Oud and Leather-Style Fragrance Oils for Masculine Candles
Aktie
Does CSI sell a leather fragrance oil? One, and only just. Leather is available only through one brand-inspired leather-style listing (pick 6 below); only its 50 g is in stock (₹667.00), and the 100 g and 1 kg are out of stock. It is a perfume-grade oil with no candle load stated. If leather is central to your range, plan around that.
Which oud should I test first? The two ouds with a stated candle load and a 50 g size that sit furthest apart: Dark Vanilla Oud (sweet, cardamom, amber) and White Royal Oud (saffron, rose, sandalwood). Add Midnight Bakhoor Royale for smoke.
What does a full oud-and-leather flight cost? ₹2,206.00 for Dark Vanilla Oud 50 g, White Royal Oud 50 g, Midnight Bakhoor Royale 100 g and the leather-style oil 50 g. Add Woody Oud 50 g and it is ₹2,477.40.
Five kinds of oud, and what leather means in wax
Oud (agarwood) is, in our judgement, among the most prestigious notes in masculine and unisex perfumery across India and the Gulf, and a note many candle brands borrow. In fragrance oils it almost never appears alone: it is framed by something that makes it wearable, and that frame decides what the candle smells like. Plain woods (cedar, sandalwood, vetiver and the woody oud that bridges into them) are sorted in Woody Masculine Fragrance Oils for Candle Making. Here we deal with oud as a style, with smoke, and with leather.
Woody oud — the dry entry point
Oud framed by other woods and patchouli, with little sweetness. CSI's Woody Oud Fragrance Oil is "citrus and spice top notes opening into rich oud and patchouli heart, settling into warm woody notes, amber, and musk", with a stated load of 6–10% for candles. It is the least expensive oud per gram and the natural bridge between a woody range and an oud range.
Sweet or gourmand oud — the crowd-pleaser
Oud softened with vanilla, amber and warm spice. It reads rich rather than challenging, which in our judgement makes it the most approachable oud for people who think they do not like oud. CSI's version is Dark Vanilla Oud: "opening with vanilla and spicy cardamom, deepening into exotic oud and deep amber, and settling into warm musk and woody cedar".
Rose-saffron oud — the polished one
A structure widely associated with modern Middle Eastern-style perfumery: saffron and rose around oud, over sandalwood and ambergris. It reads refined and a little formal. CSI has one: White Royal Oud, with a stated candle load. Its nearest relative in the fine-perfume range, Royal Oud Fragrance Oil, is a rose oud without saffron: its page lists bergamot, pink pepper, oud, rose, cedarwood, sandalwood, ambergris and musk, and states no candle load.
Smoky bakhoor — the incense end
Bakhoor is the tradition of scenting a home with smouldering resin-soaked wood chips. Fragrance oils in this style put incense, resin and smoke around oud. CSI has three in its bakhoor-style set (Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale, Smoked Rose Royale) plus Sacred Sandal Ember, which puts incense smoke around sandalwood. The Sultan's Smoke page says it is "inspired by traditional Middle Eastern bakhoor": a style, not a brand. None of these pages states a candle load.
Amber oud — the opulent top tier
Oud buried in resins, spice and golden amber, the heaviest and most expensive oud style. Amber Oud Royal "opens with rich resins and spices, unfolds into smoky oud and lush florals, and lingers with golden amber, creamy sandalwood, and dark musk". Lavender Oud is a lighter, aromatic cousin (lavender, bergamot, clary sage over oud). Both sit in the fine-perfume collection and state no candle load.
Leather — suede, not saddle
Leather in perfumery runs from soft suede (powdery, floral, a little sweet) to hard birch-tar leather (smoky, like a new saddle or boots). CSI's only leather-style oil is the soft kind: its page describes "warm, aromatic cardamom", "a supple suede-leather heart softened by jasmine sambac and powdery violet" and a dry-down of "patchouli, amber, and moss". No CSI oil is listed as a birch-tar or smoky leather on 24 September 2026 (one perfume-grade inspired listing has a smoky birch heart, but its page presents it as a fruity chypre, not a leather). If your customers mean saddle and smoke when they say leather, the nearest you can get is a smoky bakhoor oil, and that is a substitute, not a leather.
Every CSI oud by price tier
Three things decide the tier: per-gram price, whether the page states a candle load, and which sizes you can actually buy today. The per-gram figures below are at the largest size in stock; the full masculine per-gram ladder, and when perfume-grade oils make sense at 1 kg, is in Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India.
| Tier | Oil | Facet | Sizes in stock | Per gram (largest in stock) | Candle load on page |
|---|---|---|---|---|---|
| Entry | Woody Oud Fragrance Oil | woody | 15 g to 1 kg | ₹4.53 | 6-10% |
| Entry | Dark Vanilla Oud | sweet | 15 g to 1 kg | ₹5.69 | 6-10% |
| Mid | Royal Oud Fragrance Oil | rose, smoky-woody (no saffron listed) | 500 g, 1 kg (100 g out of stock) | ₹6.40 | Not stated |
| Mid | Sultan's Smoke | bakhoor | 100 g to 1 kg | ₹8.00 | Not stated |
| Mid | Midnight Bakhoor Royale | bakhoor | 100 g to 1 kg | ₹8.00 | Not stated |
| Mid | Smoked Rose Royale | bakhoor, rose | 100 g to 1 kg | ₹8.00 | Not stated |
| Mid | White Royal Oud | rose-saffron | 15 g to 1 kg | ₹8.10 | 6-10% |
| Top | Amber Oud Royal | amber | 100 g to 1 kg | ₹11.64 | Not stated |
| Top | Lavender Oud | aromatic | 100 g to 1 kg | ₹12.00 | Not stated |
| — | Regal Royal Oud | saffron, oud, cedar, sandalwood | None: out of stock on 24 September 2026 | — | Not stated |
One more oud product sits in the fine-perfume collection: Pure Hindi Oud Oil 1 g at ₹7,000.00. It is sold by the gram as an oud oil, not as a candle fragrance oil, so it is left out of this table and the tiers.
Three pricing facts to act on
1. Lavender Oud's 500 g is dearer per gram than its 100 g and 1 kg. The 500 g is ₹6,200.00 (₹12.40/g); the 100 g is ₹1,200.00 (₹12.00/g), so five 100 g packs cost ₹6,000.00, ₹200.00 less than one 500 g. The 500 g is 3.3% dearer per gram.
2. The bakhoor-style trio is priced almost flat. Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale and Smoked Rose Royale are ₹799.00 for 100 g, ₹3,999.00 for 500 g and ₹7,999.00 for 1 kg: ₹7.99 to ₹8.00 per gram whichever you buy. There is no bulk saving, so buy the size you will use.
3. Royal Oud has no small size in stock. Its 100 g is out of stock on 24 September 2026, so the smallest buy is 500 g at ₹3,300.00. The 1 kg is 3.0% cheaper per gram than that. If you want to test it before committing, ask on WhatsApp when the 100 g returns, and test White Royal Oud meanwhile.
The six picks
Ranked by what we can show: whether a candle load is stated, which sizes are in stock, per-gram price and how clearly the stated notes express each facet. We have no throw data and do not rank these by strength; which masculine oils are structurally heaviest and how to wick dense oils is the job of Strong Masculine Fragrance Oils for Candles. Candle counts assume a 150 g candle at 8% (12 g of oil).
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹7.00 | 1 |
| 50 gm | ₹320.00 | ₹6.40 | 4 |
| 100 gm | ₹590.00 | ₹5.90 | 8 |
| 500 gm | ₹2,845.00 | ₹5.69 | 41 |
| 1 kg | ₹5,691.00 | ₹5.69 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15gm | ₹130.00 | ₹8.67 | 1 |
| 50gm | ₹420.00 | ₹8.40 | 4 |
| 100gm | ₹810.00 | ₹8.10 | 8 |
| 500gm | ₹4,051.00 | ₹8.10 | 41 |
| 1kg | ₹8,103.00 | ₹8.10 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 100 g | ₹699.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹6.99 | Out of stock |
| 500 g | ₹3,300.00 | ₹6.60 | 41 |
| 1 kg | ₹6,400.00 | ₹6.40 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 100g | ₹799.00 | ₹7.99 | 8 |
| 500g | ₹3,999.00 | ₹8.00 | 41 |
| 1kg | ₹7,999.00 | ₹8.00 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 100g | ₹1,299.00 | ₹12.99 | 8 |
| 500g | ₹5,999.00 | ₹12.00 | 41 |
| 1kg | ₹11,640.00 | ₹11.64 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 50g | ₹667.00 | ₹13.34 | 4 |
| 100g | ₹1,335.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹13.35 | Out of stock |
| 1kg | ₹13,348.00 — Out of stock on 24 September 2026 | ₹13.35 | Out of stock |
Leather: the honest reality
We would rather you knew this before you print labels. CSI's leather coverage is a single perfume-grade listing, and only its smallest size is in stock. At 8% in a 150 g candle, 50 g makes four candles; a proper three-load test (6%, 8%, 10%) uses 36 g and leaves one retest candle. That is enough to decide whether you like it. It is not enough to launch a leather candle, and there is no second leather oil to fall back on.
| Question | Answer |
|---|---|
| Sizes in stock | 50 g (₹667.00) only; 100 g (₹1,335.00) and 1 kg (₹13,348.00) out of stock |
| Per gram | ₹13.34 at 50 g, the dearest masculine oil on this page |
| Candle load | Not stated. The 25% / 20% / 15% figures on the page are perfume and solid-perfume rates |
| Candles from 50 g at 8% | 4 (a three-load test plus one retest) |
| Oil per 8% candle | ₹160.08 |
| Style | Soft suede with cardamom, jasmine, violet, patchouli, amber and moss. Not birch-tar or smoky leather |
| Label name | Your own. Never the brand in CSI's listing name |
What to do if you need leather at scale
First, ask on WhatsApp when the 100 g and 1 kg are expected back; do not assume a date. Second, if you launch before then, launch leather as a numbered limited edition of a few candles rather than a core scent, so a stock gap does not become a customer complaint. Third, if the brief is really "dark, smoky, masculine" rather than "leather" specifically, test Midnight Bakhoor Royale or Sultan's Smoke instead: smoky, resinous and in stock at 100 g to 1 kg. They are not leather, and your label should not call them leather.
Smoky bakhoor oils compared
Four CSI oils put smoke and incense at the centre. They are priced almost identically, none states a candle load, and they differ in what the smoke is wrapped around.
| Oil | Stated notes | Reads as (our judgement) | Sizes in stock | Oil per 8% candle, smallest size |
|---|---|---|---|---|
| Sultan's Smoke | "deep, smoky incense ... Rich oud, warm resins, and amber" | the most oud-forward smoke | 100 g, 500 g, 1 kg | ₹95.88 |
| Midnight Bakhoor Royale | spiced incense · oud wood, smoky resin · amber, musk, balsamic warmth | spicier, more balsamic | 100 g, 500 g, 1 kg | ₹95.88 |
| Smoked Rose Royale | dark rose petals · smoky bakhoor, soft spice · amber, musk, woods | rose-led; unisex rather than masculine | 100 g, 500 g, 1 kg | ₹95.88 |
| Sacred Sandal Ember | incense smoke, green herbal · creamy sandalwood, resins · amber, musk, woods | sandalwood with smoke | 500 g only (100 g and 1 kg out of stock) | ₹95.98 |
Testing oud without buying 500 g blind
Most ouds here are sold from 100 g or larger, and several state no candle load, so the test has to be economical and has to work inside the wax's own ceiling. How heavy resinous oils behave in soy over a longer cure is covered in Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles; this plan is about choosing between ouds and deciding whether leather earns a place.
What an oud or leather candle costs
Oil only, 150 g candle at 8% (12 g), at the smallest and largest sizes in stock on 24 September 2026.
| Oil | Tier | Smallest size in stock | Oil per candle there | Largest size in stock | Oil per candle there |
|---|---|---|---|---|---|
| Woody Oud | Entry | 50 g (15 g also listed) | ₹65.14 | 1 kg | ₹54.37 |
| Dark Vanilla Oud | Entry | 50 g (15 g also listed) | ₹76.80 | 1 kg | ₹68.29 |
| Royal Oud | Mid | 500 g | ₹79.20 | 1 kg | ₹76.80 |
| Midnight Bakhoor Royale | Mid | 100 g | ₹95.88 | 1 kg | ₹95.99 |
| White Royal Oud | Mid | 50 g (15 g also listed) | ₹100.80 | 1 kg | ₹97.24 |
| Amber Oud Royal | Top | 100 g | ₹155.88 | 1 kg | ₹139.68 |
| Lavender Oud | Top | 100 g | ₹144.00 | 1 kg | ₹144.00 |
| Leather-style oil | Top | 50 g | ₹160.08 | 50 g (only size in stock) | ₹160.08 |
Two whole candles, worked example
Dark Vanilla Oud at 8% in a 150 g candle: 12 g of oil at the 1 kg price (₹68.29) + 138 g of Premium Coconut Soy Wax CSI 468 at the 10 kg price (₹87.91, i.e. ₹0.64 per gram) + one Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) from the pack of 20 (₹94.40) + one Thin (C1) Eco Candle Wick (₹5.90) = ₹256.50. The same candle with the leather-style oil at the 50 g price is ₹348.29, ₹91.79 more. Both figures exclude labour, freight, packaging and GST. How a premium brand prices these into a retail range is covered in Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands.
For the Diwali and winter season (Diwali is 8 November 2026, 45 days after these prices were checked; Christmas is 25 December 2026), ouds and smoke oils are the natural gift-box scents. Corporate volume for several hundred candles, with batch maths, is covered in Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers, and the full masculine sampling sequence with budgets is in I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?.
For the wider masculine picture, the hub Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making sets oud and leather beside woods, tobacco, fougère and aquatic scents. For buying routes, perfume-grade sizes and documentation, see Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India. If Regal Royal Oud was the oil you wanted, ask on WhatsApp whether it is returning.
CandleMakingSuppliesIndia sells every oil named here and does not sell finished candles. This page still tells you that our only leather oil has its 100 g and 1 kg out of stock on 24 September 2026, that our most expensive ouds are the least documented for candles, and that one of our ouds is cheaper bought in 100 g packs than in its 500 g.
Every price, pack size and per-gram figure was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026. Out-of-stock sizes (Regal Royal Oud at every size, Royal Oud 100 g, the leather-style oil's 100 g and 1 kg, Sacred Sandal Ember 100 g and 1 kg) are flagged as out of stock on that date and are never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.
The facet groupings, tiers, "reads as" descriptions and test method are our judgement; CSI has no throw measurements for these oils. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Buy Masculine Fragrance Oils for Candle Making
- Woody Masculine Fragrance Oils for Candle Making
- Masculine Candle Fragrance Oils Wholesale in India
- Best Masculine Fragrance Oils for Soy Candles
- Luxury Masculine Fragrance Oils for Candle Brands
- Strong Masculine Fragrance Oils for Candles
- Bulk Masculine Fragrance Oils for Candle Manufacturers
- Best Fragrances for a Men's Candle Collection
- Where to Buy Premium Masculine Candle Fragrance Oils in India
- I Want a Masculine Candle Collection — Which Woody, Oud, Amber and Fresh Fragrance Oils Should I Sample?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Dark Vanilla Fragrance, Dark Vanilla Oud, Eco Candle Wicks, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Sacred Sandal Ember Fragrance Oil, Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Payal Patel, Urvashi Patel, Anonymous, Arminder Kaur, Subhankar Roy. The reviews from SUMAN BISHT are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: Woody Oud 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹453.12, 500 g ₹2,265.60, 1 kg ₹4,531.20; Dark Vanilla Oud 15 g ₹105.02, 50 g ₹320.00, 100 g ₹590.00, 500 g ₹2,845.00, 1 kg ₹5,691.00; White Royal Oud 15 g ₹130.00, 50 g ₹420.00, 100 g ₹810.00, 500 g ₹4,051.00, 1 kg ₹8,103.00; Royal Oud 100 g ₹699.00 (out of stock), 500 g ₹3,300.00, 1 kg ₹6,400.00; Amber Oud Royal 100 g ₹1,299.00, 500 g ₹5,999.00, 1 kg ₹11,640.00; Lavender Oud 100 g ₹1,200.00, 500 g ₹6,200.00, 1 kg ₹12,000.00; Sultan's Smoke, Midnight Bakhoor Royale and Smoked Rose Royale each 100 g ₹799.00, 500 g ₹3,999.00, 1 kg ₹7,999.00; Sacred Sandal Ember 500 g ₹3,999.00 (100 g and 1 kg out of stock); leather-style inspired listing 50 g ₹667.00, 100 g ₹1,335.00 and 1 kg ₹13,348.00 out of stock; Regal Royal Oud out of stock at every size. Premium Coconut Soy Wax CSI 468 10 kg ₹6,370.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 20 ₹1,888.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) 10 ₹59.00, Thick (C2) 10 ₹94.40. Per-gram figures are price divided by grams, to two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax); candle counts are floor(grams ÷ 12). Wax ceilings as stated by the wax pages (CSI 464 up to 10%, CSI 468 up to 13%, pour 58–60°C) are formulation limits, not regulatory limits. Perfume usage rates quoted on perfume-grade pages are not candle loads. Per-candle costs are worked examples and exclude labour, freight, packaging and GST. Cure guidance is common practice, not page data. Facets, tiers and "reads as" descriptions are editorial judgement. Diwali (8 November 2026) and Christmas (25 December 2026) are calendar dates.