Where to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils in Bulk in India

Where to Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils in Bulk in India

 

16 of 20 hotel-style oils orderable at 1 kg online Cheapest 1 kg in the hotel set: ₹3,327.60 GST invoice, MSDS and IFRA on request on WhatsApp
Hotel-style oils · bulk routes
Buy hotel-style fragrance oil in bulk the right way: store for clean 1 kg buys, WhatsApp for everything bigger.
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"Soy wax quality is the best, which ever products ordered were properly packed and delivered as early as possible, timely response to the inquiries. Good service"
Jaya SawlaniVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"The products are great and of premium quality. I am a permanent customer and will be … but the delivery charges are very high which is restricting me to purchase more…"
Manasa GNVerified buyer · Feb 2025
Premium Coconut Soy Wax
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality is good. Packaging was done right. Hope to get some discount in future for bulk buys"
Dipali SableVerified buyer · Aug 2024
Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles)
★★★★★
"all the materials are high quality and ultimate fragrance range"
Arminder KaurVerified buyer · Mar 2026
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Stock and prices verified 24 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ GST invoice available; MSDS and IFRA on request ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Collection Buying · Hotel-Inspired · Bulk Buying
Bulk is a choice between a checkout and a conversation. Here is which hotel-style oils you can order at 1 kg today, which ones are cheaper as 500 g packs, which you cannot get at depth, and how to place one order with invoice, dispatch date and documents.
16 of 20
hotel-style oils with a 1 kg in stock at the 500 g per-gram price or better (within ₹1.00) · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Where can I buy hotel-style fragrance oil in bulk in India? From CSI, two ways: order listed sizes up to 1 kg on the online store, or send your list on WhatsApp (+91 7397976926) for a quote covering several kilograms, GST invoice, dispatch date and MSDS / IFRA documents. You can use both for one order.

Which hotel-style oils can I order at 1 kg today? Of the 20 hotel-style oils we checked on 24 September 2026, 16 have a 1 kg in stock that costs the same as two 500 g packs, or less, or at most ₹1.00 more; 2 have a 1 kg that costs more than two 500 g packs; 2 have no 1 kg in stock. The full oil-by-oil check is below.

Is the 1 kg always the bulk price? No. Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood cost ₹1,699.20 more at 1 kg than as two 500 g packs, and several oils are priced flat per gram from 100 g. Check before you click.

How do I get a GST invoice and MSDS? Ask on WhatsApp with your GSTIN, delivery pincode and oil list. A GST invoice is available, and MSDS and IFRA documentation are provided on request.
The short answer
Online store: best for listed sizes up to 1 kg of in-stock oils, when the 1 kg is the cheapest per gram and you know exactly what you want.
WhatsApp quote: best for several kilograms, mixed orders, oils whose 1 kg is out of stock or dearer, and anything that needs a GST invoice, documents or a confirmed dispatch date.
The check: 1 kg in stock? 1 kg dearer than 2 × 500 g? Order large or needing documents? Three questions per oil decide the route.
Worked order: 4 kg of four hotel-style oils costs ₹22,399.00 bought the right way, ₹1,699.20 less than the first draft, and ₹2,191.20 less than buying it in 100 g bottles.
Which route for each oil? A three-question check Run it per oil on the day you order. Counts are for the 20 hotel-style oils checked on 24 September 2026. 1 · Is the 1 kg in stock on the product page? No: is the 500 g in stock? 2 oils had no 1 kg in stock 2 · Yes: is 1 kg dearer than 2 × 500 g by over ₹1.00? 2 oils: yes NO YES 500 g packs online + WhatsApp: when is 1 kg back in stock? Two 500 g online or ask on WhatsApp before ordering 1 kg YES 3 · No: order the 1 kg online, unless the order is large (below) NO Whole order several kg, mixed oils, or you need a GST invoice, MSDS / IFRA papers or a dispatch date? → send the full list on WhatsApp for one quote Flat-priced oils (same per gram from 100 g to 1 kg) save nothing at 1 kg; buy the size that matches your run. Stock and prices change: this is the state of CSI's live store on 24 September 2026, not a promise about tomorrow. Routes are CSI's own store and WhatsApp +91 7397976926; no other sellers are assessed here.
Three questions route each oil: whether its 1 kg is in stock, whether the 1 kg costs more than two 500 g packs, and whether the whole order is big enough, or formal enough, to need a WhatsApp quote. The counts come from the oil-by-oil table below.
Straight answer
Where do I buy hotel-inspired fragrance oils in bulk in India, and how do I place the order properly?
CSI sells hotel-style oils in listed sizes up to 1 kg on its online store and quotes larger or mixed orders on WhatsApp at +91 7397976926. Use the store for in-stock 1 kg bottles that are genuinely the cheapest per gram. Use WhatsApp when you are buying several kilograms, when a 1 kg is out of stock (Vetiver on 24 September 2026) or dearer than two 500 g packs (Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood), or when you need a GST invoice, MSDS and IFRA documentation or a confirmed dispatch date. Before you order anything, run the three-question check for each oil, confirm stock on the day, and send one consolidated list with your GSTIN and delivery pincode. For a worked 4 kg order, that discipline is worth ₹1,699.20 against a careless first draft.
One line: the store for clean 1 kg buys, WhatsApp for everything bigger, stranger or more formal, and a three-question check per oil before either.
The cleanest 1 kg buy in the hotel set: Cucumber Green Tea 1 kg is ₹3,327.60 (₹3.33 per gram), 5.7% below its 100 g price per gram, in stock on 24 September 2026. That is 83 candles of 150 g at 8%, at ₹39.93 of oil each.
Buy Cucumber Green Tea 1 kg — ₹3,327.60

The three ways to buy in bulk from CSI

"Bulk" is not a button. It is a choice between a checkout and a conversation.

This page is about the practical route to a bulk order from CSI. What to ask any supplier before you trust them with your range (documentation, batch consistency, sample-to-bulk match) is a separate question, answered in Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India. Here we assume you have chosen your oils and want them delivered, invoiced and documented.

Three routes to a bulk order
What each route is for, and when to use it
Route How Sizes Best for Watch out for
1 · Online store Add listed sizes to cart at the fragrance oils collection 15 g, 50 g, 100 g, 500 g, 1 kg (varies by oil) In-stock oils where the 1 kg is cheapest; repeat orders you already know Out-of-stock sizes cannot be bought; 1 kg is not always cheapest; document needs are not handled at checkout
2 · WhatsApp quote Message +91 7397976926 with oils, sizes, GSTIN, pincode Any combination, including multiples of 1 kg Several kilograms, mixed orders, restock questions, GST invoice, MSDS / IFRA, dispatch date Allow time for a reply; get the quote and dispatch date in writing in the chat
3 · Hybrid Order clear-cut items online; WhatsApp the rest Both Orders where most oils are straightforward and one or two are not Two shipments may mean two delivery charges; ask whether they can be combined

Our honest view: for any order of more than a few kilograms, use WhatsApp even if every item is in stock online. You get one quote for the whole list, a confirmed dispatch date, the GST invoice and the documents in the same conversation. The online store is quickest for a single 1 kg top-up of an oil you already use. We do not state here whether listed prices include GST; ask when you request the invoice.

Argued against our own interest: the online store makes it easy to put five 1 kg bottles in a cart. For two of the hotel-style oils, that is the most expensive way to buy the same oil. We would rather you message us first than find the difference on your invoice.

The 1 kg availability check, oil by oil

Every hotel-style oil in CSI's theme list, plus four we use elsewhere in this cluster, checked against the live store on 24 September 2026. "Candle load" says whether the page states one. The action column is what the three-question check says to do. Stock changes, so re-check the pages on the day you order.

1 kg and 500 g availability · 20 hotel-style oils · 24 September 2026
What you can order at depth today, and the cheapest way to do it
Oil Candle load on page 1 kg 500 g Bulk action
Bergamot Amber Fragrance Oil stated, up to 10% ₹5,437.00 · ₹5.44/g ₹2,718.00 · ₹5.44/g Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper
Sage and Cedarwood Fragrance Oil stated, up to 10% ₹6,867.60 · ₹6.87/g ₹2,584.20 · ₹5.17/g Buy 2 × 500 g (₹1,699.20 cheaper) or ask on WhatsApp
White Royal Oud stated, up to 10% ₹8,103.00 · ₹8.10/g ₹4,051.00 · ₹8.10/g Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper; flat per gram from 100 g
Neroli Fragrance Oil stated, up to 10% ₹6,655.20 · ₹6.66/g ₹3,327.60 · ₹6.66/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Neroli Signature Grade not stated ₹7,599.00 · ₹7.60/g ₹3,899.00 · ₹7.80/g Order 1 kg online (cheapest per gram)
Verbena Fragrance Oil stated, up to 10% ₹4,720.00 · ₹4.72/g ₹2,478.00 · ₹4.96/g Order 1 kg online (cheapest per gram)
Cucumber Green Tea stated, up to 10% ₹3,327.60 · ₹3.33/g ₹1,663.80 · ₹3.33/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g)
Sandalwood Fragrance Oil stated, up to 10% ₹5,026.80 · ₹5.03/g ₹2,513.40 · ₹5.03/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Santal Noir not stated ₹9,120.00 · ₹9.12/g ₹4,599.00 · ₹9.20/g Order 1 kg online (cheapest per gram)
Saffron Cedarwood not stated ₹6,867.60 · ₹6.87/g ₹2,584.20 · ₹5.17/g Buy 2 × 500 g (₹1,699.20 cheaper) or ask on WhatsApp
Blue Ocean Fragrance Oil stated, up to 10% ₹4,956.00 · ₹4.96/g ₹2,478.00 · ₹4.96/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Mahogany Teakwood (brand-inspired listing) stated, up to 9% ₹8,800.00 · ₹8.80/g ₹4,400.00 · ₹8.80/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Orange no.3 not stated ₹8,032.00 · ₹8.03/g not listed Order 1 kg online (no 500 g listed); flat per gram from 100 g
Grapefruit Oleo not stated ₹3,407.00 · ₹3.41/g — out of stock not listed Only 100 g in stock; not a bulk oil today
Vetiver Fragrance Oil stated, up to 10% ₹5,664.00 · ₹5.66/g — out of stock ₹2,900.00 · ₹5.80/g Buy 500 g packs online; ask on WhatsApp about 1 kg restock
Woody Oud Fragrance Oil stated, up to 10% ₹4,531.20 · ₹4.53/g ₹2,265.60 · ₹4.53/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Lavender Fragrance Oil stated, up to 10% ₹5,221.00 · ₹5.22/g ₹2,620.00 · ₹5.24/g Order 1 kg online (cheapest per gram)
Palo Santo Fragrance Oil stated, up to 10% ₹6,018.00 · ₹6.02/g ₹3,009.00 · ₹6.02/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g); flat per gram from 100 g
Jasmine Fragrance Oil stated, up to 10% ₹3,923.00 · ₹3.92/g ₹1,961.00 · ₹3.92/g Order 1 kg online; two 500 g packs are ₹1.00 cheaper
Lemongrass and Lime stated, up to 10% ₹5,200.00 · ₹5.20/g ₹2,600.00 · ₹5.20/g Order 1 kg online (same as 2 × 500 g)

What the table says

Most of the set can be ordered at 1 kg online. 16 of 20 oils have a 1 kg in stock priced within ₹1.00 of two 500 g packs or below them (Bergamot Amber, White Royal Oud and Jasmine are the three where two 500 g packs are ₹1.00 cheaper; Orange no.3 lists no 500 g, and its 1 kg matches its 100 g per gram). For these, the online store is fine for a single-oil top-up.

Two need a second look. Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood list the same prices: 500 g ₹2,584.20 and 1 kg ₹6,867.60. Two 500 g packs (₹5,168.40) cost ₹1,699.20 less than the 1 kg, which is 33% dearer per gram. Order two 500 g packs, or ask us on WhatsApp before ordering the 1 kg.

Two cannot be bought at 1 kg today. Vetiver's 1 kg is out of stock (the 500 g is in stock at ₹2,900.00). Grapefruit Oleo's 1 kg and 50 g are out of stock, with only the 100 g (₹341.00) available, so it is not a bulk oil on this date.

8 are flat per gram from 100 g. For these, a 1 kg bottle saves nothing over ten 100 g bottles; it only saves handling. Buy the size your run needs. The full size-by-size price ladder for the hotel set, and where larger packs genuinely save, is in Hotel-Inspired Candle Fragrance Oils Wholesale in India.

Also out of stock on 24 September 2026
Hotel-adjacent oils you may see mentioned elsewhere and should not plan a bulk order around: Regal Royal Oud, Frankincense and Tonka, Spiced Rum, the Baccarat Rouge 540 and Acqua Di Gio-inspired listings (fully out; CSI listing names, and CSI is not affiliated with either brand), and the leather listing's 100 g and 1 kg. If one of these is essential, ask on WhatsApp when it is expected rather than waiting on the page.

Five oils, five buying routes

Same shop, same day, five different right answers.

Each of these oils shows a different buying situation you will meet when ordering hotel-style oils in bulk. Notes and loads are quoted from each page; the routing is our advice. Which oils belong in a hotel-style range in the first place is on the hub page, Buy Hotel-Inspired Fragrance Oils for Candle Making in India.

1
fresh green · ROUTE: 1 kg online, clear saving
Cucumber Green Tea
The straightforward case. Stated notes: "Top Notes: Crisp cucumber, fresh green tea leaves | Heart Notes: Delicate jasmine, hints of lemon | Base Notes: Clean musk, light woods". The page says "we recommend using 8-10% fragrance oil per pound of wax" (loose wording; we apply loads on a total-weight basis). Every size is in stock, the 1 kg is the cheapest per gram at ₹3.33, and two 500 g packs cost exactly the same (₹3,327.60). Add it to the cart. Limitation: its light-woods base leans spa as much as hotel; it is a fresh supporting scent, not a whole range.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹93.22 ₹6.21 1
50 gm ₹176.41 ₹3.53 4
100 gm ₹352.82 ₹3.53 8
500 gm ₹1,663.80 ₹3.33 41
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 83
1 kg is 5.7% cheaper per gram than 100 g: order it online. Buy Cucumber Green Tea
2
oud / oriental · ROUTE: online, but size to the run
White Royal Oud
A premium evening oil with a layered page description: "bergamot and saffron top notes, white royal oud, rose petals, and labdanum middle notes, and creamy sandalwood, ambergris, and soft musk base", with "Recommended fragrance load 6-10% for candles"; the page calls it "IFRA-certified" (its wording). All sizes are in stock. But from 100 g upward it is flat at ₹8.10/g: ten 100 g bottles (₹8,100.00) cost almost exactly what the 1 kg costs (₹8,103.00). Buying the 1 kg saves you handling, not money. Limitation: at ₹97.24 of oil per 8% candle it is the dearest oil with a stated candle load in the hotel set after the Mahogany Teakwood listing (₹105.60); commit to kilograms only when it is selling.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15gm ₹130.00 ₹8.67 1
50gm ₹420.00 ₹8.40 4
100gm ₹810.00 ₹8.10 8
500gm ₹4,051.00 ₹8.10 41
1kg ₹8,103.00 ₹8.10 83
Flat ₹8.10/g from 100 g: buy the grams your run needs. Buy White Royal Oud
3
woody spicy · ROUTE: two 500 g, or ask first
Saffron Cedarwood
The case where the biggest bottle costs more. Stated notes: "Top: Citrus, Cardamom Middle: Palo Santo, Saffron, Violet Base: Wood, Sandalwood, Smoke and Amber" — a warmer, spicier wood that suits a hotel's evening or a Diwali edition. On 24 September 2026 its 1 kg is ₹6,867.60 and its 500 g is ₹2,584.20: the 1 kg is 33% dearer per gram, and two 500 g packs save ₹1,699.20. The page does not state a candle load, so work inside your wax's ceiling (for example up to 10% for Luxury Soy Wax CSI 464) and test at 6%, 8% and 10%. Oddly, its 15 g is 2.2% cheaper per gram than its 50 g. Ask on WhatsApp before ordering 1 kg.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹103.84 ₹6.92 1
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹696.20 ₹6.96 8
500 gm ₹2,584.20 ₹5.17 41
1 kg ₹6,867.60 ₹6.87 83
2 × 500 g = ₹5,168.40; 1 kg = ₹6,867.60. Buy Saffron Cedarwood
4
woody earthy · ROUTE: 500 g now, WhatsApp for restock
Vetiver Fragrance Oil
The case where the size you want is not there. The page describes "smoky, woody, and grounding with subtle green and sweet undertones", states "Up to 10% for soy wax candles ... Up to 6% for paraffin wax candles", and calls it "IFRA-certified" (its wording). Its 1 kg is out of stock on 24 September 2026. The 500 g is in stock at ₹2,900.00, so a kilogram today means two 500 g packs (₹5,800.00), which is ₹136.00 more than the listed 1 kg price would be. If you need several kilograms, ask on WhatsApp when the 1 kg returns before building a production plan on it. Limitation: its 15 g is ₹12.51/g, the dearest small size in the set.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹187.62 ₹12.51 1
50 gm ₹354.00 ₹7.08 4
100 gm ₹600.00 ₹6.00 8
500 gm ₹2,900.00 ₹5.80 41
1 kg ₹5,664.00 — Out of stock on 24 September 2026 ₹5.66 Out of stock
Oil per 8% candle at the 500 g price: ₹69.60. Buy Vetiver 500 g
5
woody aromatic · ROUTE: WhatsApp, and mind the name
Mahogany Teakwood Bath and Body Works Inspired Fragrance Oil
The case where the listing name matters. The name above is CSI's product listing name; the oil is CSI's interpretation, CSI is not affiliated with the brand, and the brand name must not appear on your labels, invoices to your customers or marketplace listings. Notes: "Opens with fresh lavender and crisp bergamot. Heart of mahogany wood and geranium. Base of teakwood, cedarwood, and musk." The page states "Extremely strong hot throw in soy wax at 7-9%" (page wording; CSI has no throw measurements), so treat 9% as this oil's ceiling. It is flat at ₹8.80/g at every size, so bulk buys no discount; at ₹105.60 of oil per candle it costs ₹51.23 more per candle than Woody Oud at 1 kg. For multi-kilogram orders, ask on WhatsApp.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹440.00 ₹8.80 4
100g ₹880.00 ₹8.80 8
500g ₹4,400.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,800.00 ₹8.80 83
Flat ₹8.80/g from 50 g to 1 kg; no 15 g listed. Buy Mahogany Teakwood

Ordering on WhatsApp: GST invoice, delivery, MSDS and IFRA

A bulk order goes smoothly when the first message contains everything needed to quote it. This is the process we recommend; it takes one message from you and saves several rounds of questions.

1
Check stock on the pages the same dayOpen each oil's page and note which sizes are in stock. The table above is a snapshot from 24 September 2026; your order will be quoted on the day you send it.
2
Write the list in grams and packsFor each oil: total grams, then the pack mix (for example "Saffron Cedarwood 1 kg as 2 × 500 g"). Use the three-question check so you are not asking for a 1 kg that is dearer or out of stock.
3
Add your GSTIN, business name and delivery pincodeThe GSTIN and name let CSI raise a GST invoice; the pincode lets delivery be quoted. A GST invoice is available; ask for it in the first message rather than after dispatch.
4
Ask for documents in the same messageRequest MSDS and IFRA documentation for each oil on the order. They are provided on request; if you supply hotels, corporate clients or retailers, they will usually ask you for them. Request documents on WhatsApp.
5
Get the quote, total and dispatch date in the chatBefore paying, have the oils, packs, total, delivery charge and dispatch date written in the chat. Delivery time depends on your location; do not promise your own customer a date until you have a dispatch date.
6
On arrival, check before you pourWeigh each bottle against the label size, note any batch marking, keep a small retained sample of each, and file the documents with the invoice. Pour a check candle from each new bottle before a full production run.
A message you can copy
"Hi CSI - bulk quote please. Oils and sizes: [oil, grams, pack mix]. Delivery pincode: [pincode]. GSTIN for invoice: [GSTIN]. Please confirm stock, total with delivery, dispatch date, and share MSDS / IFRA documents for these oils." Open it in WhatsApp.

The pre-order checklist

Every bulk mistake we see could have been caught by one line on a list.
Before you pay for a bulk order
Twelve checks, in the order you meet them
# Check Why it matters
1 Each oil has passed a burn test at your chosen load Kilograms of an untested oil are inventory you may not sell
2 Page states a candle load, or you have tested inside your wax ceiling The lower of the oil's and the wax's maximum governs
3 Size in stock on the day Out-of-stock sizes cannot be bought online
4 1 kg vs 2 × 500 g compared Two oils in the hotel set are cheaper as 500 g packs
5 Flat-priced oils bought to the run, not to the bottle No per-gram saving above 100 g for several oils
6 Inspired listings: brand name kept off your labels CSI is not affiliated with the brands; you are not either
7 Perfume-grade oils: usage rates on page are not candle loads Quoted 15–25% figures are perfume rates
8 GSTIN, business name and pincode in the first message Needed for the GST invoice and delivery quote
9 MSDS / IFRA requested for every oil Clients and retailers will ask you for them
10 Total, delivery charge and dispatch date written in the chat Avoids disputes and missed customer dates
11 Festival deadline counted back (pour, cure, pack, ship) Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026 do not move
12 Arrival check planned: weigh, retain sample, check candle Protects batch consistency across bottles

If you are working out how much oil a run needs, and how to split it between a hero scent and supporting scents, do that first with Bulk Hotel Fragrance Oils for Candle Manufacturers; this checklist assumes the quantities are settled. A fixed collection at three budgets, ready to paste into the WhatsApp message, is in Hotel Fragrance Oil Collection for Professional Candle Makers.

A worked 4 kg order, three ways

Worked example: a maker wants 1 kg each of Cucumber Green Tea, White Royal Oud, Saffron Cedarwood and Vetiver for a hotel-style winter range: 4 kg, about 333 candles of 150 g at 8%. Here is the same order placed three ways on 24 September 2026.

Same 4 kg, three ways
Only the pack choices change
Oil Draft (first instinct) Checked (three questions) All in 100 g bottles
Cucumber Green Tea 1 kg ₹3,327.60 1 kg ₹3,327.60 10 × 100 g ₹3,528.20
White Royal Oud 1 kg ₹8,103.00 1 kg ₹8,103.00 10 × 100 g ₹8,100.00
Saffron Cedarwood 1 kg ₹6,867.60 2 × 500 g ₹5,168.40 10 × 100 g ₹6,962.00
Vetiver 1 kg out of stock → 2 × 500 g ₹5,800.00 2 × 500 g ₹5,800.00 10 × 100 g ₹6,000.00
Total ₹24,098.20 ₹22,399.00 ₹24,590.20

The checked order costs ₹22,399.00, ₹1,699.20 less than the draft, entirely from buying Saffron Cedarwood as two 500 g packs. White Royal Oud could be trimmed by a further ₹1.00 as two 500 g packs, or ₹3.00 as ten 100 g bottles; we treat a few rupees as a wash and keep the single bottle. Buying everything in 100 g bottles would cost ₹2,191.20 more than the checked order. The checked order averages ₹5.60 per gram, or ₹67.20 of oil per 8% candle, before wax, jar, wick, labour, freight, packaging and GST. Because it mixes four oils, is several kilograms and needs documents, it should go on WhatsApp as one list rather than through the cart.

Mistake: ordering the 1 kg of every oil because "1 kg is the bulk size". Fix: run the three questions per oil. On this order the difference is ₹1,699.20; across a year of reorders, the same habit on Sage and Cedarwood and Saffron Cedarwood adds up.

What this page cannot tell you

Delivery times and charges. They depend on your location and the order, and CSI's product pages do not state them for bulk orders, so we will not guess. Some customers have said in published reviews that delivery charges are high or that delivery could be quicker (two such reviews are shown at the top of this guide, alongside ones that praise packing and speed). Ask for the delivery charge and dispatch date before paying.

Tomorrow's stock. Every availability statement here is for 24 September 2026. Sizes go in and out of stock; confirm on the day.

Bulk prices below the list. We have used listed prices throughout. Whether a larger order attracts a different price is a question for the WhatsApp quote; we will not print a discount that is not listed.

Other sellers. This page covers buying from CSI. We do not assess other suppliers; the questions to ask any supplier, including us, are in Luxury Hotel Fragrance Oil Supplier in India.

Diwali 8 November 2026 is 45 days from 24 September. For bulk hotel-style oil to be poured, cured and packed in time, send your full list on WhatsApp this week with GSTIN and pincode, and get a dispatch date in writing. For Christmas 25 December 2026, send it by the end of October.
WhatsApp your Diwali list
The CSI principle
Check the pack before you check out.
The largest bottle is usually the bulk price, sometimes the same price, and occasionally the most expensive way to buy the oil. Three questions per oil, one consolidated message, and the order is right first time.
"Bulk buying is not about the biggest bottle. It is about the right bottles, invoiced, documented and dispatched on a date you can promise."
— CandleMakingSuppliesIndia

Deciding which oils deserve kilogram stock at all is covered in I'm Buying Multiple Fragrance Oils in 1 Kg Quantities — How Should I Decide Which Ones Deserve Bulk Inventory?, and a single-supplier check across every collection in this series in I Want One Supplier for My Hotel, Spa, Floral, Woody, Fresh, Gourmand and Indian-Inspired Candle Collections — What Should I Check Before Placing a Bulk Order?.

Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells every oil on this page and does not sell finished candles. We have written it to stop you overpaying us: it names the two oils whose 1 kg costs far more than two 500 g packs, the oils whose 1 kg saves nothing, and the sizes you cannot buy today.

Every price, size and stock status was taken from CSI's live store and verified on 24 September 2026; out-of-stock sizes are flagged as out of stock on that date and never presented as buyable. Notes, candle loads and IFRA wording are quoted from each product page; where a page states no candle load, we say so.

The routing advice, checklist and worked order are our judgement and are illustrative; delivery times, delivery charges and any bulk pricing below list are confirmed only in a WhatsApp quote. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Where can I buy fragrance oil in bulk for candles in India?
From CSI, order listed sizes up to 1 kg on the online store or send a list on WhatsApp (+91 7397976926) for multi-kilogram quotes with a GST invoice, dispatch date and MSDS / IFRA documents. On 24 September 2026, 16 of the 20 hotel-style oils checked had a 1 kg in stock at essentially the 500 g per-gram price or better.
Can I get a GST invoice for a bulk fragrance oil order?
Yes, a GST invoice is available. Put your GSTIN, business name and delivery pincode in your first WhatsApp message so the invoice and delivery can be quoted together.
How do I get MSDS and IFRA documents for candle fragrance oils?
Ask on WhatsApp for the MSDS and IFRA documentation of each oil on your order; CSI provides them on request. Quote the product page's own wording on your materials rather than making certification claims yourself.
Is 1 kg fragrance oil always cheaper than 500 g?
No. On 24 September 2026, Saffron Cedarwood and Sage and Cedarwood cost ₹1,699.20 more as a 1 kg than as two 500 g packs, and several hotel-style oils, including White Royal Oud and Woody Oud, are flat per gram from 100 g. Compare before ordering.
What if the 1 kg size is out of stock?
Buy 500 g packs if they are in stock (Vetiver on 24 September 2026), and ask on WhatsApp when the 1 kg is expected before planning a production run around it.
How early should I order bulk fragrance oil for Diwali?
Count back from 8 November 2026: shipping to customers, packing, at least a week of cure, pouring days, and delivery of the oil. For most makers that means sending the bulk list in the last week of September and getting a dispatch date in writing.
Place your bulk order
One list, one quote, one invoice.
Run the three questions for each oil, then send the list with your GSTIN and pincode. You get stock, total, delivery, dispatch date and MSDS / IFRA documents in one conversation. Clean 1 kg top-ups can go straight through the store.
Shop fragrance oils Send your bulk list on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the where-to-buy-in-bulk page of CSI's hotel-inspired cluster. It sets out the routes to a bulk order from CSI (online store, WhatsApp quote, hybrid), checks 1 kg and 500 g availability for 20 hotel-style oils, and gives an ordering process and pre-order checklist. It does not assess other suppliers, does not name or imitate any real hotel's scent, and CSI is not affiliated with any brand named in its own product listings.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Luxury Soy Wax CSI 464 ( Flakes Form) For Container Candles, Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Premium Coconut Soy Wax, Premium Coconut Soy Wax CSI 468 ( Flakes Form) For Container Candles, Soy Pillar Wax (Specially made for Pillar and Designer Candles). They are general product reviews, not assessments of the buying advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Jaya Sawlani, Manasa GN, Subhankar Roy, Dipali Sable, Arminder Kaur, Kaushiki Satarkar. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 24 September 2026, CSI live pricing: the 1 kg and 500 g prices and per-gram figures in the availability table are taken directly from each product page on that date; other prices used: Cucumber Green Tea 100 g ₹352.82, 500 g ₹1,663.80; White Royal Oud 100 g ₹810.00; Saffron Cedarwood 15 g ₹103.84, 50 g ₹354.00, 100 g ₹696.20; Vetiver 100 g ₹600.00, 500 g ₹2,900.00, 1 kg (out of stock) ₹5,664.00; Grapefruit Oleo 100 g ₹341.00; Woody Oud 1 kg ₹4,531.20; Santal Noir 1 kg ₹9,120.00 (₹109.44 of oil per 8% candle). Every total, difference and percentage is declared as a calculation in this post's data.

Non-price figures: 150 g candle at 8% on a total-weight basis (12 g oil); candles per kilogram = 1,000 ÷ 12 rounded down (83); the 4 kg order is a worked example; the three-question routing, checklist and timing advice are our judgement; Diwali 8 November 2026 and Christmas 25 December 2026 are calendar facts. Luxury Soy Wax CSI 464's up-to-10% ceiling is a formulation limit stated on its page.
Zurück zum Blog