Why Does Fragrance Oil Leak From the Surface of My Candle?

Why Does Fragrance Oil Leak From the Surface of My Candle?

 

Vybar 50 g ₹156.00 Tissue plus box ₹28.34 per candle Warm-hold test materials ₹680.25
Leaking candles · fix the load before the parcel
Find out whether load, heat, wax or packaging is letting the oil out, before your next dispatch.
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome. One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid its had to open, its both good point and the same time difficult to work. Thankyou"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
★★★★★
"Absolutely loved it!! Smells so perfect!! Go for itt! Packing is done very carefully and happy for that!❤️"
Kavitha murthyOct 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"I love all the products...I received it without any damages...love to reorder again❤️"
Kaushiki SatarkarVerified buyer · Apr 2025
Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles
★★★★★
"The jars were of good quality"
Soumili GopeVerified buyer · Mar 2026
Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram)
★★★★☆
"I like the material of tin jar no doubt but some are little dent but the Mandala design is awesome. One more thing its difficult to open after I ready my candle and closed with lid its had to open, its both good point and the same time difficult to work. Thankyou"
Jinal MonilVerified buyer · Mar 2026
Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g
★★★★★
"Really nice fragrance, we continue our shopping going forward."
Uchu OmoideVerified buyer · Sep 2025
Fresh Strawberries
★★★★★
"One of the best wax for container Candles. Easy to work with, especially if you are a beginner."
ThenirvaofficialVerified buyer · Nov 2025
Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the products named on each card, not assessments of the advice set out below. Wording is unedited.
✓ Prices verified 25 September 2026, out-of-stock sizes flagged ✓ MSDS and IFRA documentation on request on WhatsApp ✓ Raw materials only — CSI does not sell finished candles
CSI Troubleshooting · Fragrance Oil Separation
A candle that leaves your bench dry and arrives with an oily lid was carrying more oil than its journey allowed. Here is the order to fix it, what CSI wax pages and the Vybar page actually say, and a four-candle test to run before you ship.
₹4.21
Vybar per 150 g candle at 1% of wax weight, the last fix to test, not the first · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
Why does oil leak from my candle days or weeks later? Usually a load close to or above what the wax holds, made worse by heat during storage or transport. Oil that is only just held at room temperature tends to come out when the candle is warmed and cooled again. The oil brand is rarely the first cause.

What should I change first? The load, because it is free: step down 2 points (10% to 8%) and keep inside the lower of the wax page and oil page ceilings. Then the storeroom, then the packaging. An additive comes last.

Does Vybar stop leaking? Its page says it "prevents mottling and sweating" at "0.5%-2% of total wax weight". That is the page's claim; results vary by wax, so test it in one candle against a control. At 1% it costs ₹4.21 per 150 g candle.

How do I test before I ship? Four candles, all packed as you ship: your recipe kept cool, your recipe held warm, the same 2 points lower, and the same with 1% Vybar. Open after 7 warm days and read the tissue. Materials: ₹680.25, excluding your own oil.
The short answer
The cause, usually: load near or above the ceiling, then heat in storage and transit. Heat reveals the excess; it rarely creates it.
The order of fixes: lower load (free), cooler storage (free), packaging that contains (₹28.34 per candle), Vybar (₹4.21 per candle at 1%, tested first).
The proof: a four-candle warm-hold test, packed as you ship, opened after 7 warm days, with one variable per candle.
What not to buy first: a new oil. Change oil only if a lower load still leaks and the control candle does not.
Where a candle leaks: its first six weeks Slow leakage is a journey problem. The bench sees day 0; your customer sees week 3 onwards, after the hottest leg. Day 0 Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6 Where it is Heat exposure What you see Your check Pour, cure Your stock shelf Packed, in transit Customer's shelf or gift cupboard your room storeroom hottest leg sunny window, AC off Film within hours = pooling, not leakage First beads at the glass edge; lid wet Oil on the tissue, box or label Oily ring on the shelf; a greasy label; a customer photo. The candle left your bench looking dry. 1 Day 1 tissue press 2 Day 7 blotter under lid 3 Week 2 warm-hold sample 4 Week 3 pre-dispatch look Heat shading is relative and illustrative: CSI has no temperature data for couriers or shops. Measure your own storeroom. CSI 468's page states a melting point of 50°C–53°C. Keep warm-hold tests well below the figure on your wax page. Fixes in cost order: lower load (free), a cooler storeroom (free), packaging that contains (₹28.34 per candle), Vybar (₹4.21). CSI live pricing, verified 25 September 2026. Six weeks is a worked example, not a shelf-life figure.
A worked six-week timeline for one container candle, from the bench to a customer's shelf. Slow leakage usually shows after the candle leaves you, which is why a candle that looked dry on day 1 can arrive with an oily lid. The four numbered checks move that discovery back to your bench. Heat shading is relative and illustrative, not measured.
Straight answer
Why does fragrance oil leak from the surface of my candle, days or weeks after it looked fine?
Because the wax is holding close to as much oil as it can, and the candle's journey pushes it past that point. A load near or above the lower of the wax page and oil page ceilings leaves oil that is only just held at room temperature; heat in a storeroom, a courier van or on a sunny shelf, followed by cooling, tends to bring it to the surface and the glass edge, from where it runs onto lids, labels and boxes. Fix it in cost order. Lower the load by 2 points and keep inside the ceiling (free). Store and ship out of the heat (free). Pack so any oil is caught by tissue rather than a customer's shelf (₹28.34 per candle). Only then test an additive: the Vybar page says it "prevents mottling and sweating", which is the page's claim, and costs ₹4.21 per 150 g candle at 1%. Prove each change in a four-candle warm-hold test before your next dispatch. A different oil is the last change, not the first.
One line: heat exposes excess oil; lower the load first, then cool the journey, then contain it, then test Vybar.
The test costs one additive and four candles. A 50 g Vybar pack is ₹156.00, enough for candle C and 36 more at 1%. Everything else is your own recipe. In stock on 25 September 2026.
Buy Vybar 50 g — ₹156.00

Leak, pool or sweat: name the problem first

If the oil was there within hours of pouring, it is not a leak. It is a pour that never held.

Three problems look alike in a photo and have different fixes, so the first job is to name yours by when it appeared and where the oil went. This page is about the slow one: a candle that left your bench dry and developed oil later, usually during storage or transport, often after a hot spell. Oil on the surface within hours of pouring is pooling, and its fixes (pour temperature, reusing the batch) are in Fragrance Oil Is Pooling on Top of My Candle — What Went Wrong?. Beads that form in the jar at home, without the candle going anywhere, are sweating, and the load-and-heat-cycling detail is in My Candle Is Sweating Fragrance Oil — Am I Using Too Much?. The overlap is real: leakage is often sweating that has kept going until the oil ran. What this page owns is the journey: storage, transport, packaging, wax choice and whether an additive earns its place.

Three look-alikes · when, where, and the page that owns the fix
Name it by timing and by where the oil ends up
Problem When it appears Where the oil goes First suspect Where the fix is
Pooling Hours after pouring, day 0 to 1 A film or puddle on top Load, pour temperature, mixing Pooling on top
Sweating Days, on your own shelf Beads on the surface, staying in the jar Load against ceiling, temperature cycling Sweating
Leaking (this page) Days to weeks, often after storage or transit Out of the jar: lid, label, tissue, box, shelf Load plus heat on the journey; packaging decides where it lands This page

Wet-looking patches against the glass, with no oil on the surface, are usually the wax pulling away from the jar as it cools and are often not an oil problem at all; the separation hub, Why Is Fragrance Oil Separating From My Soy Wax?, sorts those from true separation.

Four causes, in the order to check them

Heat reveals excess oil; it rarely creates it. Take the excess away and most of the heat problem goes with it.

1. The load, against the lower of two ceilings

Every CSI container soy wax that states a ceiling states one of two figures: Luxury Soy Wax CSI 464 up to 10%, Luxury Soy Wax Chunks and Premium Coconut Soy Wax CSI 468 up to 13%. The oil page may be lower: Fresh Strawberries states 6-9%, Coffee Vanilla Tobacco 7-9%. The lower figure governs. These are formulation limits, not regulatory ones, and the maximum is not a target. A candle poured at its ceiling has no margin for a hot van. We would test at 2 points below whatever you pour now; in our judgement it is the single most common fix for leakage in the cases described to us, and it costs nothing.

Check the arithmetic too. Load is a percentage of total weight: a 150 g candle at 10% is 15 g of oil and 135 g of wax. Adding 15 g of oil to 150 g of wax gives a 165 g candle at a little over 9%, which is safer, not riskier; the dangerous slip is the other direction, a spoon that pours more oil than you think. Weigh on a scale (₹354.00). And note what you save: 2 points down is 3 g less oil per candle, ₹10.62 with Fresh Strawberries at the 1 kg price (9% to 7%, inside its 6-9% page range), ₹1,062.00 per 100 candles.

2. Heat, and heat followed by cooling

A candle that is warmed and cooled repeatedly, such as a stock shelf that bakes in the afternoon and cools at night, a parcel that sits in a vehicle and then an air-conditioned office, or a gift left near a window, tends to push loosely held oil to the surface. India makes it worse in predictable seasons: the summer months of roughly April to June, and any warm spell during festive shipping. Heat is rarely the root cause, but it is the trigger, and it is free to reduce: store stock in the coolest room you have, off the floor and away from sunny walls, and do not leave parcels in vehicles.

3. The wax, for this format and this climate

A wax chosen for a cool studio can be a poor fit for a candle that ships across India in May. What CSI's pages say, and do not say, is in the next section. The honest short version: no CSI wax page text we hold makes a claim about leakage in transit, so wax choice is a test variable, not a purchase that settles it.

4. The packaging, which decides where the oil lands

Packaging does not stop oil leaving wax. A lid that seals tightly keeps oil in the jar; tissue catches it before it reaches a label; a rigid box keeps the jar upright so oil does not run across the lid. None of that is a fix for cause 1, and all of it is worth doing anyway, because it turns a customer complaint into a spotted tissue you see first.

Argued against our own interest: we sell Vybar, tissue, boxes and oils, and all four are on this page. For most leaking candles described to us, the fix that works is none of them: it is pouring 2 points lower and storing the stock somewhere cooler. Try that first. If a candle at 8% in a cool room still leaks, then buy the ₹156.00 test pack.

Wax choice: what CSI wax pages say, and what they do not

If load and storage are fixed and leakage continues, the wax becomes a fair suspect. Here is everything relevant that CSI's container-wax pages state, verbatim where quoted. In the page text we hold, none of them makes a claim about leakage, heat resistance or transit, and CSI has no measured data on either.

CSI container waxes · page wording relevant to holding oil, 25 September 2026
What each page claims, and the gap you would have to test
Wax Load ceiling Temperatures on the page Relevant page wording What it does not say
Luxury Soy Wax CSI 464 Up to 10% Pour 80°C–90°C "excellent glass adhesion"; "Low frosting, minimal blooming"; "Ideal for single-pour container candles" Anything about leakage or heat in storage
Premium Coconut Soy Wax CSI 468 Up to 13% Melting point 50°C–53°C; pour 58°C–60°C "Excellent glass adhesion"; "minimal frosting" How it behaves in heat near its melting point; test before summer shipping
Luxury Soy Wax Chunks "up to 13% fragrance load capacity" Not stated in the text we hold "Excellent adhesion for fragrance oils and dyes" Temperatures; heat behaviour
Eco Soy CSI 400 Not stated Add at 85°C, stir gently for 2 minutes; table lists "Melt Point 100°F (37.8°C)" "set beautifully — often in just one pour" A load ceiling; heat behaviour. The melt point is quoted exactly as the page writes it; we draw no advice from it, so ask on WhatsApp before relying on it

Two practical readings. First, a wax with a lower stated ceiling is not a worse wax for leakage; CSI 464's 10% simply stops you pouring as high. If your leaks began when you moved to 11% or 12% in a 13% wax, the ceiling was never your problem, the load was. Second, "adhesion" wording is about the wax sticking to the glass, which matters for wet spots, not a promise that oil will stay in the wax. For pillars and designer candles CSI lists a separate Soy Pillar Wax; it is not a container wax. The Microcrystalline Wax Slab page says it "Boosts fragrance retention" and suggests "hardening blends: 1–5%", but its uses are listed for pillars, sculpted and moulded candles; if you want to try it in a container blend, treat it exactly like Vybar, as one variable in one test candle.

Changing wax costs more than it looks
A new wax means a new wick test for every jar size and new cure checks for every oil. Before you switch wax to cure leakage, run the four-candle test below with your current wax at 2 points lower. If that passes, you have saved a range-wide re-test. Whether changing soy wax helps more generally is covered in Can Changing Soy Wax Improve Fragrance Performance?.

Vybar: what the page says, and how to test it

An additive is a variable. It earns a place in your recipe by beating a control candle, not by a sentence on a product page, ours included.

The brief for this page asks whether additives like Vybar are an option. The honest answer: they are an option to test, after the free fixes. Here is exactly what CSI's Vybar page says: it "improves fragrance retention, creates smooth glossy surfaces, prevents mottling and sweating, and enhances wax hardness and burn quality… Compatible with soy wax, paraffin wax, and wax blends. Use at 0.5%-2% of total wax weight." Results vary by wax and must be tested. In our judgement it is more commonly associated with paraffin work than with soy container candles, and a harder, glossier surface may change how your candle looks and how it releases from, or clings to, the glass.

Vybar arithmetic · 150 g candle at 10% (135 g wax) · CSI live pricing, 25 September 2026
Grams and cost per candle across the page's stated 0.5%–2% range
Vybar, % of wax weight Grams per 150 g candle Cost per candle (50 g pack) Candles per 50 g pack
0.5% 0.675 g ₹2.11 74
1% (the test candle) 1.35 g ₹4.21 37
2% 2.7 g ₹8.42 18

Weighing 1.35 g on a scale that reads whole grams is guesswork. Make Vybar candles in pairs or batches: 2.7 g in 270 g of wax is still 1%, and easier to weigh. Count the Vybar inside the wax weight, so a 10% candle stays 15 g of oil and 135 g of wax-plus-Vybar. Melt it fully with the wax, before the oil goes in, and follow your wax page's add and pour figures as usual.

Mistake: adding Vybar to a candle poured at 12% in CSI 464 and calling the leak fixed when it stops. Fix: 12% is above CSI 464's stated 10% ceiling; no additive makes that a sound recipe, and we would not advise exceeding a wax page's stated maximum. Bring the load inside the ceiling first, then decide whether Vybar still adds anything.

The four-candle warm-hold test

This is a rehearsal of your candle's journey, for a recipe you already make. It is not the full pre-bulk stability protocol, which runs two to three weeks across several loads and is in How to Test Fragrance Oil Compatibility Before Buying 1 Kg or 5 Kg. Pour four 150 g candles from one melt of your usual wax, with your usual oil, jar and wick. Change one thing per candle against A, and pack all four exactly as you ship.

The four candles · worked example for a recipe poured at 10% · one variable each
A is the control; A0 shows what heat alone does
Candle Recipe Held Packed Compared with Isolates
A0 Your recipe: 15 g oil + 135 g wax Room, coolest spot you have As you ship, white blotter under the lid A Heat (same recipe, cool vs warm)
A Your recipe: 15 g + 135 g Warm spot, 7 days As you ship, white blotter under the lid — The control
B 2 points lower: 12 g + 138 g Warm spot, 7 days As you ship A Load
C Your load + Vybar 1% of wax: 15 g + 133.65 g wax + 1.35 g Vybar Warm spot, 7 days As you ship A Additive

The warm spot. Use the warmest realistic place you control: a room without air-conditioning on a warm afternoon, a cupboard against a sun-facing wall. Never near a stove, heater, flame or in direct sun through glass, and keep well below the melting point on your wax page (CSI 468 states 50°C–53°C). Put all three warm candles in the same place, side by side. If you ship far, you can add a fifth: post one packed candle to a friend in another city and have it posted back.

What it costs. New cash: ₹156.00 for a 50 g pack of Vybar, if you do not own it. Materials consumed, valued at CSI prices: wax 541.65 g (₹274.83 as CSI 464), four jars (₹377.60), four C1 wicks (₹23.60) and 1.35 g of Vybar (₹4.21), ₹680.25 in all, plus 57 g of your own oil, and excluding labour, freight, packaging and GST.

1
Day 0 — pour four, label the basesOne melt. For C, melt the Vybar with its wax portion before adding oil. Add oil at your wax page's figure (CSI 464: pour 80°C–90°C; CSI 468: pour 58°C–60°C; Eco Soy CSI 400: add at 85°C, stir gently for 2 minutes). Cool side by side.
2
Day 1 — tissue pressPress a white tissue lightly on each surface. Any clear oily mark now is pooling, not leakage; stop and fix the pour first (see the pooling page).
3
Day 3 — pack and placeAfter the cure minimum many oil pages state (48–72 hours for soy), put a white tissue disc under each lid, pack all four exactly as you ship, and place A, B and C in the warm spot. A0 stays packed in the coolest spot you have.
4
Day 10 — open and readAfter 7 days warm, unpack on a white sheet. For each candle record: oil spots on the lid disc (none, a few, many), beads at the glass edge, oil on the wrap or box, and the surface. Photograph all four together.
5
DecideA clean, A0 clean: your journey is not the problem; look at how customers store candles. A leaks, A0 clean: heat is the trigger. B clean: lower the load; that is your fix. C clean and B not: Vybar earned its place, at this load, in this wax. All three leak: see the next step.
6
If everything leaksRepeat with B at a further 2 points lower, and pour one candle with a different oil at the same load as a control. If the control oil stays put and yours does not, the oil is a fair suspect in this wax: sample a replacement at 50 g. If both leak, the wax is the next variable; ask us on WhatsApp which container wax to test.

Packing for the hottest leg

Packaging is not a cure. It is the difference between a spotted tissue you see and a greasy shelf your customer sees.

Once the load and storage are right, pack so that whatever oil remains is caught close to the candle. Lid on firmly, with a white tissue disc under it. Jar wrapped in tissue. Jar upright in a rigid box with room to pad. Label kept clear of the rim, because oil at the lid runs to the first paper it touches. Parcels out of vehicles and direct sun, and dispatch timed so a parcel does not sit over a weekend in a warm depot where you can avoid it.

Packing a 150 g jar · CSI live pricing, 25 September 2026
What each layer does, and what it costs per candle
Layer What it does Product Per candle
Lid disc and wrap Blots and shows oil; page: "Protecting surfaces from wax/oil transfer during transit" Premium Packing Tissue Paper, 100 sheets ₹650.00 ₹1.62 (quarter sheet)
Rigid outer Keeps the jar upright and uncrushed Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch, pack of 50 ₹1,336.00 ₹26.72
Cushioning Protects glass; not oil-related Air Bubble Roll ₹900.00 depends on how much you use
Tissue plus box ₹28.34

For scale: replacing a single leaking candle costs, in materials alone, about ₹241.15 (a worked example: Fresh Strawberries at 8% on the 500 g price, CSI 464, the 150 g clear jar, a C1 wick, tissue and a box), before freight and your time. That is roughly 57 times the Vybar in a candle at 1%, which is why a four-candle test before a dispatch run is cheap insurance, whichever fix it points to.

Diwali 8 November 2026 dispatch: festive parcels travel while afternoons are still warm across much of India. Run the four-candle test by 10 October so its day-10 reading lands by 20 October, then pack with tissue and boxes. Ask us for a quote with GST invoice and dispatch date.
WhatsApp a packaging quote

What to buy, in cost order

After the free fixes (lower load, cooler storage), in the order this page uses them: the additive to test, two packaging layers, then two oils whose pages state ranges that top out at 9%, for makers who want to move a leaking scent to a lower-load alternative. The oils are chosen on stated load range, notes and stock on 25 September 2026, not on any leakage data, which CSI does not have. Candle counts assume 150 g at 8%.

1
additive · the one to test, not to trust · after the load check
Vybar Additive For Candle Making
The additive question in the brief, answered with the page's own words and nothing more. The page says Vybar "improves fragrance retention, creates smooth glossy surfaces, prevents mottling and sweating, and enhances wax hardness and burn quality", that it is "Compatible with soy wax, paraffin wax, and wax blends", and to "Use at 0.5%-2% of total wax weight". Those are the page's claims. Results vary by wax, and in our judgement Vybar is more commonly associated with paraffin work than with soy containers, so treat it as a variable to test in candle C below, not as a cure. It also changes hardness and surface by the page's own description, so check that your finish and glass adhesion still suit you. At 1% of the wax in a 150 g candle at 10% (1.35 g of 135 g) a 50 g pack covers 37 candles; at 0.5%, 74; at 2%, 18. Limitation: it cannot hold oil the wax was never meant to carry; if you are above the ceiling, lower the load first.
Size Price Per unit What it covers
50 g ₹156.00 ₹3.12/g 37 candles at 1% of wax weight; one test plus a first batch
100 g ₹312.00 ₹3.12/g 74 candles at 1%; same per gram as two 50 g packs (₹312.00)
Per candle at 1%: ₹4.21; at 2%: ₹8.42. Buy the 50 g for the test. Buy Vybar 50 g — ₹156.00
2
packaging · contains a leak, does not cure it
Premium Packing Tissue Paper (50 x 75 cm, 22 GSM, set of 100)
Packaging cannot stop oil leaving the wax, but it decides where the oil goes. The page lists "Protecting surfaces from wax/oil transfer during transit" among its uses, describes the paper as "Acid-free, bleed-resistant" and "Crisp white", and lists "Wrapping glass jar candles". White tissue has a second use for you: it is a blotter. A disc under the lid or a wrap round the jar shows oil spots long before a customer does. Limitation: a spotted tissue in a customer's parcel is still a complaint; fix the cause first and use the paper to catch what remains.
Size Price Per unit What it covers
Set of 100 sheets, 50 x 75 cm ₹650.00 ₹6.50 per sheet about 400 jar wraps if you cut each sheet in four (₹1.62 each; our suggestion)
Tissue wrap plus a 7 x 5 x 4 inch box: ₹28.34 per candle. Buy tissue paper — ₹650.00
3
packaging · rigid outer · stops crushing and tilting
Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch (Pack of 50)
A candle that travels upright and uncrushed is less likely to smear oil across its lid and label. The page describes "sturdy corrugated cardboard, featuring a fluted inner layer sandwiched between two flat outer layers" built "to withstand stacking, handling, and transportation". At 7 x 5 x 4 inches it is larger than the 7 cm-diameter, 8 cm-tall Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) the page for that jar describes, which leaves room for tissue and padding; measure your own jar. The smaller 2.5 x 2 x 2.5 inch box (₹16.80 each in a pack of 50) is too small for that jar. Cushioning is separate: the Air Bubble Roll is ₹900.00. Limitation: corrugated board absorbs oil; a box with an oily corner tells you the jar leaked, it does not stop it.
Size Price Per unit What it covers
Pack of 50 ₹1,336.00 ₹26.72 50 single-jar parcels with room for tissue
One box: ₹26.72. In stock on 25 September 2026. Buy boxes — ₹1,336.00
4
fruity · a stated range that tops out at 9%
Fresh Strawberries
If your leaking candles are poured at 10%, one lever is an oil whose page expects less. The page states "Recommended fragrance load 6-9% for candles", so its own ceiling sits below CSI 464's 10%, and notes "ripe strawberry and citrus zest top notes, sweet rose and honeydew melon middle notes, and vanilla sugar and creamy sandalwood base". A range that starts at 6% invites you to test lower. That is not evidence it will not leak; it is a stated window that keeps you further from the point where excess oil has nowhere to go. The page does not name a wax in its load wording, so work in your wax at 6% and 8%. Limitation: vanilla in the base means a colour watch in white wax. The 1 kg is 16.7% cheaper per gram than the 50 g; the 15 g is 78% dearer per gram than the 50 g.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
15 gm ₹113.28 ₹7.55 1
50 gm ₹212.40 ₹4.25 4
100 gm ₹377.60 ₹3.78 8
500 gm ₹1,770.00 ₹3.54 41
1 kg ₹3,540.00 ₹3.54 83
Oil per 8% candle: ₹50.98 at 50 g, ₹42.48 at 1 kg. Buy Fresh Strawberries 50 g
5
coffee gourmand · the page points you to lower loads
Coffee Vanilla Tobacco Fragrance Oil
The second lower-ceiling option, for a warm, dark range. The page states "Recommended load - candles: 7-9% soy wax (strong throw at lower loads)". The load figures are the useful part; "strong throw" is the page's claim, not a CSI measurement. Notes: "fresh brewed coffee and cocoa top notes, a vanilla cream and tonka bean heart, and a tobacco leaf, amber, and soft musk base". A dense gourmand like this often needs a wick check, so rebracket before production. Limitation: dear per gram, ₹8.98 at 50 g, and only 4.2% cheaper per gram at 1 kg; the 1 kg saves ₹199.00 against two 500 g packs.
Size Price Per gram 150 g candles at 8%
50g ₹449.00 ₹8.98 4
100g ₹899.00 ₹8.99 8
500g ₹4,399.00 ₹8.80 41
1kg ₹8,599.00 ₹8.60 83
Oil per 8% candle: ₹107.76 at 50 g, ₹103.19 at 1 kg. Buy Coffee Vanilla Tobacco 50 g
When the right purchase is nothing: if candle B in the warm-hold test comes back clean, your fix is 2 points less oil, which saves money on every candle. We sell the oil you would stop using. Take the saving.
The CSI principle
Take away the excess before you try to hold it in.
Heat on the journey reveals oil the wax was only just holding. A lower load and a cooler storeroom cost nothing; an additive and packaging are for what remains, proved in a test before the parcel leaves.
"A candle that leaks in the van was already full on the bench. The van just told you."
— CandleMakingSuppliesIndia
Why trust this guide

CandleMakingSuppliesIndia sells the additive, packaging, waxes and oils on this page, and does not sell finished candles. We have put the free fixes first and told you that Vybar's benefits are its page's claims, to be tested against a control, not assumed.

Every price and per-gram figure was verified on CSI's live store on 25 September 2026; every product on the cards is in stock on that date, and the smaller 4.5 x 3 x 2.5 inch corrugated box, which is out of stock, is not recommended here. Wax ceilings, temperatures and wording, the Vybar range and the tissue paper's stated uses are quoted from product pages.

The order of causes, the heat shading on the timeline, the warm-hold test and the packing suggestions are editorial judgement; CSI has no measured leakage, stability or transit-temperature data. For bulk pricing, GST invoicing, and MSDS and IFRA documentation on request, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Why is oil leaking out of my soy candle after a few weeks?
Usually the load is close to or above what the wax holds, and heat during storage or transport pushes the loosely held oil out. Lower the load by 2 points inside the lower of the wax and oil page ceilings, store stock somewhere cooler, then test again.
Does hot weather make candles leak fragrance oil?
Heat, and heat followed by cooling, tends to bring out oil the wax was only just holding. It is usually the trigger rather than the root cause, so the lasting fix is a load with some margin below the ceiling, plus cooler storage and dispatch.
Does Vybar stop candles sweating or leaking oil?
CSI's Vybar page says it "prevents mottling and sweating" at 0.5%–2% of wax weight. That is the page's claim; results vary by wax. Test it in one candle against a control after lowering the load. At 1% it costs ₹4.21 per 150 g candle.
How should I pack candles so oil doesn't ruin the box or label?
A white tissue disc under a firm lid, the jar wrapped in tissue, upright in a rigid box, label clear of the rim. Tissue and a 7 x 5 x 4 inch box from CSI come to ₹28.34 per candle. Packaging contains a leak; it does not cure it.
Which wax is best to stop fragrance oil leaking from candles?
No CSI wax page we hold makes a leakage claim, so treat wax as a test variable. CSI 464 states up to 10%, the Chunks and CSI 468 up to 13%; pouring below the lower ceiling matters more than which of them you use. Change wax only after load and storage fixes fail.
How can I test if my candles will leak during shipping?
Pour four candles and pack them as you ship: your recipe kept cool, your recipe held warm for 7 days, the same 2 points lower, and the same with 1% Vybar. Open on a white sheet and compare. Materials come to ₹680.25, excluding your own oil.
Your leak test
Four candles, seven warm days, one variable each.
Lower the load first; it is free. Then rehearse the journey with a control, a lower-load candle and a ₹4.21 dose of Vybar, and ship with tissue that shows you any oil before a customer does.
Buy Vybar 50 g for the test Ask about leaking candles on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: the slow-leakage page of CSI's fragrance-oil separation cluster: oil that appears on or leaves the candle during storage and transport, its causes in order (load, heat, wax, packaging), what CSI wax pages and the Vybar page state, and a four-candle warm-hold test run before dispatch.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram), Fresh Strawberries, Luxury Soy Wax CSI 464 (Flakes Form) For Container Candles, Luxury Soy Wax Chunks for Jar / Container Candles, Tin Containers for Candle Making - 85 & 135g. They are general product reviews, not assessments of the troubleshooting advice on this page. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on reviews Judge.me recorded as verified — Kaushiki Satarkar, Soumili Gope, Jinal Monil, Uchu Omoide, Thenirvaofficial. The reviews from Kavitha murthy are published but not recorded as verified, and carry no badge. Reviews below five stars are included as published, not filtered out.

Figures verified 25 September 2026, CSI live pricing: Vybar 50 g ₹156.00, 100 g ₹312.00; Premium Packing Tissue Paper set of 100 ₹650.00; Corrugated 3 ply box 7 x 5 x 4 Inch pack of 50 ₹1,336.00; Corrugated 3 Ply box 2.5 x 2 x 2.5 Inch pack of 50 ₹840.00; Air Bubble Roll ₹900.00; Fresh Strawberries 15 g ₹113.28, 50 g ₹212.40, 100 g ₹377.60, 500 g ₹1,770.00, 1 kg ₹3,540.00; Coffee Vanilla Tobacco 50 g ₹449.00, 100 g ₹899.00, 500 g ₹4,399.00, 1 kg ₹8,599.00; all in stock. Luxury Soy Wax CSI 464 10 kg ₹5,074.00; Candle Making Weighing Scale ₹354.00; Clear Glass Jar with Golden Lid (150 gram) pack of 10 ₹944.00; Eco Candle Wicks Thin (C1) pack of 10 ₹59.00. Per gram = price ÷ grams, two decimals.

Non-price figures: candle maths assume a 150 g candle with load as a percentage of total weight (8% = 12 g oil + 138 g wax; 10% = 15 g + 135 g); Vybar is counted as part of the wax weight, as its page's "% of total wax weight" wording implies. Wax ceilings, temperatures and wording are quoted from wax pages as written and are formulation limits, not regulatory limits. The six-week timeline, its heat shading, the warm-hold test, the quarter-sheet wrap and the replacement-candle figure are editorial judgement or worked examples, excluding labour, freight, packaging (except where itemised) and GST; none is a shelf-life or transit-temperature claim.
Zurück zum Blog