What Tests Should I Run Before Ordering 5 Kg of a Candle Fragrance Oil?

What Tests Should I Run Before Ordering 5 Kg of a Candle Fragrance Oil?

 

Largest listed oil size: 1 kg Citrus Lemon 1 kg ₹2,832.00 12 ml retain bottles ×10 ₹360.00
5 kg orders · test before you commit
Prove batches, packs and storage agree before you buy the last three kilograms.
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good with good fragrance"
Avanthi CheeliVerified buyer · Nov 2025
Citrus Lemon Fragrance Oil
★★★★★
"In past five years of testing and searching for the best candle fragrance I would say I found what am looking for strong fragrance in cold throw and hot throw and you can go for the minimum percentage in candle still it will give amazing smell well done and all the best"
Emma BecharaJun 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Fragrance oil is sooo good smell so good we love it a lot"
Arshad ShaikhVerified buyer · Mar 2026
British Rose Fragrance Oil
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Commercial
A 5 kg order is a promise that every batch, every pack and every month will smell like your test. Here are the three tests the 1 kg gate cannot run, how 5 kg is bought when the largest listed size is 1 kg, and what it costs.
₹14,160.00
five 1 kg packs of Citrus Lemon: two bought for the gate, three after it · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What should I test before ordering 5 kg of a fragrance oil? Pass the 1 kg gate first. Then add three tests the 1 kg gate cannot run: a repeat of two real production batches, a second-order check that a new pack matches the one you approved, and a storage check over the months 5 kg will take to use.

Can I buy 5 kg from CSI? CSI's largest listed oil size is 1 kg, so 5 kg means five 1 kg packs at the listed price or a bulk quote on WhatsApp. Buy two packs during the gate and the other three only when all three checks pass.

What does the gate cost? Almost nothing new: it runs on the first two 1 kg packs of your 5 kg. Eight burned candles and a pack of retain bottles come to ₹1,994.44 in a worked example, 2.3% of a ₹85,013.62 materials bill for 416 candles.

How long does it take? About seven weeks after the 1 kg gate. Started today, the balance is ordered on 13 November, after Diwali. For Diwali stock, pour from single 1 kg packs rather than rushing the 5 kg.
The short answer
The rule: 5 kg = the 1 kg gate + three extra tests: repeat batch, second order, storage.
How to buy it: five 1 kg packs (largest listed size) or a WhatsApp quote; two packs during the gate, three after it.
The stake: 5 kg of Citrus Lemon is ₹14,160.00, but the wax, jars and wicks for its 416 candles take the bill to ₹85,013.62. The oil is 16.7% of it.
The time: about seven weeks. If the 1 kg gate is not already passed, you are not ready to order 5 kg this season.
The 5 kg gate: seven weeks, built from the first two 1 kg packs Starts after the 1 kg gate passes. One lane per test; the balance is ordered last. 25 Sep 2 Oct 9 Oct 16 Oct 23 Oct 30 Oct 6 Nov 13 Nov Diwali 8 Nov Before the gate 1 kg gate passed Buy pack #1 A · Repeat batch two real batches Pour 1 Pour 2 Burn 1 Burn 2 B · Second order new pack vs retain Order #2 Strips + pour Burn pair C · Storage opened pack vs retain Retain 12 ml Strips + pour Burn pair Decision all three pass Order 3 × 1 kg 30 Oct strips: sealed retain vs opened pack #1 vs new pack #2. Candles poured that day burn at day 14. Worked schedule from 25 September 2026; dispatch varies by location. Editorial method, not CSI data.
The 5 kg gate as a timeline. It starts only after the 1 kg gate has passed. Lane A pours two real batches from pack #1; lanes B and C share one comparison on 30 October (sealed retain, opened pack #1, new pack #2); the balance of three 1 kg packs is ordered only on 13 November if all three lanes pass. Five packs in total, bought in two steps.
Straight answer
What tests should I run before ordering 5 kg of a candle fragrance oil?
First, everything in the 1 kg gate: a cured burn test, wick check, colour and sweating checks, two weeks of stability, cost per candle and stock at 1 kg. That gate tells you the oil works in a test. The 5 kg gate asks three questions a test cannot answer. Does it work in your real batches? Pour two production batches on different days from the first 1 kg and burn candles from the start, middle and end of each pour. Is the next pack the same oil? Compare a second 1 kg with a sealed retain sample from the first, blind, on strips and in candles. Does it hold up in your storage? Compare the opened first pack, weeks into use, with the same retain. CSI's largest listed size is 1 kg, so buy two packs for the gate and order the other three, or ask on WhatsApp for a quote, only when all three pass. Worked example with Citrus Lemon: five packs cost ₹14,160.00, the gate consumes about ₹1,994.44 of materials, and it takes about seven weeks.
One line: a 5 kg order is not a bigger test; it is a promise that batches, packs and months will all smell the same, so test those three things.
The gate starts with one pack, not five. Citrus Lemon 1 kg is ₹2,832.00 (₹2.83 per gram), British Rose 1 kg ₹3,068.00; both in stock at every size on 25 September 2026. Add a pack of 12 ml retain bottles (₹360.00) the same day.
Buy pack #1 — Citrus Lemon 1 kg

What 5 kg adds to the 1 kg gate

The 1 kg gate asks whether an oil can work. The 5 kg gate asks whether it will keep working, batch after batch, pack after pack, month after month.

The checklist for a first kilogram is in What Should I Test Before Buying 1 Kg of a New Candle Fragrance Oil?: burn at a cured age, wick in your jar, discolouration, sweating, stability after two weeks, cost per candle and stock at 1 kg. Treat it as the entry ticket. Nothing below replaces it, and if you have not done it, stop here and do that first; a 5 kg order on an oil that has not passed it is a bet, not a purchase.

What changes at 5 kg is exposure. A kilogram at 8% in a 150 g jar makes 83 candles; five make 416. At 40 candles a month that is 10.4 months of one scent. The risks that matter are no longer "does it throw" but "does batch 9 smell like batch 1", "is pack #4 the same oil as pack #1" and "is the oil in the opened bottle in month six still the oil I approved". None of these shows up in a six-candle test, because a six-candle test uses one bottle, one day and one fresh nose.

1 kg gate vs 5 kg gate · what each asks · editorial method
Inherit everything on the left; add the three rows on the right
Question 1 kg gate 5 kg gate adds Pass looks like
Does it throw in my candle? Cured burn at day 7 and 14 against a known reference Nothing new: inherited Already passed
Is my wick right? Melt pool logged hourly in your jar Rechecked in production candles, not test pours Same pool at hour 3 in batch candles as in the gate candle
Does it discolour, sweat or separate? Two weeks of observation Rechecked on candles from each production batch No new colour shift, no oil on the surface
A · Does it work in real batches? Not tested: one small melt Two full batches on different days; start, middle and end of each pour burned All six pulled candles within one score point of the approved sample
B · Is the next pack the same oil? Not tested: one bottle A second 1 kg compared with a sealed retain, blind Panel cannot reliably pick the odd strip; candles score alike
C · Does it survive my storage? Not tested: fresh bottle Opened pack weeks into use compared with the sealed retain No difference the panel can pick; no visible change in the oil
Can I afford to be wrong? Cost per candle, stock at 1 kg Whole materials bill for 416 candles; months of cover A failed oil costs you packs you have not yet bought

Compatibility and stability specifically, including a warm-storage check on finished candles, have their own protocol in How to Test Fragrance Oil Compatibility Before Buying 1 Kg or 5 Kg; discolouration under light, in How to Test Fragrance Oil for Discoloration Before Bulk Production. This page does not repeat them. It adds the three questions that only exist once you are buying more than one pack.

Is it actually the oil? What a 5 kg failure usually is

When batch 9 smells weaker than batch 1, the oil is the first thing people blame and, in our judgement, rarely the first thing that changed.

Makers who buy in bulk and then see a difference tend to message us with "the new oil is weaker". Sometimes it is. More often, in our judgement, something else moved between the test and the production run: the batch got bigger and was held hot for longer, the wax came from a new bag, the wick came from a different pack, the candles were sold before they had cured, or the season changed and the shop got warmer. Each of these can change a candle without any change in the oil.

When a bulk candle differs from the approved sample · first suspects, in order
Rule out the cheap causes before you blame the oil lot
What changed How to tell Is it the oil?
Batch size and hold time Your pour log shows a longer hold at temperature for the big melt than the test melt No: process. Large batches heat, hold and cool differently (see the small-test-versus-bulk post)
Cure age at judging Production candle judged at day 5, sample judged at day 14 No: age
Wax bag or wax type Different wax, or a new bag opened mid-run Possibly neither: compare the same oil in both waxes
Wick pack or centring Hour-3 pool narrower than the gate candle's No: wick
Load drift Oil weighed by volume or by eye on a big jug No: measurement
A different oil pack Strips from new pack and sealed retain differ, blind Yes, possibly: ask CSI on WhatsApp
The opened pack in storage Strips from opened pack and sealed retain differ, blind The oil has changed in your storage, not at the supplier

This is why the gate uses a sealed retain. Without a reference from the day you approved the oil, a weaker batch can only be argued about. With one, two blind strip comparisons separate "the new pack is different" from "my storage changed it" from "the oil is fine and my process moved". Scale-up in depth, from batch temperature to cooling rate, is covered in My Fragrance Oil Worked in a Small Test but Performs Differently in Bulk Production — Why?; the gate below is the evidence you gather before buying, not the repair after.

Argued against our own interest: if a production batch disappoints, the easy answer from a supplier is "try another oil". Do not buy one until the retain strips say the oil changed. If the retain and the pack smell alike and the candles still differ, the fix is in your batch log, and a new oil would inherit the same fault.

How 5 kg is bought at CSI, and what it really commits

CSI lists fragrance oils up to 1 kg. Of 102 oil listings, 101 include a 1 kg size (Mogra is listed only as 100 g, and is out of stock), and 82 had the 1 kg in stock on 25 September 2026. There is no 5 kg or 25 kg listing. A 5 kg order is therefore five 1 kg packs at the listed price, or a bulk quote requested on WhatsApp. We will not quote a bulk discount in a blog post; ask, and get it in writing with the GST invoice terms.

The store shows whether a size is in stock, not how many units are on the shelf. If your gate passes and you need three more packs of the same oil on the same day, confirm the count on WhatsApp before you promise a customer a delivery date. Ask at the same time whether the packs will come from one production batch; the product pages do not publish batch information, so this is a question to ask, not a fact we can state here.

Five 1 kg packs vs ten 500 g packs · CSI live pricing, 25 September 2026
For these two oils 1 kg is the cheaper unit; check yours
Oil 5 × 1 kg 10 × 500 g Difference Candles at 8%
Citrus Lemon ₹14,160.00 ₹14,200.00 500 g packs ₹40.00 dearer 416
British Rose ₹15,340.00 ₹15,930.00 500 g packs ₹590.00 dearer 416

Why would anyone buy ten 500 g packs? Storage. A 1 kg bottle opened in week one and emptied in month three spends months with growing air space above the oil; a 500 g pack is opened later and emptied sooner. For Citrus Lemon the smaller packs cost ₹40.00 more across 5 kg, which is cheap if lane C shows your storage matters. For British Rose it is ₹590.00, which is worth avoiding unless it does. On several other CSI oils a 1 kg costs ₹1.00 more than two 500 g packs, so the choice is almost free there; on Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood the 1 kg is dearer per gram than the 500 g. Read the price table for your oil rather than assuming.

The oil is the smaller part of the bill

Worked example: 416 candles of 150 g at 8% from five packs of Citrus Lemon. Wax is 57,408 g of CSI 464, jars are the 150 g Clear Glass Jar with Golden Lid, wicks are Eco C1.

What a 5 kg oil order commits · worked example, CSI live pricing 25 September 2026
₹85,013.62 of materials; the oil is 16.7%
Line Quantity Cost
Citrus Lemon, five 1 kg packs 5,000 g ₹14,160.00
Luxury Soy Wax CSI 464 at ₹0.51 per gram (10 kg price) 57,408 g ₹29,128.82
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) at ₹94.40 each 416 jars ₹39,270.40
Eco Candle Wicks Thin (C1) at ₹5.90 each 416 wicks ₹2,454.40
Total 416 candles ₹85,013.62 (₹204.36 per candle)

Excluding labour, freight, packaging and GST. The point of the table is not the total; it is that a fault found after pouring wastes the jars and wax too. A fault found in the gate wastes eight candles.

Argued against our own interest: we would sell five 1 kg packs today if you asked. Buy one. If the oil fails lane A, B or C, the four packs you did not buy are ₹11,328.00 of Citrus Lemon you are not holding. At today's listed prices, two orders cost no more per gram than one; prices can change, so confirm them when you order the balance. Waiting costs you the time the gate takes, and little else.

Deciding which of several oils deserve bulk at all is a range question, covered in the guide to choosing which oils deserve 1 kg inventory; this page assumes you have already chosen the oil.

Test A: the repeat production batch

A test melt is small, quick and watched. A production melt is big, slow and interrupted. Test the second kind.

Pour two batches from pack #1 at the size you will actually produce, on different days. If you produce 20 candles at a time, that is 240 g of oil and 2,760 g of wax per batch, weighed on a scale, with add and pour temperatures logged on a thermometer against your wax page (CSI 464 states a pour temperature of 80°C–90°C). Change nothing else from the recipe that passed the 1 kg gate: same wax, wick, jar, load, stirring time.

What to pull, and when to judge

From each batch pull three candles: the first poured, one from the middle, and the last. The last candle from a big jug has sat hot the longest, and if anything is going to differ, it is often that one. Label the base with batch, position and date. Keep the rest of the batch for sale only if the pulled candles pass; until then it is stock on hold.

Burn the six pulled candles at day 14, one per session, in the same closed room you used for the 1 kg gate, blind, scored at the doorway at 30 minutes, 1 hour and 2 hours on a 1 to 5 scale. Log the hour-3 melt pool too. How to run a fair hot-throw session is set out in How to Test Fragrance Oil Hot Throw Before Buying It in Bulk.

Test A decision rule · editorial judgement
Six pulled candles against the approved gate sample
Result Reading Next move
All six within one point of the approved sample; pools alike Your process reproduces the test at production scale Pass A. Go on to B and C.
Last-poured candles weaker than first-poured Hold time or temperature drift in the big jug; not an oil fault Shorten the hold, pour faster or split the melt; repeat A
Batch 2 weaker than batch 1 throughout Something changed between days: wax bag, wick pack, load, room Check the log line by line; repeat the batch that differed
All six weaker than the gate sample Scale-up issue or a gate sample judged at a different age Compare ages first; then the process fixes in the small-test-versus-bulk post
Colour and surface, too
Photograph each pulled candle on day 1 and day 14 against a white card in the same light. The 1 kg gate watched one candle; a production batch shows whether colour and surface stay consistent when forty jars cool on a crowded table. Sweating on the last-poured candles only points to process, not oil.

Test B: does the next pack match the one you approved?

Five packs are five chances for the oil to differ. Test the second one before you buy the other three.

On the day you open pack #1, fill two 12 ml attar bottles to the neck, cap them, label them "retain · oil · pack #1 · date", and put them in a dark cupboard. They cost ₹36.00 each. Do not open them until the comparison.

Order pack #2 about three weeks into the gate. On the day it arrives, and before it goes near a production jug, run a triangle test on smell strips: three strips, two dipped in one sample and one in the other, coded so the smeller does not know which is which. The smeller's job is to pick the odd one out. If your panel of two or three people cannot pick it more often than chance (one in three) across a few rounds, the packs are, for your purposes, the same oil. Then pour one candle from pack #2 beside one from pack #1, same melt, same everything, and burn both at day 14.

Reading the 30 October comparison · three samples, two questions
R = sealed retain from pack #1 · O = opened pack #1 · N = new pack #2
R vs N (lot) R vs O (storage) What it means Action
Same Same New pack matches; your storage is holding Pass B and C, pending the day-14 candle pair
Different Same The new pack differs from the one you approved Stop. Send CSI your pack dates on WhatsApp before ordering more
Same Different The oil changed in your storage, not at the supplier Fix storage (see Test C) or buy smaller packs; lot is fine
Different Different Unclear; possibly both Repeat with fresh strips and a second smeller before deciding

Colour matters here too: pour a little of R and N side by side into two clean clear glass bottles against white paper. Oils can vary in colour between lots without any change in scent, and colour in the oil does not always show in the wax, but a visible difference is a reason to pour the candle pair before deciding, and to ask.

An honest limit: we cannot tell you from a product page whether two 1 kg packs come from one production batch, and we are not going to promise it here. What we can do is answer on WhatsApp when you ask before ordering, and share MSDS and IFRA documentation on request. The retain and the triangle test are your own evidence, whoever your supplier is.

Ask on WhatsApp about batch before ordering pack #2 if lot consistency matters to your range.

Test C: storage over the months 5 kg will last

The 1 kg gate tests a fresh bottle. By month four of a 5 kg order, you are pouring from one that is not.

CSI's product pages do not state a shelf life for fragrance oils, and this page will not invent one. What you can test is whether your storage, in your workshop, over the months you will take to use 5 kg, changes the oil enough to matter. Start by working out how long that is.

How long 5 kg lasts · 150 g candles at 8% (12 g each)
Months of cover = 5,000 g ÷ (candles a month × 12 g)
Candles a month in this scent Oil a month 5 kg lasts Our reading (judgement)
40 480 g 10.4 months Long enough to span summer and monsoon; storage lane matters most
100 1,200 g 4.2 months A season or so; retain checks at month 2 and month 4
200 2,400 g 2.1 months Short; the opened pack rarely sits long

If you sell 40 candles a month in one scent, you will use about 2.88 kg in six months. In our judgement, if 5 kg would take you much longer than six months to pour, buy it in two orders. At listed prices the per-gram cost at 1 kg does not change with the number of packs, so buying it all at once mainly saves a delivery.

Running lane C

Store pack #1 the way you will store all five: cap tight after every use, out of direct sun, away from the melter and the window. Indian summers (roughly April to June) and the monsoon months (roughly June to September) are when workshop conditions swing most; note the room if you can. On the comparison day, strip the sealed retain (R) against the opened pack (O), blind, as in Test B, and pour a candle from O beside one from N. If O and R cannot be told apart and the candle pair scores alike at day 14, your storage is fine for the period tested. It tells you nothing about longer periods; repeat the strip check every two months while the order lasts.

Headspace, in practice
As a 1 kg bottle empties, the air above the oil grows. Many makers decant a working bottle and keep the rest sealed; others buy 500 g packs for exactly this reason. For Citrus Lemon, ten 500 g packs cost ₹40.00 more than five 1 kg; the retain test tells you whether that ₹40.00 is worth spending.

The dated plan and what the gate costs

A worked schedule starting from 25 September 2026, assuming the 1 kg gate has already passed and delivery within a few days (confirm dispatch on WhatsApp; it varies by location). Worked example uses Citrus Lemon, CSI 464, the 150 g clear jar and Eco C1 wicks.

1
25 September — buy pack #1 and the retain bottlesOne 1 kg pack of the oil that passed the 1 kg gate (₹2,832.00 for Citrus Lemon) and a pack of 12 ml retain bottles (₹360.00). Request MSDS and IFRA documentation on WhatsApp at the same time.
2
2 October — open pack #1, fill two retains, pour batch 1Fill two 12 ml retains to the neck before the first pour. Pour a full production batch (20 candles: 240 g of oil, 2,760 g of wax). Pull first, middle and last.
3
9 October — pour batch 2Same recipe, a different day, a fresh wax melt. Pull first, middle and last. Log everything, including room temperature.
4
16 and 23 October — burn the pulled candles at day 14; order pack #2Batch 1's three on 16 October, batch 2's on 23 October, blind, one per session. If A passes, order pack #2 on 23 October (₹2,832.00).
5
30 October — the three-way comparisonStrips: R vs N (Test B) and R vs O (Test C), triangle-style. Pour one candle from N and one from O in the same melt.
6
13 November — burn the pair; order the balance or stopBoth candles at day 14. If A, B and C all pass, order the remaining three packs (₹8,496.00 for Citrus Lemon) or ask on WhatsApp for a quote on the balance. If any lane fails, you hold two packs (₹5,664.00), both already in production, not five.
What the 5 kg gate consumes · worked example, CSI live pricing 25 September 2026
₹1,994.44 of materials, 2.3% of the ₹85,013.62 bill it protects
Item Used Value
Citrus Lemon oil from packs #1 and #2 (8 burned candles × 12 g) 96 g ₹271.87
CSI 464 wax (8 × 138 g) 1,104 g ₹560.17
Clear jars, 150 g 8 ₹755.20
Eco C1 wicks 8 ₹47.20
Attar bottles 12 ml, pack of 10 1 pack ₹360.00
Total 8 candles burned ₹1,994.44

The oil in the gate is not extra spend: it is the first 96 g of the 5 kg you meant to buy. The unpulled candles from batches 1 and 2 (34 of the 40) are saleable once they pass. Excluding labour, freight, packaging and GST.

Diwali, 8 November 2026

Diwali falls on 8 November 2026, 44 days after these prices were checked, and five days before this schedule's decision date. If your oil has passed the 1 kg gate, Diwali stock does not need the 5 kg order at all: batches 1 and 2 are Diwali candles once their pulled samples pass, and packs #1 and #2 cover 166 candles at 8%. If you need more before Diwali, buy a third single pack and treat it as part of lane B. What we would not do is order five packs now to "save time"; the time the gate takes is the point.

Gate passed on 13 November? Ask for the balance on WhatsApp: three 1 kg packs of the same oil, stock confirmed, batch question answered, GST invoice and a dispatch date. Christmas (25 December 2026) production can then run from matched packs.
WhatsApp a 5 kg quote

What to buy for a 5 kg programme

Two staple oils that suit a 5 kg programme on price and stock, then the two non-oil purchases the gate needs. Oils are chosen on stated candle load, price per gram at 1 kg, and every size in stock on 25 September 2026, not on throw, which CSI has not measured. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
citrus · high-volume staple · lowest per gram at 1 kg
Citrus Lemon Fragrance Oil
If any oil in a small business earns a 5 kg order, it is a staple you pour every week, and this is the one we would model first. The page describes "zesty lemon and lime top notes, bright grapefruit and orange heart, and a tangy mandarin finish", states "candles (6-10%)", and says to "Cure soy wax candles for 48-72 hours before burn testing". Its "Strong throw" wording is the page's claim, not a CSI measurement. At ₹2.83 per gram its 1 kg was the lowest per-gram 1 kg price of any oil in stock on 25 September 2026, and every size is in stock. Limitation: the notes are all top and heart with no stated base, and bright citrus is the character we would watch hardest in the storage lane (judgement); run lane C honestly rather than assume.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹81.42 ₹5.43 1
50 gm ₹170.00 ₹3.40 4
100 gm ₹300.00 ₹3.00 8
500 gm ₹1,420.00 ₹2.84 41
1 kg ₹2,832.00 ₹2.83 83
Five 1 kg packs: ₹14,160.00 for 416 candles at 8%. Oil per candle falls from ₹40.80 (50 g) to ₹33.98 (1 kg). Buy Citrus Lemon 1 kg
2
rose · high-volume staple · wedding and gifting ranges
British Rose Fragrance Oil
A floral staple for wedding favours and gifting, where one scent often runs to hundreds of jars. The page states "candles (up to 10% soy, up to 6% paraffin)" and describes "fresh, dewy rose petals with subtle green undertones and a soft floral finish". The captured page text does not state a cure time or a vanillin figure, so test at day 3, 7 and 14 as practice and run your own colour check in lane A. The 1 kg is 27.8% cheaper per gram than the 50 g, and ₹118.00 cheaper than two 500 g packs, where many CSI oils show no gap at all. Limitation: "fresh" and "dewy" describe the top; with only "a soft floral finish" named at the base, judge the burn at hour two as well as hour one.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹94.40 ₹6.29 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹342.20 ₹3.42 8
500 gm ₹1,593.00 ₹3.19 41
1 kg ₹3,068.00 ₹3.07 83
Five 1 kg packs: ₹15,340.00. Ten 500 g packs would cost ₹590.00 more. Buy British Rose 1 kg
3
retain samples · the non-oil fix · lanes B and C
Attar Bottles (3 ml, 6 ml, 12 ml)
The cheapest insurance in a 5 kg order. Lanes B and C both need a sealed sample of the oil you approved, taken on the day you opened the first 1 kg, filled to the neck and kept dark. Without it you are comparing a new pack with your memory. The 12 ml size gives enough for several smell strips per check. The page presents these as bottles for attars and samples; it states no material compatibility data for candle fragrance oil, so fill one, check the seal after a week, and label each with oil, pack number and date. Limitation: a 12 ml retain is a strip reference, not enough oil to pour a 150 g candle at 8%.
Size Price Per unit What it covers
3 ml, pack of 10 ₹180.00 ₹18.00 smell-strip reference only; too small to pour a candle
6 ml, pack of 10 ₹300.00 ₹30.00 strip reference for up to ten lots
12 ml, pack of 10 ₹360.00 ₹36.00 our pick: two retains per lot, five lots per pack
One 12 ml retain costs ₹36.00. Two per lot, for the life of a 5 kg order. Buy retain bottles — from ₹180.00
4
wax · the other half of the 5 kg decision
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
A 5 kg oil order at 8% commits you to 57,408 g of wax, about 5.7 ten-kilogram bags, and the gate must be run in the wax you will produce in. The page states a pour temperature of 80°C–90°C, fragrance load "up to 10%", "Low frosting, minimal blooming" and "excellent glass adhesion". The 10 kg is priced at ₹0.51 per gram, the same per gram as the 1 kg and 5 kg (flat from 1 kg up). Limitation: its 10% ceiling governs any oil in it, whatever the oil page allows, and a change of wax part-way through a 5 kg order resets lane A.
Size Price Per unit What it covers
500 g ₹260.00 ₹0.52 per gram three test candles at 138 g
1 kg ₹507.40 ₹0.51 per gram seven test candles
5 kg ₹2,537.00 ₹0.51 per gram a 20-candle batch with room to spare
10 kg ₹5,074.00 ₹0.51 per gram 72 candles at 138 g; six bags cover a 5 kg oil order
Wax for 416 candles: ₹29,128.82 at the 10 kg price, twice the oil bill. Buy CSI 464 — from ₹260.00
When the right purchase is smaller: if your scent sells fewer than about 40 candles a month, 5 kg is more than 10.4 months of stock; buy 1 kg at a time and repeat lane B with each new pack instead. Nothing on this page makes a 5 kg order the right answer for every oil in your range.
The CSI principle
Buy 5 kg as two packs and a decision, not five packs and a hope.
The first two 1 kg packs are both production stock and the evidence. The last three are bought only when batches, packs and storage have all agreed.
"The first kilogram proves the oil. The second proves the supplier. Your storage proves the rest."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the oils, wax, jars, wicks and bottles named here, and does not sell finished candles. This page tells you to buy one 1 kg pack when you came to buy five, and to consider smaller packs even where they cost more. A customer whose fifth pack matches the first comes back for the sixth.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every size shown in the pick cards is in stock on that date, and any that was not would be flagged as out of stock. Loads, cures, notes and throw wording are quoted from product pages; where a page is silent (shelf life, batch information, cure on British Rose), we say so.

The gate design, the triangle test, the pull positions, the six-month judgement and the schedule are editorial method; CSI has no measured throw, stability or lot-variation data. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

What tests should I do before buying fragrance oil in bulk for candles?
Pass a 1 kg gate first (cured burn, wick, colour, sweating, two-week stability, cost per candle). For 5 kg add three: two real production batches burned at day 14, a blind comparison of a second pack against a sealed retain sample, and a storage check on the opened pack.
Does CSI sell 5 kg fragrance oil?
The largest listed oil size is 1 kg, so 5 kg means five 1 kg packs at the listed price or a bulk quote on WhatsApp (+91 7397976926). Ask at the same time about stock of five packs, batch and dispatch.
Is 5 kg of fragrance oil cheaper than five 1 kg bottles?
At listed prices they are the same thing: five 1 kg packs. Any bulk rate is quoted on WhatsApp. For Citrus Lemon, ten 500 g packs cost ₹40.00 more; for British Rose, ₹590.00 more. On some CSI oils the two routes cost the same or differ by ₹1.00 per kilogram, so check your oil's price table.
How many candles does 5 kg of fragrance oil make?
In 150 g candles, 555 at 6%, 416 at 8% and 333 at 10%, with load as a percentage of total candle weight. At 8% those 416 candles also need 57,408 g of wax.
How do I check a new batch of fragrance oil matches my old one?
Keep a sealed retain from the pack you approved. When a new pack arrives, run a blind triangle test on smell strips (two of one, one of the other; pick the odd one), then burn a candle from each at day 14. If the panel cannot pick the odd strip and the candles score alike, it matches.
How long can I store fragrance oil before using it in candles?
CSI's product pages do not state a shelf life, so we will not give one. Test your own storage: compare the opened pack with a sealed retain every two months, and if 5 kg would take you well over six months to use, buy it in two orders.
Your 5 kg gate
Two 1 kg packs, one pack of retains, seven weeks.
Pour two real batches, compare the second pack with a sealed retain, check the opened pack against the same retain, and order the other three packs on 13 November only if all three agree. The gate consumes about ₹1,994.44 of materials, and the oil in it was part of the 5 kg anyway.
Start with one 1 kg pack Ask about five packs on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the 5 kg gate for CSI's commercial troubleshooting cluster: what a 5 kg order adds to the 1 kg gate (repeat production batch, second-pack consistency, storage), how 5 kg is bought when the largest listed size is 1 kg, what it commits, and a dated seven-week plan.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — British Rose Fragrance Oil, Citrus Lemon Fragrance Oil, Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Avanthi Cheeli, Arshad Shaikh, Jaya Sawlani, Dipali Sable, Monika Deep. The reviews from Emma Bechara are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Citrus Lemon 15 g ₹81.42, 50 g ₹170.00, 100 g ₹300.00, 500 g ₹1,420.00, 1 kg ₹2,832.00; British Rose 15 g ₹94.40, 50 g ₹212.40, 100 g ₹342.20, 500 g ₹1,593.00, 1 kg ₹3,068.00; all in stock. Attar Bottles 3 ml ×10 ₹180.00, 6 ml ×10 ₹300.00, 12 ml ×10 ₹360.00. Luxury Soy Wax CSI 464 500 g ₹260.00, 1 kg ₹507.40, 5 kg ₹2,537.00, 10 kg ₹5,074.00. Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00, pack of 20 ₹1,888.00. Eco Candle Wicks Thin (C1) pack of 10 ₹59.00. Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Pen Thermometer ₹354.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals. Range counts (102 oil listings, 101 with a 1 kg size, 82 with the 1 kg in stock) are from CSI's catalogue on the same date.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (6% = 9 g oil, 8% = 12 g, 10% = 15 g); candle counts are whole candles. Months of cover assume one scent at a steady monthly volume. Wax ceilings and temperatures are as stated on the wax page (formulation limits, not regulatory limits). The gate design, triangle test, decision rules, six-month judgement and dated schedule are editorial method and worked examples. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.
Back to blog