How to Test Fragrance Oil Compatibility Before Buying 1 Kg or 5 Kg

How to Test Fragrance Oil Compatibility Before Buying 1 Kg or 5 Kg

 

Roasted Coffee 100 g ₹390.00 One-oil protocol materials ₹1,882.85 Clear 150 g jars, pack of 20 ₹1,888.00
Before 1 kg or 5 kg · test stability first
Prove the oil stays in your wax through a warm week before you commit to a kilogram.
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★★
"Coffee fragrance is quite strong and feels like yummy"
Arminder KaurVerified buyer · Apr 2026
Roasted Coffee Fragrance
★★★★★
"Fresh and soothing"
Yashvi ShahVerified buyer · Jul 2025
Blue Ocean Fragrance Oil
★★★★☆
"Fragrance is awesome. Hot throw is also very good after burn candle."
AkanshaVerified buyer · Dec 2025
Lavender Fragrance Oil
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Good fragrance 👍"
Sooraj RVerified buyer · Aug 2026
Blue Ocean Fragrance Oil
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Oil Separation
A candle that looks perfect on day 1 has not yet been warmed and cooled. Before a kilogram, prove the oil stays in your wax at your loads and temperatures for two weeks, with a sheet that says pass or fail before you look.
9 candles
per oil, 14 days for a 1 kg decision and 21 for 5 kg · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
How do I test compatibility before buying 1 kg or 5 kg? Pour nine 150 g candles per oil from one melt: 6%, 8% and 10%, two 8% candles at the low and high ends of your wax page's pour range, an 8% and a 10% for warm storage, and two unscented controls. Look on day 1, 7 and 11; decide on day 14.

What is the warm-storage check? From day 3 to day 10 the warm set sits in the warmest realistic place your candles will meet, then comes back to room temperature. Oil the wax was only just holding tends to show during that cycle.

What changes for 5 kg? Add a second warm cycle (day 14 to 17) and a final look, and decide on day 21. CSI's largest listed oil size is 1 kg, so 5 kg is five 1 kg packs or a WhatsApp quote.

What does it cost? The protocol uses 87 g of oil, so buy 100 g, not 50 g. For one oil (Roasted Coffee), materials consumed come to ₹1,882.85; for two oils, ₹3,504.22.
The short answer
The protocol: nine candles per oil, one variable per comparison: load (6/8/10%), pour temperature (low vs high end of the page range), storage (cool vs warm), and an unscented control for the wax itself.
The schedule: 14 days for a 1 kg decision; 21 days, with a second warm cycle, for 5 kg.
Pass: every look scores 0 or 1 on the tissue press at your intended load, cool and warm, and no candle is worse than the control on wet spots or frosting.
The cost: ₹1,933.55 for one oil, counting the whole 100 g bottle plus the wax, jars and wicks used: about 52% of a Roasted Coffee 1 kg and 10.3% of five. The jars are 44% of it, and reusable.
The stability protocol: 14 days for 1 kg, 21 for 5 kg Shaded days: the warm set sits in your warmest realistic spot. Every look uses the same tissue press, light and photo row. Day 0 Pour all nine one melt, log temperatures Day 1 Look 1 tissue press, photo row Day 2 Day 3 Warm set in after 48-72 h cure minimum Day 4 Day 5 Day 6 Day 7 Look 2 all candles Day 8 Day 9 Day 10 Warm set out back to room Day 11 Look 3 after cooling 24 h Day 12 Day 13 Day 14 1 KG VERDICT score sheet; 5 kg: warm again Day 15 Day 16 Day 17 Warm set out (5 kg route) Day 18 Look 4 after cooling Day 19 Day 20 Day 21 5 KG VERDICT score sheet Nine candles per oil: 6%, 8%, 10% and two 8% pour-temperature checks kept cool; 8% and 10% in the warm set; one unscented control cool and one warm (shared if you test several oils from one melt). 87 g of oil per oil: buy 100 g, not 50 g. Warm spot: the warmest place your candles will realistically meet, never near a flame or heater, and well below the melting point on your wax page. Loads stay inside the lower of the wax and oil page ceilings (CSI 464: up to 10%). Schedule and pass rules are editorial judgement; CSI has no measured stability data for any oil.
The protocol as a calendar. Day 0 is the pour; shaded days are the warm-storage cycles. The bold day-14 cell is the 1 kg decision and the bold day-21 cell the 5 kg decision, after a second warm cycle. Looks come a day after each warm cycle ends, because oil the wax cannot hold often shows as the candle cools back down.
Straight answer
How should I test a fragrance oil's compatibility with my wax before I buy 1 kg or 5 kg of it?
Run a two-week stability protocol, not a one-candle look. From one melt, pour nine 150 g candles per oil: 6%, 8% and 10% (inside the lower of your wax page and oil page ceilings), two more 8% candles at the low and high ends of your wax page's pour range, an 8% and a 10% for warm storage, and two unscented controls. Keep the rest cool; move the warm set to the warmest realistic spot from day 3 to day 10, then back to room temperature. Score every candle with a tissue press on day 1, 7 and 11, and decide on day 14: buy 1 kg only if your intended load scores 0 or 1 at every look, cool and warm, and no candle looks worse than the control. For 5 kg, add a second warm cycle and decide on day 21. The protocol needs 87 g of oil, so buy 100 g. For Roasted Coffee, the 100 g bottle plus the wax, jars and wicks used come to ₹1,933.55, about 52% of the 1 kg it protects, and 44% of that is jars you can wash and reuse.
One line: nine candles, one warm cycle, fourteen days; buy the kilogram only if the oil stays in the wax at the load you will actually use.
Buy the 100 g, not the 50 g. The protocol uses 87 g of oil. Roasted Coffee 100 g is ₹390.00, Blue Ocean 100 g ₹495.00; both in stock on 25 September 2026, and both leave 13 g for a retest candle.
Buy Roasted Coffee 100 g — ₹390.00

Why a two-week test, when a candle looks fine on day 1

Compatibility is not a moment. It is whether the oil is still in the wax after the candle has been stored, warmed and cooled.

A candle that looks perfect the morning after pouring has told you very little about a 1 kg order. Oil that the wax is only just holding at room temperature can stay invisible for days, then show as beads, a film or wet patches after a warm spell and a cool night. The failures that cost money in bulk are exactly these slow ones: a batch that looks good at dispatch and arrives oily, a range that behaves in the monsoon and sweats in May. This protocol is built to bring those failures forward to day 11, on nine candles, before the kilogram is on your shelf.

It is one piece of a larger decision. The full 1 kg gate, covering burn, cure, wick, discolouration, cost per candle and stock depth, is What Should I Test Before Buying 1 Kg of a New Candle Fragrance Oil?; the 5 kg gate, with repeat batches and second-order consistency, is What Tests Should I Run Before Ordering 5 Kg of a Candle Fragrance Oil?. This page owns the stability part of both: does the oil stay in your wax, at your loads, through your temperatures, over two to three weeks. If you only want a first read on whether an oil suits soy at all, the shorter three-candle test in How Do I Know If a Fragrance Oil Is Compatible With Soy Wax? comes first; this protocol is for an oil you already like and are about to buy in quantity.

Argued against our own interest: we would sell more 1 kg bottles if you bought on a day-1 look. We would also field more complaints, and so would you. A ₹390.00 100 g bottle and two weeks cost far less than a kilogram that sweats in summer. If the protocol fails, do not buy the kilogram, ours or anyone's.

The nine-candle design, and what each candle isolates

Every candle differs from its comparison candle in exactly one way. The reference is candle 2, 8% poured at the middle of your wax page's range and kept cool. Loads follow the lower-of-two-ceilings rule: for most oils in CSI 464 that caps you at 10%; for an oil whose page tops out at 9% (Mahogany Teakwood, Coffee Vanilla Tobacco), replace 10% with 9% throughout.

Nine candles per oil · 150 g · worked example in Luxury Soy Wax CSI 464
One melt; candle 2 is the reference
# Load Oil + wax Pour temperature (CSI 464 page: 80°C–90°C) Storage Compared with Isolates
1 6% 9 g + 141 g Middle, 85°C Cool 2 Load, downward
2 8% 12 g + 138 g Middle, 85°C Cool — The reference
3 10% 15 g + 135 g Middle, 85°C Cool 2 Load, up to the ceiling
4 8% 12 g + 138 g Low end, 80°C Cool 2 Pour temperature, low
5 8% 12 g + 138 g High end (see the jar note) Cool 2 Pour temperature, high
6 8% 12 g + 138 g Middle, 85°C Warm cycle 2 Storage heat at the working load
7 10% 15 g + 135 g Middle, 85°C Warm cycle 3 and 6 Storage heat at the ceiling
8 none 150 g wax Middle, 85°C Cool all cool The wax on its own
9 none 150 g wax Middle, 85°C Warm cycle 6 and 7 The wax on its own, in heat

Grams. Oil: 9 + 12 + 15 + 12 + 12 + 12 + 15 = 87 g per oil. Wax: 963 g for the seven oil candles plus 300 g for the two controls, 1263 g for one oil. Testing two oils from the same melt shares the controls: 16 candles, 174 g of oil, 2226 g of wax. Pour all candles on the same day from the same wax lot, with the same wick, jar, stir time and cooling spot, or the comparison is lost.

Why no 12%
The ladder stops at the lower ceiling on purpose. A 12% candle in CSI 464 would be above the wax page's stated 10%, and we would not advise exceeding a wax or oil page's stated maximum. You are testing whether the oil is stable where you will use it, not where it breaks.

Temperatures: the pour range and the warm spot

Two kinds of temperature matter: the one in your jug for a minute, and the one on your shelf for a week.

The pour range, from your wax page

Candles 4 and 5 check whether the oil stays put across the whole range your wax page allows, because a production day never hits the middle every time. Use the figures on your wax page, read on a thermometer at the moment the oil goes in and at the pour, and never invent a range where a page gives none.

Pour-temperature checks by wax · CSI wax page wording, 25 September 2026
Low, middle and high for candles 4, 2 and 5
Wax Page wording Candle 4 (low) Candle 2 (middle) Candle 5 (high)
Luxury Soy Wax CSI 464 Pour temperature 80°C–90°C; load up to 10% 80°C 85°C, or 82°C in the 150 g clear jar 90°C, or 85°C in the 150 g clear jar ("Safe for hot pour up to 85°C"), so candle 5 still differs from candle 2
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 Pour temperature 58°C–60°C; melting point 50°C–53°C; up to 13% 58°C 59°C 60°C
Eco Soy CSI 400 Add fragrance at 85°C, stir gently for 2 minutes; table: 80 to 90 degrees 80°C 85°C 90°C (jar permitting)
Luxury Soy Wax Chunks and waxes with no stated figure No temperatures in the text we hold Skip candles 4 and 5, pour candle 2 at the figure your wax maker gives you, and ask us on WhatsApp for CSI waxes

CSI 468's range is only two degrees wide, so candles 4 and 5 there are a test of your thermometer as much as the oil. If 4 or 5 fails and 2 passes, the oil is sensitive to your process: buy the kilogram only if you can hold the middle of the range every production day.

The warm spot

Candles 6, 7 and 9 go to the warmest place your candles will realistically meet: a room without air-conditioning on a warm afternoon, a stock cupboard against a sun-facing wall, the shelf nearest your shop window. Never near a stove, heater or flame, not in direct sun through glass, and always well below the melting point your wax page states (CSI 468: 50°C–53°C). Eco Soy CSI 400's page table lists "Melt Point 100°F (37.8°C)"; we quote that exactly as written and draw no advice from it, so if you pour in that wax, ask us on WhatsApp before choosing a warm spot. Write down where the warm spot is and, if you can, its temperature on each warm day. The warm set comes back to room temperature on day 10 and is read on day 11, because oil the wax cannot hold often appears as the candle cools, not while it is warm.

Mistake: using an oven, a hotplate or a car in the sun as the warm spot to "speed things up". Fix: that is a safety risk and not a realistic condition; it tests how wax melts, not whether an oil stays in a candle your customer keeps on a shelf. Use a place your candles will actually be, and give it the full seven days.

The schedule, day by day

Each look is the same routine, so scores are comparable across days: same light (a window or a lamp at a low angle), same order along the row, a white tissue pressed lightly on each surface, and one photograph of all nine together. Score before you check the labels on the bases.

1
Day 0 — pour all nineOne melt. Weigh every portion on a scale. Bring each jug to its target temperature, add the oil, stir for the same timed period (the Eco Soy CSI 400 page's "stir gently for 2 minutes" is a sensible baseline), log the reading at the add and at the pour, and pour. Cool all nine side by side, away from fans and windows. Label the bases.
2
Day 1 — look 1Tissue press and photo. A score of 2 or 3 now is pooling from the pour, not a stability failure; stop and fix the process before going on (see the pooling page).
3
Day 3 — warm set inAfter the cure minimum many oil pages state (Roasted Coffee's and Blue Ocean's pages both say 48-72 hours for soy), move candles 6, 7 and 9, lids on, to the warm spot.
4
Day 7 — look 2Score the six cool candles in place. Score the warm set where it sits, without moving it out of the warmth for long.
5
Day 10 to 11 — out, cool, look 3Bring the warm set back to the cool row on day 10 and score everything on day 11. In our judgement this is the most informative look of the protocol.
6
Day 14 — the 1 kg verdictFill in the pass/fail sheet below. For 5 kg, send the warm set back to the warm spot the same day, bring it out on day 17, look on day 18, and complete the sheet again on day 21.

The pass/fail sheet

Write the rule before you look at the candles. A rule written afterwards bends towards the oil you already like.

Score each candle at each look on the tissue press: 0 dry tissue, 1 a faint mark, 2 a clear oily mark, 3 film or beads visible without a tissue. Then note three visual checks against the matching unscented control: wet-looking patches at the glass, mottling or frosting, and colour. Colour is noted, not judged here; the method for that is How to Test Fragrance Oil for Discoloration Before Bulk Production.

The pass/fail sheet · one per oil · rules fixed before day 0
Pass every applicable line at the load you intend to buy for
Check Candles Pass Conditional Fail
Surface, cool 1, 2, 3 0 or 1 at every look for your intended load Passes at 6% only: use 6% if it throws well enough 2 or 3 at 6%
Pour-temperature range 4, 5 vs 2 Within 1 point of candle 2 at every look One end fails: hold the middle of the range in production Both ends fail while 2 passes: the process window is too narrow for bulk
Warm cycle, working load 6 vs 2 0 or 1 on day 11 (and day 18 for 5 kg) 2 on day 11, 0 or 1 by day 14: store cool and re-run before 5 kg 2 or 3 on day 11 that persists
Warm cycle, ceiling 7 vs 3 and 6 0 or 1 on day 11 Fails at 10%, passes at 8%: cap production at 8% Fails at both 8% and 10% warm
Wet spots, frosting vs control 1–7 vs 8, 9 No worse than the control Slightly worse, surface dry: judgement, and re-run Clearly worse with oily tissue
Controls themselves 8, 9 Dry at every look — Control fails: the wax or the storage, not the oil. Stop and investigate
From the sheet to the order
What each result tells you to buy
Result 1 kg (day 14) 5 kg (day 21)
Pass at 8% and 10%, cool and warm Buy the 1 kg; production at 8% leaves margin Run the second warm cycle; if it holds, buy five 1 kg or ask for a quote
Pass at 8%, warm fail at 10% Buy, and write 8% as the maximum on your recipe card Only at 8%, after day 21
Pass at 6% only Buy only if 6% throws well enough for you (burn test it first) Not yet; re-run the protocol at 6% and 7%
Controls fail Buy nothing; fix wax or storage Buy nothing
Fails at every load Do not buy; sample a replacement at 100 g and run it the same way Do not buy

What it costs, against what it protects

Materials consumed, valued at CSI prices on 25 September 2026 (wax as CSI 464 at ₹0.51 per gram, jars at ₹94.40 each from either pack, Eco C1 wicks at ₹5.90 each from either pack), excluding labour, freight, packaging and GST.

The protocol's cost · CSI live pricing, 25 September 2026
One oil or two from the same melt
Item One oil (9 candles) Two oils (16 candles)
Oil 87 g Roasted Coffee from a 100 g (₹390.00 bought): ₹339.30 87 g Roasted Coffee + 87 g Blue Ocean: ₹769.95
Wax, CSI 464 1263 g: ₹640.85 2226 g: ₹1,129.47
Jars, 150 g clear 9: ₹849.60 16: ₹1,510.40
Wicks, Eco C1 9: ₹53.10 16: ₹94.40
Materials consumed ₹1,882.85 ₹3,504.22
New cash if you own no oil, jars, wicks or wax (tools extra) ₹3,930.00 (oil, jar pack of 10, C1 pack of 10, 5 kg wax) ₹5,428.00 (two oils, jar pack of 20, C1 pack of 20, 5 kg wax)

Against what it protects: a Roasted Coffee 1 kg is ₹3,738.00, and the one-oil protocol (the 100 g bought plus the wax, jars and wicks consumed, ₹1,933.55) is about 52% of that; wash and reuse the jars and the real outlay falls by 44%. Five 1 kg packs are ₹18,690.00, and the protocol is 10.3% of it. Five 1 kg packs of Blue Ocean are ₹24,780.00; of Honeydew Melon, ₹16,992.00. CSI's largest listed oil size is 1 kg, so "5 kg" means five of those or a bulk quote on WhatsApp; the protocol result is what you send with the request. We sell the kilogram. We would still rather you ran nine candles first.

Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026: a protocol poured on 1 October gives a 1 kg verdict on 15 October and a 5 kg verdict on 22 October, in time for festive production. Send us the sheet and ask for a quote with GST invoice and dispatch date.
WhatsApp a 1 kg or 5 kg quote

What to buy for the protocol

Two oils worth putting through it (a dense gourmand and a light aquatic, poured from the same melt), one oil whose page states no candle load, to show how the protocol handles that, and the jar and wax that make the comparison fair. The oils are chosen as protocol candidates on stated load, notes structure, price per gram at 100 g and 1 kg, and stock on 25 September 2026; CSI has no measured stability or throw data for any of them. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
coffee gourmand · heavy base · a worthwhile protocol candidate
Roasted Coffee Fragrance
A good oil to put through the full protocol before a kilogram, because dense gourmands are a common choice for festive ranges and the kind of oil that often needs a wick and stability check. The page states "candles (6-10%)", "Always cure soy wax candles for at least 48-72 hours before burn testing", and notes of "fresh coffee bean top notes, dark chocolate and espresso heart, and a warm vanilla and caramel base". Vanilla in the base means you should note colour against the control at each look, though colour is not this protocol's job. The page's "Strong throw" is its own claim. Limitation: the page does not name a wax in its load wording, so the ladder runs inside your wax's ceiling. The 1 kg is 4.2% cheaper per gram than the 100 g and saves ₹42.00 against two 500 g packs.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹230.00 ₹4.60 4
100 gm ₹390.00 ₹3.90 8
500 gm ₹1,890.00 ₹3.78 41
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 83
Buy the 100 g for the protocol (87 g used). At 1 kg, oil per 8% candle is ₹44.86. Buy Roasted Coffee 100 g
2
fresh aquatic · light top, stated base · no bulk saving
Blue Ocean Fragrance Oil
The fresh counterpart, useful for testing a lighter oil beside a heavy one from the same melt. The page states "candles (up to 10%)", "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing", "0% vanillin - no discolouration" (the page's claim; the control candle will tell you) and notes of "sea salt and ozone top notes, jasmine and lily of the valley heart, and driftwood and musk base". It describes itself as "phthalate-free", which is the page's wording. Limitation, and a reason to test at 100 g rather than jump: it is fractionally dearer per gram at larger sizes, and the 1 kg costs ₹6.00 more than ten 100 g packs. There is no price reason to buy big before the protocol passes.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹247.00 ₹4.94 4
100 gm ₹495.00 ₹4.95 8
500 gm ₹2,478.00 ₹4.96 41
1 kg ₹4,956.00 ₹4.96 83
Oil per 8% candle at 1 kg: ₹59.47, marginally more than at 50 g. Buy Blue Ocean 100 g
3
fruity · no candle load on the page · the case for asking first
Honeydew Melon
Included to show the protocol for an oil whose page states no candle load. The notes are given as "crisp cucumber and bright bergamot ... juicy honeydew melon and succulent cantaloupe blend harmoniously with green leaves and a hint of strawberry ... a base of creamy vanilla and sweet sugar". The price case for bulk is strong: the 1 kg is 22.0% cheaper per gram than the 100 g. The documentation case is weak: with no stated load, run the 6/8/10 ladder inside your wax's ceiling (10% in CSI 464) and ask us on WhatsApp what load to test before you begin; if we have no figure, we will say so. Limitation: the 100 g costs ₹435.42, ₹1.18 more than two 50 g packs, so buy whichever you prefer for the 87 g the protocol needs.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹105.02 ₹7.00 1
50 gm ₹217.12 ₹4.34 4
100 gm ₹435.42 ₹4.35 8
500 gm ₹1,699.20 ₹3.40 41
1000 gm ₹3,398.40 ₹3.40 83
At 1 kg, oil per 8% candle is ₹40.78. Buy Honeydew Melon 100 g
4
container · the test jar · 20 covers two oils
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
The protocol needs identical jars, and clear glass lets you see wet spots and beads against the glass at every look. The page lists a "150g fill capacity", "Height 8cm, outer diameter 7cm" and "Safe for hot pour up to 85°C". That last figure matters for the pour-temperature check: CSI 464's pour range runs to 90°C, so pour the high-end candle at the top of the range the jar's page allows, 85°C, move the middle candles down to about 82°C so candle 5 still differs from the reference, and note both on the sheet. Nine jars per oil; the pack of 20 covers two oils with four spare. Limitation: wax-to-glass adhesion varies by jar, so run the protocol in the jar you will sell in if it differs.
Size Price Per unit What it covers
Pack of 10 ₹944.00 ₹94.40 the one-oil protocol (nine candles), one spare
Pack of 20 ₹1,888.00 ₹94.40 the two-oil protocol (sixteen candles), four spare
Per jar ₹94.40 in either pack; wash and reuse after the protocol. Buy jars — from ₹944.00
5
wax · the ceiling the ladder works inside
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
Run the protocol in the wax you will produce in. If that is CSI 464, the page gives you both numbers the protocol needs: "Pour Temperature 80°C – 90°C" and "Fragrance Load Up to 10%". It also claims "Low frosting, minimal blooming" and "excellent glass adhesion"; the unscented control candles are how you check those claims in your jar. The one-oil protocol uses 1263 g, the two-oil version 2226 g. Limitation: flat per gram from 1 kg to 10 kg (₹0.51 per gram at 5 kg), so buy the size that fits your storage, not a discount; if you use CSI 468 (pour 58°C–60°C, up to 13%) or Luxury Soy Wax Chunks (up to 13%), run the protocol in that instead.
Size Price Per unit What it covers
500 g ₹260.00 ₹0.52/g not enough for the one-oil protocol
1 kg ₹507.40 ₹0.51/g not enough on its own for the one-oil protocol
5 kg ₹2,537.00 ₹0.51/g the protocol for up to four oils, and more
10 kg ₹5,074.00 ₹0.51/g protocol plus a first production run
The one-oil protocol consumes ₹640.85 of wax at the 10 kg rate. Buy CSI 464 — from ₹260.00
When the right purchase is nothing new: if you already own the oil, the jars and the wax, the protocol costs only what it consumes. And if the day-14 sheet fails, the right purchase is no kilogram at all. Sample a replacement at 100 g and run the nine candles again.
The CSI principle
Buy the kilogram only after the oil has survived a warm week in your wax.
Nine candles, one melt, one variable per comparison, and a rule written before day 0. Two weeks of patience costs less than a kilogram that sweats.
"Day 1 tells you the oil went in. Day 11 tells you it stayed."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, jars and wax on this page in 1 kg and larger quantities, and does not sell finished candles. We have told you to buy 100 g first, to wait two weeks, and to walk away from the kilogram if the sheet fails, including from our own oils.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size on the cards is in stock on that date. Loads, cure times, temperatures, the jar's hot-pour figure and the vanillin statement are quoted from product pages; where a page is silent, as Honeydew Melon's is on candle load, we say so.

The nine-candle design, the warm-cycle schedule, the scoring and the pass/fail rules are editorial judgement; CSI has no measured stability, compatibility or throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

How long should I test a fragrance oil before buying in bulk?
For stability, 14 days before a 1 kg order and 21 days before 5 kg, including at least one warm-storage cycle. A candle that looks fine on day 1 has not yet been warmed and cooled, which is when oil the wax cannot hold tends to show.
How many test candles do I need for a fragrance oil stability test?
Nine per oil in this protocol: 6%, 8% and 10%, two 8% pour-temperature checks, an 8% and a 10% for warm storage, and two unscented controls. Testing two oils from one melt shares the controls: 16 candles.
How do I do a warm storage test for candles?
From day 3 to day 10, keep the warm set in the warmest realistic place your candles will meet, never near a flame or heater and well below your wax page's melting point, then return it to room temperature and score it on day 11.
How much fragrance oil do I need to test before buying 1 kg?
This protocol uses 87 g per oil, so buy 100 g rather than 50 g. Roasted Coffee 100 g is ₹390.00 and Blue Ocean 100 g ₹495.00 on 25 September 2026; each leaves 13 g for a retest candle.
Can I buy 5 kg of fragrance oil from CSI?
CSI's largest listed oil size is 1 kg, so 5 kg means five 1 kg packs (five of Roasted Coffee are ₹18,690.00) or a bulk quote on WhatsApp. Run the 21-day version of the protocol first and send the score sheet with your request.
What counts as a pass in a fragrance oil compatibility test?
At the load you intend to use, a tissue-press score of 0 or 1 at every look, cool and after the warm cycle, candles at both ends of the pour range within a point of the reference, and nothing worse than the unscented control. Write the rule before you pour.
Your pre-bulk stability test
Nine candles, one warm cycle, a verdict on day 14.
Buy 100 g of the oil you are about to order in bulk, pour the nine candles from one melt, and decide on the kilogram with a score sheet instead of a first impression. For 5 kg, give it until day 21.
Start with Roasted Coffee 100 g Order the protocol set on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the bulk-compatibility page of CSI's fragrance-oil separation cluster: a 14-day (1 kg) and 21-day (5 kg) stability protocol of nine 150 g candles per oil, covering load, pour temperature and warm storage one variable at a time, with unscented controls and a pass/fail sheet written before day 0.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Blue Ocean Fragrance Oil, Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Lavender Fragrance Oil, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 (Flakes Form) For Container Candles, Roasted Coffee Fragrance. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Arminder Kaur, Yashvi Shah, Akansha, Soumili Gope, Arminder Kaur, Sooraj R. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Roasted Coffee 15 g ₹93.22, 50 g ₹230.00, 100 g ₹390.00, 500 g ₹1,890.00, 1 kg ₹3,738.00; Blue Ocean 15 g ₹93.22, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 500 g ₹2,478.00, 1 kg ₹4,956.00; Honeydew Melon 15 g ₹105.02, 50 g ₹217.12, 100 g ₹435.42, 500 g ₹1,699.20, 1 kg ₹3,398.40; all in stock. Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00; Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) pack of 10 ₹59.00, pack of 20 ₹118.00; Pen Thermometer ₹354.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (6% = 9 g oil + 141 g wax, 8% = 12 g + 138 g, 10% = 15 g + 135 g); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax temperatures and ceilings are quoted from wax pages as written and are formulation limits, not regulatory limits; the jar's "Safe for hot pour up to 85°C" is its page wording. The day schedule, warm-spot guidance, scores and pass/fail rules are editorial judgement; costs are worked examples excluding labour, freight, packaging and GST.
Zurück zum Blog