Strong Cold Throw but No Hot Throw — Should I Change Fragrance Oil?
Aktie
What is the minimum test before switching? Four candles: two of your oil and two of one replacement, poured from one melt at the same load, wick, jar and cure, and burned as two blind pairs at day 7 and day 14. It uses 24 g of each oil.
What does it cost? Usually one 50 g replacement: ₹223.02 for Gardenia, up to ₹280.00 for Bergamot Amber. Add ₹153.40 for a C1/C2 wick bracket if you have not checked the pool.
Which CSI oils should I trial as replacements? Choose within the family of your weak oil, favouring a stated soy load and a named base. We suggest Gardenia for florals, Sandalwood for woods, Bergamot Amber for citrus and Roasted Coconut for gourmands.
- Straight answer: swap or keep?
- The swap decision in four questions
- Questions 1 and 2: what must be true before the oil is on trial
- Question 3: the minimum swap trial, four candles
- Which CSI oils to trial as replacements
- Question 4: what to do with the oil you already bought
- Replacement picks and the sachet route
- Swapping before Diwali, 8 November 2026
- Frequently asked questions
The swap decision in four questions
When a candle smells wonderful with the lid off and faint once lit, the oil looks guilty. It is the part you chose by smell, and the part that disappointed you by smell. But an oil swap is only a fix if the oil was the reason, and strong cold throw is not evidence either way. The decision tree above turns "should I change it?" into four questions with yes-or-no answers. Each one either sends you on or stops you with a cheaper action.
| Question | Exit | What you do | New spend |
|---|---|---|---|
| 1 · Candle-side checks passed? | No | Fix the pool, the cure or the room; do not swap | ₹153.40 for a C1/C2 bracket, or nothing |
| 2 · Load below the top of the allowed range? | Yes | Pour one candle at the top of the range | Nothing new; ₹172.34 of materials plus 15 g of your oil |
| 3 · Replacement wins blind? | No | Keep the oil; the wax or process is the limit | Nothing more on oil |
| 3 · Replacement wins blind? | Yes | Swap: repeat the winner once, then buy 500 g | The 50 g you already bought; 500 g after the repeat |
| 4 · More than 100 g of old oil left? | Yes | Put the old oil into unlit sachets | ₹588.82 for a six-cavity mould, plus wax |
The questions come in this order because each one is cheaper to answer than the next, and each can make the next unnecessary. There is no point trialling a replacement in a candle whose pool stops 1.5 cm short of the glass. The replacement will fail too, and you will have spent a bottle learning what a ₹59.00 pack of wicks would have told you. The order is editorial judgement, not a statistic; CSI has no measured throw data.
Questions 1 and 2: what must be true before the oil is on trial
Question 1 — has the candle passed its candle-side checks?
The oil is on trial only when three things hold. The pool reaches the glass by hour 3 to 4 (a commonly cited rule of thumb, not CSI data). The candle is at day 7 or later, ideally day 14, since several CSI oil pages state a soy cure of 48 to 72 hours and makers commonly judge at day 3, 7 and 14. And it is judged in a closed room of known size with the fan and AC off. How to take each measurement, and how to read a pool that falls short, is covered step by step in the cold-good, hot-weak diagnosis. This page only asks whether you have done it. If the answer is "no" or "not sure", stop here; the swap question is premature.
Why the explanation matters: cold throw comes from the whole solid surface at room temperature, sniffed at the rim, and does not depend on the wick. Hot throw depends on the pool, the time and the room. The plain explanation is in the cold-throw-versus-hot-throw hub. A candle can pass the first test brilliantly and fail the second for reasons that live entirely outside the bottle.
Question 2 — is your load below the top of the allowed range?
"Allowed" means the lower of two stated maxima: the oil page's candle maximum and your wax page's ceiling. Luxury Soy Wax CSI 464 states up to 10%; Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 state up to 13%. Other CSI waxes do not state a ceiling in the text we hold. These are formulation limits, not regulatory ones, and the maximum is not automatically the best load. But if you are at 6% in an oil whose page says "6-10%" and a wax that allows 10%, you have not yet asked the oil its best question.
| Oil | Oil page states | In CSI 464 (10%) | In CSI 468 or Chunks (13%) |
|---|---|---|---|
| Gardenia | "Up to 10% for soy wax candles" | 10% | 10% |
| Sandalwood | "up to 10% for soy" | 10% | 10% |
| Bergamot Amber | "6-10% for soy wax candles" | 10% | 10% |
| Roasted Coconut | "Use up to 10% for soy, paraffin, coconut and natural wax blends" | 10% | 10% |
If your current oil's page states no candle load, the wax ceiling is the only stated limit; stay inside it. A single candle at the top of the range answers question 2. Worked example in CSI 464 at 10%: 15 g of your oil, 135 g of wax (₹68.50), one jar (₹94.40) and one C2 wick (₹9.44), so ₹172.34 of materials besides the oil. Pour it beside a candle at your usual load, same everything else, cure both to the same day, and compare. If the top-of-range candle fixes the room, you have your answer without a new oil. Whether 8% or 10% is the right production load, and why going higher sometimes changes nothing, belong to the post on going from 8% to 10%.
Question 3: the minimum swap trial, four candles
This is the smallest test we would trust to convict an oil. It changes one variable, the oil, and holds everything else: same wax melt, same load, same wick (the one that passed question 1), same jars from the same pack, same pour day, same cure, same room. The control is your current oil. It is poured twice because a single candle cannot tell a weak oil from a bad pour. It is not the full isolation protocol that separates oil, wax, wick and process (How to Test Whether Weak Hot Throw Comes From the Oil, Wax, Wick or Process), and it is not a panel of many candidates (Best Fragrance Oils to Test When Your Soy Candles Have Weak Hot Throw). It answers one question: does this replacement beat my oil, here?
| Candle | Oil | Load | Wick | Burned |
|---|---|---|---|---|
| A1 | Your oil, 12 g | 8% (or your usual) | Your passing wick | Pair 1, day 7 |
| R1 | Replacement, 12 g | Same as A1 | Same size | Pair 1, day 7 |
| A2 | Your oil, 12 g | Same | Same size | Pair 2, day 14 |
| R2 | Replacement, 12 g | Same | Same size | Pair 2, day 14 |
Oil: 24 g of yours and 24 g of the replacement, which leaves 26 g in a 50 g bottle, enough for two more 8% candles if it wins. Wax: 552 g. Jars and wicks: four of each.
The one-point threshold is our judgement, not a standard. It is set high enough that a tired nose or a slightly different evening cannot produce a "win" by itself. If you run the pairs with two judges, both should agree.
| Item | What you use | New spend | Value consumed |
|---|---|---|---|
| Gardenia 50 g (replacement) | 24 g | ₹223.02 | ₹107.05 |
| Your wax (valued as CSI 464 at ₹0.51/g, 10 kg price) | 552 g | already owned | ₹280.08 |
| Your jars (valued as the 150 g clear jar, ₹94.40 each) | 4 jars | already owned | ₹377.60 |
| Your passing wick (valued as Eco C2, ₹9.44 each) | 4 wicks | already owned | ₹37.76 |
| Your current oil | 24 g | already owned | at your own price |
| Total | 4 candles | ₹223.02 | ₹802.49 (₹200.62 per candle) |
With the other replacements the new spend is the 50 g price: Sandalwood ₹271.40, Bergamot Amber ₹280.00, Roasted Coconut ₹247.00. If you have not yet bracketed the wick, add ₹153.40: ₹376.42 with Gardenia, ₹424.80 with Sandalwood, ₹433.40 with Bergamot Amber, ₹400.40 with Roasted Coconut. All figures exclude labour, freight, packaging and GST. For comparison, buying Gardenia's 500 g as a blind swap is ₹2,166.00, 9.7 times the trial bottle, and it would be wasted if question 1 had failed.
Which CSI oils to trial as replacements
A replacement should be as close as possible to what your customers liked, and structurally better placed to throw. Of the two, closeness matters first: a replacement that throws beautifully but smells like a different product is a new product, not a fix. So choose within the family of your weak oil, then prefer an oil whose page states a soy load (so it is meant for your wax) and names a base. Heavier base notes tend to hold on in a hot pool, while top-led oils tend to flatter the lid. That is a tendency that varies by oil; the family-by-family reasoning is in Why Do Some Fragrance Oils Give Better Cold Throw Than Hot Throw?.
| Your weak oil is… | First replacement to trial | Why, on the page | Also worth a look |
|---|---|---|---|
| A fresh or white floral | Gardenia, 50 g ₹223.02 | Up to 10% soy; creamy character; 48 to 72 hour soy cure; 0.2% vanillin stated | Jasmine, up to 10% soy, "slightly musky" |
| A bright citrus | Bergamot Amber, 50 g ₹280.00 | 6 to 10% soy; citrus top over an amber, musk and vanilla base | Lemongrass and Lime, 6 to 10%, "subtle cedarwood and soft musk base" |
| A woody, musky or "clean" scent | Sandalwood, 50 g ₹271.40 | Up to 10% soy; single-note wood; 0% vanillin stated; soy cure stated | Woody Oud, 6 to 10%, amber and musk base |
| A sweet, bakery or dessert scent | Roasted Coconut, 50 g ₹247.00 | Up to 10%; vanilla bean, tonka and sandalwood base; soy cure stated | Chocolate Fudge, 6 to 10% (100 g out of stock on 25 September 2026) |
| An aquatic or ozonic scent | Blue Ocean, 50 g ₹247.00 | Up to 10%; "driftwood and musk base"; 0% vanillin stated; soy cure stated | Ask on WhatsApp for alternatives in stock |
How to read this table. Every entry is a starting point for one side of a blind pair, not a promise. A named base is a reason to hope the oil holds on in a hot pool; it is not a measurement. Several of these pages carry throw wording ("Moderate to strong throw", "Strong throw"), and those are the pages' own claims. If your weak oil is a specific character we do not list, such as a fresh linen, a white tea or a leather beyond the one limited inspired listing, say so on WhatsApp. We will tell you honestly if CSI has nothing close.
Question 4: what to do with the oil you already bought
If question 3 says swap and you hold very little of the old oil, finish it in test pours and move on. If you hold more than 100 g, which is where our threshold sits (judgement: roughly eight 8% candles), stop and think before pouring it into candles you already know underperform. Worked example: 700 g left of a kilogram would make 58 more 8% candles of 150 g. That is 58 customers receiving a candle you have proved is weaker than your replacement. The money spent on that kilogram is sunk whatever you do. Pouring it into weak candles adds the cost of wax, jars and wicks, and of repeat customers, on top.
The sachet route: a product that runs on cold throw
A wax sachet is never lit. It hangs in a wardrobe, drawer or car and scents the air by evaporation from solid wax at room temperature, which is cold throw. An oil that impresses with the lid off but not in a melt pool is, by definition, strong at the one thing a sachet needs. Worked example: a 30 g sachet at 8% holds 2.4 g of oil and 27.6 g of wax (₹16.56 in Soy Pillar Wax at ₹0.60 per gram, 500 g price). So 700 g of leftover oil fills about 291 sachets. Stay inside your oil page's stated range; the Soy Pillar Wax page states no fragrance ceiling in the text we hold. Test a few before you make a batch, since sachet wax and surface area vary.
| Trial result | Old oil left | What we would do |
|---|---|---|
| Replacement wins both pairs | Under 100 g | Use it up in test pours; switch the candle line to the replacement |
| Replacement wins both pairs | Over 100 g | Switch the candle line; move the old oil into unlit sachets |
| Split or draw | Any | Pour the pair again before spending more; keep using the old oil meanwhile |
| Both weak | Any | Keep the old oil; the problem is wax or process, and a swap would not help |
Replacement picks and the sachet route
Four replacement oils, one per common family, and one non-oil product for the stock you already own. The oils were chosen on a stated soy load inside CSI 464's 10% ceiling, a named base or a single-note wood, a stated soy cure, the 50 g price and stock at every size on 25 September 2026. They were not chosen on throw, which CSI has not measured. Buy one, the one in your weak oil's family, not all four. Candle counts assume 150 g at 8%.
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹7.00 | 1 |
| 50 gm | ₹223.02 | ₹4.46 | 4 |
| 100 gm | ₹433.00 | ₹4.33 | 8 |
| 500 gm | ₹2,166.00 | ₹4.33 | 41 |
| 1000 gm | ₹4,332.00 | ₹4.33 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹93.22 | ₹6.21 | 1 |
| 50 gm | ₹271.40 | ₹5.43 | 4 |
| 100 gm | ₹502.68 | ₹5.03 | 8 |
| 500 gm | ₹2,513.40 | ₹5.03 | 41 |
| 1 kg | ₹5,026.80 | ₹5.03 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15 gm | ₹105.02 | ₹7.00 | 1 |
| 50 gm | ₹280.00 | ₹5.60 | 4 |
| 100 gm | ₹560.00 | ₹5.60 | 8 |
| 500 gm | ₹2,718.00 | ₹5.44 | 41 |
| 1 kg | ₹5,437.00 | ₹5.44 | 83 |
| Size | Price | Per gram | 150 g candles at 8% |
|---|---|---|---|
| 15g | ₹93.00 | ₹6.20 | 1 |
| 50g | ₹247.00 | ₹4.94 | 4 |
| 100g | ₹495.00 | ₹4.95 | 8 |
| 1kg | ₹3,999.00 | ₹4.00 | 83 |
| Size | Price | Per unit | What it covers |
|---|---|---|---|
| Wax Sachet Mould (6 cavities) | ₹588.82 | ₹98.14 per cavity | six sachets per pour, reusable |
| Soy Pillar Wax 500 g (companion) | ₹300.00 | ₹0.60 per gram | about 18 sachets of 30 g at 8% (27.6 g wax each) |
| Soy Pillar Wax 1 kg (companion) | ₹600.00 | ₹0.60 per gram | about 36 sachets of 30 g |
| Aroma Wax Sachet Making Kit (alternative) | ₹554.60 | one kit | one sachet mould, 250 g Soy Pillar Wax, twine, dye, dry flowers, a spatula and its own Sandalwood oil |
Swapping before Diwali, 8 November 2026
Diwali falls on 8 November 2026, 44 days after these prices were checked. A swap decision needs the four-candle trial (14 days to the second pair), then a 500 g order, a production pour and a production cure. Worked backwards from Diwali, with dispatch confirmed on WhatsApp rather than assumed, the dates below are the last sensible points for each step. If you miss the first one, the honest advice is not to swap for Diwali at all. Ship your current oil in the best candle you can make, with the wick fixed at question 1, and swap for Christmas on 25 December 2026.
| Latest date | Days from 25 Sep | Step |
|---|---|---|
| 30 September 2026 | 5 | Questions 1 and 2 answered; replacement 50 g in hand; pour A1, A2, R1, R2 |
| 7 October 2026 | 12 | Blind pair 1 (day 7) |
| 14 October 2026 | 19 | Blind pair 2 (day 14); decision; order 500 g if it won twice |
| 21 October 2026 | 26 | Production pour; 500 g at 8% makes 41 candles of 150 g |
| 4 November 2026 | 40 | Production day 14; spot-burn one; dispatch |
| 8 November 2026 | 44 | Diwali |
The repeat pour from step 6 fits between 14 and 21 October only if you pour it the day you decide and judge it at day 7 on the production day. That is tight, and it is the step makers skip under deadline. Skip it only if both blind pairs were clear wins.
CandleMakingSuppliesIndia sells the replacement oils, wicks, wax and moulds named here and does not sell finished candles. The decision tree on this page ends in "don't swap yet" at three of its four exits, and it tells you to use old stock in sachets rather than buy more. We would rather you bought one 50 g bottle for a fair trial than three kilograms of guesses.
Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026. Every oil size in the pick cards is in stock on that date, and the one out-of-stock size mentioned (Chocolate Fudge 100 g) is flagged. Loads, notes, cure, vanillin and throw wording are quoted from product pages; where a page is silent, we say so.
The question order, the one-point decision rule, the 100 g threshold and the choice of replacements are editorial judgement. CSI has no measured throw data for any oil. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.
Frequently asked questions
- Why Does My Candle Smell Amazing Unlit but Weak When Burning?
- My Candle Has Good Cold Throw but Weak Hot Throw — Is the Fragrance Oil the Problem?
- Can a Fragrance Oil Smell Strong in the Bottle but Perform Poorly in a Candle?
- How to Test Fragrance Oil Hot Throw Before Buying It in Bulk
- Should I Buy Fragrance Oil Based on How It Smells From the Bottle?
- Why Do Some Fragrance Oils Give Better Cold Throw Than Hot Throw?
- How to Compare Two Fragrance Oils for Actual Candle Performance
- What Should I Test Before Buying 1 Kg of a New Candle Fragrance Oil?
- Which Fragrance Oil Should I Buy If Hot Throw Is More Important Than Bottle Strength?
- My Soy Candle Smells Strong When Cold but I Can Barely Smell It After Lighting — What Should I Change First?
Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Gardenia Fragrance Oil, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Sandalwood Fragrance Oil, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles), Woody Oud Fragrance Oil. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Sraddha, Reena Bagal, Payal Patel, Subhankar Roy, Thenirvaofficial. The reviews from Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.
Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Gardenia 15 g ₹105.02, 50 g ₹223.02, 100 g ₹433.00, 500 g ₹2,166.00, 1 kg ₹4,332.00; Sandalwood 15 g ₹93.22, 50 g ₹271.40, 100 g ₹502.68, 500 g ₹2,513.40, 1 kg ₹5,026.80; Bergamot Amber 15 g ₹105.02, 50 g ₹280.00, 100 g ₹560.00, 500 g ₹2,718.00, 1 kg ₹5,437.00; Roasted Coconut 15 g ₹93.00, 50 g ₹247.00, 100 g ₹495.00, 1 kg ₹3,999.00 (no 500 g listed); Blue Ocean 50 g ₹247.00; all listed sizes of these oils in stock. Chocolate Fudge 100 g out of stock. Wax Sachet Mould (6 cavities) ₹588.82; Aroma Wax Sachet Making Kit ₹554.60; Soy Pillar Wax 500 g ₹300.00, 1 kg ₹600.00; Eco Candle Wicks C1 10 ₹59.00, C2 10 ₹94.40; Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.
Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax; 10% = 15 g + 135 g); candle counts are whole candles, floor(grams ÷ 12). Wax ceilings are as stated on wax pages (formulation limits, not regulatory limits). The 30 g sachet, the 700 g leftover and the one-point decision rule are worked examples or editorial judgement. Load, cure, notes, vanillin and throw wording are quoted from oil pages and are the pages' claims. Costs exclude labour, freight, packaging and GST.