable. Everything on this list is not it.
Locked list
Every variable except the oil, how to lock it, and what happens if you do not
Variable How to lock it If you let it move
Wax grade and batch One bag, one grade, all six jars Different melt behaviour and ceiling on each side
Wax weight Weigh 200 g into every jar You compare jar sizes, not oils
Load The band both pages allow — here 9%, 18 g You compare doses
Oil weighing Weigh in grams, never by spoon or volume Density differs between oils; volume lies
Container Same model, same measured diameter Pool area changes, and pool area is most of throw
Wick Same type and size — C1 in all six Burn rate and pool width change
Wick centring and trim Same device, trimmed to 5–6 mm before every burn Off-centre wicks tunnel and shrink the pool
Melt and add temperature Same thermometer, add at 80–90°C Binding and top-note retention change
Stir time Slow, two full minutes, same tool Under-stirred jars carry an uneven load
Pour temperature Same reading on every jar Surface finish, adhesion and wet spots differ
Cure Same shelf, same day, 14 days, lids on Two oils develop at different speeds anyway
Room and airflow Same room, door shut, fan and AC identical The biggest single swing in any throw reading
Time of day and session length Same start time, three-hour sessions Evening noses and evening rooms differ from morning
Scorer and method Same person, from outside, same sheet Two noses are not one instrument

Colour is worth a line of its own. If you dye one side and not the other, you have added a variable that is visible during scoring and therefore not blind — and dye is not free of effect on burn behaviour at high loadings. For a comparison, pour both sides undyed. Save the dye decision for after the oil decision.

Discolouration is the exception you cannot lock, and you should not try. If one oil's page states vanillin — Cinnamon Vanilla publishes 2.5%, Gardenia Tuberose 0.2%, British Rose 0% — the jars will look different by day 14. That is real product information, it is cosmetic rather than a fault, and it belongs on the sheet as a separate column. It does mean the scorer must not see the jars: score by nose from outside the room, with the jar out of sight.

Burning both oils in the same room at the same time. This is the error that makes the whole rig worthless, and it is the one almost everybody starts with because it feels like a fair race. Two fragrances in one volume of air blend, mask and compete; the result depends on which jar is nearer the door and which scent happens to be sharper in the first minute. Burn one oil per room per evening, air the room for at least two hours afterwards with the window open, and alternate which oil goes first between rounds so that any residue works against both sides equally.

The burn schedule: one oil per room per evening

Twelve evenings sounds like a lot until you price the alternative.
1
Day 0 · Pour all six jars from one session Melt 1.2 kg of CSI 464, split it into two pots of 600 g, and treat both identically: add 54 g of oil to each at 80–90°C, stir slowly for two full minutes, pour three jars from each at the same temperature reading. Code the bases, note every figure on a sheet, lids on once set.
2
Days 1–14 · Cure together, untouched Same shelf, same room, lids on, out of sunlight. Do not open a jar to sniff it on day three — you will lose top notes from that jar and not from the others, and you will anchor your own expectation before the test begins. If you must take a cold-throw reading, take it on all six on the same day, with the jars coded.
3
Days 14–19 · Round one, six evenings One jar per evening, in the same room, door shut, fan and AC at a fixed setting, no agarbatti, diffuser or cooking in the previous hour. Trim to 5–6 mm, light, close the door and leave. Walk in from outside at 60, 120 and 180 minutes and record the two numbers. Air the room for two hours afterwards. Alternate oils across evenings: A, B, A, B, A, B.
4
Days 21–26 · Round two, reversed order Repeat every jar a second time, starting with the oil that went second last time: B, A, B, A, B, A. Ideally a second scorer who was not in the workshop does this round. Average each oil's six readings per time point, then apply the win rule.

Compressing the schedule costs you reliability in a predictable order. Dropping to two jars per oil saves four evenings and is acceptable. Dropping round two halves your evidence and is the first thing you will regret when the answer is close. Dropping the cure to three days makes the result about how quickly each oil binds rather than how well it throws, which is a different and much less useful question.

If a festive deadline is squeezing you, work backwards rather than cutting the cure. Diwali 2026 falls on 8 November 2026, so a range that has to ship with a 14 to 21 day cure needs pouring by about mid-October — which means the comparison itself has to be poured in early September to finish in time. Testing and production cannot share the same three weeks.

Running the comparison on a 150 g jar instead? Scale the load, not the percentage: 150 g at 9% is 13.5 g per jar, 40.5 g per oil for three jars, which still fits a 50 gm pack (₹483.80 for this pair). If your jar is wider than about 8 cm you will need a larger wick on both sides — Eco Candle Wicks Thick (C2) at ₹9.44 is ₹3.54 more per candle than C1 — or Cotton Braided Wicks Ready Made at ₹12.00 each, whose page covers large-diameter candles exceeding 8 cm.
Shop candle wicks

The scoring sheet, and what counts as a win

Record a distance as well as an opinion. Distances do not flatter the oil you paid more for.

Two numbers per reading. The first is objective enough to be useful: standing outside the closed room, open the door, walk towards the jar and note the distance in metres at which you first clearly notice the scent. Mark the floor at one-metre intervals with tape before you start so you are not estimating. The second is a conventional intensity score from 0 to 5, taken the moment you reach the middle of the room.

Score sheet
What to record for every jar, at every reading
Field How to record it Why it is there
Jar code A1 … B3, read off the base afterwards Keeps the session blind
Cure day Days since pour Two oils develop at different speeds
Room state Door, windows, fan speed, AC set point The largest uncontrolled swing
Notice distance at 60 / 120 / 180 min Metres from the jar, to the nearest metre The closest thing to an objective reading
Intensity at 60 / 120 / 180 min 0 = nothing, 5 = would be too much Captures strength the distance misses
Character note Three words, free text Catches a scent that is strong but wrong
Pool diameter at 180 min Millimetres, measured Proves the two sides burned alike
Flame and wick Steady, flickering, mushroomed, sooting Flags a jar that should be discarded
Colour of the wax Unchanged, warm, yellowed Vanillin from the page showing up on the shelf

The pool-diameter column is the quality control on the whole test. If oil A's jars are making a 6.5 cm pool and oil B's are making 5.5 cm, the two sides are not burning alike and you are partly measuring wick behaviour — 33.18 cm² against 23.76 cm², a 28% difference in the surface that produces throw. Either the wick suits one oil better, which is itself a finding worth a line in your notes, or a jar is faulty and should be dropped.

The win rule

Average each oil's readings at each time point across all its jars and both rounds. Then apply a single rule, chosen to be strict enough that you will not chase noise:

An oil wins only if it leads by at least 1.0 point of intensity and at least 1 metre of notice distance, at two of the three time points, in both rounds. A lead in one round that disappears in the other is not a result. A lead on intensity with no lead on distance usually means one scent is sharper rather than stronger. Anything short of the rule is a tie.

A tie is a useful outcome, not a failed test, and it is the outcome you should expect most often between two competent oils at the same load. It hands the decision to everything else on the sheet: price per gram, pack availability, whether the page states vanillin, cold throw in the jar, and which one your customers actually ask for. In this pair a tie means you buy the cheaper one and keep ₹26.76 a candle.

Reading the result: wins, ties and reversals

Three outcomes, three different next steps. Only one of them involves buying a kilogram.
Outcomes
What each pattern of results means and what to do next
What the sheet shows What it means What to do next
One oil clears the rule in both rounds A real difference at this load, in this jar, in this room Buy the winner in the pack size your volume justifies; keep one loser jar as a reference
Leads in round one, reverses in round two Noise, an order effect, or a room that was not aired Re-run round two only, with a second scorer and a full two-hour airing
Within 1 point and 1 metre throughout A genuine tie at this load Choose on price, stock, vanillin and cold throw — here the cheaper oil saves ₹26.76 a candle
Both weak, pools short of the wall A wick problem, not an oil problem Ladder the wick one size up on both sides and re-run; see the live wick guide
One oil's jars disagree with each other A pour or wick fault inside one set Discard the outlier jar, re-pour one replacement, re-run that oil only
Strong at 60 min, gone by 180 min on one side A top-heavy composition, not a weak one Note it; for long-burn rooms prefer the side still reading at 180 minutes

That fifth row deserves a moment. If the three jars of one oil disagree with each other by more than the two oils disagree, your process variation is larger than your signal and no amount of scoring will fix it. The honest response is to tighten the pour — same temperature, same stir, same centring — before running any comparison at all, because every future test you run will be limited by the same variation.

It is also worth saying what this test does not settle. It tells you which of two oils throws harder at one load, in one jar, in one room. It does not tell you which one sells better, which one suits a gift box, which one survives a Nagpur summer in a courier van, or which one your customers will describe as expensive. Those are different questions with different tests, and a hot throw win is only one input to a listing decision.

Finally, record the result somewhere that outlives the evening. Pour date, wax batch, load, jar, wick, cure days, room, scorer, both rounds of numbers, and the verdict in one sentence. A year later, when the same question comes round with a new oil, that sheet is the reason you only have to run one side of the comparison.

When the test is not worth running

A supplier telling you to buy six jars' worth of material has an obvious interest. Here is when not to.

When the two oils are not competing for the same slot. Comparing a fresh aquatic against a heavy gourmand does not produce a decision; it produces a preference. If both will end up in your range for different customers, buy 50 gm of each and spend the evenings on wick testing instead.

When the price gap is small and your volume is low. At ₹26.76 a candle, a maker pouring forty jars a year is deciding about roughly ₹1,070.50 over twelve months. The rig costs ₹1,106.89. Buy the one whose page suits your wax and move on.

When one page already disqualifies itself. If you sell white and pastel candles and one oil's page states significant vanillin while the other states 0%, the discolouration answer may decide it before any burn test does. The live guide to oils least likely to discolour white wax covers that side, and it is cosmetic rather than a safety matter.

When the real problem is the candle, not the oil. If neither jar reaches the wall at three hours, or you are judging at day three, or the room has a fan on, the comparison cannot mean anything yet. Fix the test before you run it — that costs nothing and rescues more comparisons than any scoring refinement.

And when you do run it, run it on the two oils you are genuinely about to commit money to, at the load you will genuinely sell at. A comparison at 9% does not tell you what happens at 6%, and a comparison in a 200 g jar does not tell you what happens in a 70 g votive. The narrower the question, the more the answer is worth.

The CSI principle
A comparison is only as good as the list of things it held still. Write the list before you light anything.
Fourteen locked variables, one varied: the oil, at a load both published ranges allow — here 9%, 18 g in a 200 g jar.
If you changed two things, the candle cannot tell you which one answered.
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA sells fragrance oil, so a page recommending that you pour six test candles is not a disinterested recommendation. This one therefore ends with the cases where you should not: when two oils serve different customers, when the price gap is small against your volume, when a published vanillin figure already decides it, and when the candle itself is not ready to be tested. It also says plainly that a tie is the most likely honest result between two good oils at the same load — in which case buy the cheaper one.

Every price is from live CSI stock in September 2026 and the linked product pages are authoritative. Load ranges are quoted from the oil pages — Fresh Strawberries 6–9% of total wax weight, Sandalwood up to 10% for soy with a flashpoint of 203°C and 0% vanillin, Coffee Vanilla Tobacco and Mahogany Teakwood 7–9% in soy, Wild Berries 8–10%, Apple Cinnamon soy 6–10%, Japanese Cherry Blossom 6–13%, Cinnamon Vanilla up to 13% with 2.5% vanillin, British Rose up to 10% for soy with 0% vanillin, Gardenia Tuberose 0.2% vanillin — and wax ceilings from the wax pages: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy CSI 468 up to 13%. Of 92 live oil pages, 72 state a candle usage range; where a page states none we say so rather than estimate. The scoring scale, the distance measure, the win rule and the fourteen-item locked list are CSI worksheet design, not laboratory data, and no result is claimed for the worked pair.

WhatsApp +91 7397976926 for bulk pricing, GST invoicing, MSDS and IFRA documentation, a usage range that a page does not publish, or to send your completed score sheet and pool readings for a second opinion before you commit to a kilogram.

Frequently asked questions

How many candles do I need to compare two fragrance oils?
Three per oil, burned twice each. Six 200 g jars at 9% with Fresh Strawberries and Sandalwood cost ₹1,106.89 in wax, oil and wicks. Two per oil (₹737.92) is the practical floor; one per oil cannot separate a real difference from a single bad jar.
What fragrance load should both oils be tested at?
The highest load permitted by both oil pages and the wax page. Fresh Strawberries states 6–9% and Sandalwood up to 10% for soy, so on CSI 464 at 10% the band is 6–9% and the test load is 9% — 18 g in a 200 g jar. Testing each oil at its own maximum compares grams rather than fragrances.
How long should the test candles cure before I judge hot throw?
Judge at day 14. Several oil pages state 48–72 hours before burn testing, which is a fair earliest point to light a candle, but the Luxury Soy Wax Chunks page asks for at least 48 hours and ideally one to two weeks, and 14 to 21 days by fragrance family is standard soy practice. Two oils rarely develop at the same speed, so an early verdict can reverse.
Can I compare two fragrance oils in one room at the same time?
No. Two scents in one volume of air blend and mask each other, and whichever jar sits nearer the door wins on geometry. Burn one oil per room per evening, air the room for two hours afterwards, and alternate which oil goes first between rounds so any residue works against both sides equally.
How big a difference between two oils counts as real?
Use a strict rule: the winner must lead by at least 1.0 point of intensity out of 5 and 1 metre of notice distance, at two of the three time points, in both rounds. Anything less is a tie — and a tie is the commonest honest result between two good oils at the same load.
What should I do if the two oils tie?
Decide on everything else the pages publish: price per gram, pack sizes in stock, the vanillin figure and discolouration note, the stated family, and cold throw in the jar. In the worked pair here a tie means the cheaper oil saves ₹26.76 per 200 g candle at 9% — ₹13,381.20 over five hundred candles.
Run it properly, once
Six jars, one variable, two rounds — then buy the kilogram with evidence behind it.
Fresh Strawberries 50 gm ₹212.40 / 100 gm ₹377.60 · Sandalwood 50 gm ₹271.40 / 100 gm ₹502.68 · Luxury Soy Wax CSI 464 from ₹260.00 (500 g) · Eco Candle Wicks C1 ₹5.90 and C2 ₹9.44 each · Pen Thermometer ₹354.00 · GST invoicing, MSDS and IFRA documentation on request.
Shop fragrance oils Order a two-oil test kit on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. The matched-load rule, the locked-variable list, the scoring sheet and the win rule apply to soy container candles made from any supplier's materials; only prices and product-page specifications are CSI-specific.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on their product pages. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me. One longer review is shortened with an ellipsis; wording is otherwise unedited. One is below five stars and two are not recorded as a verified purchase — shown as recorded. Not recorded by Judge.me as a verified purchase, so shown without a verified-buyer badge: Niharika S, Ashwini. No location is shown against any review because Judge.me does not store one.

Figures verified September 2026 (CSI live pricing). Series costing unit: percentage loads are of total wax weight as CSI's pages state them; the worked rig is 200 g of wax + 18 g of oil at 9% per jar, jars excluded because they are identical on both sides. Wax: Luxury Soy Wax CSI 464 1 kg ₹507.40, 500 g ₹260.00, page states up to 10% load (₹101.48 per 200 g, ₹608.88 for six jars); Luxury Soy Wax Chunks 1 kg ₹599.00, page states up to 13%, fragrance at 80–90°C, stir 2 minutes, cure 48 hours minimum and ideally 1–2 weeks; Premium Coconut Soy CSI 468 page states up to 13%. Oils: Fresh Strawberries 1 kg ₹3,540.00 (₹3.54/g), 100 gm ₹377.60, 50 gm ₹212.40, page states 6–9% of total wax weight and IFRA certification; Sandalwood 1 kg ₹5,026.80 (₹5.03/g), 100 gm ₹502.68, 50 gm ₹271.40, page states soy up to 10%, paraffin up to 6%, flashpoint 203°C, 0% vanillin; Coffee Vanilla Tobacco 1 kg ₹8,599.00 and Mahogany Teakwood 1 kg ₹8,800.00, both pages state 7–9% in soy (18 g = ₹154.78 and ₹158.40); British Rose page states soy up to 10%, 0% vanillin; Cinnamon Vanilla page states up to 13% and 2.5% vanillin; Japanese Cherry Blossom page states 6–13%; Wild Berries 8–10%; Apple Cinnamon soy 6–10%; Gardenia Tuberose 0.2% vanillin. Wicks: Eco Candle Wicks Thin (C1) ₹5.90 each (100-pack ₹590.00), Thick (C2) ₹9.44 each (100-pack ₹944.00), step between them ₹3.54; Cotton Braided Wicks Ready Made ₹12.00 each, page covers candles exceeding 8 cm. Pen Thermometer ₹354.00. Computed: 18 g of oil is ₹63.72 (Fresh Strawberries) and ₹90.48 (Sandalwood); 20 g of Sandalwood at 10% is ₹100.54, a ₹10.05 unmatched-load gap; one jar ₹171.10 and ₹197.86; six-jar rig ₹1,106.89; four-jar rig ₹737.92; two 100 gm packs ₹880.28; two 50 gm packs ₹483.80; per-candle gap ₹26.76, ₹1,338.12 per fifty and ₹13,381.20 per five hundred. Pool areas from π × radius²: 6.5 cm = 33.18 cm², 5.5 cm = 23.76 cm². The scoring scale, the 1 point and 1 metre win rule, the fourteen-item locked list and the six-evening rounds are CSI worksheet design and illustrative, not laboratory data; no throw result is claimed for the worked pair. Diwali 2026 is 8 November 2026. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
Zurück zum Blog