Affordable Candle Fragrance Oils in India

Affordable Candle Fragrance Oils in India

 

28 oils at ₹5.00/g or less Testers from ₹68.44 Value core from ₹56.45 of oil per candle
CSI commercial fragrance guides · Price
Which fragrance oils are genuinely affordable to make candles with, and which only look cheap on the shelf.
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
★★★★☆
"Quality of the wick is good for jar candles, team can work on the pricing and delivery timelines."
Monika DeepVerified buyer · Oct 2025
Eco Candle Wicks
★★★★★
"Quality wick, works very well"
AshwiniSep 2025
Eco Candle Wicks
★★★★☆
"Good quality .... if possible delivery date would be try little bit quick please"
Subhankar RoyVerified buyer · Sep 2024
Eco Candle Wicks
★★★★★
"This needle is very helpful as it doesn't damage the mould and there is no leakage of wax while pouring.. I would definitely recommend this .."
LJAug 2024
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"Good one"
Sneha TamangVerified buyer · Apr 2025
Premium Candle Wicking Needle
★★★★★
"This bamboo wick holder doesn't exert any pressure on the wicks… and it is a very useful product 👌🏻👌🏻.."
Lalitha JaganAug 2024
Bamboo Wick Holder
Reviews collected and published through Judge.me on candlemakingsuppliesindia.store. They are general reviews of the wicks and wick tools named on each card, not assessments of the value-tier guidance set out below. Wording is unedited.
✓ Every value-tier oil has a 100 g or larger size in stock ✓ 15 g testers on 23 of the 28 ✓ GST invoicing · MSDS & IFRA on request
Commercial Fragrance · Affordable Oils
An affordable fragrance oil is one that keeps the candle affordable, not one with a small number on the bottle. Twenty-eight of CSI's oils cost ₹5.00 a gram or less at a production size. Here is how to tell the good value from the merely cheap.
₹44.19
less fragrance cost per 200 g candle: Cucumber Green Tea 100 g against the median 100 g · CSI live pricing, September 2026
Quick answers — read this first
What are the most affordable candle fragrance oils in India? On CSI, 28 oils cost ₹5.00 a gram or less at 100 g, 500 g or 1 kg. 7 of them are under ₹3.50 a gram, led by Citrus Lemon (₹2.83 at 1 kg), Citronella, British Rose and Eucalyptus Spearmint. The full list is in the value tier.

What is the difference between cheap and good value? Cheap is a low bottle price. Good value is a low price per gram at the size you will actually reorder, with that size in stock. Citronella's 100 g is ₹7.67 a gram, yet its kilo is ₹2.89. See cheap vs good value.

How much does an affordable oil save per candle? Against the median 100 g (₹6.29 a gram), Cucumber Green Tea at 100 g saves ₹44.19 of oil per 200 g candle at 8%. Over 100 candles that is ₹4,418.88.

Are cheap fragrance oils worse? Price reflects the formula, not how well an oil throws in your wax. Fresh, fruity and citrus profiles are simply cheaper to build. Test every oil in your own wax before you commit, whatever it costs.
The short answer
Value tier: 28 oils at ₹5.00/g or less at 100 g, 500 g or 1 kg (in stock). 7 under ₹3.50/g; 21 between ₹3.50 and ₹5.00.
Per candle: Value tier at each oil's best size: ₹45.31–₹79.20 of oil in a 200 g candle at 8%. Median 100 g: ₹100.64.
Traps: 15 g testers cost a median 23.1% more per gram than 100 g. Citronella is ₹7.67/g at 100 g but ₹2.89/g at 1 kg. Grapefruit Oleo is in stock at 100 g only.
Cheap to try is not the same as cheap to use — 51 oils with an in-stock 15 g ₹5.00/g — value tier below this line (23 of 51) Eucalyptus Spearmint Peach Melon Berry Mahogany Shea Cucumber Green Tea Citronella Tangerine ₹70 ₹135 ₹200 Price of the 15 g tester → ₹3 ₹12 ↑ cheapest in-stock ₹/g at 100 g, 500 g or 1 kg
Each dot is one oil with a 15 g in stock. Left to right is what the tester costs; bottom to top is the cheapest in-stock per-gram price at 100 g, 500 g or 1 kg. Filled dots sit in the value tier. The tester price barely predicts the production price: Citronella's tester is among the dearer ones, yet its kilo is the second-cheapest in the collection.
Straight answer
Which candle fragrance oils are affordable in India, and how do you tell good value from cheap?
On CSI, 28 fragrance oils cost ₹5.00 a gram or less at a production size (100 g, 500 g or 1 kg, in stock). 7 of them are under ₹3.50 a gram. At 16 g of oil in a 200 g candle, the value tier puts between ₹45.31 and ₹79.20 of fragrance into each candle, against ₹100.64 for the median oil bought at 100 g. That is the real meaning of affordable: the candle stays affordable. A low bottle price is a different thing. The cheapest 15 g in the collection (Eucalyptus Spearmint, ₹68.44) is still ₹4.56 a gram, dearer per gram than 22 other oils at their best production size, and dearer than its own kilo at ₹3.07. Citronella's 100 g looks expensive at ₹767.00, yet its kilo is ₹2.89 a gram. So judge an oil on three things: per-gram price at the size you will reorder, whether that size is in stock, and whether a tester exists to prove it in your wax. Price reflects the formula, not the throw, so test before you commit. The full price ladder is on the price hub.
One line: affordable means the candle stays affordable — judge the per-gram price at the size you reorder.
Three value-tier oils with every size in stock: Cucumber Green Tea at ₹352.82 for 100 g (₹3.53 a gram, and the same rate at 50 g), Orchard Pear at ₹380.00 and Peach Melon Berry at ₹417.72. Together the three 100 g bottles cost ₹1,150.54 and scent 18.75 candles of 200 g.
Shop fragrance oils

Cheap vs good value

The cheapest bottle on a fragrance page is almost always the smallest one. That makes it the least useful number on the page.

Makers on a budget tend to sort by price and buy from the top of the list. On any catalogue sold by weight, that puts the smallest packs first, and small packs carry the highest per-gram price. On CSI the 15 g costs a median 23.1% more per gram than the same oil's 100 g. The cheap-looking bottle is often the expensive way to buy the oil. Good value needs a different test: what does a gram cost at the size you will reorder, and can you actually reorder it? The six oils below show how far apart those two ideas can be.

CSI live pricing, 24 September 2026 · oil cost per 200 g candle at 8% (16 g)
Six oils, two ideas of "affordable"
Oil Looks like Actually Per candle Verdict
Eucalyptus Spearmint Cheapest tester: ₹68.44 / 15 g ₹3.54/g at 100 g, ₹3.07/g at 1 kg ₹56.64 at 100 g Cheap and good value
Citronella Dear: ₹767.00 / 100 g ₹2.95/g at 500 g, ₹2.89/g at 1 kg ₹122.72 at 100 g · ₹46.26 at 1 kg Good value only from 500 g
Mahogany Shea Dear tester: ₹164.02 / 15 g ₹4.89/g flat from 100 g ₹78.16 at 100 g Skip the 15 g; value at 100 g
Grapefruit Oleo Cheap: ₹341.00 / 100 g Only the 100 g is in stock ₹54.56 at 100 g Cheap, but no kilo to reorder today
Mango Coconut Mid: ₹500.00 / 100 g ₹5.00/g at 100 g, ₹3.96/g at 500 g ₹80.00 at 100 g · ₹63.42 at 500 g Good value at 500 g and up
Peach Melon Berry Cheap tester: ₹81.42 / 15 g ₹4.18/g flat from 100 g ₹66.84 at 100 g Good value at small scale

Read down the verdicts. Only two of the six are simply cheap and good value. Citronella is the starkest case: at 100 g it costs more per candle than most premium oils, and at 500 g it costs less than almost anything in the collection. Mango Coconut is similar on a smaller scale, 20.7% cheaper per gram at the kilo than at 100 g. Grapefruit Oleo is cheap today, but its 50 g and 1 kg are out of stock, so a range built on it has no production size to scale into until they return. Mahogany Shea has the dearest tester in the value tier at ₹10.93 a gram, then drops to ₹4.89 at 100 g. If you already know its profile, skip the tester.

The CSI principle
Affordable is a per-gram price at the size you reorder, in stock.
The bottle price is a filter for how much cash leaves your account today. The per-gram price at your reorder size is what decides how much every candle costs for the next year. Only the second one belongs in a costing.
The tester treadmill. Buying a proven scent again and again in 15 g because each bottle feels cheap is the most expensive way to run a value range. Eucalyptus Spearmint poured from 15 g testers costs ₹73.00 of oil per candle; from 100 g it is ₹56.64, and from the kilo ₹49.09. Test in 15 g. Move proven scents to 100 g at least. Where to Buy Fragrance Oils in Small Quantities for a Candle Business covers buying small without paying the tester rate forever.

The value tier: 28 oils

This is every oil on CSI whose cheapest in-stock production size (100 g, 500 g or 1 kg) costs ₹5.00 a gram or less. 7 are under ₹3.50 a gram and 21 sit between ₹3.50 and ₹5.00. They are ordered by that best price. The 100 g and 1 kg columns show where the saving is; a size marked "Out of stock" cannot be bought on the pull date. The tester column shows the 15 g price where one is in stock.

Value tier · in-stock production sizes only · CSI live pricing, 24 September 2026
Every oil at ₹5.00 a gram or less
Oil Best ₹/g (size) 100 g ₹/g 1 kg ₹/g 15 g tester Sizes in stock
Citrus Lemon ₹2.83 at 1 kg ₹3.00 ₹2.83 ₹81.42 5 of 5
Citronella ₹2.89 at 1 kg ₹7.67 ₹2.89 ₹141.60 5 of 5
British Rose ₹3.07 at 1 kg ₹3.42 ₹3.07 ₹94.40 5 of 5
Eucalyptus Spearmint ₹3.07 at 1 kg ₹3.54 ₹3.07 ₹68.44 5 of 5
Cucumber Green Tea ₹3.33 at 500 g ₹3.53 ₹3.33 ₹93.22 5 of 5
Honeydew Melon ₹3.40 at 500 g ₹4.35 ₹3.40 ₹105.02 5 of 5
Grapefruit Oleo ₹3.41 at 100 g ₹3.41 Out of stock starts at 100 g 1 of 3
Fresh Strawberries ₹3.54 at 500 g ₹3.78 ₹3.54 ₹113.28 5 of 5
Royal Apricot ₹3.67 at 1 kg ₹3.67 ₹3.67 starts at 50 g 3 of 3
Orchard Pear ₹3.74 at 1 kg ₹3.80 ₹3.74 ₹105.02 5 of 5
Roasted Coffee ₹3.74 at 1 kg ₹3.90 ₹3.74 ₹93.22 5 of 5
Pomegranate Splash (second listing) ₹3.84 at 100 g ₹3.84 ₹3.84 starts at 50 g 3 of 3
Jasmine ₹3.92 at 500 g ₹4.30 ₹3.92 ₹103.00 5 of 5
Mango Coconut ₹3.96 at 500 g ₹5.00 ₹3.96 ₹93.22 5 of 5
Chocolate Fudge ₹3.96 at 500 g Out of stock ₹3.96 ₹93.22 4 of 5
Pomegranate Splash ₹3.99 at 100 g ₹3.99 ₹4.00 starts at 50 g 4 of 4
Roasted Coconut ₹4.00 at 1 kg ₹4.95 ₹4.00 ₹93.00 4 of 4
Peach Melon Berry ₹4.18 at 100 g ₹4.18 ₹4.18 ₹81.42 5 of 5
Fallen Leaves ₹4.25 at 500 g ₹4.72 ₹4.25 ₹94.40 5 of 5
Gardenia ₹4.33 at 100 g ₹4.33 ₹4.33 ₹105.02 5 of 5
Love Spell ₹4.49 at 100 g ₹4.49 ₹4.50 starts at 50 g 4 of 4
Woody Oud ₹4.53 at 100 g ₹4.53 ₹4.53 ₹93.22 5 of 5
Cinnamon Vanilla ₹4.55 at 1 kg ₹4.84 ₹4.55 ₹106.20 5 of 5
Verbena ₹4.72 at 1 kg ₹5.90 ₹4.72 ₹106.20 5 of 5
Apple Cinnamon ₹4.74 at 100 g ₹4.74 ₹4.74 ₹93.22 5 of 5
Japanese Cherry Blossom ₹4.84 at 1 kg ₹5.00 ₹4.84 ₹104.00 5 of 5
Mahogany Shea ₹4.89 at 100 g ₹4.89 ₹4.89 ₹164.02 5 of 5
Blue Ocean ₹4.95 at 100 g ₹4.95 ₹4.96 ₹93.22 5 of 5

Three patterns are worth knowing. First, the tier is overwhelmingly fresh, fruity, green and light floral, with a few warm exceptions: Roasted Coffee, Chocolate Fudge, Cinnamon Vanilla, Woody Oud and Fallen Leaves. If your range needs warm, woody or gourmand scents, the value tier can supply some of them, but not all. Second, 23 of the 28 have a 15 g tester in stock, so you can prove most of the tier for under ₹120 an oil. Third, the best size is often not the kilo. For oils like Peach Melon Berry and Gardenia, the 100 g is already the cheapest rate.

Two value oils that are cheapest at 50 g too
For most oils, 50 g and 100 g cost the same per gram. For two value oils, that means a 50 g is a cheap production size, not just a tester. Cucumber Green Tea is ₹176.41 for 50 g, ₹3.53 a gram, identical to its 100 g. Pomegranate Splash (second listing) is ₹192.00 for 50 g, ₹3.84 a gram, the same at every size. For a maker pouring a handful of candles a week, those 50 g bottles cost the production rate without tying up ₹350.
Argued against our own interest, plainly. The value tier is where our margin per sale is smallest, and there is a temptation to steer budget buyers up to the median oils. We will not. If a ₹3.53-a-gram cucumber sells your candle, there is no reason to pay ₹6.29 for the median oil. The honest caveat runs the other way: cheap oils are cheap because their formulas are simpler to build, and some scents your customers ask for (rich vanilla, oud, sandalwood, Indian florals) do not exist at this price. Use the value tier for what it does well.

What a value core saves

A rupee a gram looks trivial. Sixteen grams a candle and a hundred candles a month make it ₹1,600.

The table compares four value-tier oils against the median in-stock 100 g, which is ₹6.29 a gram (₹100.64 of oil per 200 g candle at 8%). All four are bought at 100 g, the size most small brands reorder in. Material cost adds the standard base of ₹186.92: 184 g of Luxury Soy Wax Chunks at ₹599.00 a kilo, an Eco Thin C1 wick at ₹5.90 and a White Matte Glass Jar at ₹70.80.

100 g prices · 200 g candle at 8% · median 100 g = ₹6.29/g · CSI live pricing, 24 September 2026
Value core against the median oil
Oil ₹/g at 100 g Oil per candle Saving per candle Saving per 100 candles Material cost per candle
Cucumber Green Tea ₹3.53 ₹56.45 ₹44.19 ₹4,418.88 ₹243.37
Orchard Pear ₹3.80 ₹60.80 ₹39.84 ₹3,984.00 ₹247.72
Roasted Coffee ₹3.90 ₹62.40 ₹38.24 ₹3,824.00 ₹249.32
Peach Melon Berry ₹4.18 ₹66.84 ₹33.80 ₹3,380.48 ₹253.75

The saving is ₹33.80 to ₹44.19 per candle, or ₹3,380.00 to ₹4,419.00 per hundred. Material cost here is oil, wax, wick and jar only; it excludes labour, packaging, freight and GST. The same comparison against a premium oil is starker: Dark Vanilla at 100 g puts ₹126.40 of oil into the same candle, more than double Cucumber Green Tea. Neither choice is wrong. They are different price points, and the value tier is what lets an entry candle exist at all. Best Fragrance Oils for a Small Candle Brand covers building a small brand's range around that.

Two cautions keep the saving real. First, hold the load. If a value oil needs 10% to match what a median oil does at 8%, its saving shrinks by a quarter. Cucumber Green Tea at 10% costs ₹70.56 a candle, still well below the median at 8%, but the gap narrows. Second, do not switch a proven scent to save money without a side-by-side burn. Customers who liked the first candle notice. I'm Scaling My Candle Business and Fragrance Oil Is One of My Biggest Raw-Material Costs — How Can I Buy More Efficiently Without Sacrificing Performance? covers cutting fragrance spend without losing performance.

Diwali is on 8 November 2026, and festive gifting at volume is where value oils earn their keep. If you are planning several hundred entry-priced candles, ask about kilos and stock now. Quantities beyond the listed packs are quoted on WhatsApp, with a GST invoice on request.
Ask about value oils in bulk on WhatsApp

Making a value oil work

A value oil is only good value if the candle it goes into sells. These steps take an oil from the value tier to a costed, tested product without paying more than you need to at any stage.

1
Shortlist by profile, then by priceDecide which scents your range needs first. Then look for them in the value tier table. Do not choose a scent because it is cheap and then try to sell it.
2
Test in the smallest size listed15 g scents one 200 g candle at 7.5%, or three 50 g test pots at 8% with 3 g spare. Where an oil starts at 50 g, as Royal Apricot and Pomegranate Splash do, the 50 g is the tester. Where to Buy Small Fragrance Oil Samples for Candle Testing covers the tester route.
3
Hold the load and the wick constantCompare value oils against each other and against any dearer oil at the same load, in the same wax, with the same wick. A weak result is often a wick or cure problem, not the oil.
4
Buy the proven scent at its best-value sizeUse the "Best ₹/g (size)" column. For flat-priced oils that is 100 g. For Citronella, Mango Coconut, Honeydew Melon and a few others it is 500 g or 1 kg.
5
Check stock on the reorder sizeA value oil with no production size in stock is a trap for a repeat buyer. Grapefruit Oleo is the example today. Ask on WhatsApp about restocks before you launch a scent around it.
6
Ask for the documentsPrice does not change the paperwork. Ask for the MSDS and IFRA certificate for every oil you sell in, and check the oil's own usage limits there.
1
Fresh green · value tier
Cucumber Green Tea Fragrance Oil
One of 7 oils under ₹3.50 a gram at a production size, and one of the few where the 50 g costs the same per gram as the 100 g (₹3.53). The 500 g and kilo drop to ₹3.33. A light, clean profile for fresh and spa ranges.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹93.22 ₹6.21 0.94
50 g ₹176.41 ₹3.53 3.12
100 g ₹352.82 ₹3.53 6.25
500 g ₹1,663.80 ₹3.33 31.25
1 kg ₹3,327.60 ₹3.33 62.50
₹56.45 of oil per 200 g candle at 50 g or 100 g Buy Cucumber Green Tea
2
Fruity · value tier
Orchard Pear Fragrance Oil
₹3.80 a gram at 100 g and ₹3.74 at 500 g and 1 kg, so the kilo saves only 1.6%. Buy it at 100 g until reorders become frequent. Skip the 15 g if you already know the profile: at ₹7.00 a gram it is 84% dearer per gram than the 100 g.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹105.02 ₹7.00 0.94
50 g ₹240.00 ₹4.80 3.12
100 g ₹380.00 ₹3.80 6.25
500 g ₹1,870.00 ₹3.74 31.25
1 kg ₹3,738.00 ₹3.74 62.50
₹60.80 of oil per candle at 100 g Buy Orchard Pear
3
Fruity blend · low tester
Peach Melon Berry Fragrance Oil
The joint second-cheapest 15 g in the collection at ₹81.42, level with Citrus Lemon, and flat at ₹4.18 a gram from 100 g to 1 kg. It suits a maker who wants a cheap test and a fixed price at any production size, with no reason to jump to the kilo early.
Pack Price Per gram Candles at 16 g
15 g ₹81.42 ₹5.43 0.94
50 g ₹223.02 ₹4.46 3.12
100 g ₹417.72 ₹4.18 6.25
500 g ₹2,088.60 ₹4.18 31.25
1 kg ₹4,177.20 ₹4.18 62.50
₹66.84 of oil per candle at 100 g, 500 g or 1 kg Buy Peach Melon Berry
The cheapest bottle is a test. The cheapest gram at your reorder size is a business.
— CandleMakingSuppliesIndia

Shopping list

A two-stage value start: five testers to choose from, then 100 g of the four winners with materials for the 25 candles they make. Oil and wax are CSI live pricing, pulled 24 September 2026; wick and jar prices were verified on 10 September 2026.

Stage 1 testers, then stage 2 production · listed prices
A value-tier range, tested and poured
Stage Item Pack Line total
1 · test Cucumber Green Tea Fragrance Oil 15 g ₹93.22
1 · test Orchard Pear Fragrance Oil 15 g ₹105.02
1 · test Peach Melon Berry Fragrance Oil 15 g ₹81.42
1 · test Roasted Coffee Fragrance Oil 15 g ₹93.22
1 · test Fresh Strawberries Fragrance Oil 15 g ₹113.28
Stage 1 subtotal 75 g ₹486.16
2 · produce Cucumber Green Tea Fragrance Oil 100 g ₹352.82
2 · produce Orchard Pear Fragrance Oil 100 g ₹380.00
2 · produce Peach Melon Berry Fragrance Oil 100 g ₹417.72
2 · produce Roasted Coffee Fragrance Oil 100 g ₹390.00
2 · produce Luxury Soy Wax Chunks 5 kg ₹2,995.00
2 · produce Eco Candle Wicks Thin C1 50 ₹295.00
2 · produce White Matte Glass Jar 5 × pack of 5 ₹1,770.00
Total, both stages ₹7,086.70

Stage 1 costs ₹486.16 and gives five scents to test. Stage 2 assumes four of them pass (Fresh Strawberries is the one dropped in this example; swap in whichever fails for you). Four 100 g bottles make 25 candles at 16 g each, which need 4.6 kg of wax, so the 5 kg pack leaves 0.4 kg for pour loss and test burns. The 50 wicks leave 25 spare for the next run. Average oil cost across the four is ₹61.62 per candle. Material cost excludes labour, packaging, freight and GST.

Why trust this guide

CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA supplies raw materials, not finished candles. On a page about affordable oils, the convenient move for us would be to call the value tier "entry level" and nudge buyers up. This page lists every value-tier oil, says where each one is cheapest, and says plainly which scent families the tier cannot cover.

Every oil and wax price on this page comes from live CSI listings pulled on 24 September 2026 across the 93 products in the Fragrance Oils collection. Wick and jar prices are those verified for Blog 760 on 10 September 2026. The value tier is defined as a cheapest in-stock per-gram price of ₹5.00 or less at 100 g, 500 g or 1 kg. Per-gram, per-candle and saving figures are arithmetic on those prices.

The 200 g candle, the 8% load and the pour-loss allowance are working assumptions for comparison. Price is not a measure of throw; test every oil in your own wax. For restock dates, quantities beyond the listed packs, GST invoicing, MSDS or IFRA documentation, message us on WhatsApp at +91 7397976926.

Frequently asked questions

Which fragrance oils are cheapest for candle making in India?
By production price on CSI: Citrus Lemon (₹2.83 a gram at 1 kg), Citronella (₹2.89), British Rose and Eucalyptus Spearmint (₹3.07 each), Cucumber Green Tea (₹3.33), Honeydew Melon (₹3.40) and Grapefruit Oleo (₹3.41 at 100 g). 28 oils cost ₹5.00 a gram or less.
Are affordable fragrance oils good for candles?
Price reflects how complex a formula is to build, not how it performs in your wax. Fresh, fruity and citrus profiles are cheaper by nature. Test every oil in your own wax at your load, with the same wick, before you commit. Ask for the IFRA certificate on WhatsApp.
What is the cheapest fragrance oil tester?
Eucalyptus Spearmint 15 g at ₹68.44, then Citrus Lemon and Peach Melon Berry 15 g at ₹81.42 each. Remember that 15 g carries a median 23.1% premium per gram over 100 g, so use it to test, not to produce.
How can I reduce fragrance cost per candle?
Buy proven scents at their best-value size (usually 100 g, sometimes 500 g or 1 kg), stop producing from 15 g testers, and use value-tier oils where your range allows. A value oil at 100 g saves ₹33.80 to ₹44.19 of oil per 200 g candle against the median 100 g. I'm Scaling My Candle Business and Fragrance Oil Is One of My Biggest Raw-Material Costs — How Can I Buy More Efficiently Without Sacrificing Performance? goes further.
Is 50 g fragrance oil good value?
For most oils, 50 g costs the same per gram as 100 g, so it is a production size, not a tester. Cucumber Green Tea at ₹176.41 and Pomegranate Splash (second listing) at ₹192.00 are good examples. Where a 50 g costs more per gram than the 100 g, as with Orchard Pear, buy the 100 g.
Where can I buy affordable fragrance oils for candles?
CSI lists 93 fragrance oils with per-gram prices you can check on every product page. Where to Buy Affordable Fragrance Oils for Candle Making in India sets out a buyer's checklist for judging any supplier on price, stock, documentation and testers.
Affordable means the candle stays affordable
Twenty-eight oils at ₹5.00 a gram or less. Test in 15 g, produce at the size where each one is cheapest.
Value-tier oils from ₹176.41 for 50 g, testers from ₹68.44, Luxury Soy Wax Chunks from ₹299.00. Tell us your range and budget per candle, and we will suggest oils that fit.
Shop fragrance oils Ask for value-oil suggestions on WhatsApp
Editorial standards & sources
About this guide: Written by the CANDLEMAKINGSUPPLIESINDIA team. Product recommendations reflect the CSI range. The cheap-versus-good-value test applies to any supplier's fragrance oils.

Customer reviews: The six reviews at the top of this page are genuine, published Judge.me reviews left by CSI customers on the product pages named on each card — Eco Candle Wicks, Premium Candle Wicking Needle and Bamboo Wick Holder. They are general product reviews, not assessments of the guidance set out here. Names, star ratings, dates and products are as recorded by Judge.me and wording is unedited. "Verified buyer" appears only on the three reviews Judge.me recorded as verified — Monika Deep, Subhankar Roy and Sneha Tamang; the reviews from Ashwini, LJ and Lalitha Jagan are published but not recorded as verified, and carry no badge.

Figures pulled 24 September 2026, CSI live pricing: every value-tier price shown in the 28-oil table. Cucumber Green Tea ₹93.22 / 15 g, ₹176.41 / 50 g, ₹352.82 / 100 g, ₹1,663.80 / 500 g, ₹3,327.60 / 1 kg. Orchard Pear ₹105.02 / 15 g, ₹240.00 / 50 g, ₹380.00 / 100 g, ₹1,870.00 / 500 g, ₹3,738.00 / 1 kg. Peach Melon Berry ₹81.42 / 15 g, ₹223.02 / 50 g, ₹417.72 / 100 g, ₹2,088.60 / 500 g, ₹4,177.20 / 1 kg. Roasted Coffee ₹93.22 / 15 g, ₹390.00 / 100 g. Fresh Strawberries ₹113.28 / 15 g. Eucalyptus Spearmint ₹68.44 / 15 g, ₹354.00 / 100 g, ₹3,068.00 / 1 kg. Citronella ₹141.60 / 15 g, ₹767.00 / 100 g, ₹1,475.00 / 500 g, ₹2,891.00 / 1 kg. Mahogany Shea ₹164.02 / 15 g, ₹488.52 / 100 g. Grapefruit Oleo ₹341.00 / 100 g (50 g and 1 kg out of stock). Mango Coconut ₹500.00 / 100 g, ₹1,982.00 / 500 g. Pomegranate Splash (second listing) ₹192.00 / 50 g. Dark Vanilla ₹790.00 / 100 g. Median in-stock 100 g ₹6.29 a gram. Luxury Soy Wax Chunks ₹599.00 / 1 kg, ₹2,995.00 / 5 kg. Figures verified 10 September 2026 (Blog 760): Eco Candle Wicks Thin C1 ₹295.00 / 50 (₹5.90 each); White Matte Glass Jar ₹354.00 / 5 (₹70.80 each).

Non-price figures and assumptions: Value tier = cheapest in-stock per-gram price at 100 g, 500 g or 1 kg of ₹5.00 or less (28 oils). Per-gram prices are pack price ÷ grams. Per-candle figures assume a 200 g candle at an 8% load (16 g oil), with a base of ₹186.92 for 184 g of Luxury Soy Wax Chunks, one Eco Thin C1 wick and one White Matte Glass Jar; they exclude labour, packaging, freight and GST. The 15 g median premium of 23.1% over 100 g is across 55 oils listing both. The pour-loss allowance is a working assumption. Diwali 2026 falls on 8 November. Prices and availability change — the linked product pages are always authoritative.
ब्लॉग पर वापस जाएं